HELDER» MANT 'Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND VAN DINSDAG 6 MEI 1924.J Melkprijs. Met ingang van morgen is de melkprijs getracht op 13 cent. 13 Mei naar Las Palmas, laatste bus lichting hoofdkantoor 6.3U a., stadsbussen lichting 3; 16 Mei naar Las Palmas, laatste bus lichting hoofdkantoor 3.30 a., stadsbussen lichting 2; 7,9,10,11,12 en 13 Juni naar Bordeaux, laatste buslichting hoofdkantoor 3.30 a., stadsbussen lichting 2. Daarna blijft de correspondentie te Helder bewaard. In de brievenmalen worden alléén op genomen volledig gefrankeerde gewone brieven en andere stukken over de adres zijde voorzien van kruisstrepen. Nieuwe brug In den Huisduinerstraatweg. Naar wij «vernemen bestaan er bij het Departement van Oorlog thans geen be zwaren meer de brug in den Huisduiner straatweg over de zjg. groote gracht te vervangen door een gewapend beton brug van voldoende breedte voor op- en neer gaand verkeer, mits door de Gemeente Helder voor de helft in de kosten wordt bijgedragen tot een maximum van 8500. De bezuiniging. Het „Handelsblad" schrijft: De redactie van Onze Vloot vestigt de aandacht op iets, waardoor onze marine officieren zich onderscheiden van wel haast alle andere oorpsen van lands dienaren. Het blad haalt een en ander aan uit het verslag van de algemeene vergade ring van marineofficieren, waar o.a. be toogd werd „liever weinige gave dan vele gedeprecieerde guldens", waar in her innering werd gebracht, dat men zich „onbevooroordeeld en met terzijdestel ling van persoonlijke belangen tegen over het vraagstuk (diende) te plaatsen". Met algemeene stemmen op een na werd het besluit genomen, om een kor ting op de salarissen van uniform 10% te aanvaarden over een deel van het jaar 4924. Bij' een dergelijke korting beduiden deze salarissen herleid tot de waarde van 1913 een verlaging van de meeste bezol digingen, die golden vóór den oorlog en ■die door de commissie-Idenburg in 1917 als over het algemeen te laag waren ge kenschetst. Dat klemt te sterker, omdat in Helder, waar de meeste marineofficie ren moeten verblijven, de belasting in 1922 per hoofd bijna zevenmaal zoo hoog was als in 1914. De hulde, die de redactie van „Onze Vloot" aan het oorps brengt, voor dit be sluit, komt ons voor ten voilé verdiend te zijn, te meer, omdat dit besluit werd ge nomen in een tijd, waarin aan de marine vrijwel geheel onthouden wofdt, wat zij terecht, of ten onrechte, daarover thans niet meent te behoeven voor de iZ'aak, die haar zou worden opgedragen, als ons land hier of in het verre Oosten in oorlog zou komen. Kon'. Mar. Jachtclub. Ie Periodieke zeilwedstrijd op Vrijdag 10 Mei 1924. Afscheidsvoorstelling Mevr. de Boer— van Rijk. Gezien de courantenberichten uit Am sterdam, waar mevr. de Boerv. Rijk avond aan avond in theater Nögerath optreedt, belooft het Vrijdagavond in Ca sino ook iets bijzonders te worden. Kniertje in „Op Hoop van: Zegen", de hoofdrol, die mevr. de Boer zoo heerlijk weet te vertolken, haar uitnemend spel en het puikje der artisten, die haar verge zellen, dit alles maakt de Amsterdam mers opgetogen en zij1 worden niet moede de gevierde actrice toe te juichen. Wij twijfelen niet of velen in Helder zullen deze laatste 'gelegenheid aangrijpen en profiteeren van. déze uitnemende voor stelling, vooral waar de prijzen zoo aller laagst gesteld zijn, dat het voor nie mand een beletsel kan zijn dezen groo- ten kunstavond te bezoeken. Iedereen, wie het ook zij, heeft zeker nog wel 50 ct. te