NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. GRATIS. J.HEIJLOOjV/h.FILBRI, BUITENLAND alle Glazen. V N r. 5888. DINSDAQ 24 JUNI 1924, 52ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdags Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 20 Telefoon: 6,0 en 412 Pcet-Gl ro r oken lng No. 16066. ZIJ, die zich van heden af, voor min» stens drie maanden, op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 JULI DE FRANSCH-BRITSCHE BESPREKINGEN. Belangrijke resultaten te verwachten. De ontmoeting tusschen Herriot en MacDonald. De Fransche premier Herriot is Zaterdag te Londen aangekomen en heeft bij' Macdo- nald het diner gebruikt. Zaterdag en Zondag hebben de beide premiers besprekingen ge houden, na afloop waarvan een communiqué is uitgegeven. O. a. wordt in dit communiqué gezegd: Er werd een vriendschappelijke informeele bespreking gehouden over verschillende kwesties in verband met het Dawes-rappott en de maatregelen, welke moeten worden ge nomen om het in werking te stellen. Han gende de beraadslagingen met de Italiaansche en Belgische regeeringen konden nog geen definitieve conclusies worden opgesteld. Bij de besprekingen bleek de algemeens overeenstemming, welke er tusschen dé Fransche en Britsche standpunten bestaat; de beide premiers zijn besloten om de moei lijkheden, welke op hun respectieve landen en de geheele wereld drukken, .door voortdu rende samenwerking op te lossen. Er werd overeengekomen, dat, als de an dere geallieerden zich er medé kunnen ver eenigen, te Londen een conferentie zal wor den gehouden, niet later dan midden-Juli, ten einde de te volgen procedure definitief vast te stellen: De beide premiers zijn verder overeenge komen samen een kort bezoek aan Genève te brengen bij de opening van de vergadering van den Volkenbond in September. Naar van góed-ingelichte zijde wordt mede gedeeld, zal deze intergeailieerd© conferentie, waaraan naar verwacht wordt, ook een Ame- rikaanseh vertegenwoordiger zal deelnemen, zich niet direct inlaten met- de Roerbezetting of met andere militaire kwesties. Het zal vooral een economische conferentie zijn, ten doel hebbende de wereld! op weg te brengen naar haar economisch herstel. De kwesties van de militaire bezetting en de veiligheid van Frankrijk zullen naderhand op de een of andere wijze gezamenlijk in vriendschap- pelijken geest behandeld en opgelost worden. De ontmoeting tnsschen Herriot en MacDonald. Het onderhoud tusschen Herriot en MacDonald heeft volgens het officieele communiqué, dat ditmaal zeker wel meer vertrouwen verdient, dan we gewoon zijn geraakt aan de officieele mededeelingen over dergelijke ontmoetingen te hechten, een zeer bevredigend verloop gehadi. Na tuurlijk kon er in dit niet officieele, vrien delijke onderhoud tusschen de beide pre miers geen sprake zijn van eenige beslis sing, daar ook de andere geallieerde re- geeringen nog moeten worden geraad pleegd. Op een andere plaats in dit nummer deelen wij omtrent het resultaat van het onderhoud bizonderheden méde. De En gelsche bladfen uiten hun voldoening over de resultaten. Volgens de Daily Herald! heeft men zelfs het recht te spreken van een succes. Het grootste deel der samenspreking was gewijd aan een nauwkeurig onderzoek van het voorstelrDawes en naar het blad ver neemt is er al geheele overeenstemming bereikt aangaande de bepalingen, die noo- dig zijn om het voorstel in werking te doen treden, waarbij de twee staatslieden al hun best hebben gedaan om deze be palingen voor Duitschland1 zoo weinig drukkend te maken als mogelijk is, daar zoowel Herriot alls MacDonald zich op het standpunt stelde, dat men wel degelijk on derscheid moet maken tusschen het demo cratische Duitschland en de reactionaire elementen, die