BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS worden opgenomen, zoodat wij er alleen de strekking van kunnen vermelden. Tengevol ge van de nieuwe wetswijziging, waardoor de aan de gemeenten uit te keeren vergoedin gen anders zijn geregeld1, zouden de kosten voor de gemeente met ongeveer 45000 wor den verhoogd, mede in verband met de meer dere vergoeding, die aan de bijzondere school besturen moet worden uitgekeerd. B. en W. meenen, dat deze kosten niet door de ge meente kunnen worden gedragen en stellen dientengevolge voor een der bestaande open bare scholen op te heffen. De leerlingen worden dan over de andere scholen verdeeld, met dien verstande, dat daardoor klassen van 46 leerlingen ontstaan, hetgeen B. en W. zelf minder gewenscht achten, doch waartegen over de belangrijke finantieele voordeelen voor de gemeente staan. B. en W. stellen alzoo aan den Baad voor met ingang van 18 Augustus school No. 12 (Oostslootstraat) op te heffen, een zestal on derwijzers en onderwijzeressen, die daarvoor in aanmerking komen, eervol te ontslaan, en verder een groot aantal overplaatsingen van onderwijzend personeeL Heldersche Schoolvereenlging. Naar aanleiding van de in handen van B. en W. om prae-advies gestelde adressen van het Bestuur der Heldersche Schoolvereeni- ging om het maximum aantal leerlingen per klas voor de opleidingsscholen en van de afdeeling Helder voor Volksonderwijs om dat j aantal voor alle scholen op 32 per klas te stel- len, hebben B. en W. de eer het volgende i mede te doelen. Volgens de door de Hoofden der scholen over dit complex hebben voor het stichten van goedkoope woningen, waaraan, zooals be kend is, groote behoefte bestaat. Er zouden volgens een door den architect der Woningstichting ontworpen plan op dit terrein geplaatst kunnen worden 15 wonin gen, waarvan 8 aan den te maken nieuwen weg. De hier bedoelde weg is ontworpen in het verlengde van den Bonselaarsweg. Om trent nadere bijzonderheden betreffende de zen weg verwijzen B. en W. naar de op deze aangelegenheid betrekking hebbende ter zake nedergelegde stukken. B. en W. merken hierbij op, dat het z.g. lijkenhuis in het plan is behouden, omdat hier voor bouw geen gelegenheid is, terwijl de verkoopwaarde gering zal zijn. Nu kan het gebouwtje als bergplaats worden benut. Het is de bedoeling om dit heele complex voor het stichten van woningen aan de Wo ningstichting over te dragen, waaromtrent B. en W. iich dan ook voornemen binnen af- zienbaren tijd nadere voorstellen te doen, zoomede omtrent het verleenen van de noo- dige voorschotten aan de Woningstichting. Aangezien het echter noodig is om spoedig tot dezen aankoop te besluiten, stellen B. en W. voor daartoe over te gaan. Een ontwerp besluit wordt daartoe ter vaststelling aang boden. Wijziging L. O.-wet 1920. Ingediend is een wetsontwerp tot wjjzi- verstrekte gegevens zal het aantal leerlingen i Éfhig van Lagor Onderwijswet 1920. in de kom der gemeente bij den aanvang vanAan de den nieuwen cursus bedragen voor: klasse 1 410 klasse 4 472 Memorie van Toelichting. wordt ontleend, dat bij algemeenen maat- 2 3 5 6 461 328 477 4^i i "j- ï2? v regel van bestuur voor de vrouwelijke waarvan er voor de opleidingsscholen be-Rnk-anmhtennreri de rasrel ia eestekL dat stemd' zijn voor: klasse 1 108 klasse 4 59 2 110 „5 62 3 83 6 47 Het gevolg van de inwilliging van het ver- Rijksambtenaren de regel Is gesteld; dat I op het sluiten van een huwelijk ontslag zoek der afdeeling Helder voor Volksonder wijs zou zijn, dat in de'kom der gemeente minstens 15 scholen voor gewoon lager on derwijs aanwezig moesten zijn, zoodat onmid dellijk 3 geheel nieuwe scholen zouden moe ten worden gebouwdi, terwijl ook voor de school te Koegras nadere voorzieningen zou den moeten worden getroffen. Buiten de kosten voor nieuwbouw, waar voor vrij zeker geen buitengewoon subsidie uit 's Rijks kas zou zijn te verkrijgen, zou den ook de jaarlijks terugkeerende finan- volgt. j Hetzelfde motief, dat tot Kon. Besluit i heeft geleid, n.L dat het werkzaam zijn van een gehuwde vrouw in een ambtelijke betrekking in het algemeen niet ge wenscht is, kan gelden voor een gemeente raad ten opzichte van de onderwijzeressen aan openbare lagere scholen. Naar de opvatting der administratieve jurisprudentie vormt echter do L. O.