1 r RADIO-SPEECH VAN MINISTER COLIJN. Belastingschuld. Gisteravond: heeft die Minister van Finan ciën, die heer H. ColEgiö, in de gebouwen van de Nederlaindsohe SeLnitoestellenfabri ek ito Hilversum voor den; microfoon een rede ge houden, Welke ziji, dlie een radio-ontvangtoe stel beaiitten, zullen hebben gehoord. Voor hen; die niet in de gelegenheid1 waren de rede van dien minister te volgen, zulDlen wij een verslag gevent De m inister zei de zijn stof te wfflen ver' deelen ih dtrie deelen: Hoe de toestand van 's lands financiën was, Is en worden moet. Hij zette uiteen, hoe de toestand was, teen spreker optrad als Minister van Financiën. Hij vond, fn half Augustus 1923, een opge maakte begroeting, welke een tekort van ƒ195 mlllioeni aaniwees. Op 18 September zou de Staten-Generaal worden geopend en moest de begroeting 'ingediend! In de drie weken, die spreker vóór 10 September- rest ten, was er niet veel tdj'd de begroeting onder de oogen te zien:. Toch1 slaagde hij ih dlie pe riode erin het. tekort met 2.000.000 te redh- oeeren tot 98 milliben. Dat tekort van ƒ98 miïlioen gaf echter den toestand .niet zuiver Weer. Het cijfer be vatte aleen tekort veroorzaakt dOor gepre senteerde rekeningen. Nog moesten rekenin gen aan den Staat gepresenteerd worden. Vast stond' alleen 12 miffioen storting fonds ouderdbmsverzekeri'ng, 6 inölioen crisisschuld. Het totale bekende tebort was dhs 116 mitlicen. Daarbij was niet gerekend op een belangrijke stfljiging van den dienst der Nationale Schuld 200.000.000 vlottende schuld), op stijging der pensioenlasten en op andere stijgingen. De totale stijging werd geraamd op 24 miïlioen, makende een! to taal becijferd tekort van 640 malioen, dat later tot 130.000.000 werd gereduceerd Het genoemde tekort moest natuurlijk weggewerkt wordten. Zou het jaarlijks op de begrooting blijven, dan zou het onze staats- gemeenschap rechtstreeks naar den afgrond hebben gestuurd! Dus was het noodig in te grijpen en wel' volgens een vast plan. Met gewone zuinigheid1 kan men er niet komen. Er was een groot plan noodig. Er moest, een dekkingsplan kom n. Nu was al dadelijk een bezwaar dat 130.000.000 buiten' het begripsvermogen van de meeste menschen valt Spreker ontving tal van ad viezen voor maatregelen! die afdoende zou den zijn. Zij kwamen meestal niet verder dan 800.000 als zij weiden nagerekend! Dit gebrek aan begripsvermogen is oor zaak geweest, dat men allerlei onvervulbare easchen heeft gesteld. Op tal van uitgaven voor den staatsdienst is niet te 'bezuinigen, o. a. niet op dien dienst der StaatsTeeningen en outfentomsrenteni, die 150.000.000 per jaar eischen. Nu zegt men gaarne, dat de departementen van Onderwijs en Arbeid sedert 1913 met meer dan 100 zijn gestegen. Maar dit be wijst niets. Neem van Arbeid de vaSte fond sen af, wat er dan overblijft voor den adtai- ndstratteven dienst is gering: voor voüksge- zondheid en arbeidsinspectie tezamen 2.500.000. Daar kan op 'bezuinigd, maar niet, voldoende natuurlijk.. Het bud'get voor Onderwijs is een vierde van het totale budget, de salarislast voor dit departement is meer d'an de helft van de to tale Rijkssalarislast. Maar ook hier ie men op zekere niet te overschrijden grenzen aan gewezen. Spreker zal' niet ontkennen, dat de School-, wet 1920, de uitgav;en heeft oogedreven door onmoodige splitsing van scholen. Hij betreurt dit misschien meer dan iemand andera Maar als men hier