LinoleumstiVloeizeilen Fa. Ib. HARIER S ZOOM, Spoorstraat49. Til.lnt.lt. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE B0NNARD Eerste Blad. BUITENLAND Nr. 5865 DINSDAG 6 MEI 1924 52e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Doncterdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. Licht op voor auto's en fietsen: DE RAPPORTEN DER DES KUNDIGEN. FEUILLETON. Horatiua. INGEZONDEN MEDEDEELING. Pijnloos en radicaal werken Mijnhardt's L&xeertabletten DUITSCHLAND. De officieren en LndendorL Treffende argumenten. De verbrokkeling der partijen. Huiszoeking ln de Russische ambassade. Krestlnskl protesteert bij Stresemann. Een Duitsch protest De Rijksdagverkiezingen. Ingezondem MededeeUng. vl. HEI JLOOj v/h. FILBRI, Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES voor het spoedig vervaardigen van De strijd om dein arbeidstijd In de mijnen aan de Roer. ENGELAND. De slaapziekte-epidemie. Ongeregeldheden in Britsch Guyana. FRANKRIJK. BELGIE. Communisten en fascisten. Ingezonden Mededeellng. In hebben wij dit seizoen oen enorme collectie. Het Is werkelijk de moeite waard een kijkje te nemen, wat wij in de ver schillende genres en kwaliteiten prestoeren. Zorgt voor vakkundige bediening bij het neerleggen, tegen billijken prijs. KOOPT bij ons en de tijd zal loeren of ge verstandig waart. ITALIË De snelgroeiende luchtvloot 4600 vliegtuigen. Ingezonden Mededeellng. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldeoreche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Imiö p. zeepost f 2.60; id. p. madl en overige landen f4.20. Zondagsblad r»p. i 0.60,10.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f0.95, f 1.26, f 1.26, f 1.60 Ooese mimmera de<r Courant 4 ct.; Ir. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (traljard). Imgez. meded. (kolonibreeflLte ala redact! cm. tekst) 60 et. Kleine advertentie® (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regela 40 ct., elke regel ineer 10 ot bij vooruitbetaling (adres: Buroan v.d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. oxtra). Bewijeno. 4 et Dinidag 6 Mei Woensdag 7 9 02 uur 9.04 De Belgische ministers Theunis en Hymans zijn teruggekeerd van hun reis naar Londen, waar zij, zooals bekend is, een conferentie hadden met MacDonald, die tot alleszins goede resultaten heeft geleid. Zij waren verrukt over de harte lijke ontvangst, die de minister-president hen bereidde, en de gedachtenwisseling was eveneens uiterst hartelijk. Zij namen van hun bezoek een gunstigen indruk mede en de verwachting, dat weldra een overeenkomst en een nuttig resultaat voor alle betrokken landen zal kunnen worden bereikt Hoewel men besloten heeft geen mede- deelingen aan de bladen te verstrekken, verzekert men, dat de Engelsche regee ring in geen enkel opzicht is afgeweken van het standpunt van MacDonald, dat het verslag van de deskundigen in zijn geheel dient te worden aanvaard. Een wijziging in de Fransche politiek aan de Roer is vereischt om het volledig herstel van de oeoonomische autonomie van het Duitsche rijk te verzekeren, overeenkom stig het verslag der commissie Daweo. De groote moeilijkheid ligt echter in de hardnekkigheid van Poincaré om het Fransch-Belgische regie-stelsel in gewij- zigden vorm te handhaven, op grond van het argument dat het onmisbaar is voor de veiligheid van de bezettingstroepen aan den Rijn. De Daily News heeft reden om te ge- looven, dat de atmosfeer zeer .gunstig is voor een wijziging in de Fransche Roer- politiek en dat de weg tenslotte vrij is voor een definitieven vooruitgang naar een Europeesche stabiliteit. Dientenge volge heerschte er in ministerieele krin gen optimisme aangaande den uitslag van de gesprekken. Loodten, 5 Mei. In een lange uiteen zetting schrijft de politieke opmerker van de „Daily Teltegraphr', diat de Belgische mi nisters te Landen gekomen zijn, niet alleen om Poincaré's officieel© uitgedrukte mee- ningen over de mogelijkheid van een oplos sing zonder benaaeelimg van Frankrijk in vitale belangen over te brengen, maar ook als dragers van een boodschap van een per soonlijk karakter. De politieke opmerker be weert binnen de grenzen van de exacte waarheid te kunnen mededCelen, dat Poon caré bereid is, concessies te doen, die veel verder gaan dan het officieele minimum program. Er zou maar een voorwaarde zijn, namelijk een geallieerd eenheidsfront inzake de heele kwestie der schadeloosstellingen in clusief de sancties1. Poincaré wil inderdaad zeer ver gaan, mits dé sancties geregeld worden vóór het in gebreke blijven en niet daarna. door ANATOLE FRANOE. 