E BINNENLAND. De groote mijnramp in de Ver. Staten. Wheeling (Staat Virginië), 29 April. Reeds 45 lijken van slachtoffers der ont ploffing In de Brentwood-mijn waarbij 111 mij uw erkers 'bedolven werden zijn geborgen. Er wordt met groote energie gewerkt door de redders, die trachten zich toegang te verschaffen tot dat ge deelte der mijn, waar'izlch nog 60 perso nen moeten bevinden. Een tornado ln het Zuid-Oosten der Ver. Staten. Atlanta (Georgië), 80 April, Een tornado heeft hedenmorgen vroeg eenige der zuid oostelijke staten geteisterd. Voor zoover be kend, zijn er 47 personen gedood en 180 ge- wond. Tal van porsonen worden vermist. De schade bedraagt mMoenen dollars. De gouverneur van Indiaan tot tien Jaar veroordeeld. Mo Cray, de gouverneur van Indlana, is tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van tienduizend dollar veroordeeld wegens frauduleuze handelingen door middel van de post. Het mijnongeluk in Virglnlë. Wheeling (Virginië), 80 April. Er n egen-en-zeventig lijken gevonden van mijn werkers, die op 28 April bedolven werden. zijn Storm. Aan de westkust van Frankrijk woed van Vrijdag af eeni zware stonm uit her; 'zuidwesten. Aan de kust van iBretaigne moet het vooral 'gisteren verschrikkelijk weer zijn geweest; de zee was buitenge woon woest. Maar ook op het land heef; de storm duchtig huis gehouden en vooral aan de vruchtboomen in het kustgebiec groote schade aangericht Een hevige stormvlaag heeft Maandag in de buurt van Bourges een auto, waarin zeven mensdhen' izaten, tegen een boom geslingerd en' vervolgens in een sloot 'ge worpen. Twee der inzittenden werden op slag gedood, de ahdere levensgevaarlijk gewond. Twee menschen izijn ongedeerd. De burgeroorlog ln Honduras. Volgens ontvangen offlcieele bericb ten, hebben de revolutionairen Teguci galpa, de hoofdstad van de republiek Hon duras veroverd: De strijd' om die plaats woedde reeds ©enigen tijd ondanks de vre desonderhandelingen, die op aandrang van de Amerikaansche regeering hadden plaatsgevonden. KORTE BERICHTEN. Volgens bericht uit Berlijn Is Finland, dat tot dusver slechts over een paar ka- nomneerbooten beschikte, van plan een oorlogsvloot te bouwen en een oor- iogsacademie op te richten. Wetsontwer pen hieromtrent zijn reeds bij den Raad van State ingediend. In de woning van een gepensionneerd kolonel in de buurt van Weenen is door de politie een groote voorraad wapenen en munitie in beslag genomen, die daar verborgen was. Men meente te doen te hebben met een wapen-opslagplaats van nationaal-socialistische stormtroepen. Het bestuur van'het Beiersche verbond van bouwondernemers, heeft besloten tot uitsluiting van 40.000 a 60.000 bouwvak arbeiders. OOST-INDIE. Ontsporing. Vermoedelijk tengevolge van sabotago is een werktrein, die een brug vervoerde voor spooraanleg nabij Bandoeng, ont spoord. Twee koelies werden verpletterd. Er wordt een onderzoek ingesteld. Nederland en Rusland. Wanneer de Nederlandsch-Russische onderhandelingen te Berlijn ertoe leiden, dat Nederland Rusland de jure erkent, zal tot Nederlandsch gezant te Moskou wor den benoemd tnr. A. van de Sande Bakhui zen, consul-generaal in algemèenen dienst, toegevoegd' aan het ministerie van buiteu- landschó zaken. Be heer Van de Sande Bakhuizen is in 1922 secretaris-generaal geweest van do Russische conferentie te 