IELDEISGHECOURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 15 MEI 1924. II PLAATSELIJK NIEUWS De predikant der Evangelisch Lu- thersche Gemeente alhier, Da K. H. Wal- Lieni, heeft een beroep ontvangen naar Weesp. Onze plaatsgenoot de heer H. J. ten Broek is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Hippolytushoef, Wierin- gen. Te 's-Gravehhage slaagden voor het Machinisten-examen, voorl. diploma, de hee- ren C. Lösscher, H. Siegers en F. van Til, alhier. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergadert he denavond 8 uur ter afhandeling van de agenda van ji. Dinsdag. In deze zitting komen de kwestie van het Grondbedrijf, alsmede de nieuwe waterleiidimgtarieven ter tafel. Mond- en klauwzeer. Bij Gu-tker aan den Rijksweg 86 is mond en klauwzeer uitgebroken. Voorloopige maat regelen zijn genomen. Muziekschool Helder. De 26e jaarlijksche voordrachtoefening der leerlingen had Dinsdagavond in Ca sino plaats. De Caainozaal was gehuld in het zacht- rose licht van de zij lampen, terwijl het tooneel zich baadde In helle lichtglanzen. Een zestal 10-jarige partners zaten, gestoken in hun Zondiagschepakj-es, op even zooveel stoelen, achter op het tooneeL Eén ervan zat grimassen te maken tegen zijn buurman, die echter met een heel ernstig gezicht en de handen in zijn schoot, voor zich uit zat te kijken, met kloppend hart zijn beurt afwachtend. Het was een gezellige avond, in de eer ste plaats voor de leerlingen, die het wat gewichtig vonden in Helder's Concertzaal hun bekwaamheid te toonen, en in de tweede plaats voor de ouders die konden bewonderen het groote geduld en de tact, waarmede de heer Leewens en mejuf frouw de Haas met hun leerlingen weten om te gaan, waardoor de meesten goede vorderingen in het afgeloopen jaar heb ben gemaakt. Want de kinderen deden o zoo hun best, en slechts een enkelen keer haperde er een. Voor de pauze speelden de jongere leerlingen en vertolkten een aantal pol ka's en marsohen en na de pauze kregen we de ouderen te hooren, die zich ge waagd hadden aan de klassieke meesters. Hier bleken verscheidene goede krachten onder te zitten en het was een genot er naar te luisteren. Voor afwisseling werd er door de koor klas, dat feitelijk geen koorklas was, zooals de heer Leewens meedeelde, eenige liederen gezongen waaronder een paar aardige van Cath. v. Recnnes „Dorps- kmderdans" en „Meoder is jarig", en een pittig versje van H. van Tusschembroek „De Krekel en de Mier", waarbij1 een sopraan- en alt-solo gezongen werd. Een koorklas had de heer Leewens tot nog toe niet aan zijn söhool verhonden en de kinderen, die Dinsdag de vertes zon gen, waren' piano- en vioolleerlingen van de muziekschool De heer Leewens vond het ech ter wensch olijk ook een koorklas op te richten, waarvoor een leerares zal aan gesteld worden. Ouders, die hun kinde ren bij deze koorklas geplaatst willen hebben, kunnen zich hiervoor opgeven bij den heer Leewens. Mej. de Haas werd door de leerlingen een (bloemstuk en een oud-Hollandsoh stoeltje aangeboden, terwijl de heer Lee wens eveneens in de bloemen gezet werd, en hij bovendien 's middags een divan thuis ontvangen had. De leerlingen zijn er zeker van overtuigd, dat de heer Lee wens na zijn vermoeiende lesuren rust noodlg heeft en offreerden hem daarom deze rustbank. De pianobegeleiding was in handen van mej. Leewens, die zich van haar lang niet gemakkei ijken taak uitstekend kweet. De heer Polak, van de internationale muziekhandel, had een Fr. Liehr piano beschikbaar gesteld, waarvan de discant bijzonder