daar vaak een groot woord aanmatigen. Dit democratisch Duitsch- land willen zB tegemoet komen en zij zijn bereid zoover mogelijk te gaan om een vriendschappelijke oplossing van het pro bleem te vinden. Natuurlijk verwachten zij nu spoedig een stap yan Duitsche rilde. Het blad zegt verder, dat het niet uit gestoten moeit worden geacht dat Duitsch- land wendt uitgeüoodigdl deel te nemen aan de beraadslagingen van den Volken bond1 in September en dat het zoowel in den Bond als in den permanenten Raad een jAaats zal krijgen. Is dit het geval, dan kan men het vraagstuk der wapening van Duitsohlarad evenals dat van de vei ligheid van Frankrijk aan den Bond1 over laten. In officieele kringen té Washington verklaart men naar aanleiding van de ont moeting dat de Amerikaansche regeering met levendige instemming iederen stap beschouwt, welke er toe strekt de inwer kingtreding van het plan-Dawea te ver haasten. Komt het plan-Dawes tot uitvoering, dan zou de Roer binnen zes maanden mili tair ontruimd kunnen zijn. In Belgische kringen spreekt men over een langzamer ontruiming, maar men twijfelt er te Lon den niet aan, dat België op dit punt zou toegeven. Met voldoening wordt ten slotte algemeen geconstateerd, dat er op hei oogenblik weer van een entente cordiale sprake kan zijn. Aldus de Daily Telegraph Dat bedoelde bijeenkomst op Engel- schen bodem zal plaats vinden is een aan wijzing dat Engeland in den raad der ge allieerden gaandeweg weer het overwicht heeft gekregen, waarvoor ook het feit pleitte dat het weer de eerste maal was sedert het einde van 1921 dat een Fransch eerste-minister het Kanaal overgestoken kwam, zegt de N. Rott Crt. Het Handelsblad is over die conferen tie nog wat sceptisch. Een groote moeilijkheid!, zoo zegt het blad, kan nu echter voor het welslagen van de aanstaande conferentie nog ont staan door de quaestie van de hervatting der militaire controle in Duitschland. Vóór 80 Juni moet de Duitsche regeering op de desbetreffende nota van den Raad van Ambassadeurs antwoorden. Dat is voor'haar, zooals db heer Robert Dell in de „New Statesman'® uiteenzet, een nete lig geval. Want van de zijde van minis ter Gesier, maar vooral van generaal von Seeckt en zijn rijksweer is er krachtig verzet tegen een aanvaarding van den eisch der geallieerden. En de genoemde Engelsche correspondent meent zelfs, dat men in geval de Duitsche regeering be reid zou zijn den eisch der geallieerden betreffende een algemeen onderzoek 'naar de Duitsche bewapening in te willigen, zal moeten rekenen op verzet van von Seeckt en de rijksweer, die zich niet zoo heel zuiver van geweten zouden gevoelen. Wij1 zijn dus zeker nog lang Met waar we wezen moeten, ondanks de gunstige voorteefcenen, die te Parijs en Londen kunnen worden waargenomen. Von Hoechst over de verhouding van Frankrijk tot Duitschland. v on Hoecnst, de Duitsche ambassaoeur te Parijs, is te Berlijn aangekomen^ Hij heeft onmiddellijk na zijn aankomst een eerste on derhoud met Stresemann gehad Over hun inhoud is aan de pers niet veel medegedeeld, maar in welingelichte kringen verzekert men, dat von Hoechst zeer optimistisch gestemd is en een positieve verandering in de Duiten- landsche politiek van Frankrijk verwacht, die slechts gunstig voor Duitschland kan zijn. Menig misverstand1, dat hier in de Wilhelm- strasse heerschte, kon dank zij de inlichtin gen, die von Hoechst verstrekte, uit den weg worden geruimd. Zoo had men in sommige Berlynsche politieke kringen den indruk ge kregen, dat Herriot rekening wenschte te houden met de stemming, die nog bij een groot gedeelte van het Fransche volk heersebt en daarom minder tegemoetkomend tegen Duitschland' zou zijn dan men algemeen ver wacht had. Von Hoechst schijnt erop te hebben ge wezen, dat men niet elk woord, door den Franschen minister-president gesproken, diende te wikken en te wegen, maar hoofd zakelijk rekening diende te houden met de jongste door Herriot afgelegde verklaringen. Ook uit het onderhou'd, dat von Hoechst per soonlijk met Herriot heeft gehad, had de ge zant den indruk gekregen, dat de Fransche regeering wel degelijk toenadering en ver zoening beoogt. Gelukkig schijnt dus d© politieke horizon weer wat op te klaren. ITALIË. De moord! op Matteotti. 