MOORD en BRAND LOONSVERLAGING Tweede Blad. n GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 3 MEI 1924. IEDER Z N PORTIE! De driestar-schrijver gaat niet zijn in gezonden stuik voorkomende in het 4e blad van Zaterdag 26 April 1924 getiteld „Gemeentebedrijf en Erfpacht" hand aan hand met het stukje „Verkeerde voor lichting" voorkomende in het nummer van Donderdag 24 April, 2e blad van des heeren H. Beiden blijken tegenstanders te zijn van gemeentebedrijven. De heer H. schreef daaromtrent: „Of gas, waterleiding en electriciteit geen stroppen voor de gemeente zijn? De rekening mag met een saldo winst sluiten, dit komt echter omdat men be lachelijk (hooge tarieven moet betalen voor onontbeerlijke artikelen. De bur gerij, (die vormt feitelijk de Gemeente) heeft er wel degelijk een strop aan, al staat deze niet op 't belastingbiljet"; terwijl door driestar geschreven wordt: „Daar vierstar in zijn repliek de ge meentebedrijven als paradepaard ge bruikt en ter vergelijking van stal haalt, had ik het beestje liever bij de ruif gelaten, want nu voer ik den ver bruiker ten tooneele. Bij de gunstige exploitatie der gemeentebedrijven wordt die stakkerd in eeni hoek gedrukt 1 Deze toch boekt de winst der bedrijven van de gemeente als verlies in eigen beurs. Dat wonder mooie jonge electriciteits- bedrijf (met zijn lief winstje kost den verbruiker 0.40 per K.W.U.I n.b. het dubbele dat een Amsterdammer er voor belieft te betalen en diens draagkracht eni welvaren In de groote bloelende koopstad verschillen nogal Iets bij een Nieuwedieper! En dan die halstarrige afwijzing om verzoeken om verlaging van prijs." Toen wij deze uitingen lazen, hebben wii eens goed onze oogen uitgewreven en ons afgevraagd, hoe wij het nu hebben. Daar is door ons in een reeks artike len aangetoond, dat wij het als een on gezonde financieele politiek beschouw den, om veel voordeel uit de gemeente bedrijven te trekken en aldus dit voor een niet onbelangrijk deel de kurk te doen zijn, waarop de gemeente-huishou ding dreef. Wij hebben dit vooral gedaan, omdat het zoo'n onrechtmatige wijze van belastingheffing was; die winstmakerij feitelijk neerkwam op betaling van een deel der belastingen niet naar het inko men, doch naar het verbruik en dat zij, die ge-én gas-, water-, noch electriciteiir verbruiker waren, op die wijze aan het betalen van een deel der belasting wer den uitgeschakeld. Wij hebben voorts hij de bespreking der gemeente-begrooting, speciaal bij het electriciteitsbedrijf gewezen op het te hooge tarief en dat in de begroote netto winstmarge van 5 cent per K.W.U., wel wat ruimte zou zitten. Met andere woor den, dat de cijfers wel wat gecamoufleerd zouden zijn. Helaas heeft ons betoog niet veel mogen baten. Voor zoover ons be kend, (het officieel verslag van het ver handelde hij de begrooting 1924 is nog niet in ons bezit) hebben eenige S.D. Raadsleden een voorstel tot verlaging ge daan, zonder resultaat. Dat wij echter toenmaals zeer goed gezien hebben, blijkt wel uit het feit, dat over 1923 een netto winst gemaakt is van maar eventjes 49000 of 13 cent per K.W.U1 dat is ruim 80 netto-winst. Waar bleven de heeren toen om m}j bj,| te staan? Doch'oim die verlaging 5s bet hun in wezen niet te doen. Het is bun te doen om het als gemeentebedrijf te laten ver dwijnen, d an'kan d e particulier e conces sionaris die winst en meer nog in den zak steken. Want wel worden door do heeren de verbruikers ten tooneele gevoerd; doch vast staat, dat het aldus opgebrachte be drag aan -belasting, nu njet op het belas tingbiljet voorkomt en anders wel, met nog de kans, de vrij