mooi was. In de pauze verdwenen alle leerlingen achter de coulissen, waar zij door eenige dames voorzien werden van heerlijke go- bakjes, die zij na hun prestaties wel ver diend haddehy en die ze im-et verbazing wekkende snelheid naar binnen werkten. Het Balalaika Orkest In Helder. De Casino-directie hoeft 't aangedurfd het beroemde Groot-Russische Balalaika- Orkest te engageeren, om hier ter stede op Vrijdag 28 Mei <een voorstelling te ko men geven. Dat dit een zeer kostbare on derneming, maar dan ook werkelijk een evenement op gebied van muziek en too neel ia, blijkt hieruit: dat dit gezelschap bestaat uit 20 personen, onder leiding van Dr. Vladimir Pogpreloff en tot heden' reeds meer d'an 1000 concerten gaf in Europa, Amerika en zelfs Afrika. De vele solisten zullen' een groote variatie bren gen in het programma. Een zeer interes sant nummer i s d at van den vlrtuAog Vla dimir Pogoreleff, die over het algemeen den koning van het Balalaika-orkest ge noemd wordt Daarbij is een koor met stemmen als orgeltoonen, zoo innig mooi, die het publiek temzeerste ontroeren. Het dansprogramma geeft de Russische Volksdansen in hun matuurtlijkistan vorm weer. Het gezelschap treedt op in Natio naal Russische kleederdracht. Het geheel belooft iets zeer bijzonders. Gezelschap Frlts en Adolf Bouwmeester (We krijgen Zondag een uitstekende too- neelvoorstelling in „Casino", want dan komt „Het Nieuwe Tooneel" met-het bekende Ame- rikaansche blijspel, dat zooveel opgang maakt ;n Amsterdam „Geven en Nemen", onder leiding van Frits en Adolf Bouwmeester. Als een vaji de Bouwmeesters de leiding heeft, dan kan het publiek zeker iets goeds verwach ten, Dit stuk van A. Hoffman, (schrijver ook van „Welkom Vreemdeling"), waar de pers van ons land unaniem die loftrompet over steekt, heeft in den Plantage Schouwburg te Amsterdam 76, zegge vijf-en-zeventig avon den achtereen, dank zij' het enorm succes, voor het voetlicht kunnen komen en een enthousiast, vroolijk gestemd' publiek gevon den, Ook in „Casino" te Rotterdam is het nu reeds 15 avonden achtereen een buitenge wone attractie gebleken en zit het publiek smakelijk te lachen van het begin- tot 't einde. Vooral Adolf Bouwmeester is hierin subliem en het overige gezel-schap behoort tot de beste krachten van on-s Nederland. Het stuk is iet-g dat gezien mag worden en is dan ook overal elders geweldig ingeslagen^ Ten overvloede nog eenige persbeoordee- lingen: „De Telegraaf": Een evenement in dit niet al te rijke toon-eelseizoenl Het puibliek heeft tranen gelachen. .yHandelsblad": Er is door de toeschouwers hartelijk gelachen. „Het Volk": .om tranen te lachen! „De Maasbode": Wij kunnen deze voor stelling zonder voorbehoud aanbevelen! Uitslag der openbare verkooping, gehouden door Notaris Baas, op Woensdag 14 Mei 1924: Het voor eenige jaren nieuw gerestaureer de perceel, naar de eischen des tljds inge richte Café, genaamd „Nieuw Rotterdam", aan de Koningstraat No. 122, groot 1 are 68 centiaren. Kooper de heer H. van Pelt, voor 12100. Het woon- en winkelhuis met pakhuis en erven aan de Middenstraat No. 30, samen groot 2 aren 20 centiaren. Kooper de heer S. N. Bakker, voor 3280. Het huis en erf aan de 2e Vroonstraat No. 41e, groot 77 centiaren. Kooper de heer J. Slikker Jzn. voor 1520. DE GEMEENTE-POLITIE. De „afvloeiing", welke blijkbaar bij de politie wordt toegepast en waarover wij een vorige maal een beschouwing gaven, heeft natuurlijk ook een goed» zijd» nX: bezuiniging. Evenals bij zoovel» zaken kan men ook deze van meer dan een- zijde