T Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS T VAN DINSDAG 17 JUNI 1924. Met ingang van 10 dezer is tot adjunct- Inspecteur van Politie in .tijdelijken dienst benoemd de heer F. L. van der Leeuw, voor dien volontair bij de gemeentepolitie alhier. Sergeant le KL, A. Langereis ven het regiment Kustartiillerie is aangewezen om Nedlerland baj de schietwedstrijden op de Olympische spelen te Parijs, die gehou den worden van 18—28 Juni, te vertegen woordigen. Het Provinciaal Kerkbestuur van Noordi-Holland heeft tegen 17 September e.k. aan Ds. A. Fetter, predikant biji de Hervormde gemeente te Helder, eervoll ontslag verleend na meer dan veertig' jarige ambtsbediening. De collecte voor de alleen staande blin den te Wolfheze, dezer dagen alhier gehou den, heeft opgebracht de som van 272.16. Begrafenis Pastoor W. Huig. Onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek had Maandagmiddag de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen pastoor Huig, sedert 8 Ootober van het vorige jaar rustend pastoor van de pastorie der H.H. Petrus en Paulus alhier, en in den ouderdom van 86 jaar te Haarlem overleden. Vooraf hadden in de R.-K. Kerk aan de Kerkgracbt de plechtige uitvaartdiensten plaats; gedurende den gan- schen duur dezer diensten stonden vele hon derden toeschouwers langs de oevers van hei kanaal geschaard. Het stoffelijk overschot was Zondagmiddag per auto uit Haarlem naar hifer overgebracht, Het R.-K. Kerkbestuur der parochie St, Petrus en Paulus wachtte het lijk op aan de grens der gemeente. Aan de kom der ge meente stonden de dragers gereed en in langzaam tempo ging het naar de kerk. Daar werd' het lijk geplaatst vóór bij de communiebank, terwijl de leden van het R.-K Par. Kerk- en Armbestuur terzijde van de baar plaats namen. Het altaar was geheel in rouw gehuld, de preekstoel was met rouwfloers omhangen. De geestelijkheid zong en bad beurtelings de metten der overledenen. Na afloop was er gelegenheid om den dood© te zien, die in priestergewaad gehuld met den miskelk in de handen in de kist lag, waarover een glazen1 deksel was gemaakt. De belangstelling was enorm. Maandagmorgen werden te half tien de Lauden gezongen en begon te 10 uur de Requiem-mis, opgedragen door pastoor De Jong, geassisteerd door pastoors Roevers en Hooremans van Texel. Kapelaan Spigt uit Amsterdam en kape laan De Moei, vroeger in deze parochie, adsisteerden mede. Aanwezig waren mede deputaties van ver schillende vereenigingen, wier vaandels met rouwfloers omhangen, bij het altaar prijkten, Weer was de kerk stampvol. Het koor voerde eene Gregoriaansche mis uit. 'Onder de aanwezige autoriteiten merkten we op wethouder Verstegen als vertegen woordiger van het Gemeentebestuur. Na de Mis besteeg kapelaan Hemsing den preekstoel om de lijkrede uit te spreken. Hij wees er op, dat het voor het eerst in de ge schiedenis onzer stad was, dat een priester werd uitgedragen naar een rustplaats van het eigen kerkhof der parochie. Wij zijn niet bedroef^, omdat wij weten, dat wij hem en elkander zullen weerzien. De overledene had een leeftijd bereikt dien weinigen bereiken. 60 Jaar was hiji priester en 86 jaar pastoor dezer parochie. Zoovelen had hij gedoopt, velen deden bij hem hunne eerste H. Communie, velen heeft hij gehuwd. Zelf deed' hij t liefst alles zoo lang hij' kon. Onbaatzuchtig als hij was, gaf hij daarbij veel. Vrijgevig in de hoogste mate. Bij hem wist de linkerhand nooit wat de rechter deed. Hij was goed en vrijgevig voor iedereen, voor parochianen en andersdenkenden. Daarna schetste spr. hem in zijn blijmoe dige opgewektheid, die hem den vriend en vader deed zijn van allen. ISpr. haalde fijne trekjes uit het leven van den overledene aan. die hem zoo juist tee kenden in zijn eenvoud en hartelijkheid. Spr. beval zijne ziel