NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD Eerste Blad. ESPERANTO- WAFELS BUITENLAND Dc frissche Lentelucht c Nr. 5870. ZATERDAG 81 MEI 1824, 52ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- eni Zaterdagmiddag Redtoctour-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel)* DUITSCHLAND. Uit den Rijksdag. Ook Woensdag is het in den Rijksdag weer tot kabaaiscènes gekomen. De com munisten stonden er op, dat, voor men er toe over ging den Rijkspresident te kiezen, hun voorstel betreffende de vrij lating der gearresteerde communistische Rijksdagleden zou worden behandeld. Het geheele Huis verzette zich echter hiertegen, zoodat 's middags omstreeks twee uur de presidentsverkiezing kon plaats hebben. Bij het afroepen van den naam Luden- dorff begonnen de communisten weer ge weldig te schreeuwen en toen de gene raal zijn stembiljet In de bus had gewor pen, werd hij door de communisten1 ge hoond. De Deutschvölki&chen, antwoord den daarop met Heil-geroep, waarop de ooanmuiiisten onafgebroken begonnen te fluiten. Het had weinig gescheeld of het was voor het podium tot een handgemeen tuyschen Deutschvölkischen en commu nisten gekomen. Op het laatste oogenblik kwamen er echter eenige afgevaardigden der middenpartijen tusschenbeide, die de ertreministen van rechts en links uit elkander wisten te houden. Nadat eerst de stemmen gestaakt had den, werd ln de tweede stemming de Duitsch-nationale afgevaardigde Wallraf met groote meerderheid van stemmen tot president gekozen. Tot vice-presidenten werden gekozen: eerste vice-president, Dittman van de Sociaal-democraten, tweede vice-presi dent, dr. Bell van het Centrum, derde vice-president, dr. Rieser van de Duitsche Volkspartij. Over deze laatste ver kiezing had nog een zeer spannende discussie plaats, doordat de communisten als vierde partij in den Rijksdag wat ledensterkte betreft, hun candidaat Katz gekozen wilden zien, waar echter de meer derheid van het Huls natuurlijk niet voor te vinden was. FEUILLETON. door ANATOLE FRANCE. Het kan vreemd lijken, dat een per soon, niet hooger dan een flesch en die, als het niet oneerbiedig geweest was baar te steken, in mijn jaszak verdwenen zou zijn, nu juist een imponeerenden in druk maakte, maar er was in haar goed geproportionneerde vormen een zoo trot- sche slankheid, een zoo majestueuze har monie, haar houding was zóó edel, dat zij mij groot toescheen. En hoewel mijn inkt koker,, dien zij met een spottende aan dacht 'bekeek, alsof zij vooruit alle woor den, die aan mijn pen zouden ontvloeien, bad kunnen lézen, voor haar een diepe Rijver was, waarin zij haar rosé zijden kousen met gouden klinken tot aan naar jarretière zwart gemaakt zou hebben, was ZÜ> ik herhaal het u, groot en imponee- rand met al haar blijmoedigheid. ^aar kleed, dat bij haar geheele ver- «ohijninig paste, was zeldzaam prachtvol; net bestond uit een japon van goud- en yvebbrocaten en een oranjerood fluwee- tftit?et' en .bont gevoerden rnan- m'. iaar hoofdsieraad was een soort kap r t^ee punten, die Ibezet was met pa- zuiverste water en helder en hinniknd1?raren flis de maansikkel. In baar dflt /i6 kteine hand hield zij een stolqe, dd»+ meer m^n a«ndacht trok, om- mijn archaeologiache studiën mij Het conflict aan de Roer. De oude mijnwerkersbond' hoeft de nieuwe Berljjnsche arbitrage-uitspraak met 107 tegen 83 stemmen verwropen. Men verwacht, dat ook de vereeniging van Christelijke mijnwerkers zich daarbij zal aansluiten. Waarschijnlijk zal de uitspraak ditmaal door den rijksminister van arbeid verbindend worden verklaard. ENGELAND. Uit het Lagerhuis. De begrooting. In het Lagerhuis is de begrootiing op nieuw ter sprake geweest De conser vatieve leider Chamberlain besprak o.a. het feit, dat de begrootingen voor de drie militaire departementen bijna 10 millioen hoeger zijn dan het bedrag dat de vorige conservatieve regeering in het laatste jaar heeft uitgegeven en vroeg hoe dit te rij men was met de ontwapeningstheorieën der arbeiderspartij. Ontwapening zonder algemeene internationale