groote kans op een hooger tarief. Want de particuliere ondernemer legt niets uit, of die rekent eerst of het wel rendabel is. Of daarmede al of niet an dere economische belangen gemoeid zijn, ftf daarmede op bepaalde punten de wel vaart van de bevolking en dus der ge meente gediend kan worden, laat hem koud. Hoofdzaak is en blijft, zijn eigen portemonnaie. In dit verband is vooral ook de verge lijking van den driestar-schrijver tus- schen Amsterdam en Helder teekenend, niet als gemeentebedrijven, maar met prijzen. Tn de -gemeente Helder hebben wij het genoegen, om met ons electriciteitsbedrijf een nijver deel van onze bevolking te helpen in d'en strijd om het bestaan. In Koegras is de electriciteitskabel gelogd van wel 80000 M.-voor misschien in totaal 80000.—. Daarop komen ongeveer 200 aansluitingen. Op diezelfde kabellengte heeft het electriciteitsbedrijf in Amster dam zoo ongeveer 20000 aansluitingen. Afgezien nn van de enorme meerdere stroomafname die 20000 of 200 verbrui kers koopen, moeten1 feitelijk die 200 ver bruikers dragen' de rente én aflossing van het stiehtingskapitaal, zegge ƒ8000 per jaar. Dus elke aansluiting in Koegras 40.-^- per jaar; in Amsterdam' 0.40. Ziet, men nn in boe ongelijksoortige grootheden men gaat vergelijken? Als de schryvers het niet begrijpen, de bevol king van Koegras opperbest, die niet al leen zeer tevreden is met dien stroom- prijs in vergelijking met de andere prij ken, maar die zeer goed weten, dat als zij het van een particulier bedrijf het had den moeten krijgen, zij hadden kunnen wachten tot St. Juttemis, of anders de electriciteit aangeboden was voor zulke 'abelachtige prijzen, dat zij er dan toch feestelijk voor hadden moeten bedanken. Dit steunen van onze belangrijke bevol kingscentra, als toch inderdaad) Koe gras voor de gemeente Helder is, is alleen mogelijk met een gemeentebedrijf. Voorts is de driestar-schrijver (boven dien wat eenzijdig, door te zeggen, dat •men i.n Amsterdam de helft minder be taalt dan hier. Dat geldt alleen voor de middelmatige en groot-verbruikers. Heeft hij niet gehoord van een vast recht? Hoeveel kleine verbruikers zullen er.niet te Helder zijn met een verbruik van 200 K.W.U. per jaar, dus voor een bedrag van 80.die in Amsterdam eerst een vast recht betalen van 7.50 per maand of 90.per jaar en daarboven den stroomprijs? Weet U niet, dat voor het groote mee- rendeel van zulke kleine verbruikers hier het electriciteitsbedrijf inderdaad drijft? Dit sluit niet uit, voorstander te zijn van verlaging van den prijs, of om voor groot verbruikers ernstig een gewijzigd tarief te overwegen. Maar men voere geen vergelijkingen aan, welke niet met elkaar te vergelijken zijn. En bij deze winstmakerij is deze wijze van belastingheffing alleen in het nadeel, let wel hoeren! van de economisch en fi nancieel zwakkeren. De ingezetenen met de middelmatige en hoogere inkomens hebben voordeel bij deze wijze van belas tingheffing, wijl anders het bedrag toch geheven moest worden bij het totaal be lastingbedrag en dan naar het inkomen bij progressieve heffing imeer van hen wordt geheven. Dit komt vooral nu weer uit, wijl in totaal ongeveer 110000 netto winst door de bedrijven gemaakt blijkt te zijn, n.1. huiten het hiervoren genoemde van het Electriciteitsbedrijf van 49000, op het Waterleidingbedrijf E40OÖ en de Gasfabriek 87.O0Ö. Voor zoover de winst "van het Waterleidingbedrijf be treft is dit in hoofdzaak betaald door de Zuiderzeewerken, dus niet door de ver' bruikers in deze gemeente. En het gas? Och daarvan hebben wij hetzelfde gezegd en te zeggen als 'omtrent de electriciteit. Dat