T Tweede Blad. BUITENLAND BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAQ 21 JUNI 1924. DUUSOHLANIX Gevangenen en ballingen. Volgens een opgaaf der „Frankf. Ztg." bevinden zich op bet oogenblik nog om streeks 600 -Duitschers in Fransche ge vangenschap of voorloopige hechtenis. Het aantal baUimgèn, aan wie is toege staan naar bun land terug te keeren, be draagt volgens bet blad op 1 Juni 5575 of, wanneer men de gezinsleden meerekent, oiroa 22.000. (In totaal zijn ongeveer 40.000 gezinshoofden verbannen, dus ca, 150.000 personen). Hetzelfde blad meldt, dat van de spoor wegbeambten, die in Mei 1923 in het groote proces door de Franschen tot lang durige. gevangenisstraffen zijn veroor deeld. Zondag op last der Fransche regee ring een groot aantal zijn vrijgelaten. FRANKRIJK. De Interpellaties ln de Kamer over de regeertngspolitlek. Een motie van vértrouwen aangenomen. Parijs, 20 Juni. De Kamer heeft met 818 tegen 234 stemmen haar vertrouwen ta de regeering uitgesproken. Voorts werd een motie aangenomen, waarin deelneming werd betuigd naar aanleiding van den moord op Matteotti. Te 1.8Q werd die zitting opgeheven. ITALIË. De zaak MatteottL Hoe meer bijzonderheden bekend wor den over de ontvoering en het naar alle waarschijnlijkheid vermoorden van Mat teotti, hoe ernstiger deze gebeurtenis voor dé positie van het fascisme blijkt te zijn. Het feit, dat, naar de correspondent van die Times te Rome meldt, in de stra ten van Rome „Weg met Mussolini'8 ge roepen1 is, is hier wel een duidelijk teeken van De verdwijning dateert van dé vorige Dinsdag. Men wist .toen, dat Matteotti in de Kamervergadering, die de vorige week Vrijdag plaats zou hebben, een, redevoe ring zou houden tegen het fascisme en in het bijzonder een uiteenzetting van de corruptie van een aantal op den voor grond tredende fascisten zqv. geven. De vorige week Dntedagmiddag nu ging Mat teotti een oogenblik uit, blootshoofd, om «sigaretten te koopen, gelijk hij aan zijn vrouw mededeelde. Sedert dat oogenblik is hij niet teruggezien, maar uit getuigen verklaringen blijkt, dat hij nauwelijks d'e hoek van de straat om was of hij werd door 5 mannen aangegrepen en in een auto gesleurd, die snel wegreed1. Het feit, zoo zegt de Romeinsche Tribune, dat 8 personen zoo iets bij volle daglicht zagen gebeuren, de kreten van het slachtoffer hoorden en niet alleen niet tusschenbeide kwamen, maar zelfs de politie niet durf den waarschuwen, dringt tot ernstige overwegingen over den huidigen toestand. Matteotti's vrouw, die ernstig ongerust was, stelde Woensdag de politie met de verdwijning van baar echtgenoot in ken nis. Deze trok er zich toen eigenlijk nog niet veel van aan en eerst Donderdag, toen ook collega's van. Matteotti ernstig bij die politie aandrongen, begon men een onderzoek in- te stellen. De sporen van bloed en de verdere be schadigingen, die er aangetroffen zijn in de auto, waarin Matteotti ontvoerd is, evenals de bloedsporen op kteedingsbuk- ken gevonden bij Dumiml, een dergenen, die aan de ontvoering hebben deelgeno men, laten bij de bevolking te Rome geen twijfel bestaan aan een moord. Onder de talrijke gearresteerden zijn, naar men meent, ook alle 5 mannen, die de ontvoering ten uitvoer gebracht heb ben. Rotssi, de leider van het Mussolini's persbureau, die als een der geestelijke da ders genoemd is .en die bij gelegenheid van een redevoering die Matteotti eeni- gen tijd geleden tegen het fascisme ge houden had, in de wandelgangen van het