m Honig's deTafel 0Q.0' Puddingen ook ln andere provincies opstanden zul len uitbreken. Nader -wordt 'gemeld, dat de soldaten bpslag legden op ammunitie, wapens en paarden. Zij arresteerden senor Marlo Garcia Velez, een ibroeder van generaal Velez, den vroegeren Oubaansohen ge zant te Londen. De burgemeester van Santiago vermoord. Volgens bericht aan Fransche bladen is de burgemeester van Santiago (Ouiba) door oproermakers vermoord. KOETE BERICHTEN. Volgens bericht uit Berlijn, wordt het Jaariyksche contingent van het Poolsche leger dOor de Invoering van den twee jarigen dienstplicht van tweehonderd^ zeventig duizend tot driehonderd dlulzond verhoogd. De opbrengst van de kabeljauwvangst op de Lofoden wordlt dit seizoen geschat op een waarde van 19.0 miüioen kronen (tegen 0.87 mlUioen het vorig jaar). LÜOHTVAAET. De Amerttaansche vlucht rond de wereld. Majoor Martin verongelukt? Reuter meldt uit Alaska, dat §r onge rustheid heerscht ten opzichte van het lot van majoor Martin, den leider van de Amerüfcaainsche wereld-vlucht. Majoor Martin startte n.1. Woensdagochtend te Chignik met het doel zich weer bij zijn escadrille te Dutch Harbour te voegen. Maar sindsdien heeft inen niet meer van hem gehoord. OP EN OM HET BINNENHOF. Den Haag, 1 Mei. Eindeloos waren ditmaal de senatoriale be spiegelingen over de Staatsbegrootlng voor 1924!.... Ik zal er mij, met uw goedvinden, toe bepalen om op enkele hoofdpunten van de discussies licht te doen vallen. Minister Oolijn heeft Woensdagmiddag 80 April verklaard, dat 'Z. Exc. zich „in den arm had moeten knijpen" om tot het besef te komen, dat hij niet droomde.Namelijk, dat hem inderdaad door den chr.-historischen senator baron De Vos van Steenwijk, door den katholiek mr. Van Lanschot, door zoo vele anderen-van Rechts zulke onstuimig- en hartstochtelijk-huldigende, -waardeerende woorden waren gebracht Inderdaad, het oontrast tusschen Se naat en Lagerhuis was hier heel-buitenge- woon kras. De heer De Vos van Steenwijk ontboe zemde in de zitting van Donderdag zijn deer nis met Nederland, dat het zulke groote, kra nige figuren als Oolijn niet naar rechte betee- kennis weet te waardeeren. Ik stip nog aan, dat de chr.-historische se nator fiscale herziening wenscbt van ons In voerrechten-tarief. Dr. Van Embden diende eene motie in, weet men, onderzoek vragend naar de vraag, of kleine Staten als Nederland nog eene weermacht kunnen onde'rhouden, on danks den strijd via stikgassen, ondanks den afgrijselijken „chemischen oorlog", thans door de machtigen der aarde ontketend. De he.er De Vos van Steenwijk wil van deze motie niet weten. De Regeering, zegt hij, is mans-genoeg om acht zij dat noodig, zulk onderzoek zelfstandig te doen plaats hebben. En anders legt zij de vrijz.-democratische motie naast zich neer! „Praetisch effect" zullen deze extra-ge rekte senatoriale deliberatiën niet hebben. Daarvan kan men zeker zijn. Namens de Vrijheidsbondsche fractie ver klaarde de zeer-hoffelijke en -beminnelijke mr. Rink, dat hij het Kabinet zal steunen, mits: er geen sprake zal zijn van doodstraf- invoering, crematie-verbod, de z.g. Pokken- wet, de afschaffing der Staatsloterij. De Intrekking van art. 40 acht de heer Rink volkomen verdedigbaar. Laat mij nog noteeren, dat de soc.