Bagdad- en Vitrage-Stores De strijd Heeren- en Jongenskleeding. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD legen dllPG Eerste Blad. in ie meest moderne kleuren en dessins. BUITENLAND Nr. 5866 DONDERDAG 8 MEI 1924 52e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redtocteui^Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau; Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 HET SCHADEVERGOEDING8- VRAAGSTUK. Een brief van MacDonald aan Polncaré. Poincaré over de schadevergoedings- quaestle. Het Dnttsch-Rus&lsrhe conflict Het conflict ln den mijnbouw. INGEZONDEN MEDEDEELING. étamine en Tulle Mystères, vanaf f 3.60 per raam. Vakkundige bediening. FEUILLETON. 10) Mij geheel overgevend aan de zwaar moedige stemming van het heden en aan Ingezonden Mededeeüng. De staking te Hamburg. De arbeiders aan de werven hebben met igroote meerderheid de scheidsrech terlijke uitspraak van 1 Mei afgewezen, zoodat de strijd voortduurt. Ook de werf- arbeiders te Bremerhaven en Flensburg hebben die uitspraak afgewezen. «Wil je brood, kleine heks?" vroeg de jonge vrouw, terwijl zij de kruimpjes, die op tafel waren blijven liggen, voor het dieT neerstrooide. Ingezonden Mededeellng. Keizerstraat 62-63. De gemeenteraadsverkiezingen. Tegelijk met de rijksdagverkiezingen hebben in Pruisen gemeenteraadsverkie zingen plaats gehad. Naar de draadlooze dienst meldt, heb ben bij de gemeenteraadsverkiezingen in Rijnland het oentram en de soc. dem. een zware nederlaag geleden. Ook de democraten zijn er nog goed afgekomen. De communisten moeten veel winst heb ben. De politieke toestand ln Duitschland. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldareehe Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. lndióp. zeepost 12.60; id. p. maal en overige landen f 4.20. Zondagsblad rap. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f IJ». Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1J26, f 1.60 Loeae nmmmere der Courant 4 et; fr. p. p. 6 et Post-Girorakeniag No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et p. regel (galjard). Ingoz. «neded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 et. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regels 40 et., elke regel meer 10 ot bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijano. 4 et Lloht op voor auto's en fietsen: Donderdag 8 Mei9 05 uur. Vrijdag 9 Mei9.06 MacDonald! heeft een brief geschreven aan Poincaré, waarin hij een overzicht geeft van zijn besprekingen met Theunis en Hijmans. Daarin zegt hij, dat het hem genoegen doet, over zekere punten ver duidelijkingen te hebben verkregen en geeft hij een soort van proces-verbaal van de gesprekken. Hij: heeft het daarbij in het bijzonder over de kwestie van het herstel en de rapporten der deskundigen. De Belgen hebben, zegt hij, geen enkel voorstel gedaan, het was alleen een ge- dachtenwisseling. Hij voegt eraan toe, dat hij blij zal zijn als men, door volkomen overeenstemming, de middelen zal kun nen, vinden om Duitschland te nopen, de rapporten der deskundigen uit te voeren. MacDonald spreekt in het geheel niet over een onderhoud, dat zou kunnen plaats hebben tusschen hem en vertegen woordigers van de Fransche regeering. Parijs, 6 MeL Aan een diner van dé kamers van- koophandel het woord voe rende, zeide Poincaré omtrent de buiten- landsche politiek, dat hij niet gerust zou zjjn, indien de invloed der internationale partij zich morgen krachtig deed gelden bij de regeling der schadevergoeding. Wij, hebben