missen om diezen schitterendsten aller tooneelavonden te bezoeken. Plaats bespreking is, gezien1 de groote toeloop, zeer aan te bevelen. !De verkapte Broekhuys-loteiij. In aansluiting aan de berichten over het optreden van justitie en politie tegen Visser* s obligatie-kantoor te Rijswijk, hetwelk een verkapte Broekhuys-loterij, opgezet op naam van Broekhuys* vrouw, die Viss# heet, is gebleken, vernemen wij dat ook hier ter stede onlangs door de politie op last der justitie verschillen de stukken daarop betrekking hebbend in beslag zijn genomen. Gevonden Voorwerpen. Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: Den (fransche) huisdeursieutel, een scheermes in etui, een aanteekenboekje, een hondenhalsbandje, een sigarenaanste ker, een hangslot, een in papier gewik kelde steen, en bij: Starrenburg, Weiststraat 106, een porte ra onn ai e met inh. L. Post, Achterbinnenhaven 58, een norte- monnaie met inh, Van der Harst, Brouwerstraat 11, een por- temonnaie met eenig geld en twee bons. Pape, Spuistraat 36, een overjas. Ie Mahieu, Polderweg 51, een huisdeur- sleutel. D. Holtz, Spoorgracht 43, een damestasch met inhoud. Dixks, Californiestraat 57, een muilkorf. G. de Wolf, Jonkerstraat 25, een kraag bontje. Lagerveld, Stationsstraat 21, een dames horloge in armband. Meertens, Hoogerwerfstraat 6, een jonge bond. J. M. Nieuwenburg, Vijzelstraat 51, een heerenhorloge met ketting. Collet, Prinsenstraat 3, een reticule. Endenburg, Emmastraat 49, een rozen krans in etüi. Schrikkema, Breewaterstraat 62, een manr chetknoop. Heijdenrijk, Wilhelmlnastraat 19, een aan tal postzegels. Vethaak, Weststraat 40, een hond. J. Verbeme, Torensteeg 4, een dames horloge. Tuk, Laan 88, een ring. Struijk, Westgracht*43, een steunzooltje. Hulpusch, Jan in 't Veltstraat 20, een hee renrijwiel, de Heer, de Ruijterstraat 10, een haam. J. Groen, van der Hamstraat 27, een par- temonnaie met inh. Van der Leeuw, Molenstraat 81, een etui met schoolbehoeftem de Wit, Vijzelstraat 50, een paardentuig. DE ZUIDERZEE-WERKEN. Verschenen is no. 2, Jaargang V van hét Driemaandelijksch bericht betreffen de Zuiderzeewerken. Wij ontleenenen hieraan het'volgende: Afsluiting van heit Amsteldiep. Nadat de noodige voorbereidingen wa ren getroffen werd1 in het begin van Fe bruari aangevangen met het maken van den afsluitdijk tusschen de Noordholland- sche kust en het eiland Wieringen, vol gens bestek no. 10 Z. W., dienst 1923— 1924. Gedurende den eersten tijd werd bij den voortgang d'er werkzaamheden ver traging ondervonden tengevolge van de herhaaldelijk invallende vorst, welke het voortwerken nu en dan zoo goed als ge heel belette. Begonnen werd met den bouw van den dijk op' het wad (Balgzand) aan de Noord- landschè zijde, in aansluiting aan den ge- maakten dijk aan de zeezijde van het af waterings- en scheepvaartkanaal langs den Balkdijk. Hiertoe werden perskaden van keileem vooruitgebracht en werd daartusschen zand opgespoten; terwijl bok een aanvang werd gemaakt met het opwerken van de keileemkern aan de bui tenzijde van den dijk. Voorts werd' keileem gestort op de ge maakte beteugelingsdammen in de diepe geulen van het Amsteldiep, welke hier den onderbouw van den afsluitdijk zullen vormen. In de eerste plaats werden de diepst gelegen gedeelten van deze dam men met kleileem opgehoogd, terwijl ver der een dam van keileem werd gestort in aansluiting aan het wad aam dd westzijde van de diepe geul. Deze dam werd mét behulp van een groote drijvende stoom- kraan met