-demo- cratlsche „machtige" wethouder uit Amster dam, de heer Wibaut, o.m. betwistte, dat minister Oolijn ooit tot een sluitend Bud get zal komen, wanneer Z. Exc. bij de be zuiniging op de militaire uitgaven niet ver dergaat dan Ï21/» millioen. De heer Wibaut zette Donderdag 24 April nog een „boompje" op tegen het gevaar van Inflatie. Tets anders dus dan wat mr. Troel stra (weet men) zei, die Immers „zoo'n beetje inflatie" niet zoo erg vond. In de vergadering van Vrijdag 25 April heeft de heer Van Kol, met 10 tegen 15 stemmen (in gemengde „neuzen-telling") ge kregen zijne Interpellatie over het toelaatbare om geld uit de Indische Schatkist te besteden voor de Vlootwet. (De anti-revolutlonnalre oud-minister De Waal Malefi.it verzette zich met hand en tand tegen deze aanvrage. Acht'e zulk inter- nelieeren over een ontwem, dat nog hij de Tweede Kamer moet Inkomen, vallend bu!ten de competentie, bevoegdheid, van den Se naat. En mr. De Gijselaar, de chr.-historische burgemeester, die 't hiermee eens was, knoopte eraan vast een betoog, erop duidend, dat de Eerste Kamer al-meer wordt een „du plicaat" van de Tweede Kamer, ln veel- praterij, alsook in aanbidding van moties en Interpellaties. Heeft hij heelemaal ongelijk?.... Op 25 April heeft de anti-revolutionnaire prof. Diepenhorst, nadat geboren was de motie-Wibaut, vragend voor 1923 nood-uit- keering aan de gemeenten, dewelke natuur lijk zal worden verworpen, evenals de motie- Van Embden, hierboven genoemd, zijne warme sympathie betuigd' voor het instituut van indirecte belastingen. Professor wil ver booging van de indirecte en verlaging van de directe. Voor laatstgenoemden maatregel vraagt hij spoed aan de Regeeringl Verder: zeer-krachtige bezuiniging ln alle sferen van het onderwijs. En: het opofferen der zes ton van ae Staatsloterij'. De katholiek Van der Lande vroeg o. m. „matig invoerrecht". De Vrljheldsbonder en groot-Industrieel Van den Bergh hield op dien 25en April een geestig en pittig speechte, waarin hij, erkennend dat ons verouderd Tarief van Invoerrechten herzie ning vordert, de vaan van den Vrijhandel toch in-top wilde zien geheven. Prof. Amema, de antl-revolutlonnalr, spoorde aan dat Rechts „op de meest harmo nische wijze" met het Kabinet-Ruys III zal samenwerken, beseffend', dat het tegenover dat ministerie „iets heeft goed te maken De eerste Mei-wpek kwam in zicht. En de senatoren bleven „boomen". Zóó bar, zóó erg is de senatoriale babbel zucht nooit geweest! De ontwerpen, tijdelijke salaris-verminde ring voorschrijvend voor leden van de Alg. Rekenkamer, den Raad van State,alsook voor de leden van de Rechterlijke macht, kwamen er met de stemmen van de vrijzr en sociaal-democraten tegen. Na een protest van den vrijz.-aemocrati- schen professor dr, Van Embden, die vooral bezwaren ontwikkelde (zeker door velen in den lande begrepen en gedeeld!) tegen het beknibbelen op de salarissen van de rechter lijke ambtenaren. De oude, welbekende argumenten, nood der tijden, besnoeiing na verbooging in duur- teperiode werden door mr. De Gijselaar nog eens aangevoerd. Trouwens, wie deze eindelooze sena toriale beraadslagingen van April en Mei 1924 naleest, zal moeten toegeven, dat nieuwe argumenten er al bitter weinig in voorko men!.Men behoeft niet te betwisten, dat deze discussiën wat sommige senatoren betreft, op vrij' hoog peil staan. „Oorspronkelijk" zijn de argumenten, erin bijgebracht, ln zeer geringen getalel Ik teeken nog aan, dat minister Oolijn meldde, hoe vóór 1 Januari a.s. de definitieve saiarisregeling gereed' zal zijn.Alsook: dat Z. Exc. van Financiën grif toegaf, dat de schroef der Directe Belastingen niet meer kan worden aangedraaid. Gaat men nóg ver der aldus de heer Oolijn dan komt er tóch geen cent méér in de Schatkist. De on eerlijkheid verklaarde Z. Exc. heeft het van den Fiscus gewonnen. Dat woord van de groene tafel op 29 April gesproken mag wèl worden ont houden! Mevrouw PothuisSmit, de soc.