parlement bedreigingen tegen het leven van Matteotti uitgesproken had, zou naar Zwitserland ontkomen zijn. ZUID-AFRIKA. De verkiezing In Zuid-Afrika. Bloemfontein, 19 Juni. De uitslag van de verkiezing voor het Unie-parlement is dat de Nationalisten zeker zijn van 62 zetels, de SA.P. van 53. Voorts zijn ge kozen 18 leden der arbeiderspartij en één onafhankelijke. Alleen de uitslag uit het district Barberton ontbreekt nog. Transvaal heeft Smuts maar twaalf ze tels gegeven, mogelijk dertien. De Vrij staat heeft aaneengesloten voor het pact gestemd. Natal gaf dertien zetels aan de Sappen, heeft drie leden van de arbeiders partij en den advocaat Jansen gekozen. In de Kaapprovincie zijn maar twee man van de arbeidersparty gekozen. De stemmen van de kleurlingen hebben Smuts voor een débflcle in de kaappro vincie behoed. De uitslag heeft hier gisteravond K^stdrift gaande gemaakt Een geestdriftige menigte juichte het portret van Hertzog luid toe en joelde tegen dat van Smuts. Ter eerei van den nieuwen eerstemninlster zal hier vanavond een groote beslissing van de pactmanneni' ge houden worden. Hij en andere leiders zul len het woord voeren. Onder de gekoze nen zijn de generaals Kemp, Muller en Pinaar. Verder zijn gekozen Piet Grobler en Hjatear Reitz. De unionisten over- heersohen nu volkomen de groep van Smuts ln de partij van de Sappen. Bijkans de geheele uitslag van de vertóe- zing in Zuid-Afrika is thans bekend en de nederlaag van Smuts is nog erger uitgeval len dan zjji zich eerst liet aanzien. De meer derheid, van 8 stemmen, die SmUts in het oude parlement had behouden (wanneer ten minste alles hem mee was, want een of twee stemmen ervan waren niet zoo heel zeker) toen hij het Unie-parlement ontbond, is ver anderd in een meerderheid van 26 of 28 stemmen voor de nationalisten en de arbei derspartij. Op zichzélf zijn de nationalisten zelfs 8 of 10 man sterker dan dé „Sappen". Vóór de verkiezing waren er 711 Sappen en 47 Natten. De achttien leden van de arbei derspartij zitten op de wip, maar zijn déor het Pact met. de Nationalistische volgelingen van Hertzon verbonden. Toch speelt deze En- gelschgezinde partij natuurlijk een machtige rol in de coalitie. Een dergelijk verschijnsel valt 'bij de 'Zuid-Afrikaansche partij- (de „Sappen") waar te nemen. De groote verlie zen, die deze partij- van Smuts geleden heeft, hebben het Hollandsche element erin- getrof fen en zoodoende staat nu ook Smuts met zijn Afrikaander® onder dominatie van de met hen verbonden Engelsohe unionisten, die vroeger een zelfstandige groep vormden. Bij de tegenwoordige constellatie spelen En- gelsche elementen dus een belangrijke rol in de Zuid-Afrikaansche politiek. Wat de toekomst betreft, zou bet ons niet verwonderen, indien de sluwe tacticus Smuts als aanvoerder van de oppositie alles in het werk zal stellen om de arbeiderspartij van lieverlee van haar Nationalistische bondge- nooten te vervreemden, desnoods déor on vervaard' een democratischen koers te hou den. Reeds in den verkiezingsstrijd heeft Smuts die geprobeerd door de Engelsch-ge- zinde arbeiderspartij, eraan te berinneren, dat zij gemeene zaak maakten piet mannen, die de „secessie" (Isomaking van het Britsche rijk) nooit vaarwel hebben gezegd1, en dat de rebellenleider, generaal Kemp (die thans ook -gekozen is) met de Duitschers tegen de Unie van Zuid-Afrika heeft samengespannen. Mannen ais Smuts groeien, wanneer zij aan de regeering afgedaan hebben, opnieuw in kracht bij het aanvoeren