-wet 1920 een beletsel om krachtens algemee nen regel aan deze onderwijzeressen bij huwelijk ontslag te verleenen. Wijziging dezer wet komt do Minister gewenscht voort, maar hij meent bij zijn cieele gevolgen voor de gemeente van vrijvoorstel niet verder te moeten gaan dan groote beteekenis zijn. Aan elke school toch zouden 1 of 2 leerkrachten voor rekening der gemeente komen, zulks met het gevolg, dat ook aan de bijzondere scholen vergoeding voor meerdere leerkrachten zou moeten wor den toegekend. Rekening houdende met de financieele om standigheden der gemeente, is o. i. het ver zoek niet voor inwilliging vatbaar. Bjj inwilliging van het verzoek van het Bestuur der Heldersche Schoolvereeniging zouden in deze gemeente vier opleidingsscho len moeten bestaan. Afgescheiden van de kwestie dat dan nog een opleidingsschool zou moeten worden ingericht, zij het dan ook voorloopig voor twee klassen, en dat ook aan elke school 1 of 2 leerkrachten voor rekening der gemeente zouden komen, meenen B. en W., dat, waar de wet alle gewone lagere scholen gelijk stelt, voor de opleidingsscholen hier geen uitzondering kan worden gemaakt. Waar het aantal leerlingen der opleidings- het wegnemen van de bestaande belem mering. Het voorstel strekt dus om don gemeen te raad vrijheid1 te laten, niet om hem tot het verleenen van ontslag hij huwelijk te verplichten, De Minister acht het wenschelijk, dat bi deze gelegenheid' tevens de bevoegdheid aan dm gemeenteraad wordt toegekend welke de besturen der bijzondere 'scholen reeds hebben om te bepalen, dat het bereiken van ten minste den 65-jar:gen leeftijd' zonder meer tot ontslag zal leiden. Ook het maken eener dergelijke bepa ling wordt door de wet, zooals zij t.ham» luidt, belet. Verder wordt voorgesteld, dat in deze beide soorten van gevallen, waarin het ontslag t>erust op een verordening van den gemeenteraad, dat ontslag zelf ver leend zal worden dbor B. en W., omdat een nadere beslissing van den raad dan scholen het getal van .32 per klasse niet veeloverbodig is. Voor ontslag wegens leef- overschrijdt, achten wij het vaststellen van1 tijd is de bepaling opgenomen, dat de raad een dergelijk maximum voor die scholen ook zich kan voorbehouden in bepaalde geval, niet noodig. I len d'e toepassing van den gestelden rege in verhand met het vorenstaande geven B. telkens voor een jaar op te schorten. He en W. in overweging op de verzoeken afwij- beginsel, dat het aangaan van een huwe- zend te beschikken. lijk tot ongevraagd ontslag eener onder- wijzeTes kan leiden, is bij het bij zonde? De toestand! aan den Ruyghweg. onderwijs toe te passen, daar bij een der- In de vergadering van den Raad van 3 on^s'af k®t recht van beroep uit te dezer werd door den heer J. Geurts geklaagd s 11®rL> zooals dit reeds het geval is bi over den last, dien de bewoners aan den Ruijghweg ondervinden van de groote hoe veelheden stof, die daar ontstaan door het drukke verkeer. Inmiddels is van de bewo ners zelf een verzoek ingekomen, waarin ver zocht wordt maatregelen te treffen, opdat de Ruijghweg beter begaanbaar wordt gemaakt. ontslag van den onderwijzer of de onder wijzeres, die 65 jaar of ouder is. Troelstra's