granieten BADKUIPEN DE JONG, aan de Zuidstraat, DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD Vertrouwelijk! Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6878. DONDERDAG 6 JUNI 1924, 52ste JAARGANG. DUITSCHLAND. Uit den Rijksdag, De regeering blijft aan. De rede van dr. Marx. FEUILLETON. Dit werd snel gezegd; maar terwijl ik naar haar luisterde, had ik tijd genoeg om Ingezonden MededeeHng. COLBERT-CO STUU MS STR00- HOEOEN OVERHEMD BRETELLES Wapenschouw ln Mtlnchen. „Zij ia het,* antwoordde lk, „en ik «ie Een communistenproctw voor den Fran sehen krijgsraad. FRANKRIJK, Ingezonden Mededeellng. Stukgeloopen Voeten Jk vraag uw meening," ging mevrouw de Gabry voort, „omdat Jeanne een arme President MlHerand. ENGELAND. De tannel onder het Engelsche Rammi, De kwestie van de volkshuisvesting In Engeland. Ingezonden Mededeellng. OOSTENRIJK. De aanslag op SeipeL HONGARIJE. RUSLAND. Mijn-ongeluk. HELDERSCHËCOURANT LloM op voor auto's en fietsen 4 Donderdag B Juni9.48 uur Vrijdag 6 9.44 De Berlijnsche oorr. van het HbL meldt d& Dinsdag: De Rijksdag, opnieuw zonder regeering bijeen, was, ais kijkspel, belangwekkender, Eenig programpunt was de voortgezette behandeling van de zaak der drie nog niet op grond van de immuniteit op vrije voe ten gestelde communistische afgevaar digden. Ex-president Löbe was raporteur van de oom missie uit den Rijksdag, die ad vies moest uitbrengen. Zijn rapport was zeer sensationeel. Dat overzicht brengt geweldig veel ma teriaal over het georganiseerde en voort gezette hoogverraad der communistische partijleiders en het blijkt, dat alle burger lijke partijen daarin aanleiding kunnen vinden om vóór de opheffing van de im- muniteitswet te stemmen. Blijkbaar zit er weer eens wat in de lucht en worden de „bourgeojs" lichtelijk onrustig. Natuurlijk was de opwinding in de zaal door een en ander zeer groot. "Vóór de rede van den communist Koe nen zou de botsing komen. De president wilde telkens de schreeuwende en joelen de communisten naar hun zitplaatsen te- rugoammandeeren, maar men luisterde niet altijd naar hem. De bekende weerspannige communist Remmele, die naast de banken van zijn partij stond, wenschte niet op aandringen van den voorzitter plaats te nemen. Ook niet toen het hem ten tweeden male gebo den werd. Toen werd de voorzitter boos en schorste hij voor vijf minuten de zitting. Algemeen was de indruk, dat hij ongelijk had en er zich wel wat al te gemakkelijk van afmaakte, door den Rijksdag als een kinderschooltje te behandelen. De commu nisten zijn al lastig genoeg en het is niet gewenscht, nog conflicten met hen uitte lokken. De opwinding was geweldig. Boeken en papieren vlogen als projectie len door de zaaL Scheldwoorden waren In het kabaal niet meer hoorbaar. Na vijf minuten kwam de heer Wallraf terug, al leen om de zitting nu definitief op te hef fen. Het senioren-convent zal nu positie nemen tegenover deze pijnlijke quaestie. Berlijn, 8 Juni Officieel. De rijkspresi dent bevestigde rijkskanselier Marx op nieuw in dit ambt en op diens voorstel ook de rijksministers in de tot dusver door hen bekleede functies. BerUjn, 4 Juni Na de voorstelling der rijksregeering in don Rijksdag besprak de rijkskanselier Marx allereerst de moei lijkheden bij de regeeringsvorming, die haar diepere oorzaak vinden in den be- narden buitenlandechen politieken toe stand1 des Rij ka Hij wees op de lange vruchtelooza pogingen van Duitschland om tot een waren vrede te komen en zeide voorts o.a. het volgende: De quaestie, die de groote internatio nale politiek beheerscht is de houding, welke moet worden ingenomen tegenover het rapport der deskundigen. Naar de overtuiging der rijksregeering is dit voor door ANATOLE FRANCE. 