ILDEiSCHECOURANT Donderdagavond a.s. H. W. ZEGEL, Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS Advertentiën. TOONKUNST. Niet Maandag maar Geopend „Witte Villa" Speeltuin, Firma M. A. GRUNWALD ZOON. Kanaalweg pt nimmer een bril/ welke niet naar uwe oogen is opgemeten. Spaart üwe oogen. Nog slechts enkele dagen. r VAN ZATERDAG 28 APRIL 1924. GEMEENTERAAD. HET ZIEKENHUIS VRAAGSTUK. B. en W. bobben aan den Raad aange boden het ontwerp-contract met den Mi nister van Marine, betreffende verple ging van burgerpatiënten in het Marine hospitaal te Helder. In de toelichting zeggen B. en W. hier omtrent het volgende: Deze overeenkomst is het resultaat van de onderhandelingen, welke sedert het einde van 1920 en met eenige onderbre king in het jaar 1922, toen onderzocht is, in hoever het mogelijk zou zijn het Al gemeen Weeshuis in t© richten tot Zie kenhuis, hetgeen afgestuit is op de hooge kosten aan de exploitatie daarvan ver bonden en op de betzwaren van Gedepu teerde Staten van Noordholland tegen de bestemming van de derde uitkeèring uit de Oorlogswinstbelasting voor dit doel door ons College ro^et het Departement van Marine 'zijn gevoerd. Wij hebben voorts omtrent deze aange legenheid het oordeel ingewonnen van de Commissie v,an Toezicht voor het Ge- meendp-Ziekenhuis, van| den Inspecteur voor de Volksgezondheid1, van de Gezond heidscommissie en van de Huisartsen organisatie alhier. Naar aanleiding van de naar voren gebrachte bezwaren, heb ben wij van voormeld Departement ge daan weten te krijgen, dat daaraan tege moet is gekomen. Wat de kosten betreft, de exploitatie van het Ziekenhuis eischt tegenwoordig een bedrag van 66.700,— per jaar uit de gemeentekas. Nu zou, meenan wij, wanneer het tegenwoordige Ziekenhuis met zijn inventaris ook maar aan de meest bescheiden eischen van ruimte en inrichting zou yoldoen, zoo danige verbouwing, respectievelijk uit breiding er van moeten plaats hebben, dat daarmede een vrij belangrijke som gemoeid zou zijn, van welke som de rente en afschrijving jaarlijks boven de even- genoemde kosten zouden komen. Anderszijds komien de uitgaven, vallen de op de uitvoering van het contract voor verpleging in het Marinehospitaai, met inbegrip van de annuïteit voor de kosten van verbouwing, die voor rekening der gemeente komen, jaarlijks op 40.600 aannemende, dat het aantal patiënten, voor «gemeenterekening verpleegd, niet toeneemt. Zoodanige toeneming is echter niet geheel buitengesloten, omdat opname tot dusver vaak niet of niet tijdig kon .plaats hebben door gebrek aan ruimte, terwijl de ruimte in het Marinehospitaal zeer zeker wel steeds voldoende zal zijn. Te dien opzichte komt echter weder ten voordeele van den overgang naar het Marinehospitaai het feit, dat dan de ge zinsleden der geëmployeerden van de Marine, die thans tegen een vergoeding uit 's Rijkskas,'die de kosten bij lange na niet dekt, in het Gemeenteziekenhuis worden verpleegd, geheel voor rekening van het rijk verpleegd worden. Uit den aard der zaak kan niet met eenige juistheid worden gezegd, in hoe verre de meerdere kosten voor even- tueele toename van het aantal gemeente- patiënten en de mindere kosten wegens verpleging van gezinsleden van marine personeel, elkaar compenseer en. Echter inoet er ook rekening mee gehouden wor den, dat bij overgang naar het Marine- hospitaal voor het personeel van het Ge meenteziekenhuis, dat niet in 's Rijks dienst wordt overgenomen, een regeling omtrent schadeloosstelling zal behooren te worden, vastgesteld; waartegenover staat, dat de tarieven van opname voor gemeente-patiënten wellicht eenigszins verhoogd kunnen worden. Wjj merken in dit verband nog op, dat met het exploiteeren van het Algemeen Weeshuis, nadat dit tot Ziekenhuis zou zijn verbouwd, per jaar een bedrag van 