NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD Eerste Blad. ONZE KLEEDIH8 naar maat 'geeft geen teleurstelling. BUITENLAND SPOORSTRAAT 126. Nr. 5807 ZATERDAG 10 MEI 1024 52e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-UitgeverO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Z o m e r t y d Maan Zon Hoogwater Ingezonden mededeellng. Gratis verkrijgbaar bjj Hoeren Apothekers en Drogisten een Handleiding over Pijnloos Scheren met behulp van Puroi. Een uitkomst voor hen die last hebben van schrijnsn en stukgaan der huid. Zo. Ma. Di Wo Do. Vr. Mei op: 11 m. 11.18 a. 13 14 15 17 12.25 1.36 2.50 4.07 6.27 5.50 ond.: op: ond.: v.m.m.m 1.52 5.12 8.40 1 53 2.19 2.25 5.11 8.42 2.47 3.18 2.54 5.10 8.44 3 55" 4 33 3.20 5.09 8.46 5.13 5.52 3.46 5 07 8.48 6.25 6.54 4.12 5.05 8.50 7.22 7.48 4.89 5.03 8.50 8.13 8.36 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 10 Mei 9.07 uur Zondag 11 9.10 Maandag 129.12 Een conferentie der premiers te Brussel? Er is thans sprake van, dat de conferen tie der geallieerde premiers, welke begin Juni zal plaats hebben, niet te Londen, doch te Brussel zal' bijeenkomen. Naar het schijnt houdt dit verband met het feit, dat de Belgische premier in de voorbereiding dezer bijeenkomst een be langrijke rol heeft gespeeld en dat hij met zijn collega Hymans voortdurend doende is, de stanpunten der verschillende landen ten opzichte dar schadevergoeding met elkander in overeenstemming te brengen. DUITSCHLAND. De rapporten der deskundigen. De Duitsche Rijkslandbond acht de rapporten niet bruikbaar. De Rijkslandbond de zeer Invloed rijke centrale organisatie van den gehee- len Duitschen landbouw heeft een reso lutie aangenomen, waarin wordt ver klaard, dat de rapporten der Deskundigen als practische grondslagen ter oplossing van het schadevergoedingsprobleem niet bruikbaar zfjn. De Rijkslandbond eischt, dat er een regeering zal worden gevormd, die de Entente tegenvoorstellen zal doen, die in eoönomisch opzicht draaglijk zijn1 en aan Duitschland zijn politieke vrijheid zul len hergeven. De geallieerde militaire controle. De „Temps" verneemt dat de volgende nota, die de Gezantenoonferentle aan de Duitsche regeering zal zenden, de voor schriften van 6 Maart zal handhaven en derhalve zal edsohen, dqt de Lntergeallieer de militaire controlecommissie in staat wordt gesteld, over te gaan tot een reeks inspectiea Het conflict ln den mijnbouw. Bertljn, 8 MeL In het conflict in den Duitschen mijnbouw is in den loop van de laatste 24 uur geen noemenswaardige ver andering ingetreden, In het Ruhrgebied werden weer een paar mijnen gesloten, omdat de mijnwerkers weigerden, langer FEUILLETON. door ANATOLE FRANC®. „Wij gaan naar Mello, een verschrik kelijk dorp, zes mijl van Gingent!, en u zult nooit kunnen raden, waarom wij daarheen gaan. Probeer het maar niet. Wij gaan een lucifersdoosje zoeken. Di- imitri verzamelt lucifersdoosjes. Hij heeft het reeds met allerlei verzamelingen ge probeerd, met hondenhalsbanden, met uniformknoopen, met postzegels; maar alleen lucifersdoosjes, die spanen doosjes met plaatjes erop, interesseeren hem nog. We hebben reeds vijfduizend tweehon derd en veertien verschillende. Er zijn er bij, die we met verschrikkelijk veel moeite gevonden hebben. Zoo wisten we, dat te Napels doosjes gemaakt waren1 met afbeeldingen van Mazzini en Garibaldi; en dat de politie op die doosjes beslag gelegd en den fabrikant in de gevange nis gezet had. Door al maar te zoeken! en te vragen hebben wij een van die doosjes gevonden bij een boer, die het ons voor honderd lire verkocht en ons daarna bij de politie aangaf. De agenten hebben toen onze bagage gefouilleerd. Het doosje hebben ze niet gevonden, maar mijn Juweelen namen zij mee. Toen kreeg Ik dan' 7 uur te werken en bovendien zijn thans ook de Staatsmijnen in het conflict betrokken. De Pruisische minister, van Handel en Nijverheid1 had namelijk ver klaard' aan den 8-urigen werkdag ook in de Staatsmijnen te moeten vasthouden, daar het anders met de uitvoering van die de Micumovereenkomst zou spaak loopen. Toen de arbeiders weigerden 8 uur te wer ken, werden1 ze op staanden voet ontsla gen. Van