HELOERSCHE COURANT Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG i?1 JUNI 1924. Aan die Technische Hoogascibool te Delft wend bevorderd tot ingenieur In de eleotro-techniek de heer G, J. 'rjaism™, go boren te Hélder. De heer H. Bruto, leerling der Radioscbool alhier, staagde te Den Haag voor Rijkaoertificaat van RadiLoteJeftra- flst MeJ. N. A Graaf alhier is te Am sterdam geslaagd voor het akte-examen L.O. De heer J. Bommel alhier is te Am sterdam geslaagd voor het acto-examan L. O. Onze plaatsgenoot, de heer R. Dijks hoorn, is 19 Juni door de rechtbank be- eediigd als makelaar en taxateur van on roerende goederen. Door vijlen .pastoor W. Huygh is aan de St. Vincentius-vereeniging alhier vér- maakt een som van f 1000. Doms Rijkers Fonds. Het hoofdbestuur van het Helden der Zee-fonds (Doms Rijkers-fonds) zal op 28 Juni as. in Hotel Krasnapolaky te Amsterdam zijn eerste algemeene verga dering houden. Tienjarig bestaan van het gebouw van dien Bond voor Minder Marinepersoneel. Reeds hebben wij gevezen op het feit» dat de Bond voor Minder Marinepersoneel in de wandeling de Matrozenbond genaamd 20 Juni het 10-jarig bestaan zou herdenken van zijn gebouw, de stichting van den Am- sterdamschen architect P. Kramer, dat daar als een massieve kolos oprijst uit het groen van boomen en struikgewas, waarmede in dezen midzomertijd, ons keurig en fraai Sta tionsplein prijkt Tien jaren! het is waarlijk een periode, waarbij even kan worden stilge staan, en een terugblik kan worden gewor pen. En wie beter dan de heer Michels, die van den aanvang af het lief en leed (vooral het leed) van deze organisatie van minder marinepersoneel heeft meegemaakt, kon de feestredenaar zijn voor deze gelegenheid? Zoo dan had het Hoofdbestuur dezen Ge deputeerde aangeschreven en de heer Michels bleek gaarne bereid te zijn aan die uitnoo- diging gevolg te geven. Het spreekt vanzelf, dat een feestelijke herdenking van een gebouw in het gebouw- zelve dient te worden gehouden. Eigenlijk spreekt het niet vanzelf, omdat natuurlijk iedereen begrijpt, dat het veel en veel te klein is om alle belangstellenden te bevatten. Trouwens, daarvoor is het gebouw ook niet gesticht. En toen dan ook het Bestuur voorstelde de feestrede op de bovenzaal te doen houden, ging een storm van veront waardiging op: moesten niet allen, die aan wezig waren, den feestredenaar kunnen ver staan, en de bovenzaal zelve was slechte in gericht voor vergaderingen. Beneden kon den althans heel wat meer menschen gebor gen worden. Beneden dus. Maar toen wij tegen acht uur in het gebouw arriveerden, moest er kunst-, vlieg- en laveerwerk in hét werk ge steld worden om binnen te komen. De men schen stonden opgepropt, ze barstten naar buiten, ze puilden uit. En de gérant van het gebouw kwam met een staf van helpers handen tekort om dóratigen te laven en hon- gerigen te spijzen. En, goed on wel gezeten: voor den man van de krant zijn de menschen altijd1 erg welwillend, want ze weten wel: dan komt er een mooi verslag van, moesten we weer op. Wamt daar kwam zoowaar het Ar beiders Fanfarecorps aangemarcheerd' om* een serenade te brengen. Nou, en daar hoor je natuurlijk bij. Keurige witte petten heb ben ze op tegenwoordig, waarmee ze er kra nig uitzien. En het eerste dlat ze speelden, was.Raad u eens: „Aan de Strijders". Nietwaar? dat schiet je toch even in je keel. Bliksemsnel doorleef je even de geschie denis van den Bond met zijn lief en ieedi (vooral leed), en als apotheose tenslotte dit prachtgebouw. „Veerkrachtig spannen zich de spieren, Het hoofd wordt fier weer opgericht, En als wij' 't leest van' dfttrbeidi vieren, Glanst vreugd op 't vroeger dof gezicht" 'Want men moet zich, hij de beoordeeling van een of andere