afspraken dien aangaande is in de tegenwoordige om standigheden onmogelijk. En er bestaat weinig kans dat binnenkort dergelijke al gemeene overeenkomsten tot ontwapening zullen kunnen worden gesloten. AsquLth besprak eveneens de militaire uitgaven; en noemde deze een der beden- kelijkste punten van de gebeele begroo ting. Vooral de stijging met ruim 9 mil lioen pond kwam hem zeer. ongewensdht voor. Hij drong er op aan dat de regee ring nogmaals zou overwegen of dit be drag werkelijk noodig was en of het niet mogelijk zou blijken inplaats van- ze te ver- hoogen, op de militaire uitgaven te bezui nigen. Hij; kon niet inzien dat een ver mindering der uitgaven van militairen aard met 20 millioen pond niet binnen en kele'jaren zou kunnen worden verkregen. Een vrijwillige kapltaaisheffing. Het Lagerhuis heeft ln tweede lezing de begrooting voor financiën aangeno men. Gedurende het debat heeft de leider der liberalen Asquith eeft vrijwillige kapitaals heffing voorgesteld, waarbij rij, die daar aan deelnemen, een bewijs verkrijgen voor vrijstelling of vermindering van in komstenbelasting gedurende een bepaald aantal jaren. Asquith Sprak de hoop uit, dat de oom missie voor de schulden het voorstel aan dachtig zou bestudeeren. Nationalisatie van land, delf stoffen en rivieren. Met 176 tegen 164 stemmen heeft het Lagerhuis gisteren verlof geweigerd aan het lid der Labour-partij Ben Turner om een wetsontwerp in te dienen tot nationa lisatie van alle land, delfstoffen, rivieren en wateren. De liberalen waren verdeeld; sommigen onthielden zich van stemming, anderen stemden tegen, terwijl er twee, de heer Pringle en kapitein Wedgwood- Beun vóór-stemden. De straal des doods. Officieel wordt nadrukkelijk tegenge sproken dat de 'Engelsche regeering een nieuw bod gedaan op de uitvinding van Grmdell-Matthews. De Star verneemt verder dat het Brit- sche luchtministerie sedert eenigen tijd Ingezonden medeöeeönjj. Prijs 38 cent per pakje. MOCCA -TRIC-TRAC DEMI-LUNE steeds in staat hebben gesteld met eenige zëkerheid de kenteekenen te herkennen, waardoor de aanzienlijke personen der legende en der geschiedenis irich van el kaar onderscheiden. Deze kennis kwam mjj bij gelegenheid goed te stade. Ik nam het stokje nauwkeurig op en zag, dat het uit een dunnen tak van een hazelaar ge sneden was. Het is, zeide ik tot mijzelf, een feeënstokje; herhalve is de dame, die het vasthoudt, een fee. Blij, dat ik nu de persoon, met wie ik te doen had, kende, trachtte ik mijn ge dachten te verzamelen, om haar eerbie dig te kunnen (begroeten. Ik wil gaarne bekennen, dat het voor mij een groote voldoening geweest zou zijn met haar een geleerd gesprek te voeren over de rol, die haar zusters zoowel bij' de Saksische en Genmaansche volken als in het Latijnsche Westen gespeeld hebben. Een dergelijke uitweiding zou, zoo meende ik, een fijn bedachte manier zijn om deze dame te danken, dat zij ln tegenstelling met de vast staande gewoonte van haar zusters, die zich slechts aan onschuldige kinderen en onbeschaafde boeren vertoonen, aan een ouden' geleerde, verschenen was. Doch al is men1 fee, zoo zeide ik tot mezelf, toch blijft men daarom niet min der vrouw, en daar, zooals J. J. Ampère 1) zegt, madame Récamier niet onverschil lig was voor den indruk, dien haar schoonheid op de kleine schoorsteen vegers maakte, zoo zal de bovennatuur l) Een geschiedschrijver, zoon van den beroemden1 natuurkundige. Vooral be kend is zijn correspondentie met madame Récamier. Een beroemde schoonheid onder het Eerste Keizerrijk. eigen proeven heeft genomen met een straal met overeenkomstige hoedanighe den als die van Grindeil-Matthewa De uitvinding schijnt „in de lucht" te zitten, want geruchtsgewijs wordt gemeld dat ook Sowjet-Rusland over een dergelijke uit- vinding als verweer tegen lucbt-aanvallen zou beschikken, en men herinnert zich dat ook de herhaalde noodlandingen, die Fran- sche vliegers op de route naar Boekarest op Duitsch gebied hebben moeten onder nemen, waarop inbeslagnemnig van hun Vliegtuig