grijper, met een inhoud van 2J5 M.8, welke door de aannemers is ge huurd van Thomson's Havenbedrijf te Rotterdam, boven water opgewerkt, waar na aam de buitenzijde kraagstukken wer den aangebracht. Aan de noordzijde werd over dezen dam een steiger uitgebouwd, waarna van daaruit mede een aanvang werd gemaakt met den aanleg van het dijkvak op het Balgzand dat dus thans van twee zijden uit op overeenkomstige wijze vooruit wordt gebouwd. Zoodra de dijk op het Balgzand tot de hoogte van ongeveer 2.60 M. -f- N.A.P. is opgewerkt blijken de in verband'met de uitkomsten der grondboringen reeds ver wachte inzakkingen in, den ondergrond op te treden, welke echter niet van ver ontrustenden aard zijn en door den aan voer van grond geregeld kunnen worden bijgehouden. De dijk op het wad is thans over een lengte van ongeveer 300 M. aangelegd en aan het beginpunt reeds tot ruim 4 M. N.A.P. opgewerkt, terwijl de keiieem- dam van af het Balgzand op de hoogte van laagwater over ongeveer 300 M. in het Amsteldiep is uitgebouwd. Afwaterings- en scheepvaart kanaal in verband met de af sluiting van het Amsteldiep. De aanleg van het eerste vak van dit kanaal, lang 2200 M., gemeten van het be ginpunt nabij' Van Ewijcksluis af, werd voortgezet. De uitvoering ondervond in het begin des jaars groote vertraging door de langdurige vorst; de aanwezig heid van ijsvelden in het Amsteldiep ver hinderde het baggeren van zand jaldaar gedurende de geheele maand Januari, ter wijl ook het grondverzet in den droge op het opgespoten dijklichaam slechts in de korte tijdperken van dooi tusschen de vorstperioden mogelijk was. In verschillende vakken traden tem gevolge van den slappen ondergrond verzakkingen op, in den' regel op die plaatsen waar het dijklichaam tot de volle toekomstige hoogte was. opgehoogd. Hoe wel deze verzakkingen, vhelke in verband met de uitkomsten der grondboringen te voorzien waren in geenelr deeje van on- gewonen omvang noch Van verontrusten den aard waren, veroorzaakten zij toch eenige vertraging in de uitvoering. Op ééne plaats ging eene vèrzakking ge paard met eene horizontale verschuiving van den binmenberm naar de zijde van het kanaal, waarbij het reeds voltooide en met kraagstukken verdedigde beloop over eenige meters horizontaal verplaatst werd. Het op de voorgeschreven diepte van 5.55 M. N.A.P. brengen van het reeds tot 4.00 M. N.A.P. uitgebaggerde ka naal werd voortgezet, evenals het bagge ren der kanaalbeloopen. Ook dit werk werd door de vorst vertraagd. Zoodra de ingetreden dooi zulks ver oorloofde, werd de aanleg van het tweede kanaalvak, aansluitende aan het eerste en lang 1600 M\, met kracht te hand ge nomen. Aanvankelijk is alleen begonnen met-het opspitten van dep bouw van den langs dit kanaalvak aan te leggen zeedijk, waarbij 't zandlichaam tot een hoogte van 2.50 M. -f- N.A.P. werd' omgewerkt; dit werk, dat met een grooten bakkenzuiger met persbuis van 0.60 M. middellijn wordt uitgevoerd, vorderde zoo snel, dat in drie weken ongeveer 470 M'. dijk werd' opge spoten, waartoe rond 88.520 M*. zand (ge meten in de middelen van vervoer), dat in het Amsteldiep werd gezogen, ver werkt werd. Kort na den aanvang van het spuit werk voor den zeedijk werd oek een be gin gemaakt met het uitbaggeren van bet nieuwe kanaalvak. De daartoe gebezigde emmermolen baggert de geul uit tot op de volle diepte (5.55 M. N. A. P.); de bitkomende specie wordt voorloopig ge deeltelijk op het wad gespoten, en voor zooveel zij uit klei bestaat, aan