gezegd en herhaald, aldus et., dat Frankrijk met goeden" wil en spontaan de oonclusdes der deskundigen heeft aanvaard, alsmede, dat wij de econo mische eenheid van het Duitsche Rijk zul len herstellen zoodra Duitschland het program der O. v. H. uitvoert. Wij weten nog niet wanneer en hoe het dit zal uit voeren en zelfs niet óf het dit zal uitvoe ren. De pogingen, welie Duitschland de laatste weken deed om op ons de verant woordelijkheid te schuiven voor het échec en den1 uitslag dér Rijksdagverkiezingen, zijn niet geschikt ons veel vertrouwen in te boezemen. Communistische propaganda- lectuur gevonden. Bij (Te huiszoeking in die Russische haib delsafdeeling zijn o.a. vlugschriften gevon den, die bestemd waren voor de propagan da onder de leden der rjjksweer en de be ambten der Schupo en waarin werd aange spoord tot aansluiting bij de communistische beweging. Het diplomatieke conflict, dat tusschen Duitschland en Sowjet-Rusland is ontstaan tengevolge van den inval' van de Berlijnsche politie tin het gebouw van de Sowjet-Rusai- sche handelsafdeeling, illustreert de moei lijkheid om met de bolsjewiki in goede be trekkingen te blijven, zelfs al zjjn die op het papier keurig geregeld. Het is waar, dat de Berlijnsche politie zeer ongewoon heeft gehandeld door deze officieele kantoren bin nen te dringen en dat zij dus uiterlijk den' stoot heeft gegeven tot. verstoring van de goede verstandhouding, maar aan den an deren kant zou die politie er toch niet toe overgegaan zijn in de kantoren zoo degelijk huiszoeking te houden, indien zij geen ern stige aanwijzingen had, dat de bolsjewiki met ondergrondsche middelen bezig waren tegen, den bimneniandschen vrede in Duitschland te woelen. De methoden van de Duitsche politóe zijn stellig ongewoon en zelfs ruw geweest, want, daargelaten of de handelsafdeeling al of niet exterritoriale rechten h&d, zaj vormde in elk geval een officieel onderdeel van de Sow jet-Russische diplomatieke vertegen woordiging, reeds hierom, omdat alle handel met Rusland door regeeringskanalen moet gaan. Maar wanneer die officieele afdeeling zichzelf tot een propaganda-bureau van de Derde Internationale van Moskou maakt, kan zij niet op dezelfde behandeling aanspraak maken als andere officieele missie®. Voor het overige zijn de methoden van de Berlijnsche politie tegenover vreemde vertegenwoordigers nog wat zachter dan die van de bolsjewiki zeiven. Men behoeft zich daarvoor slechts te herinneren hoe hun tra wanten in buitenlandsóhe ambassades te St. Petersburg hebben huis gehouden, hoe daarbij een Britsche attaché vermoord is, enz. Wat Moskou nochtans niet zal verhin deren, een heel grooten mond op te zetten. „N. Rott. Ct" Naar aanleiding van het Duiltsch-Russi- sche conflict inzake de huiszoeking in de Russische Handelsafdeelng, hebben de Russen) ook de filialen, der handelsvertegen- woordaging in Hamburg en Leipzig geslo ten. Het filiaal, dat te Koningsbergen in Oost-Pruisen zou worden opgericht, wordt thans ook niet geopend. Berlijn, 7 Mei. Het conflict in (ten Duit- schen mijnbouw is de laatste 24 uur aan merkelijk verscherpt. Overal weigeren thans de mijnwerkers langer dan zeven uur te ar beiden, overal reageeren de werkgevers met uitsluiting. Sedert gisteren, zijn alle mijnen in het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied stop gezet. Het aantal uitgestotenen in het Ruhr- gebied bedraagt ruim 300.000. Daar de voorraden aan de mijnen onge veer nihil zijn, vreest men, dat reeds van daag of morgen verschalende