HELDERS! COURANT Vierde Blad. NICO COLTflF is tnch voordeelig. BINNENLAND VAN ZATERDAG 3 MEI 1924. RAAlDSOVERZICHT. Burgemeester en Wethouders schijnen, uit bezuinagingsoverwegingen, den laat- sten tijd het aantal vergaderingen van den Raad te willen beperken. Voor de laatste maal was omstreeks 20 Maart ver gaderd, en thans, vijf weken later, was weder voor het eerst een vergadering uit- geschreven. Hoe loffelijk deze poging ook is, zij blijkt op den duur, vreezen wij, niet wel door te voeren. Althans, het was Dins dag duidelijk merkbaar, dat deze beper king zich wreekte. De Raad kreeg nu een agenda te verwerken, die hij onmogelijk in één enkele zitting kon afwerken. Nog niet zoozeer wegens haar lengte, dan wel wegens de vele belangrijke zaken, die daarop vermeld waren. Toch is er hard gewerkt Dinsdagavond, en werd nog heel wat afgedaan. Maar juist belangrijke din gen, als de Ziekenhuiskwestie, de Water leidingtarieven, de kwestie van de Grond- politiek, moesten blijven liggen. De agenda was, door al deze dingen, ditmaal uiterst belangrijk. En eigenaardig was het, dat het Colieg© van Burgemees ter en Wethouders in verschillend op zicht een ongelukldgen avond hadden. Zelfs hoorden wij op de publieke tribune een paar malen de uitdrukking „kabinets kwestie" noemen, en met name van een der voorstellen van het College was de ne derlaag frappant en zeer positief. Nadat mr. Veendorp als waarnemend gemeente-secretaris was beëediigd, en de gebruikelijke ingezonden stukken wa ren afgedaan, zaten wij, aanstonds midden in de Ziekenhuiskwestie Maar we waren er heel spoedig weer uit ook, omdat een voorstel-Schoeffelenberger tot verdaging van dit punt aan de orde kwam. En hierbij deed zich een eigenaardig verschijnsel voor. De heer Schoeffelemberger ,en later de heer Eijlders, maakten bezwaren tegen dadelijke behandeling dezer aangelegen heid, en beide heeren wilden een aantal vragen aan het College richten. Toen nu de Raad bij stemming uitmaakte, dat men dit punt niet zou verdagen (13 leden wa ren vóór directe behandeling, 8 wilden haar uitstellen), werd nochtans, dus tegen den wil der meerderheid in, de verdere behandeling opgeschort. De Burgemees ter zeide, dat het. College van meening was, dat met een zoo groot aantal tegen standers van dadelijke behandeling rek©- kening moest worden gehouden, juist om de belangrijkheid der zaak. Wij kunnen voor dit argument voelen, maar vragen ons toch af waarvoor de komedie van deze stemming dan diende? En waarom leggen Burgemeester en Wethouder zich neder bij den wil van een minderheid, die in gaat tegen het door henzelf ingediende voorstel?. Dat was het eerste echec van bet Col lege. Toen kregen we de komedie vftn het Drankverbod tijdens de kermis. Men weet, dat, na de weder-invoerfng van dit volks vermaak", voor eenige jaren terug de Raad een voorstel-Schoeffelenberger aan vaarde om in de kermisweek den verkoop en het schenken van1 sterken drank te ver bieden. Hoewel, naar de oppervlakkige verschijnselen te oordeelen, het gehalte der kermis er aanzienlijk door verbeterd was, kan een kind begrijpen, dat in de praktijk en met een klein politiecorps als het onze, van de naleving van dit verbod minder terechtkomt dan men gehoopt had. Er wordt clandestien geschonken en ge dronken, ep volgens het politierapport#is het aantal processen-verbaal tijdens cl© kermis volstrekt niet verminderd. B. en W. juister gezegd, de meerderheid van het College, want de heer Verstegen deed aan deze komedie niet mee hadden nu *maar voorgesteld het drankverbod weer op te heffen, en grondde hun voorstel op deze politierapporten en op het verzoek van den Bond van Vergunninghouders, die er zich klaarblijkelijk door benadeeld achtte (hetgeen, indien inderdaad het drankverbruik, zooals wethouder G-run- wald zeide, volstrekt niet is verminderd, wel ietwat onlogisch is). Een dergelijk voorstel van een gemeen telijk college is verbijsterend. Verbijste rend in de eerste plaats om het totaal ge brek aan psychologisch inzicht, dat er uit spreekt. Wat heeft men voor denkbeeld van een Raad, om in ernst te meenen, dat men op zulke wankele motiveeringen, nu maar een eenmaal gemaakte verordening zal te niet doen? De melkverordenimg kan óók niet worden gehandhaafd; maar B. en W. denken er niet aan haar in te trek ken. Dat er raadsleden zijn, die van die melkverordening niets moeten hebben, is waar, doch hun motieven staan op heel wat steviger bodem diam die van het Col- lege ten opzichte van het drankverbod. ïa de tweede plaats was het voorstel verbijs terend om. de mentaliteit van de voorstel lers, die er uit spreekt. „Laat men zich tijdens de kermis maar weer dronken drinken, zoo erg is dat niet, en de kermis komt maar eens in 't jaar". Een stand punt dat wij eerlijk gezegd, al voorlang overwonnen meenden, althans bij een re- geerend college. Hoe het zij, het kieken was in d'eze wij zer dan de kip, .en, behalve de heer van Os, die in een onbewaakt oogenblik met de wethouders Van Breda en Grunwald medestemde, was er niet één, maar ook niet één raadslid, die er voor was. Merk waardig was,, dat al aanstonds de menta liteit in den, raad bleek, en dat nochtans wethouder Grunwald in re- en dupliek als pleitbezorger voor deze absoluut verlo ren zaak moest optreden, taak die hij Zelf schetste als „daad van moed". Dat was het tweede echec van deze bei de wethouders, een absoluut en volko men echec, dat bovendien naar onze mee- nnig ernstig hun prestige aantastte. Het. derde echec zat in de lucht. De le-- zer moet weten, dat hier ter stede voor ge storven vee een noodslachtplaats *is inge richt, waarvoor de slagerij vap den heer van Gelder aan de Binnenhaven is aan gewezen. Nu moeten ook de bewoners van Koegras en Julianadorp daarheen met hpn gestorven vee, en dat dit een grooten l^st oplevert voor hen,, die soms eenige uren van de plaats af wonen, behoeft geen betoog. De Vereeniging voor VeSverlos- kunde te Koegras nu had verzocht daar ter plaatse een tweede noodslachtplaats te mogen inrichten, en had gratis een slacht plaats ter beschikking gesteld, terwijl de heer Stipriaan zijn diensten eveneens be langeloos had aangeboden om bet doode vee af te slachten. Maar B. en W. wezdn het verzoek van de hand op advies van den Keurmeester. Zij grondden die afwij zing op de overweging: lo. dat slechts vier noodslachtingen in de maand Januari hadden plaats gevon den, 2e. dat de slachtplaats niet voldoet aan de eischen van de wet, en, dat, als deze plaats daarvoor wordt aangewezen, de ge meente in 1927 kon worden verplicht een definitieve slachtplaats aldaar te stichten. De heeren van der Veer en Maters nu kwamen als deskundigen uiteenzetten, welke ellende de boeren met zoo'n nood- slachting hebben. Het gevolg is, dat zij dikwijls liever een proces-verbaal riskee- ren, en hun1 gestorven vee dan maar on gekeurd van de hand doen. Het officieel, getal van vier zegt volgens deze heeren, niets; er zijn behalve die vier erkende ge vallen veel meer, noodslachtingen ge weest. En daar het de gemeente niets kost, vroegen zij wat er tegen was om dan voor óén jaar die slachtplaats daar te Koegras te vestigen? Verschillende raadsleden vie len de heeren v. d. Veer en Mtears bij, en tenslotte werd het voorstel van B. en W; om afwijzend op het vorzoek te befchik- ken, van de hand gewezen, alweder met alleen de stemmen der wethouders voor. (Ditmaal stemde ook de heer Verstegen met zijn collega's mee). Nu kwam