't Nieuws uit Italië sijpelt nog altijd drup pelsgewijs door, maar het bericht dat com- mendatore Gioyanni Marinelli, de administra tieve secretaris van de fascistische partij (een man met zooveel gezag, dat men hem als den rechtstreekschen onderbevelhebber van Mus- solini mocht beschouwen) thans in hechtenis genomen is, schijnt een aanwijzing dat het water Mussolini thans tot aan de lippen ge komen is. De chef is dus bezig met zijn ver trouwdste medewerkers overboord te werpen. Uit alles blijkt, dat, hoedanig de houding van Mussolinl ook is, zij moet leiden tot een verzwakking van de beweging, waarop hy steundé en die het hoogtepunt van haar glorie bereikt schijnt te hebben met de ver kiezing voor de Kamer en zich dan slechts kort daarop heeft kunnen handhaveru Intusschen brengen de bladen, zooals ge- Ingeczonden Mededeellng, MIJNHARDT's Staal-Tabletten90 Maag-Tabletten75 Zenuw-Tabletten75 Laxeer-Tabletten 60 ot Hoofdpijn-Tabletten 60 zegd, druppelsgewys het nieuws omtrent deze zaak. Volgens de „Messagero" zou de avon turier Dumini in den loop van zijn jongste verhoor in de gevangenis van Regina Coeli hebben bekend, dat hij heeft deelgenomen aan den moord op Matteotti met nog vier anl- deren. Hij zou indirect als zijn lastgevers hebben aangeduid Rossi, Filipelli en Mari nelli. Matteotti zou, byna onmiddellyk nadat hy in den auto was getrokken, zijn gedood. De auto met het tijk is voortgereden tot het bosch van Vioo, waar het tijk- achter ©en haag werd neergelegd. Daarna zyn de moor denaars weer naar Rome gegaan. Later schijnt men het lijk ter plaatse of althans in de buurt, te hebben verbrand. Uit Rome wordt d.d. Zondag gemeld: Gesar Rossi, de voormalige chef van het persbureau, die werd' gezocht in verband met den moord op het Kamerlid Matteotti, heeft zich gevangen gegeven. Hy had zich de laat ste dagen in de buurt van Rome verborgen gehouden. De Roméinsche correspondent van het „Handelsblad" weet omtrent de daders het volgend© te vertellen: Nadat eerst de auto was gevonden, heeft men een der moordenaars spoedig kunnen arresteeren, een tweede verdachte heeft geen bevredigend alibi kunnen geven, een derde werd naby de Zwitsersche grens aangehou den na een drieste poging tot ontvluchting» De vierde dader wordt gezocht; van den vyf- den schynt de identiteit niet geheel vast te staan, doch hij heeft waarschynlyk in- het drama geen leidende rol gespeeld De vyf jongelieden, tegen wie zulk een ernstige ver denking is gerezen en tegen wie deels reeds hoogst bezwarende bewyzen werden aange voerd behooren tot een afdeeling van de z.g. „onafhanketijke fascisten", die haar hoofd kwartier te Milaan heeft en zich reeds eerder berucht heeft gemaakt door daden van ge weld1 en intimidatie. Het zyn arrogante ele menten, die het „Zwarte hemd" geen eer aan doen en ook in de gelederen der fascistische militie niet werden opgenomen. Dit heeft hen echter des te yveriger gemaakt om op hunne wijze, dw. z. met middelen van ge weld1, de actie voort te zetten, zich er op be roemende het „echte en onverbiddelijke fas cisme" te vertegenwoordigen. Hierbij is het opmerkelijk, dat deze heeren, ofschoon door de party niet erkend1 en deels uitgestooten, te Rome toch beschermers von den in de