BINNENLAND Hoogachtend, Nederland en België. Men meldt uit Brussel aan d'e N. Rt. Ct: Belgische bladen hebben dezer dagen gemeld, dat er binnenkort een toenadering tuasohen België en Nederland te verwach ten zou zijn en daarbij zelfs een heele reeks bijzonderheden meegedeeld. Op het departement van buitenlandsche zaken heeft men nu vandaag meegedeeld, dat er voor het oogenblik geenerlei offi cieels onderhandeling was aangeknoopt. Intusschen zijn de betrekkingen tusschen beide landen den laatsten tijd steeds ver beterd. Wellicht zal men over eenigen tijd, waarvan de duur in tusschen nog niet te voorzien, komen tot een regeling van den toestand, zooals die sinds den wapen stilstand geworden is. Hoe het zij, die verschillende vraag stukken, welk^ de betrekking tusschen beide landen betreffen, maken een voort durend' punt van overweging uit de Wet- straat en de régeering verlangt er naar, dat zij zal ledden tot het scheppen vm de beste voorwaarden voor de betrekkingen tusschen beide landen. i Gelijke monniken Te Hengelo hebben de sociaal-democra. tische raadsleden voorgesteld den werk tijd van de gemeente-arbeiders terug te brengen tot 45 uur, omdat B. en W. den werktijd van hetsecretar: ep ersoneel niet met drie uur verlengd hebben. De militaire salarissen. De nieuwe schalen. Ver mindering van 25 procentF Naar „De Telegraaf" verneemt, zullen de nieuwe militaire salarisschalen spoedig aan de commissie van Georganiseerd Overleg worden toegezonden. In deze schalen zullen de maximum-jaar- wedden met pi. m. 25 worden verminderd. Later verneemt hetzelfde blad, dat hij pen- sionneering ingevolge art. 2 punt 5 reserve plicht tot het 55e levensjaar zal worden ver lengd1 (zij die du? reeds in gevolge deze be paling met pensioen gingen). Korting op pensioen zal alleen plaats heb ben voor hen, die geen wachtgeld, doch pen sioen genieten, indien zij een Rijks- of Ge meente- of Prov. betrekking bekleeden. Bij particuliere betrekkingen zal zulks niet ge schieden. De regeering en de wachtgelders. /Op het Zondag te 's-Gravenhage gehouden salariscongres van de „Centrale" van veree- nigingen van personeel in 's Rijksdienst, deelde de voorzitter, de heer Perdok, mede, dat als resultaat van huishoudelijke bespre' kingen, de vergadering zich op het standpunt stelde, dat de met 1 Mei als tijdelijke maat regel ingevoerde verlagingen van de salaris sen met de 81/» premiestorting voor de pensioenen en de andere ingevoerde beknot tingen op de inkomsten van allerlei groepen ambtenaren het levenspeil zoodanig hebben- doen dalen, dat geen enkele verslechtering meer kan worden geaccepteerd. De vergadering verklaarde daarna de voor gestelde normen onaannemelijk en was van oortfeel, dat deze geen onderwerp van bespre- k'ng in de Centrale commissie konden uit maken. Indien de regeering op haar stand punt blijft staan in zake de voorgestelde nor- men, dan zal de Centrale voorstellen doen aan het C.N.O.P. om niet verder aan het over leg deel te nemen. Hierna werd de nieuwe wijziging van de Pensioenwet besproken. De voorzitter meende, dat de bepaling, waarbij de 55-jarigen-groep uit de Pensioen wet wordt gelicht, zonder dat zelfs ook maar een overgangsbepaling voor deze menschen wordt gemaakt, niet geaccepteerd kon wor den. Ook de wachtgelders worden z. i. de dupe van deze nieuwe Pensioenwet. Daarom moet ook tegen deze „verslechteringen" actie ge voerd worden. De voorzitter noemde, wat de Regeering Tans ten opzichte van de wachtgelders doet, ^"eden alle critiek. 