T Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS HEI JLOOj v/h. FILBRI, alle Glazen. VAN DINSDAG 3 JUNI 1924. Onze vroegere plaatsgenoot ir. J. Kip- perman, ingenieur bij de telefonie en ra- dio-afdeel'ng aan den Octrooiraad, is met ingang van 1 Juni benoemd tot Ingenieur -en chef van de werkplaatsen van den Ge meente-telefoondienst te Amsterdam. Gouden Jubileum. Woensdag 28 Me: was hel 50 jaar geleden, dat de heer Van Zuijlen- zich in de Spoor straat ais kapper vestigde. Geen wonder, dat 7u'k een zeldzaam feit vooral ook van de col lega's in het vak niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. Vereenigd ten zijnen huize werd hem met hartelijke woordten van wasr- deering en sympathie door den secretaris, namens dte afdeeling Helder van dten Bar biers- en Kappersbond, een fraaien stoel aangeboden met den wensch, dat hij dien nog jaren moge gebruiken. Zeer gevoelig voor zoo ondubbelzinnige blijken van vriend schap werd dit geschenk door den jubilaris dankbaar aanvaard. Leveringen. De levering van gerookt en pekeispek ten behoeve van de soldatenmenages ln het garnizoen over het 2e halfjaar 1924, Is opgedragen aan' P. Wit, van Galen straat 86 alhier, tegen de navolgende prijzen: Gerookt .spek f 0.60 per K.G.; pekeispek f 0.66 per K.G. Inwijding nieuwe B.-K. scholen. Maandagmorgen te 11 uur had de plech tige inwijding en ingebruikstelling plaats van de R.-K. jongens- en meisjesschool aan den Polderweg en de Javastraat. Zoo als men weet, ls de eerste steenlegging hiervan ln October 1928 geschied, tjjans, een half jaar later, kunnen de beide scho len reeds in gebruik worden -genomen, zoo dat de bouw met spoed heeft plaats ge had. De plechtige Inzegening der scholen had, bij ontstentenis van den Voorzitter der Stichting „Het R.-K. Onderwijs", den zeereerwaarden pastoor de Jong, die ver hinderd was tijdig aanwezig te zijn, doch even later verscheen, plaats door den vlootaalmoezenier, den zeereerwaarden heer Alink, die ook het ln de schoolloka len aanwezige crucifix wijdde. Eenzelfde plechtigheid had achtereenvolgens plaats in de jongens- en meisjesschool, waarna, in het natuurkunde lokaal van laatstge noemde, de aanwezigen welkom werden geheeten door den heer Oedee, secretaris der Stichting. Op dit oogenblik kwam juist de Voorzitter, pastoor de Jong, bin nen, die zich gehaast had nog tijdig aan wezig te zijn en thans de openingsplech tigheid vervulde. Spr. heette op dezen voor katholiek Hel der zoö heerlijken dag, alle aanwezigen hartelijk welkom. Ongeveer 6 maanden geleden weerklonk hier de lucht van het blijde kindergezang, en op deze zelfde plaats hebben wij toen God gedankt voor de weldaad, die hij aan ons katholiek on derwijs betoonde, en thans, zoo zegt spr., ia dat, wat toen nog toekomst was, wer kelijkheid geworden, en wij bezitten twee heerlijke katholieke scholen, waar ons ka tholiek onderwijs in zijn volle kracht kan worden ontplooid. Het is de kroon op ons werk. Spr. had, als Voorzitter der Stich ting, gehoopt zelf de scholen te kunnen inwijden, doch eengewichtige conferen tie verhinderde hem tijdig aanwezig tq zijn. Gelukkig maar, want nu is dit ge schied door iemand,'die, toen hij nog ka pelaan hier in onze parochie was, zeer veel voor de totstandkoming dezer scho len heeft gedaan. Spr. bedoelt majoor Alink, thans vlootaalmoezenier, die met deze inwijding de kroon op zijn werk zette. Het verheugt spr., dat de Voorzie nigheid het aldus beschikt heeft Spr. brengt vervolgens dank aan de getrou wen, die majoor Alink ter zijde stonden met allen ijver van een vurig overtuigd gemoed, aan de heeren van het sub-oomite en hen, die zich zooveel moeite gaven de benoodigde gelden bijeen te brengen, aan het bestuur der gemeente, dat met ons heeft meegewerkt, aan den inspecteur van het lager onderwijs te Alkmaar, die, hoewel persoonlijk