T Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 12 JUNI 1924. De heer H. Meuldljk, leerling der Ra dioschool alhier, is met ingang van 15 dezer geplaatst als Radiotelegrafist hij de Ned. Telegraaf-Mij. „Radio-Holland" te Amster dam. Te 's-Gravenhage slaagde voor hel machinisten-examen diipl. B. de heer D. O Fokner alhier. Onze plaatsgenoot de heer D. O. F.oltmer slaagde 10 Juni voor het examen Maohinist-dliploma B., te dien Haag. Gisteren herdacht onze plaatsgenoot, de heer L. van' Zoonen, ladtegmeester. den dag waarop hij voor 26 jaar in diens; trad der Ne»d. Spoorwegen. Door familie omstandigheden werd het feest In intie- men kring geivierd. Niettemin kon het per soneel niet nalaten zijn sympathie te be tuigen door hem toch een stoffelük blijk van waaideediing te overhandigen, nadat de Jubilaris zelve 's morgens door den adj.- inapeoteur in tegenwoordigheid van den chef op de gebruikelijke wijze werd tóe gesproken. Aanbesteding. Vanwege den Rijkswaterstaat werd gis teren aanbesteed: het maken van eene uitwateringssluis met bijkomende werken buiten den Koe- graazeedijk bij Oostoever onder de ge-' meente Helder. Ingekomen' waren 81 bil' jetten die, allen ongeldig waren' wegens inschrijving onder voorwaarden. Aanbesteding. Het Kerkbestuur van de Parochie van de HJEL Petrus en Paulus aal op Dinsdag 24 Juni >aA, onder de R.K. bouwpatroons te Helder, de vergrooting en verbouwing der pastorie aan de Kerkgraoht aanbe steden. De afronding van de Kerkgracht IMet niet weinig verbazing en ergernis zullen ongetwijfeld vele voorbijgangers, die de dagelijksche werkzaamheden van de af ronding van den hoek KoningspleinKerk gracht volgen, gezien hebben hoe men deze werkzaamheden begonnen is door vele oud© boomen uit den tuin der R.-K. pastorie om te halen. Zooals men*weet, is het doel der onderhandelingen over dézen hoek geen ander geweest dan een verbeterd zicht op dezen scherpen hoek te krijgen, hetwelk voor het tegenwoordige drukke verkeer zeèr nod- dig was. Daarvoor was alleen noodig d© ver breeding van den hoek; het was totaal over' bodig daarvoor zoovel© dezer fraaie boomen te kappen. Met één of twee op den hoek zelf had men kunnen volstaan; thans is d© heel© rij aan de Koningsplein-zijde geveld. iHad men nu de afronding zoodanig gemaakt, dat de dan buiten den tuin vallende boomen op het trottoir waren geko men, dan ware hier een mooie en- schaduw rijke beplanting gekomen, die men dan door anderen aanplant had kunnen uitbreiden. In plaats hiervan niets dan dit ergerlijke van dalisme, dat nooit ofte nimmer te herstel len is. Nu de tmuur van' de we k was opengebroken en men dus het ge zicht had op den tuin der pastorie, ziet men eerst welk een Inderdaad fraai ge deelte daarvan door het R.-K. Kerkbestuur is afgestaan. Ook tegenover deze opoffering wfj; aarzelen niet dit een opoffering te noemen Is het van de zijde der gemeente- autoriteiten niet zeer piëteitvol op zoodanige wijze de zaak te behandelen. Het ergerlijkste van het geval is nog, dat men, door de hoo rnen eenvoudig te laten staan, nflgder on kosten had gemaakt, en, indien het aanvan kelijk aanbod' van het kerkbestuur, dat de geheele strook tot de kosterswoning wilde af staan, ware aangenomen, meri voor slecht» weinig kosten meer den toestand nog aan merkelijk had kunnen verbeteren. Intusschen, het feit is geschied en we zullen het verder zonder deze boomen moe ten doen. Maar een woord van protest over zoodanige handelwijze moge hier worden geuit. Alkmaar Paokei Uil eenie advertentie in dl! nummer blijkt, dat die ligplaats van die Alkmaar Pacfcet te Alkmaar Is veranderd. RIJkspostsptmrbamk. Mond- en klauwzeer. Mond- en klauwzeer heersoht bij J. dia