'Nadat door de heeren De la Bella en Baak °l woord was gevoerd, stelde de voorzitter m resolutie voor, waarin het volgende als het oordeel der vergadering wordt uitge sproken: Enkele technische wijzigingen door de veranderde omstandigheden, waaronder de Pensioenwet werkt, zijn noodig. De Pen sioenwet is echter zóó kort in werking en heeft onder zóó bijzondere omstandigheden gefunctionneerd, dat over hare werking neg geen oordeel kan worden geveld. De ma'erieeie verslechteringen, welke door de Regeering worden voorgesteld, nemen voor een zeer groot deel de in 1922 in de Pen- si oenwetgeving zoo hoog noodige aange brachte verbeteringen weer terug. De voorgestelde materieele „verslechterin gen" kunnen niet worden aanvaard. Het Be stuur van de Centrale wordt opgedragen, met alle daartoe geëigende middelen te voorko men, dat de voorgestelde verslechteringen bij de aanstaande herziening in een wetsont werp zouden worden neergelegd. Deze conclusie werd met algemeene stem men aangenomen. De voorzitter herinnerde vervolgens aan het nog steeds bij de Kamer liggende ont werp, houdende regeling van den rechtstoe stand der'ambtenaren. Ten gevolge van het ontbreken van een dergelijke regeling zijn volgens hem allerlei misstanden mogelijk. Deze wet dient nu te worden behandeld en spr. wenschte aandrang uit te oefenen op de Kamerleden om de wet nog voor de verkie zingen af te doen. Spr. stelde derhalve een motie voor, waarin teleurstelling wordt uit gesproken over het feit, dat de Volksverte- genwoord'ging de behandeling van het bij haar insed'ende ontwerp van wet, regelende de rechtspositie der ambtenaren, op zoo'n ernstige wijze gedurende een reeks van jaren heeft vertraagd, waardoor het^Rijks^ersooeel nehe°! rechteloos !s gebleven en thans aan de w'llekeur der Regeering wordt overge laten". Ook deze motie*werd niet algemeene stem men aangenomen. Daarna ging men over in besloten verga dering, waarin de kwestie van een procedure werd behandeld. Het statistisch zakboekje. Het beknopt en handig statistisch zak boekje der gemeente Amsterdam werk van het Bureau van Statistiek is weder verschenen. In nog geen 90 bladzijden vindt men er een beeld in cijfers van de lotgevallen, het doen en laten, het leven en werken der hoofdstad in 1923 in. Uit den aard der zaak zijn er vele cijfers bij, die vroeger al eens geplubiceerd zijn. Hier vindt men ze echter verkort bijeen. Ziehier eenige voorbeelden: Amsterdam had op 1 Januari 1.1. in totaal 346 bruggen. 101 boomen hebben het leven gelaten in verband met de uitvoering van open bare werken; maar daarentegen zijn er 1160 nieuwe aangeplant. De parken besloegen een gezamenlijke oppervlakte van 16,0.57.50 H.A., waarvan het Vondelpark alleen 46.00. Er waren 12.978 straatlantaarns (elec.) Er kwamen in 1923 3451 verkeerson gevallen voor (voor zoover bekend aan de politie), waarvan 37 met doodelijken afloop. Opgehaald zijn 436 drenkelingen, waar van 63 overleden. 27.636 strafbare feiten werden ter ken nis gebracht van de politie. De brandweer bluschte 1285 branden, 6 menschen kwamen daarbij om. De schouwburgen werden bezocht door 1.094.480 bezoekers, de bioscopen door( 6.235.515, de variété's, sport enz. trokken er 3.472.511 en de tentoonstellingen 848.664. De bioscoop commissie keurde 2154 films met 1.631.091 Meter lengte. Van de 6860 in 1923 gehuwde paren konden bij 3 de man, bij 11 de vrouw, bij 3 beiden niet schrijven. Er zijn 89 stakingen gehouden, waarbij 10.107 stakers betrokken waren. 