22) Ten slotte kon ik niet langer twijfelen aan de juistheid van mijn waarneming en moest erkennen, dat ik de fee voor mij had, de fee, warvan ik onlangs in de bi- blioteek gedroomd had. Zij was bet, zij was het ongetwijfeld! Zij zag er uit als oen jonge koningin; zij had nog dezelfde trotsche en slanke houding; zij hield In baar hand het hazelnootstokje, droeg het tweepuntig kapje en de sleep van haar japon van brokaat lag in sierlijke plooien om haar voetjes. Het was hetzelfde ge zicht, dezelfde gestalte. Zij was het, en om eiken twijfel weg te nemen, zat zij op den rug van een dikken foliant, die pre cies op de Neurenbergsche Kroniek ge leek. Haar onbeweeglijkheid stelde mij maar half gerust, en ik wil gaarne beken nen, dat ik bang was, dat zij weer hazel- nooten uit haar zak zou halen, om mij de doppen in het gezicht te gooien. ik stond er nog met open: mond en van verbazing naar te kijken, toen oor klonk™1* mevrouw de ^ablT mijn 8v.8at "daar naar uw fee te kfj- wh'ih II k Bonnard," zeide mijn gast- lijkt?" «vindt u niet, dat zij goed Waschecht Duitschland' de levensquaestie. De regee ring ziet in het rapport een uitweg uit de reeds te Lang durende zware economische crisis, waarop spoedig een ontspanning moet volgen, zal niet het geheele Duit- sche bedrijfsleven ten onder gaan. Zij heeft derhalve de O. v. H. medegedeeld, dat zij bereid is, haar medewerking aan de plannen der deskundigen toe te zeggen. De door Duitschland uit te vaardigen wetsontwerpen, zullen eerst in werking treden, wanneer ondubbelzinnig vaststaat, dat ook de tegenpartij het deskundigen rapport als een ondeelbaar geheel en on veranderd aanneemt, en wanneer er waar borgen zijn gegeven, dat de tegenpartij tevens alle in het rapport genoemde maat regelen tot herstel van het Duitsche pres tatievermogen neemt. Wanneer het rapport in den geest van eerlijke overeenstemming als een geheel door alle betrokken' regeeringen wordt aanvaard en uitgevoerd, zullen wij met onze schadevergoedingscredieten weder op den grondslag van het vredesverdrag staan. Het is slechts consequent en1 onaf wijsbaar, dat in de oude bezette gebieden de Rijnlandovereenkomst wordt hersteld en dat de buiten het verdrag van Ver- sailles om bezette streken worden ont ruimd. De rijkskanselier besloot zijn rede met de dringend© vermaning aan den Rijksdag om de saneering van Duitschland, welke de laatste maanden langzaam is begonnen, niet te verstoren. Het buitenland moet zien, dat het Duitsche volk aaneengeslo ten den weg naar de vrijheid, die het wordt aangeboden, wil bewandelen. Het moet échter ook het bewijs leveren, dat het tot een eerlijke overeenkomst bereid is. Slechts dan zal het door tallooz© teleur stellingen en deemoe^igingen geschokte geloof aan een waren en duurzamen vrede zich weder bij het Duitsche volk vestigen. De Beiersche „Kriegerbund" heeft dé zer dagen zijn 50-jarig bestaan gevierd met een feest op den Königsplatz en een optocht door de stad, waaraan 16000 oud strijders deelnamen. Alle prinsen uit het vroegere vorstenhuis en vele legeraan voerders uit den oorlog, o.w. de generaals v. Heeringen en graaf Bothmer, woonden de plechtigheid op dein Königsplatz bij. In zijn feestrede weet generaal Reuter de in eenstorting aan dein „dolkstoot jj, den rug", en wekte hij het Duitsche volk op tot eenheid voor den bevrijdingsoorlog „Frankrijk", zeide de generaal, „zal mis schien nog eens met ontzetting terug zien op wat een met blinden haat tegen Duitschland bezield staatsman heeft uit gelokt". Het défilé aanschouwden de prinsen van het balkon) van het paleis, waaronder de koninklijke standaard was geplaatst. Aan lte zien, dat mijn fee een door een nog on geoefende