van een op positie. RUSLAND. Maandag, Se wékelijksche nustdag. In vele plaatsen in de Sovjet-Unie heb ben die autoriteiten eeni bevel uitgevaar digd!, dat dien Maandag als wekelijkscbe rustdag voor alle ambtenaren en arbei ders in staatsdienst voorschrijft, in plaats van dien „contra-revolutionairen" Zondag, De bolsjewistische pers begroet deze be paling met warmte en beveelt haar aan als een zuivere revolutionaire en navol genswaardige instelling. In plaatsen met gemengde bevolking (in Rusland geen zeldzaamheid) zullen dus de Mohammeda nen den Vrijdag vieren, de Joden den Za terdag, de Christenen den Zondag en de communisten dien Maandag. De Mount-Everest-expedltie. 1 Twee leden omgekomen. Londen, 20 Juni Het Londensche Mount-Everest-oomité heeft heden van kolonel Norton, den leider van de Mount Bverest-oxpeditia het volgende telegram ontvangen: „Pharuidzong, 19 Juni, 4A0 mm. Mal- louy en Irving zijn bij dé jongste poging tot beklimming van d'eni Mount Everest omgekomen. De overigen zijn in goeden welstand in het hoofdkwartier aangeko men." Verdere bijzonderheden van dit drama worden nog verwacht. KORTE BERICHTEN. Tengevolge van het tramongeluk te Iserlohn zijn vannacht nog drie slacht offers bezweken, zoodat het -aantal daar van tot 24-is gestegen. In geheel Midden-DuitscMaind! heerschlt thans een abnormale warmte. Te Berlijn werd heden 29 graden Celsius in de scha duw geconstateerd. Men begint zich ©enigszins ongerust te maken over de voortdurende nieuwe, ge vallen van slaapziekte in Groot-Brittan- nië. Er hebben zich thans weer. Vijf nieu we -gevallen voorgedaan te Glasgow, waar door het totaal voor het geheele land se dert begin April is gestegen tot bijna 800, waarvan er reeds 23 «een doodélijken af loop hadden. De Tromp te Bordeaux. Do correspondent van de N. Rt. Crt te Parijs schrijft dd. 18 Juni: De courant heeft gemeld, dat dé Tromp eenige -dagen voor Bordeaux heeft gele- gen. Blijkens de plaatselijke bladen maak te dit bezoek een uitstekenden indruk, waartoe zoowel de overheid te Bordeaux als de Nederlandsche officieren door de zorg cn de bemiddeling van onzen consul, den heer Mahler daar ter stede, hebben bijgedragen. De gezagvoerder, overste Van Hengel, had bezichtiging van den oorlogsbodem, opengesteld en d'e bladen maken uitvoerig van déze attentie gowag, waaraan ze bi- zonderheden uit onze geschiedenis ter zee verband met Tromp hechten. De con sul en mevrouw Mahler hebben o.a. een zeer geslaagd avondfeest gegeven, waar de burgemeester, verscheen en een pro loog in verzen' voorgedragen werd, voor Ingezonden MededeeHng. De Oommlssaritder Koningin ia! deze week zitting houden In het STADHUIS. ledereen, die hij Z. Excellentie ep audiën tie komt, zal goed doen een HEEREN- C0STUUM, geleverd door de Fa. I. GRUN- WALD, Keizerstraat 116 (boven) te dragen, want van deze Costumes gaat door bewerking, coupe en quaiitelt der Stoffen, zoo'n bekoring uit, dat hot Z. Excellentie ongetwijfeld aangenaam zal aandoen en wanneer men een autoriteit In een goede luim treft, Is het verzoek, dat men te doen heeft, reeds half Ingewilligd. WIJ verwachten dus een drukke week. Prima Stoffen. Prima Coupe. Prima afwerking en 4O°/0 goed- kooper dan overal elders door den directen Import onzer Stoffen uit Engeland. I. GRUNWALD, Keizerstraat 118 (boven). deze gelegenheid ter eere van Nederland- vervaandigdL Oek werden, er Holland- sche dansen uitgevoerd, waarna1 de avond met dé vertooning van een blijspel van Labiche