t i Tweede Blad. 9 PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 1 MEI 1924. Te Amsterdam slaagde voor hot exa men vroedvrouw, onze plaatsgenoot©, mevr. Wedl A. SmitLanghorst De heer L de Jonge, Breewater- sfcraat 34, deelt ons mede, dat hij als .voorzitter van het Stedelijk Muziekcorps heeft bedankt Verjaardag H. K. H. Prinses Juliana Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. prinses Juliana woei giste ren van alle openbare en verschillende particuliere gebouwen, de vaderlandsche driekleur. Gisterenavond 8 uur werd' In bet Plant soen door het „Stedelijk Muziek corps" en op de Vischmarkt door de „Oranje Har- moniekapei" een concert gegeven. Beide concerten trokken veel publiek. Chr. Oranje Vereonlglng. •Dinsdagavond heeft de Ohr. Oranje-Ver., ter gelegenheid van den verjaardag van de plnses, voor de kinderen van de leden, in het Ohr. Militair Tehuis een feestavond belegd1. Eenige honderden kinderen stelden zich om ongeveer 6.80 uur voor 't gebouw „Iréne" op, en voorafgegaan door de „Oranje Har moniekapel", die zich den laatsten tijd kranig weert, trokken zij door de Koningdwars straat, Plantsoen, Keizerstraat, Weststraat, Kanaal-weg naar de bovenzaal van het tehuis. Hier brachten de kinderen eenige geno-e- gelljke uurtjes door. Verschillende helpsters hadden het druk met het uitdeelen van ver snaperingen aan de luidruchtige kinder schaar. De „Oranje Harmoniekapel" deed zoo nu en dan een vaderlandsch lied of vroolijke marsch hooren, zoodat de stemming den ge- heelen avond prettig en opgewekt bleef. De bruto opbréngst der Emmabloem- oollecte bedraagt 670,59. Aan de verkoopsters wordt namens het Enxmabloem-oomité hartelijk dank gezegd voor hun ijver en toewijding. Zomerdiensten spoor, autobus, enz. Als gratis bijvoegsel ontvangen onze lezers in de stad en naaste omgeving een dienstregelingkaartje, waarop, behalve de vertrek- en aankomst uren der treinen, voorkomen de dienstregelingen der nieu we (autobus-onderneming HelderHuis duinen, van Texels Eigen Stoomboot-On derneming, van de Esona, alsmede van den autobusdienst HelderDuinoord. Wij meenden onzen lezers hiermede een dienst te bewijzen, omdat uitteraard een uitknipsel uit de courant licht verloren gaat. Het kaartje moet langs de zwarte lijn dubbel gevouwen worden met het woord „Zomerdiensten" aan den voorkant. Men krijgt dan een handig formaat dat in por tefeuille of taschje gemakkelijk kan wor den opgeborgen. Voor den autobusdienst HelderHuis duinen verwijzen wij verder naar een arti kel in dit nummer. Autobusdienst Helder—Hulsduinen v.v. Reeds lang was de Economische Com missie werkzaam om te trachten het auto bus-verkeer HelderHuisduinen gedu rende de zomermaanden in betere banen te leiden. Tot nog toe kon men van een geregelden dienst niet spreken en was er alleen verbinding op mooie Zondagen en enkele dagen in de vaoantie. Dan reed iedereen, die maar over een vehikel be schikte van Helder op Huisduinen. Tarief, nóch vertrekuur, nóch route was voldoen de vastgesteld. En de te volgen route is vooral van groot belang. Onze wegen hier zijn op een druk verkeer met auto bussen, rijtuigen en auto's niet berekend en wie zich op drukke dagen te voet of per fiets op weg naar Huisduinen heeft begeven, zal ongetwijfeld wel eens een angstig oogenblik hebben medegemaakt als op den smallen weg twee bussen of auto's elkander moesten passeeren. De bermen van den weg worden dan vlucht heuvels om het veego lijf te redden. Het was dan ook vanzelfsprekend, dat de Oommissie zich allereerst tot taak stelde een zoodanige route te 'zoeken, dat de voertuigen