NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KO^GRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 5877. DINSDAG 3 JUNI 1924, 52ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redöcteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Lloht op voor auto's en fietsen i Duudag 8 Juni 9.41 uur Woensdag 4 9.48 HET SCHADEVERGOEDING»- VRAAGSTUK. be aanstaande bijeenkomst tusschen MacDonald en Herrlot Volgens de „Daily Herald" verwacht men, dat de nieuwe Franache minister- president tegen 15 Juni naar Londen zal komen om een voorloopige bespreking met MacDonald te hebben, en dat dan tegen 20 Juni een groote conferentie der eerste ministers van Engeland, Frankrijk, Italië en België zal plaats hebben. ENGELAND. De Dultsche „bewapening". De premier heeft in antwoord op een vraag in bet Lagerhuis verklaard, dat de regeering in nauwe en gestadige verbin ding staat met de controie-commissie in Duitschland met betrekking tot de ont wapening daar te lande. Zij heeft echter niets vernomen, dat met juistheid, zou kunnen worden omschreven als recente Dultsche voorbereidingen tot den oorlog. V De doodende straal Naar de Daily Express meldt, is Grin den Matthews* uitvinding voor Engeland, niet verloren. Hij zou haar hebben afge staan aan een Engelsche maatschappij met 850.000 pond sterling als kapitaal. De voornaamste proeven zouden evenwel in Frankrijk worden genomen en Grindell- Matthews zou zijn contract met de chan- tiers du Rhone gestand doen. Een nieuw soort van staal voor den scheepsbouw. DUITSCHLAND. De verkiezing voor het rtfkspresldient- schap. De nat-soc. partij heeft in den rijksdag een voorstel ingediend om onverwijld ver kiezingen uit te schrijven voor het rijks presidentschap. De staking aait de Roer. Essen, 2 Juni. De staking in de kolenmij nen kan thans als geëindigd beschouwd worden daar van de ochtendploegen FEUILLETON. door ANATOLE FRANOE. 21) Zij zweeg; de verontwaardiging deed haar fijne neusvleugeltjea trillen, en ter wijl ik, ondanks mijn ergernis, den herolschen toorn van deze kleine dame bewonderde, doopte zij mijn pen in den inktkoker en wierp mij die met de punt naar voren tegen mijn neus. Ik wreef mijn gezicht en voelde, dat het nat van inkt was. Zij was verdwenen. Mijn lamp was uitgegaan; door 'het venster viel een straal van de maan op de Neu- renbergsche Kroniek. Een koele wind, die, zonder dat ik het gemerkt had, opgesto ken was, woei pennen, papier en ouwel tjes op. Mijn tafel was vol Inktspatten. Ik had gedurende den storm mijn raam half open laten staan. Hoe onvoorzichtig! m Lusanoe, 12 Augustus, volgens afspraak heb lk aan mijn huis- oudster geschreven, dat ik gezond ben. /.".f'"l gewacht haar te vertellen, av°nds bij het open raam in e bibliotheek in fclaap te vallen, een v®re verkoudheid opgeloopen heb. De ziel zou m]j haar verwijten) even wel- 85.62 pet aan het werk is gegaan. In het district Duisburg, dat voor sterk commu nistisch doorgaat, is de hervatting het grootst, te Hamm het geringst, slechts ongeveer 50 pet. FRANKRIJK. Polncaré treedt af. Zondag heeft Polncaré het ontslag van het kabinet aan president Millerand aan geboden. Vóór dit geschiedde, heeft Poin- caré door den president de besluiten tot bezuiniging van 400 milMoen francs op verschillende diensten laten teekenen. De presldentskwesttei Het aftreden van Millerand geëlacht. Zondagmorgen hebben de drie groepen der nieuwe meerderheid zich over de, kwestie van den president der Republiek uitgesproken. De radicaal-socialistische Kamerfractie heeft met 111 stemmen vóór en 4 onthou dingen een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat handhaving van Mil lerand op het Elysée het republikeinsche geweten zou kwetsen, onophoudelijk con flicten zou -uitlokken tusschen de regee ring en het staatshoofd en een voortdu rend' gevaar voor het regeeringsstelsel zelf zou zijn. De republikeinsch-socialistische Kamer fractie, waartoe 50 leden zijn toegetreden, vergaderd© onder voorzitterschap van Painlevé. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, verklarende, dat het onmogelijk is, met Millerand samen te werken. Briand verliet op het oogenblik der stemming de vergadering. Het buitengewone congres der socialis tische partij heeft eveneens met alge meene stemmen een motie-Renaudel aan genomen, waarbij de socialistische Kamer fractie de opdracht krijgt, iedere regee ring te bestrijden, welke op zich zou ne men, zich te constitueeren en te handelen onder leiding van Millerand. Een buitengewoon congres der socialisten. Eeni buitengewoon congres der socialis tische partij zette Zondagavond de 'be raadslagingen voor over de deelneming aan de regeering. Herriot drong er op aan, nog heden ant woord te ontvangen op zijn schrijven aan Leou Blum. Algemeen gelooft men dat de Soclaalis- ten niet aan de regeering zullen deelne men. SPANJE. De Spanjaarden In Marokko. Uit Madrid wordt aan het Journal .ge meld, dat 54 vliegtuigen gisteren verschei dene tonnen ontplofbare stoffen op de vijandelijke zone bij Alhucemaa hebben geworpen, waardoor een paniek werd ver oorzaakt. Eén vliegtuig, waarin drie offi cieren waren gezeten, viel brandend aan den voet van den berg Anida neer. De drie inzittenden verbrandden. RUSLAND. Op 16 Mei waren bij dé Moskousche ar beidsbeurs ingeschreven 182,866 werk- loozen, tegen 125,000 op 16 ApriL Opval lend is het groote aantal losse arbeiders (48,049) en sowj eb beambten (89.000) onder de werkloozen. mg gespaard hebben als de parlementen den koningen gedaan hebben. „Hoe -kalt men op uw leeftijd nog zoo onvoorzichtig zijn, mijnheer!" zou zij tegen mij gezegd hebben. Zij is n.1. eenvoudig genoeg om te gelooven, dat het veratand met de jaren toeneemt. Mij beschouwt zij in dit opzicht als een uitzondering. Daar ik niet dezelfde reden had, om voor meivrouw de Gabry mijn avontuur te verzwijgen, vertelde ik haar mijn droom van het begin tot het einde. Ik vertelde hem precies, zooals hij in dit dagboek staat, en zooals ik hem al slapende gehad heb. De kunst van verdichting is mij vreemd. Wel is 'het echter mogelijk, dat ik er onder het vertellen en neerschrij ven hier en daar een bijzonderheid, of een woord heb bijgevoegd, maar dit heb ik dan gedaan om de waarheid te verdraaien, maar eerder uit een onbewust verlangen om, wat duister en verward bleef te ver klaren en aan te vullen, en1 misschien ook gedreven door mijn voorliefde voor alle gorie, die ik in mijn kinderjaren' wan de Grieken geërfd heb. Met blijkbaar welgevallen luisterde me vrouw de Gabry naar mij. „Uw droombeeld," zelde zij, „ls bekoor lijk, eni er behoort veel geest toe, om zulke droombeelden te krijgen." „Wanneer u droomt," verbeterde zjfj; „én u droomt altijd." Ik weet heel goed, dat mevrouw de Ga bry met die woorden geen andere -bedoe ling had dan mij Iets vriendelijks te zeg gen; maar die bedoeling alleen reeds ver Ingezonden Mcdedeellng. COLBERT-COSTUUMS STR00- HOEDEN OVERHEMD mat Processen. De sensatie-processen zijn ln Rusland niet van de lucht. Nadat dezer dagen een groot aantal rechterlijke ambtenaren, be schuldigd van corruptie, te St. Peteraburg in de beklaagdenbank hebben gezeten en voor het meerendeel tot zware straffen zijn veroordeeld^ begint de volgend© week voor dezelfde rechtbank een proces tegen den kapitein van den generalen staf van het rood© leger Michail Rosselewitsj en 9 anderen, beschuldigd van epionnage en contra-revolutionaire actie. Dit proces wekt'vooral belangstelling, omdat naar de. zen Rossewitsj bijna anderhalfjaar door de politie is gezocht Gedurende dezen tijd vertoefde hij bijna voortdurend in Rusland, zelfs te St. Petersburg, en zette, naar duidelijk bleek, zijn actie voort Een Russische oficier voor hef gerecht Den Hen Januari J.L, toen de 24-jarige Russische prins Moeroezof met zijn bruid de kerk van Pérlgard (Dordogne) betrad, om zijn huwelijk te dben