's-Gravenhago. Salarisverlaging voor rijksambtenaren. Het hoofdbestuur van den Centralen Nederl. Ambtenaarsbond heeft aan de le den-rijksambtenaren por circulaire gead viseerd, op den dag, waarop zij voor het eerst het verlaagde salaris ontvangen, aan hun handteekening toe te voegen de woorden: „onder reserve van alle rech ten". Zoodra het rijkspersoneel op deze wijze heeft verklaard, dat het zich zijn rechten, voortvloeiende uit art. 40 van het Bezoldigingsbesluit, voorbehoud, zal het hoofdbestuur de verdere voorbereidende maatregelen treffen om den staat in rech ten aan te spreken. -Het hoofdbestuur schrijft verder, dat in dien een hoofd van dienst het personeel mocht willen beletten, de woorden „onder reserve van alle rechten" op den betaal- staat, hetgeen volgens ontvangen berich ten h:er en daar schijnt te zullen geschie den, het wenschelijk is, dat de leden wei geren den staat te teekenen of het loon te ontvangen, en dat zij zich telegrafisch wenden tot bet bondssecretariaat. Naar Het Volk meldt zullen, ingevolge het besluit van de vergadering van het Algem. comité ter behartiging van de be langen van overheidspersoneel, de vw'lge week gehouden, ook de andere, bij dit oo- mitó aangesloten organisaties, tegen don staat proeedeeren op dezelfde gronden als de Oentr. Nederl Ambtenaarsbond dat zal doen. De Koningin en de salnrisverminderlng. In verband met het Ingaan der salaris- vermindering van de-rijksambtenaren op 1 Mei heeft de Koningin goedgevonden than3 gevolg te geven aan het reeds vorig jaar geuitte voornemen om een- gedeelte van haar rijksinkomen ter beschikking van den minister van financiën te laten De huwende onderwijzeres. In de gisteren gehouden openbare zitting van den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, werd voorlezing ge daan van het volgende Koninklijk besluit: Op grond' van de overweging, dat het en kels feit, dat een onderwijzeres een huwelip aangaat, geen voldoende aanleiding mag zijr die onderwijzeres, ongevraagd te ontslaan, is ongegrond verklaard het beroep van den raad der gemeente Eindhoven, tegen het be sluit van Ged. Staten van Noord-Brabant, welk college had vernietigd het raadsbesluit, waarbij aan mevr. A. M. Lier—Fooij eervol ontslag was verleend als onderwijzeres. Posterijen en Telegrafie. De wijziging der Pensioenwet Volgens de redactie van „Sint Petrus" zijn de navolgende wijzigingen der Pen sioenwet in voorbereiding: le. In plaats van 2 pet voortaan 1'<« pet pensioen, per dienstjaar. 2e. Minimum, diensttijd! van 10 jaar in plaats van 7 jaar voor recht op pensioen, 8e Geen minimum bedrag aan pensioen in 661*1. 4e. Geen récht op pensioen' hebben: a. het los personeel; b. tijdelijke ambtenaren met minder dan 2 dienstjaren; <c. ambtenaren met een salaris van min der dan 600. 5e. Invaliditeitspensioen wordt alleen verleend bij werkelijke invaliditeit. 6e. Op wachtgeld gestelde ambtenaren kunnen hunne weduwen en weezen alleen blijven verzekeren, indien zij daarvoor een speciaal vast te stellen premie beta len. 7e. Als gevolg van sub 1 nu maximum pensioen na 40 jaar inplaats van na 86 jaar. 8e. Als gevolg van sub 2 en 8 wordt het minimum pensioen practisch 171/» pet. 9e. Het pensioen ingevolge art. 48 sub 2 (wachtgeidpensioen) wordt sterk ver minderd, behoudens overgangsbepalin gen voor het in dienst zijnd personeeL Wijziging Dagelijksche dienstaren. Het ligt in de bedoeling der P. T. T.