Benauwd Abdijsiroop C. VAN TRIET, Foster's Rugpijn Nieren Pillen glazen flacons, geel etiket NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. BINNENLAND. T Nr. 5861 ZATERDAG 26 APRIL 1924 52e JAARGANG SPOORSTRAAT U W AD R ES voor zuiver passende Kleeding naar maat. Tel. 370. Vraagt Stalen. Wij vestigen er de aandacht op, dat thans uitsluitend verkocht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpakkingen. Foster-Mc Clellan Co. London. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant fl.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepost f 2.60; id. p. madl en overige laaiden f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, i 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 cfc. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. rogpel (g&Ijard). Iogoz. meded. (kolombroeflto als reiiacÜon. tekst) 60 et. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tl|d van hoogwater (Texel). Z o m e r t y d. Maan Zon ioogwater April op: ond.: op: ond.: v.m.;n.m.: Zo. 27 a. 3.21 m. 1 03 5.39 8.17 3.41 4.23 Ma. 28 9 3.51 2.13 5.37 8.18 5.05 5.48 Di 29 rt 4.17 3.22 5.35 8.20 6 25 6.58 Wo 30 i» 4.40 4.30 5.33 8.22 7.28 7.55 Mei Do. 1 V 5.02 5.37 5 32 8.23 8.19 8.39 Vr. 2 V 5.24 6.42 5.30 8.25 8.5S 9.16 Za. 3 w 5.47 7.47 5 28 8.26 9.33 9.49 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 26 April8.45 uur Zondag 27 8.47 Maandag 28 8.48 De Vereenlgde Staten en de rapporten der deskundigen. President Goolidge heeft aan de verstar gen der deskundigen een sterken rugge steun gegeven door zijn verklaring in een openbare rede dat „indien een definitieve regeling van het Duitsche schadevergoe- dingsvraagstuk afdoende verzekerd werd, hij de bijeenroeping van een internatio nale conferentie zou bevorderen, overeen komstig die van Washington, ten einde de wapdngen (te land en in de lucht) te beperken en plannen ter hand te nemen voor de codificatie van het internationale recht." Als verklaring van een man die zoo goed als zeker candidaat gesteld zal worden voor het presidentschap der Ver- eenigde Staten, heeft deze uitlating de beteekenis van een program, dat veelbe lovende vooruitzichten otpent voor de me dewerking van de Vereenigde Staten aan den vrede der wereld- De conferentie van Washington heeft zeer reëele uitkomsten gehad, die de wereld goed duidelijk zijn geworden door het sloopen of tot zinken brengen van kapitale oorlogsschepen. Het stukslaan van land- en luchtwapens zou de wereld, hoe dan ook, meer in de rich ting van den vrede voeren dan het aan maken jvan rjieuwe, welke ondernomen heet te worden „tot verzekering van den vrede" of het sluiten van steeds nieuwe defensieve bondgenootschappen, die kan sen openen voor uitbreiding van' eenmaal ontstane conflicten. De conferentie zelf is intusschen van later zorg. Voor het oogenblik is echter van overwegend be lang dat president Coolidge de moge-, lijkheid van haar bijeenroeping afhanke lijk maakt van de definitieve regeling van het schadevergoedingsvraagstuk. Dit is als een nieuwe en zeer te pas komende wenk van Amerika aan Europa om het verdienstelijke en hoopgevende werk, dat de deskundigen voltooid hebben, achteraf niet te gaan verbroddelen. (N. R. Ot) België en het rapport der deskundigen. Te Brussel verwacht men, dat België binnen enkele dagen het rapport der des kundigen definitief zal aanvaarden. Ech ter zal het antwoord niet bekend worden voordat Theunis overleg zal hebben ge pleegd met Poincaré. Men vermoedt dat Theunis in het bijzonder zal aandringen op het tot stand komen van een leening aa'n Duitschland, die gedeeltelijk in Ame rika geplaatst zal moeten worden. Ook zal Theunis volgens sommige berichten een onderhoud met MacDonald hebben, waar in hij op het gevaar zal wijzen om de Roerbezetting ongedaan - te maken, zoo lang niet een ander stelsel van onderpan den daarvoor in de plaats kan komen. DUITSCHLAND. In verband met het feit dait veertig jaar geleden Duitschland zijn intrede deed onder de