Graaf, Gallon,tsoogervaart 8; J. de Vos, Doggensvaart 14 en A. Renooy, Lanige- vliet 1. De ziekte breidt zich blijkbaar nog steedis uit Uit het Politto-rapport ln die bij de Meisjesgezellen, is ingebroken en werden verschillende voorwerpen ontvreemd. Een jongen werd1 als verdacht hiervan aangehouden. In de Koningstraat had een botsing plaats tusschen twee wielrijders. Eén hun ner, een 13-jarig meisje uit de Keizer straat, kwam te vallen en werd! door om standers in een winkel binnengedragen. Het bleek echter, dat het kind sieohts licht gewond was. Volgens ooggetuigen zou het meisje verkeerd gereden hebben. Onbevoegden hebben zich, vermoede lijk met een vahschen sleutel, toegang ver schaft tot een pakhuis aan den Dijkweg, Of er wat werd' vermist kon nog niet wor den vastgesteld. Twee onbekende personen hebben met gebruikmaking van' een vlet van he fort getracht fuiken in de fortgrachten te lichten. Zij werden echter door militaire politie gestoord, doch wisten te ontkomen. Ten nadeel e van een bewoner van de Achterbinmenhaven werd aan den Stroo- weg een heerenrijwiel ontvreemd. Maandavond werd' telefonisch mede gedeeld, dat in de Spoorstraat gevochten werd. De politie scheidde de vechtenden en herstelde de orde. -v Aangehouden werd een 18-jarige jon gen, die op heeterdaad was betrapt, toen hij in een winkel aan de Middenstraat poogde te stelen. Het bleek, dat de knaap reeds driemaal een bezoek aan dien win kel had gebracht. Een tapper aan den Kanaalweg werd bekeurd wegens het maken van muziek zonder vergunning ln ejjn lokaliteit. Tegen een man en een vrouw aal proces-verbaai worden opgemaakt, ter zake openbare schennis deer eerbaarheid, aan den Zeedijk gepleegd. Jkr. Mr. A. P. de Savornln Lnhmnn. f In den ouderdom van ruim 87 jaar, is te 's Gravenhage ontslapen, Jhr. Mr. A. F. Savornln Lohman, Minister van Staat, oud-Minister van Binnenlandsche Zaken en oud-Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Jonkheer Alexander Frederik de Sa vornln Lohman werd geboren op 25 Mei 1837 te Groningen, waar zijn vader ont vanger der directe belastingen was. Op 11 Maart 1861 promoveerde hij aan de Groningsche Universiteit in de reoh ten, waarna hij zich eerst als advocaat aldaar vestigde. In het volgende jaar werd hij rechter te Appingedam, in 1866 vertrok hij naar 's Hertogenbosoh. Hier werd hij eerst lid van de rechtbank, ver volgens raadsheer in het Gerechtshof en hij is dit gebleven tot 1884, toen hij de rechterlijke loopbaan voorgoed verliet om op te treden als hoogleeraar aan de "Vrije Universiteit te Amsterdam. In Den Bosch kwam hij rechtstreeks in aanraking met de sohoolquaestie en deze voerde hom| op den duur onweer staanbaar op politiek terrein. t Hij heeft jaren lang op de bres gestaan, naast Dr. Kuyper en anderen, totdat de schoolwet van 1889 tot stand was geko men en daarmede een nieuw beginsel in de wetgeving en het rechtsbewustzijn was vastgelegd. Reeds in 1878 was hij naar de Tweede Kamer afgevaardigd door Goes, het district dat hij zoo vele jaren heeft ver tegenwoordigd. De sohoolstrijd en de politiek hadden hem ln nauwe aanraking gebracht met Dr. Kuyper. Tusschen beide ipannen ontstonden zelfs banden van vriendschap. Bij de opening van de Vrije Universiteit in 1880 liet Lohman zich een benoeming tot curator welgevallen en in 1884 werd hij benoemd tot hoogleeraar in het staats- en strafrecht. In de Kamer behoorde Mr. Lohman spoedig tot de meest invloedrijke leden. Reeds ln 1883 werd) hij benoemd in de commissie voor de Grondwetsherziening en nam hij werkzaam aandeel ln de voor bereiding van een nieuwe straf wetregellng. Toen in 1890 minister Maekay ln plaats van den afgetreden Keuohenius als Ml nister van