Rumoerige jvonlngontrulmlng. Een oneerlijke loods. Berlffnsche bandieten. Een schipbreuk In de Westfjord. Een moedige stoker. JULIANADORP. Gemeenteraad van WIeringen, weg! een taxi-auto, beatuiurd) door den eige naar Frusch, tegen een autobus opgiere- dien. Do taxi-auto was bezet door 7 perso nen, Door do botsing kreeg een juffrouw uit Spekbolzerheidé een beenbreuk, ter wijl een andere dame verschillende won den door glasscherven1 opliep. De chauf feur van de autobus werd eveneens door het brekend glas gewond. De passagiers kregen evenwel geen letsel. Beide auto's weiden zwaar beschadigd. De oorzaak van het ongeval moet in het woeste rijden van den autobestuurder hebben gelegen, die voor hetzelfde feit reeds vroeger ge straft is en ook de vorige week nog een aanrijding had. Drukte in dien Haag en op Scheveningen. Het buitengewoon fraaie zomerweer had duizenden naar de Residentie en Scheve ningen gelokt. Vooral in Scheveningen was het zoo druk, dat het verkeer van de talJooze automobielen, motorfietsen en an dere vehikels het bijna onmogelijk maak te voor de voetgangers om van de eene zijde van dien boulevard naar de andere over te «teken. De Zondagmorgen-parade op de Pier vond ditmaal zooveel aftrek, dat de wandelaars zich slechts met groote moeite konden voortbewegen. Ook langs het strand heerschte den geheelen dag een opgewekt leven, en waren de strandstoe len dan ook uitverkocht. De drukte was oorzaak, dat bij' de politie niet minder dan 13 aanrijdingen werden aangegeven, die echter geen van alle een ernstig karakter droegen. Bij het Palacehotel vloog een auto in brand tijdens een reparatie. De auto verbrandde gedeelitlijk. Botsing tusschen auto en trein. Voor het Hoog Militair Gerechtshof werd Zaterdag gepleit in de strafzaak tegen een le luitenant, die door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch was ver oordeeld tot eene geldboete van 75, sub sidiair een week hechtenis, wegens het door schuld veroorzaken dat gevaar ont staat voor het verkeer door mechanische kracht over een! spoorweg, door op 16 Juni 1923 des avonds ongeveer elf uur te Haarlemmermeer als bestuurder van een auto daarmede op den Sloterweg over den overweg Sloterdijk-Noord rijden terwijl de boomen gesloten waren, tengevolge waarvan een afsluitboom werd verbrij zeld, de auto tegen den trein botste, werd vernield err de trein schade bekwam, ter wijl de inzittenden in de auto ongedeerd bleven. Pleiter betoogde, dat in deze zaak de waarheid van het spreekwoord: „Een on geluk komt nooit alleen", wel bewaarheid wordt. Een samenloop van ongelukkige omstandigheden is oorzaak van de ver volging van dezen beklaagde. Als be klaagde één dag eerder de schadevergoe ding aan de spoorwegmaatschappij had betaald, was het proces-verbaal niet door gezonden. Door de botsing is geen gevaar voor een spoorwegongeluk ontstaan. Gro ve schuld van beklaagdes kant is niet aanwezig. Allerlei factoren werkten te gen: de donkere lucht, geen uitzicht op den spoorweg, de vuile spoorboomen, waardoor de witte 'blokken 'bijna niet wa ren te zien; de slechte weg, waardoor het remmen uiterst moeilijk ging, daar het losse 'grint onder de wielen meerolde. Pleiter meende dan ook, dat hier geen veroordeeling kan volgen en vroeg be klaagdes vrijspraak. De advocaat-generaal was van meening, dat beklaagde op den trein verdacht had moeten zijn, daar hij volgens de dienst regeling ongeveer elf uur daar ter plaatse moest passeeren en nu ook op tijd was. Die omstandigheden, door pleiter opgenoemd, waren juist voor beklaagde redenen om voorzichtig aan te doen. Dat het ongeluk geen ernstige gevolgen heeft gehad, is niet te danken aan beklaagde doch aan den machinist, die krachtig heeft geremd. Van beklaagde kan worden verwacht, dat hij de plaatselijke toestanden in die om geving kent. Geconcludeerd