9) En toch geeft het leven vriend Flaocus l) gelijk; zijn philosophie is de eenige, die zich aan den loop der dingen aanpast. Ziet slechts naar dien smaak daar, die geleund tegen' door wijnranken bedekt latwerk, een portie ijs staat te eten en naar de sterren kijkt. Hij zou zelfs niet bukken om het oude manuscript op te rapen, dat ik met zooveel moeite zoeken ga. En in werkelijkheid is de mensoh toch eerder geschapen, om een portie ijs te eten dan om oude teksten na te pluizen. Ik bleef om de drinkers en zangers heen dwalen. Er waren heel wat verliefde paartjes, die, terwijl zij elkaar om he' middel vasthielden, in mooie vruchten be ten. De mensch moet van nature toch we slecht zijn, want al die vreugde van an deren stemde mij treurig. Die menigte toonde zoo'n kinderlijken levenslust, da al mijn oude-boekenwormschaamtegevoe er tegen op kwam.'Bovendien maakte he mij wanhopig, dat ik niets begreep van de woorden, die door de lucht galmden Dat was voor een philoloog een hard ge- (286) In de „Kreuzz." doen 41 oud-officieren, allen dragers van oud-adellijke namen, een beroep op „vroegere officieren van het keizerlijke leger en de marine" met het verzoek op de D.-naÜonale volkspar tij te stemmen. In het stuk wordt te velde getrokken tegen Hl tier es. en er wordt op gewezen, dat „elke verbrokkeling als benadeeling van de zaak van het Vader land" is te beschouwen. Via Hitier een slag dus rechtstreeks tegen Ludendorf. Op een verkiezingsvergadering van de nationaal-liberale vereeniging te Breslau kreeg de spreker, geheimraad Ponfick uit Berlijn, het aan den stok met prof. Meyer uit Breslau. De heeren wonden zich zoo op, dlat de hooggeleerde den ge heimraad een glas naar het hoofd wierp, dat hem tegen de slaap trof Deze slinger de daarop zijn lezenaar naar den profes sor, die door dit argument zoo getroffen wias, dat men hem naar het ziekenhuis over moest brengen. Niet voor niets klaagt de „Frankl Ztg." over de geweldige verbrokkeling der par tijen, waardoor het groote gevaar bestaat, dat de volksvertegenwoordiging, in plaats van groote lijnen te volgen, uiteen zal vallen in tallooze groepjes, die particu liere belangen voorstaan, welk resultaat het blad al een even groot ongeluk zou achten als een rechtsradicale meerder heid. De opmarsoh der partijen voor de ver kiezingen geeft een goed 'beeld van de heerschende verdeeldheid, welke partijen en groepen, die op denzelfden politieken bodem staan, er niet toe heeft kunnen brengen zich voor de verkiezingen aan een te sluiten. Er zijn niet minder dan 75 verschillende partijbenamingen! Zaterdag, omstreeks 2 uur, bezette een sterke troep Sdhupobeambten het gewel dige gebouw, waarin de Handelsafdeeling van de Russische Sovjetdelegatie te Ber lijn is gevestigd en hield hier een huis zoeking, zonder zdch te storen aan de pro testen van den Handelsattaché, die in het optreden van de politie een schending van de territorialiteit zag. Alle personen, die zich in het gebouw bevonden, moesten zich legitianeeren en zij, die geen passen of papieren bij zich hadden, werden naar de binnenplaats gebracht, waar al spoedig een honderdtal personen onder bewaking van een afdeeling Schupo bijeenstonden. Men izocht een Duitsch communist, die onder verdenking van landverraad te Stuttgart was gearresteerd, bij zijn over brenging naar Berlijn aan zijn bewakers had weten te ontkomen en in het gebouw van de Handelsafdeeling gevlucht