verhinderd, in een har telijk schrijven de Stichting gelukwensch- te, aan de eerwaarde zusters, door wier ijver zooveel is tot stand gekomen, 't Zag er aanvankelijk niet naar uit, dat we met Juni al zouden kunnen beginnen. Tenslotte dankt spr. hen, die deze schooi inrichtten, en hen, die van hun1 belangstel ling blijk gaven en door hun aanwezig heid dit inwijdingsfeest tot een vreugde vollen dag maakten. Namens het Gemeentebestuur sprak de Burgemeester, de heer W. Houwing, een woord van gelukwensch. Met belangstel ling heeft het gemeentebestuur, zoo zelde spr., de totstandkoming dezer scholen ge volgd; ook hier zijn tal van moeilijkheden overwonnen moeten worden, want al twee jaar geleden waren de plannen gemaakt, maar eerst in October van het vorige jaar kon worden begonnen met den bouw. Met de tegenoverliggende Vakschool vormen die gebouwen een fraai geheel. Ook al moge men ten opzichte van ons onderwijs van meening verschillen, toen kan zich, nu eenmaal het bizonder onderwijs eene plaats in onze maatschappij heeft verkre gen, niet anders dan verheugen in de tot standkoming van een school met ruime lo kalen, enz. als deze. We kunnen ons daar om voorstellen, dat er bij de katholieken op dit oogenblik vreugde heerscht, en spr. wifnscht hen dan ook met dezen dag ge luk, den wensch uitsprekend-, dat het on derwijs, hier gegeven, vruchtdragend mo ge zijn, en de kinderen zal opvoeden tot flinke staatsburgers. Namens h t Kijksschooltoezicht spreekt de heer G. C. Dun, schoolopziener in het district Alkmaar. Hoewel de inspecteur zelf bericht van verhindering had gezon den, is nochtans'de opening van een scho lencomplex als dit voor de :nspectie Alk maar van te groote beteekenis dan dat wij haar onopgemerkt konden laten pas- seeren. Het is voor u een historische dag, zoo zeide spr., er wordt thans geschiede nis gemaakt. Dat is nog wat anders dan geschiedenis herdenken; onze voorouders zouden wedlicht raar opzien, dat wij hun daden thans in een aureool van grootheid hullen, daar zij zelf ze inderdaad niet zoo zagen. Zoo is het met dezen dag ook. Maar niet het uiterlijke bepaalt de be- teeken's van deze ingebruikname, maar het innerlijke. Deze scholen vertegen woordigen een stuk schoolgeschiedenis wij denken daarbij aan mannen, die jaren lang voor de gelijkstelling gestreden heb ben. De gebouwen zijn thans klaar, maar het eigenlijke werk moet beginnen. Voor al voor de opvoeding is het van belang in welke omgeving deze plaats heeft; hier, in deze nieuwe scholen, werkt alles mee om Uiterlijke blijdschap in de jonge har ten te brengen. Aan het personeel der school de taak ook innerlijk vreugde te brengen. Deze scholen moeten uitstekende onderwijsinrichtingen worden, en dat eischt van de leden der school veel. Alleen wie persoonlijk weet wat onderwijsgeven beteekent, kan heseffen de trouw en de toewijding .waarmede dat geschiedt. Dat die bij het personeel dezer scholen aanwe zig zijn, hoopt spr. ten zeerste. Gnze drie trouwe gezellen ln het leven zijn Geloof, Hoop en Liefde. Deze school is van religieus karakter, dus de Liefde zal daarin worden aangekweekt. Een kind voelt bij intuitie of die liefde er is, en zij is van zoo-ontzaglijk groote beteekenis in de jonge harten. De heer J. Korver, oud-schoolopziener heeft de school in de Jonkerstraat als het ware zien worden. Spr. heeft daarin veel lief en leed meegemaakt en nu hij deze fraaie nieuwe gebouwen ziet, welt een danktoon in zijn hart op daarvoor. Spr. hoopt, dat van Godswege kracht aan de zusters zal worden gegeven om hun taak te kunnen vervullen, en hoopt, dat de Stichting niet moge leiden tot scheuring in de gemeente, maar integendeel, tot hooger eenheid. Behalve de notabelen uit de katholieke wereld, waren bij de plechtigheid aanwe zig de Burgemeester, de Gemeente-secre taris, de heer Kamman, de wethouders Verstegen en Van Breda, alsmede van de Oommissie van Toezicht op het Lager On derwijs mevrouw van Urk-Zwanenburg, verder de heer Storm, hoofd der Chr. TI.U.L.O.