vakvereendgingszijde wordt mee gedeeld, dat thans in het Ruhrgebied' al leen reeds 450.000 arbeiders op straat staan. De schade, die de mijnbouw lijdt tenge volge van het nagenoeg geheel stopzetten der productie, wordt van werkgeverszijde op 8 a millioen goudmark per dag be cijferd. De opening van den nieuwen rijksdag. In parlementaire kringen wordt aange nomen, dat de nieuwe rijksdag tusschen 23 en 26 Mei zal worden bijeengeroepen. ENGELAND. De toestand in Ierland. In het parlement van Noord-Ierland heeft de eerste-minister Sir James Oraig medege deeld, dat het voor de regeering van Noord- Ierland niet mogelijk os. te voldoen aan het v rzoek van dè Britsche regeering om een lid te benoemen in de commissie voor de grensregeling. De regeering van Noord-Ierland weigert dus aan het voorschrift van de door het Brit* sche parlement aangenomen wet te voldoen. Men vraagt zich af wat de regeering doen zaL De koning is bevoegd door middel van den gouverneur zijn gezag te laten gelden en kan met goedkéuring van het imperiale parlement zelf op advies van zijn ministers, een gedele geerde voor Noord-Ierland in de grenscom- missie benoemen. Of de Britsche regeering dezen weg zal volgen, zal nog moeten blijken. Hoe echter anders een oplossing van het conflict zal kun nen worden gevonden^ is niet duidelijk. De regeering van den Ierschen Vrijstaat blijft n.1., even onwrikbaar als Ulster .zich toont, staan op de uitvoering van het indertijd gesloten verdrag. President Oosgrave wijst er op, dat het verdrag van Londen' is gesloten met geheel Ierland en dat in dit verdrag al leen' speciale voorzieningen werden getrof fen, welke het aan zes Ulstersche graafschap pen mogelijk maakten buiten den Vrijstaat te blijvent, waarbij echter- beperking is ge maakt ten aanzien van de definitieve grens regeling. Als Ulster dus wel krachtens het' verdrag buiten den Vrijstaat wil blijven, moet het ook de verdere bepalingen van.het ver drag aanvaarden en een regeling mogelijk maken, die in overeenstemming is met. den wensch van het overwegende deel der bevol king in een deel van het huidige Ulster. Zoo is dus op het oogenblik de toestand, die de Britsche regeering in groote moeilijk heden brengt, wijl een poging om Uister te dwingen tot ernstige conflicten zal leiden, enl een niet bevrediging van den Vrijstaat even eens een herleving van de grensongeregeld- heden, zoo niet erger, zou beteekenen. FRANKRIJK. Heit is een gevaarlijk baantje geworden in Frankrijk om Kamercandidaat te zijn. Gisteren heeft het weer gespannen te Me- lun op een .vergadering waar o.a. het Ka merlid1 Dumesnil, de oud-onderstaatssecre taris voor het luchtwezen, het woord voer de. Communisten drongen op het podium en mishandelden de candidaten. De com missaris van politie, die tussohenbeide kwam, kreeg een stoel naar het hoofd. Te Grenoble werd een der candidaten van het podium gesleurd en geduwd en geslagen door zijn politieke tegenstanders. Het spoorwegongeluk op de lijn ParijsBazel. Het spoorwegongeluk met den express Parijs—Bazel, waarvan wij Donderdag melding maakten, is beter afgeiloopen dan het zich aanvankelijk liet aanzien. De trein, die om 4.60 's middags Parijs had verlaten, liep om 8 uur 's avonds bij het station Port d'Atelier op een rangeerenden goederentrein. Van de reizigers werd niemand ge kwetst, doch een conducteur werd gedood en eenige andere leden van het personeel gewond. RUSLAND. De landeigenaars worden teruggeroepen. De in Wit-Rusland verschijnende bols jewistische bladen deelen mede, dat er veel gevallen waren van terugkeer der vroegere edellieden-landheeren naar hun boerderijen. Meestal zijn 't de boeren zelf, die den landheeren het terugkeeren mo gelijk maken; hiervoor neemt de bijeen komst der stemgerechtigde boeren (ge meenteraden kent het Russische platte land niet) een motie aan, waardoor den landheer zijn boerderij (dtw.z. huis, erf en tuin) een gedeelte van rijn akkers en van den inventaris wordt teruggegeven. Be^ halve billijkheidsredenen werkt hier dé wensch de landheeren goed voor zich te stemmen om zoodoende bij een mogelijk herstel van het oude regime, hun wraak van zich af te wenteien. Onlusten te Charkow. In het