gebeurtenis, altijd op het standpunt plaateen van de betrokkenen, an dere is men oneerlijk. lEn.fi n, dit ernstige lied' werd' gevolgd door de nóg ernstiger Internationale-marsch en toen ook deze verklonken was, nam de Voorzitter van den Bond, de heer Smith, di e met het Hoofdbestuur op een of andere ge heimzinnige en halsbrekende manier op het dak van de serre geklommen was (een ma troos, die niet zou kunnen klimmen, zou in waarheid een natuurwonder zijn), het woord om het Fanfarecorps hartelijk te danken. Want u moet weten, dat het eene verrassing was, waarvan niemand af wist. „Kameraden", zoo ongeveer zeide hij, „jelui vereeniglng mocht eigenlijk wel Klein, maar Dapper heeten, want al 'ben je nog klein in aantal, groot zijn je diaden, dat ge tuigt al de jongste overwinning op het mu ziekconcours. En dit blijk van hulde aan het Hoofdbestuur bij dit feest is allemachtig aardig van jelui In de afgeloopeni tien jaar heeft al heel wat plaats gehad, en gelukkig voor onze beweging is ook het muzikale leven herleefd. Als er nog weer eens een gelegen heid! zich voordbet om ons te huldigen, dan hoop ik, dat jelui In nog veel grooter mate hier tegenwoordig zult mogen zijn. En kom nu even binnen", eindigde spr„ „om wat te gebruiken". U zal zeggen: moet dat laatste óók al in de krant? Zoo-met een zet hiji er ook nog in wat we allemaal gedronken hebben. De kwes tie Is maar: teen ze eenmaal binnen waren, on op de bovenzaal, wilden ze niet meer weg. Dat wil zeggen: ze wilden wel weg, maar alleen op voorwaarde, dat ze nog een num mertje mochten geven. En even later iklonk dan ook de 1 Med- marsch, dat het daverde. Gioote genade, welk een geluid in zoo'n betrekkelijk kleine ruimte. De vliegen vielen van schrik van die zoldering af, en het electrisch licht dreigde met kort- of andere sluiting. Maar dit num mer was dan ook voor de buitenstaanders bestemd', hetgeen niet hetzelfde is als outsi ders. Want ik heb u nog altijd niet verteld!, dat er een enorme menschemnenigte rond het gebouw geschaard' stond, die stond- te kij ken naar de proef-illuminatde, die hier en daar aan den gevel reeds brandde en die straks zou worden ontstoken. Enfin, eindelijk gingen de witpetten weg. Die groote instrumenten hebben, zullen wel een half-uurtje moeten poetsen om er den regen af te krijgen, die het laatste half uur gevallen was. Dat hoort er zoo bij. Nu nam de eigenlijke feestavond een aan vang. Och, het was maar een heel eenvoudig ingericht programma, bestaande behalve uit de feestrede van den heer Michels, uit voor dracht, muziek en zang. De Bondsvoorzitter, de heer Smith, maakte allereerst zijn excuus voor het lange wach ten. Dat kwam door de serenade, waardoor het Hoofdbestuur aangenaam getroffen was, omdat zij van een muziekkorps kwam, dat nog kort bestaat en nochtans reeds zulke mooie successen behaalde. Daarna heette hij de aanwezigen welkom» en wees op de mooie bloemstukken, door diverse organisaties ge schonken. In het bizonder heette hij de hee- ren Borkert, Verstegen en Michels welkom, aan wier arbeid hoofdzakelijk de totstandko ming van het gebouw te danken is. Immers, zij waren hot, die den geest onder de leden vaardig hielden, en de offervaardigheid wis ten op te voeren» waarvan het resultaat is, dat wij dit juweel van een gebouw hebben. Velen» in hoofdzaak de jongeren» kennen niet de beteekenis, de geschiedenis van het gebouw. Het is daarom wel goed, dat Michels de totstandkoming daarvan eens zal uiteen zetten. Spr. heet vervolgens de diverse marine- organisaties welkom, en deelt mede, dat bloemstukken zijn ingekomen van den Bond van Onderofficieren en den Bond van Kor poraals K. M., de firma Bakker, de Held. Uitg.