191.429 arbeidsdagen gingen hierbij verloren. Het getal uitsluitingen was 4. Het luchtvervoer in 1923 was als volgt Passagiers: naar Londen 829, terug 768; naar Parijs 543, terug 554. Briefpost (K.G.): Naar Londen 292, terug 445; naar Parijs 126, terug 155. Pakketpost (K.G.): Naar Londen 1416, terug 3188. Goederen (K.G.): Naar Londen 22.528, terug 30.804; naar Parijs 8334, terug 41.034. Het getal inentingen (tegen de pokken) was 12.484. belangrijk beschouwd, aangezien zeker in, dat de meeste Olympische ploegen er zuilen uit komen. Het wordt dus een eoort na-Olympiade en de Adelborsten zullen dan gelegenheid hebben om te toonen of zij 0118 d te Parijs hadden vertegenwoordigd een goed figuur zouden hebben geslagen. Daarom hangt er voor hen veel af ook van hetgeen do Anistol vier zal prestoeren. Op z'n minst zou aange toond kunnen worden dat Nederland' meer dan een goede ploeg bezit. Kon. Marine-Jachtclub. 8e en 9e Periodieke Zeilwedstryd op Vrijdag 27 Juni 1924. Waarschuwingsschot (halfstok hijschen vlag Z) ten 8 u. 15 m. en 1 u. 45 m. Voor modelsloepen en A-B.C. jachten 6 minutensohot (hijschen vlag Z) ten 8 u. 25 m. en 2 u. Afvaarteohot (strijken vlag Z) ten 8 u. 30 m. en 2 u. 45 m. Voor fantasiesloepen. 5 minutenschot (hijschen vlag Z) ten 8 u. 40 m. en 2 u. 15 m. Afvaartschot (strijken vlag Z) ten 8 u. 45 m. en 2 u. 20 in. Baanrichting met zon Roode vlag. Baanrichting tegen zon Witte vlag. De afvaart is altijd van West naar Oost. De aankomst is altijd van Oost naar West. VoetbaL De wedstrijden van Zondag. R&nchbeker (finale). Zaandam: Z.F.C. 2tfheer Kort voor het laatst. Helder O1—2. H.R.C. H.R.C. Mevrouw Roland Holst «Naar het Hbl. verneemt Is mevr. Roland Holstv. d. Schalk, uit de communistische partij getreden. Nederlaagwedstrijden Spartaan 05. Nederlaagwedstrijden TexeL TexelAdel borsten 41, Texel 3Rood Wit 08. Seriewedstrijden Alkmaar. AlkmaarGeel Wit en G.S.V.Batavier, beide uitgesteld. Vriendschappelijk. Wieringentoerclub Blauw Wit 34, Excelsior-comb.HJR.C. 7—0, H.R.C. 6Z.V.C. 2 2—2, H.R.G. a H.B.S.-scholiereni 25, Helder bH.R.C. b 11. Zaterdag: Helder-comb.Graficus 44. Programma genoeglijkheidscompetitie. Woensdag 25 Juni: Helder 3H.R.C. 3, Geel Wit- terrein, scheidsrchter Kort. Geel Wit 2 J.V.C. 2, Helder-terrein, scheidsrechter Dol. Beiden aanvang 7 uur. Batavier heeft zich uit de competitie teruggetrokken, om reden zij steeds met invallers moeten uitkomen. WerfelftalMarinekazerne. Woensdag avond 7 uur speelt het Werfelftal een wed strijd tegen de Marinekazerne op het terrein Ankerpark. Het Werfelftal komt als volgt uit: Hoff (Batavier), d.; Augustein (H.R.C. 1) en Terburg (H.R.G. 1), a.; Goudswaard (H.R.C 2)4 Hoebe (Geel Wit) en Hoenderdos (H.R.C. l), m.; Quispel (HJLC. 3), v. Dam (HJR.C. 3), Bouma (Geel Wit), Luyt (H.R.C. 2) ent de Vries (Batavier). gen« krijgt Sp. 3 vrije schoppen te nemen, waarvan do laatste, door Grobbe genomen, bijna succes had. Na een aanval van den H.- iiiikervleugel trapt een der haaks bijna in eigen doel. Dan zien wo de Sp.-aanvoerder weer in actie, zijn voorzet wordt door Schoen goed benut; doch Beijer ie niet te paspeoren. Do 2e helft was het Spartaan-spel op zijn best en is er inderdaad' genoten. Hoowol er verre van geestdriftig gespeeld werd, was het toch de moeite waard wat nu te zien word gegeven. Sp dominoorde vrijwel gehool en van Geysol zorgde er wel voor, dat zijn voorhoede aan het werk bleef. Hij gaf het roode binnentrio door zijn verwonderlijk goed afnemen maar zelden kans om er door heen te komen. En hoe de H.