er ln de ongunstige stem- ming jegens B. en W. een keer door de behandeling van het voorstel Inzake de melkoentrale. Burgemeester en Wethou ders hadden een crediet verzocht van 500.teneinde een onderzoek ih te stel len naar de mogelijkheid van stichting eener melkoentrale. De tegenstanders hiervan zagen in dit voorstel een verbor gen angel en dedèni al het taogelijke om het verworpen te krijgen. Maar met 15 tegen 6 stemmen werd het voorstel aan genomen, niet dan na heel wat discussie. Het was in hoofdzaak de recalcitrante heer Schoeffelenherger, die in bet voor stel een soort verkapt kapitalisme zag en er zich heftig tegen weerde. De heer Ver stegen zette klaar en duidelijk uiteen, dat de bedoeling van het College was orde in den1 melkchaos te scheppen. Stond tot nog toe Helder aan de spits van Nederland' met zijn exorbitant hooge melkprijzen, op het oogenblik is de toestand precies andersom: door den heerschenden melk- oorlog bier ter stede, hebben wij hier nu een belachelijke prijs. Dergelijke dingen, zeide de heer Verstegen, mogen niet wor den geduld, daar zij de samenleving ont wrichten. Er zal nu eene commissie worden be noemd om te onderzoeken wat aan die melkprijsmisère te doen is. Een andere belangrijke kwestie, die be handeld werd, was die van een stortplaats voor de reiniging. Men weet, dat indertijd door den Raad een terrein afin de Fa- brieksgracht daarvoor was gereserveerd. Door allerlei oorzaken protesten van omwonenden, enz. is het raadsbesluit om daar een stortplaats te stichten, niet uitgevoerd. Er kwamen verzoeken om daar te mogen bouwen, en nu wilden B. èn W. van den Raad machtiging om el ders aan de Bassingracht een ander terrein te reserveeren, dan kan dit worden bestemd voor bouwterrein. De bedoeling van bet College was geen andere dan het raadsbesluit intact te laten. Want stem de de Raad de voordracht af, m.a.w. wees hij niet een nieuw terrein aan, dan was dat raadsbesluit daarmede ingetrokken. Dit wilden B. en W. voorkomen, vandaar hun verzoek. Er waren vele raadsleden, die dit voor stel aangrepen om een betoog te houden over de reorganisatieplannen der reini ging, en de heer Schoeffeleniberger wond zich bij die gelegenheid verschrikkelijk op. Hij hield een vrij verward, onduidelijk betoog over do reiniging, over het lossen, van vuil, de (misliikte) pogingen, dat in zee te brengen, enz., enz., en was uiterst moeilijk te volgen. Blijkbaar vdrmoeide dit den Raad althans, deze werd rumoe rig, viel den spreker eenige malen in de rede. Plotseling stoof de heer Schoeffe lenherger op; bet schijnt, dat zijn buur man Heyblok hem erg prikkelde met eenige interrupties, die sloegen op de af wezigheid van den heer Schoeffelenher ger bij de behandeling van de begroo ting. 4). Dit was op de perstribune niet goed te volgen. Mocht inderdaad de toespeling zijn gemaakt, dat de heer Schoeffelenher ger niet door ziekte verhinderd was aan wezig te zijn, dan is het te hopen, dat het interrumpeerende raadslid hem daarvóór zijn excuus aanbiedt, want zoo iets is na tuurlijk niet oirbaar. Hoe het zij, woe dend verliet de heer Schoeffelenherger de vergadering. Het voorstel om een ander terrein aan te wijzen voor stortplaats werd1 tenslotte aangenomen met slechts de stem van den heer Geurts tegen. Zonder veel discussie aanvaarde die Raad h,et voorstel tQt verbouw der Hoofdgracht- schooi en tot afstand van een deel daar van aan de Held. Winkelierövereeniging De heer Borkert was op dat oogen blik afwezig; ons verslag is in dat opzicht niet Juist. INGEZONDEN MEDEDEELING. Grootste keuze Mantels en Costuums. Gabardine-Mantels met garantie ff 16-BO. Hedenavond om 9 '/4 uur geopend. voor hare Handelsschool. De heer Hey blok drong er bij deze