den aan nemer van bestek no. 6 overgedragen oim door dezen als bekleedingsgrond te wor den gebruikt. In het geheel werd rond 88 600 M8. specie, gemeten in de middelen van vervoer, gebaggerd. Bouw van een keersluis van ge wapend beton nabij Van Ewyck- sluls. Deze sluis, welke bij eventueele door braak van den nieuwen zeedijk langs het afwateringskanaal moet dienen ter plaat se waar het verbindingskanaal tusschen dat kanaal en de Van Eijcksvaart den Balgdijk doorsnijdt een doorvaartwijdte van 7 M. en een dreippelhoogt© van 3.40 M. N. A. P., terwijl het zeefront zal koeren tot 4.00 M. N. A. P. en het land- front tot 0.80 'M. -f N. A. P. De beweegbare keeringen worden ge vormd door twee stel vloeddeuren, fcee- rende tot' 3.75 M. -f- N. A. P., en een stel ebdeuren die tot 0.30 M. -f- N. A. P. kee- ren. De deuren, worden geheel van groen- harthout vervaardigd. Teneinde de kosten te beperken van dit kunstwerk, dat slechts van tijdelijken aard is en kan vervallen wanneer bij in dijking droogmaking van de Wieringer- meer het afwaterings- en scheepvaartka naal in gemeenschap wordt gebracht met het daarbij achter den afsluitdijk van het Amsteldiep te vormen boezemmeer, is de totale lengte van de sluis zoo klein ont worpen als met de veiligheid was overeen te brengen, ui. 17.50 M. Met de werkzaamheden voor den sluis bouw is een aanvang gemaakt door het opstellen van de noodige loodsen en kee- ten, het buitendijks bouwen van een los- steiger, en het slaan, van twee damwan- den tot keering van den grond in den fundeeringsput tijdens het heien der pa len, terwijl e°n gedeelte van het bemoe digde fundeeringshout is aangevoerd. Bouw van een schutsluis bij de Kooi. Ten gevolge van de vorst en de ongun stige weersgesteldheid ondervond de af werking van deze sluis vertraging; eerst in Maart kon daampede wordén voort gegaan. Aanlegging van een omrlngdijk voor een sluisput op het Balg zand bij Oostoever en van aan sluitende dijken. Het bovengenoemde werk werd krach tig voortgezet, hoewel de ongunstige 'weersgesteldheid de vordering ook hier van belemmerde en het werk in verband met vorst eenige weken stil lag. Het opspuiten van zand, dat in de na bijheid van het werk werd gebaggerd, werd beëindigd. Het zandprofiel van de aan te leggen dijken werd hiermede na genoeg voltooid. Bij het opspuiten deden zich plaatselijke verzakkingen voor, die echter niet van ernstigen aard, en op grond van de verrichte boringen te ver wachten waren. De stormvloed van 5/6 Februari 1924, welke hier een hoogte van 1.30 M. N. A. P. bereikte, veroorzaakte eenige schade door afslag aan nog niet verde digde gedeelten van den omringdijk, welke schade echter gemakkelijk hersteld werd. Drooglegging'van het sluls- terreln beoosten Wieringen. Het droogmalen van het 'binnen den beschenningsdij'k gelegen terrein, .be stemd voor den bouw van sluizen beoos ten Wieringen, werd voortgezét en vol tooid; de bemalingsinrichting bleef in dienst tot het voor zooveel noodig uit malen van regen- en kwelwater. Na de geheele drooglegging van het terrein blijft het kwelbezwaar, dat ruim 1 M8. per M. dijkslengte en per dag bedraagt, ge ring, terwijl aan de dijken nergens ver schijnselen worden waargenomen, welke op eene (mindere betrouwbaarheid als wa- terkeering zouden wijzen. Aanleg van een golfbrekend scherm van gewapend beton langs het hooge land van Stroe op Wieringen. De houten mallen voor het vervaardi gen der verschillende onderdeelen van gewapend beton werden vervaardigd, en