volgde, aan het feit wordt toe geschreven, dat de Duitschers eveneens een middel bezitten om de magneet van een motor buiten werking te stellen. Reuter meldt nog uit Londen dat het luchtministerie op grond van de proeven die voor haar. deskundigen zijn afgelegd; verklaart dat zij de bewerkingen in de pers over de mogelijkheden van dé uit vinding niet bevestigden en hen niet in staat stelden zich een meening te vormen over de waarde van de uitvinding. Het luchtministerie bleek bereid den uitvin der voorloopig duizendl pond] te geven, in dien hij de proef met het stopzetten van een motor herhaalde met een door het mi nisterie verstrekten motor, hetgeen gewei gerd werd. De uitvinder vertrok Dinsdag naar Pa rijs, juist voordat drie Britsche financiers, in het vliegkamp aankwamen, teneinde den uitvinder mede te deelen dat zij het rechterlijk verbod verkregen hadden, dat het hem onmogelijk moet maken de uitvin ding, waarin zij voor 52 percent betrok ken zijn, te verkoopen. RUSLAND. De bladen wijzen op het verlies, dat de exploitatie van de staatsfcoopvaardijvloot oplevert. Al sedert geruimen tijd ligt 70 pet. van de 'beschikbare scheeparuimte renteloos, wegens het ontbreken van la ding. Op 34 buitenlandsche lijnen is in den loop van dit jaar reeds een verlies van 75.000 roebel geleden, terwijl het ver lies, geleden op het vervoer van petro leum en steenkool door de Zwarte-Zee- kukstvaart aanmerkelijk grooter is. De oorzaken hiervan worden gezocht in de hooge vrachttarieven en den verminder den omvang van den staatshandel. Lichten van oorlogsschepen. Binnenkort zal een aanvang worden ge maakt met pogingen, om eenige Russische oorlogsschepen, die tijdens den oorlog in de Baltische zee gezonken zijn, te lichten. Men zal beginnen met het lichten van de „Narodowolets", waarmede, naar men schat, een bedrag van LLLOOO goudroebel gemoeid zal zijn. VEREENIGDE STATEN. Een1 vrouwelijke bandiet Ben vrouw met een kind op den arm is de bank van Farmington (BI.) binnen gedrongen en heeft hét personeel onder bedreiging met een revolver gedwongen 1600 dollar baar af te geven. De vrouw trachtte per auto te ontkomen, doch werd achterhaald. Brand ln een hoteL 20 dootiext. Uit Newark (New Jersey) wordt ge seind, dat Dinsdagmorgen een hevige brand heeft gewoed in een hoteL De brand, die uitbrak, toen de gasten sliepen, veroorzaakte een paniek.' Half gekleed vluchtten zij de straat op. De bewoners van de bovenverdiepingen konden niet tijdig gewaarschuwd worden. Ongeveer twintig personen zijn in de vlammen om gekamen. Be schade Is belangrijk. JAPAN. De nieuwe immigratlewet der Vereenlgtie s Staten. Uit Tokio wordt geméld: Ooolldge's om derteekening Van de immlgratiewet ver oorzaakte bier een storm van kritiek, niet alleen tegen Amerika, maar ook tegen de beweerde diplomatieke onbedrevenheid hier. Ofschoon men de onderteekening verwachtte wekte het feit een diepe teleur stelling in heel Japan. Het ministerie van- buitenlandsche za ken heeft een officieel communiqué uit gegeven, waarin het het diepe leedwezen van de regeering uitspreet over de aan neming van de Amerikaanscho immigra tie-wet, waarin een bepaling voorkomt» die de Japanners ilitslmt ZUlP-AFRlK A. Ben bont uit een vliegtuig. Koeroeman, (Beetsjoeanaland), 28 Mei Tijdens een legerrevue viel een bom uit een militair demonstratievliegtuig tus- schen de toeschouwers, van wie er drie gedood en 15 gewond werden. lijke dame, die op de Neurenbergsehe Kroniek zit, zich gevleid gevoelen, wan neer zij zich door een geleerde weten schappelijk hoort behandelen als een me daille, een zegel, een gesp of een speel- penning. Doch deze poging, waarbij ik toch reeds een groote overwinning op mijn verlegenheid zou hebben moeten be halen', werd onmogelijk, toen ik zag, hoe de dame op de Kroniek uit een1 taschje, dat zij aan haar ceintuur droeg, vlug hazelnoten, zoo klein als ik ze nog nooit gezien had, te voorschijn haalde, ze met haar tanden kraakte en' mij de doppen in mijn gezicht gooide, terwijl zij de noot met den ernst ,van een