gelegenheid op aan deze instelling tot gemeenteschool te ma ken. s *iliva Een plan van den heer Zondervan ter bezuiniging van de zg. boekjes-bijlagen bleek in de praktijk niet uitvoerbaar, en voorloopig wordt de oude toestand be stemd ;gd. De belangstellende lezer kan dit in het verslag en de gepubliceerde bijlage nader omschreven vinden. Tenslotte bleef de vermoeide Raad te ruim elf uur midden in de Waterleiding steken. Hierover, over de schrikkelijk- hooge nieuwe tarieven bedoelen wij, is voorzeker het laatste woord niet gespro ken. Mail voor Indlë. Uit Zürich wordt aan de Frankf. Ztg. gemeld, dat de mail naar Nederlandsch- Ind'ië hij het spoorwegongeluk bij Bellin- zona ongeschonden is gebleven, maar door verzending over Marseille een week vertraging heeft gekregen. Kamer van Koophandel voor, Holland's Noorderkwartier. Bovengenoemd© Kamer vergadert op Woensdag 7 Mei, des avonds te 7 uur, in het Stadhuis te Alkmaar. De agenda vermeldt: 1. Opening. 2. Notulen. 8. Ingekomen stukken. 4. Rapport van den Voorzitter der Ka mer omtrent de oprichting dier Vereeniging van Kamers van Koophandel. 6. Mededeeling van dienVoorzitter der Handelscommissie van het standpunt dezer Commissie omtrent de uitbreiding van „de Zwarte Lijst". Voorstel van het lid den heer Schmalz. 6. Uitgegane stukken. 7. RondVraag. De postchèqne- en girodienst Naar De Nederl. verneemt, staat het nu vrijwel vast, dat heit advies van de meerderheid der girocommissie zal strek ken, den postchèqne- en girodienst in het postverband onder het departement van waterstaat te laten. Mr. Van Gybland Oosterhoff, gewezen directeur van de petroleummaatschappij La Corona, die doorden minister van waterstaat, den heer Van Swaay, was aan gezocht, op te treden als directeur van den postehèque-'en girodienst, had zich op het standpunt gesteld, dat hij deze be trekking allen kon aanvaarden, wanneer deze dienst onder het departement van financiën zou ressorteeren. Drie ontslagen. Op verzoek zijn bij Kon. BefcL. eervol ontslagen met ingang van 1 Mei de hee ren A. W. Kymmell, als directeur van den postchèque- en girodienst, M. Pott, als inspecteur van het bestuur van den post chèque- en girodienst en L. A. M. v. d:. Vorst, als hoofdcommies van dat bestuur. De kleerenschuld van Polen. De Poolsche regeering die zich tot nog toe met prijzenswaardige nauwkeurigheid' houdt aan haar belofte ten opzichte van de afbetaling van de bekende kleeren schuld, heeft gisteren in Den Haag weer een termijn laten voldoen. Het betaalde bedrag was dezen keer 2,147.691.66. De salarisvermindering. De Centrale bond van Nederlandsch post-, telegraaf- en telefoonpersoneel heeft in een' extra-bondsorgaan zijn le den, wier salaris door de korting op 1 Mei daalt tot beneden het bedrag, dat» zij, op 1 Juli 1922 ontvingen, verzocht, bij, de eerste salaris-uitbetaling aan den met de uitbetaling belasten ambtenaar een brief- af te geven, ter doorzending aan den directeur-generaal', waarin bezwaar gemaakt wordt tegen deze inhouding van salaris en waarin men verklaart, zich alle rechten voor te behouden. 'De eerste ansjovis. Lemmer, 2 Mei. Door den visscher L. Coehoorn werd heden die eerste ansjovis alhier aangevoerd. De visch Week mooi van stuk te zijn. (TèL) Arbeidsgeschillenwei Zooals gemeld werd, is de vorige week een bespreking gehouden te Vinkeveen tusschen den rijksbemiddelaar, den heer Van TJsselstein, en de partijen, betrok ken bij de staking in het veenibedrijf in die gemeente. Thans hebben de arbeiders het wefk hervat, nadat zoowel de' werkgevers als werknemers verklaard haddon zich te zullen neerleggen 'bij de uitspraak van den heer Van IJsselsteyn, 'betreffende de punten, waaromtrent oneenighaid bestond Het conflict