besloten werd. Kapitein Van Hengel heeft dié voorko mendheden beantwoord met een ontvangst aan boord. Hij ook behoorde met vijf zij ner officieren tot de uitgenoodigden bij de opening van de jaarbeurs en aan den maaltijd ten sta-dhuize, die erop volgde. De burgemeester huldigde daarbij in hen Ne- derLandte orde- en ondernemingszin' en dankte voor de aan boord ondervonden gastvrijheid. Bij déze receptie waren eveneens dronken uitgebracht op de No- dériandsche en de Fransche marinq. Kranslegging op het graf van De Ruyter. Gistermorgen heeft commandant G. Hansen, van het Deensche oorlogsschip HeimdaX dat thans te Amsterdam ligt, vergezeld van eenige officieren en adel borsten en ook enkel© matrozen, een krans gelegd op het graf van admiraal De Ruyter, in de Nieuwe Kerk te Amster dam. De officieren werden vergezeld door den Deenschen consul, dr. L Möller, en den kanselier, den heer H. Ravn. Het textlelconfllct Naar uit Goor wordt gemeld heeft de burgemeester aldaar, als -bemiddelaar voor „De Eendracht", de firma Amtzenius Jannink en Zn. medegedeeld dat, wanneer er geen slachtoffers vallen „De Een dracht" bereid is aja. Maandag -het werk .aldaar te hervatten. dracht", welke door 1500 arbeiders werd bij gewoond en'die van half drie tot zes uur duurde, werd in verband met de steeds stij gende werkhervatting en de aanmelding voor werk déor arbeiders van buiten Enschedé en uit de Duitsche grensplaatsen, op voorstel van het Hoofdbestuur bij acclamatie besloten aan de commissie ad hoe uit de fabrikanten te berichten, dat voor wat -betreft de Ensche- desche fabrieken, Maandag aanstaande het werk door de stakende leden van „De Een dracht" zal worden hervat. Ook d'e Landelijke Federatie van Textiel arbeiders, nam een gelijk besluit In een gisteravond te Almelo gehouden vergadering is met 43 tegen 7 stemmen (23 blanco) besloten de staking op de stoomspin nerij „Twenthe" op te heffen en ook het werk as. Maandag te hervatten. De voorzit ter had te voren medegedeeld, dat voortzet ting van de staking vruchteloos zou zijn en men dan zóu staan tegenover 88 verbonden werkgevers. Waar alzoo Enschedé én Almelo de centra van het -langdurige conflict in de Textiel-in- dustrie zijn geweest kan ongetwijfeld ver wacht worden, dat de strijd spoedig geheel ten einde zal wezen, ook omdat, gelijk reeds gémeld, eveneens te Goor de arbeid hervat zal worden. Het nieuwe postkantoor te Amsterdam. Ofschoon aanvankelijk in Den Haag was bepaald, om bezuinigingsredenen, dat geen vijfde verdieping op het nieuwe postkantoor hoek Raadhuisstraat en N- Z. Voorburgwal zou worden gebouwd, werd daar nademaal zelfs ten Departement© weinig bestendigs is op teruggekomen. Het gebouw wordt dan ook -thans opgetrokken volgens de oorspron kelijke plannen, -nl met vijf étages. Tot dit terugkeeren naar het eerste ont werp heeft de Overweging geleid, dat die reeds nu zoozeer ontwikkelde telefoondienst, in de toekomst nog grooter uitbreiding zal- onder gaan. Terecht is ten leste in de desbetref fende regeeringsbureaux het besef dóórge drongen, dat onder deze te voorziene omstan digheid, de wijsheid' door de voorgenomen bezuiniging van één verdieping, zou worden bedrogen. Staking en- „onwerkbaar weer" voorbe houden, zal de arbeid Ban het nieuwe „geld kantoor1" thans ononderbroken worden voort gezet. Het ligt -in- de bedoeling der Amster- damsche postadministratie, om daardoor de huur van lokaliteiten aan den- Nieuwendijk te «besparen, reeds met 1 'Mei a.s. e'en zeer kleine afdeeling van dén dienst in het nieuwe gebouw onder te brengen. Het vonnis over het voormalige „Patois Royal", verzakkende of niet, is tevens ge veld: de dood en de voltrekking zoo spoedig mogelijk. De bjjl gaat erin!. Holland—Zuid-Afrlka-UJn. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der wet van den 80sten Juli, strek kende uitvoering van de door de Holland- Zuid-Afrikalijn met de VereenigdeNederl. Scheepvaartmaatschappij gesloten ove> eenkomst mogelijk te maken. De Holland- Z.-A.lijn heeft onder de algemeene malaise te lijden, en kan zioh niet goed meer flnantieel redden. De minister verwacht dat de vereeniging van de diensten der Holland-Zuid-Afrika lijn efi Holland-Oost-Afrikalijn en het gemeenschappelijk te voeren beheer niet alleen een belangrijke besparing op de exploitatiekosten zal tengevolge hebben, maar acht ook de financieel krachtige positie der „Vereenigde" de beste waar borg, dat de Holland-Zuid-Afrikalijn zoo veel mogelijk blijvend de huidige ver binding, 'zij het in gewijzigden vorm, met Zuid-Afrika zal kunnen onderhouden. Spoorlijn Broek op Langemlijk. Uit Alkmaar wordt 'gemeld', dat dé lo caal spoorlijn Alkmaar—Broek op Lan- gendijk van de H. IJ. S. M. zal worden opgeheven. Als gevolg van dé concurren tie van de autobussen zou een loonende exploitatie van déze lijn rij» uitgesloten. De Noorfl-Hollandsche Bank. Nader wordt gemeld, dat de aanvrage tot surséance van betaling van de Noord- Hollandsohe Bank in verband staat met getoete valsche chèques van Fransche zijde ten laste van de firma Uthermöhlen Vlisser, kaas- en wijnhandelaren te Hoorn, welke firma heden door de arron dissementsrechtbank te Alkmaar is failliet verklaard. Een „duikboot" In dé Hoornsche Hop. Men meldt uit Hoorn: Woensdagavond heeft dr. Naber, tee- raar in de wis- en natuurkunde aan de H. B. S. alhier, in de Hoornsche Hop proeven genomen met een duikboot van uiterst primitieve constructie, zooals in 1600 door Oornelis Drebbel werd vervaar digd. Deze boot werd, zooals bekend, on der water voortgeroeid door roeiers, die gekleed waren in waterdichte costuums en lucht inademden^ welke in flesch-reser- voirs werd medegevoerd. De heer Naber, die met een tweede per soon met deze „duikboot" door de Hop manoeuvreerde, had begrijpelijkerwijze veel bekijks van de zijde der bevolking. Het conflict bij werkspoor. Het aantal werkwilligen bij Werkspoor bedraagt thans 170. Een gisteren in Ame- ricain gehouden vergadering van werk willigen en leden van het Verbond van Actualisten werd in «de war gestmird door stakers, die de vergadering waren binnen gedrongen. De directeur-bedrijfsLeider van Werkspoor, dé heer Maas Geestera- nus, deelde in deze vergadering mee, dat Werkspoor reeds voor een mülioen aan werk aan andere bedrijven heeft overge daan. In de vergadering, die geen direct resultaat opleverde, kwam tenslotte de po litie de orde herstellen. Het vliegongeval Wj Harllngen. Omtrent het vliegongeval nabij Harto gen- verneemt de TeL: Woensdagmiddag halfdrie rapporteer de schipper Joh. de Jong van de redding boot „Jonkh. dien Tex", aan den heer H. J. Albarda, inspecteur van het loodswezen en voorzitter van de reddtogsoommissie te Harllngen, dat er benoorden den1 Pol- lendiam een vliegtuig was geland, waar schijnlijk wegens een defect. Dit bleek la ter de W. 51 te zijn, bemand met de offi cieren Brunner en De VuysL Het vlieg tuig had een drijver gebroken. Even later landde hier de W. 63, be- miand met de offjeaeren Bakker en