- administratie de dagelijksche diensturen van het personeel te verlengen met den gebruikten schafttijd. Directeur Postehèque- en Girodienst Tot directeur van den Postehèque- en girodienst zal met ingang van 5 Mei a.s. worden benoetmd de heer J. "Lazonder, directeur van bet post- en telegraafkan toor te Rotterdam. De heer Lazonder, die sinds het najaar van 1921 in laatstgenoemde functie werk zaam is, was voorbeen inspecteur van den al gemeen en dienst bij het Hoofdbestuur der Posterijen te 's-Gravenhage. Hij is een tijdlang voorzitter geweest van de Commissie van Beroep voor ambtenaars- zaken bij de posterijen. Thans maakt hij deel uit van commissie tot reorganisatie van het post- en telegraafbedrijf. De loonen van het Amsterdamscho gemeente-personeel. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat volgens de Telegr. B. en W. van Am. sterdam voornemens waren bij' de com missie voor het georganiseerd overleg voorstellen aanhangig te maken tot ver laging der loonen van het gemeente-per soneel. Naar het Volk meldt, is er echter nog niet vastgesteld hoe groot de voorgestelde verlaging zal zijn. Plaatselijke Inkomstenbelasting. De gemeenteraad van Zaandam heeft het yermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting vastgesteld op 1.92, tegen 2.01 voor het thans loopende jaar. Een gedenkraam voor de Nieuwe Kerk te Delft. Nederlandsch Verbond van Vak- vereenlglngen. 01/, mlllloen. In 1922 werd aw opntributies 51/» mlllloen ontvangen, ln 1928 4.000.000. Aan werkloosheldsuitkeerlng verstrekten dt bonden ln 1922 bijna ƒ6 mlllloen, ln 1920 8.880.000. Zulderzeeharlng. Men schrijft aan de N. R. - Dé prijsbeweging van haring op de Zuiderzee-afslagen heeft dit jaar een eigenaardig verloop gehad. Het vangst- seizoen is, nadat omstreeks 21 Maart de volledige doortrek Zuidwaarts van de Zuiderzee-haring had plaats gohad, ge kenmerkt door: le. herleving van den uitvoer2e. grooten vischrijkdom ln de binnenzee. Deze belde factoren samen vallende, hebben den Zuiderzeevisscher een goede campagne sinds einde Maart bezorgd. Ruime, soms zeer ruime vung- sten en behoorlijke prijzen aan de af slagen door buitenlandschen afzet. Een tweede bijzonderheid van het sol- zoen bleek de groote omzet van versche haring naar Duitschland. In de eorsto helft van April is 75 ii 80 pot. vpn de geheele Zuiderzee-productie onbewerkt verhandeld, opgblcocht door Duitsche handelaren-exporteurs en over de grenzen hetzij gerookt, ingelegd of verwerkt. Van half Maart tot medio-April is een groot deel van de Marker-Urker, en Volendam- mer haringvangst rechtstreeks met uit schakeling vaak van de Hollandsche vischkoopers-tusschenhandelaren in Duit sche handen overgegaan en men zag op de Zuiderzeemarkton deze Duitsche han delaars concurreeren met de Nederl. roo kers-exporteurs, die het product voor de eigen rookerijen in de kustplaatsen ook wilden opboopen. Zoo is de vischcampagne dit jaar zéér gunstig voor den visscher, doch veel minder gunstig voor de bokking industrie en vischhandelaren verloopen. Het jaar 1924 bracht dus vrijwel het tegenovergestelde van het Z.zeebedrijf tijdens en vóór de oorlogsjarentoen was regel,datdeNederlandschenevenbedrijven verreweg het grootste deel der Z.zeeha- ringvangst afnamen, hier