kringen der regeering zelve. Niet dr>rv» M-'opoMni, maar door enkele personen uit zijn omgeving. Reeds de eerste dader, die gearresteerd werd. staat bekend als iemand, die in het mi nisterie van binnenlandscbe zaken „persona gratissima" was en de publieke opinie bracht de verdwyning van Matteotti terstond en on verholen in verband' met de aantygingen, welke tegen Finzi (leider van dit departe ment) reeds bedektelyk waren ingebracht. Matteotti's party zou bewysstukken in handen hebben, welke hy dien middag in het debat wilde brengen. Om dit te beletten, zou hy uit den weg zyn geruimd. De zaak wordt heel bedenkeiyk als men weet, dat de auto, waaymede de ontvoering is geschied, besteld werd door den directeur van dé „Corriere Italiano" (het partyblad door Finzi gesticht) en voor rekening van het mi nisterie van binnenlandscbe zaken. Er zit allerlei achter deze zaak, dat het dag licht niet mag zien en de beroering in het land' is dan ook geweldig. De „Corriere Italiano" is een blad' zoo goed als zonder betalende abonné's en zeer weinig gelezen. Toch heeft het gedurende de wei nige maanden van zyn bestaan verscheidene millioenen gekost; het had een maandeiyksch tekort van een halve ton in goede guldens. Wie betaalde dit alles? En met welk duister doel? Mussolini heeft zeer krachtig ingegrepen en toont niemand' te willen sparen. De pu blieke opinie eischt dan ook de krachtigste maatregelen. De gemoederen zyn zeer opge wonden. Bladen der oppositie vinden na de verschillende voorvallen en onthullingen aanleiding reeds den ondergang van 'het fas cisme te voorspellen, zy zyn echter wel wat voorbarig en vergeten twee dingen: ten eer ste, dat de persoon van Mussolini, al werd' hy door sommige partygangers misleid en belo gen, moreel geheel onaangetast blijft, en ten tweede, dat het fascisme aanmerkeiyk gezon der en dus ook krachtiger kan worden, nu het van een zoo gevaarleken kanker is bevrijd. Beriyn, 23 Juni. De griffier van den Italiaanschen senaat beeft een communiqué uitgegeven, waarin o. a. wordt gezegd, dat de politieke toestand tengevolge van den moord op Matteotti zeer moeitijk is geworden. Het heele volk verlangt de bestraffing van de schuldigen. Het zal onmogeiyk zyn, den bln- nenlandschen vrede te herstellen, indien men zich toegevend tegenover de misdadigers toont Rome, 28 Juni. De oppositietroepen weigeren deel uit te maken van de oommissie van onderzoek, die op verzoek van Finzi is benoemd, door den president van de Kamer. DUITSCHLAND. In het „Beri. Tagebl." merkt dr. Ernst Feder op, dat Herriot in zyn programrede de ontruiming van het Roergebied in uitricht heeft gesteld, zoodra de voorstellen der des kundigen tot uitvoering komen. Over Dussel- dorf, Duisburg en Ruhrort, wier bezetting evenmin als die van de Roer steun vindt in het verdrag van Versailles, heeft de Fran sche eerste minister niet gerept maar dr. F. vertrouwt, dat ze tegelijk met de Roer zullen worden ontruimd; omdat uit de verklaring het oprechte voornemen sprak zich binnenl de perken van het verdrag te houden en geen politiek van geweld te voeren. Indien de Fransche regeering dit voorne men gestand doet, hoopt d© democratische hun steni zullen geven. Dit zal' vermoedetijk schrijver, dat de Duitsch-natlonalen in den Rijksdag aan de voorstellen der deskundigen ook wel gebeuren, althans graaf Westarp, leider der Duitsch-nationalen, heeft op een party vergadering ter verdediging van de hou ding zyner vrienden bij de vorming van de regeering verklaard, dat de Duitsch-nationa len zich ten aanzien van de rapporten der deskundigen niet by voorbaat op een afwy- zend standpunt hebben geplaatst, dóch de grenzen hebben afgebakend, die zy onder geen enkele omstandigheid aan de conferen- tietafel