koloniale mogendheden worden overal feesten op touw gezet, ge ven' de bladen een overzicht van de kolo niale ontwikkelinjg van Duitschland en wijzen op de noodzakelijkheid aan Duitschland' zijn koloniaal bezit terug te geven. Nog steeds ondervoeding. I>e nood der kinderen. De Berlijnsche correspondent van de N. Rott. Crt. te Berlijn, wijst er, dat een groot deel van Duitschland's bevolking nog steeds met voedselgebrek heeft te kampen en dat vooral de jeugd daar sterk onder te lijden heeft. Hij vertelt daarover o.m.: Eend ge authentieke gegevens mogen een beeld geven van den toestand' der groote massa, zooals hij nog altijd geble- Ingezonden Mededeellng, Het spreekt van zelf dat wanneer Uw lucht pijpen verstopt zijn, gij een gevoel van benauwdheid krijgt, gepaard gaand met hijgen en kortademigheid. Akker's Abdij siroop bezit door haar slijmoplossende werking de eigenschap Uw luchtwegen te zuiveren van slijm, die zich op Uw borst heeft vastgezet. Aanbevolen en ge roemd bij bronchitis, asthma, drogen, scherpen of kuchenden hoest. ven is niettegenstaande de betrekkelijke excessen der nieuwe rijken van diverse gading- Te Berlijn werd voor den oorlog per dag een hoeveelheid melk aange voerd en verkocht, die, gedeeld door het aantal inwoners een halve liter per hoofd aanwees. Nu is de aanvoer van melk nog maar zóó gering, dat in plaats van een halve later slechts l/28ste liter per hoofd van de bevolking komt. Men zal misschien zeggen dat in de wereldsteden de melk- oonsumptie door allerlei omstandigheden geringer pleegt te wezen dan in steden van kleiner omvang. Maar te Maagden burg is de melkvoorziening nog altijd zoo gering, dat aldaar slechts 10 procent van de zuigelingen en slechts 5 procent van de gespeende kinderen het quantum melk krijgt, dat de stedelijke artsen als vol strekt onontbeerlijk beschouwen. Te Chemnitz is het wat beter, in zoover daar de melkaanvoer een vierde bedraagt van voor den oorlog. Uit GeLsenkirchen wordt evenwel bericht, dat het daar onmogelijk is, om kinderen boven drie jaar, zoogen- de moeders of zieken ook maar een drup pel melk te verschaffen. Niet te verhazen, dat onder zulke om standigheden op vele plaatsen de sterfe lijkheid der zuigelingen 20 tot zelfs 25 procent bedraagt. Met de voeding van de schoolgaande kinderen staat het ook steeds nog niet rooskleurig. Zoo bleek bij een onderzoek op de scholen te Dresden. d'at op den dag van het onderzoek 700 kin deren in het geheel zonder ontbijt naar school waren gegaan. Vele andere kinde ren hadden slechts een augurk of wat koude aardappelen gehad. Van een twee de ontbijt was bij de meerderheid geen sprake. Ongeveer 900 kinderen kwamen ondertusschen heelemaal niet op school, omdat de ouders geen kleeren voor hen hadden. Uit Hof in Thueringen wordt ge meld: „Voor zoover de schoolkinderen niet door Quakers worden gespijzigd, krijgen ziji maar zelden warm eten. Het gewone menu is brood', koude aardappe len1 en haringsoep, maar zonder harin gen." Volgens den burgemeester van Ged- serikirchen is daar de gewone toestand in arbeidersfamilies, waarin alleen het hoofd des gezins verdient, dat er de meeste dagen van de week uitsluitend brood en margarine kan worden gekocht. De jarenlange ondervoeding, gepaard imet woningellende, heeft natuurlijk de longtering welig döen tieren, en dat zal zoo gauw nog niet verbeteren, vooral om dat het onmogelijk is de sanatoria voor minvermogende longlijders te laten voort bestaan. Met de chrèches ziet het er niet beter uit Te Berlijn zijn bijvoorbeeld drievierden van alle chrèches gesloten. Volgens de rapporten der schoolartsen is de gezondheidstoestand van de school kinderen in de laatste maanden niet voor uit, maar achteruit gegaan. Te Leipzig zijn 2/3 van de schoolkinderen ondervoed. Bjj de kinderen tusschen 9 en 13 jaar ont breekt gemiddeld' zes kilogram van het normale gewicht. De schoolartsen te Al- tona hebben 60 procent der kinderen op gegeven bij d'e spijziging. Zestig tot vijf- en-zeventig