bezien. En wij moeten dam ook erkennén de goede bedoeling, welke voor heeft go- veten vermindering van de begrooting wat de politie betreft. De politie kost onze gemeente altijd nog een kl»ln© ton en een tak van dienst als deze heeft nu eenmaal een geheel ander karakter als een bedrijf, waarop men b.v. bezuinigen kan door de productiekosten op de ©en of andere wijze te verminderen, door goedkoop ere grond stoffen te gebruiken, ©en andere werk methode te volgen, e. dL Dit nu is bij gemeente-diensten als po litie, brandweer, geneeskundige dienst, e.d„ niet wel mogelijk. Elke bezuiniging moet hier wel gepaard gaan met inper king van werkzaamheden, of en daar op willen wij eens wijzen het doen ver richten van meer arbeid (aanverwante werkzaamheden- door hetzelfde personeel zonder extra vergoeding. Daarover later. Dat de Burgmeester als hoofd der poli tie heeft gemeend te moeten bezuigen op dezen tak van dienst, heeft dus ook zijn goede zijde en geschiedt met een goede bedoeling. Het is een voorbeeld) voor an dere diensten en bedrijven! Maar zoo vragen wij zijn de politie, de brand weer, de geneeskundige dienst (al zijn ze improductief, toch is het de zorg van de overheid voor d'e veiligheid en gezond heid van de burgerij te waken) niet de allerlaatste onderwerpen van overheids zorg waarop bezuinigd moet -worden? Eerst als alle andere middelen uitgeput zijn en verdere bezuiniging onafwendbaar is! Van dit laatste zijn we nog niet over tuigd. Integendeel, Politie en Reiniging wer den juist genoemd als eerst» punten waar op bezuinigd zal worden. Natuurlijk is het waar, dat de burgerij om maar eens een voorbeeld te noemen liever een agent van politie minder te Helder zou zien, dan dat zij een- hoogar gasprijs zou moe ten betalen. Doch dat is een onjuiste rede neering, welke op een gegeven oogenblik verkeerde -gevolgen kan hebben. En daarom hoezeer wij er ook van doordrongen zijn dat bezuinigd moet wor den stellen wij de vra-ag, of dit offer aan de "bezuiniging niet te zwaar is en of het indien noodzakelijk niet pp andere wijze gebracht kan worden. Wanneer men eens terugdenkt aan vroeger jaren, dan herinnert men- zich on getwijfeld, dat het politiecorps kleiner was dan thans; het is, naar wij meenen nog niet zoo lang geleden, dat het aantal on geveer de helft bedroeg van tegenwoordig. En zoo redeneeren sommigen toen ging het toch zeker ook goed'! Aldus wil men thans een vergelijking maken. Men vergeet echter, dat de tijden geheel ver anderd zijn. Op d» uitbreiding onzer ge meente zoowel in zielenaantal als in be bouwde oppervlakte wezen wij reeds. En dan het verkeer. Wi© zou een vijftien Ja ren geleden hebben -gedacht, dat er thans zooveel rijwielen, motoren en automobie len hier zouden rondrijden. (En dat er zoo tegen de eenvoudigste verkeersregelen ge zondigd zou worden!). In dit opzicht heeft de politie overal een geheel nieuw en zeer groot arbeids veld er bij gekregen. Een arbeidsveld, dlat ondanks voortdurende, goed-bedoelde en door ons gaarne aangemoedigde po gingen van die zijde der politie hier ter stede nog voor een belangrijk deel braak ligt. En nog steeds komen er nieuwe uit breidingen binnen den gezichtskring, laatstelijk nog het autobus-verkeer. De nieuw© Verordening op het stationneeren met motorrijtuigen en bespannen voertui gen is een bewijs, dat onze politie ook in dit opzicht op haar qui-vive is. Doch het ontbreekt niet zoo. zeer aan regelingen (de Motor- en Rij-wieilwet is in dut opzicht een steeds vloeiende bron), doch wel aan de middelen om die uit