bewerkten en den export bezorgden. Huizen alleen al in 19161917 o.a. over de 1000 wagons of 55 pet. van de totale vangst. Stelt men in doorsnee de haring-productie in de Zuiderzeekom per normaal jaar op l'/a millioen gld., dan is daarvan 1 IV4 mill. gld. voor de Nederlandsche groothandel- bokkingindustrie bestemd, en waar de verhouding van versch tot bewerkt pro duct als 2 3 geldt, beteekent deze bok king fabricage naar het buitenland een omzetwaarde van gemiddeld 2 mill. gld. voor het Zuiderzeegebied. Deze afgifte had thans bij een rijk haringjaar en hèr- openden uitvoer bereikt kunnen worden, doch de Duitsche concurrenten opvisch- en vischnijverheidsgebied hebben een goed deel dezer industrie nu practisch naar hun eigen land weten te verleggen; niet langer blijken de aan de Z.zeekust zoo inhaerente, aloude rookerijen de voor naamste leveranciers voor het Rijnland, Saksen en N.-W. jf)uitschland. Hét blijkt dat tjjdens de voedselnood- jaren de hier vertoevende Duitschers, die de „bokking-hangen" en de „botters" zoo belangstellend bezochten, heel dat samenhangend bedrijf van visscherij en nevenbedrijf afnemer bewerker verzender goed hebben gadegeslagen en nu hun eigen vischnijverheid, op dezelfde leest geschoeid, hebben ingericht. Waar de visch meestal tegen 4070 ets. per tal ook nog in de eerste Aprilhelft werd opgekocht is er deze maand een kapitaal saan haring in het Z.zeegebied besteed. Het was in de havens en aan de afslagen van Volendam, Enkhuizen, Urk, Huizen, Spakenburg en Kampen drukker dan in jaren het geval was. Rusland en de vlsscherfj. Naar de Telegraaf verneemt, zijn er Britsche visscherijmaatschappijen, die hun stoomtreilers in Rusland doen mark ten, en wel aan de Murmanskust. Wanneer onze regeering dus straks waarschijnlijk de Russische regeering de jure zal erkennen; bestaat er alle kans, dat ook Hollandsche stoomtreilers in die Witte Zee zullen gaan visschen en hun vangsten in Rusland ter markt zullen brengen. De afslultdyk Wieringen—v. Ewljckslula Het conflict ln de Twentsche textiel nijverheid. Gisteren heeft te Enschedé een confe rentie van de textielfabrikanten met de organisaties plaats 'gehad, bijeengeroe pen door den rijksbemMdeJaar. De fabrl- u?ien'<1<>eldo mede, aldus „Het Volk", te nebben besloten het volgende voorstel te doen: Een overeenkomst voor den duur maanden; de 71/» pet. löonsaftrek blijft gehandhaafd; 130 overuren per jaar, te verdoelen naar keuze van den werkge ver; een bijslag van 1.50 per week ge durende 3 maanden aan hoofdien vani ge zinnen en kostwinners, indien zij na be ëindiging van de uitsluiting dlreot heft werk hervatten. De katholieken vonden dat voorstel wel aannemelijk, evenals de vertegenwoordi ging van het. centraal comité van onge organiseerden. Unltas moest er zich eerst over beraden. De Eendracht verwierp het voorstel, eveneens de ongeorganiseerden ln Enschedé. De ongeorganiseerden van het oentraal comité stelde toen voor, ver dere besprekingen te houden met do chris telijke organisaties en de fabrikanten. Unitas moest zich ook daar eerst over be raden. j. Aan de 's middags voortgezotte oonfe- rentle hebben De Eendracht en de En- schedesche ongeorganiseerden niet deel genomen. „De Telegraaf contra „Het Volk". Dinsdag heeft mr. J. de Vrieze als pro cureur voor „De Telegraaf" zijn conclusie van