in de Twentsche textiel- nijverheid. Omtrent de 'bemiddelingspogingen van den rijksbenniddelaar in het conflict in detextielnijverheid is het volgende offi cieel© communiqué verstrekt: Woensdag vond te Enschedé1 te 11 uur onder leiding van den rijksbemiddelaar H. A. van IJsselsteyn een tweede bespre king plaats van de vertegenwoordigers der partijen in bet conflict in de textiel industrie. In den namiddag werd deze vergade ring voortgezet. Nadat te 21/s uur de ver gadering door de vertegenwoordigers van De Eendracht en van andere arbeiders, die zich stelden op het standpunt, dat na der overleg met de werkgevers niet tot eenig resultaat zou kunnen leiden, ver laten was, heeft in een bijeenkomst met de werkgevers en de vertegenwoordigers van St. Lambertus, Unitas en verschil lende ongeorganiseerden de rijksheanid- delaar het volgende voorstel gedaan: 1. De verlaging .van het loon zal zijn 71/s pet., imet dien verstande, dat er ge durende vier maanden een hijslag van 3.50 per week aan die kostwinners zal worden gegeven, die onmiddellijk of al thans zoo spoedig mogelijk na de open stelling der fabrieken den arbeid aan vaarden. 2. De arbeiders zullen berusten in 130 overuren per jaar, ter keuze jran den werkgever, niet dien verstande, dat ge durende zes weken in 1924 en gedurende twaalf welken in 1925 slechts 48 uur per week zal worden gewerkt. 8. De overeenkomst zal gelden tot 1 Ja nuari 1926. De aanwezigen hebben den rijksbemid delaar beloofd, deze voorstelling in eigen kring ernstig te zullen bespreken. Uit Enschedé wordt o.m. aan „Het Volk" gemeld: Er was Woensdag een ongewone drukte in de straten van Enschede. Geen wonder: er was ook iets zeer bijzonders aan de hand. Om 11 uur waren de partijen in het stadhuis bijeengekomen onder voor zitterschap van den Rijksbemiddelaar, den heer Van IJsselsteijn. Honderden textiel arbeiders stonden voor het stadhuis. Om 2 uur verlaten de hoofdbestuurders van de Eendracht het stadhuis: zij heb ben de oonferentie-zaal verlaten, omdat ze de patroons-voorwaarden onaanneme lijk achten. Zij1 worden gevolgd door de beide federaties, de neutralen en de ver tegenwoordigers van de ongeorganiseer den in Enschede. De breed© schare van nieuwsgierigen is zichtbaar voldaan, wanneer ze hoort van de houding der Eendrachtbestuurdera Er komt spanning, wanneer men hoort, dat Sint Lambertus, Unitas en het Centraal Ooimité (ongeorganiseerden buiten1 En schede) oan 8 uur nogmaals met de fabri kanten zullen samenkomen om de bespre kingen voort te zetten. De massa groeit steeds aan, het onge duld stijgt. Om 4 uur gaan de fabrikan-' ton op straat en gaan naar de woning van den heer Blijdenstein (die naast het Stadhuis ligt) om zich te heradem Na een kwartiertje komen ze terug. En al maar 'groeit de massa aan en stijgt de verbittering. Duizenden zijn op de been. Om 6 uur is de conferentie aflgeloopem Als de oonfessioneelen en de vertegen woordigers der ongeorganiseerden naar buiten komen, breekt de volkswoede los. „Verraders", klinkt het door de lucht.. „Heb je ons verkocht?" „Foei!" Gefluit klinkt over de straat. De volkswoede is ontzettend. Alles staat in lichte laaie. Maar de meer bezadigden waarschuwen tegen handtastelijkheden en de politie, onder de directe leiding van den 'burgemeester, den heer Bergsma, treedt 'buitengewoon tactvol op. Een uurtje later worden de voorstellen van den heer Van IJsselsteyn bekend. „Nooit toegeven", is het oordeel. En alge meen gelooft men, dat de leden van den katholieken en christelijken vakbond deze voorstellen nooit zullen aanvaarden. De „Eendracht" zal zich tot bet uiterste .verzetten: zij kan den fabrikanten nog moeilijke oogenblikken bezorgen. Tot laat in den avond bewoog zich een