zouden willen overschrijden. De correspondent van de „Vorwërts"' te Genève heeft naar aan' het „Hbl." uit Beriyn wordt gemeld een onderhoud ge had met den Zweedschen ex-minister-presi- d'ent Branting, die als zyn oordeel uitsprak, dat voor Duitschland het oogenblik om tot den Volkenbond toe te treden, thans buiten gewoon gunstig is. Ook in den Raad van den Volkenbond begroet men volgens hem een eventueel toetreden van' Duitschland met bi- zondere sympathie. Frankrijk en België denken daarover veel gunstiger dan vroeger. Echter zal een ver zoek van Duitschland geheel te goeder trouw moeten geschieden en zonder eenig voorbe houd by erkenning van den polltieken status quo. Dan zal Duitschland zeker zonder meer een plaats in den Bond krijgen, zeide Bran ting. Het heeft nu een laatste groote kans, die het niet ongebruikt mag laten. Men meldt uit Essen: De 'tot dusver op St. Martin du Ré geïnter neerde Duitsche gevangenen uit het Roer bekken zyn in de gevangenis te Zweibrücken aangekomen. schen rechercheur te Luenen zyn 15 Duit- schers aangehouden. De Fransche bezet- In verband met den aanslag op een Fran- tingsoverheid heeft ook drie leden van de roeivereeniging Hansa te Dortmund in hech tenis laten nemen, omdat rij zich in het bezit zouden hebben bevonden van geheime stukken. Japan on Amerika. De verhouding tusschen deze beide landen is er de laatste dagen niet op verbeterd, nu een drietal Japanners de laatste 86 uur op gewelddadige wyze om het leven zijn ge bracht. Dit geschiedde in de buurt van Fort Arthur in Oalifornië, en allq Japansche in gezetenen van dezen staat maken zich thans zeer ongerust. De Japansche consul-generaal te Los An gelos heeft aan de Amerikaansche autoritei ten dringend verzocht een nauwkeurig on derzoek naar de omstandigheden, waaronder deze misdaden zyn gepleegd, in te stellen. Twee van de drie tijken zijn doorboord met kogels gevonden; vlak bij lag een afgescho ten revolver. Een der beide slachtoffers, die eenige diamanten ringen om de vingers had; werd herkend als een berucht dobbelaar. Vol gens den hospes van dit slachtoffer stond een der vermoorden bekend' als dranksmok kelaar. Het derde lijk, dat op een andere plaats werd gevonden, was van een hooge brug geworpen. De politie gelooft niet hier met een roof moord' te doen te hebben. In Tokio wordt de moord1 opgevat als een lynchpartij, en heeft hy bittere gevoelens gewekt. Verder wordt gemeld, dat Sjidehara, de Japansche minister van Buitenlandsche Za ken, in een kabinetsraad het Amerikaansche antwoord- op de Japansche protestnota inzake de uitsluiting van Japansche immigranten onbevredigend heeft genoemd, doch dat hy in overweging gaf, voorloopig van verdere protesten af te zien. De Japansche regeering zal waarschyniyk in dezen geest de Ameri kaansche nota beantwoorden. JAPAN. De wrijving tusschen Amerika en Japan. Drie Japanners In CaMomlë vermoord. Uit New-York wordt dki. 22 Juni ge méld: In de afgeloopen 86 uur zyn naby Fort Arthur in Oalifornië drie Japanners on gewelddadige wijze om het leven ge bracht. Alle Japansche ingezetenen van Ingezonden Mededeellng. Opticien - Hoofdgracht 73. voor het spoedig vervaardigen van dien staat maken zich daarover ten zeer ste ongerust. De Japansche consul-gene raal te Los Angelos heeft aan de Ameri kaansche autoriteiten dringend verzocht een nauwkeurig onderzoek naar de om standigheden, waaronder deze misdaden zyn gepleegd, in te stellen'. Twee van de clirie ïyken zijn doorboord met kogels gevonden; vlak by lag een af geschoten revolver. Een der beide slacht offers, die eenige diamanten ringen om dé vinders had, werd1 herkend als een berucht dobbelaar. Volgens den hospes van dit slachtoffer stond een der vermoorden be kend als dranksmokkelaar. Het