zuigend kind opat. Onder deze omstandigheden deed ik, wat de waardigheid der wetenschap eischt: ik bezweek. Doch daar de doppen een onaangenaam kietelend gevoel ver oorzaakten, bracht ik mijn hand naar mijn neus en bemerkte toen tot mijn groote verbazing, dat mijn bril op het uiterste puntje daarvan stond, en dat ik die dame niet door, maar over mijn gla zen heen zag, iets wat ik me niet ver klaren kon, daar mijn oogen, die door het lezen van oude teksten slecht ge worden zijn, zonder bril een meloen niet van een karaf, ook al staan ze vlak voor mij kunnen onderscheiden. Deze door omvang, vorm en' kleur merkwaardige neus trok zeer begrijpelijk en terecht de aandacht der fee, want zij nam mijn veeren pen, die als een helmbos boven' den inktkoker uitstak, en! streek met de baardjes daarvan over mijn neus. In gezelschap had ik dikwijls gelegen heid gehad mij te leenen voor de onschul dige guitigheden' van jonge meisjes, die mij in haar spel betrokken en mij door een stoelleuning heen haar wang lieten kussen, of mij vroegen een kaars uit te blazen', die rij' dan plotseling buiten be reik van mijn adem in de hoogte staken. Maar tot op dit oogenblik had nog geen vrouwelijk wezen1 mjj tot het doelwit van zoo familiare 'grillen gekozen, dat het mij met de baardjes van mijn eigen pen in mijn neus kietelde. Gelukkig viel me een stelregel van wijlen mijn grootvader in, die placht te zeggen, dat aan dames alles veroorloofd is en dat alles wat van haar komt gunst en genade is. Ik vatte dus de notendoppen en pennebaardjes als (gena de en 'gunst op en probeerde te glim lachen'. Neen, meer: ik nam het woord en zeide beleefd en vol waardigheid: „U bewijst de eer van uw bezoek, me vrouw, niet aan een kleinen jongen! of een boerenkinkel, maar aan een boekenmin- naar, die zeer gelukkig acht u te kennen, en die weet, dat u vroeger de haren der paarden vastbondt aan de kribben, melk dronkt uit schuimende kommen, jeukpoe der op den rug van oude grootmoedertjes strooidet, niet kwaads vermoedende men- schen vonken uit den haard in 't gezicht liet springen, dat u, om kort te gaan, vroolijkheid in huis bracht en alles op stelten zette. Verder kunt u er zioh op béroemen, dat u 's avonds ln de bosschen' paartjes, die zich wat verlaat hadden, een aardigen' schrik op het lijf gejaagd hebt. Maar ik dacht, dat u reeds sedert meer dan drie eeuwen voor goed van den aardbodem verdwenen waart, Is het mo gelijk, mevrouw, dat men u in dezen tijd van spoorwegen1 en telegraphie nog ziet? Mijn conciërge, die vroeger min geweest is, weet niets van u, en mijn kleine buur jongen, wien het kindermeisje zijn neus nog laat snuiten, verzekert met de groot ste beslistheid, dat u niet bestaat** Inflatie-onrecht De Lippesche Laindiesztg. vertelt van in flatie-onrecht: Een metselaar te Oerling- hausen had indertijd aan een medeburger zijn spaarduitjes, 65000 (g|oud)mark ge leend. Op 2 Oct. 1923 'bood de schuldenaar zijn schuldeischers 13 (goud) pfenning aan ter geheele vereffening van deze vor dering. Toen de metselaar weigerde volg de een proces dat te zijnen nadleel© afliep. De man moest genoegen nemen met 13 pfenning. Inmiddels heeft zijn advooaat een rekening van 217 mark ingediend, die van de tegenpartij eveneens van ruim 200 mark. En de justitie zal het wel niet goedooper doen. Misschien kunnen de metselaar en zijn vrouw, reeds bejaarde menschen, juist betalen als ze al hun heb ben en' houden te gelde maken- Beestachtig. Te HadmeTsleben bij Halberstadt heeft een 25-jarige ongehuwde vrouw haar 4- jarig zoontje op beestachtige wijze ver moordt Het kind werd door de vrouw in een emmer water gedompeld en' toen het dood was in stukken gesneden. Een deel van de stpkken werd op verschillende velden begraven. De rest wilde de vrouw in een koffertje wegbrengen. Een agent zag, dat er bloeddruppels uit het koffertje sijpelden en arresteerde dié vrouw, die door de voorbijgangers halfdood weid ge slagen,-voor zij het politiebureau had be reikt. Zij vedelde het kind' te hebben ver moord, omdat haar verloofde