-Maatschappij, de heeren Minneboo en Haak, Zaandam (leverancier). Felicitaties kwamen in van de Zangvereeniging „Kunst aan t Volk" (spr. leest, deze voor), de afdee- lingen Rotterdam en VHssingen (in- feestver- gadering bijeen), personeel van Hr. Ms. „Java" (eveneens in f eestvergadering bijeen); de laatste drie telegrafisch. Tenslotte zinspeelt de heer Smith op een niet onmogelijke vergrooting van het gebouw in de toekomst, en geeft het woord aan den heer Michels. Maar zoo vlot gaat dat niet. want een enthousiast bezoeker, de korp.- stoker Kemp, vraagt het woord en houdt een gloedvolle peroratie over den Bond en diens werken, zinspeelt op het gevaarvolle werk, dat tijdens den oorlog verricht is, op de vele slachtoffers, die door de mijnen zijn geval len, op de geringe waardeering van die dien sten door de regeering. „In den mobilisatie tijd moest er bezuinigd worden op thee en koffie", zoo zegt spr., „nu wordt er bezuinigd op het geld. Wij hebben destijds de regeering trouw 'beloofd, en tot dank verlaagt zij onzo traktementen!" De heer Michels, thans het woord krijgend, zegt de uitnood! ging om te spreken gaarne te hebben aangenomen. Men moet eenmaal uit een oude beweging verdwenen zijn, om te voelen wat men verloren heeft, en iedere ge legenheid, die zich aanbiedt om de geschie denis van het verleden te herhalen voor an deren» zal spr. aangrijpen. Voornamelijk voor de jongeren wil spr. iets van de totstand koming van het gebouw vertellen. Het ont stond uit den feilen strijd» dien hun voorgan gers moesten strijden. Met feller energie nog zal men dien strijd moeten blijven strijden, om te 'behouden wat men verkregon heeft In een tijd, waarin wij ais Bond de grootste moeite hadden ons staande te houden, hebben onze voorgangers nog kans gezien dit ge bouw te bekostigen. Slechts één analoog geval kennen wij in ons landl, namelijk de stich ting van de Diamantbewerkers, maar zij konden uit veel grootere beurs putten dan wij. Reeds in 1902 werd een Oommissie uit den Bond' benoemd, die de zaak van een ge bouw moest voorbereiden, en dit gebouw Is er gekomen ook. Het is het hótel Hoofd gracht 80, thans nog als hótel geëxploiteerd. Zeer primitief was het daar en klein. Spr. deelt daarvan» tot groote vreugde van het auditorium, vermakelijke staaltjes mee. Op de jaarvergadering van 1903 en ook aan boord werden intusschen grootsche plannen gemaakt, en het vermakeltjkste was, dat nie mand zich rekenschap gal van de wijze, waar op bet geid hijeen moest komen. Een 'besluit om een obligatieleening van 30.000 te siuiten, werd onder donderend applaus genomen. Maar de spoorwegstaking was uitgebroken en de felste vervolgingen tegen den Bond begonnen. Het Hoofdbe stuur werd' door min. Ellls op straat gejaagd en de vervolgingen volgden elkander op. Desniettegenstaande was op 't einde van 1903 een N. V. gevormd op aandeelen en in kor ten tijd was een kapitaaltje bijeen gekomen. 12 December 1903 hadden we een groot bondsgebouw op de Hoofdgracht 17. Het was flink en ruim en wij waren in de nopjes e* mede. Dat hiervoor een naamlooze vennootschap noodig was, zal men begrijpen als men weet, dat aan den Bond dó rechtspersoonlijkheid cbor minister Ellis was ontnomen en wij dus als Bond geen bezitting wenschten» die men zou kunnen confiskeeren. Het gebouw bleek intusschen niet goed te exploiteeren; de Bond bestond! slechte uit 'n 1200 leden. Toch hielden wij het uit tot 1900 en keken intusschen uit naar een ander gebouw. In dat jaar verhuisden wij naar de Keizerstraat We huurden dit gebouw. Het oude werd1 voordeelilg verkocht, de hypotheek kon afgelost wor den maar de aandeelen werden ons ge schonken. Een groot aantal slachtoffers van Ellis moest worden gesteund, dus er was geid noodig Dit ontnemen vb® de Kom goedkeuring was een unicum. Geen