werd dan ook tot be klaagdes veroordeeling tot eene geldboete van 260, subsidiair 30 dagen hechtenis. Verduistering en verdere plannen. Eenige dagen geleden meldden wij, de aanhouding van oen 20-jarige kantoor bediende en éen 33-jarige accountant, bei den wonende te Haarlem. Ze zijn thans voor den Officiefr van Justitie aldaar ge- ieid em in het Huis van Bewaring opgeslo ten. Uit het verder ingesteld' onderzoek is gebleken, dat de accountant zich boven dien schuldig had' gemaakt aan verduis tering van 460 ten nadeele van d.e geli quideerde bouwvereeniging „Vesta" van welke vereeniging hij president-oommjs- saris was. Verder heeft hij verduistering gepleegd van een schrijfmachine ten na deele van de firma Fles Oo. te Amster dam en een bedrag van ongeveer 460 ontvreemd ten nadeele van een bewoner van Schoten, voor wien hij een huis had verkocht. Beid'e gearresteerden haddeni bovendien tezamen nog het plan opgevat een paar bejaarde heden te Marken-Bin- nen met chloroform te bedwelmen en hen daarna te bestelen. Daartoe hadden zij, met behulp van een valschelijk opgemaakt recept ten name van een te Haarlem wo nend geneesheer, een fleschje chloroform bij een apotheker te Amsterdam weten te bemachtigen. Zij hadden zich daarna reeds eenige malen naar Marken-Bimnen hege ven. Het plan was tot dusver echter niet ten uitvoer gebracht, omdat bij hun be zoeken gebleken. was dat de hoeveelheid in het huis aanwezige contanten niet groot was. Zijn neef vermoord. Ondier Gestel nabij Roosendaal heeft Zondag bij' een vechtpartij, veroorzaakt door een oude veete, Pertje Tack zijn neef ^ai1 ™ack, met twee revolverschoten ge dood. Hedenmorgen arriveerde het parket uit Breda. Staking. Hedenmorgen hebben ongeveer 150 me taaldraaiers, ketelmakers en bankwer kers in Wllton's machinefabriek en scheepswerf het werk neergelegd, omdat in hun afdeeling arbeid voor „Werk spoor" in Amsterdam moet worden ver richt. Een belangrijke heüngzaak, Op 12 Juni j.L werd aan het politie bureau Muiderpoo-rt te Amsterdam door de firma Bertels Oliefabrieken aam den Omval kennis gegeven van het aantreffen van eenige vrachtbrieven, welke vermoe delijk valschelijk waren ingevuld en waar omtrent een onderzoek werd verzocht. Den dag tevoren was een van haar knechts plotseling aan hartverlamming in zijne woning overleden. Deze was ruim 12 jaren bij de firma in dienst en genoot het volle vertrouwen. Een der firmanten ging naar de woning om de,, onder berusting van den overledene zijnde bescheiden in ontvangst te nemen; hieronder bevonden zich enkele vrachtbrieven waarvan de in vulling aanleiding gaf tot «enigen arg waan en verval sching deed vermoeden. Den rechercheurs Soesman, en Kofman, in deze met een onderzoek belast, bleek al spoedig dat de vrachtbrieven valschelijk waren ingevuld en, alhoewel zij beschik ten over geringe gegevens, kwam aan het licht, dat dé overledene gedurende gerui- rnen tijd zich aan diefstal van veevoeder had schuldig gemaakt en schippers had gevonden voor de afneming van dat arti kel, die het dan weer verkochten aan land bouwers in de provincie. Belangrijke hoeveelheden zijn op d'eza wijze uit de fabriek naar verschillende plaatsen in de provincie verhuisd. Zij zijn in beslag genomen. Het onderzoek heeft geleid tot arresta tie van 121 personen, waarvan drie werk zaam aan de fabriek, de overigen zijn schippers en landbouwers in de provincie Noord-Holland. Elf der arrestanten zün ter'beschikking gesteld van de Justitie. De zaak is nog niet teneinde; met kracht wordt het onderzoek voortgezet; meer ar restaties en inbeslagnemingen zijn te wachten. Spelen met voor. De infanterie uit Arnhem heeft gister morgen tijdens een oefening met licht- rakketten de geheele boerderij van den paardenfokker Johan Lamers te Elden in brand gestoken. De brand ontstond, doordat een