te voeren. Andere gemeenten zijn in ons in dit opzicht voor. Zij hebben personeel, dat speciaal bekwaamd- is in verkeersregeling en dat daarvoor, wanneer noodig, beschik baar is. Sommige gemeenten hebben ook hulp-middelen, als motorrijwielen, welke in de onontbeerlijke snelle verplaatsing langs den weg voorzien en welke het mo gelijk maken met enkele manschappen een groot terrein te bestrijken. Het mag dan een uitgaaf vorderen, doch het is er een, w.elke ruimschoots rente afwerpt. Meer en- meer is elders (in 't bijzonder in de groote steden) gebleken, dat ver keerstoezicht alleen niet voldoende is, overal komt men tot verkeers regeling, welke leidt tot "opvoeding van het publiek in het verkeer. En ons Heldersch publiek is in dit opzicht nog zoo „onopgevoed". Tot eigen en andere schade. Wat zouden éen pf meer verkeerspos ten, welke op bepaalde uren op drukke punten (Spoorstraat-Koningstraat, Spoor straat-Keizerstraat, Postbrug) zouden zjjn geplaatst om het publiek de bekende ver- keersaanwijzingen te geven niet heilzaam werken! Men zou de menschen leeren boe een -bocht te nemen, signaal te £even op hoéken van straten, snelheid minderen als dat noodig is, arm of zweep uitsteken bij richtingverandering, enz. enz. Een wijd perspectief opent zich; moge lijkheden, die werkelijkheden kunnen worden. Als de politie daartoe in staat wordt gesteld. Uit het Polltle-rapport Een hèerenrijwiel, dat in het Spoor- plantsoen onbeheerd stond, werd door een burger aan hef bureau gedeponeerd, waar het eenige uren later werd afgehaald door. den vergeetachtigen eigenaar. Bekeurd werd een zwerver, die zon der vergunning in de Kroonstraat het be drijf van liedjeszanger uitoefend». Zaterdagnacht werd telefonisch aan de politie kennis gegeven, dat vermoede lijk door baldadigen het damhek van een weiland aan den Huiaduimerweg was open gezet en twee paarden en een twintigtal koeien uit de weide waren geloopen. Zaterdagavond moest de politie meer malen optreden tegen beschonken en luidruchtige personen, die de orde ver stoorden, de politie hersteld» de rust. Een café aan de Keizerstraat moest door die politie worden ontruimd, aangezien som mige personen weigerden te vertrekken. In de Keizerstraat maakte de politie een eind» aan een dreigend» verstandhouding tusschen een aantal visschers en een aan tal mariniera J Proces-verbaal wordt opgemaakt tegen een bewoner van Onrust, die in staat van dronkenschap de orde verstoord» en zich gewelddadig tegen arrastie verzette. Een bewoner van de Kerkgracht ver miste Zondagmiddag op een voetbalter rein zijn portemonnaie, en vermoedt dat deze is ontvreemd, terwijl hij aldaar speelde. Een bewoner van de Keizerstraat deed aangifte van beschadiging en weg breken van een afscheidingspoort van een erf aan de Wachtstraat Zondagavond verwijderde de politie een vijftal personen uit een café aan de Spoorstraat en een viertal uit „Casino", die wanordelijk waren. Proces-verbaal wordt opgemaakt te gen iemand die nachtrumoer- verwekte, doordat hij in een woning wilde binnen dringen. Aangehouden werd een minderjarig meisje, dat tegen den wil harer ouders alhier vertoefde en wier aanhouding door de politie te Alkmaar gevraagd was. Zij werd daarheen overgebracht. In de Keizerstraat werd de handwagon van iemand uit de Langestraat door een vrachtauto aangereden, waardoor de wagen werd beschadigd-. De deur van een pakh-uis aan den Dijk weg wérd- Maandagmorgen ontsloten gevon den, er werd- evenwel- niet® vermist. Een 'heerenrijwiel, dat des avonds onbe heerd aan de Loodsgracht