gouvernement Charkow hebben arbeideraomlusten plaats gehad, die een trafisch einde hebben' gehad. Een groote menigte werkloozen, die reeds twee maan den lang zonder middelen van bestaan zijn, hebben een manifestatie gehouden en den autoriteiten verzocht om het toeken nen van eenige uitkeering. De autoritei ten' weigerden en de menigte nam een dreigende houding aan. De Gpoe (de Russische Schupo) kreeg opdracht de me nigte uiteen te jagen en gaf vuur met het gevolg, dat drie demonstreerende werk loozen werden "©dood en 17 zwaar ge wond. De bolsjewistische strafexpedities. In het Oesoeriejsche hadden bóeren- onlusten plaats. De regeering gtuurde naar de oproerige streok een strafexpe ditie met de opdracht den hoeren het mui ten af te leeren. De expeditie heeft, vol gens officieele opgave der regeering ver woest: acht groote dorpen, drie kleine en veertien groote boerderijen: Vijftienhon derd gezinnen' zijn verbannen naar Trans- bajkalje, waar zij met den hongerdood worden bedreigd. De gevangenissen van Wladiwostok en Nikolsko-Oesoeriejsk zijn tot den nok gevuld met gearresteerde 'boe ren en arbeiders. INGEZONDEN MEDEDEELING. Telf. 370. - Vraagt Stalen. gevoel voor die verzameling. Den vol genden zomer gaan wij naar Zweden om onze serie te completeeren." Ik voelde (behoef i'k het te zeggen?) een zeker sympathiek medelijden mét die hardnekkige verzamelaars. Liever had ik natuurlijk gezien, dat mijnheer en me vrouw Trépof in Sicilië oudé marmeren kunstvoorwerpen, beschilderde vazen of munten, verzameld 'hadden, of dat zij zich interesseerden voor de ruïnen van Agri- gentum en de poëtische overleveringen van den Eryx 1). Maar per slot van reke ning verzamelden zij toch, behoorden zij tot mijn gilde: kon ik mij dus vrooïijk over hen, maken, zonder mezelf een beetje te bespotten.? „Nu weet u," vervolgdé" zij, „waarom wij in dit vreeselijke iand reizen Plotseling was het uit met mijn sympa thie en voelde ik eenige ergernis. „Dit land is niet vreeselüjk, mevrouw," antwoordde ik, „dit land is een roemrijk land. De schoonheid ervan is zoo grootsch en zoo verheven, dat eeuwen van barba rendom haar niet geheel hebben kunnen vernietigen, en wij er nu nog aaribid- dingswaardige sporen van over hebben. Op deze dorre heuvels heerscht nog de majesteit der oude Oeres en de Griek- sche muze, van wier goddelijke klanken Berg met een tempel van Venus, door Aeneas gebouwd, en stad ln het oude Sicilië, woonplaats van oen legent- darischen held, die over een deel van Si- cilië heerschte (thans Monte San Gul- liano). de Arethusa-bron en de Menale weer klonken, zingt voor mijn oor nog hoorbaar op het kale gebergte en in de uitgedroog de bron. Ja, mevrouw, wanneer eens in de laatste dagen der wereld onze aardbol, onbewoond als thans de maan, in de ruimte zijn lichtloos lichaam zal' rond wentelen, zal de bodem, die de ruïnen van Selinonto draagt, nog in den' algemeenen ondergang, de teekenen van zijn schoon heid héwaren, en dan, tenminste, Zal geen lichtvaardige mond meer haar eenzame grootheid belasteren." Nauwelijks had ik die woorden, uitge sproken, of ik voelde er de dwaasheid van. „Bonnard," zeide ik tot mezelf, „een oude kerel als jij, die zijn geheele leven over de hoeken heeft versleten, kan niet met vrouwen omgaan." Gelukkig voor mij had mevrouw Trépof van mijn woorden al even weinig begrepen, als wanneer ik Grieksch gesproken had.^ Gelaten antwoordde zij: „Dimitri verveelt zich en Ik verveel me. Wij hebben wel onze lucifersdoosjes, maar ook' daar krijg je op den duur .genoeg van. Vroeger had ik zorgen en toen verveelde Ik mij niet; zorgen zijn toch altijd een groote afleiding." Door de geestelijke armoede der knap pe vrouw ontroerd, zeide ik: VEREENIGDE STATEN. Een voorstel tot het instellen van een wereldhof. Senator Lodge heeft bij den Senaat een resolutie ingediend ten behoeve van het instellen van een Wereldhof te Den Haag, waarbij de Vereemigde Staten zich zouden aansluiten. De resolutie behelst een volle dig plan voor het voorgestelde hof, dat zou bestaan uit zestien rechters, waaron der vier plaatsvervangende rechters, die door een kiescommissie zouden worden gekozen. Deze kiescommissie zou