-8chool aan den Kanaalweg, en voorts het Kamerlid de heer van de Bilt, en den reeds genoemden heer Korver enz. De scholen zijn gebouwd door den ar chitect ten Hacken, uitgevoerd door den opzichter Ammersdorfer en de aannemers Gebr. Boekei te Nieuwe Niedorp en H. Doorn te 't Zandt. De jongensschool aan den Polderweg bezit 11 lokalen, de meis jesschool aan de Javastraat 8; beide scho len hebben een overdekte ruime speel plaats. De centrale verwarming is aange bracht door de firma Zaalman te Hilver sum, de electrische verlichting door den heer Zoetelief alhier. Na afloop werd de eerewljn aan de aan wezigen rondgediend. Het Balalaika-concert uitgesteld. Het Balalaika orkest, dat morgen (Woens dag) in „Casino" een concert zou geven, ver toeft nog in Brussel. Aangezien de reeks concerten, die het daar geeft, is verlengd geworden, kan het orkest niet eerder naar Holland komen dan na de Pinkster, waardoor het concert alhier moet worden uitgesteld. Rijkszorg voor de Helden der zee. Zaterdag had de Minister van Water staat een deputatie van het Helden-der- Zeefonds op zijn Departement genoodigd, om hem in te lichten, hoe het best aan de nooden der dappere mannen zou kun nen worden tegemoet gekomen. De deputatie bestond uit het dage- lijksch bestuur van het Helden-der-Zee- fonds, Henri ter Hall, de gep. luitenant ter zee Jager, den heer Lalau (penning meester), den eere-voorzitter van het fonds, burgemeester Houwing uit Helder, het eerelid van het fonds dr. L. A. Rade maker en mevr. de Jong— de Ruyter. De samenkomst had een alleraange naamst verloop, Miniéter en deputatie waren het er over eens, dat de instelling van een pensioen om meer dan een reden niet wenscbelijk was, ook, dat het red- dinigwerk een werk van spontaan en par ticulier initiatief moet blijven. Verder be stond er eenheid van gevoelen omtrent het punt, dat allereerst de oude redders aan een onbezorgden levensavond moeten worden geholpen. Instemming vond het denkbeeld van den heer Ter Hall, een werkwijze als van het Nationaal Steun comité te volgen, ln dier voege, dat het Rijk het door particulier initiatief bijeen gebrachte met een even groote som zou aanvullen. De deputatie vestigde nog de bijzon dere aandacht van den Minister op de redders, die geheel op eigen gelegenheid en niet in de reddingboot bun leven voor den' medemensch waagden. Gedrukt werd op de wensóhelijkheld, dat de fondsen voor hetzelfde doel zich zooveel mogelijk vereenigden. Het Hel- den-der-Zee-Fonds heeft dit jaar reeds 5653 ontvangen, behalve hetgeen Ter Hall's Revue-Gezelschap reeds verza melde. De Minister meende, dat het noodgeval op zichzelf moet worden bezien, hetgeen de deputatie toestemde. ZIJ ontving der halve het verzoek Z E. zoo spoedig inoge- IngezondenMededeellng. Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES voor het spoedig vervaardigen van lijk in het bezit der noodige gegevens te stellen,. Z.E. gaf uitdrukkelijk te kennen, dat hij zich met vreugde zet aan de taak, een oud onrecht goed te maken. Pas zoodra Z.E. het geheel kan over zien, kunnen vaste# voorstellen van hem worden tegemoet gezien. De deputatie had sterk den indruk, dat voor den ouden held van de officieele en officieuse reddingboot het ergste achter den rug is. GEMEENTERAAD. Verschenen is een Vervolgagmda voor de vergadering van don 'Raad, te houden op hedenavond. ZIJ bevat de volgende punten ter behan deling: Ingekomen stukken. f. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten van NoordrHolland op het Raads besluit van 18 Mei jJ. tot betaling uit den post onvoorziene uitgaven dienst 1928. g. Idem op het raadsbesluit van 29 April J.L tot onderhandeche verhuring van het grasgewas der LniundatJekade. h. Idem op het raadsbesluit van 22 Februari J.L inzake ruiling van grond met het R.