-demo- cratische senatrice, heeft hare gevoelens van antipathie vertolkt tegen de maatregelen, door de Regeering getroffen tegen de hu wende Rijks-ambtenares, alsook haar geest drift voor de „ontwapenings-motie" van dr. Van Embden. Mr. Mendels, de geestige en scherpe soc.-democratische senator, zei Woens dag-ochtend in den loop van zijne rede, die circa drie uren in"'beslag nam: „Hoe kleiner parlement, hoe breeder gepraat!".... Zóó is 't. Hij betoogde absoluut niets nieuws! Misschien is 't de moeite waard even aan te stippen, dat de heer Mendels even herin nerde, hoe de heer C. K. Elout, de bekende hoefijzer-correspondent van het „Hbl." als briefschrijver van de Indische .Locomo tief", heeft „verklapt", dat nfc 26 October enkele leden van het Kabinet-Ruys bleven bij hun besluit om af te treden, waarna II. M. de Koningin deed weten, dat zij „geen aan leiding vond" om op de ontslag-aanvrage dezer, heeren in te gaan. Waartoe mag gevraagd, ai dat wroe ten, nu nog' steeds, in het gebeurde!? Inderdaad1, de senatoriale Aigemeene Beschouwingen waren ditmaal veel te ge rekt!.. In den laten middag van Woensdag 80 April kwam te langen leste de premier aan het woord. Z. Exc. was als steeds be knopt. Hij1 betoogde voor de zooveelste maal, dat Nederland zich niet weerloos kan maken. Komt de noodtijd, dan zullen wij1 (mits we offers hebben gebracht voor onze defensie) wel een bondgenoot vinden. De beteekenis van onze weermacht is eene van preventieve beteekenis. De heer Van Embden kreeg het antwoord, dat de Overheid voortdurend zint op verweer middelen tegen den afschuweliiken chemi schen oorlog. Daarom is aldus Z. Exc. de motie-Van Embden niet slechts voor de Regeering niet te aanvaarden, doch ook over bodig. Woensdag-namiddag ving minister Oolijn zijne re'e aan. Die Donderdag z'ou worden voortgezet. Ik stip ervan aan, dat eene wijziging van de Forensen-belasting zoowel als van de Pen sioenwetten met rasschen tred naderend zijn. Tk herhaal: welk praetisch effeot hadden deze extra-ordinair-uitvoerlge senatoriale be spiegelingen? Waarom had men niet aan de party-leiders, zooals vroeger immers steeds gebeurde in den Senaat hier de leiding kunnen laten? Waarom, waarvoor, waartoe dat eindeloos repeteeren van argumenten pro en contra Niet slechts door de „voortrekkers", maar ook door zoovele „dil minores", mensehen van het tweede en derde plan?. Wat zal van deze senatoriale in- en uit vallen in de toekomst blijven „hangen"?.... Waarin1 onderscheidt deze „Kamer van Re- vis:e" zich nu nog van het Lagerhuis? M'nister Ruys heeft Woensdag den heer De Vos van Steonwijk-beloofd, dat de Regee ring pogingen zal steunen om het „zeker niet feillooze" instituut der Evenredige Verte genwoordiging aldus te verbeteren, dat de invloed der „party-bonzen", zooals baron De Vos van Steenwijk de politieke leiders noemt, zal verminderen; de Invloed' der kiezers, ln individueelen zin, zal toe nemen. Tk geloof wel, dat dit recept allicht ook verbetering zal kunnen brengen in de mate- 'ooze ellende der veel-praterij, thans ook den armen Senaat in haar vangarmen ver stikkend!. Mr. ANTONIO. Ingezonden Mededeellng. aan den maaltijd fs dik" wijls het eenige oogen- blik van den dag, dat het geheele gezin bij" een Is.,Laat dan dit moment voor elk zoo aangenaam mogelijk zijn door aan ieders smaak tegemoet te ko men. Dat bereikt men volkomen met ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Zoolang de industrieele fondsenmarkt nog te ïyden heeft van de gebeurtenissen die met Goudakaarsen, Furness-Stokvis, Groenoveldt Ruempol enz., enz., zal er van opleving in die soort