een reden 'kan vinden voor het tekort, dan vergist men zioiL Het begrip „onmoedig" zeer ruim genomen komt men tot 5 imiMioen aan onnoodige uitgaven door splitsing, voor zoover het Rijk betreft. Was uit de versobering dus geen 130.000.000 te halen, dit neemt niet weg, dat zij voorop moest staan, ün Augustus 1924 Leek het, bij vluchtige beschouwing, dat uit versobering 50 miïlioen zou zijn te halen. Bij nadere beschouwing werd het 40.000.000. Daar dan in de toekomst maatregelen noodig zouden kunnen zijn, die besparing gedeeltelijk zouden opslurpen, moest de, besparing voor de toekomst op ten hoogste 30 miïlioen gesteld. Dit was het eerste punt. Dan kwamen de ambtelijke salarissen, die 210.000.000 eischten, wat exhorbitant hoog was. Zij konden niet gehandhaafd. Waar zij waren vastgesteld tijdens de hoogste conjunc tuur, waar sedert een daling in het levens peil was ingetreden, en waar de inkomens van niet-ambtemaren geducht waren ge daald was het billijk, dat op de salarissen werd1 gekort. De besparing was 85 miï lioen. Het derde punt betrof de posterijen' en de spoorwegen. Die bedrijven parasitee ren op de belastingbetalers. Zij lieten sa men een tekort van 25 milioen, dat moest weggewerkt. Wij krijgen dus een 'besparing van 30.000.000 -f 35.000.000 f 25.000.000 totaal 90.000.000. Bleef een tekort van 40.000.000. De uitgaven waren niet ver der te reduceeren; er was tot het aller uiterste gegaan. Er bleef dus geen ander middel dan nieuwe belastingheffing. Men kent de voorstellen: bier, thee, rijwielen, tabak en ten slotte d'e verhooging der in voertarieven. Crttiek. Op de plannen der regeering is veel critiek uitgeoefend, maar niemand' kwam met voorstellen, welke die van.' de regee ring zouden kunnen vervangen. Slechts één heeft een poging gedaan, de heer Wi- baut. Maar nadat hjj zioh van de één© loopgraaf in de andere had terugge trokken, vond! hij als laatste middel een progressieve belasting op de winsten van de naamlooz© vennootschappen. Niemand gelooft in ernst, dat zoo'n belasting den toestand van 's lands financiën gezond zou kunnen maken. De critiek zeidie, dat de besparing te veel perspectivisch was. Spreker wilde niet ontkennen, dat veel besparing eerst in de toekomst, zal doorwerken. Mindering tal van uitgaven is immers niet mogelijk zonder de noodige wettelijke voorziening. En men kan maar niet opeens duizenden ambtenaren op straat zetten. De wacht gelders blijven voorloopig. De besparing op ambtenaarssalarissen zal dus eerst in de toekomst volledig effect opleveren. De critiek op die salarisvermindering kan spreker gedeeltelijk onderschrijven. In absoluten zin zijn de salarissen niet te hoog. De vraag is echter of de staat de 210 miïlioen kan dragen. En dat kan hij niet. De critiek heeft ook gezegd, dat alle voorgestelde belastingen indirect zijn. Maar niemand heeft aangetoond, dat di recte belastingen theoretisch mogelijk zijn en practisch resultaten zouden opleveren. Alleen de heer Wibaut kwam met zijn pro gressieve belasting op winst van naam- looze vennootschappen. Maar zoo'n belas ting treft bepaalde bronnen van inkom sten twee maal, eerst bij de N. V., dan in het particuliere inkomen. Dat is niet toe laatbaar. Even goed kan men alle perso nen wier naam met een W. beginnen be lasten. Zoo is dan het resultaat van alle critiek, dat het programma van den minister van Financiën wordt verwezenlijkt. Hoe staat het nu met de uitvoering