Vóór men den vluchteling echter had gevat, moest de huiszoeking op last van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken worden gestaakt. De [Russische ambassadeur Krestinski had persoonlijk tegen de schending der exterritorialiteit hij dr. Stresemann geprotesteerd. Naar aanleiding van het door den Rus- sisohen gezant ter 'kennis gebrachte voor val in het gebouw der Handelsafdeeling van de Russische Sovjetdelegatie, heeft het departement van buitenlandsche za ken te Berlijn aan de Russische delegatie een nota doen overhandigen, waarin op grond van getuigenis van twee beambten der Wurtembergsche crimineele politie wordt vastgesteld dat de Handelsafdeeling de vlucht van den Duitsche gevangene mogelijk heeft gemaakt en zijn achter volging met geweld heeft verhinderd. Voorts dat beide beambten wederrechte lijk eenigen tijd in het gebouw der Han delsafdeeling zijn vastgehouden. Berlijn, 6 Met Voorioopig officieel re sultaat van de verkiezingen voor den Rijksdag: Sociaal-democraten 99 zetels, Duitsch- nationalen 99, centrum 62, communisten 61, Duitsche volkspartij- 45, volkschen 82, democraten 24, Beiersche volkspartij 15, Beiersche boerenbond gecombineerd met economische partij 10, nationaal-liberale vereeniging gecombineerd' met landsbond 9 Duitsch-Hannoveranen 6, Duitsch-socia- len 4. In het geheel zijn gekozen 466 afgevaar digden. Men denkt, dat de definitieve officieele uitslag van de verkiezingen pas over on geveer 12 dagen bekend zal rijn. Dan zul len in de eerste plaats de afgevaardigden tot het vormen der fracties bijeenkomen. De president van den rijksdag die, gezien het aantal stemmen van de sterkste partij, weer een sociaal-democraat zal zijn, zal da nden rijksdag bijeenroepen, hetgeen echter zeker niet voor 20 Mei zal kunnen gebeuren. Verrast is men in de Wilhelmsbrastse door den geweldigen groei van de oommu- lag en een vernederende beproeving. Ik was dan ook in een knorrig© stemming, toen eenige woorden, die achter mijn rug gesproken werden, mij de ooren deden tp u en. ,l;.e grijsaard is zeker een Fransch- man, Dimitri. Ik heb medelijden met zijn verlegenheid. Zou je hem niet eens aan sprekenHij heeft zoo'n goedaardi- gen, ronden rug, vindt je niet, Dimitri?" Een vrouwestem zeide dit in jhet Fransch. In den beginne vond ik het vrij onaangenaam mij -grijsaard te hooren noemen. Is men op zijn twee-en-zestigste jaar een grijsaard? Onlangs heeft mijn oollega Perrot d'Avignac mij op de Pont des Arts nog een complimentje gemaakt, dat ik er nog zoo jong uitzie, en die heeft tooh veel meer verstand van leeftijden dan deze jonge leeuwerik, die achter mijn rug zingt, als tenminste 'leeuweriken 's avonds zingen. Zij zegt, dat mijn rug rond is. Zoo„ zoo, ik had er wel eenig ver moeden van, maar sedert het de meening van een vogeltje is, geloof ik het niet meer. Ik zal dan ook zeker niet omkijken, om te zien, wie zoo gesproken heeft, maar ik weet zeker, dat het een- knappe vrouw is. Hoe ik dat weet? Omdat alleen de stem van vrouwen, die mooi rijn of waren, die bekoren of bekoorden, die rijke buigzaamheid en dien zilveren klank hebben, welke als een lach is. Uit den mond van een leelijke vrouw kan men misschien week ere en melodieuzer tonen hooren, maar zeker niet zoó'levendig en zoo zacht kweelende. In minder dan een seconde schoten al die gedachten door mijn brein, en, om de beide onbekenden te ontvluchten, stortte ik mjj> dadelijk in het drukste gewoel der Napolitaansohe volksmenigte en sloeg een bochtigen vicoletto in, die slechts verlicht werd door een lamp, die in een nis van een Madonnabeeld brandde. Daar kwam ik bij kalmer nadenken tot het inzicht, dat die knappe vrouw (want beslist was zij -knap) zich zeer welwillend over mij had uitgelaten, waarvoor ik eigenlijk dankbaar moest zijn. „Die grijsaard is zeker een Fransch- man, Dimitri Ik heb medelijden met zijn verlegenheid. Zou je hem niet pens aan spreken. Hij heeft zoo'n goedaardi- gen, ronden rug, vindt je niet, Dimitri?" Ik had, toen ik