inzegenen, werd hij door zijn vriend, Uen Russiachen lui tenant Radkofski, doodgeschoten. Het bleek, dat Moerozof in Intieme verhouding had gestaan tot Radkofski's zuster, die van hem een kind had. Radkofski wilde aldus de eer zijner zuster wreken. Voor het Assisaenfiof van Périgueux stond de moordenaar eergisteren terecht Onder getuige a décharge «bevonden zich ook kolonel Radkofski, de vader van den beklaagde, en diens zuster. De jury sprak Radkofski vrij. ALBANIË. De opstandige beweging. Volgens een bericht uit Rome is er in Albanië een revolutie uitgebroken. De be- Ingenmden Mededeeüng. dient mijn volle dankbaarheid. Ik schrijf ze dan ook ter trouwe en dankbare her innering in dit boek, dat ik tot mijn dood nog dikwijls lazen en herlezen zal, en dat door niemand anders dan door mij gele zen worden zal De volgende dagen gebruikte ik, om den inventaris der handschriften uit de bibliotheek van Lusance af te maken. Een paar vertrouwelijke woorden, die mij pijn lijk verrasten, brachten mij' ertoe mijn werk op een andere wijze dan ik het be gonnen had, voort te zetten. Ik vernam van hem, dat het vermogen van mijnheer Hbnoré de Gabry, dat sedert langen' tijd slecht bestuurd en door het bankroet van een bankier, wiens naam hij voor mij ver zweeg, grootendeels verloren gegaan was voor de erfgenamen- van den voormaligen pair de France, slechts bestond uit met hypotheek bezwaarde onroerende en onin bare schuldvorderingen. In overeenstemming met zijn mede-erf genamen had mijnheer Paul besloten de bibliotheek te verkoopen, en ik moest nu naar middelen zoeken- om dien verkoop zoo voordeelig mogelijk te doen geschie den. Daar ik echter van alles wat handel en zaken' doen betreft, absoluut niet op de hooigte ben, besloot lk aan een van mijn boekhandelaarsvrienden raad te vragen1. Ik schreef hem, of hij bij mij te Lusance wilde komen, en in afwachting van zijn komst nam Ik imijn hoed en mqn wandel stok, om de kerken van de diocese te be zichtigen, in enkele waarvan zich graf schriften! bevindem, die nog niet geheel juist ontcijferd zijn. richten, diat Italië tusschen beiden zal ko men, worden tegengesproken, hoewel te kennen wordt gegeven, dat Italië niet kan toelaten dat dé Grieken Valoma bezetten, of Zuidl-ölavië een poging zar doen om zich van Skoetari meester te maken. Uit Belgrado wordt gemeld dat te Skoetari 1000 Albane-ezem en Maüssoren een aanval hebben gedaan op aanhangers der huidige regeering en de gendarmerie. Zij hebben de halve stad bezet Den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag hebben1 de opstandelingen het re- geeringsgebouw te Skoetari gebombar deerd. Er zouden talrijke slachtoffers zijn gevallen. Belde partijen verwachten versterkin gen. De opstandelingen worden door twee afgevaardigden aangevoerd. TURKIJE. De conferentie Inzake MosoeL Een verklaring der Britten. Konstantinopel, 2 Juni Cox, de Brit- ache gedelegeerde ter conferentie, welke over de toekomst van Mosoel, overeen komstig het verdrag van Lausanne be raadslaagt, heeft Fethy bey, den Turk- schen gedelegeerde, medegedeeld, dat hij instructies heeft ontvangen, om naar Lom den terug te keeren indien Turkije zijn houding niet verandert. Cox voegde er aan toe, dat de Britsche regeering teleur gesteld is over de houding van Turkije, welke er toe heeft geleid dat de onderhan delingen mislukt zijn. Cox gaf voorts te verstaan, dat als de Turken niet bereid zijn bi.lijke voorstel len te doen, de Britsche regeering beslo ten is de geheele quaestie aan den Vol kenbond voor te leggen. Vandaar dat Cox opperde om een nieuwe bijeenkomst te houden ten einde de voorwaarden voor het verwijzen der quaestie naar den Raad van den Volkenbond voor te bereiden. Moeilijkheden met Italië. Troepenconcentratie ln Clllclë. Konstantinopel, 2 JunL De Raad van Commissarissen heeft gisteren een be spreking van zes uren gehouden over den kritieken toestand welke tusschen Tur kije en Italië is