enkel rechtsgeleer de kon ons precies vertellen wat er gebeu ren zou en maanden zaten we In onzeker heid over ons lot. Een curator kwam maar niet en ten slotte schreef spr. hem maar om te vra gen wanneer hij kwam. Eindelijk kwam de curator, mr. v. di Hoeven uit Alkmaar, vergezeld van notaris Beekman, 't Was een gemoedelijk man, maar er viel niet veel op te schrijven. Op vermakelijke wijze deelt spr. het verloop van deze con fiscatie mede: het eenige, wat van den boedel de moeite waard was, was. 8J.7" aan Oura<jaosohe kwartjes en dub beltjes, een oud bureau en een stoel. We hebben er noodt meer iets van gehoord. Het gebouw in die Keizerstraat was kleiner dan dat waar we uitkwamen. We konden het er evenwel mee doen, mnwr voor de leden, dile toen in Indië waren vertrokken» en die veel hadden bijgedra gen, was dit zeer teleurstellend. Nu is er in het Marine-Weekblad een naam ge noemd, rnL die van Nieuwenhuizem Spr. wil ook dien van Kramer noemen; deze beiden hebben ©r zeer veel voor gedaan. Zoo werd het 1008, toen het Hoofdbestuur een circulaire aan de afdeelingen zond, waarin werd opgewekt vrijwillige bijdra gen te storten. De circulaire viel er niet erg in» men kwam met andere voorstellen. In dat eerste jaar kwam er slechts een goede 700.binnen; nadere uiteenzet tingen werden gegeven, berekeningen go- maakt, een plan ontworpen, ook reeds van den heer P. Kramer, die al die jaren reeds gratis medewerking verleende met plan nen etc. Toen Is het begonnen; In Indië kwam een groote hoofdofdeeling en de vrijwil lige bijdragen begonnen ta vloeien. Had den wij eind 1010 2200.—, op het einde van 1911 was bijna 7000.— en 1012 al 12.600.— in kas, behalve in de andere fondsen. Toen wilden de leden wel eens wat zien; de grond was ai gekocht, gedeeltelijk op hypotheek van de Diamantbewerkers. Maar het bleek dat er een stuk grond' was, waarop we niet konden bouwen, doch dat wij slechts in erfpacht konden krijgen van den Staat. We zijn daarmee drie jaar bezig geweest om dat stuk grond in han den te krijgen, en de mooiiijkhedd was, dat we niets aan' de leden konden zeggen omdat we bang waren, dat mien er achter zou komen, dat we er een bondsgebouw wilden zetten. Alle autoriteiten waren er vóór, en tenslotte werd ons verzoek. afgewezen. Later pas zijn we te weten gekomen, dat het Departement v. Marine er tua- schen zat het stuk stond ten name van Michels, maar men schijnt er daar de luoht van gekregen te hebben dat het voor den Bond bestemd was. 'Toen hebben wij tegen dón architect ge zegd: nu zal het er juist komen» kunt gij op het overgebleven stuk nu toch een ge bouw zetten? Het gebouw is nu kleiner maar hooger geworden: „een dreigende vuist, die om hoog stak", zooals do architect het noemde. De voorbereidingen van den bouw laat spr. rusten: 26 October 1018 werd de eer ste steenlegging gevierd en weder was het onze vriend Nieuwemhuds, die er op wees, dat het gebouw de Bond zelf karak teriseerde: door en ondanks de vervol- g'ugen gegroeid. Een bouw als d'eze was toen nog min der gebruikelijk, en het publiek, dat deze meestal uitgeschoten mondstoen zag lig gen, meesmuilde, en dacht: dat wordt niets. Maar het is de onvergankelijke eere van het marinepersoneel deze burcht te hebben gesticht Aan het eind van 1916 hadden we aan vrijwillige bijdragen ruim 28000.en spr. brengt hulde aan die stoere werkers, die dat alles hebben bijeengebracht. Met een kleine hypotheek konden wij bouwen, de bouw kostte f 60.000.en wij kun nen het goedkoop exploiteeren daardoor. Dat wij niet nog konden uitbreiden» is deels de schuld van het algeheel© vereeni- gingsverbod van min. Rambomnet en ook door de verdeeldheid' in Indië, die veel geld aan de bondskas heeft gekost Het zal nu misschien kunnen, maar