die vriendelijke woorden hoorde, niet zoo dadelijk de vlucht moeten nemen. Veel liever had ik op beleefde wijze de dame met de heldere stem moe ten aanspreken, een 'buiging voor haar maken en ongeveer het volgende zeggen: „Mevrouw, ik heb, zonder het te willen, gehoord, wat u daareven gezegd hebt. U wilde een armen grijsaard een- dienst 'be wijzen. Dat is u gelukt: de klank alleen van een Fransche stem verschaft mij een vreugde, waarvoor ik U dank zeg." Onge twijfeld had ik deze of dergelijke woor den tot haar moeten spreken. Natuurlijk is zjj franpaise, want haar stem is Fransch. Nergens ter wereld vindt men zoo'n aan gename stem als die van Fransche dames. Vreemdelingen worden er evenzeer door bekoord als wij zelf. FhHippus van Ber- gaano 'heeft in 1483 van de Maagd van Orleans gezegd: ,^Haar stem was lieflijk als die van haar landgenooten." De man, tot wien' ztf sprak, heette Dimitri. Onge twijfeld dus een Rus. Het zijn zeker rijke lieden, die tevergeefs trachten door veel nistisch-e partij, waaraan, naar de meening der regeering, vooral het bezette gebied schuldig ia Blijkens mededeelingen van den mijn- werkprsbond hebben, voorzoover tot dus ver na te gaan is, op alle mijnen» de ar beiders gestaan op het naar boven bren gen na zeven uur werkens en heeft hun aandringen in de meeste gevallen succes gehad. Op enkele mijnen heeft dit ver vroegd vertrek tot maatregelen der di rectie geleid. Op de mijn Prioz Regent bij Bochurn is dientengevolge de volgen de ploeg niet aan het werk gegaan. Uit verschillende plaatsen, w. o. Kastropp, Hattingen en Essen is bericht ingekomen dat de directies de werklieden wegens hun eigenmachtige handeling uitgesloten hebben. De slaapziekte-epidemie, die de vorige week in Engeland onrustbarende vormen aannam, neemt, blijkens de gepubliceerde cijfers thans in omvang weder af. In de eerste dagen van April hebben te Georgetown, de hoofdstad van Britsch Guyana ongeregeldheden plaats gehad. Deze vonden hun oorsprong in een sta king der bootwerkers en namen zulk een ernstigen omvang aan, dat het ontbieden- van oorlogsschepen en het onder d!e wa pens roepen der plaatselijke burgerwacht noodig werd! geacht Zoowel de inlanders als de vreemde koelies namen een drei gende houding aan, en wierpen de rust bewaarders met steenen, flesschen enz. Ten slotte maakte de burgerwacht ge bruik van de vuurwapens waarbij 112 be- toogers gedood' en 21 werden gewand. La tere berichten zeggen, dat op 6 April de rust weer was hersteld. Het tweede deel van het nieuwe- vloat- programma, Jat de Kamers voor haar uiteengaan hebben goedgekeurd, voorriet den bouw van twee kruisers van' 10.000 ton, welke nog dit jaar op stapel zullen worden gezet, een te Brest en' een te Lorient. De plannen dezer kruisers zijn nog niet geheel gereed,, doch bekend is reeds, dat zij een lengte zullen krijgen van 185 M., bij' een breedte van 19 M. en een diepgang achteruit van 6 M. De kruisers zullen worden voortbewogen door turbine motoren van 130.000 pk., welke hun een snelheid van 34 knoopen moeten geven. Zij worden voorzien van acht kanonnen van 20.3 ckï. nieuw kaliber opge steld in dubbele torens. 12 lanceerbuizen en krijgen gelegenheid' twee watervlieg tuigen mee te voeren. Te Charleroi hebben de communisten Za terdag in getale de koffiehuizen afgeloo- pen, welke de Italianen, die 'in tamelijk groot aantal in de mijnen en de metaalfa- brieken van het land van Charleroi wer ken, plegen te bezoeken. Zij' hebben alle meubelen doorzocht naar stukken, welke aanwijzingen zouden kunnen opleveren over een fascistische vereeniging. Daarbij is het tot bloedige tooneelen gekomen. Er werd van revolvers gebruik gemaakt en de gendarmerie moest tusschenbeidie ko men. De overheid1 en de Italiaansche con sul te Charleroi hebben dadelijk een on derzoek ingesteld Zondagmiddag heeft de consul een bekendmaking aan zijn landgenooten, die hier werken, verspreid, waarin hij hun aandacht vestigt op de noodzakelijkheid- om zich in het buiten land van alle