elkander op den Huisduiner weg niet of zoo weinig mogelijk behoef den te passeeren. Om dit te bereiken was een verbindingweg noodig van Huisdui nen met den Strooweg. Deze is er nu. Dan was er niet minder noodig dan een politieverordening om de route te kun nen aangeven en ten behoeve van het publiek leiding te geven aan het verkeer. Mede door samenwerking met de Econo mische Commissie is door het Gemeente bestuur een verordening in het leven1 ge roepen, waardoor naar wij hopen thans aan dé minder gunstige toestanden een eind© is gemaakt. Het is hier als een ernstig bezwaar gevoeld, dat waar overal elders de auto bussen het verkeer vergemakkelijken door in de steden en1 dorpen de passagiers op verschillende punten op te nemen, hier de reizigers steeds genoodzaakt wa ren naar één vaste plaats van vertrek te loopen, eerst Koningsplein, later Stations plein. Ook dit punt is onder de oogeri ge zien en het bezwaar ondervangen. De Commissie heeft een' overeenkomst getroffen met den heer Heernan voor een geregelden dienst op Huisduinen met als uitgangspunten Havenplein en Zuid- straat, nabij het politiebureau. Deze dienst, welke wordt uitgeoefend met goed materiaal, rijdt op vastgestelde dagen en uren tot 1 September a.a volgens in de couranten aangekondigde dienstregeling en route. Dat wordt dus een bus, waarop men onder elke weersgesteldheid kan re kenen en die overal onderweg passagiers inneemt en uitlaat Hiermede is tevens bereikt, zij het ook op bescheiden schaal, dat voorloopig van het Havenplein, later ook van de Zuid- straat, het stadsverkeer eenigermate is geregeld en men b.v. vanaf Zuidstraat of Hoofdgracht naar de Dijkstraat of om gekeerd heel goed van de bus gebruik kan maken. Wij hopen, dat het publiek met deze autobusregeling is ingenomen en van zijn ingenomenheid doet blijken door zooveel mogelijk van dien dienst gebruik te ma ken. Deze toch rijdt op vaste tijden, goet weer of slecht weer, en een langer tra ject dan de andere voertuigen, terwijl he tarief niet hooger is gesteld (25 cent voor volwassenen1 en 16 cent voor kinderen), Op de autobussen worden borden aange bracht, waarop met duidelijke letters de bestemming, Zuidstraat of Havenplein- staat vermeld. Het zal wenschelijk zijn de bij deze oourapt ingevouwen dienstrege ling zorgvuldig te bewaren om altijd1 te weten op welke uren en dagen men er zeker van kan zijn een bus te treffen, Aan de bussen zullen 'bovendien nog dienstregelingen tot een beperkt aantal gratis verkrijgbaar zijn. Zangvereeniglng „Morgenrood" Zaterdag 26 April gaf de Onderafdee ling van de Gemengde Zangvereeniging „Morgenrood" met medewerking van de Hoofdafdeeling in „Casino" een uitvoe ring. De avond was begonnen met 2 stem mige liedjeB: „Zonneschijn", gevolgd door „Do Sterren", van G. O. Weeren en „Vaar wel", van Rich., Hol. Heel frisch klonken de jongensstemmen; geen stemmen domi neerden en het geheel was een mooie samenklank. De 70 jongens en meisjes toonden al dadelijk, onder leiding van hun directeur, den heer F. van der Meij goed gestudeerd te hebben. De tweede serie voor de Onderafdee ling had niet minder succes. Het drieta liederen werd driestemmig gezongen „Paarl der getijden", van Weeren, „Hou zee", van A. Lijsen (slotkoor uit de can tate: M. A. de Ruijter) en „Smidslied" van Bart Verhallen. „Hou zee" klonk heel mooi, statig en toch met vuur. „Smidslied' werd leuk, kwiek, spontaan uit het hart, vooral door de jongens, gezongen. De slotliederen: „Aan mijn Vaderland" van Schmölling en „Jagerslied", van J Duin, klonken heel goed en vormden een waardig slot van dezen