procent van de kinderen in de meeste plaatsen zijn zoo slecht ge kleed, dat daardoor volgens den dokter hunne gezondheid ernstig gevaar loopt. Te Berlijn hebben 16,000 schoolkinderen in het geheel geen ontierkleeding. De bo ven kleeding bestaat in zulke gevallen uit lompen. Ik houd op met de cijfers; ze lijken me overtuigend voor de bewering, dat men op grond van de in het oog springende uitgaven van een klein deel, zich geen overdreven voorstellingen moet maken van de verbetering in het leven van het gros der bevolking. ZWITSERLAND. De spoorwegramp btf Belllnzona. De spoorwegramp bij Rellinzona blijkt een der zwaarste van den laatsten tijd. Het aantal dooden is reeds tot 26 geste gen, dat der gewonden tot 40. De dooden zijn voor 't meerendeel zwaar verminkt, hetgeen de herkenning ten zeerste be moeilijkt Vermoedelijk zijn d'e meeste gedooden Duitschers, daar de wagon, die na de bot sing iin brand vloog, voor Duitschland bestemd: was. Het was het eenige rijtuig van den trein uit Milaan, dat met gas werd verlicht, 't geen weer bewijst dat electrische verlichting verre de voorkeur verdient. Naar verluidt zal de Zwitser- sche regeering in het vervolg geen gas verlichting in internationale treinen, die over Zwitsersch gebied loopen, meer toe laten. De schade wordt op 5 millioen francs geschat De directie van de Duitsche spoorwegen verklaart heden in een uitvoerig artikel, dat de brand in den Duitsehen wagen niet is ontstaan door het springen van de gas-reser- voirs, doch door het vuur van den verwar mingswagen, welke direct achter den Duit sehen wagen was gekoppeld. Deze verwar mingswagen, waarin zich een ketel bevindt met een daaronder gestookt wordend vuur, wordt in de treinen ingelascht, daar de elec trische locomotieven, in tegenstelling met de stoomlocomotieven, geen verwarming kun nen leveren. Nadere berichten, die inkomen, geven, zoo onsamenhangend en elkaar tegensprekend als zij zijn, een afschuwelijk beeld van wat daar in dien ontzettendën nacht is gebeurd. Zooals reeds is medegedeeld, is de omvang van de ramp zeer vergroot ten gevolge van brand ih den Duitsehen wagon, ontstaan door het springen van de gasreservoirs van dezen helaas nog met gas verlichten wagen. Na tuurlijk hadden juist de Duitsche reizigers in dezen wagen plaats genomen, ten einde tot in Duitschland te kunnen „blijven zitten". Volgens een officieele mededeeling van de Zwitsersche spoorwegen blijkt het aantal dooden en gewonden gelukkig minder dan men aanvankelijk had bepaald. Volgens deze mededeeling zouden er 16 dooden zijn, o. w. 6 man treinpersoneel, en 19 gewonden. Van deze 19 zouden slechts enkelen zwaar ge wond zijn, die men echter toch nog hoopt te behouden. Wat de dooden betreft, het onge luksbericht wordt nog des te gruwelijker door de (mededeeling, dat van vele lijken niets meer is teruggevonden dan de verkoolde deelen. Vele dooden konden derhalve niet geïden tificeerd worden en van een aantal men- schen, die voor hun ontspanning een reisje naar Italië hadden gemaakt, zullen de auto riteiten -t- z. t. na het verstrijken van den daarvoorbepaalden wettelijken termijn slechts 't „rechtsvermoeden" van overlijden kunnen uitspreken. Verder wordt nog uit Genève bericht, dat een drietal reizigers er in geslaagd is zich uit den brandenden wagon te redden, name lijk prof. André Fivoux en de heeren Mehler en Schönthal uit Frankfort. Zij meldden zich aan het station te Luzern, doch konden geen mededeelingen doen over de wijze, hoe zij waren ontsnapt. RUSLAND. Trotski. Sinds zijn terugkeer uit Moskou heeft Trotski, naar verluidt, een grimmiger houding dan ooit aangenomen. Hij heeft Ramsay MacDonald ©en bankiersbedienr d© genoemd en met het grootste scepti cisme gesproken over de En gel sch-Rus sische conferentie te Londen. Hij heeft ook d'e Amerikanen scherp gehekeld en noemde ze nog schijnheiliger en minder waardiger dan de witte garden. NOORWEGEN. Spitsbergen. In den loop van den zomer komt Spits bergen onder