-vendedi'ging ook zwoegde, goals kon den niet uitblijven. Reeds na een paar minu ten had Vink tweemaal gescoord. Toen maakte Sp. er een soort exhibitie van en langen tijd bleef de score zoo, wat echter niet wegnam dat Beijer het lang niet rustig had. De Uit vallen van de H.-voorhoodo waren te tellen; uit één daarvan'had1 de tihuiscljuJb nog^f bijna een punt gehad, doch hot harde schot van Artz suisde over de lat. De Sp.-rech ter vleugel is steeds in actie en wanneer Toos leelijk mist en Grobbe voorzet, profiteert Schoen hiervan öp goede wijze door Beijer onhoudbaar te pas- seeren (4—0). Sp. blijft sterker, een hard schot komt tegen de lat. Een poging van Prins mis lukt. Op een lagen voorzet van don r.buiten loopt Put goed door, doch vlak voor doel mist INGEZONDEN. Helder, 21 Juni 1924. Geachte Redactie. Beleefd1 verzoeken wij U nogmaals eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad voor een antwoord1 aan het Bestuur van de Afd. Hel der van Volksonderwijs, waarvoor bjj voor- baat vriendelijken dank. Wjj zouden een geheele uiteenzetting moe- ten geven, indien wjj nog verder ingingen op het schrijven van Volksonderwijs, dat toch tot niets zoude leiden, aangezien wjj thans bevestiging hebben van ons vermoeden omtrent de ware reden, die dit Bestuur uit dreef tot zijn actie tegen onzen cursus. Slechts nog even het volgende: omtrent de verdachtmaking, die het zich veroorlooft ten aanzien van onze School. Deze bestaat reeds 54 jaar tot heil van de Heldersche jeugd. De Inspeotrice van het be waarschoolon I e rw jjg in Noord-Holland, zoomede de bevoegde auto riteiten, welke wjj het genoegen hadden, ver- schillende keeren in onze school te mogen ontvangen, betuigden bij die gelegenheden steeds hunne tevredenheid en waren voldaan over hetgeen zij hoorden en zagen. Afbreken, heeren Bestuur van Volk som- derwijs, is gemakkelijker dan opbouwep fa hij. Augusteijn speelt een goede partij en ont- de7e (y'den yan .bezuiniging. Wij zullen dan SSLSkbiermede toch succes (5-0). Sombeek denken wij no. derwoord aan de vrienden van Volksonder. 6 te zien maken, dooh de paal komt Beijer te; wijs beschouwen, hulp. Dan nog een poging van Arts om ten- Inmiddels teekenen wy, minste de eer nog te redden en dan fluit de Brvozand. Roeien. De Adelborsten te Amsterdam, De Adelborsten hebben Zaterdag j.1. bij de roeiwedstrijden van „de Amstel", gehouden op de Amstel te Amsterdam weer eens hun kun nen getoond, althans wat de Oude Vieor betreft. Zij waren in dit nummer verre superieur: drie lengten verschil op no. 2 en zes lengten op no. 3, dat wil wat zeggen. Natuurlijk waren de tegenstanders niet bijzonder sterk, wat echter niet wegneemt, dat het gepresteerde uitste kend was, daarover zijn de bladen het vrijwel eens. Zoo schrijft de N. R. Ot.: „Ook ditmaal weer roeiden de Adelborsten uitstekend. Technisch valt er nog wel iets ep hun roeien aan te merken, maar de snelheid en kracht zijn prachtig ontwikkeld. Vermoeidheid schijnen deze praohtig getrainde roeiers niet te kennen. Kortom, een zeer sterke ploeg. Feitelijk is het sterke roeien van de vier der Adelborsten, sportief tot dusverre „het evenement." Wat den wedstrijd zelf betreft, het volgen de: Aan den start komen 1. Triton, 2. Adelbor sten', 3. Laga. Triton start verreweg het best, krijgt daardoor aanvankelijk een voorsprong maar moet die weldra aan de prachtig roeiende Adel borsten afstaan. De „zeehelden" loopen allen'gs- kens uit; het verschil wordt zóó groot dat er van strijd feitelijk