derde Ujk, dat op een andere plaats werd gevonden, was van een hooge brug geworpen. De politie gelooft niet hier met een roof moord te dk>en te hebben. Tokio, 22 Juni De moord) op de drie Japanners in Oalifornië wordt hier op gevat als een lynchpartij, en heeft bittere gevoelens gewekt. Tokio, 23 Juni. Ofschoon de moord op twee Japansche arbeiders te Los Angelos} naar van officieele rijde vernomen wordt, het gevolg is geweest van een twist tusschen Ja panners, zyn hier toch buitengewone voor zorgsmaatregelen getroffen voor bet band haven van de orde, in het byzonder ten aan zien van de hotels en de woningen van Ame rikanen. MEXICO. Wy deelden reeds mode, dat een conflict gerezen was tusschen den Britschen vertrou wensman te Mexico (stad) en de Mexicaan- sche regeering. In een der Engelsche bladen, de „Westminster Gazette", wordt van het geval de volgende samenvatting gegeven, die van de Mexicaansche lering overigens af- wykt. Mevr. Evans, een Britsche onderdane, woont al jaren in Mexico, waar haar man uit gestrekt grondbezit had. Met de hulp van In- diaansche arbeiders bebouwde zy voorspoe dig en welvarend haar bezittingen, totdat op een goeden dag de plaatselyke agrarische autoriteiten haar vast goed probeerden te ont eigenen. Daar het land op rechtmatige wyze was gekocht, en zy het in bezit had in overeen stemming met de verdragsrechten tusschen Mexico en Engeland, weigerde Mevr. Evans heen te gaan. By die weigering bleef zy, ook toen haar huis omsingeld werd! door 160 ge- wapenden, die waren gestuurd' om haar ge bied in beslag te nemen. President Obregon vaardigde een decreet uit, waarby het onroerend goed' van de dame werd genaast op gronden van openbaar nut. Cummins nu trok krachtig party voor Mevr. Evans. Hy stelde tenslotte de Mexi caansche regeering verantwoordelyk voor de veiligheid van die dame. In December 1923 werd er tusschen regee- ringstroepen en opstandelingen een slag ge leverd in de buurt van mevr. Evans' hoeve, die juist in dien tyd ter bepleiting van haar zaak in Mexico (stad) vertoefde. Toen zij naar de hoeve terug wilde keeren, kwam zy juist te laat. De hoeve was door brand ver nield. Maar mevr. Evans liet het er niet by en vestigde haar woning in de overhiyfselen van het gebouw, waar zy nog altijd woont. ZUID-AFRIKA. Generaal Smnts afgetreden als premier. Kaapstad, 23 Juni. Generaal Smuts, de premier der Zuid-Afrikaansche Unie, heeft zyn ontslag ingediend. De gouverneur heeft Hertzog, den leider der nationalisten, ver zocht een kabinet te vormen. Ingezonden Mededeellng. Geesteiyke en liohameiyk© kracht vol gen na tydeiyk gebruik van Fosteria Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spysvertering, ver schaft normale werking der Ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flaoon vap vyftig versuikerde pillen 0.06; ln apotheken en drogistzaken. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. ,p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Iiidië p. zeapoat f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad re-ap. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losso niummera der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et Adm. Held. Crt. Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 24 Juni9.54 uur Woensdag 26 9.54 ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galland). Ingez. meded. (kolombreedte als redaetlon. teket) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 cl, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en1 met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra)Bewijemo. 4 ct. (291) Bij Apoth, en Drogisten. Buitengewone voorzorgsmaatregelen. Hertzog met de vorming van een kabinet belast.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1