lacht- patroon terecht kwam in een hooiberg. Deze stond in een oogenblik tijd in lichte laaie. Weldra verspreidde het vuur zich over twee aangrenzende groote schuren, die op haar beurt het woonhuis weer in brand' staken. De Eldensche- en Huissen- sche brandweer arriveerden met twee slangen, doch konden weinig tegen de vuurzee uitrichten. Men beperkte zich toen tot het redden van het vee uit de stallen en het naar buiten halen van den inboedel. Voor een waarde van ettelijke tonnen aan paarden werd uit de stallen gered. Te omstreeks halftwaalf verscheen dé Arnhemsche brandweer met een auto spuit ter plaatse. De gemeenteveldwachter van Elden verbood' echter oan de autospuit in werking te zetten uit zuinigheidsover- weging. Het wachten was toen op den bur gemeester, die, toen hij verscheen, on middellijk last gaf om water te geven. Er viel evenwel weinig meer te doen. De paardenstallen brandden tot den grond af. Omstreeks 12 uur rukten de spuiten in, behalve die uit Arnhem, die nog geruimen tijd bleef water geven. Verzekering dekt de schade. De Maastrichtsche spionnagezaak. Gisteren is voor het gerechtshof te 's-Her togenbosch de zaak tegen den sergeant-ma joor-administrateur van het 13e reg. inf. G. F. S., beklaagd van spionnage, voortgezet. Een deel van het getuigenverhoor, requisi toir en pleidooi verliepen met gesloten deu ren. De eisch luidde 4 maanden gevangenis straf, met ontslag uit den militairen dienst en ontzetting van recht om bij de gewapende macht te dienen. De stranding van de „TJlsomdari". Het schip weer vlot Londen, 21 Juni. Het stoomschip „Tji- sondari" van de Java-China-Japan-iijn, dat in de straat van Banka gestrand was, is weer bij hoog water vlot gekomen. De assistentie van het s.a „Borneo" had geen succes gehad, want bij dé pogingen tot af- sleepen brak een der kabels. Oogenschijnlijk is het schip niet bescha digd'. Het zal vermoedelijk morgen te Ba tavia aankomen en zoo spoedig als moge lijk is, na te Soerabaja ontladen te zijn, onderzocht worden en, zoo noodig dokken. De Kleine Kattenburgerstraat te Amster dam, tusschen de 3de Kattenburgerdwars straat en het Mariniersplein, was gistermor gen in opschudding. Tegen half tien werd plotseling dat gedeelte dier straat door de politie afgezet. Commissaris Heeroma, die, wegens ongesteldheid van commissaris Tin- holt, het bureau Kattenburg „waarneemt", was met de inspecteurs O. J. de Vries Hu- me], G. O. de Vries, J. Sonneveldt, eenige rechercheurs en een detachement bereden politie en agenten te voet verschenen, om een ontruimingsvonnis van den kantonrech ter uit te voeren. Het derde bovenhuis van perceel 152 in de Kleine Kattenburgerstraat, tot gisterenmor gen bewoond door de familie Gerretsen, be staande uit man, vrouw en twee kinderen, moest worden ontruimd. De eigenaar heeft, naar hij bij de politie verklaarde, ongeveer vijftig gulden huurpenningen te vorderen en van den kantonrechter een vonnis tot uitzet-» ting verkregen. De buurthuurdersvereeniging „Jordaan", creatie van de oommünisten, had zich het lot van het gezin in dier voege aangetrok ken, dat zij het ontruimen der woning tracht te te beletten. Veertien dagen geleden, toen tevoren was aangekondigd1, dat de deurwaarder het ontrui mingsvonnis zou uitvoeren met den eterken arm, vond de „voltrekker van het vonnis", op het bovenhuis een aantal imet bijlen gewa pende leden der „Buurt-Sovjet Jordaan", die hem in robuste taal minder aanlokkelijke aan biedingen deden. De deurwaarder, op dergelijke hardhan digheid niet gesteld, vertrok, de gerechtelijke ontruiming werd twee weken uitgesteld. Sedert die mislukte poging tot uitvoering van het vonnis, werd door leden van genoem de vereeniging nacht en dag voor het perceel gepost, ten einde herhaling van het pogen tegen te gaan. In de buurt vernamen wij, dat de posters