geen sprake meer is. Ook tusschen nummer twee: Triton en nummer drie: Laga is het verschil al vrij groot. En on bedreigd winnen de Adelborsten in 7 min. 531/5 sec.; Triton was drie lengten achter; Laga weer drie lengten daarachter. De Adelborsten moesten ook deelnemen aan den strijd om den Willem Hultzerbeker. De tegenstanders, Amstel en Willem II kwamen echter met ploegen uit, welke verre de min deren waren van de Adelborsten, zoodat laatst genoemden ongetwijfeld op gemakkelijke wij ze en zonder strijd den beker in de wacht zouden hebben gesleept. Uit sportieve over wegingen heeft men zich toen teruggetrokken, waardoor een aardige ikamp tusschen Amstel en Willem II plaats had, welke door eerstge noemde vereeniging met klein verschil in 7 min. 38 sec. gewonnen werd. De Adelborsten zijn evenwel niet met leerö handen terug gekeerd, zij wonnen een groote zilveren medaille, uitgeloofd door Z.K.H. Prins Hendrik. Deze prijs zal na Donderdag in onze étalage geëxposeerd worden. Over het roeien van de Adelborsten, was men alleszins tevreden en verschillende roei- autoriteiten, b.v. Dr. Iterson, verklaarden' er spijt van te hebben, dat de Adelborsten niet naar de Parijsche Olympische te hebben afge vaardigd. De Amstel vier, aan wien deze eer te beurt valt, schijnt bovendien zelf niet over tuigd Ie zijn, dat men sterker is. Geheel uit gesloten is het nog niet, dat de Adelborsten t°°h nog heen gaan. Dokter Sohürmann ver- kiaaroe ons, dat men het alleen zou accep teeren, als de Amstel vier het zelf zou vragen. De Adelborsten naar Brussel en Liizern. Naar wij vernemen zullen de Adelborsten, behoudens toestemming van bet Departement van Buitenlandsche Zaken, welke we', zal wor den verleend, deelnemen aan de internationale roeiwedstrijden te Brussel op 20 en 21 Juli a.s. er te Lüzern op 26 en 27 Juli a.s> Deze wedstrijden worden in de roeiwereld als zeer H.R.C.Spartaan 05. De 2e nederlaag wedstrijd der Racers heeft een eclante' zege voor de bezoekers gebracht. Spartaan hoeft ons vergast op een mooie partij voetbal; zon der veel inspanning werd niettemin veel be reikt. Doordat het samenspelwel eens te ver doorgedreven werd, waardoor veel buitenspel- gevallen, werd een grootere score voorkomen. In de 2e helft, toen men een veilige voorsprong had, was het nu en dan een demonstratie wat de gasten te zien gaven, de voorhoede combi neerde dat het een lieve lust was en de roode verdediging kon op dat spel maar geen vat krijgen. Dq reohterwing was verreweg het gevaarlijkst en had het ook hetx drukst. De beste speler was echter de lange spil, deze scheen het leder wel aan touwtjes te hebben en wist soms in de onmogelijkste positie toch meester van den bal te blijven. De ploeg speelde fair en kalm en heeft dan ook een goe den indruk achtergelaten. H.R.C. stelde wat teleur; ook deze nieuwe voorhoede-opstel ling heeft geen voldoening geschonken, links wilde het steeds niet vlotten en den Ós kan ook veel 'beter. De vleugelspelers leverden nog het 'beste werk. Het samenspel en dat pittige doorzetten, wat we in de competitie zoo menig maal zagen, bleef achterwege. De verdediging stond voor een: zware taak; nn het tegen een ploeg ging wier voorhoede zoo keurig speelde, kwamen de fouten aan het licht, d.w.z, dat men te langzaam was, vooral' Bak pingelde veel te lang. De nieuwe rechtshalf blonk even min uit. Hoenderdos, voer wien de zwaarste taak was weggelegd, deed wat hij kon, maar had niettemin veel het nakijken. Augusteijn voldeed nog het best, terwijl de