Maas land. Deze vroegen assistentie van een rijksvaartuig. Dit was niet aanwezig en daar het vliegtuig in zinkenden toestand was, voer die motorreddingboot uil De heer H. J. Albarda maakte den tocht mea Om 2.40 vertrok de reddingsboot en kwart over drie werd het vliegtuig gezien bij de Hendrik Tjaardaplaal Ongeveer een half uur later kwam vanuit dé Blauwe Slenk de motorbotter Harlingen 6, welke zou beproeven het vliegtuig op sleeptouw te nemen. Bij deze poging nam het vlieg tuig ©en zwaai en ging op den kop staan. De officieren, die op den vleugel zaten, sprongen in zee en zwommen naar de red dingboot, terwijl ze tevens de sleeplijn meenamen. Er werd oontact gemaakt, waarna dé botter het vliegtuig op sleeptouw nam. De officieren gaven er de voorkeur aan op den botter te blijven, die het vliegtuig 's avond® ongeveer 9 uur in de haven te Harllngen binnenbracht. Onmiddellijk is mén begonnen het vliegtuig te lichten en vervolgens op een riiksbetanningsvaar- tuig te laden, waarop het heden naar Nteuwediep te vervoerd. (Zie verder Plaatselijk Nieuws.) Verduistering dloor een RJJksbouw- kundlga Donderdag heeft terecht «gestaan een bouwkundig© te Delft, gedetineerd, we gens verduistering. Bekl. was als bouwkundig ambtenaar le ki in dienst van den Staat werkzaam bij den bouw van het Scheikundig Labo- ratorium te Delft. Hij' erkende, dat hij van hout, toebehoorende aan het Rijk, welk hout hij als waardeloos (beschouwde, meubelen heeft laten vervaardigen Dit gebeurde door een arbeider in 's Rijks tijd. Ook heeft bekl. een vloerkleed uit de directiekeet in zijn particulier huis ge bruikt. Ten slotte was aan bekl. tem laste ge legd, dat hij uit een register van in- en uitgaande stukken eenige bladzijden heeft laten scheuren, Bekl. gaf dit toe, maar voegde er aan toe dat hij het op last van zijn chef gedaan bad, zoodat hij dacht, dat hem daarvoor geen verant woording trol Bekl/s vroegere ohel, dia thans ook ge detineerd te, ontkende ook maar voor één der verschillend© feiten toestemming aan den bekl. te hebben gegeven. Een politie-beambte verklaarde bij den bekl de verschillende goederen ln beslag te hebben genomen. De boekhoudster op het bouwwerk heeft op bekl/s last bladzijden uit het re- gister gescheurd. Op deze bladzijden kwamen booge posten voor van1 reizen en sigaren. Deze getuige meende, dat bekl/s chef hier het meeste belang bij had. De timmerman, dié voor den bekl dé meubelstukken vervaardigd had, deelde mede, dat hij het hout, dat verbruikt was, eveneens als vrijwel waardeloos had be schouwd. Een acoountant bij de Rijks belastingen deelde mede, dat hem Pij1 het boekenon derzoek gebleken te. dat in de jaren 1919, 1920 en 1921 ruim 118.000 valsohelijk te gedeclareerd. Hiertegenover beeft 'getuige posten gevonden, tot een totaal bedrag van pLm. 75.OÓ0 voor reiskosten, tege moetkomingen in verhuizingen en1 .siga ren. Een bedrag van ongeveer 88.000 te dus geheel onverantwoord gebleven. Het te getuiges indruk dat den bekl. te dezer zake geen schuld treft. Voorts te het ge tuiges overtuiging, dat zoowel 'bekl. als diens chef belang hadden bij- het verdwij nen van pagina's uit het register. Het O. M., waargenomen door mr. Bau- duln, wees er op, dat niet alleen bij het Academisch Ziekenhuis te Leiden, maar ook bij vele andere 'bouwwerken malver saties zijn gepleegd. In de zaak hier be handeld te deze bekl... niet de hoofddader, maar hetgeen hij «gedaan heeft is erger lijk en zeer te laken in een rijksambte naar. De