kan gevoeglijk verlaagd worden met zeker 2 cent per M.', want de steenkolen- prijzen dalen weer gelukkig. Doch ook hier geen particulier initiatief als 't U belieft. Want dan betalen wij nog meer. Ziet maar naar Hengelo (O.). Een ge meente van ongeveer dezelfde -grootte als Helder, maar met een particuliere gas fabriek. Prijzen: 14 cent voor gewoon-, 15 cent muntgas. En de winst in den zak van den ondernemer. Hier vloeit ze weer in de gemeentekas, dus ter vermindering van het aanslagbiljet. Zoo zouden wij kunnen doorgaan met vergelijken. Vóór de overname der gas fabriek alhier prijzen van 14 en 15 cent in 1900. In 1903 gemeentelijk bedrijf 10 cent. In .1914 voor den oorlog 8 cent. Nu, terwijl de kolen minstens tweemaal zoo duur zijn, 13 en 14 oent. Natuurlijk moet de vergelijking niet al te streng ook van onze zijde worden getrokken, want het gas was vóór den oorlog beter dan thans. Doch teekenend is wel, dat in den gas- prijs ongeveer 2 cent zit aan productie kosten en arbeidsloon. Uit het bovenstaande blijkt voldoende, hoe weinig reëel de bestrijding der beide heeren inzenders is. Als wij wijizen op de winsten door gemeentebedrijven behaald, dan wenschen zij die in de zakken der particuliere ondernemers. En als zij ver gelijkingen maken met prijzen, dan trek ken zij vergelijkingen, die ;geen hcut snijden. Waarom vergelijkenzij nu niet de erfpacht-canon hier en in andere ge meenten? Omdat nu eenmaal bij de be oordeeling daarvan telkens de plaatse lijke omstandigheden in aanmerking moe ten worden genomen! Over de discussie waarover het -ging, zegt de driestar-schrijver vooraf, dat hij niets van de beleggingspolitiek snapt. Misschi-en.dat er na lezing van het arti kel, door ons geschreven naar aanleiding van de nota van den gemeente-secretaris, een licht opgaat en ook hem duidelijk zal zijn, dat de gemeente de usance volgt en moet volgen der geregelde betaling harer schuld eischers. Dit had met de discussie niets te. maken. Het betalen geschiedt juist goed bij het erfpachtstelsel; bij ver koop wendt men voor onmiddellijk ge bruik een vrij groot deel der ontvangsten daarvoor aan, die men aan de toekomstige betaling ontvreemd. Doch beide heeren, (d'e driestar-schrij ver schijnt die cijfers overgenomen te hebben van den heer 0.), komen op de verliezen van het -grondbedrijf terug, die dan in 1920 10000 in 1921 ruim 51 000 en in 1922 circa 65 000 zouden hebben bedragen. Dat de heer H. nog den euvelen moed hééft, juist na de plaats ge had hebbende polemiek, om daaraan vast te houden is een raadsel. Doch van hem is (wij hebben er reeds op gewezen) alles te verwachten. De vraag is slechts of wij er, na alles wat daarover geschreven is, nog weer op moeten ingaan. Voor die monschen is het hopeloos werk. Laten wij daarom ter geruststelling van het publiek er op wijzen, dat op de finan ciën van de gemeente een zeer scherpe controle wordt uitgeoefend in Haarlem en dat men daar than-s -absoluut geen poging van het gemeentebestuur om voor geleden „verliezen" over eenig jaar jaar te laten leenen, zou tolereeren, doch onmiddellijk het bevel zou komen, om zooiets contant door middel van ontvangsten uit hetzelfde jaar te dekken. Daar -zitten niet -alleen de knappe koppen op finantieel gebied' om alles in de puntjes na te -gaan, doch tevens hebben zij de bevoegdheid ook, om te go- lasten wat verkeerd is, recht te zetten. En als het gemeentebestuur niet wil, dan zul len zij wel even.' orde op zaken komen stel. len. INGEZONDEN MEDEDEELING. schreeuwt ineq over de LOONSVEiRLAGiKG. Hartelijk juicht men om de prijsverlaging van 10 bij de Firma I. GRUNWAJLD, Keizerstraat 116 (bij de Molenstraat). Speciale VITRAGE-WEEK. -SPOTAAHBIEDIHG. Dat weten de heeren inzenders natuur lijk ook web Toch moet maar aan de Hel- dersche burgerij hun verkeerde kijk voor gezet worden, in de hoop, dat m-en het wel zal slikken. Wat een „juiste" voorlichters! 