weigerde, haar anders te huwen. Ingezonden Mededeellng. HOEDT U BIJTIJDS. Kou, tocht, griep, koorts enz. veroor zaken tal van nieraandoeningen. De nie ren moeten dan den hijstand missen van de andere bloedreinigende organen: de huidporiën, longen en ingewanden. Bij de dubbele inspanning en vaak verwaarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleg gen. Dan is het tijd om een niergenees middel te gebruiken om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Fosteris Rugpijn Nieren Pillen' kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, 'blaasontsteking, nierzand, nierwaterzucht, niersteen voor komen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen' en spieren, en zorg voor een 'goeden bloeds omloop. Leef op verstandige wijze. Fosteris Pillen geven betrouwbare hulp. Zij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken ƒ1.75 per doos. „En wat zegt u ervan?" vroeg zij met haar kristalhelder stemmetje, terwijl zij zich als een kleine koningin trotsch in postuur zette en den rug van de Neuren bergsehe Kroniek als een gevleugeld paard met haqr zweepje sloeg. ,Jk weet het niet," antwoordde ik haar en wreef mijn oogen uit. Dit antwoord, dat den1 stempel van echt wetenschappelijk scepticisme droeg, had op de fee een zeer onaangename uit werking. „Mijnheer Sylvestre Bonnard," zeide zij tegen me; „u bent een' echte schoolvos. De kleinste bengel, die met een stuk hemd uit zijp broek over de straat boe melt, kent mij1 beter dan alle gebrilde ge leerden van uw Instituten of Academies. Weten is niets, phantasie is alles. Slechts dat, wat de phantasie voortbrengt, be staat. Ik ben een schepsel der verbeel ding, en ik besta toch, zou ik zoo denken. Men droomt van mij en ik ben er. Alles is droom, en daar niemand van u droomt, Sylvestre Bonnard, bestaat gij' niet. ik verruk de wereld, ik ben overal; op een straal van de maan, in het ruischen van een verborgen bron, in het suizen van het ritselende loof, in de witte nevelen, die iederen ochtend opstijgen uit de dal weiden, op de bloeiende heide, overall. Men ziet mij en heeft mij lief. Men zucht en rilt, wanneer onder mijn lichten stap de dorre 'bladeren ritselen. Ik toover een glimlach op kindergezichtjes en maak. stompzinnige minnen intelligent. Ik buig mij heen over de wiegen der kleinen, plaag en troost ze, zing ze in slaap; en u twqfelt, of Ik 'besta? Sylvestre Bonnard, uw warme gewatteerde kamerjapon be dekt een ezelshuid!" (Wordt vervolgd.) HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Ilelderscho Courant f 1A0; fr. p. p. binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad roep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Loaso nummer» deriCourant 4 et.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIE N: 20 et p. regel (galland). Ingiea. meded. (kolombreedte ale redaction. tekst), 60 ot. Kleine advortonitioe (gevraagd, te koop, te huur) V. 1—4 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d.bladi en mot br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bowijsno. 4 ot. Z o m e r t U d. «Maan Zon Hoogwater Juni op; ond.: op: ond.: v.m.m.m.: Zo. 1 a. 4.42 m. 7.44 4.46 9.10 9 05 9.23 da. 2 5.12 8.44 4.46 9.11 9.40 9.56 Ti 3 5.47 9.40 4.47 9.11 10 12 10.28 Wo 4 6.28 10.31 4.45 9.13 10.44 1101 Dc. b 7.15 11.16 4 44 9.1311.18 11.85 Vr. 9 8.09 11.55 4.43 9.1411.53 12.11 Za. 7 9.09 12.29 4 42 9.15 12.31 12.51 Lloht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 81 Mei9.38 uur. Zondag 1 Juni9 40 Maandag 2 9.41 20) IIIIIIIIIIIIIII1II15 noodlgt alt tot het maken van uit stapjes en prikkelt den eetlust. Neem een paar pakjes mee. U steekt se gemakkelijk bij U. Uw winkelier levert re U hygiënisch verpakt Ze zijn HET ouderwetsche wafelgebak, rijkelijk met natuurboter gesmeerd en met suiker en kaneel bestrooid, blijven croquant op de reis, zijn edel van smaak en hebben groote voedingswaarde. Vraag ook onze andere merken b.v. (pikant wafeltje met kofBesmaak) (zeer voedzame boter biscuit) ui u

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1