in de gebeden der geloovigen aan. De redenaar en de aanwezigen waren diep onder den indruk. Na de gebeden voor den overledene werd de stoet opgesteld en trok men langs Kerk- gracht, Van Galenstraat en Polderweg naar het kerkhof. Langs de verschillende toegangswegen wa ren te voet, per rijwiel en ook per auto vele belangstellenden bijeengestroomd, zoodat een groote menschenmenigte zich rondom het kerkhof had verzameld. De politie had uit gebreide maatregelen genomen voor de af zetting; toen de stoet op den doodenakker was aangekomen, werd' deze opgeheven, en stroomden velen naar binnen. Het was voor de eerste maal, dat hier een geestelijke ter aarde besteld werd1. Voorop ging het vaandel van „St. Bar- bara" met twee dragers, daarna volgden de aansprekers voor den lijkwagen. Het tijk werd geëscorteerd door de leden van het Kerk- en Armbestuur en collectanten als slippendragers. Daarna volgde het kleine vaandel van St. Aloysius, de zangers en bet groote vaandel van de H. Familie met pre fecten) en onderprefecten; het bestuur van St. Joseph en Barbara; vaandel en bestuur van den R.-K. Volksbond; vaandel en be duur van „Winnubst"; vereenigmgsviag en eputetl© van de R.-K. Ver. van Marineper soneel en het vaandel en bestuur van de R.-K Mil.tairen-Ver. „St. Michael", allen van ver eenigingen, waarvan de overledene Geeste lijk Adviseur of Directeur was. Daa-na volgden in den stoet de volgrij- tuigen met familieleden, H.H. Geestelijken en vertegenwoordiger van het Gemeentebe stuur. De stoet werd gesloten door een deputatie van Eerbied in Gods Huis. Bij de aankomst op het kerkhof werd het lijk gedragen door de leden van Kerk- en Armbestuur als slippendragers. De dienst doende geestelijke trad het aan den ingang tegemoet met het. Kruis en twee pnsdienaars; daarna volgden de zangers en de Eerwaarde heeren Hemsing en AMnk, verder de familie leden van den overledene en de geestelijken. Tusschen het kruis en de kapel op het R.-K. kerkhof was een steenen grafkuil gemetseld, rond welke zich de stoet schaarde. Ingevolge den ritus der katholieke kerk, wordt aan het graf zelve niet meer gespro ken; daar de ceremoniën in de kerk hadden plaats gehad, werden hier slechts de gebrui kelijke gebeden verricht. Het zangkoor zong de gregoriaanscbe zangen „In Paradisum" en den psalm „Benedictus", terwijl tot slot het meerstemmige „Beati Mortui" van Men- delssohn werd gezongen. Daarmede was de plechtigheid, die zich kenmerkte door een voud, geëindigd. Vliegongeval. Gisterenmiddag is ten -Oosten van Wierin- gen het watervliegtuig No. 60 in zee gevallen. De twee inzittenden, de officier-vlieger Kui pers en de waarnemer, de buitengew. adel borst Schot, werden licht gewond. Een hun ner werd door een nabijzijnd zeiljacht opge nomen en op Wieringen aan land gebracht. Na door Dr. Piekart te zijn verbonden, werd hij naar hier overgebracht. De tweede werd later door een ander watervliegtuig van de Mok opgepikt en naar Texel meegenomen. Het vliegtuig bleef onder toezicht van een Wieringer vdsscher en werd daarna door de Marine geborgen. Bovenstaande bijzonderheden ontvingen wij op onze informatie aan het vliegkamp De Mok. Volgens het „Handelsblad" van heden morgen is het vliegtuig echter geheel ver nield; het viel op een ondiepe plaats en steekt met den kop in den modder. Serenade. De muziekvereeniging „Winnubst" brach' gisteravond te 8 uur een serenade aan de familie.De Kok, wonende 2e Vroonstraat 77 alhier, die hun 60-jarig huwelijksfeest vier den. Er had geen muzikale rondgang voor en na de serenade plaats. Kermis. Naar wij, vernemen, zal de bekende Berg baan Waterscbut van verleden jaar, welke op den Singel was opgesteld; dit jaar niet op de Kermis aanwezig zijn. Zelfmoord. In de Onderzeedienstkazerne heeft Za terdagmorgen de marinier le kl., v. M., zelfmoord gepleegd door zich in de wa penkamer door 't hoofd te schieten. De dood trad onmiddellijk in, hoewel het ge val eerst later werd ontdekt. De ongeluk kige was 44 jaar en ongehuwd. De oor zaak is onbekend. Het lijk werd naar het Marine-hospitaal overgebracht. Kon. Marine-Jachtclub. 