echter gistermorgen waren verrast, omdat het politioneel optreden geschiedde, toen de steuntrekkende „georganiseerde" buurihuur- ders naar het Steuncomité waren gegaan om te „stempelen". Dat straatgedeelte, afgezet zijnde, ging commissaris Heeroma en eenige recher cheurs naar de derde verdieping van het per ceel, inspecteur Sonneveldt bezette met enkele manschappen de trapgaten, de twee andere inspecteurs verzorgden de ordebewaring op straat. Behalve de huisvrouwen en hare kinderen was, toen de commissaris er verscheen, ook een bestuurslid van de buurtsovjet aanwezig. Hij 'begon tegen de politiemannen uit te va ren, doch de kruiers deden bun werk. De be woonster maakte zich, toen zij hare meubel tjes zag uitdragen, zoo overstuur, dat zij naar het raam snelde en aanstalten maakte er uit te springen, door rechercheurs werd zij te ruggehouden. De ontruiming der woning was vrij spoedig geschied, tegen elven stond de geheele inboedel op straat onder bewaking van eenige politie-agenten. Doch tijdens het verrichten van het werk was het één onon derbroken roffelvuur van scheldwoorden aan het adres der politie. Buren lagen uit de ra men, stonden op de stoepen, voor de winkel tjes en aan de huisdeuren; het geschreeuw der vrouwen, waarhij de orde-bewaarders voor veel leelijks werden uitgemaakt, was niet van de lucht. Onverstoorbaar kalm lie ten deze mannen die woordenstroom over zich heengaan. Later, na het vertrek van den heer Hee roma en twee zijner inspecteurs, keerde zich de woede van de te hoopgeloopen buurtbe woners, met moeite door inspecteurs Sonne veldt en zijn klein detachement in bedwang gehouden, hoofdzakelijk tot de politieruiters, die eenige malen ruim baan moesten maken. Op één hachelijk oogenblik trok zelfs een der heredenen zijn ruitersabel, verder dan tot een bedreiging behoefde het echter niet te komen. Nog lang plokten de buurtbewoners saém; toen evenwel de meubeltjes van de straat bij een der buren waren binnengedragen, luwde de opwinding, al werd! dan ook verzekerd, „dat men dien kerel van een huisbaas wel krijgen zou!" Voor de rechtbank te Middelburg heeft terechtgestaan de rivierlooda/ R. P. v. N. uit Vlissingen, aan wien valschbeid in geschrifte was ten laste gelegd. Bij de behandeling der zaak bleek, dat bekl. op 6 April bij Antwerpen aan den kapitein van een Noorsch stoomschip, met het doel 4 li pond machtig te worden, een kwitantie heeft afgegeven, onderteekend met den naam van W. Muller, sleepboot-eigenaar te Ter- neuzen, om het te doen voorkomen alsof de kapitein gebruik had gemaakt van een sleep boot. Deze W. Muller als getuige gehoord, verklaarde het bedoelde schip niet te hebben gesleept en ook geen kwitantie te hebben af gegeven of daartoe opdracht te hebben ge geven, BekL bekende volledig. De officier van justitie, mr. baron v. d. Feltz, vorderde tegen bekl. 6 maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. A. H. Kuipers, meent, dat bekl. moet worden vrijgesproken. Als de rechtbank er anders over denkt, is er zeker alle reden voor een voorwaardelijke veroor deeling, daar bekl. een blanco strafregister heeft. Bovendien neemt men het in zeemans- kringen niet zoo nauw, vandaar de uitdruk king, dat er iets tusschen kaai en schip komt. BekL is de dupe geworden van den kapitein. In zijn repliek kwam de officier o. a. op tegen het gezegde van den verdediger, dat men het in zeemanskringen niet zoo nauw neemt. Uitspraak 5 Juli. Beroovlng in den trein. Zaterdagochtend) om 9.41 v.m, is uit Den Haag per spoor in een -coupé derde klasse naar Haarlem vertrokken een 45-jarige bouwkundige, wonende te Den Haag, In zijn gezelschap hebben in de richting Haarlem gereisd: twee andere per sonen. De bouwkundige lijdt aan toeval len, en is dan gedeeltelijk zijn bewustzijn kwijt. In zulk een toestand) is hij vermoe delijk