't Toppunt van brutaliteit werd wel be reikt door den inzender £L, bewerende dat de hooge loonen der bouwvakarbeiders, oorzaak zijn van de hooge bouwkosten en dat zij van den woningnood gebruik hebben gemaakt, om langs den weg der organisa tie tot loonsverhooging te komen, 'n Feit is, dat zij, zeer terecht, .steeds door middel van hunne vereenigingen zullen moeten trachten voor hunne arbeidskracht den hoogst mo-g-elijken prijs te bedingen; dat doet thans een elk in deze maatschappij, al of niet georganiseerd -en met diverse middelen. Een feit is ook, dat het loon eenigen invloed uitoefent op den kostprijs. Doch maar in zeer geringe matei Typisch in déze is de verdediging van een bouwvakarbeider in het nummer van j.1. Zaterdag. Hij noemt een armzalig loon voor geleverdem, -echt nuttigen productie- ven arbeid. In deze zelfde maatschappij worden schatten gelds weggesmeten aan veel1 hoogere salarissen en Iconen voor on- productiev-en arbeid. En onder dezulken treft men dian personen aan, die hun mond vol eten aan critiek op oneoonomisch be heer, eet. Doch daarover basta. Hoofdzaak is, dat zelfs die bouwvakarbeider niet be greep, waar het eigenlijk over ging. Want die schrijver H. weet drommels goed, dat een woning van voor d-en oor log gebouwd voor omstreeks 2000 en 2 200, in den oorlog kostende 7 000 en 8 000 en nu omstreeks 6 000, dat h-et verschil daarvan niet zit in het arbeids loon. Hij weet trouwens wél, dat zoowei in die 2 000 als in die andore bedragen, maar -een- klein percentage aan arbeids loon zit, doch dat percentage ontegenzeg gelijk hooger is in den kostprijs van 2000 dan van 6000 per zelfde seort van wo ning. Dat weet hij! Hij weet ook, dat de oorzaak voor het overgroot© deel dier hooge kosten juist zit in de hooge mate riaal-prijzen. Dat alleen daarin soms fluc tuaties voorkomen, die de bouwkosten van een huis in een enkel oogenblik met 1000 kunnen doen verlagen. Hij weet ook wel, dat het percentage van hetgeen de post arbeidsloon uitmaakt bij den bouw van een huis, niet zoo zeer beheerscht wordt door het loon, wat de arbeid-er vroeger en nu wekelijks mede naar huis neemt, maar wat die arbeider daar vroeger en nu voor presteerde. Hij weet wel, dat wel het uurmkomen aan geld gestegen is, doch het tarief waar voor arbeid in de bouwvakken in het al gemeen voor geleverd' wordt, zoodanig in elkaar gezet is, d-at er heel wat voor „ge stompt" moet worden om het weekloon te halen. Hij weet wel, dat als gevolg daarvan niet meer gelet kan worden op degelijke uitvoering van het werk, maar meer hoe hoog de productie wel kan worden opge voerd. Dat alles weet hij; en elke bouwvak patroon met een flinke dosis ervaring, zal hem dit bevestigen. Hij weet, dat behangselpapier, wat men nu nauwelijks aankijkt voor 10 en 20 cent de rol, (evenals voor den oorlog). In de kort-aehter-ons-liggende jaren, betaald moest worden -met 0.80 en 1.dat olie voor het verfw-erk een ongekend duur, bijna niet te verkrijgen artikel als gevolg der speculatie-woede is geweest en daar om men binnenverfwerk heeft „geverfd" met water; dat de steensoorten van 8, 10 en 12 -gulden per 1000 gestegen zijn tot' 36, 38, 40 gulden en meer voor dezelfde hoeveelheid; dat dakpannen (o gezegende vaderiandsche industrie!) voor prijzen aangeboden zijn, die de afdekking v.an een huis meer dan zes