politiek te onthouden en aan kondigt, dat hij de Belgische regeering zal verzoeken alle Italianen, die zich daaraan niet wd'en houden, het land uit te zetten. Awm den anderen kant zijn tal van com munisten in hechtenis genomen. De Romeinsche oorrespondent van de „Manch. Guard." deelt interessante bij zonderheden mede over de opmerkelijke snelle uitbreiding van de Italiaansche luchtvloot, die na den wapenstilstand onder de ministeries Bon'omi en -Giolitti schandelijk verwaarloosd, maar sinds Mussolini de leiding heeft genomen, een nieuwe ontwikkelingsperiode is ingetre den. Hij zorgde voor de noodig© fondsen en hervormde radicaal de geheele orga nisatie. Italië bezit thans een zelfstandige luchtvloot. Civiele en militaire aviatiek is vereenigd onder één hoogen commissa ris, onder Mussolini Officieren en solda- Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, on zuiver bloed eniz. Foster's Maagpillen ge nezen verstopping» regelen de lever, maag en ingewanden, en versterken zoo doende uw geheele gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. reizen hun verveling te verdrijven. De rijken zijn te beklagen: hun geluk om ringt hen, doch dringt niet in hen door; zjj zijn arm en leeg in hun 'binnenste. De ellende der rijken is erbarmelijkl Toen ik aan het einde van deze over denkingen gekomen was, bevond ik mij in een steegje, of zooals de Napolitanen het noemen, een sotto-portioo, dat onder zóó talrijke bogen en zóó ver uitstekende balkons liep, dat het daglicht er nooit in doordrong. Ik was verdwaald en naar alle waarschijnlijkheid gedoemd om den ge- heelen nacht door mijn weg te zoeken. Want om ernaar te vragen, had ik een mensehelijk wezen moeten ontmoeten en ik had reeds lang de hoop opgegeven er een te zullen zien. In mijn wanhoop sloeg ik op goed geluk af een straat, of juister gezegd een vreeselijk moordhol in. Het geleek er niet alleen erg op, maar het was er in werkelijkheid een, wan nauwe lijks was ik er eenige minuten in, of ik zag twee mannen, die met messen op elkaar los sloegen. Zij vochten nog meer met de tong dan met de kling, en uit de scheldwoorden, die ze elkaar toeschreeuw den, maakte ik op, dat het twee mede minnaars waren. Terwijl die dappere ke rels zich met hun eigen zaken bleven be moeien, zonder zich ook maar in het minst oan de mijne te bekommeren, ging ik voor alle zekerheid een zijstraat in. Ik liep eenigen tijd op goed geluk verder en ging toen moedeloos op een steenen bank zitten, waar ik me verweet, dat ik zoo hals over kop en langs zooveel omwegen voor Dimitri en zijn gezellin met baar heldere stem gevlucht was. „Goeden dag, signor; in San Carlo geweest? Hebt u de diva gehoord? Al leen te Napels izijn zulke zangers." Ik keek op en herkende mijn hotelier. Ik zat voor mijn hotel onder mijn eigen raam. Monte-Allegro, 30 November 1859. Op den weg van Siacca naar Girgenti rustten wij, d. w. z. ik, mijn gidsen en hun muildieren, uit in een logement van het arme dorpje Monte Allegro, welks inwo ners, uitgeteerd door de- malaria, in de zon nog van koude rillen. Hun Griek- sche afkomst is duidelijk te zien en jiun vroolijkheid blijft ondanks alles. Eenigen van hen omringden met een glimlachende nieuwsgierigheid de herberg. Wanneer ik hun een sprookje had kunnen vertel len, zouden zij daardoor alle ellende van het leven vergeten hebben. Zij zagen er intelligent uit en de vrouwen droegen, al waren «zijn uitgedroogd en verleept, haar lange zwarte mantels met gratie. Voor imij zag ik door den zeewind ver weerde bouwvallen, waarop zelfs geen gras groeit. De droefgeestige eenzaam heid der woestijn drukt op dit dorre land, welks gespleten schoot nauwelijks eenige bladerlooze mimosa's, cactussen en dwerg- palmen voedt. Op twintig pas afstands zag ik langs een kloof "kiezelsteenen lig gen, die door hun witheid den indruk maakten 'een streep doodsbeenderen te zijn. Mijn gids evrtelde me, dat het een beek was. Een schouwburg in Napels. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1