ontstaan, Eenige dagen geleden geraakten de bladen in Angora in groote opwinding over de gemelde con centratie van Italiaansche troepen ln Oi- licië. De Turksche vertegenwoordiger te Rome heeft instructie gekregen om die Italiaansche regeering om opheldering te vragen, terwijl den militairen autoriteiten te Smyrna is opgedragen alle noodige voorzorgsmaatregelen te nemen. JAPAN. Een complot ontdekt ln Korea. Te Seoel (Korea) ls een complot ontdekt, om de Amerikaansch© en Britsche consu laten in de lucht te laten vliegen. Het Amerikaansche consulaat wordt extra be waakt Japon en de Ver. Staten. De Japansche gezanten in het buiten land hebben uit Tokio een telegram ont vangen, waarin het kabinet mededeelt, dat het besloten heeft bij de regeering der Ver. Staten officieel tegen de nieuwe Amerikaansche immigratiewet te protes teeren. Er wordt op gewezen, dat Japan ruim 10 jaren de bepalingen van het Gentlemans Agreement Strikt is nageko men, en de Japansche immigratie naar Amerika practisch en zeer streng heeft beperkt. De Ver. Staiten hebben door de nieuwe wet niet alleen het Gentlemans Agreement buiten werking gesteld, doch op opvallende wijze de toelating van Ja panners verboden. Dit nu is volgens de Japansche opvatting een openlijke schen nis van' de bepalingen van het Handels verdrag tusschen 'Japan en Amerika even als van de op de oonferentiè te Washing ton onderteekend© verdragen. Na afloop van de kabinetszitting verklaarde baron Matsoei, de minister van buitenlandsche zaken, aan journalisten, dat de definitieve aanneming van de immigratiewet door Amerika zeer te betreuren is, daar zij niet bevorderlijk is voor een diuuxzamen vrede voor de geheele wereld. OOSTENRIJK. Moordaanslag op dén; bondskanselier. De dader doet een poging tot zelfmoord. Uit Weenen wordt aan da „Telegr." gemeld: Zondagavond om 7 uur is op den Bonds kanselier, dx. Seipel, een aanslag ge pleegd, waarbij deze zwaar gewond werd. Toen de Bondskanselier van een reis terugkeerde en op het Zuider-Station uit den trein wilde stappen, loste een jonge man, die in denzelfden trein gezeten was, drie revolverschoten op ham. Dr. Seipel deed nog eenige stappen en zakte daarna ineen. Onmiddellijk richtte de dader het wapen op zichzelf en joeg zich een kogel door het hoofd. ■Dr. Seipel werd naar het ziekenhuis vervoerd. Het bleek, dat hij door een schot in de 'borst, hetwelk een der loipen verwonding ls wel ernstig, maar niet had doorboord was, was getroffen. levensgevaarlijk. De dader kan niet wor den verhoord, daar hij nog altijd bewus teloos is. De dader is een spoorwegbeambte uit Pottenstein en genaamd Karl Jaworek. Hij had drie schoten gelost; een hiervan trof den kanselier in de long. De dader richtte daarna de revolver tegen zijn slaap en stortte zwaar gewond tier aarde. Hij werd naar het algemeen ziekenhuis vervoerd en ligt op sterven. Over het motief van de daad is tot nu toe niets bekend. Men neemt echter aan, dat h]j den aanslag om politieke redenen heeft gepleegd. De dader van den aanslag ls de dertig jarige textielarbeider Jaworek uit Potten- dorf. Hij heeft zijn plan blijkbaar goed voor bereid. Hij heeft het geheele traject van den trefa van den bondskanselier meege reisd om een gunstige gelegenheid voor zijn misdaad te verkrijgen. In zijn zakken werden onder andere gevonden een kaart van lidmaatschap van de socialistische partij en een scherpe dolk. De eenige ver- Ik lveriet dus mijn gastheer en gast vrouw en ging mijn pelgrimstocht begin nen. Den geheelen dag door snuffelde ik in kerken en op kerkhoven, bezocht pas toors en notarissen; at 's avonds in de dorpsherbergen met marskramers en vee handelaars, sliep in naar lavendel rieken de lakens en smaakte op die manier een heele week lang het rustige en ernstige genot, de levenden hun dagelijksch werk te zien verrichten, terwijl ik aan de doo- den dacht. Wat het doel van mijn naspo ringen 'betreft, deed mij een matige, doch