feiten achtte spr. volkomen bewe zen, mede door bekl/s bekentente. In het algemeen belang te het noodig, dat voor ie bouwwereld een voorbeeld wordt ge steld. Eisch één jaar gevangenisstraf. Bekl/s raadsman, mr. Van Zinnicq Bergman® uit 's-H-ertogenbosch, betoog de, dat op de uitgebrachte dagvaarding naar zijn meening «geen veroordeeling zal kunnen volgen, omdat de feiten niet vol doende omschreven zijn. Subs. pleitte de verdediger clementie voor den bekl., onder verwijzing naar een •apport van de Reclasseering. PI. hoopte dat de Rechtbank met een voorwaarde lijke straf wilde volstaan. Uitspraak 1 Juli. De „TJisondarT gestrand. Amsterdam, 20 Juni'. Volgens een ont vangen Llöyds-berilcht Is het sa „Tjison- dari" van die JiavaChinaJ apan-lijn in dé straat van Banka gestrand. Het schip zal vermoedelijk bij hoog water weer vlot komen. Assistentie te vertrokken. Aangezien het schip in moddergrond te geraakt, is er geen direct gevaar. De „Bortneo" van dé jMij. „Nederland" zal trachten de „Tjisondari" vlot te sleepen. Mocht deze poging geen succes hebben, dan zal een sleepboot van Tandjong Priok derwaarts vertrekken. Een botsing. Donderdagavond heeft op de Nieuwe Parklaan, hoek Nieuwe Duinweg te 's-Gra- venhage een ernstig ongeluk plaats ge had. Een autp reed daar een motorrijwiel en twee wielrijdsters aan. De bestuurder van het motorrijwiel, een 24-jarig heer, brak zijn neusbeen en liep verschillende verwondingen aan de ledematen op; een dame, die op de duo zat, bekwam schaaf wonden aan de knieën. Een der beide wielrijders werd aan de enkels en een der beenen verwond, terwijl de andere er met lichte schaafwonden afkwam. Het ongeval heeft zich als volgt toe gedragen: De auto, die links van den weg op de Nieuwe Parklaan zich voort bewoog, reed daar bij de Badkapel een wielrijdende dame aan. Na deze aanrijding haalde de automobilist plotseling naar rechts uit, waarbij hij tegen het motor rijwiel botste, tengevolge waarvan de be stuurder van het motorrijwiel op zijn beurt een dame op een fiets aanreed. De automobilist bekommerde zich niet om het gestichte onheil en reed door. Zijn nummer is echter bij de politie bekend. KORTE BERICHTEN. Een veerboot die bij München de Isar overstak met 16 arbeiders aan- boord, te gisteren gezonken. Van die 16 menschen zijn elf verdronken. Te Berlijn-SüdénidJe heeft een 19-jarige jongen gisteren getracht zdjn grootmoeder te vermoorden om haar te bestelen. Toeri dé oude dame het bewustzijn verloor vluchtte de jongen naar zijn kamer waar hij zelfmoord pleegde. De jongen was on langs uit zijn betrekking ontslagen nadat hij zich aan verduisteringen had' schuldig gemaakt. Zijn grootvader, een arts, had hem in huis genomen, in dé hoop hem weer op het goedé pad te brengen. Te Rosenhof, een dorpje in de nabijheid van Wiittenberge aan de Elbe, heeft een 10-jarige jongen een 8-jarig meisje dat hem voor spitsboef had uitgescholden op straat afgewacht en vermoord. De jongen sloeg zijn slachtoffer eerst neer en wurg de het vervolgens met een touw. Daama sleepte hij het lijkje naar het Elbe-strand waar hij' het verborg. De jeugdige moor denaar heeft volledige bekentenissen af gelegd. Acteur: Zoudt ge denken dat ik in dit stuk hij het publiek suoces zal hebben? Directeur. Zeer zeker, want ge sterft al in het eerste bedrijf. 4 I De strijd geëindigd te En schedé en Almelo. In d'e Vrijdagnamiddag te Enschede ge houden ledenvergadering van „De Een

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 11