takken van industrie, in de eerste plaats de metaalnijver heid, wegens gebrek aan kolen moeten wor den stopgezet, waardoor nog 150.000 200.000 arbeiders broodeloos worden. In het Opper-Silezdsche industriegebied is de toestand op het oogenblik nog onveran derd. Ook hier wordit op alle mijnen ge staakt. De mijnwerkers trachten het spoorweg personeel tot een sympathieslaking te be wegen en het is niet buitengesloten, dat de metaalbewerkers zich bij de mijnwerkers aansluiten. In het Saksische steenkolengebied is het tot dusver nog niet tot uitsluiting gekomen 1 De moord op Rathenau. Te München is Maandag de student Gun- ther Brand, die sinds den moord op Rathe nau voortvluchtig was, in hechtenis geno men. Brand zal ter beschikking van het Onze collectie In Vitrages, Allover- nets, Mousseline en effen vierkant- Weefsels Is énorm. Is In dat alles schitterend gesorteerd. staatsgerechtshof worden gesteld en in het huis van bewaring te Leipzig worden opge sloten. Brand, die te Kiel geboren is» en thans 26 jaar oud is, heeft niet alleen een rol ge speeld bij. de voorbereiding van den aanslag op Rathenau, maar schijnt ook in verbin ding te hebben gestaan met Schuiz en Til- lessen, de moordenaars van Erzberger. Hij schijnt de plannen te hebben gekend, die te gen het leven' vain Scheidemann waren ge>- smeed en uit papieren, die bij hem in beslag zijn genomen blijkt, dat het plan heeft be staan om een aanslag te plegen op den rijks president, bij diens bezoek aan München, Brand, die iin den oorlog zeeofficier was, woonde tot den dag waarop Rathenau ver-, moord werd, te Jena. Hij was teen als Fi- scher en Kern, die den moord' pleegde, lid van de stormcompagnie van de brigade Ehr- hardt. Bovendien was hij leider van den Duitsch-nationalen jeugdbond in het district Saksen. Voor den aanstig op Rathenau had hij opdracht ontvangen, een snelrijdende automobiel' te bezorgen. Brand stelde zich daarop in verbinding met den naar Oosten rijk gevluebten fabrikant Kuechemmeister en verzocht dezen, zijn automobiel ter be schikking te stellen. Teohow, die bij den aan slag als chauffeur dienst deed, haalde de automobiel uit Zwickau, waar Kuechemmeis ter woonde, en ontmoette Brand te Dres- ien. Samen gingen zij naar Berlijn. Of Brand bij het plegen van den aanslag in. de auto zat, is nog niet gebleken. Brand heeft geruimen tijd onder valschen naam in het buitenland vertoefd. Onder val schen naam keerde hij naar Beieren terug, waar hij een tijdlang verder studeerde, voor dat- de politie erin slaagde hem te ontdekken. door ANATOLE FRANCE. Sedert veertien dagen was Ik op Sicilië. Bij de invaart van de Golf van Palermo, die 'begint tusschen de twee dorre en machtige bergmassa's van den Pellegrino en den Catalfano en zich langs de Conca d'oro met haar myrte- en sinaasappelbom- men uitstrekt, maakte een zoo sterk ge voel van bewondering zich van mij mees ter, dat ik besloot dit door zijn herinnerin gen zoo verheven en door de lijnen van zijn heuvels zoo schoone eiland te door reizen. .Ik, oude, in het barbaarsche Wes ten vergrijsde pelgrim, waagde mij op de ren klassieken bodem, en ging, na met een gids een accoord te hebben getroffen, van Palermo naar Trapani, van Trapani naar Selinonto, van Selinonto naar Sciac- ca, dat ik hedenochtend verlaten heb om me naar Girgenti te begeven, waar ik het handschrift van Jean Toutmouillé vinden moet. Al 't mooie, dat ik gezien heb, staat mij nog zoo duidelijk voor den geest, dat ik het een nuttelooze moeite acht het te