plannen. „Het Volk meldt": Naar aanleiding onzer mededeelingen r. t j ....Tv r, - omtrent Troelstra's voorgenomen aftreden Omtrent deze aangelegenheid hebben BM als lid der Tweede Kamer/verzoekt deze en W. het gevoelen ingewonnen van den Di- ons bekend te maken, dat de publicatie recteur van Gemeenteweiken. Naar diens - - meening wordt de stofplaag afdoende bestre den door teren van het wegdek en daarop volgende behandeling met sprönex. Daarvoor is echter een teermacbine neodig en wat daarbij behoort, waarvan d'e aanschaf- fingskosten pl. m. 1500 bedragen. Het behandelen van den weg op deze ma nier zal dan pl. m. 0.35 per M1. kosten, ter wijl het teren alleen pLm. ƒ0.20 per M*. kost. Indien het werk niet in eigen beheer wordt uitgevoerd en dus wordt opgedragen aan anderen, dan worden de kosten van een betrekkelijk kleine oppervlakte veel duurder. Hierom en omdat in de gemeente nog meerdere wegen zijn, die voor behandelfng volgens deze methode in aanmerking komen (Middenweg, Alkmaarderweg, de wegen in het Tuindorp, Duinweg, de weg naar de Tuin tjes en de weg op de Inundatiekade, te zamen met een oppervlakte van 25800 M'.) schijnt het ons beter om tot aanschaffing van een dergelijke machine over te gaan. Wij zouden den aankoop echter willen uitstellen tot het volgend jaar, opdat op de begrooting voor 1925 de benoodigde gelden kunnen worden uitgetrokken. Dit jaar moet naar onze meening dan nog maar worden volstaan met het besproeien van de meest daarvoor in aanmerking ko mende wegen, B. en W. stellen voor In beginsel hiermede aocoord te gaan. Het voormalig Militair Hospitaal (Zooals bekend is, is de gemeente in de ge legenheid gesteld om het voormalig Militair Hospitaal met een drietal woningen aan de Artilleriestraat aan te koopen voor een som van 8000 met inbegrip van den grond ter oppervlakte van ongeveer 1531 M'. B. en W. zouden gaarne de beschikking zijner plannen in ons blad buiten zijn voorkennis heeft plaatsgehad; dat onze mededeeling in het nummer van 7 Juni juist is, namelijk het heengaan van mr. Troelstra als Kamerlid' eind© van dit jaar, dat hesm van verschillend© zij den verzocht is tot einde van d© zitting 1924*25 nog in de Kamer te blijven, en dat d© vraag, of en in hoeverre hij aan dien wensch kan voldoen, eerst na afloop van het Kamerreces kaai worden beant woord. De arbeidsvoorwaarden van 't Amst gemeentepersoneeL De houding van den Amhtenaarsbond. De afdeeling Amsterdam van den Centr. Ned. Amhtenaarsbond heeft ©en adres aan den gemeenteraad verzonden, waarin het bestuur mededeelt, dat de bond er zeer ernstig bezwaar tegen heeft, dat de bijdrage der gemeentenaren in de door het gemeentebestuur aan het Rijkspen sioenfonds te betalen pensioenpremie met ingang van 1 Juli en 1 October a.s. wordt verhoogd resp. 5l/> en 81/, aan den Raad wordt verzocht het ooilege van Burg. en Weth. uit t© noodigen het voor stel tot verhooging van de promieaftrek voor de gemeenteambtenaren terug te nemen. Bij dit adres is gevoegd een uitvoerige memorie van toelichting, waarin adres santen tot de volgende conclusies komen: lo. Het salaris der gemeenteambtena ren mag niet afhankelijk worden gesteld van den oogenblikkelijken stand der ge- meentefinanciën. 2o. Er valt een wijziging te constatee- ren in den economisohen toestand van het land, die betere perspectieven opent 3o. De daling der kosten van het levens onderhoud wordt door de reeds ingevoer de verslechteringen voldoende gecompen- ceerd, geeft bovendien geen aanleiding tot salariverlaging, terwijl de positie der ambtenaren sinds 1911 weinig of in t ge heel niet is verbeterd. 4o. In gemeenten ook met minder de mocratische gemeentebesturen gaat men met de verslechtering der arbeidsvoor waarden lang niet zoover als te Amster dam, en handhaaft men regelingen, die gunstig afsteken bij de Amsterdamsche. 