Koloniën optrad, werd de heer Lohman benoemd tot minister van Binnen landsehe Zaken. Dit ambt heeft hij echter sieohts kort bekleed, want toen in Juni 1891 de rechterzijde bh de verkiezingen in de minderheid kwam,|moesthet Kabinet- Mackay aftreden. In het volgende jaar werd hij door do Staten van Gelderland naar de Eerste Kamer afgevaardigd. In- tussohen had hij zijn taak aan de Vrije Universiteit weder opgenomen. Thans echter kwam het meer en meer aan het lloht, dat er ernstige meenlngsverschlllen bestonden tusschen de beide mannen die te voren wel als tweelingbroeders waren aangeduid. Die verschillen tusschen Lohman en Kuyper lagen op politiek terrein, zij betroffen de opvatting van het sturen ln democratische richting en de meening over het kiesrechtontwerp- Tak, maar zij werden ook overgebracht op ander gebied. In 1894 was de heer Lohman weder voor Goes in de Tweede Kamer|teruggekeerd. In den stembusstrijd na den val van het ontwerp-Tak kwam het tusschen Kuyper en Lohman tot een openlijk conflict, maar het zou niet worden uitgevochten in de politieke arena, doch n de Vrije Universiteit. Mr. Lohman werd bij de daarop volgende soheuring de erkende leider van de dissidenten, de zoogenaamde vrije anii-revolutionnairen en kort na de verkiezingen aanvaardde lij het hoofdredacteurschap van een nieuw dagblad „De Nederlander Zijn oppositie bepaalde zich dan ook ot zakelijke bestrijding van wat hem ledenkelijk scheen. Toen het Kablnet- luyper in 1901 aan het bewind kwam, is hij dit blijven steunen. In menig opzicht heeft Mr. Lohman erkenning van verdiensten gevonden. In 1901 ontving hij de eervolle opdracht om zitting te nemen als lid van het Hof van Ingezonden Mededeel ing. Laat ze praten! Alleen de uitverkoop in BRAMLAGE's VOLKSKLEEDING- magazljn, WESTSTRAAT 11, Arbitrage. Verschillende malen is hij als zoodanig werkzaam geweest in een inter nationaal geschil. Reeds in 1881 werd hfj ridder van den Nederlandschen Leeuw, in 1901 comman deur in die orde. In 1909 werd hij ver heven tot minister van Staat. Eenmaal is hem ook het vice-presidentschap aange boden van den Raad van State, maar hij meende toen zijn taak al^ Kamerlid nog niet als afgedaan te mogen beschouwen. Van die algemeene waardeering is op grootsche wijze uitdrukking gegeven toen de heer Lohman op 81 Mei 1917 zijn 80sten verjaardag mooht vieren. Die betuigingen zijn herhaald toen twee jaar later, op 21 Juni 1919, Mr. Lohman mocht herdenken dat hij 40 jaren geleden voor de eerste maal tot lid van de Tweede Kamer werd gekozen. De „N. Rott. Courant" karakteriseert als volgt de merkwaardige figuur van dezen staatsman. Als men op zijn leven terugziet, zal men het niet anders dan gelukkig kunnen noemen. Een benijdenswaardig lot moet het heeten voor een man, om in de volle kracht van zijn leven een grooten strijd voor een ideëel doel te beginnen, daaraan verder in den dienst der gemeenschap al zijn inspanhing te geven, lief en leed daarvan te ondervinden, en eindelijk nog getuige te zijn van de overwinning. Als Lohman in den avond zijner jaren, gedu rende welke hem* nog de rust van den ouderdom was geschonken, de rekening van z)jn verleden opmaakte, heeft hij daarbij nog kunnen gedenken de hoog achting, welke men hem onder geestver wanten èn tegenstanders toedroeg. Lohman is altijd ook naar den geest een aristooraat geweest. Zijn persoonlijke eigenschappen waren andere dan die van Kuyper, wat zich dan ook in wrijvingen, in vervreemding en politieke afscheiding heeft geopenbaard. Minder massief en veelzijdig was zijn figuur ongetwijfeld. Zijn staatkundige beginselen qtonden echter in menig opzicht hooger, zijn op vattingen van staatsbeleid waren veelal zuiverder en