Noorvsehe heerschappij, schrijft de „Frankf. Ztg." Ter gelegen heid daarvan zal de koning zich met het ministerie en groot gevolg naar Spits bergen begeven. Aldaar wordt dan de Noorsch© wet van kracht, het bestuur wordt gesteld onder een regeeringsambte- naar te Troansö, de officieele taal wordt het Noorsch. In economisch opzicht is de inlijlving voor Noorwegen van groote beteekenis, want het eiland bezit rijke kolenlagen. Vóór den oorlog boorde ieder op zijn eigen houtje er naar kolen. Ook toen was de productie reeds aanzienlijk. Daarna nam een Noorsch financieel consortium een aantal ondernemingen over en sedert 1921 heeft de mijnbouw op Spitsbergen een zoodanigen omvang aangenomen, als men in dit poolgebied met zijn gebrek aan zonlicht en zijn tot 400 M. diepte be vroren grond nauwelijks mogelijk zou hebben geacht. Reeds thans wonen er in het westen van het eiland uitgebreide (mijnwerkerskoloniën. In de kolenbekkens zijn electrische licht- en krachtinstallaties aangelegd, die van November tot Fe bruari zorgen, dat men niet in duisternis behoeft te werken. Een der maatschap pijen beschikt over een terrein van 1300 km'. De afzet der kolen bleef tot dusver beperkt tot Noorwegen en Denemarken. VEREENIGDE STATEN. De Senaat heeft het plan tot uitkeering van een gratificatie in geld aan de oud-strij- Ingezondon Mededeeling. ders uit den grooten oorlog aangenomen. Thans zal moeten blijken, wat president Coolidge in dezen zal doen. Immers, de Pre sident heeft bij' herhaling verklaard, dat hij geenszins principieel tegen den bonus ge kant was. Echter heeft hij wel bezwaar tegen een bonus-plan, dat aan de schatkist groote lasten oplegt, indien niet van te voren maat regelen zijn getroffen om in de kosten te voorzien. Met dit overigens volkomen begrij pelijk voorbehoud van het staatshoofd, heb ben het Huis en de Staat te weinig rekening gehouden. President Coolidge moet nu fei telijk het wetsontwerp met zijn veto treffen. Maar dat is ook al weer moeilijk of liever: uit partij-technisch oogpunt gevaarlijk. Im mers bij de a.s. verkiezingen zou bij een veto van den President tegen het bonus-plan tegen Coolidge kunnen worden uitge speeld, dat hij den oud-strijders de gratifi catie niet gunt; en dit zou den Republikeinen natuurlijk stemmen kunnen kosten. Aan den anderen kant heeft Coolidge voor dezen zoo krachtig en onverbloemd positie genomen tegen den onvoldoend door inkom sten gedekten bonus, dat hij nu moeilijk te rug kan. De anti-drankwet Een' deputatie uit arbeiderskringen heeft haar opwachting gemaakt bij de oommissie voor de rechtszaken uit 't Huis van afgevaardigden te Washington om te protesteeren tegen het al te drastisch karakter van de anti-drankwet in de Ver- Staten. Een der woordvoerders van de delegatie was de arbeidersleider Samuel Gompers, die eenvoudig verklaarde, dat de groote meerderheid van de Ameri ka ansche arbeiders de vrijheid wil heb ben om bier te drinken met een matig alkoholgehalte, niet omdat zij zich wen- schen te bedrinken, maar omdat zij bij hun maaltijden iets wilden drinken dat hun de maag verwarmde. Naar Gompers nog opmerkte, kan men de menschen niet matig maken alleen door een' wet aan te nemen. Proefmobllisatie der nijverheid. Het Hollandsch Nieuwsbureau meldt uit New-York: Op gezag van Davis, den onder-minis ter van oorlog, heeft hier eenige dagen geleden een proefmobdlisatie voor de nij verheid plaats gehad. Er werd; aan een der aangewezen leiders een telegram ge zonden, meldend, dat de Vereenigde Sta ten in oorlog waren geraakt met het land X. Dit telegram werd verzonden bij het aanbreken van den dag en voor den mid dag was er reeds van 75 der 176 fabrie ken van oorlogsmateriaal, die tot de „ci viele reserve" behooren, bericht ontvan gen, dat .alle particuliere werk was ge stopt en men kon beginnen aan de regee- ringshestellingen. De bestellingen, die al dus alleen bij wijize van proef waren uit gezonden, behelsden o.m. contracten voor 500.000 granaten voor 3 