beroofd van zijn gouden horloge miet gebrand zilveren ketting, ter waarde van 75.De man was bij aankomst te Haarlem nog niet geheel heidér, imaar hij heeft toch nog aan zijn medepassagier gie- vraagd, wat die van het geval wist. Deze beweerde dat de beroofde het horloge in zijn zijzak gestoken had'. Zoodra de trein stil stond maakte deze medereiziger zich uit de toeten. De andere medereiziger is dus vermoe delijk te Leiden of te Vogelenzang, uit den trein gestapt. De commissaris van politie te Haarlem verzoekt nu aan bedéelden medereiziger (die öf te Leiden öf te Voge lenzang uitgestapt is) zich te Haarlem aan zijn bureau in dé Smiediestraait afdeeling re cherohe, aan te melden. Het goudschip Laurentic. Uit Londen wordt gemeld: Na zes jaar werkens heeft mem nu al de gouden sta ven en de zilveren munten ter waarde van 67, millioen uit het wrak van de Lau rentic -gehaald, die door een Duitsche duikboot getorpedeerd was. Het werk is verricht door Zr. Ms. Raoer, een kanon neerboot van ongeveer 1000 ton. Véél nut heeft men daarbij gehad van het door prof. Brooks bedachte toestel voor het ontdekken van goud. Daaraan was een spies bevestigd, die, wanneer zij in de modder op den bodean der zee prikte, de aanwezigheid van goud op een' galvano meter registreerde. Donglas Fairbanks en Mary Plek ford tot Kopenhagen. De inwoners van Kopenhagen waren eenvoudig krankzinnig door de aankomst van het film-echtpaar Douglas Fairbanks en Mary Pickford, aldus seinde de corres pondent van de „Times" Donderdag aan zijn blad. Ofschoon de trein uit Berlijn 's ochtends om 6 uur aankomt, bevonden er zich ter begroeting duizenden aan het station. Toen beiden uitstapten, snelde'de menigte op hen toe, en de statlonébeamb- ten hadden de groétste moeite om de on gelukkige gasten en het comité van ont vangst uit het gedrang te (bevrijden. Ge durende den tooht van het perron naar de wachtkamer juichte de menigte wild en tal van meisjes vochten om de hand- teekening van een van beiden te verkrij gen. Het heele tooneel leek volgens den oorrespondent wel een gekkenhuis. De waohtkamer 'bleek reeds geheel door een tweede menigte -gevuld; de politie was niet in staat geweest haar dit te beletten. Alle pogingen om orde te brengen in de menigte, mislukte en om zijn vrouw te behoeden voor kwetsuren1 moest Fair banks haar op zijn schouder naar de auto dragen. Op straat vochten de duizënden wachtenden om dicht bij de auto te ko men. Eenige vrouwen vielen flauw, rij wielen werden stukgetrapt, en de ramen van het station werden gebroken voor de auto zich in beweging kon zetten naar het hotel, geëscorteerd door een leger andere auto's en rijwielen. De menschen stonden uren te wachten voor het hotel tot Fair banks en Mary Pickford haar eindelijk toespraken. Op de legatie der V. S. werd 's middags te hunner eer een receptie ge geven en 's avonds 'bood het 'blad „Politi- ken" hun een feestmaal aan. In de stadsspoor te Berlijn komen den laatsten tijd herhaaldelijk beroeringen voor van reizigers die alleen in een coupé zitten. De slachtoffers worden met een sterk werkend narootium verdoofd' en daarna uitgeschud. Woensdag zijn den koopman G. uit öharlottenburg eenige duizenden mark, een pas en een wissel ten bedrage van 6000 mark ontstolen. De beroofde is twee etmalen 'bewusteloos ge weest van het ingeademde vergif en ligt nu zwaar ziek in een ziekenhuis. Ten gevolge van zijn lange bewusteloosheid hébben de dieven gelegenheid gehad den wissel te verzilveren. De controle op de stadsspoor is thans aanmerkelijk verscherpt. Te Staachen 'bQ Spandau hebben Vrij dagnacht drie gemaékerde bandieten een aanslag op de stationskas gedaan. Zij hielden de dienstdoende ambtenaren re volvers voor en sommeerden hen de kas uit te leveren. Een overijverig bandiet bracht, toen de ambtenaren daarmee zi. niet