aandeelen, wel geen sprake zyn. Het publiek, dat in de oorlogsjaren met obligaties en aandeelen v.an industrieele maatschappyen is over laden, zal terecht voortaan meer reserve in acht te nemen biji beleggingen en zelfs d'e Staatsfonidsenmarkt schijnt hier te lan de thans weinig geschikt te zijn voor een uitgifte. Vandaar dat de regeering ge tracht heeft een groot bedrag in Amerika te leenem, en wel 40.000.000 dollar 6% tegen een koers van 081/», een veel betere koers dan de laatste laening hier te lande. Dinsdag werd deze emissie te New-York opengesteld en het zal niemand verwonde ren, dat het bedrag -een gemakkelijke plaatsing vond, aangezien er wel mindere schuldenaren zyn dan Nederland. De Staatsfondsen toonen de laatste weken steeds neiging tot lichte reactie, de nieu we zessen noteerden heden slechts 057/8 06, terwyl de 6 Nederland 1918 voor slechts 845/16 te koop was. Het schijnt, dat ook de internationale toestand nog zorgen baart en men wacht blijkbaar nog liever af, wat d'e resultaten zullen van de op handen zijnde verkiezingen in Duitsch- land en Frankrijk. Zooals het op de beleggingsmarkt is, gaat het ook met dfe rest van de effecten- markt Het is en blijft utierst stil met nei ging tot dalende koersen. Vooral Tabaks- aandeelen liggen zwaar in de markt, wat geweten moet worden aan de teleurstel lende dividenden, die bekend worden 20 voor de Delimaatschappij, een fonds, dat verleden week nog 885 noteerde, 10 voor de Senembah, die tegen 800 noteerde, mag inderdaad teleurstellend worden genoemd, omdat op dergeiyke koersen slechts een rendement van resp. 5 en 81/* wordt verkregen, terwijl daarenboven aan het bezit van zulk pa pier eeü niet te onderschatten risioo is verbonden. De koersen waren daarvan heden lager en wel 870 en 288 De Oliemarkt ligt veel stabieler en de koersen geven weinig variatie te zien, evenals de suikermarkt, die ook statio nair mag heeten. Na de Paasckdagem is er even onver wachts als plotseling een geweldige sty- ging in d'e wisselkoersen van Parijs en Brussel. Noteerde Parijs Donderdag voor Paschen circa 16.90, Dinsdlag d.a.v. trad een styging in, die zelfs tot 18.85 werd doorgezet, gevolgd' door een groote reac tie, zood'at Donderdag daarop weer de koers van 16.90 te zien kwam. Voor Brus sel waren deze fluctuaties eveneens groot en werd een koers van 16JO bereikt, die weer reageerde tot 14.40. Men begrijpt, dat deze sprongen een groote nervositeit in het leven hebben geroepen en de wissel makelaars banden vol werk hebben gege ven, in tegenstelling met do effectenmake laars, die dit jaar over die drukte niet "heb ben te klagen. Men doet het verstandigst, om zich niet te druk te .maken over de redenen, die tot deze schommelingen léidon; er wordt in deze branche veel gedelibereerd, doch is geen handel wéarop minder peil te trekken is, dan de wisselhandel en menig een zal zulks ten nadeele van zyn porte- monnaie hebben moeten ondervinden. Het is echter een feit, dat er in de Duit- scho industrie nog veel posities ln francs a ia baisse loop én 'en in Duitschland zyn ontzagiyke bedragen verloren en zullen er nog verloren moeten worden, tenzh de franc weer aan het dalen gaat, wat voor alsnog onwaarschyniyk lijkt, ln verband met de steunactie, die Frankryk zelve kan uitvoeren door gebruikmaking van het crediet, dat Amerika te zyner beschik king heeft gesteld. N Op werkdagen: Vertrek Texel: 6,— v.m.; 8,v.m., 11, v.m 2£0n.m., 5,80 n.m. Vertrek Helder: 7,— v.m., 9,80 v.m., 12,— midd., 4.15 n.m., 6,45 n.m. Op Zon- en Feestdagen: Vertr. Texel: 6,— v.m, 11,— v.m., 5.30 n.m. Vertr. Helder: 9,— v.m., 12,— midd., 