inch-kanonnen, 50.000.000 patronen voor geweren en 500 „liberty" motors voor vliegtuigen. Men djenkt dergelijk© proefnemingen nog ettelijke malen te herhalen om te zien, in hoeverre de nijverheid ten allen tijde bereid en in staat is om regeerings- orders op te nemen en eventueel ten uit voer te brengen. De veerpont over het KanaaL Reuter meldt dat prins George, de vierde zoon des konings, Donderdag de spoorwegpont van Harwich naar Zee- brugge heeft ingewijd. Een mljnontplofflng. In een kolenmijn bij Marcinelle-Nord bij Charleroi heeft een mijngasontplof- fing plaats gehad, waarbij zeven arbei ders zijn gedood en dirie gewond. OOST-INDIE. Het gebeurdle te Tangerang. Volgens het Bat. Nieuwsblad heeft de regeeringsoommissie inzake het onder zoek naar het gebeurde te Tangerang den sterken indruk gekregen, dat de assistent resident Vap Helsdingen absoluut ver keerd gehandeld heeft door urenlang met de „gewapende'' bende te marcheeren. Voorts zou hij: zich te veel ingelaten heb ben met het militair ingrijpen. LUCHTVAART. Rondom die wereld. De Britsche vliegers, die een tocht om de wereld maken, bereikten Woensdag avond KarachL Het eerste gedleelta van den tocht is hiermede volbracht. De Britsche vlucht om de wereld. Van Karatchi waar de Engelsche vlie gers-om-de wereld zijn aangekomen, gaan zij over Allahabad, Calcutta, Bangkok en Hongkong naar Tokio een afstond van 6000 mijlen. De uitsluiting ln de textielindustrie. Naar wij vernemen* heeft het hoofdbe stuur van die Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel beslo ten, ter aanvulling van. den individueèlen steun, voor zoo ver noodig een bedrag van 10.000 uit de vereenigtogskas be schikbaar te stellen. Staatsbegrooting van 1924. Verschenen is de imemorie van ant woord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer nopens het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk VH B (Fi nanciën) van de Staatóbegrooting voor 1924. Voorts zajn versohenen voorloopig verslag van de Eerste Kamer over hoofd stuk H (Buitenlandsche Zaken) en over hoofdstuk VI (Marine). Directeur-generaal der posterijen en telegrafie. Bij Kon. besluit is aan den hoofdinspec teur der posterijen en telegrafie W. D. Nolting op zijn verzoek eervol ontslag ver leend voor de langdurige en 'belangrijke diensten door hem in zijn 'betrekking aan den lande bewezen, en is in afwachting van een beslissing omtrent de reorgani satie van het staatsbedrijf van de poste rijen, die telegrafie en de telefonie tijde lijk benoemd tot directeur-generaal der posterijen en telegrafie W. D. Nolting, een en ander met ingang van 22 dezer. Subsidies Prov. Staten van Noord-Holland. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor de volgende subsidies te verleenen aan: Ver. van Leeraren en Onderwijzers in de Gymnastiek in Nederland ten be hoeve van het instituut voor lichamelijke opvoeding, met ingang van 1923 tot we deropzegging 600 per jaar; Land- en Tuinbouwtentoonstelling in '1924 te Hoorn 1000 en aan de gemeente Terschelling voor'de Zeevaartschool 9000 tot dek king van het tekort over 1922; verder met ingang van £923 tot wederopzegging 0000 per jaar. Verlaging van het salaris voor het rijkspersoneel. Dinsdagmiddag heeft het hoofdbestuur van den Oentraien Nederl. Ambtenaars- bond te Amsterdam vergaderd, hoofdza kelijk ter bespreking van de situatie voor het rijkspersoneel. In verband met een besluit, genomen in een Dinsdagmorgen gehouden vergadering van het comité ter behartiging van de algemeen© belangen van overheidspersoneel, werd besproken de vraag van het voeren van een proce dure tegen den staat in verband met de eventueel toe te passen salarisverminde ring. Het hoofdbestuur verklaarde zich eenparig voor het aanhangig maken van zulk een proces en besloot daarover het oordeel van den bondsraad te vragen, waartoe dit bondsooliege in vergadering is bijeengeroepen tegen Zondag a.s. te Utrecht. Ingezonden Mededeellng.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1