der plannen? Spreker wilde enkele globale cij fers noemen, maar hij waarschuwde Ka merleden dat hij over deze cijfers in de Kamer niet in debat zou treden. Zijn doel was slechts het publiek de groote lijnen te laten zien. Door versobering is effectief bezuinigd 15 miïlioen. Op Onderwijs is gevonden 12.500.000, zij het nog gedeeltelijk ïn perspectief. Maakt samen1 27.500.0ÖÖ. Blijft nog 12.500.000 te vinden op defen sie. Dit duurt wat langer, omdat voor Ma rine geen maatregelen kunnen genomen vóór overleg is gepleegd met het Indische gouvernement Maar de met 40.000.000 versobering zijn wij' op den goeden weg. De salarisre- geling is niet gereed voor de begrooting van 1925, maar het zal mogelijk zijn tij dig wijziging in de begrooting te brengen, zoodat in 1925 de besparing zal zijn ver kregen. Het tekort op de spoorwegen ls aan zienlijk minder. De post zal een overschot geven, dat het restant tekort op de spoor wegen opheft Geeft een besparing van 20.000.000. De belastingen op thee, bier en rijwielen zijn reeds wet, die op tabak en de ver hoogde rechten van invoer zijn aanhan gig bij de Staten-Generaal en komen bin nenkort in de afdeelingen. Het programma van den Minister van Financiën is, voor zoover het van hein afhangt, dus grootendeels tot, uitvoering gébracht. Het ligt nu aan de Staten-Gene raal, of in 1925 een sluitend budget zal zijn te verkrijgen. Als de voorstellen be treffende tabak en invoerrechten worden aangenomen, kan men voor 1925 een, zoo niet geheel, dan toch nagenoeg sluitende begrooting worden verkregen voor den gewonen dienst. De toekomst. Maar gesteld nu, dat wij een sluitende begrooting hebben, zijn wij er dan? Neönl Er zullen stijgingen zijn, welke niet zijn te voorkomen. Voor den dienst der nationale schuld verwachtte spr. geen stijging. Wij hebben practisch geen vlottende schuld. Wel loo- pen nog schatkistbiljetten, maar daar staan evenveel vorderingen tegenover. Maar wel moeten wij voor 1925 reke ning houden imet nieuwe uitgaven voor den gewonen dienst en uitgaven voor den buitengewonen dienst, welke wel produc tief zijn, maar niet dadelijk productief voor de schatkist. Voorts zijn er velerlei maatregelen achterwege gebleven, die op dien |duur jmoetem genomen, gezwegen nog van wat wenschelijk is. Van stijging der uitgaven zijn wij, ondanks alle zorg, niet bevrijd. Maar bovendien moet gere kend, dat zonder verlaging, speciaal van de directe belastingen, geen blijvend her stel is te krijgen. Daarom is in de eerste jaren verdere versobering van den staats dienst noodig. Het moet mogelijk gemaakt voor het. nu verkleinde, corps ambtena ren de bezoldiging weer te verbeteren en voor andere menschen ons land weer zoo te maken, dat men er gaarne woont. Het gat is gestopt, het schip is voor zinken behoed, dat voor de staatsuitgaven niet te veel wordt gevraagd van het volks inkomen'. Wij moeten het volk een dragelijk be staan bezorgen. Daarvoor is, als gezegd, kapitaalvorming noodig, en deze is niet mogelijk zonder vermindering van, vooral directe, belasting. De toekomst brenge eenige jaren' van waakzaamheid, opdat wij niet vervallen in den toestand van vorige jaren, waak zaamheid ook bij het .volk. Maar als die waakzaamhe'dl er is, kan dé toekomst van het Nederlandsche volk met vertrouwen tegemoet gezien. Hiermede besloot minister Colijn. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Vergun mij s.v.p. plaatsing voor het volgende Dinsdag 17 Juni j.1. kwamen drie heeren der rijksinkomstenbelasting ten mijne huize met de vraag, of ik genegen was een belasting schuld, inclusief rente ver meldende een bedrag van f 85.98 te willen voldoen. Zelf niet aanwezig zijnde, ant woordde mijn vrouw hieraan gaarne ge volg te willen geven, doch, eerst den volgende dag het geld disponibel te hebben. De heeren ambtenaren gingen daar niet' mee accoord en werd mijn huisboedel voor verkoop opgesohreven. Woensdag 18 Juni werd het verschul digde bedrag door mijn vrouw op het belastingkantoor voldaan. Wie nu denkt dat hiermee de zaak af was, vergist zich. Op Zaterdag 21 Juni, n.m. 1 uur, werd een biljet ,op mijn huis aangeplakt, dat een openbare verkooping plaats zou vinden van mijn huisboedel.... wegens belasting schuldI Hoe rijmt men dat te zaam Het recht moest zijn loop hebben. Er was immers vastgesteld, dat mijn Inboedel verkocht moest worden. Toch was mijn belastingschuld voldaan. Ik vervoegde mij direct tot de Rijks ontvanger, die mij ten zijne huize vrien delijk te woord stond. Het kantoor was reeds gesloten. Waarop deze na mijn toelichting, permissie gaf het biljet af te scheuren. Ik wist echter niet dat een dergelijke aankondiging op meerdere plaatsen in de stad was aangeplakt, Voor eenige dagen de stad uitgeweest zijnde, vernam ik bij mij thuiskomst, dat hier en daar stond aangeplakt in de gemeente, dat mijn huisraad in de veiling zou komen. Nu vraag ik toch, Mijnheer de Redac teur, is dat nu niet de echte ambte- lij k e b u r a u c r a t i e ten top gedreven? Als een wanbetaler in de gemeente aangemerkt te worden. Waarom? Om dat er eenmaal toe besloten was, dat mijn boel verkocht moest worden. En toch was mijn belastingschuld voldaan, en ik op dat terrein nqpit nalatig in betalen geweest. Donderdag 26 Juni vervoegde mijn vrouw zich op het kantoor met de vraag hoe dat nu toch mogelijk was. De ambte naar zei dat het een abuis was, maar ik mocht de biljetten afscheuren. Toch mooi hél Op mijn vraag of de fiscus mij nu in eere zou herstellen, werd mij geantwoord, dat dit wel zou kunnen gebeuren, vermits dit voor mijn rekening zou gaan. Ook dat dus nogl Maar is het geen schande, geachte Redactie, dat door schuld van een of anderen ambtenaar ik in 't openbaar wordt aangewreven een wanbetaler te zijn, wijl toch erkend werd, dat het geheele geval op een abuis berustte-! Maar toch vind geen rehabilitatie plaats. Gaat dat nu zoo maar n.b. moest ik zelf de aanplakbiljetten nog afscheu ren. Is het niet bespottelijk Geachte Redactie, ik vermeende dit geval even kenbaar te moeten maken, opdat een ieder zijn nut er mee kan doen. Maar inmiddels ben ik gebrandmerkt als wanbetaler, dank zij 4® Rijks belastingdienst. Hoogachtend, J. DE WIJN, Steengracht 4. Helder, 27 Juni 1924. SCHAGEN. Om aan' te toornen, welk eene flauwe stem ming in deni veehandel eni den nauw daaraan verbonden vleeschhanidel dn de laatste week heerschte, geven wij hier van eenige voor name markten met een paar woorden den geest van den handel terug, die er op de ge houden weekmarkt waar te nemen was te Amsterdam. Naar vette koeien was nogal vraag. Voor het RuhrgebLed werden 46, voor Londen 25 gekocht. Als deze hoeveelheden een 'bewijs van den afzet zijln, dan is dlie niet bijzonder groot geweest. Als dte uitvoer zioh daartoe heeft bepaald! en de bkmenlandsohe afzet naar evenredigheid! was, dan beteekende de handel