talrijke volksmenigte op straat i - In een Donderdag gehouden vergade ring van het hoofdbestuur en besturen van Sint Lambertus is besloten aan de leden te adviseeren de door den Rjjksbe- middelaar den heer Van IJsselsteyn ge formuleerde voorstellen in zake de beëin diging van de uitsluiting aan te nemen. De ledenvergadering van den Chr. Tex- tielarbeidersbond „Unitas" te Enschede heeft Donderdag het bemiddelingsvoorstel aangenomen. Het is zeer waarschijnlijk dat de fabrie ken reeds a.s. Maandag worden open gesteld. Toonkunst te Alkmaar. De Alkmaarsche afdeeling der Maat schappij1 ter Bevordering van Toonkunst hoopt 3 en 4 Juli a.s. haar 50-jarig be staan te herdenken met een uitvoering van „Die Jahreszeiten" met medewerking van het Alkmaarsche strijkorkest, onder leiding van den heer J. Henrl Oushoorn. Als solisten zullen optreden mevrouw O. G. de Lange—Van Rijn en de heeren Jac. van Kempen en Willem Ravelli. In verband met het gouden feest der afdeeling wordt de algemeen© vergade ring der Maatschappij op 4, 5 en 6 Juli ook Alkmaar gehouden. De afgevaardig den zullen1 ten Stadhuize worden ontvan gen, terwijl een uitstapje in den omtrek wordt voorbereid. Het weer ln April. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt publiceert het volgende voorloopig© overzicht van het weer in April: De temperatuur overdag was gemid deld 1 tot 2 graden Celsius beneden nor maal; het minimum was in de eerste dekade 2 graden beneden, in de laatste 2 graden boven normaal. Gemiddeld over het geheel© land viel ongeveer 56 millimeter neerslag tegen 40 normaal; vooral in het Oosten viel veel regen. De Bilt had 120 uren met zonneschijn tegen 3.56 uren normaal. De bloemenvelden. Zondag a.s. mag bij goed weer buiten gewoon veel bezoek aan onze bloeinbol- lenvelden worden verwacht. Daar alles buitengewoon laat is, staan naast de hyacinten de tulpen in "haar rijkste pracht. Van de hyacinthen is nog slechts een zeer klein gedeelte gestript HbL Huisvrouwen troost. Het voortduren van den winter en de omstandigheid, dat de Duitschers zich. met hun nieuwe rentemark rijk achten, heeft de prijzen o.a. van aardappelen en groenten sterk opgedreven. Uit de Streek en het Westland komen berichten over recordprijzen op de veilin gen en de lange weg, dien dergelijke ver- bmiksartikeien bij ons plegen af te leg gen., zorgt er voor, dat het huishoudelijk budget de gevolgen daarvan in sterke mate ondervindt. De statistische bureaux der groote ge meenten registreeren: stijging der kosten van het-leverfsonderhoud. Dat is een ver van1 verheugend' geval bij de daling der inkomsten in tal van ge zinnen en waarlijk niet alleen in die der ambtenaren,. In het vrij© bedrijf is het geen zier beter thans. Men hoort dan ook klachten aan allen kant en ais remedie hoort men dan: de regeering moest de grenzen sluiten voor den uitvoer! Ook dat is een oorlogserfenis, dat men een dergelijk ingrijpen eigenlijk een klei nigheid acht, iets waarover men niet al te veel woorden behoeft .vuil te maken, dat men er zich geien rekenschap van geeft, wat een dergelijk© maatregel zou beteekenen voor tal van producenten, die plotseling kunstmatig den prijs van hun artikelen gedrukt zouden zien. Maar ook deze medaille der prijsstij ging als gevolg van vermeerderden uit voer van het betrokken artikel, heeft een keerzijde: de vermeerdering van den uit voer van hier te lande geproduceerde goederen -beteekent een verbetering van onze handelsbalans, die allerminst onver schillig is in deze dagen, nu de invoer wanneer men de prijzen in overeenstem- ming met het indexcijfer herleidt tot die van 1913 doorloopend stijgt sedert 1919 en bet invoersaldo over 1923 nog 706 mil- lioen (herleid tot de prijzen van 1913 