bestaan uit een algemeen comité, bestaande uit de vertegenwoordigers der mogendheden, die zich bij het Hof aansluiten. The bobbed-halr banditet. „Het stuk is afgeloopen" zou het echtpaar Oooney kunnen zeggen, toen het tweetal de jonge vrouwelijke bandiet met de kortgeknipte lokken en haar echt genoot zich tot de maximumstraf had den hooren veroordeelen. Het jonge vrouwtje en haar man die -zoo lang de winkeliers van het New Yorksche stads deel Brooklyn hadden geterroriseerd en die zoovele laden hadden gelicht, hebben n.1. van 10 tot 20 jaar gevangenisstraf ge kregen. Alle diefstallen met bedreiging, door de Cooney's gepleegd, waren zonder bloedvergieten afgeloopen, behalve de laatste. Toen verzette n.1. een winkelbe diende zich tegen het bevel van handen omhoog" en kreeg hij een paar kogels in het lijf. Dit heeft thans natuurlijk de straf verzwaard. Het jonge vrouwtje zegt, te hebben gestolen om er warm in te zitten tegen dat haar kind zou worden geboren, zij wilde haar kindje niet krijgen in een huurkamer, doch in een eigen, huisje. Ook wilde zij een flinik- voorziene luiermand voor de toekomstige baby. Daar zij zelf als juffrouw in een wasscherij en haar man ais hulp in een garage niet genoeg verdienden om al die wenschen te verwe zenlijken, besloten zij het op een bioscoop- manier te beproeven. Het jonge vrouwtje had een goed middel bedacht om na de aanslagen te kunnen verdwijnen. Zij was immers „the bobbed haired bandit". Wel nu, haar eigen gewoon gedragen haar werd zorgvuldig weggestopt onder een nauwen hoed. Onder diens rand kwamen eenige kortgeknipte blonde krullen te voorschijn, die.zij in een kapperswin kel had gekocht. Men weet dat het de politie gelukt was haar spoor te volgen, door het feit dat zij naar de omstanders hadden opgemerkt bij haar laatsten aanslag in spoedige afwachting van een kind was. Dat kind was trouwens enkele dagen na de ge boorte gestorven. Gedurende de terechtzitting hielden de beide misdadigers zich flink. Maar de ro man is nu afgeloopen. Botsing tusschen express en auto. Uit New York wordt gemeld, dat de be roemde express de „Twentieth Oentury Limited," op ©en groote automobiel is ge- Loopem, waardoor alle acht inzittenden (vijf leden van één gezin) weiden gedood. De regeling van het straatverkeer. Ook de voetganger aan banden gelegdl In New York, Philadelphia en Chicago worden thans, naar de oorrespondent van de „Daily Telegraph" te New York meldt, ten behoeve van het rijverkeer op de „strategische punten" verkeerstorens als vuurtorens opgesteld, die door middel van een stelsel van rood en groen licht,- electrisch bediend, een lange rij auto's door een flits tot staan kunnen brengen. Er wordt pu voorgesteld om even strenge bepalingen te maken voor het voetgan gersverkeer; bij' belangrijke kruispunten zou een geel licht aanduiden, dat-voetgan gers mogen oversteken. In alle andere ge vallen zou dit dan strafbaar zijn. „Jay walkers" een Amerikaansche uitdrukking voor menschen, die hun le ven wagen tusschen het verkeer daar waar geen maatregelen zijn genomen voor fiet voetverkeer zullen worden vervolgd!. Van die duizenden doodelijke ongevallen, die jaarlijks in de groote Amrikaansohe steden plaats hebben, zijn de meeste aan „jay-walkimg" toe te schrij ven. KORTE BERICHTEN. Volgens berichten aan de Engelsche bladen trekken zoowel Rusland als Roe menië vele troepen samen bij de Bessayar bische grens. Er zou een spanning heer- sohen, die eenige ongerustheid haart. Het zou in het voornemen van de Spaan- sche regeering liggen, Raisoeli voor te dragen als den persoonlijken vertegen woordiger van den sultan van Marokko in de Spaansch© zöne. Nyrnph, die, toen zij in de wateren van den Alpheüs (Griekenland) aan het baden was, door den god van die rivier tot in Sicilië vervolgd werd. Men gaf haar naam aan een bron. Berg ln het midden van Areadië. „Mevrouw, ik beklaag u, dat u geen kind hebt. Indien u er een hadt, zou het doel van het leven u duidelijk worden en zouden uw gedachten tegelijk ernstiger en vertroostend er zijn." „Ik heb een zoon," antwoordde zij. „Hij is al groot, mijn George is bijna een man: hij is elf jaar. Ik houd nog even veel van hem, als