in vette kalveren ai' heel weinig. Van de vette varkens wordt gezegd; dat de handel slecht was en de prijzen nog lager dan d'e vorige week waren. Uit Delft komt dezelfde klacht! Vetlte varkens 48 a 62 ot. per K.G.; vette koeien bijna geen handel. De prij zen liepen tijdens dé markt nóg terug. Gro ningen spreekt van 'n stillen handel met klei nen afzet Vleeschvarkens 38 a 40 oent, spekvarkens 34 a 38 oent de K.G. Het was dus daar nog minder dan op de Hollandlsche markten. In het Zuifleni, aan de overzijde van' den Moerdijk, is het all niet beter. Het marittover- zicht van "s-Hertogenbosch, lui'dt: de handled inslachitsvee was lui, de prijzen minder. Die prijzen zijn a'1 niet beter dan de Hollandische. Vetvee Ie kwaliteit f 1-25, 2e kw! 1.05, 3e kw. 80 cent, alles per K.G. Leeuwarden noteert voor vette koeien; bij iets vlugger handel, voor prima 0.90 a 1.20. Zutfen' -en Zwolle zijn al volstrekt niet hooger. t Is algemeen: loodi om oud' ijzer. Nu is het waar, er is ond'er de aangeboden waar veel inferieure kwaliteit. Minderwaardig om meer dan één rédéih „Goede waar", zei men Donderdag te Schagen tegen ons, „is prijshoudend' vast". 'Met prijshoudend! be doelt men dan, dat er voor Ie kw. 1.30 per K.G. betaald wordt en voor goede 2e f 1.20, en glijdt men al heel spoedig naar beneden om bdj' 80 a 90 oent per K.G. halt te maken. Melk- en 'kalfkoeien waren stug, déch bdj allé stugheid bleven de prijzen vrij normaal. De goede kaasprijzen geven daaraan veel steun. Ook zijn de meikopbrengsten 'hij dé thans overal heerschende tongblaar belangrijk ver- miiindlerd'. Prijzen vami f 325 a 450. Nuchtere kalveren willig f 13 a f 28. Schapen waren hoog. Twee aanvoerders uit Barsingerhoro de heeren M. Govers en J. Schoorl, ontvim gen 67, dat wordt met de wol' 65 gldl Lam meren iets .trager en lager, 25 a 62. Vette varkens jeit® hooger. Voor den ihmaakcureus, die van/wege de Vereenigkig voor Landbouwhuishoudonder- wijs, onder leiding van Mej. W. Koopman, leerares bij dit onderwijs te Schagen, aldaar gehouden zal worden; hebben zich 11 vrou wen en meisjes aangegeven en wel 8 uit Schagen; 2 van St. Maarten en 1 van Oude- eluis. Bifl het hooilrfllden geraakten dé gebr. BI. iin dé Witeringerwaarai met een gedeeltelijk gelBidén wagen op hoi! Beidén vieLén van den wagen en beddén braken bij dien val een arm. De boerenplaats van dén heer J. Schriecken te Anna Paulowna fs in eigendom overge gaan' aan dén heer H. Smit te Koegras. Valkoog. Daar dé heer G. Metselaar te Westgraftdlijk zich om gezondheidsredenen uit het Bestuur van dén Noordholiandschen en de heer Th. Roep te Behagen om princi- Bond van Ziekenfondsen1 heeft getrokken pieele redenen niet in aanmerking wenschte te komen, 'is thans dn de vergadering te Alk' maar tot- voorzitter van het Noorderdlstriöt en tot lid van het Hoofdbestuur gekozen de heer R. van; dér Velde te Valkoog, gem. St. Maarten- Met ingang vani 1 Juli wordt dé kommies le klasse H. de Boer van Amsterdam I over geplaatst naar Nieuwe NiedOrp. Westfriesland. Da hooioogst ds in West- frieslandlin vollen gang. Omtrent de kwaliteit en de kwantiteit is men vrij algemeen tevre den. Op de goede oudé grasgronden wordt van.' 7 tot 9 wagens per HJL verkregen- De heer K. van der Sluis, los eleotricden bij hot P.E.N. te Dirkshom, heeft eene vaste aanstelling verkregen. De bloempjesverkoop ten bate van het HerstelTngsoord' der Typografen heeft Donderdag te Schagen 83.28 opgebracht Daar het station Schagen wegens de tramlijn Schagen van Ewijcksluis, de eeni ge verbinding van de Zuiderzeewerken, met het spoorwegnet vormt, zijn er plan nen in onderzoek tot uitbreiding van het emplaoement en vergrooting van het sta tion aldaar. - STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Enggano, uitr., vertr. 