daarvoor is alweer taaie volharding noo dig. De strijd van den Bond is parallel ge- loopen met dien van den bouw. Wij heb ben onze zelfstandigheid gehandhaafd en de autoriteiten moesten ten slotte de vlag strijken. In die dagen was de opoffering het .grootste, en daarin ligt die les, dat wij slechts door opoffering, taaie volharding, de liefde voor de organisatie dit alles tot stand brachten. Met den wansch, dat tot in lengte van dagen die liefde mag blijven bestaan, ein digt spr. Daar de verdere avond uitsluitend aam vermaak was gewijd, kunnen wij hier ge voegelijk eindigen. Inmiddels was die Illu minatie ontstoken die tot laat in deö avond velen op de been Meld' en die de stoere, fOrsche omtrekken van het mas sieve gebouw zoo prachtig dleed uitkomen. Ook hedenmiddag worden nog muziek en zanguitvoeringen gegeven in het ge bouw. Vakschool voor Meisjes. Nu in den tegenwoordigen tijd, door een te veel aan mannelijke werkkrachten, in vele beroepen voor het meisje geen plaats is, treden als van zelf de speciaal vrouwelijke bèroepen, die ten onrechte, te veel op den achtergrond zijn gedrongen, voor haar, die zich een zelfstandige positie wil verwerven, meer naar voren. Of dit Is te betreuren, valt te betwijfelen. Immers komen de meest vrouwelijke karaktereigenschappen in vele beroepen, die tot nu toe door de vrouw werden vervuld, niet tot uiting. In de gezinnen, in ziekenhuizen, vaoan- tlekolonies en bij het onderwijs aan meisjes, is behoefte aan ontwikkelde vrouwen. Er ligt daar nog een groot arbeidsveld open voor haar, die uit innerlijken drang, of door flnantiëele omstandigheden ge dwongen, door arbeid in hun eigen onder houd willen of moeten voorzien. Deze overwegingen hebben er toe ge leid, aan de Vakschool Mer ter stede eene opleiding te openen voor huishoud kundige. Leerlingen die tot deze opleiding zullen worden toegelaten, moeten middelbaar of meer uitgebreid lager ouderwijs hebben enoten en den zeventienjarigen leeftijd ebben bereikt. De opleiding omvat de volgende vakkeu: gezondheidsleer, voedingsleer, warenken nis, huishoudelijke administratie, eenvou dige verbandleer, koken, huishoudkunde, wasohbehandeling, het naaien van onder en bovenkleeding, enz. Na het doorloopen van dezen twee jarigen cursus kan een getuigsohrift als huishoudkundige worden verkregen. Dit getuigschrift is ook noodig om te worden toegelaten in de opleidingsklassen voor een van de leerares-exameus bij het huishoud- of landbouwhuishandonderwjjs. Meerdere inliohtingen worden gaarne aan de school verstrekt. Orgelconcert Luthcmache Korte. De Orgeifondsoommiasle van die Luther- sohe Kerk zit niet stil. Nauwelijks heeft zij eeu nieuw kerkorgel ingewijd of need§ maakt zij melding van een orgelconcert hetwelk zal plaats hebben op Dinsdag 1 Juli Het fraaie orgel zal dan worden be speeld door die® heer Dr. G. W. Bakker, terwijl welwillende medewerking is ver kregen van rnej. A. Hoogenbosch, sopraan en die Luthersohe Za®gvereemigi®g onder leiding van dien heer P. Brizee. Velen zul len va®' deze gelegenheid' gebruik maken dit fraaie instrument te hooren on de kerk zal dien avond wel weer te klein blijken. De toegangsprijs zal zoo laag mogelijk worden gesteld terwijl de baten de orgel- fondsoommissle ten goede komen. Fotografie. Op verzoek van de Heldersche Ama teur Fotografen Vereeniglng, zal de be kende kunstfotograaf en redacteur van het -tijdschrift Focus, de heer Adriaan de Boef, een voordracht houden op Donder dag 20 Juni ajs. dos avonds te B1/* uur in het lokaal van den heer v. Weelde op het Koningsplein. Als onderwerp ls gekozen: Landschap»- fotografie voor den Amateurfotograaf. De voordracht zal worden opgeluisterd met lichtbeelden. Voor het bekomen van een gratis Introductie