kinderzangavond, Van het Jagerslied klonk in het eerste vers heel aardig het tra-ra der jager horens. Bij het laatste vers hadden de jongens de melodie, terwijl de meisjesstemmen er tusschen door het hallo der jagers zoo aardig aangaven. Ter afwisseling zong de hoofdafdeeling die ongeveer 100 leden telt „In den lente tijd" van Roeske en „Voorjaarsbezieling' van Zijderlaan, aardige liederen in dezen tijd, me heel goed naar voren werden gebracht. Alleen bij het tVeede nummer weifelde het koor bij den moeilijken over gang even, doch het slot klonk weer frisch. Zuiver en genuanceerd werd later „Van een bruid en een bruigom" van Zijder laan, terwijl het laatste, de humoresjce „Domme Hans" geweldig bij het talrijke publiek insloeg. Het geheel is geworden een mooie avond voor Morgenrood. Na den tweeden kinderzang trad de voorzitter van Morgenrood, de heer K. Geus, ten tooneele. Hij deelde mee, dat de onderafdeeling ruim een jaar bestond, reeds viermalen een uitvoering had ge geven en wat ledental betreft, zich steeds uitbreidde. De meisjes en jongens répe- teeren gaarne en de heer Van der Meij heeft zeker veel succes met zijn niet gemakkelijken arbeid. Dat de jongelui dat waardeeren, wilden ze dezen avond ook toonen door de aan bieding van een prachtige bloemenmand, waartoe ze allen spontaan hadden besloten. De heer Geus, die onder daverend applaus van publiek en de jeugdige zangers op het tooneel, den heer Van der Meij de bloemenmand overhandigde, wenschte den directeur geluk met zijn succes. Doch de heer Van der Meij niet alleen werd -ge huldigd, ook de dames O. v. Schijndel, N. v. Schijndel en T. Ruiter-Nieuwstadt, die altijd belangloos bij de onderafdeeling behulpzaam zijn, hadden een bloemen hulde in ontvangst te nemen als bewijs van waardeering. Na de pauze werd gegeven „De Majoor of Inkwartiering bij de Mobilisatie", klucht in een bedrijf, die uitstekend ver tolkt werd. Ieder was goed in zijn rol en er werd hartelijk gelachen; vooral de jongens van de Onderafdeeling genoten volop. Een gezellig bal hield velen nog lang bijeen. „De Elkeboom". Op hedenavond te 8 uur wordt in het ge bouw van den R.-K. Volkshond' voor leden en genoodigden een gratis-opvoering gege ven van het op den, 2en- Paaschdag met bij zonder succes gegeven -sociaal spel van het land -in- 4 bedrijven van Gerard- Nielen, „De Eikeboom". Het uitnemend samenspel, bij de eerste uitvoering gegeven, hetwelk aan de hoogste eischen voldeed, is oorzaak, dat op een herhaling van dit 'bijzonder pakkend' stuk is aangedrongen. Plaatsbespreking op den avond van opvoe ring, na 7 uur. Mond- en klauwzeer. Naar wij vernemen is bij M. W. Jim- mink, Rijksweg 18, alhier, onder het vee mond- en klauwzeer uitgebroken. Voor- loopige maatregelen zijn genomen. Bij O. Kant aan de Oallantsoogervaart 6, schijnt het mond- en klauwzeer te zijn ge weken. Concert Helder's Mannenkoor. Het was Dinsdagavond voor den heer Leewens een succesvolle avond. De Ca sinozaal was goed bezet De zang werd, een enkele uitzondering daargelaten, on berispelijk uitgevoerd. De solisten waren goed gedisponeerd en de stemming in de zaal was den geheelen avond boven pari. De heer Abbenes, die den avond opende, heette allereerst alle aanwezigen hartelijk welkom, en deelde daarna mee, dat er op het programma twee nummers van den componist Isr. J. Olman voorkwamen. Deze nummers waren er-op geplaatst als een kleine hulde aan den heer Olman, die zijn 26-jarig jubileum herdacht. Hierna werd met de afwerking van het program ma begonnen. „Een goed begin, 1® het halve werk," zegt bet spreekwoord, en dit werd ook