6o: De salarieering der ambtenaren van de grootere particuliere bedrijven is lioo- ger dan die der gemeente en de verlagin gen, die in de laatste jaren zijn doorge voerd, zijn over 't geheel genomen voor de ambtenaren vrij onbeteekenend. De regeling der pensionneering van het bij die ondernemingen werkzame perso neel kent meestal premievrij pensioen of lage heffingen, die volkomen worden ge compenseerd door de toekenning van tan- tièrncs. 6o. Ér is daarom geen aanleiding om van de gemeenteambtenaren een offer te vorderen ten einde daarmee eventueel een' tekort in de schatkist der gemeente te dekken. De bondgenoot van wethouder De Miranda De N. Rott. Ct. schrijft: Men zal zich herinneren, dat de Wet houder voor de levensmiddelen, de heer De Miranda, zich indertijd van eeri bakker in de Kinkerstraat, genaamd Houtman, bediende, om een broodprijsverlaging hier ter stede te forceeren. Die man verkocht, naar toen overtuigend gebleken is, zijn brood beneden den kostprijs, waarschijn lijk om aldus de bakkers in de omgeving binnen korten tijd „dood" te concurreeren. Dit belette wethouder De Miranda niet, hem als werktuig te gebruiken bij zijn streven naar inmenging van de gemeente op het gebied der levensmiddelenvoor ziening. En zelfs werd Houtman in staat gesteld met gemeentesteun tijd dit onreël bedrijf voort te zetten. Destijds hebben wij de vraag gesteld, of zoo iemand nu eigenlijk wel dq man was, met wien de gemeente in zee kon gaan. De ondervinding heeft ge leerd. hoe gewettigd die vraag was. In de afgeloopen week heeft Houtman voor de Rechtbank in hooger beroep terecht gestaan, wegens overtreding van de Arbeidswet. Blijkens het verslag in Het Volk, het lijforgaan van heer De Miranda, wees de ambtenaar van het O. M., mr. Van Lier, er allereerst op, dat bekl. reeds tienmaal veroordeeld is, en één maal werd vrijgesprokeh. En dan volgt: „Spr., (de .ambtenaar van het O. M.) wist, dat bakker Houtman de man is, die indertijd geijverd heeft voor broodprijs verlaging. In dit verband dacht spr. te doen te hebben met een sympathieke persoonlijkheid. Daarom informeerde spr. dan ook bij het kantongerecht, waarom het noodig was, dezen bekl. hechtenis op te leggen. Wat spr. toen vernam, deed zijn sympahtie voor bekl. verdwijnen. Het is heel gemakkelijk, den prijs van het brood te dóen dalen, als men het daar bij met het gewicht niet zoo nauw neemt Behalve voor Arbeidsovertredingen is bekL ook daarvoor meermalen veroor deeld. Aan het kantongerecht oordeelde men, dat bekl., waar geldboeten geen in druk op hem schijnen te maken, alleen door hechtenis tot gehoorzaamheid aan de arbeidswet te brengen is. Spr. vraagt daarom voor bekl. oplegging vandezelf de straf (hechtenis van zeven dagen) als waartoe de kantonrechter hem veroor deeld heeft". lot der redders aantrok, in dit opzicht thans een kentering is gekomen. In de Tweede Kamer is de nood der redders ter sprake gebracht, wat tot resultaat had, dat de Minister van Waterstaat het bestuur van het fonds tot een bespreking üitnoodigde. Spreker meende te mogen aannemen, dat de Regeering weldra iets, in den vorm van een rijks-pensioen, zal doen, ten bate van de in benarde om standigheden verkeerende oud redders. Spreker richtte woorden van dank tot den gepensioneerden kapitein van het N.