strenger, en zijn geheele streven ademde in een veel onpersoon Ujker sfeer. Toen Kuyper stierf, viel er een eik in het bosoh en dreunde de grond onder de voeten van het anti-revolutionaire volk. De dood van Lohman zal een minder groote leegte onder zijn geestverwanten veroorzaken, doch de herinnering aan den staatkundigen Invloed van zijn persoon zal naast dien van den medestrijder niet verbleeken, eerder met den tijd aan kracht winnen. De „Tel." laat zich aldus uit Met Lohman is een der zeer weinige „persoonlijkheden" heengegaan, op welke het staatkundig Nederland zich nog be roemen mocht rijk te zijn. Dit is, voor eiken kring dien Lohman verliet, telkens hét vaak onderschatte, eerst achteraf besefte verlies geweest. Er giag dan méér heen dan een knap jurist, meer dan een gerespecteerd voor ganger, meer dan een geleerd docent men verloor een persoonlijkheid; een man die éérst zichzelf was, en eerst daarna staatsman, hoogleeraar, publicist, partijleider. En dit karakter van zijn wezen bepaalde de waarde van zijn werk en de kracht van zijn invloed; maar tevens lag daarin telkens het gegeven voorhanden waaruit de conflicten, die talrijk waren in zijn openbaar leven, veelal te verklaren zijn. En ons komt het voor dat vooral daarom zijn heengaan door ieder, van welke ge zindheid en richting, als een nationaal verlies moet worden betreurd. De begrafenis heeft Zaterdag plaats. Credleten voor Enldertee-vls»ehera. Bij den aanvang van de Zuiderzee- campagne 1924 deelde de Oredletvereeni- ging voor de Zuiderzee aan de locale comité's mede, dat voorloopig geen nieuwe credleten aan de bedrijfseigenaren souden worden verstrekt, alleen zij, die nog niet ten volle het besohlkbaar gestelde bedrag hadden verbruikt, konden flatten voor materiaal-bestellingen inzenden. Reeds het vorige bedrijfsjaar waren de voorsohotten ten laste van het orediet tot 50 °/0 der oorspronkelijke bedragen terug gebracht; deze bedragen beliepen het eerste jaar der crediet-verstrekking (het maximum, dat toegekend mooht worden, was bepaald op 10 van de waarde der schepen en bedrijfsmaterialen, geschat volgens de opgemaakte inventarislijsten) in de voornaamste Zuiderzee-visschers- plaatsen Lemmer f 14.000, Vollenhove 1 22.000, Harderwijk f 25.000, Bunschoten 58.000, Hulzen f 18.000, Edam-Volendam 96.000; op de eilanden U-rk en Marken resp. f 42.000 en f 27.000. Deze regeling is van groote eoonomische beteekenis gebleken voor het Zuiderzeegebied, toen de credletwaardigheid der visschers ern stig geschokt bleek door de komende droogloggingsplannen niet minder dan voor f 864.000 ad 0.5 rente is de eerste periode aan flat voor bestelling ten laste van het crediet toegestaan. Thans heeft de Oredietvereeniging opnieuw tot toekenning van voorschotten voor het loopende seizoen 1924 besloten; voor kleine sohuiten van 5 tot 10 ton geldt als norm f 100 h f 150; voor de gewone, grootere vaartuigen kan als maximum vooreohot aangevraagd worden te'Lemmer (per schip) f 200; te Urk f 225; te Vollen- ïoven f175; te Kampen f175; teElburg 175; te Harderwijk f 175te Bunschoten, f 200te Huizen f 200te Durgerdam f 175; te Marken f200; Edam—Tolendam f 275; 'te Hoorn f200; te Enkhuizen f200; te Wieringen f 176. Naar Moskon. Blijkens mededeeling van den voorzit ter van de Tweedie Kamer in de vergade ring van heden zal de heer' Wijnkoop de vergaderingen; der Kamer gedurende eeni- gen tijd niet bijwonen, wegens een buiten- landsche reis. Naar de Tribune meldt, zijn de heeren Winkoop en L. de Visser naar Moskou vertrokken, cxm daar op het congres der oommuïdsten de Nedterlandsche partij te vertegenwoordigen. De arbeidsvoorwaarden van het Amsterdamsehe gemeente-personieeL In zijn