-K. Kerkbestuur. j. Bericht van Gedeputeerde Staten van Noordholland van ontvangst van de Ver ordening tot wijziging der Algemeens Po litieverordening, vastgesteld den 26 April j.1. (Burgemeester en wethouders stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). k. Adres van de Nederlandsche Ver- eeniging van Kermisvakgenooten „Ons Belang", houdende bezwaren tegen het raadsbesluit van 18 Maart j.1. inzake de heffing van rechten voor het gebruik van staanplaatsen gedurende de kermis. (Burgemeester en Wethouders stellen voor dit adres aan hen ter afdoening over te laten). Onderwijs. Advies van Burgemeester en Wethou ders inzake het adres van het Plaatselijk Comité van Actie tegen de Onderwijsver- slechteringen. Mededeellng. Burgemeester en Wethouders deel en mede, dat zij in overeenstemming met het advies der betrokken Commissie van Bij stand geen termen aanwezig achten om wijziging te brengen ii$ het voorstel no pens het tarief van waterlevering (bijlage no. 54 van 1924) en wel! op grond van de motieven door de zooevengenoemde Com missie ontwikkeld, waarnaar bij deze worde verwezen. Tegen de OnderwtJsverslechterlng. B. en W. hebben het volgend schrijver, aan den raad gericht: Door het Plaatselijk Comité van Actie tegen de Onderwljsverslechteringen, ge vormd1 door den Heldersohen Bestuurders- bond, de afdeeling van de S. D. A. P.-, Volksonderwijs en den Bond van Neder landsche Onderwijzers hier ter stede, wordt bij overgelegd adres gevraagd om de Tweede Kamer te verzoeken de voor genomen maatregelen der Regeering in zake het Lager Onderwijs met beslistheid af te wijzen en te willen bevorderen, dat de noodige bezuinigingen daar gezocht worden, waar ze meer inderdaad bezuini gingen zijin en minder de cuttureele be langen van ons volk aantasten. De kleinst mogelijke meerderheid van ons College stelt zich, afgescheiden van den inhoud van het adres, op het stand punt, dat deze aangelegenheid alleen tot de competentie van de Staten-Generaal behoort en de gemeenten zich daarin niet hebben te moeien, overeenkomstig de tot dusver door den Raad gevolgde gedrags lijn en dat dit te meer klemt, wijl de ge meenten een orgaan bezitten in, de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten, dat als het ware geroepen is de belailgen der gemeenten' voor te staan, waar deze in het gedrang mochten komen. Door dit orgaan is ook reeds geadresseerd naar aan leiding van de voorgestelde Regeerlngs- maatregelen op onderwijsgebied, waar naar hier moge worden verwezen. Zij ia voorts van oordeel, dat Uw Raad, door den' 18 Maart j.1. niet mede te gaan met de motie-Hoijblok, welke eveneens ten doel had de toen aangekondigde om derwljsverslechteringen te weren, reeds in dezen zijn houding heeft bepaald en dat het niet aangaat daar thans weer op terug te komen. De grootst mogelijke minderheid van het College van Burgemeester en Wet houders kan zich met het verzoek van het Plaatselijk Comité voornoemd vereeni- gen, omdat de aanneming der voorgeno men maatregelen door de Staten-Generaal voor de gemeente groote uitgaven met zich brengt en(of) het peil van het ondier wijs zal doen dalen. Zij ls verder de meening toegedaan, dat het adres van de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten, dat bovendien slechts aan den betrokken Minister en niet aan de fitaten-Generaal is gericht, nleé vol doende het licht doet vallen op de groote nadeelen dezer maatregelen en dat het toch wel gewenscht is, dat het verzoek van het Comité zooveel mogelijk steun erlangt, In verband met een en ander moeten wi, ons onthouden van een eensluidend qd vies; eensdeels wordt derhalve in over weging gegeven vhet onder werp e-lijk ver zoek voor kennisgeving aan te nemen, an