toen hij jong was; maar het is niet meer hetzelfde." Zij gaf mij een roos uit haar ruiker, glimlachte en zeide, terwijl zij in haar rijtuig stapte: „U weet niet, mijnheer Bonnard, hoe blij ik 'ben, u ontmoet - te hébben. Ik reken er vast op, u je Girgenti weer terug te zien." Girgenti, zelfde datum. Ik maakte hit mij in mijn lettica zoo makkelijk mogelijk. De lettica is een wa lgen zonder wielen!, of liever gezegd, een draagstoel, die door twee muilezels, een voor en een achter, gedragen wordt. Het gebruik ervan stamt uit oude tijden. Ik heb dikwijls afbeeldingen ervan in ma nuscripten uit de veertiénde .eeuw gezien. Ik wist toen niet, dat een precies eendere draagstoel mij eens van Monte-AUegro naar Girgenti zou brengen. Men weet toch van te- voren nooit, wat er nog eens gebeuren kan. Drie uur lang lieten de muilezels hun klokjes klingelen en' hun hoeven op den verschroeiden bodem klikklakken. Ter wijl langzaam aan beide kanten het troos- telooze beeld van een Afrikaanschp na tuur zich tusschen aloëstruiken voor mijn oog ontrolde,, dacht ik aan het manuscript Ingezonden Mededeellng. DE EINDELOOZE TAAK VAN VROUWEN. Gemiddeld werkt een huisvrouw lan ger dan ieder ander. De rust, die zij kan nemen, is slechts een onderbreking van haar nooit eindigend© taak. Dit is te be treuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan ver- toonen1 zich urlnestoornissen, zenuw achtigheid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in den rug of in de lendenen en zijden, loomheid, moedeloos heid, bloedarmoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ont spanning buitenshuia Voorkom zoodoen de de ontwikkeling van rheuimatiek, wa terzucht, steenvorming, graveel, nier- en blaasontsteking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet, tot de vermoeide nieren uitgeput zijn. Neen een verstandige leefwijze aan en vertrouw het herstellen de werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken h 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). van den geestelijke Jean Toutmouillé en ik verlangde er met zulk een jeugdig vuur naar, dat ik door dit bewijs van kinder lijke onschuld en roerenden eenvoud zelf getroffen werd. Een rozengeur, die tegen den' avond sterker werd, deed mij aan mevrouw Tré pof denken. Venus begon aan den hemel te schitteren. Ik mijmerde: Mevrouw Tré pof is knap, zeer eenvoudig en bijna nog een natuurkind. Zij denkt niet diep door. Ik heb in haar niet het kleinste spoor van die edele weetgierigheid ontdekt, welke diep denkende menschen kwelt. En toch heeft zij op haar manier uitdruk king gegeven aan een zinrijke gedachte: „Men verveelt zich niet, als men zorgen heeft." Zij weet dus, dat in dit onder- maansche angst en leéd voor ons de beste afleiding zijn. Niet zonder strijd en moeite komt men tot zulke waarheden. Door welken strijd is prinses Trépof tot de overtuiging van deze waarheid geko men? Girgenti, 80 November 1859 Den volgenden dag werd ik wakker bij Gellias in Girgenti. Gellias was een rijke burger van het oude Agrigentum. Hij was even beroemd door zijn mildheid als door zijn prachtlievendheiden schonk de stad een groot aantal kostelooze loge menten. Gellias is sedert dertienhonderd jaar dood en tegen woordig bestaat er bjj de beschaafde volken geen 'kostelooze gastvriendschap meer. Maar Gellias is thans de naam van een hotel, waarin ik, dank zij mijn vermoeidheid den geheelen nacht slapen kon. Wordt vervolgd. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: HelderBcbe Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Indié p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad re»p. f 0.60,10.70, i 0.70, f 1120. Modeblad reep. 10.95, f 1.26, f 1126, f 1.60 Loaae nummers daar Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Post-Girorakening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingoz. tneded. (kolombreedte als rodactlon. tekat) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regelé 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adresBureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Za. 12 16 450.000 arbeiders werkloos. 11) C.VANTRIET,

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1