26 Juni v. Padang tu Belawan. Jlan Pieterez. Coen, uitr., vertr. 25 Juni v. Singapore. Johan de Wiitt, thuiar., vertr. 27 Juni v. Co lombo. Madoera, arr. 26 'Juni v. Simonosekl te Ballk Pappan. Riouw, arr. 26 Juni ,v. A'dam te Batavia. Shaaloer, uitr., vertr. 26 Juni v. Suez. Java, arr. 24» Juni v. Java te Kurachee. Manoeran, air. 26 Juni v. Menado te Karachi. Rambrandt, thuiar., vertr. 25 Juni v. Port Said. Krakatau, vertr. 25 Juni v. Caleta Buena n. Alexandrië. Karimata, uitr., arr. 25 Juni te Port Said. Rondo, uitr., vertr. 25 Juni v. Suez. Sembilan, uitr., arr. 25 Juni te Antwerpen. Kon. Ned. Stb. Mij. Hebe, vertr. 26 Juni v. A'dam n. Oran. Pluto, arr. 26 Juni v. Lissabon te A'daan. Adonis, vertr. 23 Juni v. Setubal n. A'dam. Ariadne, arr. 23 Juni v. Valencia te Villa Real. Erato, vertr. 25 Juni v. Stettin n. A'daan. Juno, vertr. 25 Juni v. Vigo n. Lissabon. Aurora, arr. 27 Juni v. A'dam te R'dam. Berenice, vertr. 26 Juni v. Oran n. Venetië. Ceres, arr. 26 Juni v. Smyrna te Con&tanti- nopel. Deucalion, v. Algiers n. A'dam, pase. 26 Juni Gibraltar. Euterpe, vertr. 26 Juni v. Gothenburg n. A'dam. Ganyanedee, arr. 27 Juni v. A'dam te R'dam. Ino, arr. 26 Juni v. Pasages te Bilbao. Irene, Sebenico n. Algiers, pass. 26 Juni Malta. Juno, arr. 28 Juni v. Vigo te Lissabon. Neptunus, vertr. 26 Juni v. Malaga n. Gadix. Veeta, vertr. 26 Juni v. Livorno n. Napels. Vulcanus, vertr. 26 Juni v. Malta in. Alexandrië Dido, vertr. 27 Juni v. A'dam n. Danzig. Orpheus, vertr. 27 'Juni v. A'dam n. Koperi- hagen. Kon. Hollandsche Lloyd. Zaanland, arr. 27 Juni v. Buenos Ayree te A'dam. Amstelland, thuisr., vertr. 26 Juni v. Santos. Orania, uitr., vertr. 26 Juni v. Cherbourg. Salland, uitr., arr. 26 Juni te Montevideo. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau, arr. 27 Juni v. West-Indië 'te A'dam. Amersfoort, thuisr., vertr. 24 Juni v. Val- paraiso. Haarlem, uitr., vertr. 24 Juni v. Arica. Jan van Nassau, uitr., vertr. 24 Juni v. Arica. Commewyne, vertr. 26 Juni v. A'dam n. Suri name. Bennekom, vertr. 24 Juni v. Ouracao n. Liver- pool. Calypso, vertr. 23 Juni v. Puerta Plata n. de Azoren. Haarlem, uitr., vertr. 23 Juni v. Mollendth Kon. Paketvaartmaatschappij. Houtman, arr. 26 Juni v. Singapore te Mei bourne. Halcyon Lijn. Stad Zaandam, vertr. 24 Juni v. Cuxhaven n. Constantinopel. Florapark, vertr. 25 Juni v. Piraeus n. Volo. Julianapark, vertr. 26 Juni v. Calamata n. Sicilië. Stad Amsterdam, arr. 25 Juni v. Vlaardlngen te Hamburg. Stad Zwolle, air. 24 Juni v. Galatz te Ibrail. HollandAmerika Lijn. Bilderdijk, v. R'dam n. Boston, pass. 27 Juni Lizard. Rotterdam, v. R'd&m n. New-York, pas». 26 Juni Lizard. Holland—Australië Lijn. Almkerk, uitr., vertr. 27 Juni v. Port Said. HollandBritsch-Indië Lijn. Hoogkerk, thuisr., arr. 27 Juni te Colombo. Meerkerk, uitr., vertr. 26 Juni v. Colombo. HollandO.-Azië Lijn. t Alderamin, arr. 25 Juni v. Hamburg te Stettin. Boetom, uitr., vertr. 28 Juni v. Gentoa. HollandOost-Afrika LJjn. Stadsdljk, uitr., pass. 27 Juni VHsstngen n. Antwerpen. Soerakarta, uitr., vertr. 