maal zoo duur hebben gemaakt. Doch laten wij ophouden met de opsomming van zijn wetenschap. Als wij immers al de pennevruchten des hoeren- H. bij-c-en nemen, dan is daar deze tendenz in: Geeft de schuld der hooge be lastingen en het zijn inziens slechte func- tioinneeren 'der gemeente-bedrijven aan de h-ooge iconen van het in dienst zijnde personeel; idem de hooge prijzen van. hui zen aan den bouwvakarbeider. En als al dus dit liedje maar aanhoudend het pu bliek goed wordt voorgezongen, heden voor deze, morgen voor andere groepen produceereuden of handeldrijveuden, dan heeft dit het resultaat, (zoo-als het met ieder straatdeuntje -gaat) dat een groot aantal -onnadenkenden het wel zal mee zingen-. En dan vooral worden de men- schen goed tegen elkaar -opgehitst. De daaruit ontstane maalstroom voert ooÊ den schrijver H. naar beneden, zijn po ging om zich aan de -anti-nivelleerings- stroohalm vast te klampen. Desondanks zal hij van het groote maatschappelijke gebeuren niets willen, of liever niets kun nen begrijpen, als gevolg zijner door ons geschetste en duidelijk gebleken eenzijdig heid. resp., veroordeeld tot 2 maanden gevan genisstraf en tot 60 boete of 60 dagen hechtenis. Een kunstmatig meer. De Koning van Italië heeft te Torso op Sardinië een kunstmatig gevormd meer van 25 KJVI. lengte en 4—6 3LM. breedte, het grootste van Europa, naar de Italiaan- sche bladen melden, ingewijd. De vallen van dat meer zullen de elec- trische kracht voor het geheele eiland ver schaffen, terwijl de reserve van water uit gebreide onvruchtbare streken zal be sproeien. INGEZONDEN MEDEDEELING. Wegens de LOONSVERLAGING vindt U bij ons een PRIJSVERLAGING van lO korting op al onze artikelen, Aan een lader wordt bi) aankoop van Goederen 10 °/0 korting verstrekt. I. GRUNWALD, Keizerstraat 116. Mishandeling door politie-agenten. De rechtbank te A'dam heeft de agenten S. en W. T. wegens mishandeling van een man, dien zij in arrest genomen haddien, I Twee boerderijen verbrand. Een ernstige brand heeft Dinsdagavond in de gemeente Schijndel (N.-Br.) gewoed. Te ongeveer kwart voor tien w-erd im de woning van Jan van Rijzingen aan den Bosschenweg brand ontdekt. Het vuur woedde zoo hevig, dat het niet -mogelijk' bleek, den inboedel in veiligheid te bren gen. Ook het zich in het perceel bevin dend vee kon zoo goed als niet gered wor den. Slechts een koe bracht het leven er af; een paard, drie koeion, een paar kal veren en varkens kwamen in de vlammen om. De boerderij brandde tot den grond- toe af. Een uur later sloegien vlammen- uit d-e 500 meter verder gelegen woning van Adr. Verhagen. De bew-oners, die te bed lagen, konden slechts met groote moeite gered worden. Ook deze boerderij brand de^ met alles wat zij- bevatte' geheel af. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Moord ln een trein. Een handelsreiziger van acht-en-twin- tig jaar is, bij aankomst van den trein te Compiègne, stervend in een eerste fclas- ooupé gevonden, mot een -diepe wond in de rechter dij en een wond in den arm. Enkele minuten na aankomst in het zie kenhuis van Compiègne, waarheen hij was overgebracht, stierf de jonge mam Van den dader is nog geen spoor ontdekt. Men veronderstelt, dat roof de drijfveer tot den moord is geweest, want het' slachtoffer, dat in betrekking was bit een Parijschen aannemer, die veel zaken deed in h-et ver woeste gebied, moest daar dikwijls groote bedragen in ontvangst nemen. Van den bok gevallen. Te Vlissingen viel Donderdag een slee per van den bok van een verhuiswagen, kwam onder den wagen terecht en werd dood opgenomen. Een krankzinnige. Deinwoners van