beschrijven. Waarom mijn reis te beder ven door een verzameling aanteekendn- gen? Zij, die waarachtig liefhebben, be schrijven hun geluk niet. de poëtische bekoring van het verleden, de ziel vervuld van schoone beelden, en harmonische en zuivere lijnen voor ,mijn oog, genoot ik in de herberg van Monte- Allegro van het zware bouquet van een vurigen wijn, toen ik een 'knappe jonge vrouw met een stroohoed op en een onge bleekte zijden japon aan, de gelagkamer zag binnenkomen. Zij had donker haar en zwarte, schitterende oogen. Aan haar ma nier van loopen zag ik, dat het een Pari- sienne was. Zij ging zitten, terwijl de herbergier een glas versch water met een bouquet rozen naast haar neerzette. Bij haar bin nenkomst was ik opgestaan; nu verwij derde ik mij met discretie een weinig van de tafel en deed alsof ik de aan de mu ren hangende schilderij bekeek. Het ont ging me niet, dat ze een beweging van verrassing niet onderdrukken kon, toen zij mij op den rug zag. Ik ging bij het raam staan kijken naar de beschilderde wagentjes, die over den hobbeligen, aan 'beide zijden met cactussen beplanten weg rolden. Terwijl zij ijswater dronk, staarde ik naa* den hemel. Frisch water drinken en de ijle lucht inademen is op Sicilië een onuitsprekelijk genot. Ik mompelde in mij zelf den versregel van den Atheenschen dichter: O, heilig licht, oog van den gouden dag. Intusschen nam de Fransche dame mij met een weinig voorkomende nieuwsgie righeid op, en hoewel Ik er mij voor wachtte haar meer aan te kijken dan wel- voegelijk is, voelde ik, dat haar oogen De verkiezingen in Duitschland. De voorloopige officieele uitslag van de verkiezingen in Duitschland is thans bekend. Groote wijzigingen in de reeds medegedeelde cijfers zullen wel niet te verwachten zijn en men weet dus nu al zoo ongeveer hoe de nieuwe Rijksdager dan ten slotte zal uitzien. Blijkens dezen voorloopigen uitslag heeft zich ook bij deze verkiezingen het zelfde verschijnsel voorgedaan, dat in 1920 werd waargenomen. Tegenover de verkiezingen van de Nationale Vergade ring van 1919 gaven de verkiezingen van 1920 een verschuiving te zien aan burgerlijken kant naar rechts, aan socia listen naar linké. De eigenlijke winners in de verkie zingsstrijd zijn ditmaal de Duitschnatio- nalen, de Völkischen (d.w.z. de uiterste nationalisten) aan den rechtschen kant en de communisten aan den linkschen kant. Tegenover den nationalistischen aanval hebben de Duitsch-nationalen (conservatieven) zich voortreffelijke weten te handhaven en vooral tengevolge van den overgang van vele stemmen der volkspartij op de Duitsch-nationale lijsten zijn ze er zelfs in geslaagd een zeer aanzienlijk aantal zetels te veroveren, zoodat ze nu naast de sociaal-democraten de sterkste fractie in den Rijksdag hebben. De sociaal-democraten telden in den vorigen Rijksdag 173 zetels, thans 99de democraten 39, thans 25; het centrum 68, thans 62de Duitsche volkspartij 66, thans 45. De Beiersche Volkspartij, die ook tot de partijen behoort welke ónder de republiek aan de regeering hebben mee gewerkt, zij het ook kort, gingen van 20 tot 15 zetels terug. Maar tegenover deze verliezen staan de winsten van de oppositie-partijen: de Duitsche-nationalen die in den vorige Rijksdag 65 zetels innamen, krijgen er in den nieuwe rijksdag 99, de Völkische vrijheidspartij, die slech een paar zetels had in den vorigen Rijksdag, zal in den nieuwe er 32 bezetten. En de communis ten, die slecht 16 zetels bezetten, zullen er nu 61 innemen. Daarnevens hebben