467.700.000) beloopt. Wi© d© producten van Nederlandschen bodem duur moet betalen heeft dus al thans den troost, dat dit (behalve van weersomstandigheden) gevolg is van een verloop van zaken, dat aan de economi sche positie van ons land ten goede komt cm op den langen duur ook aan het huis houdelijk budget. Hbl. EERSTE KAMER. Winden1 uit noordelijke richtingen wa ren talrijker dian gewoonlijk. De Eerste Kamer zette .Donderdag de Al gemeen© Beschouwingen over de Staatsbe- grooting 1924 voort. Minister Colijm zette daarbij uiteen, dat ook de NedèrlandSche Staat voor de Nederlandsche Bank een debi teur is als alle andere, en dat de Bank dus ook voor den. Staat moet nagaan, in hoever zij de uitgaven wil financieren. Wat de nood- uitkeeringen aan de gemeenten betreft, een definitieve belofte is daaromtrent niet ged'aqn, en de Minister weigert haar voor 1923. De motie-Wibaut wijst hij dan ook af. Voor dek king der bejrooting staan 'twee wegen open: beperking der uitgaven, vermeerdering der inkomsten. Er is te consolideeren een vlot tende schuld van 115 120 millioen, waarbij nog aanvullingsbegrootingen komen, zoodat in het geheel 175 200 millioen zal moeten worden geleend voor den gewonen dienst, 125 130 millioen voor dén 'buitengewonen dienst, in totaal dus 300 350 millioen tegen een rente van 6.%. Voor rente en aflossing daarvan is alleen reeds een meerdere uitgave van 30 millioen voor 1924 noodzakelijk. Daar bij komen nog de afschrijving van de 700 millioen voorschotten voor woningbouw. Met nadruk wees de Minister er op, van hoeveel belang een gezond geldwezen is, speciaal voor de minst- bedeelden. Met de ontwapening van den heer Van Embden komt men er niet, dat zou, door de pensioenen en1 wachtgelden slechts een besparing van 50 millioen ople veren. Om het budget sluitend te maken, is dus verhooging. van inkomsten, noodzakelijk; de, belasting op- dat d'eel van het inkomen, dat verteerd wordt, behoort hooger te zijn d'an op het bespaarde gedeelte. Kapitaal is noodza kelijk voor die volkswelvaart. Een progres sieve winstbelasting op de Naamlooze Ven nootschappen is van spr. niet te verwachten, omdat dit een dubbele belasting zou betee- kenen, eene voor de vennootschap en eene voor de particulieren zelf. Den heer Dobbelman antwoordde de minis ter, gelijk kort gemeld, dat de regeering er niet aan denkt een algemeene machtiging om bij algemeen decreet invoerverboden uit te vaardigen aan de Staten-Generaal te vragen. Voor de taak der regeering heeft zij den steun van velen noodtg. Faalt de rechterzijde, nu zij' die meerderheid heeft., In haar groote nationale taak, dan behoort zij afstand' te doen van haar gerechten eisch om ons land' te re- geeren. De Rechterzijde heeft dat in al haar groepen wel te bedenken. Na zijn rede werd' de minister door ver schillende leden de hand gedrukt. Prof. Van Embden1, die vervolgens het woord voerde voor zijn repliek, betoogde aan de hand van uitspraken .van deskundigen, dat, indien wij tijdens dien oorlog geen weer macht hadden gehad', de mentaliteit van ons land' geëerbiedigd ware. geworden. Zij, die erover konden oordeelen, gaven om onze mi litaire weermacht als zoodanig.gèen lor. Spr. betoogde verder, dat men de speelbal wordt van den bewapeningsfabrikant. De minister president heeft spr. beweringen omtrent onze onvoldoende verdediging tegen» giftbom- men etc. niet weerlegd'. De regeering schijnt zelfs het dbor spr. gevraagde onderzoek niet te wenschen, zij wil zich liever blinddoeken en steekt zelfs geen hand uit naar de ver trouwelijke gegevens, die spr. bezit. Nadat de heer Van Lansohot nogmaals het plan-Wibaut had aangevallen, kreeg, de heer

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 13