doelman hield wat te houden was. De volgende elftallen werden door den_heer Kort in het veld geroepen: H.R.C.Beier, d.; Auigusteijn, Terburg, a.; Brunning, Bak, Hoenderdos, m.; Arts, Spor- kert, den- Os, Prins, Luit, v. Spartaan: v. Hoften, d.; C. Walst, v. d. Roest, a.; Janzen, van Geysel, Smit Jongbloed, m.; Grobbe, Schoen, Vink, Sombeek, Put, v. In het Spartaan-elftal (zie Zaterdagno.) was nog een kleine wijziging gekomen, daar Delle- rop (1. back) en Kuiper (1. buiten) ontbraken. Dit had tevens tot gevolg dat een kleine om zetting noodig was, waardoor sommige spelers (Pot, v. d. Roest) op andere plaatsen spoelden dan gewoonlijk. Ten, aanschouwo van vrij veel publiek werd om krwart voor 3 begonnen en de geheele le helft ging het verwonderlijk kalm toe. Spar taan was iels meer aanvallend en de ex-inter nationaal Grobbe werd reeds direct aan het werk gezet. Door talloóze trucs wist hij den bal steeds vrij te krijgen en wanneer hij hoog voor doel zet, loopt Put snel toe, doch schiet, vlak bij de paal gekomen, hard naast. Aan de andeie zijde gebeurt precies hetzelfde als Luiit voorzet en Arts schiet. De Amsterdammers ko men er gaandeweg beter in en de voorhoede laat mooie staaltjes samenspel zien. Men doet het echter wel wat te mooi, waardoor de roode backs nogal eens kunnep ingrijpen. De wing GrobbeSchoen is meestal aan het woord en wanneer eerstgenoemde weer eens een listig schot inzendt, weet Beijer fraai te redden: Dan komt II. even opzetten, een scherpe voorzet van den linksbuiten komt bij den rechtervleu gel, waar men eikaars bedoelingen echter niet begrijpt en Sporkdrt sohiet dan ook naast, hoe wel Arts in gunstiger positie stond. Een strub beling voor het S.-doel levert evenmin resul taat op. Het spel wordt dan weer verplaatst, Schoen zet goed voor, doch de H.-doelman stopt goed. Dan na een half uur, wanneer Put magnifiek voorzet, wordt de bal door den rechtsbinnen in he doel geloopen en heeft Sp. de leiding. Vink komt onmiddellijk daarna al leen voor Beijer, dooh via de paal springt de bal in het veld terug. Put zet schitterend t in, doch B. is op zijn post, schopt en weet clen toeloopenden midvoor handig te ontwijken en weg te werken. Het H.-spel wordt dan een oogenblik wel wat te forsoh en achtereenvol- Zondag had de finale der seriewedstrijden plaats van B.F.C. Ongeveer 2 uur komen in 't veld de elftallen DXXS.K.O. 1Voorwaarts 1, om den 3en en 4en prijs en de midvoor van D. zorgt, dat het reeds na 5 minuten 20 staat voor zijn club. Doch V. geeft den moed niet op en de strijd wordt hoe langer hoe vin niger, te vurig soms. Na de rust is het de rechtsbinnen van D., die den stand verhoogt. Doch daarop weet V. tegen te scoren en het is 31. Vervolgens is het weer D., welks voor hoede uiterst gevaarlijk ia, die er 41 van maakt. Intussohen neemt het spel een zoodanig karakter aan, dat van beide partijen één speler mag gaan kijken hoe de kleedkamer er uit ziet, zoodat met elk 10 man verder gespeeld wordt. Een penalty wordt door V. nog benut en hiermede komt het einde met 24 voor D.OB.K.O. Daarna komen in t veld B.F.C. 1'Blauw Wit 1. Blauw Wit heeft 3 invallers, B.F.C. slechts 1. Geruimen tijd blijft de score bl&nc, totdat 1 minuut vóór rust Blauw Wit uit een doelsohermutseling onhoudbaar weet te scoren. Na rust hetzelfde apel en eerst na langen tijd komt de gelijkmaker door een ongeluk van dep Blauw Wit-back (11). Hiermede breekt het einde aan en moet 2 maal 71/» minuut worden verlengd. Smit, die wegens een ongeval het veld