daardoor juist heilzame en niet opwin dende vreugde gaven. Ik ontcijferde en kele Interessante grafschriften en voegde aan dien schat verschillende landelijke keukenrecepten toe, die een vriendelijk pastoor mij welwillend mededeelde. Zoo verrijkt,keerde ik naar Lusance terug en liep de binnenplaats over met de innerlijke zelfvoldoening van een bour geois, die in zijn eigen huis terugkomt. Dit gevoel, dat zich toen op den drempel van mij' meester maakte, bewijst beter dan alle beschrijvingen en redeneeringen, hoe gastvrij de Gabry's voor-mij waren. Zonder iemand te zien, liep ik den groo- ten salon in; de jonge kastanjeboom, die daar zijn breede bladeren uitspreidde, kwam mij voor als een vriend. Doch, wat ik toen op de console zag, verraste mij zóó, dat ik met mijn beidt handen mijn bril recht op mijn neus zette en ik mezelf betastte, om mij tenminste eenige zeker heid te verschaffen, dat lk nog leefde en het zelf was. In één seoonde schoten wel twintig veronderstellingen door mijn brein, waarvan de aannemelijkste leek, dat ik Ingezonden Mededéeflng. Wees liever verstandig dan spijtig; waarom niet heden een flacon Fosters Maagpdllen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt dé vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apo theken en drogistzaken. (Wordt vervolgd.) COURANT i!' «M nw ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldenuche Courant f 1A0; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned O. en W. Indiö p. zeepost f '2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70,f1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.2Ö, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Poet-Giroreken in* No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (guljard). Ingea. medied. (kolombreedte ale redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertentie* (gevraagd, te kooi», te buur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 at mm*. €m$m- Londen, 2 Juni. Als resultaat van proe ven, waaraan hij acht jaar heeft gearbeid, heeft eeni Ldverpoolsch scheikundige en me- tallurg een verbeterde soort van getemperd staal uitgevonden, hetwelk naar hij zegt een veel hoogare elastische gene bezit dan het staal, dat tot dusverre in den scheepsbouw wordt gebruikt. De platen kunnen dienten gevolge dunner zijn zonder aan sterkte te verliezen, waardoor het mogelijk is een schip van een zekere grootte lichter te maken, zoo dat een zwaardere lading kan wonten ver voerd. „Dus ben ik geestig, wanneer lk slaap," was mijn antwoord. Waschecht krankzinnig geworden was. Wat ik zag kon onmogelijk bestaan en ik kon 'het on mogelijk als niet bestaande beschouwen. Het voorwerp van mijn verbazing stond, zooals ik reeds zeide, op een console, waarboven een verweerde, doffe spiegel hing. Ik keek in dien spiegel en kan nu zeg gen; dat ik eens in mijn leven het vol maakte beeld der ontsteltenis gezien heb. Maar ik moest erkennen, dat ik over iets verbluffends verbluft was. Het voorwerp, dat ik met verwondering, die door nadenken niet minder werd, aan staarde, stond volmaakt onbeweeglijk voor mij. Het blijvende en ^roerlooze van het verschijnsel sloot iedere mogelijkheid van hallucinatie 'buiten. Zenuwaandoeningen, die het gezichtsevrmogen storen, zijn mij geheel vreemd. Immers deze komen voor namelijk voort uit maagstoringen en ik bezit een uitstekende maag. Bovendien gaan gezichtshallucinaties doorgaans ge paard met bijzondere en abnormale bij komstige dingen, die de gehallucineenjen zelf treffen en hun een soort schrik in boezemen. En nu bemerkte'ik niets van dien aard, en het voorwerp, dat ik zag, kwam, hoewel onmogelijk in en op zich zelf, mij. voor als een zeer natuurlijke werkelijkheid. Ik zag, dat het drie afme tingen en kleuren had en dat het schadu wen van zich afwierp. Tranen kwamen mij' in de oogen en lk moest mijn brille- glazen schoon maken.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1