gistermiddag gehouden vergade ring heeft het Ooilege van B. en W. in meer derheid de concept-voordracht samengesteld, die heden in de Oentra]© commissie voor het georganiseerd overleg voor werkliedenza ken, indien althans de agenda wordt gèvoigd, in stemming zal worden gebracht. In groote trekken komt ze hierop neer: B. en W. wenschen den vacantietoeslag geheel te scheiden van de loonen; de toeslag van 20 voor de volwassenen en 10 voor de jeugdige werklieden zal worden gehand haafd tot 81 Dec. 1925. De verhoogde premie van 5 voor het pensioen zal in twee ter mijnen worden ingevoerd, de eerste 2 wordt geheven 1 Juli a.s., de volgende 8 1 Octoher van dit jaar, zoodat, van dien da- tiftn af, de volle 5 verhooging der pen sioenpremie is bereikt. De tegenwoordige loonen worden gehandhaafd tot 1 Juli 1925; vóór dat tijdstip zullen dus, tenzij B. en W. daarvan afzien en andermaal de bestaande loonen en salarissen willen continuoeren, nieuwe' loononderhandelingen beginnen. Daar de meerderheid van B. en W. r.u de aanvankelijk voorgestelde loonsverlaging heeft laten vallen, zal hoogstwaarschijnlijk overeenstemming tusschen partijen worden bereikt; alhoewel, voor het zoover is, van arbeiderszijde wel ©enige aanmerkingen rui len worden gemaakt op den voorgestelden duur der aan te gane overeenkomst. De teruggang der vakbeweging. In het 14de verslag van den Nederl. Bond van werklieden ln overheidsdienst vinden we belangwekkende gegevens over den terug gang in de vakbeweging. Zoowel de ledentallen van de verschillend© vakcentrales, aldus het verslag, als die van de organisaties van overheidspersoneel, zijn vrfl belangrijk teruggeloopen. Gaat men uit van de tijdstippen, waarop het hoogste aantal leden door de 5 verschil lende vakcentrales was bereikt, en vergelijkt meq die cijfers met de ledentallen, dan blijkt, dat niet minder dan 170.000 georganiseerden hun bonden hebben verlaten. Had het N. V. V. in de periode van 1920 tot 1 Januari 1922 het meest van de Vakcen trales te lijden onder den teruggang van het ledental, in de periode van 1 Januari 1922 tot 1 Januari 1924 is dit niet meer het geval geweest. Het N. V. V. Mep over den tijd van 1 Januari 1922 tot 1 Januari 1924 van 228.818 léden op 182.898, dus met 40.925 leden terug of met 18.28 pet., het R.-K. Vakbureau van 161.762 op 101.110 of met 88.88 pot., het Christelijk Vakverbond van 78.549 op 63.967, dat is met 19.682 of 26.62 pet., het Neutraal Vakverbond van 49.602 op 82.222, dat is met 17.880 of 85.04 pct„ het N. A. S. van 81.882 op 13.527, dat is met 17.855 of 50.90 pet. Het totalq ledental van de Bonden van Overheidspersoneel, uitgezonderd d© Ned. Synd. Fed'. van Overheidspersoneel, liep te rug van 1 Januari 1921 met 81.108 leden op 27.407 leden op 1 Januari 1924 of met 11.3 pot. Van dit gezamenlijk ledental had1 de Ned. Bond van werklieden in overheidsdienst op 1 Januari 1922 60.76 pet., 1 Januari 1923 51.2 pet. en op 1 Jan. 1924 82.7 pet. Georganiseerd overleg ln ambtenaare zaken. In haar vergadering van Vrijdag 80 en Zaterdag 81 Med en Vrijdag 6 Juni heeft de oenitrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken haar advies vastgesteld inzake: o.a. de toepassing van art 8, 2e 110 der Pensioenwet op ambte naren ln lossen dienst bfli den Raad van Arbeid te Hoorn; enkele aimbten bij het Kon. Nederlandsóh Meteorologisch Insti tuut Uil bot bakkersbedrijf. Het hoofdbestuur detr Nedierlandsehe Vereenigteg van Werkgevers ln het Bak kersbedrijf betoogt te een adres aan den Hoogen Raad van Arbeid, dat de gevol gen van de afschaffing van den nacht arbeid zijn: vermindering van het brood- verbruik, meerdere werkloosheid onder de arbeiders, verhooging van de produc tie- eni