hand, maar toch met veel smaak en gevoel uitgevoerd, gekleurd wasbeeldje was. Ook al had het verschijn sel een natuurlijke verklaring gevonden, toch, bleef mijn bewondering zeer groot. Op welke wijze en door wien was de dame der Kroniek een tastbare werkelijkheid geworden? Dat begeerde ik te weten. Toen ik mij tot mevrouw de Gabry wendde, zag ki, dat zij niet alleen was. Een jong, in het zwart gekleed meisje stond naast haar. Haar oogen, die zachtgrijs waren als de hemel van Mauritius, had den een intelligente en tevens naïeve uit drukking. Haar armen waren wat mager en haar fijne, maar roode handen bewo gen zich onrustig heen en weer. In haar merinos japonnetje was zij slank als een jonge boom; haar groote mond verried openhartigheid. Ik kan niet zeggen hoe zeer dat kind van het eerste oogenblik af mijn sympathie opwekte. Zij was niet mooi, maar de drie kuiltjes in haar wan gen en in haar kin lachten en over haar geheele wezen, dat iets onschuldig-linksch had, lag iets, ik weet niet niet wat, op rechts en goeds. Mijn blikken gingen van het beeldje naar het meisje, en ik zag hoe ze, zonder zich daarvoor te schamen of te trachten het te verbergen, een hoogroode kleur kreeg. „Welnu," zeide mijn gastvrouw, die aan mijn verstrooidheid gew,end was en mij1 gaarne tweemaal hetzelfde vroeg; „ls dat werkelijk de dame, die, om u te bezoe ken, door het raam, dat u open hadt laten staan, naar binnen kwam? Dat was erg brutaal van haar, maar erg onvoorzichtig van u. Herkent u haar?" kroonprins Rupprecht werdén voortdu rend ovaties gebracht, de völkischen begroette hein met „Heill" en het Deutsch- iandliedl Voor dien Franschen krijgsraad begon Dinsdag een proces tegen 60 communisten, beschuldigd van anti-militaristische pro paganda in die bezette gebieden. Onder hen bevinden zlóh eenige Fransche staats burgers, waarbij een Mohammedaan en 8 soldaten der bezettingstroepen. Zij worden verdedigd door twee Fransche en twee Duitsche advocaten. De verdedigers be streden de bevoegdheid der rechtbank. Toen deze zioh zelf competent verklaarde, verlieten de verdedigers onder protest de zaal, waarop het proces tot 's namiddags werd verdaagd. Het congres der Fransche getailleerde socialisten heeft Maandagavond laat met algemeene stemmen het besluit genomen, dat in de tegenwoordige omstandigheden geen partijgenooten in de nieuwe regee ring zitting zullen nemen, maar ln een ander besluit tegelijk de toezegging ge- daap om een regeering onder Herriot te steunen en mee te werken tot aanneming van de begrooting. De regeering eventueel door Herriot te vormen, zou dus eene minderheids- regeering zijn, die steeds van den socialis- tischen steun afhankelijk zal zijn. Het is de vraag of de radicaal socialisten onder die omstandigheden geneigd zullen zijn een ministerie te vormen. Intusschen heeft Herriot al een en ander over zijn program openbaar gemaakt. In plaats van de taancieele machtigingswet, die de daling van den francjmoest tegen houden en dit ook gedaan heeft zal een hervorming der directe belastingen komen. Of de buitenlandsche geldschieters van Frankrijk daarmede genoegen zullen nemen, en of m. a. w. de franc daardoor niet weer aan daling onderhevig zal worden, is nog de vraag. Aan den anderen kant zullen echter de militaire lasten worden verlaagd. De plannen die Herriot ten aanzien van het leger koestert zijn le. verkorting van den dienstplicht; 2e. invoering van een volksleger. Herriot's program vermeldt voorts onderwijs-hervorming, sociale verzekering en naleving van den 8-urigen werkdag. Inzake de buitenlandsche politiek is Herriot een beetje bij gedraaid, nog wel niet zoover, dat hij zegt de Roer niet te willen ontruimen, doch hij verlangt alvo rens