7e Periodieke Zeilwedstrijd op Vrijdag 20 Juni 1924. Het Witte Kruis te Koegras. Een der nuttigste vereenigingen hier ter stede Is zeker wel de afdeeling Helder van de Noord-Holl. vereeniging „Het Witte Kruis". Deze toch beoogt de bevor dering van de Volksgezondheid en onder de middelen om dit' doel te bereiken be hoort o.m. het aanschaffen, bijeenbren gen en beschikbaar stellen van materiaal voor ziekenverpleging. Onze plaatselijke afdeeling heeft in deze reeds zeer veel gedaan en menige zieke heeft aan haar ■>e danken, dat zijn lijden verzacht en de ziekte bestreden werd. ZIJ heeft daarvoor een magazijn, dat ruim voorzien is van alle mogelijke verplegingsartikelen, zoo als: windkussens, inhalatietoestellen, lrrl- gators, croupketels, glycerinespuiten, ijs- zakken, dekenheffers, bedtafels, rugsteu nen, bad toestellen, koortsthermometers, ziekenledikanten, tochtschermen, kamer- closets, ziekenstoelen enz. enz. Er zou nog een heele reeks te noemen zijn, maar het is 'genoeg om te begrijpen, dat vele nut tige dingen, die men bij de verpleging van toepassen, niet alleen wanneer het voor den zieke dringend noodig is, maar ook reeds wanneer men er zijn lijden maar eenigszins mede verzachten kan. De leden der afdeeling en onvermogen- den kunnen dit materiaal op voorschrift van don geneesheer in bruikleen ontvan gen. Dat van deze gelegenheid veel ge- jruik wordt gemaakt, behoeft geen' be oog, maar toch was het voor vele bewo ners van Koëgras een ongerief, dat het magazijn zoo ver van hunne woningen verwijderd' was. Om aan dit ongerief tege moet te komen, heeft het bestuur der Af deeling vóór de leden van „Het Witte Kruis" te Julianadorp een hulpmagazijn of filiaal ingericht, waar eenige van de meest gevraagde verplegingsartikelen ge borgen zijn. Dit materiaal kan door de leden wonende te Koegras op dezelfde voorwaarden als hier in de stad verkre gen worden, De heer W. Vonk, ziekenverpleger, te heeft zich welwillend en belangeloos be reid verklaard de verplegingsartikelen af te geven, weder te ontvangen en schoon te houden en zoo noodig te Ontsmetten. Het bestuur van het W. Kr. heeft zich deze opoffering getroost om de zieken te Koegras ter wille te zijn. Het hoopt, dat zijn streven gewaardeerd wordt en velen als lid zullen toetreden. Nog moeten wij er op wijzen, dat ook van de hulp der wijkverpleegsters door de leden gebruik kan worden gemaakt tegen een geringe vergoeding. De zusters, die gediplomeerd zijn, kunnen dagelijks de zieken bezoeken, om ze te behandelen, te verbedden, te wasschen enzi. Dit ge schiedt natuurlijk veel beter dan door on kundige leeken. Wij wenschen, dat de maatregelen, door bet bestuur genomen 'succes mogen hebben I Een excursie naar TexeL Op den vroegen morgen van den llden Juni keken tal van belangstellende jonge ge zichten naar den lang niet onbewolkten hemel. Immers, voornamelijk van het weer zou het afhangen, of 11 Juni een extra streepje zou krijgen aan den balk van onze Handelsschool. De energieke directeur, de heer Zuider- vliet, had n.1. het plan opgevat, om met zijn geheele school de broedplaatsen op het mooie Texel te gaan bezichtigen en zoodoende ook op deze manier de kennis d'er scholieren te vergrooten. Gelukkig, de regen hield op, de hemel werd helder en tegen half tien was 't dan ook aan de Texelsche boot een gezellige drukte van vele jongelui, met de onontbeerlijke fietsen en het noodige proviand' gewapend. De direc teur, de natuur- en scheikunde leerares, Mej. Bok en de gymnastiekleeraar, de