6.45 n.m. GEMENGD NIEUWS. Zware brand te Amsterdam. Omtrent don zwaren brand te Amster dam, waarvan wy ln ons no. van Donder dag reeds melding maakten,, wordt nader ^Donderdagmorgen omstreeks halfnegen steeg midden ln Amsterdum een omvang- rüke, dichte rookkolom omhoog, die spoedig in do geheele stad was te zien. Er bleek brand uitgebroken in het groote fabriekspand aan de Passeerderstraat, dat oorspronkciyk als suikerraffbiadery werd ingericht, en waarvan later de verdiepin gen al'zonderiyk werden verhuurd, hetzy voor industrieele doeleinden, hetzy voor opgagplaatson.^mstr0eka 20 b]j 20 meter groot, staat by de brandweer in kwaden reuk, omdat hierin herhaaldeUjk ernstige branden zijn uitgebroken, en het een zeer moeiiyk blusschingsobject vormt. De brand bleek uitgebroken op de derde verdieping van het pand, waar de oooos- mattenfabriek van de firma Fijn, voor heen Roos Co., is gevestigd. Om 8 uur had het werkvolk hier den arbeid hervat, en naar werd (meegedeeld, waren enkele jongens begonnen met lymkoken. Plotse ling kwamen deze jongens de fabriek m- rennen met den kreet: brand! brand. Ouderen schoten toe, maar aan blussching met eigen middelen viel reeds niet meer te denken. Het vuur had zich al meege deeld aan een grooten voorraad vezels, een vat olie had ook vlam gevat, en aan de zijde van de Passeerderstraat woedde ernstig het vuur. Met angstwekkende snelheid greep het om zich heen, en de geheele verdieping van de mattenfahriek stond spoedig in lichte laaie. Aanvanke- lijk sloegen de vlammen nog niet naar buiten. Slechts dikke rookmassa's dron gen uit vensters en deuren. De brandweer 'begreep onmiddeliyk. dat rij voor een zware taak was gesteld, en er werd dan ook veel materiaal gere- quireerd. Ruim half negen werd reeds uit omstreeks 80 slangen water gegeven. In de Passeerdergracht werkte de Jan van der Heyde met volle kracht. Aan de Looy- resgracht en de Passeerdergracht stonden eenige motorspuiten opgesteld, en in de smalle Passeerderstraat werd gewerkt met vier uitschuifbare ladders. Omstreeks 9 uur was de brand in de mattenfabriek op zijn hevigst. Door ramen en deuren lekten nu hreede vlammen naar buiten. De brand leverde een angstwekkend schouwspel op, dat door honderden nieuwsgierigen in de omgeving werd ga degeslagen. De oommandant der brandweer en de hoofdcommissaris van politie waren reeds spoedig op het terrein van den brand. Kort daarna verscheen ook de burgemees ter, de heer De Vlugt, en met hem eenige raadsleden. Na negenen scheen het vuur onder de felle bestrijding van de brandweer van de uitschuifbare ladders aan de Passeer derstraat en van de daken der aangren zende gebouwen ook aan de Looiersgracht en Passeerderdwarsstraat iets te minde ren, Tegen half tien echter laaide het vuur weer op. De boven de mattenfabriek gelegen verdieping, waar de meubelaf- déelinig der firma Liberty (Metz Co.) is gevestigd, had eveneens vlam gevat. Ook de zolderverdieping daarboven, waar de firma Fy'n haar materialenopslag heeft. De hier aanwezige voorraad vezels, teer en olie gaf het vuur weer nieuw voedsel, zoodat de vlammen spoedig bo ven het dag uitsloegen. Geruimen tyd stond de brandweer nagenoeg machteloos tegenover dezen ontzettenden vuurhaard. Maar tegen 11 uur nam do 'brand snel in hevigheid af door gebrek aan voedsel Enkele dreunende slagen begeleidden den val der machines der firma Fyn. Do aan gevreten balken konden het gewicht niet meer torsen, zoodat zy in de lager gele gen meubelfabriek van de Phoenix te rechtkwamen. Deze firma heeft de eerste en de tweede verdieping van het 5 verdiepingen hooeo pand in gebruik. By haar rijn door de vallende machines en vooral door de mas sa s 'blusschingswater groote verwoestin gen aangericht. Persooniyke ongelukken hebben by den brand niet plaats gehad. SCHAGEN. 