141.500,gemoeid was geweest. Ten aanzien van het hierna opgenomen concept zelve behoeven wij niet nader uit te wijden, omdat de bepalingen voor zich spreken. Met betrekking tot hetgeen on der. 4o. vermeld is, deelen wij nog mede, dat de Minister van Marine bereid- is deze voorwaarde voorloopig buiten toe passing te laten, zoodat het aan klasse patiënten vergund is zich door een parti culieren specialist te doen behandelen, zoo lang er te Helder geen ander Ziekenhuis bestaat. Zoodra evenwel moeilijkheden daardoor ontstaan, zal die vergunning weder worden ingetrokken. Ten slotte zal, wanneer deze aangele genheid overeenkomstig ons voorstel naar beslag krijgt, de overeenkomst met den chirurg, aan het Gemeente-Zieken huis verbonden, Dr. R. A. Tange, beëin digd moeten worden. Aangeteekend worde hier nog, dat bij aanneming van deze onze voordracht U- spoedig nadere voorstellen zullen worden aangeboden nopens reorganisatie van den Geneeskundigen) Dienst, wijziging der voorwaarden van opneming van par tiënten voor gemeenterekening verpleegd wordende in het Marinehospitaal, rege ling van de schadeloosstelling voor het personeel beh-oorende tot het Ziekenhuis, dat niet in 's Rijks dienst overgaat, en bestemming van dei gebouwen gelegen aan de Kerkgracht Nos. &133, thans als Ziekenhuis in gebruik. Naar aanleiding van een en ander stel len B. en W. den Raad voor: lo. hen te machtigen met den Minister van Marine een contract aan te gaan om der de navolgende voorwaarden: lo. De militairen en de burgerpatiën ten zullen op afzonderlijke zalen of ka mers worden verpleegd. 2o. De burgerpatiënten zullen worden verpleegd op eene mannen- en op eene vrouwen- en kinderafdeeling door vrou welijk personeel, uitgezonderd die, welke, zijn opgenomen op de mannenafdeeling van de barak voor besmettelijke ziekten, alwaar de verpleging door manlijk per soneel zal geschieden; kinderen van het manlijk geslacht beneden een zekeren leeftijd en welke daarvoor overigens in aanmerking mochten, komen, zullen wor den verpleegd op de vrouwen- en kinder afdeeling. 8o. De burgerpatiënten, welke geheel of gedeeltelijk voor rekening der ge meente Helder zijn opgenomen, alsmede die, welke voor rekening van een andere gemeente of voor rekening van het Rijk worden verpleegd voor zoover deze laatsten geene klasse-patiënten zijn zullen worden behandeld door den Direc ter van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst van Helder, respectievelijk door een der gemeente-vroedvrouwen, onder verantwoordelijkheid van voor noemden Directeur, wanneer het interne of verloskundige gevallen zijn en door de specialisten, die daarvoor door het Rijk aangewezen zijn, wanneer het spe cialistische gevallen zijn, zonder dat de eerste daarvoor vergoeding krijgt van het Rijk of van eenige andere gemeente en zonder dat de laatsten daarvoor vergoe ding krijgen van de gemeenten voor wier rekening de patiënten zijn opgenomen; is specialistische hulp noodig, waarin niet van Rijkswege voorzien is, of wenscht. de Directeur van dien Gemeentelijken Ge neeskundigen consult met een anderen oollega in interne ziekten dan dien, waar over het Hospitaal beschikt, dan komen de kosten daarvan ten laste der gemeente voor wier rekening de patiënt(e) wordt verpleegd. 4o. De burgerpatiënten, welke voor re kening worden verpleegd, worden behan deld door den geneesheer hunner keuze, met dien verstande dat, wanneer specia listische hulp gewenscht wordt, deze al leen mag worden verleend door de spe cialisten aan het Hospitaal verbonden. Van het zooeven genoemde voorbehoud kan worden afgeweken, wanneer zulks in gemeenschappelijk overleg tusschen den betrokken Hospitaal-specialist en den pa tiënt of zijn familieleden gewenscht wordt. In alle gevallen, waarvoor geen specialist van de Marine aanwezig is, kan de hulp van burgerspecialisten worden ingeroepen. De kosten der geneeskundige behandeling alsmede die van het gereed maken der recepten (volgens een door den Ohef v.an het Hospitaal vastgesteld tarief) en van eventueele laboratorium- onderzoekingen, komen voor rekening der patiënten. 