heer Brink man, hadden de leiding op zich genomen en dat die leiding in goede handen was, bewees wel het verloop van dien dag, die met opge wektheid begon en eindigde zonder een enkel dissonant en dat zegt heel wat, als je met een kleine tochtig vogels van diverse pluimage een heelen dag moet rondspringen. Op Texel gearriveerd!, peddelden wij er vxoolijk vandoor en lieten onze fietsen loo- pen, dat het een lust was. Ons eerste bezoek gold de broedplaatsen bij' den „Hooge Berg", waar wij onder de vriendelijke leiding' van een boer de nesten ontdekten van kievit, scholekster en kluit en in een typisch mo lentje dat van den torenvalk met zijn rood bruin gespikkelde eieren. Over Den Burg bereikten wij de Waal, waar wij neerstreken bij een landelijk cafétie. De dames konden zich in het gelukkig beat van' een paar geïmproviseerde banken ver heugen, terwiil de rest van de vergadering haar heil zocht in het groene gras en de hané- balken van een schuur. Ja, één wist zelfs een hobbelpaard te bemachtigen en verloor al hobbelende zijn kadetjes. In een gezellige, f ideele stemming werd de meegenomen pro viand' onderzoscht en, na in orde bevonden te zijn, in gezelschap van een glas melk of Ranja naar binnen gewerkt. Gesterkt naar lichaam en geest, sloegen wij den weg in naar „Walenburg", waar wij, wederom onder leiding van een deskundige, het nest vonden van het waterhoen met eieren en jong, aan den kant van een sloot gebouwd. Honderden meeuwen vlogen, ver schrikt door onze komst, piepend en krfj- schftnd op, vol ang9t voor hun kleintjes. Ach, hoe vele menschen-ouders kunnen niet aan deze teere vogels een voorbeeld nemen! De ouderliefde is hij de dieren wel het treffendst. Voor dengene, die nog nooit een jonge meeuw gezien heeft, is de eerste aanblik steeds een verrassing. Het geheele diertje is zacht als zijde; de bovenkant met de korte stompjes vleugel is bruin-gevlekt, terwijl het buikje bedekt is met sneeuwwit dons. De kleine, pientere oogjes kijken nieuwsgierig in de wijde wereld rond en, hoe jong ook, vriend meeuw laat zijn element niet op zich wachten en zwemt en ploetert rond, dat het een lust is om te zien. Na „Walenburg" ging de reis eerst naar den boschwachter, den heer Epe, waar wij naar hartelust van het frissche welwater dronken en die ons op onzen verderen tocht nog een stukje vergezelde, maar, door tijd gebrek, niet met ons mee kon gaan. Een kort oponthoud, veroorzaakt door bandenpech, werd1 door het gezelschap benut, om een kleine verfrissching te gebruiken. Na dit kleine intermezzo fietsten we aan één stuk door over het duinpad naar de den- nenaanplanting. Dit is volgens mij ongetwij|- feld! de mooiste.plek van Texel. De vredige stilte van het woud, die er heerscht, stemt je onwillekeurig tot nadenken. Zacht knapten de dennenaalden onder onze banden en ritselend' speelde de wind door de toppen der boomen. Hier splitsten wij' ons in twee groepen,: het eene gedeelte keerde naar Oude Schild terug, terwijl de rest, waaronder ook ik, on der leiding van den heer Brinkman, zich op weg begaf naar de zilvermeeuw-kolonie „de Mui", welke plaats wij na een goed kwartier loopens bereikten. Hier wemelde het weer van meeuwen en we zagen talrijke nesten met eieren en jongen. Ondertusschen was de lucht bewolkt en het gerommel, dat we eerst maar flauwtjes konden hooren, werd duidelijker. De eerste druppels begonnen te vallen en daar de tijd ook opschoot, haastten we ons naar de fiet sen terug en trapten met een flink gangetje weer bootwaarts, waar we juist voor de bui aankwamen. De terugtocht was vrootijk en gezellig en in Helder aangekomen, had' nie mand spijt van dezen prettigen en leerzamen dag. Gi)s. Zoo is de heer A. Hart, want zoo is zijn naam, en hij werkt niet zijn broeder sapien tot onze redactie gekomen en heeft ons