Dinsdagavond bewaarheid. Het koor zette n.1. in met een lied van Heinze. Een mooi en dankbaar nummer, dat uitstekend ge zongen werd. krachtig was de inzet: Bloemen bloeien in de dreven, en aardig de overgang in de rythmische zang van den tweeden regel. In het 4e couplet werd de bariton-solo, gezongen door d-en heer v. Weelde. De heer van Weelde beschikt over een prachtig, vol geluid, hoewel iets te diep voor een bari ton. Zijn stem is wat donker en hij zou dan ook als baszanger beter op zijn plaats zijn. Het tweede nummer was van den com ponist Olman. Een lied van literarische schoonheid, geschreven door A. Dubarton en getiteld „Ontwaak, schoone zee!" De inzet was wat*zwak, terwijl in het hoogc gedeelte de tenoren minder goed voldeden. Het is maar aan weinig tenoren gegeven in de hoogte zuiver te zingen. Het laatste couplet echter maakte alles weer goed. Toen was de harmonie tusschen de stem men weer zuiver en mooi Te Deum Laudamus van Joh. J. H. Ver- hulst, dat nu volgde, was een machtig «tuk, en een enorme prestatie voor de zangers. Geweldig was de overgang van de aanbid ding, het smeekende, in de krachtige lof prijzing: „En wij loven uwen naam in alle eeuwigheid." De tenor-solo werd hierin gezongen door den heer Krijgsman, die, nadat hij zijn plankenkoorts overwonnen had, blijk gaf een mooi en warm geluid te bezitten. Zijn stem is echter nog niet geschoold ge noeg, en zoo bleek hij in de lagere gedeel ten, beter te zijn dan in de hoogere. Bij een goede oefening echter zal dit zich wel herstellen, want de vereischte warmte en diepte, het gevoel is aanwezig. De bari ton-solo werd gezongen door den heer Ab benes, die ook een van de beste krachten van mannenkoor is. Ook nu voldeed hij goed. Een aardig en goed gezongen nummer was „Vrijheid", van B. Zweers, woorden van Mr. H. Cosman. Op verzoek werd daarna gezongen een tweede nummer van Isr. J. Olman, „De gravers" van Ademf van Scheltema. Een gedicht op de mijnwerkers. Een lid, krach tig als een stormwind. Als wilde golven rolden de woorden van het laatste couplet door de zaal Maats! diep in uw eigen borst Liggen juweelenl Schaaft ze uit hun ruwe korst Graaft! Graaftl tot hun levensdorst Barst uit uw £elen! En tot slot werd gezongen een lied van Heinze „Nog is 't bloeiende, heerlijke tijd." Jammer genoeg was hierop niet van toepassing, „last not least". De solisten waren mej. Marcello de Haas (viool) Amsterdam, leerares aan de muziekschool van den heer Leewens, en mej. Rie Vermeulen (piano) Alkmaar. Allereerst hoorden we mej. de Haas in een Andante van E. Lalo. Hierin' toonde mej. de Haas genoeg lyriek te bezitten, om ook bet diepere voelen van den componist te vertolken. Terwijl ze in „Rondo Capric- cioso", van den Franschen componist Saint-—Saëns, haar technische bekwaam heid bewees. Drie dankbare, en goed gespeelde num mers waren die van Padre Martini Kreisler „Andantino", van Fr. Kreisler „Rondino" (über ein Thema von Beetho ven) en ,Ja Capricieuse" van Edw. Elgar. Mej. Rie Vermeulen speelde een drietal nummers op <ïe piano. Deze, nog jonge pianiste heeft een m-ooien, lichten, gevo-e- ligen aanslag. Een zeer bekoorlijk stukje van Grieg „An den Frühling" werd als eerste nummer door haar gespeeld. Een subliem nummer en uitstekend spel-. In de vertolking van „FriihMngs- rauschen" van den N-oorschen componist Sinding, hoorde men het ruischeni der boomen. Juist in Sindings donkere muziek kwam dit stuk goed1 tot zijn recht. Den beiden solisten werd onder luid! ap plaus bloemen aangeboden. Dé piano-begeleiding bij de zanghum- rners was hij mej. Vermeulen in goede