repliek uitgebracht naar aanleiding van de memorie van mr. Mendels inzake don eisch tot schadevergoeding tegen- de beide hoofdredacteuren van „Het Volk' wegens het buïtenlandsch overzicht in- dat blad om trent de onthullingen der „Humanitó inzake de Russische gelden voor Europeesohe pers organen. Aan „Het Volk" ontleenen wij het vol gende: De conclusie betoogt, dat de beide hoofd redacteuren wél degelijk voor het gewraakte buïtenlandsch overzicht aansprakelijk zijn. Immers, boven in „Het Volk" verschijnende ingezonden stukken wordt steeds vermeld', dat deze worden geplaatst „buiten verant woordelijkheid' der redactie". Hieruit volgt logisch, dat zij van alle andere artikelen de volle verantwoordelijkheid op zich nemen. Eischeres sommeert gedaagden dit te erken nen of te ontkennen, op straf van hechtenis („Het Volk" teekent hierbij aan, dat boven ingezonden stukken in dat blad volstrekt niet vermeld staat wat mr. De Vrieze zegt). Uit het feit, dat gedaagden niét ontkennen eischeres van omkooping door de Russische regeering te hebben beschuldigd, concludeert mr. De Vrieze, dat deze beschuldiging dus vaststaat, waarvan hij acte vraagt. Eischeres'ontkent, dat een „opzienbarende onthulling" geschied is. Een kind begrijpt, al dus de conclusie, dat „De Telegraaf" een bij voegsel van 16 pagina's niet uit puur altruïs me liet verschijnen. Van den inhoud van het Russische contract heeft „De Telegraaf" geen geheim gemaakt „De Telegraaf" zou per jaar zes bijvoeg sels geven van 16 pagina's h f 10.000 per stuk en daarin alle advertenties der Russi sche regeering gratis^ opnemen, hoewel zij 20 pet. 'provisie had te betalen aan den tus- schenpersoon, die het contract aanbracht. Zoo werd een uiterst bescheiden winst ge maakt, ja, waarschijnlijk verlies geriskeerd wegens het stijgen der papierprijzen. Dat slechts één bijvoegsel is verschenen, hoewel voor zes vooruit betaald was, is slechts te wijten aan de Russische revolutie. Nimmer is het contract door de wederpartijen opge zegd en nimmer heeft „De Telegraaf" een voorstel tot regeling dezer kwestie van eendg rechtopvolger der toenmalige Russische re geering ontvangen. Eischeres deed' niet anders dan hare mede werkers te laten schrijven wat waar is. „De Telegraaf" verklaart zich bereid' de procedüre terstond te royeeren, als „Het Volk" onder intrekking zijner beschuldigin gen aan „De Telegraaf" zijne verontschuldi gingen aanbiedt, en dit alles openlijk publi ceert in „Het Volk". Onderwijs ln de Zeevaart De jaarüjksche oefentocht van leerlin gen der twee oudste leerjaren van de zee vaartschool op Texel wordt dit jaar voor het eerst gemaakt met de twee opleidings schepen de „Lichtstraal" en „Prins Hen drik." Er nemen achttien leerlingen aan den tocht deel onder leiding van de heeren p Bossen, directeur van de school, O. Schmldt en D. Ruijterm-an, leeraren. De burgemeester van Texel, de heer Buijslng Damsté, maakt als passagier op do „Licht straal" den oefentooht ,med®' Woensdag jl vertrokken «van Oude Schild, via Ter- schelling, Harlingen, Hoorn en Zwartewa- ter werd Zwolle Zaterdag bereikt, Maan dag via de IJ sol naar Kampen en vervol, gens via Enkhuizen denkt men Woensdag te Oude Schild terug te koeren. Muundag a.s. gaat de Amstordamsche sohool voor een oefentocht imet de „Prins Hendrik" rond de Zuiderzee, terwijl Woensdag 8 