dan eenige kleinere groepen en partijen zetels veroverd. Zonder den steun van de Beiersche Volkspartij of enkele andere der kleinere fracties zou zelfs de groote coalitieal thans volgens den voorloopigen officeelen uitslaggeen meerderheid hebben. Im mers socialisten, volkspartij, democraten en centrum beschikken samen over slechts 230 stemmen. De groote meerderheid waarover deze coalitie in den vorige Rijksdag beschikte, is verloren gegaan. En de toestand is er niet helderder op geworden. Naar het „Handelsblad" meldt, is men in politieke kringen te Berlijn er van overtuigd, dat de fractie van de Duitsch- nationalen, van de Nationaalliberale Ver- eeniging en van den Landbond zullen worden saamgesmolten tot één groote fractie, die dan 105 leden zal tellen en de sterkste fractie van den Duitschen Rijksdag zal worden. In dit geval houdt men ernstig rekening met de mogelijk- up mij rustten. Ik bezit, naar het schijnt, de gave te raden, dat blikken zich op mij richten, zonder dat ik het zie. Veel anderen meenen ook die geheimzinnige eigenschap te bezitten, doch in werke lijkheid zit daar niets geheimzinnigs in en verraadt ons een zóó kleine aanwij zing, dat zij ons ontsnapt, het feit. Ook is het best mogelijk, dat de ramen de mooie oogen der dame voor mij weer kaatst hebben. Toen ik mij omkeerde, ontmoetten onze blikken elkaar. Een zwarte'kip kwam in het slecht ge veegde vertrek de kruimeltjes oppikken. Ik herkende de stem, die ik 's avonds in Santa Lucia gehoord had. „Neem ane niet kwalijk,! mevrouw," zeide ik dadelijk. „Hoewel u mij niet kent, moet ik mij kwijten van een plicht en u nog danken voor de bezorgdheid, die een oude landgenoot, toen hij op den laten avond in de straten van Napels rond zwierf, u ingeboezemd heeft." „U herkent mij dus, mijnheer," ant woordde zij; „ik herken u ook." „Aan mijn rug, mevrouw?" „Wat, hebt u gehoord, dat ik tegen mijn man zeide, dat u een goedaardigen rug had? Dat kan u toch niet onaange naam zijn. Het zou mij spijten, als ik u gekrenkt had." „Integendeel, mevrouw, u hebt me Iets zeer vleiends gezegd. En uw opmerking schijnt mij, tenminste in principe, juist 'en diepzinnig. Het karakter openbaart zich niet alleen in de gelaatstrekken. Er zijn geestige handen en handen, die iede re phantasie missen. Er zijn huichelach tige knieën, egoïstische ellebogen, arro gante schouders en goedaardige ruggen." „Dat is zoo," zeide zij. „Maar ik her kende u ook van gezicht. Wij hebben elkaar reeds vroeger ontmoet, in Italië of ergens anders, dat weet ik niet precies meer. De prins en ik reizen veeL" „Ik geloof niet, dat ik ooit het igeluk gehad heb u te ontmoeten, mevrouw," antwoordde ik. „Ik ben een oude klui zenaar. Ik heb mijn leven over boeken doorgebracht en bijna nooit op reis ge weest. U hebt het gezien aan mijn ver legenheid, die uw medelijden opgewekt heeft, het spijt (mij, dat ik zoo'n huiselijk kluizenaarsleven heb 'geleid. Ongetwijfeld kan je uit boeken wel iets leeren; maar wie veel reist, leert veel meer." „Is u een Parijzen aar?" „Ja, mevrouw. Ik woon sedert veertig jaar in hetzelfde huis, dat ik slechts zel den verlaat. Weliswaar ligt dat huis op den oever der Seine, op de meest ver maarde en mooiste plek der wereld. Uit mijn raam zie ik in de Tuilerieën en den Lou-vre, den PontrNéuf, de torens van de Notre 'Dame, het Paleis van Justitie en de spits der Sainte-Chapelle. Al dïe bouwwerken spreken; zij vertellen mij de wonderlijke geschiedenis van Frankrijk." Bij het hooren van die woorden scheen