stond, werd d-oor een burger aqn het bureau gedeponeerd, waar de onvoorzichtige eigenaar het den volgenden dag kwam, afhalen. (In den vervolge zal d-e politie tegen de vergeetachtigen proces-ver baal opmaken). Een autobestuurder, die de maximum snelheid overschreed, werd, bekeurd, In arrest werd gesteld een, persoon, dié in een café aan de Weststraat ih staat van dronkenschap de ord» verstoorde. Voorts herstelde de politie de orde in een café aan de Spoorgrach-t, waar een drietal vrouwen onder drankinvloed wanordelijk waren. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENE. Vrijdag 16 MeL Oprichtingsvergadering „Heldersche Afih- lethiekkring"V MiL Tehuis, Spoorstraat, 8.80 uur. jtfaandag 119 Mei. Vergadering Volksonderwijs, Scala. Donderdag 22 Mei. BioSooop-avond, ten bate van de uitzen ding van Nederlandsche vertegenwoor digers naar de Olympische Spelen te Parijs, „Tlvoli"-bdosooop. Gemeenteraad v. Helder. gehouden op Dinsdag 13 Mei des avonds 8 uur. Aanwezig alle leden. De Notulen der vergaderingen van 19, 20, 21 en 22 Februari worden, na een paar op merkingen van dé keeren Van Loo en Van Dam, goedgekeurd. Ingekomen stukken. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het Raadsbesluit van 18 December 1923 tot vaststelling eener verordening ingevolge artt. 136 en 156 per Pensioen wet 1922. (Burg. en Weth. stellen voor dit stuik voor kennisgeving aan te nemen). Adres van het bestuur der Heldersche Schoolvereeniging, houdende verzoek bij d-e hergyoepeering d-er leerlingen vaan het Openbaar Onderwijs het maximum aantal leerlingen per klas van de opleidings scholen te stellen op 82. (Burg. en Weth. stellen voor dit adres in hunne handen te stellen om prae- advies). Vragen van den heer J. J. Schoeffelen- berger inzake het contract tot opneming van burgerpatiënten In het Marine hos pitaal. Voorstellen van den heer G. J. Eijlders inzake hetzelfde onderwerp. (Burg. en Weth.'steilen voor deze stuk ken te behandelen bij het voorstel betref fende het Gemeente-ziekenhuis). .Conform de prae-adviezen. De navolgende'voorstellen worden zonder discussie of hoofdelijke stemming aangeno men. Bouwverordening. Voorstel tot verleening van ontheffing ten aanzien van art 16, le lid, der Bouw verordening. Onderwijs. Voorstel tot toekenning -van een ver goeding voor de jaarwedden van onder wijzers overeenkomstig art. 100 der L. O.- wet (1920). (Held, Crt., 13 Mei). Hnnrovereenkomst Voorstel tot ontbinding der huurover eenkomst aangegaan met L. C. Kraan Jr. Begrooting. Staat van onvoorziene uitgaven voor het dienstjaar 1923. Straatnaam. Voorstel om den verbindingsweg tus schen den Strooweg en den Hulsdulner- weg te noemen Duinweg. (Held, Ort„ 13 Mei). Onderwijs. Voorstel tot toekenning van een ver goeding voor de Instandhouding overeen komstig art. 101 der L.O.Wet 1920 aan de bijzondere scholen. 1 (Held. Crt., 13 Mei). De heer H e Ij b 1 o k zou gaarne zien, flat in het vervolg voorstellen als deze ook in de Commissie van Bijstand ter sprake werden gebracht. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. Aangenomen. Ontslag. Voorstel om overeenkomstig eigen verzoek eervol ontslag te verleenen aan Mej. A. T. P. Corporaal als onderwijzeres aan school No. 12, met ingang van een door Burg. en Weth. te bepalen dag. Eervol verleend. Gemeente-Ziekenhuis. Voorstel tot het sluiten van een con tract betreffende opneming van burger- patiënten ln het Marine-hospitaal en tot het beëindigen van de overeenkomst met den chirurg aan het Gemeente-Zieken huis verbonden. (Helde Crt., 26 April). Tevens worden hierbij behandeld de door den heer Schoeffelenberger gestelde vragen, alsmede de voorstellen (amendementen) van den heer Eijlders. De heer Van Breda beantwoordt aller eerst de 12 vragen van den heer Schoeffe- lenberger. Vraag 1: Is de Commissie van Toezicht gehoord en zoo ja, is haar advies dan opge volgd? Antwoord op vraag 1: De Commissie van Toezicht is gehoord, (zie haar advies van 29 December 1923) en voor zooveel mogelijk hebben- wij- met haar wenschen en opmerkingen rekening ge houden. Vraag 2: Achten B. en W. -het niet ver plichtend de kosten van annuïteit der ver bouwing mede te doen dragen door het Rijk? Antwoord op vraag 2: Hét ligt voor de ha-nd, dat, ifli de verbou wing van het Marinehospi-taal ten gerieve van de gemeente Helder geschiedt, de kos ten daarvan en dus ook de annuïteit niet ten laste van 'het Rijk kunnen worden- gebracht. Vraag 3: Vinden B. en W. het niet wen- schelijk, nu het van algemeene bekendheid is, dat wij: weldra nog een burgerziekenhuis er bij krijgen, voorloopig het plan op te schorten? Antwoord op vraag 8: Ook wanneer hier ter stede binnenkort een nieuw burgerziekehhuis mocht worden gesticht waarvan B. en W. officieel niets bekend is achten- wij afsluiting van het contract met de Marine alleszins doelmatig. Het zal toch geen betoog behoeven, dat d-e gemeente ook dan dient te beschikken- over een inrichting, waar patiënten-, voor reke ning der gemeente komende, kunnen worden opgenomen. Vraag 4: Is het aan *t College van B. en W. wel voldoende bekend, dat de verpleegsters, die thans intern zij-n, straks hij den over gang naar het Marinehospitaal extern wor den en dus met hun salaris niet voldoende in hun onderhoud kunnen voorzien en daar door in eventueels meerdere kosten op de Gemeente komen? Antwoord op vraag 4: Het is ons bekend, dat de verpleegsters, zoodra zij in Rijksdienst overgaan, geen ge legenheid hebben om intern te worden op genomen. Dat zij dan niet in haar onderhoud kunnen voorzien, schijnt ons niet juist, immers de verpleegsters zuilen dan bezoldigd worden overeenkomstig d-en maatstaf geldend voor het Rijkspersoneel. Vraag 5: Waarvoor moet de Gemeente voor besmettelijke ziekten in d-e barak voor mannelijke verpleging 6.50 en voor id-em vrouwelijke 4.50 betalen? Antwoord op vraag 5: De gemeente betaalt in d-e barak voor be smettelijke ziekten voor mannelijke patiën ten minder dan voor vrouwelijke, wijl d-e eerste genoemde door mannelijk personeel worden verpleegd, waarover het Marine- Hospitaal toch reeds de beschikking heeft. Voor vrouwelijke patiënten is in het con tract voorgeschreven'verpleging door vrou welijk personeel, hetwelk voor het Marine- Hospitaal extra kosten oplevert. Vraag 6: Waarom kunnen burgers niet' als zaalpatiënt worden opgenomen- tegen 2 per dag, zoodat deze verplicht zijn op genomen te worden tegen 5.50 per dag? Ahtwoofd op vraag 6: Deze vraag van den heer Sohoeffelenber- ger is ons niet geheel d-uidelijk. 5.50 is de prijs, dien de gemeente Helder aan het Marinehospitaal voor een- zaalpatiënt betaalt als minimum. In de voorwaarden van opneming voor deze patiënten kan de Raad' bepalen, dat een zeker deel van dezen prijs op d-en patiënt verhaald zal worden. (Momenteel is het maxi mum toelaatbaar vprhaal voor deze categorie van patiënten 2. Dat de gemeente thans 2.laat betalen voor zaalpatiënten, die voor eigen rekening liggen, heeft met den voorgestelden prijs" in het contract niet te maken, aangezien ook op eerstbedoelde som d-oor de gemeente wordt toegelegd-. Vraag 