-I. leger, den heer Van Meeuwen, die zich bereid heeft verklaard in het land propaganda voor het fonds te maken, llij dankte tenslotte het Nederlandsche pu bliek, voor hetgeen het aan het fonds heeft bijgedragen. De secretaris, de heer P.J. Jager, bracht daarna het verslag uit, waaruit o. a. bleek, ter mede, dat d© hoofdbesturen der tex- tielarboldersorgnnisaties hadden verno men, dat in Duitsohland voor de Ensche- desche fabrikanten een volledig personeel werd aangenomen. Als de arbeid Maan dag te [Enschede zou worden hervat, zou dit personeel naar Almelo worden gezon den, indien hier bet besluit was genomen den strijd voort te zetten. Het aantal slachtoffers zou dan zeer groot zijn. Een ander motief om het werk te her vatten was nog, dat terwijl de staking als verloren beschouwd moest worden, na deze weefk de toeslag van 1.50 per week aan gehuwden en kostwinners niet meer zou worden toegekend. Nadat d© uitslag van de stemming was medegedeeld, bracht de voorzitter dank aan den voorzitter en den secretaris van het Alg. Ned. Vakverbond. De heer Dek ker, ter vergadering aanwezig, prees het en wees er op, dat waar 22000 arbeiders den strijd niet konden winnen, dit voor de 200 arbeiders der stoomspinnerij Twenthe alhier, zeker niet uitgesloten was. dat het fonds in nauwe betrekking staatgezond oordeel der Almelosche arbeiders tot andere lichamen, welke zich het lot van oud-zeelieden aantrekken. De heer Levi Grunwald bracht hulde aan den heer Henri ter Hall, dien hij de stuwende kracht van het fonds noemde. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Lalou, bleek o. a., dat in 1923 aan giften en inzamelingen is ontvangen f 2973. Het jaar laat een batig saldo van f 1637. In 1924 (tot 31 Mei) is ontvangen f 6015, uitgekeerd f831. Voor kosten van propaganda werd uitgegeven f 2221 (waar onder f 2000 van drukkosten voor de brochure „De eerste tocht van de „Dorus Rijkers"). Het batig saldo voor die maan den was f 2963, zoodat er thans een totaal saldo is van f 4600. Medegedeeld werd, dat de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden in Ned.-Indië voor het fonds te werken. De Nederlandsche Corinthians zullen ten bate van het fonds spelen tegen eèn De regels van den weg. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zijn instemming be tuigd met het onlangs door ons besproken denkbeeld om door middel van schoolpla ten aan de jeugd kennis bij te brengen van van de regels van den wegj en van hetgeen' daarop ter voorkoming van on gelukken en ter vermijding van gevaren moet geschieden. Er bestaan platen die de A JM. W. B. tegen kostenden prijs in den handel brengt. Aan de Inspecteurs van het Onderwijs is dloor d'en Minister opge dragen deze zaak ook in de hun ter goed keuring of, wat de Bijzondere scholen be treft, ter adviseering voorgelegde leer plans te bevorderen, speciaal door opne ming in dat leerplan van eeinig onderricht in die allernoodzakelijkste verkeersregels. De Bond zendt 'bovendien aan de scholen een geschrift daarover toe. Dorus Rijkers-fonds. In Krasnapolsky is Maandag een ver gadering gehouden van het „Helden-der- zee"-fonds, genaamd „Dorus Rijkers fonds", onder leiding van den heer Henri ter Hall, die in zijn openingswoord een welkom richtte tot den eere-voorzitter den heer W. Houwing, burgemeester van Helder en den vlootaalmoezenier, den heer Alink. Spreker bracht in herinnering de ge schiedenis van het fonds. Hij bracht hulde aan dr. Rademaker, die den eersten stoot tot een fonds had gegeven, dat aanvan kelijk alleen was bedoeld voor Dorus Rijkers. Toen Rijkers was geholpen, is besloten het fonds verder uit te bouwen ten behoeve van anderen, in benarde omstandigheden verkeerende, oude red ders. Het fonds ondervond in den lande groote belangstelling. Van vele zijden vloeiden giften toe, wat mede te danken is aan de boekjes van den heer Levi Grunwald„De eerste tocht van de „Dorus Rijkers" en anderen. Men begreep in den lande, dat hier een nationale eere-schuld was te delgen, nu de Regeering in gebreke was gebleven voor de oude menschen- redders te zorgen. Door het fonds is