handen. Summa Summarum, was het een genot volle avond die, hoe kon het anders, met geanimeerd' bal besloten werd. bezet was." In de 8e alinea 4e regel moet achter „openbare" het woord „orde" worden ge steld. DE GEMEENTE GRONDPOLITIEK. Wegens plaatsgebrek moest het ant woord van afm „Driestar" tot het voi- gend nummer blijven Miggen. In het artikel over „de Gemeentepolitie" in ons blad' van Dinsdag zijn enkele sto rende zet-fouten geslopen, die wij: even willen verbeteren. De 8e e. v. regels van de derde alinea moeten luiden: „datHde politiedienst meer zou worden uitgeoefend volgens voor schrift, enz." In de 6e alinea (slot) zijn twee regels uit gevallen; de juiste redactie is: „dat de sterkte per bureau (nog door vieren ge deeld) niet groot kon zijn, zelfs terwijl het bureau WestpLein overdag hoogstens met 'één man en het Hoofdbureau van des avomda 10 uur tot "S morgen» 6 uur niet GEMEENTERAAD. De volgende stukken zijn in den Ge meenteraad van Dinsdagavond behan deld, doch kwamen te laat in ons bezit om ze nog vóór de zitting te kunnen publicee- ren. Voor aanneming eventueel verwer ping door den Raad verwijzen wij naar het verslag in dit nummer.. Verhuur grasgewas. B. en W. stellen voor aan J. de Bruijn, alhier, te verhuren het grasgewas van een gedeelte der door haar van het Rijk in erfpacht ontvangen inundatiekade, ter oppervlakte van pijn. 676 M.3, tegen een jaarlijksche huurprijs van 8 ct. per M.3, alzoo totaal 28.75. Afschaffing boekjes-bijlagen van den Raad. Bij' de behandeling van de. Gemeente- begrooting voor 1924 besloot die Raad, op voorstel van B. en1 W., om de bijlagen in boekjesvorm af te schaffen, waardoor B en W. een bedrag van rond 1600. meenden te kunnen bezuinigen op den post „druk- en bindwerk". In verband met deze afschaffing echter verzoekt de Directie der Heldersche Uit gevers-Maatschappij een nieuw, hooger tarief te mogen in rekening brengen voor het drukken der losse bijlagen1, omdat het thans nog geldende tarief voor de losse bijlagen was gebaseerd op den prijs der boekjesbijlagen, waarin de zetkosten der losse bijlagen zijn berekend. Nu de boekjesbijlagen zijn afgeschaft, dienen de zetkosten uitsluitend te worden gevonden in den prijs der losse bijlagen. In een bij haar verzoek overgelegd overzicht geeft de Heldersohe Uitgevers- Maatschappij; het verschil aan tusschen het thans geldende en- het door haar ge vraagde tarief van de in dit jaar gelever de losse bijlagen Nos. 1 tot en met 37, Op deze 37 bijlagen gedurende pl.m. 3 maanden zouden de mindere kosten voor de gemeente pl.m. ƒ120.bedragen of over een geheel jaar berekend dus pLm. 480.—. Nu is het Ooilege van meening, dat dit geringe bedrag niet in verhouding staat tot het groote gemak, hetwelk de boekjes- bijlagen ongetwijfeld opleveren voor ieder lid van den Raad. De boekjesbijlagen leenen zich door den vorm, waarin ze zijn verzameld, beter tot een ordelijke opberging' en zijn voor la tere raadpleging veel gemakkelijker in het gebruik dan de losse bijlagen. Onder deze omstandigheden stelt het Ooilege prijs op het behoud der boekjes bijlagen en stellen zij' dan ook voor dien overeenkomstig te besluiten. B. en W. voegen hieraan nog toe, dat met vrij groote zekerheid kan worden verwacht, dat bij aanneming van dit voor stel de begrootingspost toch voldoende zal zijn. Beschikbaarstelling School Hoofdgracht. In de vergadering van 7 Juni 1922 werd aangenomen het voorstel tot reorganisatie van het lager onderwijs in deze gemeente en werd o.a. besloten de bovenlokalen van school no. 8 (thans no. 14) aan de Hoofd gracht beschikbaar te stellen- voor