eene Introductie gevraagd bij het publiek. En waarom zouden we die niet geven? Wij hebben van het Tavenu-theater steeds de aangenaamste herinneringen. De nieuwe exploitanten hebben het zaaltje thans opge schilderd en opgeknapt; zij hebben voor het orkest een nieuwe tribune getimmerd, heb ben groote schoonmaak gehouden, zoodat een en ander er nu weer frisch en appetij telijk uitziet. (De muurbeschildering is nog niet voltooid). En hopen nu weder op de gunst en recommandatie van het oude, ge trouwe publiek. Nu gaat er deze week een bizonder mooie film, en het is daarvoor, dat men ons spe ciaal uitnoodögde. Deze film is voor een deel opgenomen tusschen de wilde dieren der Afrikaansche binnenlanden,, en behalve een groot aantal opnamen van leeuwen, tijgers, enzoovoort, vindt men er ook den inboorling, den Afrikaanschen neger, in zijn dagelijksch leven. Dat een en ander buitengewoon inte ressant is, behoeft geen nader betoog. Rond om deze opnamen is een romantische geschie denis geweven, die ook tevens een indruk geeft van het leven en den arbeid der kolo nisators in dit deel van Afrika (Duitsch Zuid- West). Behalve dit zesbedrijvige „oerwoud-drama" geeft het programma als komisch nummer de geschiedenis van een vacantiereisje; voor jeugdige echtgenooten van beiderlei kunne zeer leerzaam. Men kan er uit zien hoe men zijn vrouw niet moet behandelen, zijnde de fatale gevolgen daarvan funest. Eenige inte ressante kieken uit Hongarije openen het programma. Uit het Polltie-rapport Ten nadeele van een bewoonster van den Kanaalweg is uit een op haar erf staande boet een rijwiel ontvreemd. - Nabij de Botbrug had op da Bassin gracht een aanrijding plaats tusschen een wielrijder uit de Oaliforniestraat en een wiei- rijdster uit de Bloemstraat, die links van den weg reed. De man kwam te vallen, waardóór niet alleen zijn rijwiel werd beschadigd, doch ook een bus met melk, welke hij' vervoerde, leeg liep. Bekeurd werden een 10-tal bestuurders van motorrijtuigen wegens overschrijden van de maximum-snelheid. - Op den Polderweg had een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en een be woonster van de Keizerstraat, waardoor het rijwiel van eerstgenoemde werd' beschadigd. Proces-verbaal zal worden opgemaakt tegen een autobus-ondernemer, die zich niet aan de voorgeschreven politië-maatregelen ïieldl Tegen een marine-schepeling, die tegen den wil van den ondernemer een bioscoop theater wilde binnendringen en zich niet op vordering van de politie wilde verwijderen, zal proces-verbaal wegens huisvredebreuk worden opgemaakt, alsmede wegens belee- diging van een ambtenaar in de uitoefening zijner bediening. wiens huize het materiaal wordt 'bewaard, waar? Bioscoop Taveira. De Bioscoop „Tavenu" aan de Spoorgracht s sedert enkele weken niet meer in exploi- ;atie bij den heer Boelens. Deze bij zijn pu bliek zoo populaire exploitant heeft weer zijn vroeger emplooi bij het tooneel ter hand ge nomen, en in zijn plaats zijn thans een paar jongelui opgetreden, wier ©enig doel is in het heater aan de Spoorgracht een bescheiden iroodwinning te kunnen vinden. Maar nu zijn zij tegenover den vorigen exploitant in wat ongunstiger positie, omdat zij vooralsnog geheel onbekend zijn hij het Heldersehe pu- oliek. En onbekend maakt onbemind, niet- Hooge bloembollenprijzen. Men meldt uit de bloembollenstreek: Ben veiling van 8 H Abloembollen van dien Gen. Bulb. Comip, te Vogelenzang >racht den hoogen prijs van 80.000 op, erwijl de prijizem nog stijgende zijn. Aanvaring. Op de Zuiderzee bij Emkhuizen heeft Zaterdag bij' stormweer een aanvaring plaats gehad tusschen den Enkhuizen bot ter EH. 15 en een Wieringer mosselvaar tuig. Beidie vaartuigen kregen groote averij; De EH. 15 is te Enkhuizen binnen gebracht, de Wieringer schuit heeft zelf Broek ershaven