verlaat, wordt na eenigen tijd vervangen. Dan maakt B.F.C. een schitterend doelpunt en heeft eindelijk de leiding. Als echter de achter hoede wat te ver opdringt maakt Blauw W. Hoogachtend, Het Bestuur van den >pl.cur«# tot Bewaarschoolonderwjja. Geachte Redactie. Vergun mij een Hein plaatsje In uw blad. Bjj voorbaat m'n dank. Gaarne wenschte ik onder de oogen van de desbetreffende autoriteiten het volgende brengen. Gedurende geruiinen tijd is het in bizon- de re mate mis met het Heldersche Kanaal. Of het Spuikanaal z'n diensten weigert, weet ik niet, maar de stank, die uit het kanaal op stijgt is ouderwetsch en soms haast nog meer dan dat. Ramen van huizen, die op het kanaal uitzien, kunnen ternauwernood ge opend worden, want in een ommezien is de atmospheer bedorven. Hopende, dat bovenstaande regelen het. hunne er toe bijdragen, dat er stankverdry» vende maatregelen genomen worden, ein dig ik, H. J. MARINUS, - Binnenhaven 108, Held», Geachte Redactie! In het nummer van Zaterdag 21 dezer, o vt r,, .derde blad komt onder „Drankbestrijding" keurig gelijk met 2-2 Na loting wint Blauwhet verzoek Van het Centraal Comité, het Wrtden len pnjs, zijnde een zilveren lauwer-y00nM yan B en w Qm afwyzend op dat verzoek te beschikken, en de moti- daarvan van den Schagen. Sparta 1 speelde Zondag te Schagen tegen een Amsterdamsohe studentencombinatie. Spar- veering daarvan van den waarne- menden Commissaris vanpolitie.Dewaam. .commissaris betoogt, op het Tuindorp, ZjuStlï een kastelein een bestaan Uyintien.maar dat de club het genoegen had de 6teike tegen partij imet 31 te verslaan. Gymnastiek. Gewestelijke uitvoering te Alkmaar. Zaterdagmiddag begon te Alkmaar, begun stigd door prachtig weer, de groote uitvoering van het gewest Noord-Holland. Om half drie had de opm&rsoh plaats van de 500 adspiranten van het Doelenveld naar het Sportterrein. Leerlingen van de H. B. 6. en Gymnasium, alsook dames van Turnlust en De Halter te Alkmaar welkten mede. De' publieke belangstelling was matig. De algemeene oefeningen der jongens en meisjes onder hoofdleiding van den heer J. J. Poll wa ren een succes. De knots- en vrije oefeningen der dam es, alsook de toesteloefeningen der ad- spiranten en hun afzonderlijke vrije oefenin gen waren heel goed. De gynasiumleerlingen demonstreerden onder leiding van den leeraar v. d. Berg pols- stokhoogspringen en speerwerpen. Zij. wonnen een estafetteloop 4 maal 100 m. van do H B S in 52 3/10 sec. Des avonds te half acht begon in den Stede lijken Muziektuin de eereavond. Mej. W. M. Haj-tog was hier de hoofdleidster. In den prachtigen tuin kwamen de 'keuroefeningen uitstekend tot hun recht en de talrijke aan wezigen waardeerden ten zeerste de keurnum- mers. De Alkmaarsche en Amsterdamsche ver- eenigingen kwamen kranig voor den dag. Een strijkorkest zorgde voor afwisseling. Reeds heel vroeg was het Zondag een <*n al drukte en beweging in het anders stille stadje. En nog maar steeds brachten overvolle treinen, booten en autobussen, talrijke scha ren gymnasten de feeststad binnen. Nadat te 12 uur de ciirca 2200 turnster» en turners zich hadden opgesteld voor den op tocht, werd precies op tijd afgemarcheerd. Na den optocht begon in het gemeentelijke Sportpark de uitvoering. Direct na het vaan- deldéfilé kwamen de heeren met vrije oefe ningen. Het was te zien, dat de heeren zicb weinig moeite gegeven hadden, de vrij een voudige oefeningen te leeren. Hierop volgde zeer goed toestelturnen door de dames en later door de heeren. Van de