het handelsonderwijs. Kort na de aanneming van genoemd! voorstel zijn de onderhandelingen over het inrichten der lokalen voor Handels school geopend, doch waar die lokalen al leen konden worden afgestaan, indien zekerheid bestond, dat de school aan de Van Galenstraat zou worden gebouwd, zijn deze onderhandelingen eerst gevoerd, toen met den bouw van de school aan de Van Galenstraat een aanvang was ge maakt. Bij de besprekingen, die over deze aan gelegenheid werden gevoerd, bleek reeds spoedig, dat het afstaan van de boven lokalen alleen niet voldoende was, zoodat ook drie benedenlokalen ter beschikking moeten worden gesteld. Er zullen dan voor het openbaar lager onderwijs zes lo kalen overblijven, wat naar de meening van B. en W. voldoende is te achten. De kosten van de verbouwing, noodig om het gebouw voor Handelsschool en zesklassige lagere school in te richten, worden, indien deze verbouwing plaats heeft volgens de bij' de stukken overge legde teekening, geraamd: voor de Handelsschool: zonder aanleg eener centrale verwar ming op 15960.— en mi et aanleg van die centrale ver warming op 28960.—, en voor de o.l. school: z o ni di e r centr. verwarming op 6500. met centr. verwarming op 11000.—. In de kosten van deze verbouwing zal door het Rijk niet anders worden bijge dragen dan door het verleenen van een buitengewoon subsidie voor den verbouw der o.l. school. De gemeente blijft eige nares van het geheele gebouw en zal het gedeelte, bestemd .voor Handelsschool, aan het Bestuur dier .school kunnen ver huren, naar een huursom welke berekend wordt naar de kosten die de gemeente oorspronkelijk aan het gebouw heeft be steed, vermeerderd met die voor de ver bouwing, enz. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft, vol gens mediedeeling van het Bestuur der Handelsschool, goedgevonden dat van bet gezamenlijk bedrag als huur wordt bere kend, 6 voor rente, 2 voor afschrij ving en 2 voor onderhoudskosten of te zamen 10%. Waar het Bestuur der school de voorkeur heeft gegeven aan het plan met centrale verwarming, met welk plan voornoemde Minister zich ook heeft ver- eenigd, kan de huurberekening worden bepaald als volgt: Het geheele schoolgebouw heeft in 1902 gekost f 46000.— waarvan door het 'Rijk aan subsidie is betaald 28125.—. zoodat voor rekening der ge meente bleef 16876- vermeerderd met de afbraak- waarde van het oude gebouw, welke waarde in den nieuw bouw was verwerkt 4185- Te zamen 21060.- De gemeente behoudt een deorde gedeelte van het gebouw voor o.L onderwijs, vertegen woordigende een waarde van 7020.- zoodat voor rekening der Han delsschool komt 14040.- Hierbij gerekend' de kosten van verbouwing, begroot op 28960.- zoodat die kosten in totaal be dragen 43000.- Aan huur zal dus kunnen worden ont vangen een bedrag van 4300.— per jaar. In verband met het vorenstaande stel len B. en W. voor: lo. tot het verbouwen wan de o. 1. school aan de Hoofdgracht overeenkomstig de bij de stukken overgelegde plannen; 2o. hen te machtigen tot het sluiten van een huuroverkomst met de Heldersche Winkeliersvereeniging voor dien verhuur van een gedeelte (n.1. de bovenlokalen en drie der thans in gebruik zijnde beneden lokalen) van het schoolgebouw aan de Hoofdgracht; 3o. na de plaats gehad hebbend© ver bouwing het gedeelte van het gebouw, dan ingericht voor Handelsschool, aan den openbaren dienst te onttrekken. Indien die Raad zich met het voren staande kam vereenigen, zal door B. en W. het noodig© worden verricht voor het ontvangen van het buitengewoon subsi die in de kosten van verbouwing der o.l. school, waarvan