de jonge vrouw verrast. „Ziet uw kamer uit op de Seine?" vroeg zij nieuwsgierig. Hoeren- en Jongenskleedlng Ie heden Ingezet. Zie nu onze prijzen en kwali teit en vraagt zlohtzendlng I Onze pri|zen zijn, heden te beginnen, 3O°/0 lager dan elders. - Wij brengen tevens het nieuwste en onze keuze la de grootste die bestaat In Al onze goederen munten uit door prima stoffen en goede pasvorm. Vraagt Uwe kennissen, die In ons ruim 12-Jarlg bestaan bij ons koohten, of het naar genoegen was. heid, dat de Rijkspresident den Duitsch- nationalen partijleider Hergt tot Oabinets- formateur zal benoemen. Rijkspresident Ebert is Woensdag van zijn kuur naar Berlijn teruggekeerd. Rijks dagpresident Löbe heeft met den Rijks kanselier dr. Marx een bespreking gehad over den datum, waarop de nieuwe Rijks dag zal worden bijeengeroepen. Het Rijkscabinet is Dinsdag bijeenge komen ter bespreking van den uitslag der verkiezingen. Berlijn, 7 Mei. Ebert, de rijkspresident, is vanochtend uit Mergentheim naar Berlijn teruggekeerd. Kort na zijn aankomst in de hoofdstad ontving hij Marx, den rijkskan selier, om met dezen den politieken toestand .n verband met den uitslag der verkiezingen te bespreken. Zooals wij reeds gemeld hebben, zal het kabinet zijn ontslag niet indienen vóór de bijeenkomst van den Rijksdag. De Duitsch-nationalen rekenen er stellig op, dat de kabinetsformateur uit hun rijen zal worden gekozen. Hergt, hun partij-voor zitter, heeft dit in een interview met de „Lokal Anzeiger" onomwonden te kennen gegeven. De Duitsch-nationalen zullen in den nieu wen Rijksd'ag inderdaad de sterkste partij vormen, aangezien de gekozenen van de zoogenaamde landbonden, die op hun beurt weer gastvrijheid aan de nationaal-liberalen hebben verleend, zich zullen aansluiten bij de Duitsch-nationale fractie, die dientenge volge 106 leden zal tellen. Of Hergt, indien de rijkspresident zich inderdaad tot de Duitsch-nationalen richt, Een kleine kerk naast het Paleis van Justitie, een juweel van den vlammenstyï. „Ja, op den .Quai Malaquais, de derde verdieping in het huis van den kunst handelaar. Mijn naam is Sylvestre Bon- nard, een weinig bekend naam, al ben ik lid van het Instituut. Voor mij is het trouwens voldoende, als mijn vrienden hem niet vergeten." Zij keek mjj aan met een uitdrukking van belangstelling en verbazing, van wee moed en aandoening, en ik kan niet be- begrijpen, dat een zoo eenvoudig relaas bij de jonge vrouw zulke verschillende en levendige gevoelens kon opwekken. Ik wachtte, dat zij mij een verklaring van haar verbazing zou geven, toen een reus, die er stil, zacht en treurig uitzag, de gelagkamer binnentrad. „Mijn man," zeide zij tot mij, „prins Trépof." En mij voorstellende aan heim: „Mijnheer Sylvestre Bonnard, lid van het Instituut de France." De prins groette met zijn schouders, die breed en hoog waren en op een droef geestig karakter wezen. „Het spijt mij, lieve," zeide hij, „dat ik je van het .genoegen van een verder ge sprek met mijnheer Sylvestre Bonnard zal moeten' berooven. Maar het rijtuig wordt ingespannen en we moeten voor het vallen van den avond te Mello zijn." Zij stond op, nam de rozen, die de her- hergier bij haar had neergezet, en ging naar buiten. Ik volgde haar en terwijl de prins toezicht hield op het inspannen der muildieren en de sterkte van de singels en riemen onderzocht, zeide zij, terwijl zij stil bleef staan onder de wijngaardranken, glimlachend: (Wordt vervolgd.) 411

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1