5o. Voor patiënten, die geheel of ten deele voor rekening eener gemeente wor den verpleegd, zal door de betreffende gemeente worden vergoed, per dag per patiënt(e) bij opname op een ziekenzaal van het Hospitaal: 5.60 wanneer de patie<nt(e) behandeld wordt voor eene interne ziekte, f* 6,50 wanneer verloskundige hulp moet worden verleend, de behandeling is opgedragen aan een specialist, of wan neer Roentgenbestraling moet worden toegepast; bjj opname in de barak voor besmette lijke ziekten: 6,50 bij verpleging op de vrouwen- af deeling, 4,50 biji verpleging op de manncn- afdeeiing. Voor patiënten, die voor eigen reke ning worden verpleegd, zal door betrok kenen worden vergoed, per dag per pa tiëntie) bij opname op een ziekenkamer van het Hospitaal: in de 3e kL 4.—, in de 2e kl. 0.— in de le kl. 8.— wanneer de patiënt(e) behandeld wordt voor eene interne ziekte, in do 3e kl. 6.—, m de 2e kL V.— in de le kl. 0._ wanneer verloskundige hulp moet wor den verleend1, de behandeling is opgedra gen aan een specialist of wanneer Roent genbestraling moet worden toegepast; bij opname in de barak voor besmette lijke ziekten: in do 3e kl. 5. in de 2e en le kl. 7. De Chef van het Hospitaal bepaalt, welk tarief zal worden toegepast. Bij genoemde prijzen zijn inbegrepen gewone medicijnen, verbandstoffen en eventueel gebruik van operatiekamer en Zanderapperatem; niet in begrepen zijn bijzondere genees- en patentmiddelen, wijn en genotmiddelen, orthopaiadische instrumenten, optisch» glazen ad., welke voor rekening der gemeente of der klasse- patiënten komen. De dag van opname in het Hospitaal wordt als volle verpleegdag berekend, de dag van vertrek uit het Hospitaal wordt niet berekend, het vertrek uit het Hospi taal zal moeten plaats vinden op den voormiddag, na gebruik van het eerste ontbijt Bij overlijden wordt voor afleggen, ge bruik van lijkenkamer, enz., een verpleeg dag in rekening gebracht; de zorg voor de begrafenis berust bij de nabestaanden, eventueel bij de gemeente, voor wier re kening de patiënt(e) verpleegd werd, ter wijl de kosten ervan ten laste der nabe staanden of der gemeente komen. Voor Roentgenfoto's moet worden ver goed voor patiënten, die geheel of gedeelte lijk voor rekening eener gemeente en voor patiënten die in de 8e klasse wor den verpleegd: bij eene afin. van 13 X 18 per foto f 1.— 1® X 24 2.60 80 X 40 4. voor patiënten die in de 2e en le klasse worden verpleegd: resp. 1,50, 8.— en 5.—. •Voor hoogtezonbestraling moet worden vergoed: voor bovengenoemde categoriën van patiënten resp. 0.25 en 0.50 per be straling. x 6o. Als regel zullen de patiënten op den voormiddag ter opname moeten worden gezonden; spoedeischende gevallen zul len ten allen tijde worden opgenomen. Door de behandelende geneeaheeren moet tijdig schriftelijk, in urgente gevallen mondeling of telefonisch aan den Ohef van het Hospitaal onder opgave van den aard dér ziekte opname verzocht worden voor hunne patiënten. 7o. Voor het vervoer van lijders naar het Hospitaal (echter alleen binnen de kom der gemeente) zullen beschikbaar zijn een ziekenauto, een rijwiclbrancard en raderbrancards. Moet van een dezer vervoermiddelen worden gebruik ge. maakt, dan deelt de behandelende genees heer zulks mede aan den Ohef van het Hospitaal, door wiens zorg het vervoer zal plaats hebbea Voor het overbrengen per brancard, alsmede voor het overbren gen van patiënten, die geheel of gedeel telijk voor rekening der gemeente Hel der worden opgenomen, per ziekenauto, wordt niets in rekening gebracht; in allé gevallen wordt voor het overbrengen per ziekenauto 2.60 per rit berekend. Besmettelijke zieken mogen niet per auto worden vervoerd. 