snel genoeg opschoten, een hunner een geduchten klap op het hoofd toe. De getroffene gilde zoo luid, dat ander sta- tionspersoneel toeschoot, waarop de roo- vers het hazenpad kozen. De correspondent van de N. Rott. Crt te Kristiania schrijft: De telegraaf heeft u al bericht welk een ontzettende schipbreuk in de Westfjord bij de Lofoden heeft plaats gehad, toen de snelvarende booten Haakon Jari en Kong Harald, 's nachts hij mistig weer, met elkaar in aanvaring zijn gekomen, met het gevolg dat de Haakon Jarl bin nen 8 -minuten zonk, waarbij 18 man en misschien nog meer menschen het -leven verloren. Toen de ramp plaats had was het stil weer en de West fjord vlak als een spie gel, maar er hing een dikke mist. Toen 's nachts half een de aanvaring plaats had, lagen de meeste passagiers in hun kooien en sliepen. Door den schok opgeschrikt, vluchtten passagiers, 'bedie ning en bemanning naar dek; de meesten ontkleed. In den aanvang hielden de pas sagiers zich rustig, doch daar het schip dadelijk begon te zinken, ontstond een vreeselijke paniek en speelden zich de verschrikkelijkste tooneelen af. Een der reddingbooten werd bij de aanvaring ver brijzeld, bij een andere, die te water werd gelaten, geraakten de takels veïward en een der passagiers sneed overhaast het touw door, waardoor de boot kantelde en de menschen te water geraakten, waarvan er een paar dadelijk verdronken, terwijl de overigen door de bemanning van de Kong- Harold werden gered. Zij, die niet in de overige reddingbooten kwamen', moesten met en zonder reddingboeien in het water springen. Het vreeselijkste was er een moeder aan toe, die haar kinderen wilde redden; zij klampte zich aan de trossen en takels vast; men riep haar -man van de redding- booten toe in het water te springen, maar door schrik bevangen durfde zij' niet los te laten. Vreeselijke kreten werden ge hoord toen het schip zonk en de arme moeder met haar kinderen in de diepte meesleepte. Een andere moeder worstelde nog een tijd met haar 'kind in het koude water, doch verdween ook in de diepte. Het mag een wonder genoemd worden, dat er van de 100 passagiers vermoede lijk slechts 14 of 15 zijn omgekomen, en van de bemanning en bediening 5, waar onder 3 vrouwen. Allen waren Noren. De kapitein van de Haakon Jarl was de laatste, die het schip verliet; hij sprong van de brug in het water en werd na een kwartier in het water te hebben gelegen gered. Hij verklaarde, dat de schepen elkaar geruimen tijd door de mistsignalen gehoord hadden. Op de locomotief van een trein tus schen Higjh Barnet en Broadstreet ont- dézer diagen plotseling brand, zoodat ma chinist en stoker genoopt waren1 dé wijk te nemen naar den tender Daarbij viel de machinist op die spoorbaan, gelukkig naast die rails. De stoker begreep toen, dat het van hem afhing te beletten, dat die trein met een apderen trein die er voor liep in botsing kwaml en ondanks de 'ge weldige vlammen klauterde hij weer naar de locomotief en wist de rem in werking te stellen, zoodat dé trein tijdig tot staan werd gebracht. De moedige stoker is er vrij1 goed afgekomen. Zondagmorgen hield de vereeniging „De Postduif" een proefvlucht met jonge duiven vanaf Sint Maartensvlotbrug. Er werden 42 vogels in vrijheid gesteld, die, begunstigd door het praohtige weer, in een minimum van tijd thuis waren. Deze eerste vlucht van de - jonge duiven ia in alle opzichten goed geslaagd, zelfs heel wat beter dan de vorige week de vlucht- der oude duiven vanuit Valkenburg. Hierover berichtte men ons nader, dat er toen boven de provincie Limburg een zware mist hing, met als gevolg het geheel mislukken der vlucht. Deze vlucht wordt op Zondag 29 Juni overgevlogen, en hopen we met beter resultaat. Zondagmiddag werd bij het café „Veld- lust" van den heer A. Nuij, naar den ring gestoken per flets. Uitgelokt