Kernevel, nabij Lori-ent, werden de Laatste dagen geter roriseerd door den bevelhebber van een militair blokhuis, die gek geworden was. Met zijn dienstrevolver schoot hij op alle voorbijgangers. De ziekevadiers van de marine konden den man niet naderen. Er moest een ware expeditie uitgerust wor den. Geholpen door gendarmes trachtten zij met drie auto's het blokhuis te nade ren, doch zij werden met zoo'n kogelregen ontvangen, ^d'at zij wijken moesteh. Ten slotte zijn zij er door een krijgslist in ge slaagd zich van den ongelukkige meester te maken. Poging tot doodslag. Het O. M. bij het gerechtshof te Leeu warden heeft gisteren 8 jaar gevangenis straf gevraagd1 tegen J. v. d. B„ 25 jaar, arbeider te Elsleo, wegens poging tot -doodslag op een jachtopziener. De recht bank aldaar had hem wegens zware mis handeling veroordeeld tot 2 jaar. Doodslag. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan A. A. van L„ 24 jaar, landbouwer te Uden, beklaagd dat hij; op 1 Januari j.1. doodslag heeft gepleegd op W. van der Heyden, te V-orstenbosch. Bekl. bekende het hem ten laste gelegde. Hij had ruzie gekregen met don versLa- gene omdat deze niet v-oor zijn fiets had wlilen uitwijken, v. d. H. had hem toen gedreigd' in het water te zullen gooien en had hem -een klap gegeven, waardoor hij zoo kwaad was geworden, dat hij; zijn mes greep een groot slagersmes dat hij; wel eens voor de veiligheid bij zich droeg! en daarmee v. d. H. had gest-okeri, die dood neerzeeg. Wegens zware mishande ling den dood ten gev-olge hebbende e-isch- te net O. M. een gevangenisstraf van 6 ja ren. Mr. Hengst betoogde dat bekl. uit noodweer heeft gehandeld. Raapt geen slgarenelndjes op. Tn Merseburg raapte dezer dagen een negehjarig schoolloiaapjo uit een kernge zonde en goed bekend staande familie si- gareneindjes op van straat en pufte er dapper -op los. Eenigen tijd later vertoon de zich boven op zijn hoofd een vreem- soorti-ge uitsla^, en in zijn mondhoeken ontstond een diepgaand "ozwel-. Zalf en andore geneesmiddelen mochten niet ba ten. De ouders, ten einde raad, gingen er mee naar den gezondheidsdienst, alwaar werd geconstateerd dat het ventje was aangetast door een hevigen vorm van s y p hi i I i s. Ouders, wijst kinderen op het groo-te gjevaar van opgeraapte -sigaren- eindjes! (Volk). Weer gearresteerd. De uit het politie-bureau te Almelo ont vluchte Duitscher is onder Denekamp weer gearresteerd. W er eldtentoonstellingen Naar aanleiding van de opening der tentoonstelling t,e Wembley geeft een En- gelsch blad eenige cijfers waaruit de steeds groeiende belangstelling voor zoo genaamde wereld-tentoonsteilin-gen blijkt De eerste zoodanige tentoonstelling werd in 1851 in het „glazen-palies" in Hyde Park gehouden -en trok zes millioen be zoekers. Elf jaar later organiseerde Lon den zij!n eerste officieele wereldtentoon stelling, die 200,000 bezoekers meer op leverde. De Parijsche tentoonstelling van 1867 is door bijna 7 millioen menschen bezocht welk aantal waarschijnlijk door Weeneni in 1873 zou zijn overtroffen, maar het uitbreken der cholera hield toen velen- terug en het totaal bleef 60.000 be neden Parijs. Naderhand sprongen de cij fers met groote schokken in de hoogte, PhiladelpMa in 1876 trok bijna 10 mil lioen bezoekers, de Parijsche „Eiffel- toren" tentoonstelling; in 1889 alweer 8 millioen meer en Chicago sloeg eindelijk het voorloopig nog bestaande record met 21 millioen bezoekers op haar 200 accres gr-oote tentoonstellings-terrein-en. Of Wembley dit cijfer overtreffen zal? INGEZONDEN MEDEDEELING. HEERENKLEEDING naar maat. Het goedkoopste adres hier ter stede. 