daartoe over te gaan, dat de waar borgen, door de deskundigen aangegeven, in werking zijn gesteld onder beheer van de bevoegde internationale lichamen dat kan nog wel even duren, terwijl men in Duitschland daarmede allerminst is ingenomen. De Fransche socialistische partij en de deelneming aan de regee ring. De „parti socialist© francais", de meest rechts-staande socialistische partij, waarvoor in de Kamer o. a. zitting hebben de heeren Brunet, Aubriot, Levasseur, Dejeante en admiraal Jaurès, heeft een motie aangeno men, waarbij met het oog op de buitenge wone omstandigheden, waarin Frankrijk zich thans bevindt, verklaard1 wordt, dat het in het belang der partij is, aan de regeering deel te nemen. Palnlevé tot voorzitter der Kamer gekozen. Parjjs, 4 Juni. De Kamer heeft mét 296 verzacht en geneest men met Purol. haar op de oonsole precies zoo terug, als ik haar op de tafel in de bibliotheek zag." „Als dat zoo is," zeide mevrouw de Gabry, „dan hebt u die gelijkenis in de eerste plaats te danken aan u zelf, die ondanks uw gemis aan phantasie uw droomen toch in zoo levendige kleuren weet te schilderen; vervolgeps aan mij, die uw droom zoo goed onthield en zoo getrouw weergaf, en in de derde en voor naamste plaats aan mademoiselle Jeanne, die volgens mijn nauwkeurige aanwijzin gen het wasbeeldje, dat u daar ziet, ge modelleerd heeft." Mevrouw de Gabry had intusschen de hand van het jonge meisje in de hare genomen; maar deze maakte zich los en vluchtte het park in. Mevrouw de Gabry riep haar terug. jeanne!Hoe kan je toch zoo ver leden zijn! Kom gauw hier!" Maar het hielp niet; het angstige kind verdween tusschen het gebladerte. Me vrouw de Gabry ging zitten ln den ©eni gen stoel, die in den vervallen salon was blijven staan. „Mijn man heeft u zeker reeds over Jeanne gesproken, niet? vroeg zij. „Wij houden veel van haar; het is een lief kind. Vertelt u mij eens eerlijk, hoe u het beeldje vindt." Ik antwoordde haar, dat het een ge voel- en smaakvol werk was, doch dat het de maakster ervan aan kennis en oefening ontbrak, en voegde eraan toe, dat ik er zeer door getroffen was, dat jonge, teere vingertjes op zoo'n wijze het gegeven van een halfkindschen grijsaard uitgewerkt en aan zijn droomen op die manier een vorm gegeven hadden. stemmen, tegen 209 stemmen op Maginot, Painlevé tot voorzitter gekozen. De commu nisten stemden op Marty. La de wandelgangen van den Senaat heeft een medewerker van Havas den in druk gekregen dat de Senaat, hoewel er slechts 120 Senatoren de motie van het kartel der link er groep en, waarin mede werking aan MiHerand geweigerd wordt, hebben goedgekeurd, zoo goed als een stemmig Kamer-ontbinding zoo deze ge vraagd werd, zou weigeren. Reeds is van de mogelijkheid! ge rept, dat Millerand den Senaat om mach tiging zou vragen de Kamer te ontbinden, wanneer Herriot, wat al zeer onwaar schijnlijk is, mocht weigeren van Mille rand de opdracht te aanvaarden om een kabinet te vormen. De Petlt Parisien heeft een berekening gemaakt omtrent de verhouding in Kamer en Senaat ten opzichte van het vraagstuk van het aftreden van Millerand. Op grond van de tegenwoordige indeeling stelt het blad vast, dat in de Kamer 807 afgevaar digden vóór het aftreden zijn, terwijl om geveer 180 afgevaardigden er zich tegen zullen verklaren. Wat den Senaat betreft, rekent het blad uit, dat, nu de sterkste groep, die der linksch-democraten, zich gisteren met 122 tegen 15 stemmen vóór aansluiting bij het kartel der linker groe pen heeft aangesloten, 162 stemmen tegen en 123 stemmen vóór het aanblijven van Millerand zullen worden uitgebracht. De eerste minister heeft beloofd een deputatie uit de Kanaal-commissie uit bet Lagerhuis te zullen