9nn°n we;de was duur, pinken 125 a -00. Dmir waren ook de nuchtere kalve- n' voor het bedrijf zagen wij ƒ84 betalen slachtkalveren liepen van 12 tot 18. Schflpenpryzen waren algemeen goed. Wli zagen 7 oude schapen verkoopen voor 56 per stuk. Overhouders voor het bedrijf van f 40 tot 46, voor den uitvoer 49 a 52. De eerste lammeren gingen voor 26. pe aanvoer van varkens was weer byzonder groot. Do pryzen liepen evenwel terug. Voor 60 cent per K.G. kon men heel goede var- kens koopen. In 't begin van de markt werd Iets meer betaal^ doch bij de toename van den aanvoer liepen de pryzen terug. Biggen 1.50 a 2 per weekleeftyd. Eieren iets hoo- ger. Kievitseieren voor het laatst 10 cent. Voor. Bioscopen. Van de Paaschteii" toonstellingen te Rotterdam, Sohagen, Den Bosch, Zaandam, Amsterdam en Bnissel is een film gemaakt. Op de slagersvaktentoon» stelling te Utrecht werd ze vertoond' en vol gens zeggen Is ze zeer interessant. Adres voor huur: Slagersvakschool, Ten Katelaan 26, Bllthoven. Uitslag den vericooplng te Schagen op 1 Mei, ten overstaan van notaris Vrijburg. 1. Bouwland „de Kleine Koog" in de Sclia- gerwaard, groot 4.02.28 H.A., hehoorende tot de nalatenschap van wyien Mevr. de Wed. J. B. Keet. Kooper P. Kleyer, Schagerwaard, voor 5289. 2. Weiland by den Boschweg naby t Zand, groot 2.18 H.A. Kooper A. Manneveld, Zype,a voor 2700. 8. Bouwland „het Wetdje" In den polder Schagerwaard, groot-1-88.50 H.A., eigendom van Mej. E. E. E. A. Dorbeck. Opgehouden op ƒ2204. Afslag van vleezen. De gezameniyke slagers van Schagen hebben het rundvleesch op 80 en het varkensvleesch op 60 cent per pond gebracht. Melkprijs. De Kaasfabriek aan den Mo lenweg te Schagcp betaalde over Maart ge middeld 6.29 per 100 K.G. melk uit. De Weere-polder verkoos tot Hoofdinge land van de Niedorper Kogge Strykmolens den heer S. Over te WinkeL Hooge prijzen. Op het boelhuis van A. Appel te Sint Maartensbrug werden 14 kuikalveren verkocht voor 574, 7 pinken voor 1460 en eene koe voor 621. Een duur Jaar. Het Marktfonds ter ver zekering van tuberculoos slachtvee te Pur- merend leed over 1923 een verlies van 9805. Ingeschreven werden 12681 runderen en 631 pinken. In de openbare slachthuizen werden 120 runderen geheel en 873 gedeelteiyk af gekeurd, van de pinken 2 geheel en 16 ge- deelteiyk. In' 1924 zal de premie per rund 4 gulden en per pink 2 gulden bedragen. IJk en herijk. IJk en heryk zullen op Texel worden gehouden als volgt: Zitting te Den Burg: voor Hoorn op 19 Mei; voor den Burg op 20 en 21 Mei; voor Koog op 22 Mei; zitting Oudeschiid: voor Oudeschild op 23 Mei; zitting Cocksdorp: voor Cocksdorp op 24 Mei; zitting Oosterend: voor Oosterend op 26 Mei; voor Waal en Oost op 27 Mei NIEUWE UITGAVE. Tijdschrift voor Ervaring»- opvoedkunde^ Jaargang1 4 aflevering 8. De heer v. d. Woud© Venema vervolgt zijn' artikel over Levensdoel". In deze aflevering wijst hij er op, dat vooral te velen het materialistische ideaal en wel vooral het verwerven van geld het hoofd doel is, terwijl het opvoedkundig ideaal hooger moet reiken. Dit moet voortdu rend in het oog gehouden worden en de opvoeding zeer gradueel daarheen voe ren. De redacteur vervolgt ln de rubriek „Psychologie" zijn algemeen overzicht der zielkunde. In dit dertiende vervolg daarvan geeft hij nog eenige aan de wer- keiykheöd ontleende voorbeelden van het geen in de vorige afleveringen over denk fouten was medegedeeld. Vooral