verwijzen wij be langstellende amateurfotografen naar de in dit blad voorkomende advertentie. WiJ veronderstellen, dat een groot aantal Hel dersche amateurs en amatricee van deze geboden gelegenheid zullen gebruik ma ken, om de ongetwijfeld 'belangwekkende voordracht bij te wonen» temeer daar het seizoen in aantocht is en dan juist de landschapsfotografie zeer druk beoefend wordt WiJ vernamen voorts, dat de Helder- sche Amateur Fotografen Vereeniglng op een onlangs door den Bond van Neder- landsche Amateur Fotografen Vereenl- gingen uitgeschreven wedstrijden, den derden prijs behaalde, terwijl de heer Steeman, Ud dier vereeniglng bovendien nog een personeelen prijs verwierf. Voor waar een mooi suoccs voor onze plaats- genooten. Leger des Heils. Het ls de gewoonte van het Leger des Heils om jaarlijks een Bloemenfeest te vieren, d.w.z. dat door soldaten en vrien den van de afd. „Helder" bloemen en planten worden geschonken» die tentoon gesteld worden op Zondag 29 Juni en verkocht worden op Maandag 80 Juni, *s avonds 8 uur. Tevens zal daaraan ver bonden zijn een vijfdaagsoho oolleote, va® Maandag 28 t/m 27 JunL De opbrengst van een en ander komt uitsluitend' ten goede aan den arbeid van het Leger des Heils ln onze eigen plaata KermlsvoorstelBngen In „CasW. Evenals vorige jaren heeft de Casino directie haar voorbereidingen getroffen om onze stadgenooten met de as. kermis eens recht te laten genieten. Het boste, wat op tooneelgebied gepresteerd wordt, zal voor het voetlicht komen. Twee uit nemende gezelschappen zullen ml» die week in „Casino" optreden. De eerste 4 dagen komt het eerste rangs gezelschap „Het Sohouwtooneel" van Jan Musch, terwijl het laatste gedeelte der kermis het ongoëvenaarde gezelschap van Dr. Royaards zal optreden. De op te voeren stukken zullen nader worden bekend ge maakt, alleen doelen wij voorloopig mede dat het groote lachsucces van Jan Musch ,,'t Krokodilletje" wordt opgevoerd. Twee vliegtuigen ln zee gestori Men deelt ons mede, dat het berichtje omtrent het in zee starten vb® twee vlieg tuigen mabij Hariimge® (zieons vorig nummer) eenige rectificatie behoeft. Slechts die W. 61 is in zee gestort e® ge zonken; de W 08, die gedlaald was, moest, doordat zijn motor afgeslagen was, ge bruikmaken van rieophulp om aan die® wal te komen. Het vliegtuig is daarna naar de Mok teruggevlogen. Zooals wij mededeeldón, was ons be richt ontleend; aan de Telegraaf. GEMEENTERAAD. Drankbestrijding, Het Oenitraal Oomitó voor Drankbestrij ding „Helder" wendlt zich bij adres Wt do® Raad met verzoek te bepalen, dat in de vol gende wijken ln deze gemeente geen ver gunningen voor den verkoop van sterken drank moge® worden verleend!, t.w.: Sin gel. Javabuurt, Tuindorp en Ruijghwog. B. en W. hebben dit adres ln handen van den waarnemende® Commissaris van Politie gestéld. Aan bet advies, dat dozo daaromtrent heeft gegeven» ls helt volgen- t(3)0 onttoetnid: „Behalve in het Tuindorp, dat als het ware een apart centrum vormt, ls het naai mijn oordeel vodrlooplg nog niet te ver wachten» dat een zoodanige vergunning voor een der genoemde stadsgedeelten zal worde®' aangevraagd!, omdat er nog te wei nig menschen wonen om er een bestaan voor een vergunninghouder op ta leveren» Het „droogleggen" van nieuwe wijken, hetgeen bet bestuur van meergemeld! Co mité beoogt, komt mij niet rationeel voor, omdat men-op die wijze die bewoners dier wijken tegen ziohzelve beschermt en dit niet doet te® opzichte va® de andere in woners, van wie men toch niet zeggen kon, dat zij op een hooger zedelijk peil staan. Aan den anderen kant noodzaakt men de eerstbedoeld© inwoners om zich ter ver krijging van het artikel sterken drank naar een naastbij zijnd stadsgedeelte te begeven» waarbij