ontvangen. De Times zegt, dat onder de leden van alle partijen in den laatsten tijd stemming is gemaakt voor het plan en verklaard wordt dat indien de regeering het bou wen van een tunnel onder het Kanaal door zou aanmoedigen, het voorstel de besliste goedkeuring zou hebben vaij meer dan vierhonderd leden, hetgeen veel meer Is dan vroeger ooit werd bereikt. Londen, 4 Juni. Het lijdt geen twijfel; minister Wheatley is als parlementariër een1 groot succes. Hij imponeert het Lagerhuis door zijn prestaties. Dat was duidelijk te merken aan- dé bestrijding van conservatie ven en liberalen. Met een plan te komen voor den bouw van twee-en-een-half millioen huizen, dat kosten van veertienhonderd mil lioen pond meebrengt, is voorwaar geen klei nigheid. Hij' wil geen huizen bouwen voor verkoop, maar voor. verhuur tegen redelijke lage prijzen. Ten tweede het arbeidersvraagstuk. De vakvereenigingen willen alleen tegen werk garantie van vijftien jaar een kleine ver meerdering van het aantel leerlingen toestaan. Het tegenwoordig toegelaten aantal leerlin gen wordt echter niet eens bereikt, doordat ook andere bepalingen het animo dér jonge lieden vermindéren: Tenslotte de fabrikanten en handelaars in bouwmaterialen. Met de „rings" kon Wheat ley uitnemend opschieten, vooral steemfabri- kanten waren zeer raisonnabel en wilden den prijs van Januari als maximumprijs aan vaarden. Tegen niet aangesloten fabrikanten dient Wheatley een ontwerp in, dat ten doel heeft woekerwinst maken te voorkomen. Alles bij elkaar maakte Wheatley een uit- nemenden indruk. Hij is een handig debater eD brengt zijn toehoorders onder den indruk. Hij kreeg van Johnson-Hicks dan ook een compliment. Het gaat voorloopig nog alleen om de „Money resoluties". Het laatste woord is nog niet gesproken en hij: zal een harden wees is. Gelooft u, dat zij met het maken van dergelijke beeldjes geld zou kunnen verdienen?" „Neen, dat geloof ik niet!" antwoordde ik; „en zoo erg te betreuren vind ik dqt niet. Het meisje is, zooals u zegt, lief en zacht; ik neem dat van u gaarne aan, trouwens ik lees het op haar gezicht. Het kunstenaarsleven brengt gevaren mede, die zelfs sterke naturen uit het goede spoor brengen. Dit jonge schepseltje is van nature tot liefhebben geschapen. Laat u ze trouwen!" „Maar zij heeft geen bruidschat," ant woordde mevrouw de Gabry. En wat zachter ging zijn voort: „U, mijnheer Bonnard, kan ik alles wel zeggen. De vader van dit meisje was een welbekend bankier, die groote onderne mingen op touw zette. Hij hield van het avontuurlijke en gewaagde, en wist ook anderen daartoe te verleiden. Niet, dat hij oneerlijk was: hij' misleidde zichzelf vóór hij anderen' misleidde. En daarin ligt misschien nog de 'grootste handigheid. Wij gingen veel met hem om: hij pakte mijn man, mijn oom, mijn neven, ons allemaal in. Plotseling kwam de débflcle. Mijn oom verloor Paul heeft het u al verteld door de catastrophe drie vier den van zijn vermogen. Wij kregen niet zoo'n zwaren klap, en dan, wij hebben geen kinderen!Kort na zijn bankroet stierf hij, en daar hij absoluut niets na liet, meen ik het recht te hebben te zeg gen, dat hij een eerlijk man was. U zult zijn naam wel in de couranten gelezen hebben: Noël Alexandre. Hij had een lieve vrouw, die vroeger, denk ik, ook wel mooi geweest is. Alleen hield zij wat te veel van opschik, maar bij den krach van haar man droeg «ij haar lot moedig Zeg, amice, |e sprak er laatst over om een badkuip en geyaer te koopen. Heb |e de nieuwe bij de Firma al gezien 7 Zoo niet, ga dan eens kijken, Je koopt er beslist een. Ze zijn niet duurder dan een geëmailleerde, maar wel hygiënischer en mooier. dobber hebben zijn ontwerp aangenomen te krijgen