derdeels dit verzoek in te willigen. Bebouwing te Huisduinen. Door het lid van den Raad, den heer E. J. Bok, is het volgende voorstel inge- diend; op de voordracht nopens de vast stelling eener bebouwin.gsverordeaoin-g voor Huisduinen (no. 74 der Bijlage). Artikel 10 worde geheel weggelaten. Memorie van toelichting. Het wil den voorsteller voorkomen, dat artikel 10 niet noodzakelijk is in deze Ver ordening, wetende dat vele eigenaars er prijs op zullen stellen om hun terreinen geheel af te schutten. Ondergeteekende heeft destijds bij het maken van de veror dening voor de bebouwing in de gemeente Helder hetzelfde voorgemeld, doch moch het toen geen meerderheid verkrijgen, thans doet hij zulks met meer klem, omdat behalve de vrijheid voor de bewoners ook de beschutting van den eventueelen aan leg van de tuinen tegen den wind, die vooral ln Huisduinen in N.W. richting krachtig kan zijn en waar een eventueele tuinaanleg veel gebaat zou zijn, door een te plaatsen dichte schutting. Als voor beeld haal ik aan de beplanting aan den Huisduinerweg en de Kerkhoflaan, waar de groei der boornen niet wil. Daaren tegen groeit het in de moestuinen die wei beschut zijn wel. ROND DEN DAM. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Ter ontvangst van den jaarlijkschen vreemdelingen-stroom maken wij ons op. De stroom vanuit Amerika en Engeland, die de laatste jaren onze kusten bereikte, spoelde met het land van belofte der goedkoope Mar ken in zicht, snel, al te snel over ons heen om daar, op Duitschen bodem, tot- rust te komen, uit te vloeien en het vruchtbaar slib, in den vorm van dollars en ponden af te zet-< ten. Dit jaar, nu de Rentemark een dam op wierp aan onze Oostelijke grens, bestaat er groote kans, dat veel vruchtbaar slib zich hier zal afzetten. Wij hebben dus wel reden ook de hoofdstad in extra-aangenaam zomer-toilet te steken ter ontvangst der -toerist-bezoekers, Maar hoezeer de natuur met haar, dit keer extra weelderige, loof-versiering langs de grachten, hoezeer particulieren als hotel- directies, ondernemers van sight-seeing- diensten per auto-Jan-Pleizier, ook hun best doen, aan het toilet blijft een leelijk steekje los zitten door toedoen van Publieke Wer ken. Deze Gemeentedienst is n.1. de laatste weken met een ware hartstocht aan het op breken en asphalt-eeren getogen. Het Rem- brandlplein is een- puin-, planken-, en zand hoop, de meester-schilder zelf staat half-ver- borgen onder grauw zeildoek en omringd van locomobielen en- andere toestellen, die hem afspuiten, schoonmaken en opnieuw verven. Alleen enkele frissche bloeiende planten in het plantsoentje breken de volkomen troos teloosheid, die aan een kermis-afbraak-stem- ming doen denkert. Troosteloos is ook de aanblik van de Rozengracht, waar de boomèn gerooid zijn en de nieuwe rails een lijn-van- verveling trekken door de opgebroken straat. In de Plantage-Middenlaan: dito, dito. Frede- rikspiein: óók zand, óók kuilen, óók loop planken, die over de velerlei obstakels heen voeren. Neen, ons zomer-toilet kan er nauwelijks mee door! De eerste kennismaking daarentegen zal niet slecht zijn. Het Centraal-Station toch nadert snel zijn voltooiing in de nieuwe, uit gebreider gedaante. De overkapping van de drie bijgebouwde perrons is zoo goed als ge reed- en deze week reed1 de eerste trein al dit nieuwe stations-gedeelte binnen. Door het ruime gebruik van glaswerk is het onder de nieuwe kap lichter dan onder de oude en ook de lichte nieuwe kleuren doen prettig en vroolijk aan. Dat zij zóó vervuilen- en ver- roeten zullen als die van de oude: er is weinig kans op. Aan de electriflcatie, waar mede de puffende stank, roet- en gruis ver spreidende locomotieven vervangen zullen worden door de zacht-suizend' voortschui- vende eleotrische motorwagens, wordt hard gewerkt en zij is haar verwezenlijking