dbstributiekosten, vermindering van do kwaliteit van het brood en verhoo ging van die broodprijzen. Het conflict ln de textielnijverheid. Het hoofdbestuur van „Unitas" deelt mee, dat de fabriek Nieuw Engeland te Enschede, van de firma Van Heek Oo., Dinsdag weer in werking zou worden gesteld. Zaterdag werkten in Oostburg en Transvaal 615, Kre- in eremeten 240 en in het complex oude we- verfl Noorderhagen 192, in totaal 947 arbei ders. Dinsdag zouden de 1000 gemakkelijk bereikt worden. Alle fabrieken van de firma Van Heek Oo. zijn nu weer in werking, behalve de spinnerij Noorderhagen en de kleine weverij.. Volgens een opgave van „De Eendracht" waren Zaterdag ln de te werking gestelde fabrieken in totaal 8984 arbeiders werkzaam. Obligatie MIJ, het «Witte Kruis". Te Amsterdam liep het gerucht, dat de Obligatie Maatschappij „Bei Witte Kruis" welker hoofdkantoor is gevestigd te. 's-Gravenhage, haar betalingen) zou heb ben gestaakt. BfJ informatie aan een der Men gevestigde agentschappen deelde men mede, dlat een ernstig administratief geschil is gerezen tusschen de agenten' en dia dlrecöe te verband waarmede alle agenten naar Den Haag waren gpgw^ni, Een aantal agentschappen was als gevolg daarvan gesloten. Aan andere kantoren werd ech ter den geheel en dag door be taald. Zij konden echter de beide directeuren niet vinden, vandaar dat zij de hulp der politie inriepen. Deze vond de directeuren thuis. Zij' hebben haar beloofd' dat zij; het benoodigde geld bij een bank zouden stor ten. Vrachtdlenst Ewljkslnls—Schagen, De Schager Courant verneemt, dat deze week een vrachtdienst wordt begonnen van de Van Ewijcksluis op Behagen. De heer R. Breed, die tot nu toe een vracht- dienst had van Wieringerwaard op Beha gen, zal dezen dienst uitbreiden vanaf Ewijcksluis door den Oostpolder naar Wieringerwaard en verder als vanouds. TTjj ®al, om dezen uitgebreiden dienst vijf dagen van de week te kunnen volbren gen, van een vrachtauto gebruik maken. De Vereeniging Algemeen Belang, die het initiatief nam tot deze uitbreiding, en de Schager Middenstandsvereeniging, hebben een subsidie voor ééns toegezegd, om dezen dienst, welke voor Behagen van belang wordt geacht, aan te moedigen* Arbeiders Jeugd-Centrale. Op de Pinksterdagen is bij den Paasch- heuvel te Vierhouten, op de Veluwe, het Pinksterfeest van die Arbeiders-Jeaxgdl- Oenitrale gevierd. In de nabijheid van het onlangs geopend kamphuis waren 170 ten ten opgeslagen, met cantine, keuken, enz., voldoende voor de ontvangst van onge veer 1200 jongelui Bij de feestgangers waren 40 Belgen uit Antwerpen en Gent en 25 Duitschers uit Frankfort Zondag werden groote wandelingen ge houden en daarna werd te het openlucht theater van het kamp begonnen miet de vertoonteg van het verboeldings-spel Goudvreugde's ontwaken, door Marie Vos voor d'eae gelegenheid geschreven. Door plohselingen regenval moest de vertoonteg worden onderbroken. Ze werd' te den avond herhaald. Een fakkeloptocht besloot den dag. Maandag werden te de conversatietent toespraken gehouden door d'e Duitsche en Belgische 'groepleiders. Daarna sprak het Kamerlid Albarda. De buitenlanders blijven nog een week in ons land. Het feest werd bijgewoond door die' Tweede Kamerleden mej. S. Groeneweg en den heer Albarda, het Eerste Kamer lid den heer Do Zeeuw, en de heeren Werkhoven en Bergmeyer, leden van het bestuur der S. D. A. P. Maatschappij tot Nut van 1 Algemeen. Te Arnhem is gisteren1 de 188e alge meene vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen geopend Prof. dr. Phu Kohnstamm, uit Amster dam, hield de gebruikelijke begroetteg»- reda Over bet onderwas sprekende, zeldo hg o.a., dat het juist te de Tweede Kamer aan