Mei de Rotterdamsohe sohool met de „Prins Hendrik" en de „Lichtstraal" van uit Amsterdam een dorgolijken oefentocht onderneemt. Over de resultaten waren de leeraren bizonder tevreden, vooral wut b©. treft het seinen van het eene schip naar het andere, dat nu voor het eerst goed tot zijn recht kwam. De Nederlandsche tulpon te Parijs. Opnieuw staan ze ln bloei, de 40.000 tul en, welke Nederlandsche bollenkweekera „et vorig jaar, naar men zich herinnert, aan de stad Parijs ten geschenke hebben aangeboden. In de tuinen der Tuileriën, rond het Carrousel, toonen zij hun won derschoon© kleuren en trekken zij de aan dacht van groote scharen Parijzonaars. De bladen schrijven er met bewondering over en de „Figaro" zegt dat de tulpen „de groote hloementapijten voor den geest roepen, welke op het oogenblik geheel Holland in weidsche pracht overdekken, terwijl zij tevens herinneren aan de „aimable geste" van den gever". EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 29 April. De Voorzitter doet mededeeling van een verzoek van den heer W i b a u t (ad.) om op 1 Mei geen Kamerzitting te houden, daar de sociaal-democraten zloh dien dag zooveel mogelijk aan. hun ge wone werkzaamheden onttrekken. Spr. vraagt het gevoelen van de Kamer, maar is zelf tegen inwilliging van het verzoek, omdat op nationale feestdagen de Kamer zittingen ook doorgaan. Nadat ook de heer de Vries (cJi.) zjjn bezwaren tegen het verzoek heeft ontvouwd, trekt de heer W i b a u t zijn verzoek in. Daarna is aan de orde het salarisont- werp voor de leden van de rékenkamer, den raad van state en de rechterlijke macht. Het wetsontwerp wordt met 23 tegen 11 stemmen (soc. demi en vrijz. deun) aan genomen. Namens de sociaal-democraten heeft de heer Moltmaker enkele woorden ge- sroken; namens de vrijzinnig-democraten prof. Van Emöden. De laatste zelde om. dat de salarisverlaging feitelijk een ver momde belasting was. Daarentegen roer de minister Colijn aan, dat een algemeene vermindering van het volksinkomen was voorafgegaan en dat de verlaging van de ambtenaarswedden daarvan slechts het noodzakelijk complement vormde. De heer v. Embden zeide verder de voorkeur te geven aan een verhooging der belas tingen. Verder wees minister Colijn erop, dat er ook bij de belastingen een critiek punt is, dat niet mag worden overschre den. Dit heeft de staat ondervonden bfl den aoctJns op gedistilleerd. Daar Is de grens overschreden en heeft de fiscus het moeten afleggen in den strijd met de eer lijkheid van het Nederlandsche volk. De mogelijkheid van verhooging der directe belastingen met 45 opcenten is geopperd, doch de verwachting was dat het resultaat daarvan zeer gering zou zijn. MARINE. Bevordering op 1 MEI 1924. Met 81 Maart 1924. Leerling-Hofmeester P. W. Bruijne tot Met 1 April 1924. Sergeant-Schrijver P. M. 'Delhaije Korporaal-Schrijver L. Goedhart Met 10 April 1924. Sergeant-Seiner J. van der Meer Korporaal-Seiner D. Dekker Met 80 April 1924. Bootsmansmaat H. H. Schlpperijn idem M. Vermeule Matroos le klasse A. H. Hiddens ,idem J. B. Duiverman Marinier le klasse J. G. O. Rammers Konstabelsmaat E.J. van den Brink idem A. K. Besteboer idem H. de Best Matroos-Torpedom. J. de Munck q, ifem T. G. M. Janssen Stoker-Olieman p. de Wolf idem A. Snabel Stoker le klasse F. Dirks Matroos-Vliegt.m.