op de hoofdbaanvakken reeds zóó na, dat de bouw van deze nieuwe kap geheel en al op het elec- trisch verkeer, met het spannen van de gelei draden, enz. gerekend werd. De kennismaking is niet slecht en 't blijft prettig ook dón nog, ais de gast vanuit de, doormiddel van kleurige reclame-licht-plak- katen, fantastisch beschenen -tunnels treedt op onze oprij-laan: het Damrak! Maar«dat toilet in de stads-binnenkamer brrrrrrl lEen ander nieuw zomer-toilet: dat van „Natura Artis'-Magistra", anders gezegd onze „open- tuin" oftewel kortweg „Artis", is puik in orde, nettegenstaande de slechte tijden, die deze instelling de laatste jaren moest mee maken. Dat hebben duizenden en nog eens duizenden stadgenooten dezen Hemelvaarts dag kunnen constateeren. Hemelvaartsdag: dat is voor den Amsterdammer al sinds jaren „Artis-dag". De tuin is dan geopend voor „stadgenooten" raison van 0.25 en Jan- en-alleman trekt er heen. Ik heb, voor het eerst na jaren, dit keer djezen typisch Am- sterdamschen „dieren tuiiT-f eestdag weer eens van nabij meegemaakt en ben getroffen door twee dingen: ten eerste den pitsteken- den staat, waarin de dieren-verzameling ver keerde en waarop, met behulp van naam bordjes, enz. voor de „toelichting" gezor? en ten tweede de wijze waarop de hoofd* stedelijke volks-geest zich bij deze gelegen heid van zijn besten kant laat zien! Allereerst even het tweede: onder de vele duizenden, lie langs de hokken, door de broe'kassen en lanen zwierven, die, op een koel plekje op de gazons waren neergestreken geen en- ke'e wanklank, geen schreeuwerige lawaaiig- be d of baldadige uiting: niets dan een blijde goedmoedigheid en een nieuwsgierige belang stelling. Oud en jong staat in gespannen aandacht voor de koddige apen, de onver schillige roofdieren, de snel-glijdende en nek-wiegeiende zeeleeuwen en men ver telt elkaar, onder uitroeping van bewondering en verbazing, de meest fantastische natuur historische bijzonderheden, die in geen enkel vak-boek te vinden zjjn! Maar dat laatste is vergeeflijk! De tijd, dat de Amsterdammer alles wa-t vloog een „vinkie" noemde en dien tengevolge een vliegmachine tot „stoom- vinkie" gepromoveerd werd, ligt nog niet zoo heel lang achter ons. Dat echter duizenden en duizenden uit de heffe van het Amsterdamsche volk met rus tige vreugde pleizier heieven aan dieren, planten en bloemen, zonder ook maar een oogenblik te toonen, dat zij behoefte zouden hebben aan „sterker" prikkels en.emoties als schetterende muziek, wedstrijd-kansen of wat dtes meer zij stemt dankbaar en hoopvol. Het stemt tevens tot nadenken. Is veel van het praten over de „degeneratie na den oor* log", niet iets dat ten eenenmaie bulten den breeden kern van het volk omgaat? En is óók het praten over „moderne behoeften san bioscoop-drama's en wedstrijden" niet voor een groot deel het zich vrij-praten van hen, die dergelijke behoeften aan het volk kunst matig opdringen? Wie den „Artis-dag" meemaakte, ontkomt niet aan den indruk, dat er voor het bestuur van het Genootschap nog een prachtig ter rein braak ligt. Het terrein ter aemocratlsee- ring van hun instelling voornamelijk. Lange jaren ls „Artis", naast een- zuiver weten schappelijk instituu-t, dat als verzameling van s'udie-materiaal groote waarde had, geweest: een uitsluitend „deftige", exclusieve socië- -teits-vereeniging, waar de, zwaar-contributle- betalende leden elkander -bij concerten, enz rendez-vous gaven en waar zij, op zomer dagen, hun kinderen met de juffrouw uit wandelen stuurden.... Is de -tijd niet gekomen, dat men van de instelling een.... volks-zaak maakt, aller eerst wel door verlaging van de contributie? Wie dezen Artis-dag van nabij meemaakte antwoordt met een volmondig: ja! Reden voor een al te groote exclusiviteit is er zeer zeker niet meer. De verzamelingen zelf ik zeide 't reeds, zijn