8o. De data van opname in en van ont slag uit het Hospitaal van patiënten, die geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente Helder worden verpleegd, wor den aangeteekend in een afzonderlijk re gister, met vermelding van den toege- pasten verpleegprijs, en moeten worden geparafeerd door den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst. 9p. De geneesheeren, die de patiënten in het Hospitaal behandelen, zijn ver plicht een dag van tevoren den Chef van het Hospitaal te waarschuwen, wanneer een patiënt(e) het Hospitaal zal verlaten. 10Ó. Aan den Directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst wordt toegestaan contróle op alle patiën ten, die geheel of gedeeltelijk voor reke ning der gemeente Helder worden ver pleegd; hem wordt het recht toegekend om, onder zijnie verantwoordelijkheid ontslag van zulke patiënten uit het hospi taal té vorderen. llo. De Directeur van den Gemeentelij ken Geneeskundigen Dienst, wien als fun- geerend afdeelingschef, wat aangaat de ge neeskundige behandeling der aan zijne zor gen toevertrouwde patiënten volkomen zelf standigheid wordt gewaarborgd, is verplicht in alle zaken, die den verplegings- en huis- boudelijken dienst betreffen, overleg te ple gen met den Ohef van het Hospitaal en zich te richten naar de voor het Hospitaal gel dende algemeene voorschriften; zijn deze in strijd met zijn instructie of andere voor schriften van gemeentewege gegeven, dan pleegt hij eveneens overleg met den Ohef van het Hospitaal. Hij wordt bij verhindering om zijne functie waar te nemen wegens ziekte, verlof e. d. In het Marinehospitaal vervangen door den Of-- ficier van Gezondheid, die belast is met de interne behandeling der Marine-patiënten en zonder dat de contractant ter andere zijde hiervoor tot eenige vergoeding is gehouden. 12o. In het hospitaal zullen worden be schikbaar gesteld 80 bedden, waarvan ten minste 50 bedden voor vrouwen en kinderen; wanneer de aanvraag om opname deze ge tallen overschrijdt, zal, bij voldoende plaats ruimte, daaraan worden voldaan. 13o. Te allen tijde oorlogstoestand al leen uitgezonderd zal de gelegenheid tot verpleging in het Hospitaal van burgerpa tiënten blijven opengesteld. 14o. De oontraotant ter eene zijde ver bindt fcich de gediplomeerde verpleegsters, die in gemeentedienst zijn, gelegenheid te bieden om in Rijksdienst over te gaan; de leerling-verpleegsters kunnen overgaan iu tijdelijken dienst om, na het behalen van het diploma van den Nederlandschen Bond van ziekenverpleging, bij behoefte, in vasten dienst te treden. a. Om binnen 3 maanden na ontvangst van bericht, dat de veranderingen, welke aan het Homiiaal moeten worden aangebracht om dit geschikt te maken voor de opname van vrouwen en kinderen zijn gereedgeko men, de kosten hiervan, tot een maximum van vijf duizend gulden, te zullen storten in 's Rijks schatkist. b. Uit den voorraad van het opgeheven Ziekenhuis af te staan die artikelen, welke voor de behandeling en verpleging der ge meente-patiënten in het Marine-hospitaal ge bruikt kunnen worden en aldaar niet of niet) in voldoende mate aanwezig zijn, in onderling overleg te bepalen. 16o. Om de 5 jaren zal worden nagegaan, in onderling overleg, of de tarieven in dit contract genoemd, herziening behoeven, te weten, of de verhouding bestaande op het tijdstip van ingang dezer overeenkomst tus- schen de verpleegprijzen, welke geheven worden, en den kostprijs van een gemiddel den verpleegdag per patiënt voor het Marine hospitaal wijziging heeft ondergaan. Bij eventueele herziening zal er zooveel mogelijk naar gestreefd worden om dje oor spronkelijke verhouding te herstellen. 