7: Wie vervangt den Directeur bij diens afwezigheid'? Antwoord op vraag 7: In het Marinehospitaal wordt d-e Direc teur van den Geneeskundigen Dienst ver-- vangen door den Officier van Gezondheid belast met de interne behandeling der Ma rinepatiënten, zonder vergoeding van het Rijk (zie sub llo). Ten aanzien van de armenpraktijk e. d. brengt afwezigheid van den Directeur geen verandering In den thans bestaanden toe- stand. Vraag 8: Wat is de bedoeling van art. 19, waarin gesproken wordt, dat de kosten van dit contract enz. komen ten laste van den contractant ter andere zijde, dus de Ge meente? Antwoord op vraag' 8: Met de „kosten, van dit contract en op de daaruit vloeiende bepalingen vallende" in sub 19o worden bedoeld- de kosten van zegel e. d. Vraag 9: Vinden B. en W. de, in hetzelfde artikel voorkómende clausule, n.1. dat de overeenkomst aangegaan wordt voor „onbe- paalden tijdF', niet al te lichtzinnig? Antwoord op vraag 9: Voor onbepaalden tijd wordt een overeen komst aangegaan, wanneer ze naar tijdsduur niet -is bepaald Nochtans wordt het onbe paalde in deze clausule verder gepreciseerd1: „met dien verstande, dat aan den contrac tant ter andere zijide, het recht wordt toege kend haar op te zeggen, enz." De gemeente bezit dus het recht tot op zegging van het contract én de Minister van Marine niet, zoodat de gewraakte bepaling in dit verband- wil zeggen, dat het Rijk ten allen tijde gebonden is en d-e gemeente dé overeenkomst steeds kan doen eindigen met inachtneming van een opzeggingstermijn van 6 maanden. Vraag 10: Achten- B. en W. het verant woordelijk, zoo noodig over te gaan tot tarief- verhooging om daaruit te kunnen dekken het schadeloosstellen van het niet over te nemen Gemeentepersoneel? Antwoord op vraag 10;, Wanneer het noodig mócht zij-n tot tarlefs- verhoogin-g over te gaan, zullen wij voorstel len- daartoe doen, -onafhankelijk van d-e scha deloosstelling aan het personeel van het Ge meenteziekenhuis uit te keeren. Vraag 11: Vindt het College van- B. en W. niet, dat de beschikking van den- Minister van Marine vaag is te noemen, waar d-eze spreekt van- „voorloopig toe te staan" om aan klassepa-tiënten een particulier specia list toe te laten? Antwoord op vraag 11: Het voorloopig toestaan door den Minister van Marine van de vrije specialisten-keuze achten wij een buitengewone tegemoetko ming van dezen, bewindsman, gezien zijn vroegere houding ten aanzien van dit punt. -Overigens blijft het ook zonder deze toe stemming voor kla-ssepatiënten mogelijk een anderen specialist te nemen dan dien van het Marinehospitaal- (zie sub 4o). Vraag 12: Hebbefi B. en W. al de zeker heid, dat het bestaande verplegingspersoneei over wenscht te gaan op hun -thans vigee- rend salaris 'en is ér over die aangelegen heid al met hen overleg gepleegd? Antwoord op vraag 12: Met het verplegend- personeel van het Ge meenteziekenhuis is over deze aangelegen heid- nog niet gesproken, zoodla-t daaromtrent geen inlichtingen kunnen worden- verstrekt. Wij merken hierbij op, dat het tot dusver geen gewoonte was om reorganisatie van diensten afhankelijk te stellen van- de mede werking van het personeel. Door den heer Eijlders is voorgesteld art. 4o. van het concept-contract aldus te lezen: De burgerpatiënten, welke voor eigen rekening worden verpleegd-, wórden be handeld door den geneesheer hu-nner keuze, evenzoo wat betreft de keuze van een specialist. De kosten der geneeskun dige behandeling, alsmede die van het ge- 4

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5