de toezegging door den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft plaats igehadi volgens schrijven van Gedeputeerde Staten dezer provincie ddl 20 October 1920. Vragen van Raadsleden. Nu de Raad j.1. Dinsdagavond met de af werking der agenda niet is gereed' gekomen, zijn ook de antwoorden op enkele vragen, door raadsleden aan B. en W. gedaan, niet in behandeling gekomen. Wij meenen goed te doen die antwoorden alsnog te laten vol gen. A. Op de vraag van den heer D. d e Z ee omtrent de benoeming van een conciërge aan de nieuwe school Van Galenstraat, deelen' B. en. W. mede, dat de benoemde J. J. Hoek- sel, ofschoon ouder dan 40 jaar, hen in alle opzichten het meest geschikt voorkwam. B. Op de vraag van den heer D. de Zee, betreffende het overwerken door werklieden aan het stellen van schooltneubelen voor de school aan de Van Galenstraat, antwoorden B. en W.: Zonder voorkennis van den Directeur van Gemeentewerklieden, is door 2 'timmerlieden, bij het stellen van schoolm-eubelen in de school Van Galenstraat, gedurende 3 avon den telkens P/s uur per dag langer gewerkt dan het bestek voorschrijft. Dit is geschied' door 2 Heldersche werklieden, die dat stel- werk van opgemelde firma hebben aangeno men en buiten weten van die firma om. Tot goed begrip d-iene, dat de bedoelde tim merlieden vooraf door den Opzichter er op gewezen zijn, dat zij niet langer mochten werken dan 8 uur daags, en voorts, dat het werk zich heeft bepaald' tot stel-werk van de uit Duitschland hier aangevoerde schoolmeu belen, wat slechts enkele dagen, heeft ge duurd. Alhoewel de besteksbepaling te dien op zichte dus is overschreden, is het geval, maar de meening van B. en W., niet van zoodani- gen omvang, dat het gewenscht zou zijn daarvoor de aanneemster de voorgeschreven boete van 25 te laten betalen, temeer daar zij1 van Amsterdam uit dergelijke handelin gen moeilijk kan controleeren. O. Op de vraag van den heer J. J. Schoeffalenberger, betreffende het naar huis zenden van leerlingen van de school te Juliamadorp, bij ziekte van het on derwijzend personeel, wordt geantwoord, dat, blijkens ingesteld onderzoek in dit geval moeilijk anders kon worden gehandeld. Door dat achtereenvolgens twee -leerkrachten ziek werden en een voorgenomen joepass-ing vain den noodrooster dientengevolge niet door kon gaan, was niet te voorkomen, dat de leerlin gen der le klasse driemaal naar huis moesten worden gezonden. Door het aanstellen van een tijdelijke leer kracht is daarna verdere stagnatie in het on derwijs voorkomen. D. Op de vraag van den heer R. Boo gaard', betreffende het verwarmen van- het afslaggebouw aan bet Havenhoofd, antiwoor den B. en W„ dat dit gebouw na afloop van de mjjning der visch weder gesloten wordt en verdere openstelling niet nood'ig is. Ver warming van het gebouw zou de ijlrichting van een stookplaats, afvoer voor rook, kolen bergplaats, etc. noodig maken, hetgeen B. en W. overbodig voorkomt, daar de koude, als er een 80 menscben bijeen zijn en de lichten aan, wel te dragen is. LUCHTVAART. Van het voornemen van den Franschen vlieger Pelietijer d'Oisy om van Parijs naar Japan te vliegen hebben wij melding gemaakt. Zaterdagmiddag is d'Oisy te Bagdad geland1; hij had dus den afstand ParijsBagdad in twee-en-een-halven dag afgelegd. Zondagochtend heeft de koene vlieger de reis naar Boesjir aan de Perzische golf voortgezet. Volgens een bericht aan Duitsche bla den, zal de Italiaansche vlieger Loeatelli, dm tevens Kamerlid is, Amundsen op zijn vlucht naar de Noordpool vergezellen.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5