thans f 8000 bijeengebracht. Spreker hoopte aan het eind van dit jaar f 12.000 te kunnen afdragen. Spreker constateerde dat, waar tot nu toe de Regeering zich weinig van het De werkhervatting op de verschillende fa brieken, waarvoor uitgebreide poiitiemaatre^ gelen waren getroffen, had Maandagmorgen zonder incidenten plaats. Omtrent het aantal slachtoffers kan gemeld worden, dat op de spinnerij „Kremersmaten" 27 arbeiders niet weer worden aangenomen en op de afdeeling weverij 22 arbeiders, ten deele omdat hun machines door anderen bezet waren, en ten deele om andere redenen. Op de fabriek Rigtersbleek werden 15 ar beiders niet weer toegelaten in verband met een door hen ontvangen ontslagbrief. Tot de slachtoffers behooren ook eenige bestuurders van de afdeeling Enschedé van „De Eendracht". De slachtoffers, voorzoover Amsterdamsche voetbalclub. In Rijswijk i georganigeerd, ontvangen ondersteuning, ter- wordt voor het doel in Sertembsr een wy, ,het hoofdbestuur van „De Eendracht" ten aanzien van eventueel ongeorganiseerde voor vierdaagsch feest gehouden. Donderdagavond zullen Dorus Rijkers en eenige andere redders in Den Haag de revue in Scala bezoeken. Rijkers zal daar eenige woorden tot de Hagenaars spreken. Twee helden. Het Handelsblad schrijft: „Een spel, waarbij elke mogelijkheid van ongeval of ongeluk van te voren uit gesloten zou zijn, ware niets waard." In dien geest leidde kolonel Norton, de leider der Mount Everest-Expeditie, den brief over de expeditie in. Daarbij wer den wij voorbereid op de mogelijkheid, dat de berg ook dezen stouten aanval nog zou weerstaan. Mallory, die in dienzelfden brief aan 't woord was en Irving, hebben de poging den top te bereiken, met den dood moe ten bekoopen. Een ontroerend bericht! Zelfs de nuchterste onder ons toch ont trekt zich niet aan de bekoring eener der gelijke onderneming. Die mannen, die op duizenden meters hoogte streven naar de bereidink van het schijnbaar onbereikbare die worstelen met zoo wil het voorko men volstrekt onoverkomelijke moei lijkheden, die d© grootste gevaren trot- seeren en niet schromen zelfs het opper ste offer te brengen, zetten in daden om, wat als ongestild verlangen in veler diep ste innerlijk leeft. Daarom mede volgen wij hun pogingen mèt zoo oprechte belangstelling. Daarom niet alleen. Evenals Poolreizi gers versterken deze bergbestijgers in ons het menschelijk kunnen. Met de oogen van heel de wereld op zich ge richt, met de wetenschap, dat of zij slagen dan wel falen, hun poging toch duizenden en duizenden tot aansporing is om met alle kracht te blijven streven naar een eenmaal gesteld doel, trotseeren deze mannen de gevaren der onbekende hoog ten. Ze trotseeren die na lange, zorgvuldige voorbereiding, die niet slechts de kwade kansen zoover menschelijk mogelijk be perkt, maar die hij physiek en geestelijk geschikter maken voor de taak, die zij ondernemen Twee slachtoffers heeft de berg ge vraagd. Een ervaren hergklimmer en een jonge student hebben den tol van hun leven betaald aan den berg, aan de nóg ondoorvorschte moeilijkheden van deze bestijging. Anderen zullen hun voetsporen druk ken, wijzer geworden door hun ervaring, die de wereld heeft gekocht tot den hoo- gen prijs van twee zeer kostbare levens. De geest van Mallory en Irving en die van hun makkers in de moeilijke onder neming, zal ongetwijfeld anderen bezielen „Liever tekortschieten dan wanhopen", leeraart de gevel van ons lyceum. Dat is de leer die Mallory en Irving hebben toe gepast. Het offer, dat zij hebben gebracht, is stellig niet te vergeefsch geweest. In' alle uithoeken der aarde zullen' daden worden volbracht, en moeilijkheden over wonnen op allerlei gebied door vrouwen en mannen, die kracht tot de daad! en