20 guldBIl kost bij ons een COSTUUM, goedkooper dan elders, omdat wij onze Stoffen direct uit het Buitenland impor teeren. I. GRUNWmLD, Keizerstraat 116 (boven. Specials aanbieding blauw Kampen CQSTUUMS. INGEZONDEN. HET ZIEKENHUIS VRAAGSTUK. Zeer Geachte Redactie. Beleefd -verzoekt ondergeteekende on derstaande regelen in Uw blad te willen opnemen. In de Heldersche Courant van Zater dag 26 April las ik 't ontwerp-contract van B. en W., aangeboden aan den raad der gemeente Helder, met betrekking tot de overgang van 't ziekenhuis naar 't Mar rineho-spitaaL In bovengenoemd contract, komt 't mij voor dat daar nog al 't een en ander in vergeten is, zooniet opzettelijk achterwege gelaten. Hierover zoude ik gaarne de volgende vragen willen stellen, n.1.: Hoe zal 't gaan met de salarisregelin-g en de rechtspositie van het in Rijksdienst overgaande ver plegend personeel uit 't ziekenhuis? Blijven zij hun zelfde salaris behou den? Worden zij verplicht eigen-, weduwen- en weezenpensioen te betalen? (Dit heb ben zij; tot heden niet gedaan-, en zou dus achteruitgang beteekenen). Worden zij gelijk gesalarieerd; als de reeds in 't hospitaal in dienst zijnde ver pleegsters? (Dit zou eveneens een be langrijke achteruitgang zijn). Indien dit voor h-en -een financieele ach teruitgang 'blijkt te (zijn (wat wel vrij- ze ker is), wordt hen dat door dé gemeente vergoed? (Wanneer zij vanwege het Rijk hooger gesalarieerd1 worden, dan is dat tenopzichte van de in het hospitaal reeds in dienst zijnde verpleegsters zeer onbil lijk). Hoé zal hun verlof geregeld worden? Hoelang zal hun diensttijd zijn (51 uur?) Aangezien de 1.L verpleegsters in los sen dienst worden aangenomen, hoe wordt er dan gehandeld met hen, die reeds door de -gemeente vast aangesteld zijn? Wat gebeurd er met de hoofd- en eerste verpleegster-s? Zijn die ook tot achteruitgang ln salaris en rechtspositie gedoemd; indien hiervan sprake kan zijn? En dan n<?g een paar vragen, n.1.: Waarom moeten o-ok die mannenpataen- ten uitsluitend door vrouwelijk personeel verpleegd worden? terwijl er toch nog een oorps van 16 burgerverplegers met 11 November 1925 geheel vrij fcornt, dat thans nog in 't hospitaal werkzaam is. Wanneer 't vrouwelijk personeel in voldoende hoeveelheid aanwezig is, dan blijft dit geheel buiten bespreking, maar dan is het naar mijn meening toch een zeer -eigenaardig voorstel om uitsluiten^ vrouwelijke verpleegkrachten- op de man- nenafdeeling te willen aanstellen, temeer daar het vaak genoeg voorkomt dat pa tiënten om redenen van bijzonderen aard liever door een man dan door een vrouw verpleegd willen worden. Verder is ondergeteekende van mee ning, dat de belangen van 't ziekenhuis personeel in meer genoemd contract in al les genegeerd worden, wat als gevolg zal hebben, een -groote achteruitgang voor dat personeel, -en ik hoop dat er in de ge meenteraad voldoend1© aandacht aan ge wijd zal worden-, waardoor misschien nog veel gered kan worden. Tevens wil ondergeteekende nog even wijzen op de onbillijkheid, dat nu zoo in eens een aantal verpleegsters in- vasten dienst van het hospitaal genomen worden ten opzichte van de daar reeds meer dan vijf j-aar werkzaam zijnde burgerverple» ftors, dié in al dien tijd, trots al de moeite die zij) zich daarvoor -getroosd hebben-, geen vaste aanstelling hebben kunnen be machtigen, aangezien1 men van meening was, dat 't burgerol-ement niet paste in het militaire systeem. Waarom past h-et nu wèl? U, mijnheer de Redacteur, mijn oprech ten dank voor de plaatsing. Een burgerverpleger. V'

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5