een gedeelte van de samenstellende bouw stoffen werd aangevoerd. Met het werk zelf werd echter nog niet aangevangen. N ederland—Rusland. Het departement van buiteniandsche zaken deelt mee, dat de Nederlandsche onderhandelaars uit Berlijn, naar Den Haag zijn teruggekeerd, teneinde met de regeering overleg te plegen over verschil lende punten van belang, ten aanzien waarvan met de Russische onderhande laars geen overeenstemming kon worden bereikt. Van'Russische zijde deelt men mede, dat de Nederlandsche-Russische onder handelingen gisteravond zijn beëindigd, zonder resultaat te hebben opgeleverd. In de laatste bijeenkomst bleek, dat de delegaties het onmogelijk eens konden worden. Nederland blijft principjeele er kenning van de vóóroorlogsche Russi sche schulden eischen en verlangt tevens, dat de clausule van de meestbegunsti-1 ging ook voor het verleden zal gelden; een standpunt, waarmee Rusland zich niet kan vereenigen. De Nederlandsche gedelegeerden stelden voor, de beraadsla gingen niet als geëindigd, maar als ge schorst te beschouwen. Krestinski ver klaarde echter op dergelijke basis ver dere gedachtenwisseling doelloos. Opheffing van deni Bond van Nederl. Schoolhoofden. In hotel de 1'Europe te Utrecht ver- gaderdo Zondag de Bond van Nederland sche Schoolhoofden. De vergadering was druk bezocht; meer dan de helft der le den was aanwezig. Uitvoerig werd ge sproken over het voorstel van het Alge meen Bestuur, om den Bond op te hef fen, nu de Bond van Nederlandsche On derwijzers de deur heeft geopend voor hoofden van scholen. Met algemeene stemmen werd tenslotte tot opheffing'besloten. De overgroot© meerderheid der aanwezigen sprak zich uit, toe te treden tot den Bond' van Neder landsche Onderwijzers, zoodra de Konink lijke goedkeuring op de gewijzigde statu ten van die vereeniging is verkregen. Verdér werd besloten de gelden uit de algemeene kas aldus te besteden: 500 vppr de uitgesloten Textielarbeiders in Twente; het overige gelijkelijk te verdoe len over de weerstandskas, de ondersteu ningskas van den Bond van Nederl.' On derwijzers, en het Herstellingsoord voor onderwijzers te Lunteren. De bezuiniging op het onderwfjs. Naar de Telegr. verneemt en door de bevoegde autoriteit werd bevestigd, za. 's ministers vootnemen om het maximum aantal-leerlingen per klas tot 48 te ver- hoogen, ten gevolge hebben, dat onge veer 7000 leerkrachten overtollig worden. Het aantal onderwijzers en onderwijze ressen, dat thans pl.m. 33.000 bedraagt, wordt tot 26 a 27.000 teruggebracht. Bij het verleenen van' ontslag zal ook voor onderwijs de volgorde worden toe gepast, die de ministerraad in 't alge meen voor de methode van afvloeiing van ambtenaren heeft vastgesteld, ni.: lo. de gehuwde onderwijzeressen; 2o. de leer krachten die 30 en meer pensioenjaren kunnen doen gelden; 8o. de minst-ge- schikten en de laatst-aangestelden. Een en ander met het voorbehoud, dat perso neel, op welks behoud bijzonder prijs wordt gesteld, in functie zal worden ge houden. Ook op de kosten van het schooltoezicht 'wordt, gelijk is -aangekondigd, duchtig besnoeid. Op dezen dienst, thans 8 ton per jaar kostend, zal geleidelijk 3 ton worden bezuinigd. De wachtgelden ma ken dit bedrag voorloopig nog perspec tivisch. Niet onmogelijk wordt het echter ge acht, dat door een algeheele herziening van de wachtgeldregeling de hooge bedra gen die deze vordert, aanmerkelijk zul len worden verlaagd. Werktijd in het bouwbedrijf. Naar aanleiding van de beslissing van den