zonder amendementen; diie het in be langrijke opzichten wijzigen. Volgens berichten uit Boedapest zeg gen de bladen daar, dat er een uitge breide samenzwering op touw gezet is, die zoowel tegen het leven van Seipel als dat van Horthy gericht is. De geneesheeren zijn van' oordeel, dat ingeval geen complicaties intreden, op ge nezing kan worden gehoopt. De crisis ia evenwel nog niet voorbij. Het projectief bevindt zich óf in het longweefsel óf, wat waarschijnlijker is, aan de rugzijde van de borstkas, hetzij in da wervelkolom of in de ribben. Aan een operatie is voorloopig niet te denken. De vice-kanselier, dr. Franje, heeft een beschrijving gegeven van den aanslag op dr. SeipeL Hij constateerde o.a. dat er geen aanwijzingen zijn gevonden voor de veronderstelling dat de dader medeplich tigen heeft gehad of dat er personen zijn geweest, die van het plan tot den aanslag hebben geweten. Volgens een bericht van het Hollandsch Nieuwsbureau uit Weenen maakt een blad daar melding van een groot schan daal in Hongarije, dat door den algemeo- nen commissaris van den Volkenbond aan het licht zou zijn gebracht. Het heeft be trekking op de zoogenaamde „Helden- besitze", dat zijn landerijen, die waren toegewezen aan personen, die zich in den oorlog verdienstelijk hadden gemaakt Het is gebleken, dat eern groot aantal dezer hoeven zijn geschonken aan perso nen die nooit aan het front geweest zijn of zelfs in het geheel niet als militair heb ben gediend en dat vel© der begiftigden blijkbaar alleen zulk een bezitting heb ben. gekregen, omdat zij bevriend waren met hooge regeeringspersonen. De vleu gel-adjudant van den regent, majoor Ma- gas Haz, heeft op deze wijze 1000 morgen land gekregen1. Ook de regent van Horthy zelf zou een groote hoeveelheid land in de nabijheid van zijn bezitting in Kende- res voor zichzelf in beslag hebben geno men. De algemeene commissaris heeft er op gewezen; dat een dergelijk omgaan met het grondbezit ongeoorloofd is en ook een inbreuk vormt op het vredes verdrag. De 'groote bezittingen, die door verbeurdverklaringen aan den staat zijn gekomen; behooren te worden verkocht en niet te worden weggeschonken. Uit Charkof wordt gemeld, dat door een ontploffing ln een der mijnen van het Donbekken 8 mijnwerkers gedood en 39 en gelaten. Zij stierf een jaar na hem en liet Jeanne alleen op de wereld achter. Van haar vrij 'groot vermogen had zij niets kunnen redden. Van zichzelf was mevrouw Noël Alexandre een Allier, de dochter van Achille Allier uit Nevers." „De dochter van Clémentine!" riep ik uit. „Clémentine is dood en haar dochter is dood! De menschheid bestaat bijna ge heel uit dooden, zoo weinig in aantal zijn de levenden in vergelijking met hen; die geleefd hebbent. Wat is toch dit leven, dat nog korter is dan de korte herinne ring aan de menschen. En in de binnenkamer van mijn hart bad ik: „Waar gij thans ook zijt, Clémentine, zie neer op dit door jaren verkilde hart, dat toch eens warm voor u klopte, en1 zeg mij, of het weer niet tot nieuw leven ge wekt wordt door de gedachte lief te mo gen hebben, wat van u hier op aarde ach tergebleven is. Alles vergaat, zooals gij en uw dochter heengegaan zijt, maar het leven is onvergankelijk, en dat moet men in zijn eeuwige vernieuwde gedaanten liefhebben. Ik was met mijn boeken, zoo als een kind, dat met bikkels speelt. Mijn leven krijgt nu in zijn laatste dagen weer zin ©n belang en reden van bestaan. Ik ben grootvader. De kleindochter van Clé mentine ls arm. Ik duld niet, dat een an der voor haar zorgt en haar een bruid schat geeft." Mevrouw de Gabry verwijderde zich langzaam, toen zij zag, dat tranen over mijn wangen liepen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1