door het mooie weer, was er tamelijk wat publiek, en animo voor het spel. De zweefmolen van den heer O. Braak, alhier opgesteld ten behoeve van het schoolfeest, had vergunning gekregen, om ook op Zondag nog te mogen draaien. Door menigeen is er dan qok nog van geprofiteerd. Dezer dagen is een zending diverse verplegingsartikelen van het Witte Kruis bij den heer W. Vonk, depöthouder, alhier, gearriveerd, en zal deze nog door een en ander gecompleteerd worden. De hulp middelen zijn er nu, dat de bevolking van onzen polder nu het werk voltooie door als één man lid van het Witte Kruis te worden. De contributie is laag, maar de hulp kan heel groot zijn. Voor dat doel zal huis aan huis bezocht worden. De eerste vruchten zijn er al. Dat de oogst groot moge zijn, heeft genoemde vereeniging wel verdiend. gehouden op Zaterdag 21 Juni 1924 des n.m. 6 uur. Afwezig de heer M. Kooij. Voorzitter Burgemeester L. O. Kolff. Secretaris de heer G. F. van Duin. Na opening volgt voorlezing en goedkeuring der notulen. Mededeelingen en ingekomen stukken le. Dat het meubilair enz. achtergelaten door den voormaligen Duitschen Kroon prins in openbare veiling netto heeft opgebracht f 792.20. 2e. Dat aan het wetsontwerp, regelende de te verleenen schadevergoeding voor de visschers, met bekwamen spoed wordt gewerkt. 3e. Dat wegens de te weinig tegemoet komende houding van de éigenaars de voorgenomen verbreeding van de Noor- derweg en Havenstraat te den Oever, achterwege moet blijven. De eigenaars vroegen f 10.per M2., hetgeen voor Wieringen een exhorbitante prijs is, te meer, waar door de gemeente in de kom van het dorp aangekochte grond met f 6.per M2. werd betaald. Hierbij valt nogtememoreeren,dataanvankelijk eenige eigenaren bereid waren den grond voor f 5.per M2. af te staan, maar na overleg met de andere belanghebbenden, den aan vankelijk bedongen prijs regelden naar dien van de andere eigenaren en alzoo ook op f 10.per M2. brachten. 4e. Een schrijven van de heeren D. Mulder Pz.,H. J. Bakker èn J. Kooij Cz., vermeldende dat zij hun benoeming als leden van het College van Armvoogden aanvaarden, onder dankzegging aan den Raad voor het opnieuw in hen gestelde vertrouwen. 5e. Dat door B. en W. ten kantore v. d. gemeente-ontvanger kasverifleatie was gehouden. Uit het daarvan opgemaakte procesverbaal bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 180.177,74, de uitgaven f 105.742.39', alzoo kassa f 24.436.84'. Boeken en bescheiden werden in orde bevonden. Van het aanwezige kassa was ruim f 20.000.belegd bij de Boeren leenbank. 6e. Op een verzoekschrift van den heer C. Dekker werd wegens afschaffing van den hond een half jaar ontheffing van belasting verleend. 7e. Een schrijven van den heer J. B. Tijm, verzoekende hem met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag te willen ver leenen als hoofd der O. L. School te Hippolytushoef. B. en W. stellen voor dit ontslag eervol te verleenen op een nader door hen te bepalen datum. Goedgekeurd. 8e. Een schrijven van mej. G. .Spaander, verzoekende haar eervol ontslag als onder wijzeres aan de O. L. School te Westerland te willen verleenen. B. en W. stellen voor ook dit ontslag eervol op een nader door hen te bepalen datum te verleenen. Goedgekeurd. 9e, Ingekomen was de rekening en ver antwoordingvan deGezondheidscommissie te Schagen, welke werd goedgekeurd 10e. Een schrijven van heeren Gedepu teerde Staten, waar bij ruiling van grond met den heer J. Krommendam werd goed gekeurd. (De heer Krommendam is echter op zijn voornemen om te ruilen terug gekomen, zoodat van deze ruiling niet zal komen). Voorzitter zegt, naar aanleiding van een in de vorige vergadering genomen besluit, om een proef te nemen met het ophalen van straatvuil bij de ingezetenen,

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 7