minister van arbeid inzake de verlen ging van den werkdag in.het bouwbe drijf, hebben de hoofdbesturen van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, den Ned. Chr. Bouwvakarbeidefsbond, den Ned. Schildersgezellenbond en den Ned. Stu- cadoorsbond gisteren te Utrecht verga derd1, ten einde te beraadslagen, welke houding door de bonden ten opzichte van deze beslissing moet worden aange nomen. Vastgesteld werd, dat de minister met de bezwaren., door de genoemde arbei dersorganisaties togen dezen maatregel, den 8sten April ingebracht, blijkbaar niet de minste rekening heeft gehouden. Verder werd vastgesteld, dat de direc teur-generaal van den arbeid bij brief van 2 April de meening der arbeiders organisaties gevraagd heeft over een werkdag van 10 uur en een 55-urige werkweek, waarbij wel werd gezegd, dat de minister deze werktijd verlenging wen- schelijk achtte, doch de motieven hier voor bleven verzwegen. Op den' brief van de 'arbeidersorganisaties bovengenoemd, is geen antwoord ontvangen. De hoofdbesturen waren eenstemmig van oordeel, dat de motiveering, als zou de langdurige vorstperiode van den afge- loopen winter déh getroffen maatregel wenscbeljjk maken, in geenen deele ala juist kan worden aangemerkt. Er is huns inziens voor de hoeveelheid werk nog steeds een voldoend, aanbod van' werk krachten. Daarbij is in de collectieve con tracten voor het bouwbedrijf en het schil dersbedrijf de 81/,-urendag vastgelegd, zoodat in die bedrijven' werkgevers en werknemers aan de bepalingen van deze contracten gebonden zija De besturen waren verder eenstemmig van oordeel, dat evenmin aan het onge organiseerde deel van het bedrijf eén lan gere werkdag kan worden toegestaan, dan .in de collectieve contracten is be paald. De hoofdbesturen besloten, den bouw arbeiders te adviseeren, zich met alle kracht tegen elke verlenging van den werkdag te verzetten, en wanneer de werkgevers een langoren werkdag wil len invoeren, daarvan onmiddellijk de bondbesturen in kennis te stellen, opdat een krachtig georganiseerd optreden de handhaving van den werkdag verzekera De ambtenaarssalarissen. In parlementairen kring verwacht men, dat de behandeling van bet wetsontwerp „Wettelijke regeling inzake die wijzigim van bepalingen betreffende rechten en verplich tingen van ambtenaren1", welke voor het Paaschreces in dé Tweede Kamer is ge schorst en heden zou wordien voortgezet, opnieuw zal- worden uitgesteld; in verband met. het voornemen dér regeering, eenige wijzigingen aan te brengen, waarvan de redactie nog niet gereed is. De Pensioenwetten. Naar „De* Avp." verneemt, zal eerlang een wetsontwerp wordén ingediend waar bij een belangrijke wijziging op de Pen sioenwetten wordt verkregen. De pensioengrondslag zal niet meer 2% doch 1.75% van het inkomen bedra gen, voorts zal een m.inlmnTn diensttijd van tien jaar, inplaats van zeven jaar worden geëischt voor toekenning van pensioen, terwijl eerst na 40 jaar, in plaats van 85 jaar recht op vol pensioen zal worden verkregen. Gen recht op pensioen wordt verleend aan: los personeel; tijdelijke ambtenaren met minder dan twee jaren dienst; ambtenaren met een salaris minder dan 500 per jaar. Invaliditeitspensioen zal alleen worden toegekend!, indien de invaliditeit wette lijk is vastgesteld. Op wachtgeld gestelde ambtenaren kunnen hunne weduwen en weezen al leen blijven verzekeren, indien zij' daar voor een speciaal vastgestelde premie be talen. Het wachtgeldpensdoen zal met 50% verminderd worden, waarmede evenwel rekening wordt gehouden met het thnpa in dienst zijnde personeel. Het conflict in Twente. Maandagmorgen zijn, in verband met het feit, dat de fabrikanten het bemidde lingsvoorstel van den heer van IJsselsteyn hebben aanvaard,' d» fabrieken in Twente weder opengesteld. De Enschedesche ongeorganiseerden besloten het voorstel niet te aanvaarden; de afdeeling Unitas heeft het voorstel van den Rijksbemid delaar aanvaard: Eendracht zal de 'staking voortzetten. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft naar Het Volk meldt, bij d.en voorzitter van de Tweede Kamer schriftelijke vragen ingezonden, bestemd voor minister Aalberse, ten einde van dezen opheldering te krijgen aangaande het "beleid van den heer Van IJsselsteyn als rijksbemiddelaar in het conflict in de Twentsche textiel nijverheid. De heer Albarda zet in Het Volk van Zaterdag de gestie van den Rijksbemid- delaar, die, nadat de arbeiderspartijen in haar geheel de voorwaarden der fabri kanten afwezen, nochtans zijn pogingen met een deel der arbeiders voortzette, uiteen. De voortgezette bemoeiingen verliezen hierdoor het karakter van een bemiddeling, en krijgen het karakter van een handeling, voor het oogenblik tegen een groot deel van de betrokken arbeiders gericht, en op den duur voor alle betrok ken arkuders noodlottig, aldus zet de schr. uiteen, en hij meent, dat een officieele bemiddgaar niet mag mede werken. aan de taxtiek der fabrikanten om een deel der betrokkenen neer te slaan. Wat zal Minister-Aalberse doen? vraagt hij. In verbandi met de openstelling van die fabrieken hewschite Maandög te Enschedé reeds vroeg in d'en morgen een ongewone drukte. Bij dé fabriek Kremersmaten, het brandpunt van dé beweging, was het tegen 7 uur zwart van arbeidérs. Naar schatting gingen 60 70 arbeiders de fabriekspoort binnen; in normale tijden 'bedraagt het aantal eenige duizendén. Tegen half acht beklom dé heer Renge- link, voorzitter van „De Eendracht", een hek; hij verzocht dén arbeiders, hem. naar Ons Huis te volgen, waaraan ondér hoera geroep gevolg werd gegeven. Ook op alle andere fabrieken heeft slechts een gering aantal arbeiders het werk hervat. De Algem. Nederl'. Textielarbeidersbond' „De Eendracht" heeft een manifest ver spreid, waarin gezegd wordt, „dat dé con fessioneel© organisaties haar verraad einde lijk hebben voltrokken. In samenwerking met de werkgevers keeren zn zich tegen de arbeidérs". Ofschoon het beraad van „De Eendracht" met dé ongeorganiseerden riet het resultaat heeft gehad, <Jat „De Eendracht" had g©- hooptx heeft het hoofdbestuur vani „De Een dracht", dn overleg met bet Nedérl. Verbond van Vakvereenigingen, besloten dé staking voort te zetten. Daartoe heeft het hoofdbe stuur de volgend© maatregelen getroffen: De uitkeering vari! dé leden zal voorloopig wordén gebracht op 8/4 en 2/3 der Volle ulit- sring. Leden der R.-K. en Ohr. organisaties, dii© f Brievenmail voor Hr. Ms. „Tromp". Waarschuwingsschot halfstok hijschea vlag Z. 8 u. 16. Modelsloepen (oud model). 5 min. schot hijsohien vlag Z. 8. u 25. Afvaartschot strijken vlag Z. 8 li. 30. Modelsloepen (nieuw model). 6 min. schot hijsohen vlag Z 8 u. 41). Afvaartschot strijken vlag Z. 8 u. 45. Fantasiesloepen en A, B, C jachten. 5 min. schot hijschen1 vlag Z. 8 u. 55. Afvaartschot strijken vlag Z. 9 u. Baanrichting met zon Roode vlag. Baanrichting tegen zon Witte vlag. Afvaart altijd West Oost. Aankomst altijd Oost West.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5