ten slotte nog komt, dat de verdeeling van de vergunningszaken over de gemeente dioor die methode zeer ongelijk wordt Wanneer de geest van de® tijd zich zoo danig wijzigt, dat men op dén langen duur tot algeheele afschaffing van sterken drank wil geraken, lijkt het mij 'beter, met -een stelselmatige verlaging van het maxi mum van het aantal vergunningen over de geheele gemeente door te gaan. Waar evenwel daaromtrent nog weinig met ze kerheid valt te zeggen» en het maximum aantal vergunningen in deze gemeente in de laatste jaren van 70 tot 60 is terugge bracht, acht ik het raadzamer ln deze een afwachtende houding aan te nemen on al vorens tot eemigen maatregal over te gaan, eerst eens te zien of de tijden veranderen. B. en W kunnen rich geheel mot deze beschouwingen vereenigen, in verband waarmtde »1) voorstellen afwijzend op hot vt-rzoek tn bovengenoemd Cvmito te be schikken. Erfpacht Door G. de Beurs om. ls aan B. en W. gevraagd' de erfpacht voor hun perceelen aan den Singel en d© Laan, die door den Raad op 70 cent per M*. is bepaald, terug te brengen tot den canon van 60 en 26 cent, evenals die is vastgesteld voor de woningen aan den Singel, gebouwd door gebr. Smit B. en W. wijzen er op, dat de gronden aan de® Singel, bestemd voor huizenbouw, tot de eerste klasse behooron» waarvoor destijds de canon op 70 cent Ja vastgesteld. Dat de firma Smit een ver minderde® canon betaalt (50 ot per M*. voor den vóórgrond en 25 ot. voor den achtergrond) komt, omdat het hier betreft de bebouwing van een geheel terrein, en deze lagere canon tevens diende tot aan moediging van den woningbouw. Het be trof Mer een „bijzonder geval", als be doeld in ari;. 2 der Verordening op do uit gifte in erfpacht. Daar de verordening niet toelaat, dat een eenmaal vastgestelde canon wordt ver hoogd of verlaagd, stellen B. en W. den Raad' voor afwijzend op het verzoek van d© heeren die Beurs te beschikken. Uit hot Pol Itio-rap port In de Koizorstraat had een aan rijding plaats tusschen een bewoonster van de Janzenstraat en een jongen uit de Diaooniestraat, waardoor het rijwiel van eerstgenoemde 'beschadigd word. In de Vijzelstraat ontstond Donder dagavond omstreeks 7 uur een schoor steenbrand. Twee tot do brandweer be- hoorende personen 'bluschten het vuur met eenige emmers water. Op verzoek van de politie te Amster dam werd alhier aangehouden en naar zijn woonplaats teruggeleid een minderjarige jongen, die de ouderlijke woning was ont- loopen. Vrijdagmorgen omstreeks half 12 sloeg een aan een groentonhandelaar aan de Ba» singracht toebehoorend paard» dat voor eeu driewielige wagen met modder was gespan nen, aldaar op hol, waarbij; een straatlantaarn omver werd gereden en de inhoud van dón wagen gedeeltelijk op de straat terecht kwam. Het paard kon tot staan worden gebracht. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor, De aangerichte schade zal worden' her steld. Een bewoonster van de Westgracht deed aangifte, d'at, toen rij Donderdag avond met haar zustor per rijwiel op den Hudsdluinerweg reed', een 10-jarige jongen plotseling een stok in het voorwiel vain laatstgenoemde had gestoken» waardoor de vrouw kwam te vallen en zich vrij ernstig bezeerde. In den efgeloopen nacht omstreeks kwart voor twee ontving de politie bericht, dat aan d!e Hoofdgracht iemand ln 't wa ter was gesprongen en om hulp hodl ge roepen. Ooggetuigen verklaarden, dait rij kringen in het water hadden gezien, doch er kon niets bijzonders ontdekt worden. Bij informatie bij die Werfpolitie bleek, dat een marinier, die onder drankinvloed verkeerde, in het water was gesprongen om bet Werfkanaal over te zwemmen en door een portier was aangehouden.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 15