wordt er uitvoerig op .gewezen, dat zeer velen', op willende passen voor de denkfouten van anderen, er zelf even ernstige begaan. Door den heer Douwes wordt in een in gezonden stuk eenige toelichting ge vraagd en kritiek geoefend op een vorig artikel van den redacteur. In de rubriek „Ervaringsmateriaal'1 een zeer interessante mededeoling van den heer Kuiper, H. e. S., te Amsterdam, waaruit de groote invloed van omgeving en voorbeeld op een kind biykt. Het be treft een jongetje, afkomstig uit een zeer laagstaande omgeving. Het is opgegroeid in een kroegje, waarin hy zyn kunsten vertoonen moest en daardoor reeds vóór zyn zesde jaar tot een soort wonderkind wordt in liet houden van toespraken, met allerlei kwinkslagen gekruld. Interessant is de invloed van zyn onderwijzeres en in contrast daarmede die van het hoofd der school zelf. Deze stond het kind toe in zyn klas een liedje te zingen on hot word hierdoor dadeiyk aangemoedigd tot een optreden als de ouderlijke kroeg, dat on- der leiding van de ondorwyzerea geheel achterwege was gebleven. i ^riek „Praktische vraagstuk- Ken1 beantwoordt Dr. A. van Voorthuy- sen do bekende inspecteur op het bulten»' gewoon lager onderwys (voor achtoriijken) eenige vragen over linkshandigheid, die ieder opvoeder interesseoren kunnen. De vraag of een linkshandige door de inr spanning van het schryven met de rech terhand hoofdpyn kan krygon wordt ont kennend beantwoord. Verder wordt de raad gegeven ook linkhandige kinderen, behoudens in enkele moeilijk© gevallen, met de rechterhand het schrijven te la ten beoefenen! len bespreking van het Tyd- schrift „Paedagogisohe studiën" dat eon maandschrift is geworden en zyn veld van belangstelling «n ook rijn redactie heeft uitgebreid. T6rw0Cht hiervan veel goeds en ziet in, die arbeidsverdiedtng tufl- schen verschillende tijdschriften een voor- ^P^d^inde. Hij motiveert S n 1® ■wenscheiykheid, dat »Paed ^fWische studiën" voortaan hpt LS^reiwi oauteot houdt met en praktijk? ^troept Van de mensohen der „Ünd keln Ende"! Vrucht baar resultaat? Onze weerbaar heid. Te langen leste! Gefabriceerd mat Honig's Malxeaa, Onze vrees is niet ongegrond geweest. Van eene opleving van den handel, van eene verj meerdering van gebruik van binnenlandsch vJeesch met Pasdien is weinig of niets ee komen. Wel is hier en daar een dure Paasdi- koe of -os geslacht, doch dat was meer voor die lagen der bevolking, waar het vleesch- gebruk altijd vry goed is, doch de Se massa, de middenstand, is ln haar gebruik gebleven zoo zy was, De tering werd naar de nering gezet, en daar,deze laatste nu juist met byzonder gunstig is, kon er voor buiten gewone uitgaven voor Paschen niet veel over- sriileten. Wanneer wy de groóte markten na na8aan» dan Is de stemming vrijwel gelijk aan die als voor het Lentefeest. Wii lezen ten opzichte van dlie stemming: De Atnsterdamsche vetveemarkt opende vrij iS hmaar ?lndigd® stug en hoog. De I aaschvoorraad was nog slechts gedeeltelijk verkocht: le kwaliteit ƒ1.15 a 1 25 K.G. Uit Alkmaar wordt hetzelfde geschre ven. De slagers hebben nog veel vieesch ove?- gehouden, zoodat er weinig handel was Prii- zen onveranderd. Haarlem: wei aanvoer wat maar goed was ook, want de niime vJS veranderd?8 8 verkooht- Prijzen on- fechagen was voor consumptiekoeien vrH wel onverminderd, dat wil in dit S 3- feT wïd8 TiT?n(^rd,~voor eerate kwnli- voorSV1 P /1 aA/1i) Per betaald; ObMpW o5; voor 8de °-99 0.95. voor s s0en V0™ e wei wen duurder dan oor 8 dagen. Die 5 cent werd' meer betaald U hoop van zegen: dat is wat gras. Jong

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2