de overwinning hebben geput uit de volhar ding van een Mallory en een Irving. De wereld is twee helden armer, maar voorbeelden trekken; hetgeen zi1 d°den zal ook al is de invloed van hun daad niet matnematisch te bewijzen duizen- fewww.fi kr/°,bt «even te volharden by het ideaal duizenden er toe brengen bij moeilijkheden van onverwachte erwt- te de tanden opeen te zetten en vol te houden: quand mèmel ontslagenen zijn houding nog niet heeft be paald. Enschedé, 22 Juni. Gedurende de uit sluiting van de textielindustrie is door het i Burgerljjk Armbestuur alhier aan de onge- I organiseerde textielarbeiders (administratie- 1 kosten inbegrepen), uitgekeerd een bedrag van 177.264.14. De MI Everest-expedltle opgegeven? Blijkens een Reuter-bericht zou het zoo goed als zeker zijn, dat, na den dood van Mallory en Irvlne, de Mt. Everest-expe- ditie althans dit jaar zal worden opge geven. Het einde van het textielconfilet In de Vrijdagavond gehouden stakers vergadering te Almelo deelde de voorzit- Door don electriscfaen draad gedood. Te Leek is Zaterdagavond de negen jarig© G. Oostinga in een mast van het electrisch net geklommen en door aanra king van den hoogspanningsdraad direct doodgebleven. In het achtermandje van de flets. Bij een fietstochtje kwam het vijf maan den oud kind dat in een achtermand zat van dien heer Eggers te Buggenum (L.) zoodanig te vallen, dat de kleine dadelijk aan de gevolgen overleed. Brookhuys gezocht Het Algemeen Politiebladi meldt, dat de officier van justitie te Amsterdam ver zoekt te worden bekend gemaakt met de woon- en verblijfplaats van Willem Hen drik Broekhuys, geboren te Deventer 17 Juni 1883. Smokkelaars gesnapt Te Glanerbrug hebben de commiezen vijf koeien in beslag genomen, die over de grens waren gesmokkeld. Een der gelei ders de anderen kozen het hazenpad' raakte handgemeen met de commiezen en wist van een1 hunner de dienstrevolver te bemachtigen, wolk wapen hij op den be ambte richtte. Onbekend met de inrichting ervan, gelukte het hem niet, d© revolver te doen afgaan. Hij vluchtte daarop, doch is later door d© Duitsche politie ge arresteerd. De koeien bleken ontvreemd te zijn uit de weide van een Duitsche land bouwer. Bloedige vechtpartij te Apeldoorn. Twee zwaar gewonden. Zondagmorgen had op den Apeldoorn- schen weg te Apeldoorn een bloedige, en hevig© vechtpartij plaats, welke haar oor zaak vond in het feit, dat mej. L., die te ®®OTiingen met G. ondertrouwd was, meer behagen toonde te hebben In S. uit Zwolle, met wien zij was modegegaan. De bruigom, die met een kameraad H. op zoek was naar de trouwelooze bruid, vond naar Zondagmorgen om 11 uur in gezel schap met haar vriend aan den Arnhem- schen weg. Na een korte woonde nwisse- mg volgde er terstond' een hevige vecht- partij, waarbij men zich van messen en steenen bediende en die tengevolge had, dat. H. een ernstige steekwond© in den rug bekwam, welke een ontzettend1 bloedver- li es veroorzaakte on S. zwaar aan het hoofd gewond werd' en bovendien een Le vensgevaarlijke steek in den buik opliep- I >eze beiden zijn, na voorloop;g ter plaatse te zijn verbonden, naar het zieken huis overgebracht. ^Ltelukilgie bruigom bevindt zich thans in, arrest. Auto-ongelukken. Te Nijmegen is op het kruispunt van fes ^blgel en de Startingstraat Zondagmiddag een klein© autobus in bot- smg gekomen met een luxe auto. De auto- aüo inzittenden werden glasscherven gewond. Een bejaarde sned© boven een f»i<r.w,rr ontvingen woning Nadat den, gewonden in een ïrnns' ^01jeedku,Tidige hulp was verleend, kondten zij hun weg vervolgen. De autobus werd ernstig beschadigd1. h Keerlen is Zondagmorgen op den hoek van de Kruisstraat en Benzenrader-

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 6