17o. Vanwege het Departement van Ma rine zullen aan Burgemeester en Wethou ders der gemeente Helder driemaandelijksche opgaven in duplo worden ingediend van de namen der in het Hospitaal voor rekening der gemeente Helaer verpleegd geweest zijn de patiënten en van de daarvoor verschuldig de verpleegkosten; na accoord1 bevinding zal het verschuldigde bedrag moeten worden gestort bij den administrateur van het Hos pitaal onder bijvoeging van een der door Burgemeester en Wethouders gecertificeerde opgavep. l8o. Wanneer er tusschen de contrac tanten verschil van gevoelen bestaat omtrent de toepassing of de nakoming der in deze overeenkomst genomen bepalingen, of wel omtrent de onder 16o. bedoelde herziening der tarieven, zal uitspraak plaats hebben door arbiters, waarvan één te benoemen door den contractant ter eene zijde, één door contrac tant ter andere zijde en de derde door de belde gekozenen tezamen, of zoo dezen het daaromtrent niet eens kunnen worden, door den Kantonrechter te Helder, op verzoek van de meest gereede partij'. De arbiters zuilen oordeelen als goede mannen naar billijkheid* hun uitspraak geldt als een voor partijen bindend advies en beeft de kracht van een tusschen hen gesloten overeenkomst. 19o. Alle kosten op dit contract en op de daaruit voortvloeiende bepalingen vallende, komen ten laste van den contractant ter an dere zijde. Deze overeenkomst wordt aangegaan voor VERHUISD HOOFDGRACHT 53. A. H. VOETELINK. VERHUISD N V. ARCHITECTEN- S INGENIEURSBUREAU Sluisdijkstraat 81, Helder. CallaRtsoogschevaart bij den Nieuwen weg naar Callantsoog. Hotel „Duinzicht" GEZELLIG ZITIE, PRACHTIG DRCNESTRIGN. De spreekwoonM/he eetlust derjeugd: Blue band is buiten* gewoon licht verteerbaar. Blue band geeft een bij zonder hoog getal warmte- caloriën. Daarom bevordert BLUE BAND de eetlust En bovendien. PPBL de spaarpot! A t DEPÖT HELDER B 120 Ged. Opticien Tel. 279 Uit het vorenstaande is onzes inziens voldoende duidelijk, dat de kosten, ver handen aan. de uitvoering van het con ti act met den Minister van Marine, zul len blijven beneden de kosten, welke ans op de gemeente drukken voor ex ploitatie van het bestaande Ziekenhuis. Doch al zou hier geen direct finantieed voordeel voor de gemeente te behalen zijn en zelfs al zou er in financieel op zicht een.'g nadeel kunnen worden ver wacht, dan zouden wij als onze overtui ging, dat die in elk geval betrekkelijk ge ringe financieele opoffering alleszins verantwoord zou zijn, waar het tegen woordig Gemeenteziekenhuis ten ©enen male te klein en onvoldoende geoutilleerd is en het zelfs na eenige verbou wing en uitbreiding in- de verste verte niet zóó zou zijn te maken, dat het „up to date" genoemd zou 'kunnen worden, ter wijl het Marinehospitaal den toets der kritiek zeer goed kan doorstaan, en, zoo als u uit eigen aanschouwing bekend is, zelfs op één lijn gesteld kan worden met de beste burgerziekenhuizen elders. 160. De contractant ter andere zijde ver bindt zich: van BINNENHAVEN 30 naar van BINNENHAVEN 51-52 naar SINGEL 1 G. DE BEURS Gz. 8 uur KOOR-Repetltle, wegens verhindering van den directeur den Heer LEEWENS HET BESTUUR. PRACHTIG ZITJE MET MUZIEK, zeer geschikt voor Schoolfeesten. Callantsoog. Beleefd aanbevelend, Mevr VAN TEKELENBURQ. f V' Brillen volgens voorschriften van uw arts, of eigen keuze, worden ten spoedigste op ons modern optisch atelier gereed gemaakt. Spoedorders binnen 2 uur. Onze goud doublé So Easy, compleet met glazen in étui f 4.50. ELECTRISCHE SLIJPERIJ. REPARATIE-INRICHTING. Petroleumkachelties met bonbons, voor Jong en Oud, 20 cent per stuk. Alleen tot en met Vrl]dag 2 Mei In ons filiaal te Helder. (D 132)

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5