weten te bereiken. Geen emeelgoed. Toen de heer PI. te Ouyck zijn zoontje, dat met een geweer op vogels schoot, dit wapen wilde afnemen, ging onverwacht het schot af. De heer PL werd in de borst getroffen en levensgevaarlijk .gewond. De straf des dronkaards. Twee schippers, wier scheepjes in den Z.O. Singel te Harlingen gemeerd lagen, hadden Donderdag bij hun rondgang door d'e stad te veel aan Baochus geofferd. Zingende keerden zij' huiswaarts. Terwijl een van bedden de loopplank wilde opstap pen1, stak als een furie zijn vrouw het hoofd uit het vooronder en verbood hem aan boord te komen. Ondertusschen was die man op die knieën halverwege de loop plank opgekropen; doch de vrouw deed de plank wentelen, waardoor haar echtge noot in de gracht terecht kwam. Het geval had intusschen veel mensohen op de-been gebracht. Onder algemeene hilariteit deed de verbannene, na op den' wal te zijn ge klauterd, andermaal een' poging. Tot vier maal tote belegerde hij! de loopplank, tot viermaal toe deed zijn echt-vriendin de plank meedoogenloos kantelen. De vrouw had hem den toegang tot zijn home verboden'; en deze bleef verboden. De dronkaard moest onverrichterzake heengaan en elders zijn troost zoeken. Hiet drama te Baarn. Naar het Vaz Dias-bureau verneemt, heeft d'e officier van justitie bij! de Arron dissementsrechtbank te Utrecht appèl aanteekend tegen het vrijsprekend vonnis dier rechtbank in de zaak tegen den po litieagent Huisman te Baarn. Huisman; die weder in de rouleerende dienstregeling was opgenomen, is op nieuw in1 zijn functie: geschorst. De zanfc komt dlus nu in behandeling voor het Gerechtshof te Amsterdam. Diefstal van juweelen» Lady Ludlow, in wier woning te Lon den Donderdagnacht een zeer groot deel harer juweelen en andere kostbaarheden is ontvreemd, die haar eerste echtgenoot Sir Julius Werhner haar had nagelaten, heeft voor opsporing en terugbrenging een belooning uitgeloofd van 6000 pond. Men vermoedt, dat de kostbaarheden, al thans voor een groot deqli, hun weg naar het vasteland zullen vinden'. Inmiddels is de politie, ook in de verschillende Ameri- kaansch© havensteden', telegrafisch voor zien van een beschrijving der vermiste voorwerpen. Terwijl de waard© aan goud, paarlen en juweelen afzonderlijk vermoe delijk niet veel meer is dlan 60.000 pond, wordt de waarde der voorwerpen in on geschonden staat op minstens ©en kwart millioen geschat. Motorbus-ongeluk. Zaterdagavond te half tien werd aan de Weesperzijd© ©en van Amsterdam op Loe- nen rijdend© autobus, aan de achterzijde aangereden door een Ford-auto. Daardoor ontglipte het stuur aan den busbestuur- der, met gevolg dat de autobus in de vaart terecht kwam en toevallig terechtkwam op een voorbijvarend roeibootje met aan- hangmotor. Alle inzittenden, zoowel van de autobus als van het bootje, geraakten te water. Het ongeluk liep betrekkelijk goed af; een drietal personen liepen min of meer zware verwondingen op. Auto-ongeluk. Op den Deventerstraatweg bf} Zwolle werd een vrachtauto uit Deventer, waarin een talrijk gezelschap zat, aangereden door een luxe auto. De vrachtauto week door de schok uit en overreed een mum, vrouw en een kind, die zich op het wandel pad bevonden. Alle drie geraakten onder de auto. De kinderwagen, waarin het kind zat, was geheel in elkander geperst; toch kon de vrouw en het kind bebloed, maar overigens weinig gewond; onder de auto weggehaald worden. De auto moest opge steld worden om den man te kunnen be vrijden, die naar het ziekenhuis vervoerd werd, waar geconstateerd werd, dat een sleutelbeen gebroken was. De luxe auto reed door maar is bekend» Inbraak en diefstal te Amsterdam. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben inbrekers vanuit een werkplaats aan de Prinsengracht te Amsterdam een belangrijke hoeveelheid zijde gestolen. De indringers hoeveel rij in getal waren weet men niet zijn begonnen met zich toegang te verschaffen tot een onbe woond huis aan de Prinsengracht no. 100 Van dit huis zijn ze door een raam over- geklauterd' naar no. 108, waar de lampe- kappenfabriek van gebrs. Van der Tak gevestigd is. Het is te vermoeden, dat de inbrekers bet op het loon van de arbeiders, dat te gen het eind© van de week wel in het kan toor aanwezig zou zijn, voorzien hadden. Geld hebben ze echter niet gevonden, wel een hoeveelheid' zijde en band, waaruit de lampekappen vervaardigd worden. Om dus niet onverrichter zake huiswaarts te kieeren hebben de heeren zich hiermede tevreden gesteldl Naar schatting is voor ongeveer 16000 gld. gestolen. Postwlsselvervalschers gearresteerd. Hoewel de Maastrichtenaars, die te Am sterdam op een groot aantel bijkantoren van de posterijen valsche postwissels hadden ge- ind, al spoedig tegen de lamp zijn geloopen, hebben zij 'toch nog navolgers gevonden. Vrijdag jj; werd' aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam een postwissel ter inning aan geboden ten bedrage van ongeveer ƒ400. Zooals men weet zijn echter, na de groote op lichtingszaak, maatregelen getroffen, om her halingen te voorkomen. Waarin precies die maatregelen bestaan, wordt wijselijk niet al gemeen bekend gemaakt, maar in elk geval, de wissels dragen kenmerken, welke den ambtenaar kunnen doen zien, of hij met een echt exemplaar heelt te doen. Vrijdag dan bleek het, diat de postwissel niet in orde was en het spreekt wel van' zelf, dat de ambtenaar aan het loket niet uitbe taalde. De aanbieder van zijn kant was, ook dit ligt voor de hand; eveneens op zijn qui- vive en toen hij zag, dat de ambtenaar de postwissel zoo aandachtig bekeek, ging hij er als een haas van door. Zoo gauw was hjj weg, dat 'elke gelegenheid hem te pakken, ontbrak. Bij de politie van het bureau St. Pietershal werd dadelijk aangifte gedaan, en de inspec teur, de heer Joosten, stelde 'm onderzoek in. De ambtenaar kon een signalement opge ven], dat wel wat vaag was ongeveer 19 jaar, blond maar dat toch ook inhield; dat de jongeling een lidteeken aan het voorhoofd had. Voorts bleek, dat de z.g. postwissel heette te zijn afgezonden uit Halfweg. De politie vermoedde, dat uit Halfweg een proef- wissel zou zijn verzonden, een echt exem plaar, namelijk, dat als voorbeeld! voor de vervalsching zou moeten dienen. Het onderzoek werd op het postkantoor te Halfweg voortgezet en daar bleek inderdaad! een postwissel ten bedrage van een paar gul den te zijn verzonden, welke wel de proef- wissel kon zijn. Die postwissel was verzon den naar Haarlem. In d'ie plaats werd' aan het postkantoor ge ïnformeerd. Het proefexemplaar bleek er niet te zijn aangeboden, wel' echter een an dere nagemaakte postwissel ten be drage van ongeveer 200. Dit bedrag was uitbetaald. Inderdaad) was het stuk zeer goedi gemaakt, maar bepaalde kenteekenen ont braken niettemin, zoodat d'e ambtenaar de vervalsching had kunnen zien. De uitbeta ling moet dan ook worden geweten aan niet voldoende oplettendheid zijnerzijds. Hij' zal daarom het bedrag moeten vergoeden. De politie was nu zoover, dat ais vaststaand mocht worden aangenomen, dat de namakers in Haarlem huisden. Door ijverige naspeu ringen gelukte het tenslotte het adres uit te vinden, waarheen het proefexemplaar was verzonden. Inspecteur Joosten ging naar dat adres. Waarschuwingsschot (halfstok hljschen vlag Z) ten 8 u. lö. Voor alle sloepen en AJB.O. Jachten. 6 minutenschot (hijschen vlag Z) ten 8 u 25. Afvaartschot (strijken vlag Z) ten 8 u. 80. Baanrichting met zon Roode vlag. Baanrichting tegen zon Witte vlag. De afvaart ie altijd van Weet naar Oost. De aankomst is altijd van Oost naar Weet.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5