(M) E. Troost idem T. J. J. Titulaer Matroos Vliegt.m.(B) J. H. Hoogakker Botteliersmaat P. H. do Vink Ziekenverplmaat E. Koningstein Mutroos-Ziekenverpl. A. A. Krijger idem S. W. Zand dem P. W. Doove l- m, J-N. van der Bijl Ziekenverplmaat L. de Boer te d-P-van der Hoek idem Bosmn Schry versmaat A. Ockhuijzen W. Haak idem a Boot Hofmeestersmaat S.'van HiikhnruAn Matroos-Torpedom. J. k. Donker Met 1 Mei 1924. Bootsman M. c Voorman Sergeant-Konstabel L. Greiner Korporaal-Konstabel A.J.G.v.d.Braak Met 12 Mei 1924. Kwartiermeester H. Stroo Met 16 Mei 1924. Sorgt.-Ziekenverpl. A. B. van Reek Matroos-Hofmeost. Schrijver-Majoor. Sergt.-Schrijver. Seiner-Majoor. Sergeant-Seiner. Kwartiermeester, idem. Korpl.-Konstabel. idem. idem. idem. •idem. idem. Korpl.-Torpedom. idem. Kpl.-Maoh.dr. 2e kl. idem. Korpl.-Stoker. Korpl. -Vliegtuigm. idem. idem (B). Korpl.-Bottellor. Korpl.-Zlekenv.pl. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. Korpl.-Schrijver. idem. idem. Korpl.-Hofmeester. Korpl.-Torpedom. Schipper. Konstabel-Majoor. Sergt.-Konstabel. Bootsman. Ziekenv.pl.-Majoor. Zeven-en-veertig dooden, honderd dertig gewonden. vau UVJ.1 AVHUU TV»*- C3 Uit New-York wordt gemeld, dat Ediward Bok, ter eere van het regeeringsjubileumi van de Koningin, een gedenkraam voor de Nieuwe Kerk te Delft heeft geschonken. („N. R. Ot."). Aan het verslag over de jaren 1922 en 1928 van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen is het volgende ontleend1: Op J Januari 1922 waren bij het Verbond aangesloten 29 organisaties met 217.848 le den en op 1 Januari 1924 26 bonden met 179.929 leden. In 1922 daalde het ledental met 20.628, in 1923 met 16.791. In 1922 wer dén de Nederl. Bond van huispersoneel en de Nederl. Bond van geëmployeerden ln het cunst- en amusementsbedrijf opgeheven, en de Ned. Grondwerkersbond' werd geroyeerd. Iet aantal bestuurdersbonden vermeerderde met 2 en steeg tot 148. De bonden gaven ln 922 bijna 1.150.000 voor stakingen en uit buitingen uit en in 1923 bijna 900.000. Het bakingsfonds van het Verbond; waarvan het bezit op 1 Januari j.1. ƒ588.016 bedroeg, keerde in 1922 en '23 ruim 300.000 uit. Op 1 Januari 1923 bedroeg het vermogen van de bonden tezamen 6.200.000, op 1 Januari j.1. De afsluitdijk naar Wieringen ls thans over een lengte van ongeveer 150 Meter in het Anisteldiep boven water. Aan de zijde van Weeringen is dat met ongeveer 70 Meter het geval. Inmiddels wordt op het Anisteldiep geregeld met onderlossers nieuwe grond op Jen afsluitdam gebracht, zoodat dekplaats, waar de afsluitdam zal komen, geleidelijk meer verondiept. Op een bepaalde plaats staat nog slechts omstreeks twee Meter water. Een gedeelte ter lengte van 800 Meter wordt voor- loopig nog opengelaten voor de vrije door vaart. Als het overige gedeelte flink boven water is, zal dit laatste z.g. „sluitgat" met alle beschikbare hulpmiddelen en met volle kracht worden aangevat, om aldus ln den- kortst rno- gelijkon tijd den stroom, die in dit nauwe gedeelte dan wel zéór sterk zal zijn, te over winnen. Aan het gedeelte dijk, dat aan de kustzljde van het Amsteldlep reed® boven water is, werd reeds een flinke ctelger gebouwd, waar op een schnftloods, bonevens een groote kraan, die daar moet dienen voor het lossen van keileem, zijn geplaatst. („Het Volk").

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2