da mesoefeningen der turnkringen waren de knotsoefeningen van den A. T. B. het beste al waren de oefeningen in het voortbewegen van den Zaansohen Turnkring en de spriugriet- oefeningen van den Kennemerturnkring even eens goed te-noemen. De athletiekdemonstra^ he van de Kennemer en Zaansche turnkringen kwam, doordat deze op een hoek van het v^d plaats had, niet ten volle tot haar recht en dat was o^a. voor het fraaie polsstoksprinifcn Hassilcaal ÉS K V6m<>ldill« vcxlient het A^rterdam. ru^rnummor van Olympia, Het laatste van het prograArma was verre- ^e6te' Clrca 800 dames voerden ZS t^n6;^11 Ult' geheo1 anders van wéndzijn «Putting dan wy hier ge- n^i'8:!!!!?0111^'0 waa er niets op aan te merken, werk er' W' IIa*og, had eer vZ w bad uitvoering onder de uitstekende leiding van den heer W. Goo ting een vlot verloop. (Zie verder Tweede Blad. in de andere wijken niet; eerst dan is er reden voor dit verzoek.'t Isde geschiedenis van het kalf en den put. Of op zijn echt Hollandsch, eerst de kat eens uit den boom kjjken. Het ligt niet in onze bedoe ling de menschen, wonende in die wijken zedelijk minderwaardig te achten, als de anderen, maar hen te behoeden voor den put. Wat het koopen van het „artikel sterken drank" betreft, waar koopen ze het dan nu? Waar hun kleeren, hun meubels, enz. Dit argument lijkt mij zeer gezocht. Wat de verdeeling der ver gunningen over de stad betreft, is die n u rationeel Treft men in de centra der stad, niet de meeste vergunningen aan Wordt er gezegd bij aanvrage voor vergunning, je krijgt tiet wel, maar dan moet je niet midden in de stad een ver gunning willen, want ziet u, anders moeten de menschen te vèr loopen, als zij het „artikel sterken drank" willen? Ons lijkt ook de iedere 6 jaar terug- keerende verlaging volgens de „Drank wet een middel, en we zullen in 1925 daarvan doen blijken. Maar moeten wij dan maar rustig afwachten tot dat dit middel haar doel heeft bereikt, n.1. dat geen alcohol voor consumptie meer ver kocht wordt? in 20 jaar is het aantal met,20 verlaagd, maar vooride overige 50 zou.dit volgens dit systeem, meer dan 50 jaar duren, want hoe lager het aantal wordt, hoe langzamar het werkt. Als hot college van B. en W. zoo makkelijk om te praten is, dan hoop ik dat deVaad er anders over denkt, en het voorstel van B. en W. verwerpt. Nu reeds wórdt geklaagd over onvol doende toezicht der politie in de buiten wijken, hoe moet het dan wanneer in die wy ken café's verrijzen. Of is de politie op die plaatsen niet noodig De heele moti veering is met vele voorbeelden te weerleggen. En uw blad is daar de plaats niet voor, geachte redactie. 'Maar -vele plaatsen in ons land, zijn ons reeds voor, en hebben hunne buitenwijken droog gelegd. Zelfs Den Haag nog zeer kort geleden, met een deel van Scheveningen. Met dit kort verweer, de tijd ontbrak mij om er dieper op in te gaan, eindig ik- U, geachte redactie, dank zeggend voor de plaatsruimte, Helder, 23-6-24. p. TUK. STOOM V AARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Boeroe, vertr. 23 Juni v. A'dam n. Hamburg- Borneo, uitr vertr. 19 Juni v. Singapore. Gelebes, thuisr., vertr. 21 Juni v. Valencia. Johan de Witt, thuisr., vertr. 20 Juni v. Singar po re. Karimoen, thuisr., vertr. 22 Juni v. MareeiUo- Moena, vertr. 21 Juni v. Nowcastle n. Chili. Hnne der Nederlanden, uitr., arr. 22 Juni te oooitnampton. Riouw, uitr., vertr. 20 Juni v. Sabang. l rinses Juliana, arr. 21 Juni v Batavia te A dam.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2