niettegenstaande de ongunst der tijden, on hoog peil gehouden. Zeker voor een groot deel ais gevolg van de vrijgevigheid der vele begunstigers, die, van verre reizen terugkee- rend, de tuin gedenken met geschenken van merkwaardige dieren maar ook door den ijver, waarmede het bestuur steeds op het aanbrengen van verbetering bedacht blijft. Als voorbeeld van dit laatste zij b.v. vermeld, dat in het aquarium (altijd één van de aan trekkelijkste Artis-verzamelingen) meerdere n'euwe bassins zijn bijgebouwd, waarvan er één, ter voldoening aan de levenseischen van een bepaalde krabben-familie, zelfs op kunst matige wijze het komen en gaan van ebbe en vloed nabootst. Heb ik, in mijn enthousiasme over „Artlö** en den „Artis-dag", in het bovenstaande ge zegd, dat alle vreugde aan en belangstelling in ,..de bioscoop" of „wedstrijden" uit den boo?o is? Ik meen van niet! Uit den booze was dan ook zeer zeker niet ite belangstelling, die hier j.1. Zaterdag en Zondag bestond voor de roei wedstrijd en op -ten Amstei, georganiseerd door „De Konink- 'ilke". Niet alleen de studenten, zooals bij de Varsity, kwamen hierbij in het vuur, maar ook de „burgerlijke" roeiverenigingen, ter- wül het internationaal cachet gegeven werd dom- de mededinging van een aantal Duitsche roeiers. Deze dag werd tevens benut ter ver- sterklne van het Olympisch Oomité-fonds; langs de oevers werd onder de. talrijke toe- sriionwcs druk gecollecteerd' en niet zonder succes. De veie gevens zulten achteraf van hun giften geen spijt hebben, want deze wedstrijden- bewezen niet alleen de superio riteit van het Nederlandsche roeien boven dat der Duitschers (die in de meeste nummers „geen schijn van kans" hadden), maar br«ch- ten- meteen- tot resultaat, dat twee Amster- damsch ploegen naar de Olympiade te Parij9 zullen worden uitgezonden, n.1. de „oude vter" van de burgerverqeniging „De Amstel" en de „oude acht" van de studentenvereeni- ging „Nereus". Mogen zij er de Amsterdam- sche kleuren naast de Nederlandsche hoog"' houdenI Er valt op 't gebied van het „varen", al is 't dan ook niet op sport- of op roei-gebied, nog van een andere „Amsterdamsche" over winning te gewagen! Die n.1. behaald door den Kon. Holl. Lloyd in de Tweede Kamer. Deze belangrijke hoofdstedelijke reederij (zij betaalt pi. m. 31/» millioen aan loonen per jaari) geraakte de laatste jaren leelijk „ach terop", voornamelijk wel door het verkwis tend en uit een soort hoogmoedswaanzin voortgesproten beheer van een der thans af getreden leden der directie. Zoo deed zij b.v. tegenover het Centraal-Station op den hoek van de N. Z. Voorburgwal een kantoor-paleis bouwen-, dat ettelijke millioenen verslond. Toch is het bedrijf volgens deskundigen levenskrachtig en van nationale beteekenis. Toen dan ook,, na informatie, gebleken was, dat bij eventueele liquideering van de' Mij. andere reeders de diensten niet zouden overnemen, en tevens dat particuliere ban kiers niet nationaal genoeg voelden om hier in voldoende mate te steunen, werd bij de Tweede Kamer door de Regeering het voor stel tot het verstrekken van kas-voorschotten aan den Lloyd' ingediend. Dit voorstel ont moette veel kritiek. Men sprak van een ver teerd „precedent", een ongerechtvaardigde „protectie" en Rotterdamsche reeders en an deren kwamen met adressen, waarin ver werping bepleit tferd. Op de mérites van de zaak zal ik hier niet verder ingaan. Alleen zij gewezen op het belang dat Amsterdam leeft bij het voortbestaan van de Mij. Een groot aantal hoofdstedelijke werkkrachten verdienen bij haar hun levensonderhoud en oen nu dan ook gisteren bekend werd, dat het steun-voorstel in de Tweede Kamer met een betrekkelijk groote meerderheid werd Het zomertenue. Artts-tiag, Ome roeiers naar de Olym piade. Nóg een overwinning!

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5