genomen wetsvoorstel niet naar zijn be doelingen, maar door zijn mogelijke con sequenties een zoodanige bevoordee ling van het bijzonder onderwijs bevat, dat van een financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder op dihfc oogenbllk nauwelijks meer kon worden gesproken. De zeer radicale wijziging van art. 28 toch hetwelk de regeling bevat van het aan tal leerlingen per onderwijzer maakt een strikte uitvoering der wet voor de kleine scholen uiterst bezwaarlik. Ja, bij kans onmogelijk. Maar terwijl nu te recht ten opzichte ven het openbaar on derwijs ontduiking onmogelijk wordt ge maakt door de bevoegdheid van hoogere organen om de samenvoeging van scho len te gelasten, is elke mogelijkheid van controle ten opzichte van bijzonder onder wijs blijven ontbreken. De Rijksschatkist wordt eenvoudig overgelaten aan de wil lekeur van ieder, die, om welke reden dan ook, bijv. om een grooter aèntal onderwij zers te krijgen dan mot de bedoeling der wet strookt tot schoodisplltsteg overgaat Naast do verstoring van den schoolvreda dreigt dus te dezen bezuiniiglngstijd het geenszins denkbeeldige gevaar, dat dit wetsvoorstel, te naam der bezuiniging doorgedreven, tot aanmerkelijk hoogere kosten zal voeren. Het hoofdbestuur heeft het zijn plicht geacht ernstig voor deze gevaren te waarschuwen. «Pro Rego." Dinsdag is te Utrecht de Jaarvergadering gehouden van de Nationale Vereeniging „Pro Rege". De voorzitter, ds. T. J. Hagon, wees er in zijn openingswoord op, dat als de pogingen gezegend werden, de organisatie aan den vooravond van de uitvoering der fusieplan nen staat. Spr. heette hervolgens welkom luitenant-kolonel P. Visser, plaatselijk com mandant te Utrecht, vertegenwoordiger van den minister van oorlog; kapiteinrluitenaint ter zee H. P. PriUevitz, souschef van den marinestaf als vertegenwoordiger van den minister van marine; generaal-majoor W. Th. Weber; den heer Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kanier en voorzitter van de Nationale Landstormoommissie met zijn adjudant kapitein Boulogne; en de legerpre- dikanten Peeüessen, Bootama en Ruysch van Dugteren. Onder luiden bijval werd besloten een tele gram van hulde aan de Koningin, te zenden. Volgens het d'aarna aan de orde zijnde jaarverslag van- dien secretaris, den heer N. A. Schuman, zijn thans 135 burger- en 23 militaire afdeelingen aangesloten. In vier. plaatsen werden nieuwe afdeelingen opge richt. Generaal Ph. W. Weber hield een rede over het onderwerp: „Daarom versagen wfj niet". Overste Visser sprak vervolgens namens den minister van oorlog een woord van hulde tot de vereeniging, haar daarbij veel heil en voorspoed' toewensohmde. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijne bij- en hnlppostkan toren over de maand Mei 1924. Op spaarbankboekjes uitgegeven te Helder en elders, werd in den loop der maand te Helder ingelegd f 73.688.62 en terugbetaald f 188.414.88. Derhalve minder Ingelegd dan terugbetaald f 59.745.76. Het aantal te Helder nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 52. Door tusschenkomst der te Helder gevestigde kantoren werd ter Directie op Staatssohuldboekjes ingeschreven een no minaal bedrag van f8700.en afgeschreven f7000..Derhalveminder ln- dan afgeschre ven f8800.—. Het aantal te Helder uitgege ven nieuwe staatsschuldboekjes bedroeg 2. Hieronder 29 formulieren ad f 1.in spaarbanksegels van 8 cent en 181 formu lieren ad f 1.— ln spaarbanksegels van 1 cent (8ohoolsparen). -— Uit een gebouwtje, «taande ^tonkere Duinen, dal in gebruik is brengt u mooie en solide Kleeding, voor soms HALVEN prijs. Prijzen lager dan bij leder ander. Alles moet weg!

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5