25 Juni v. Port Sudan n. D&r-es-S&la&m. HollandW est Afrika Lijn. Hennes, vertr. 25 Juni v. Port Harcourt n. Calabar. Mercurius, uitr., arr. 26 Juni te Lagos. IJselatroom, arr. 27 Juni v. West-Afrik» te A'dam. Gaasterland, arr. 27 Juni v. Haanburg te A'daan Rotterdam sche Lloyd, Dell, 'arr, 23 Juni v. Bahia Blanca te Duin kerken. Kerto&ono, thuisr., pass 27i Juni Dungenes». Ternate, thuisr., vertr. 27 Juni v. Port Said! Modjokerto, vertr. 26 Juni v. R'dam n. Batavia Slamat, thuisr., pass. 26 Juni Perim. Tambora, uitr., pass. 26 Juni Kaap del Annl. Insulinde, vertr. 25 Juni v. Batavia n. R'dam. Soekabooml, vertr. 25 Juni v. Bahia Blanca n. Antwerpen. Merauke, thuisr., vertr. 26 Juni v. Colombo. Tjerimai, uitr., vertr. 27 Juni v. Colombo. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alchlba, thuiar., vertr. 26 Juli v. Montevideo. Zijldijk, uitr., vertr. 24 Juni v. Pernamlbuco (verb.) Athenia, thuisr., vertr. 26 Juni v. Bahia. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Antenor, arr. 26 Juni v. Java, 1. v. A'dam, te Londen. Autolycus- v. Japan n. R'dam, vertr. 26 Juni v. Port Said. Euryades, v. Batavia n. A'dam, vertr. 26 Juni v. Port Soudan. Medan, v. Batavia n. A'dam, arr. 26 Juni te Penang. Mentor, vertr. 23 Juni v. Penang n. R'dam. Stentor, v. Glasgow n. Java, vertr. 24 Juni v. Penang. Theseus, v. Japan m. R'dam, pase. 25 Juni Perim. JavaBengalen Lijn. Calcutta, vertr. 24 Juni v. Samarang n. Ran- goon. JavaChinaJapan Lijn. Tjikeanhanig, vertr. 25 Juni-v. Batavia n. Hong kong. Java—New-York Lijn. Veendam, vertr. 25 Juni v. Jacksonville n. Java via Norfolk. Deucalion, v. Java n. New-York, arr. 26 Juni te Belawan. MARINEBERICHTEN. Ylootoommissie. Bij Kon. besluit is de heer jhr. R. R. L. de Muralt, lid van, de Eerste Kamer, .benoemd tot lid' van de Vlootcommissie, benoemd bij Kon. besluit van 24 Januari 1922. Bij Kon. besluit is, met ingang van 2 Aug-, lo. aan kolonel, inspecteur van het korpa mariniers, C. P. van Borselen, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten,* door hem aan denjande bewezen. 2o. bevorderd tot kolonel, inspecteur van het korps mariniers, luit.-kolonel der im&riniers P. S. Groen. Bij Kon. .besluit is: 1. aan kap. ter zee A* van der Sluis en A. F. Hansen, op hun verzoek, respectievelijk met 15 Juli en 1 Aug., eervol ontslag uit den zee dienst verleend wegens langdurigen dienst, onder toekenning van pensioen; 2o. met 1 ^ug. bevorderd tot kap. ter zee kap.-Juit. ter zee mr. J. C. Jager en tot kap.- luit. ter zee de luit. ter zee der le kl. O. D. T. de Ridder. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Juli, kap. ter zee A. F. Hansen, eervol ontheven van. het bevel over Hr. Ms. opleidingsschip Schor pioen en dit bevel opgedragen aan kap.-luit- ter zee A_ Romswinokel. Bij Kon. besluit ie, met ingang van 1 Aug., den leeraar in sport en athletiek bij de zee macht J. Ploeger eervol ontslag verleent!, we gens opheffing van zijn betrekking. Luit. ter zee 2e kl. J. B. de Meester zal 26 Juli per stoomschip Slamat zijn bestemming naar Oost-Indië volgen. 4 Aug.: Q 8errg.-ziekenverpl. 8. Reyers van Wachtschip Willemsoord naar Marine-hospi taal. 4 Juli: mach.d!r.-imaj. A_ Guliker van van Speyfc naar Wachtschip Willemsoord (Hadda) idem L. Kloosterman van Hadda naar* van Speyk. 10 Juli: serg.-mach.dr. D. Goos van Tromp naar van Sbeyk. 1 Juli: schipper J. Duitman van Wachtschip Willemsoord naar O.z eed .kazerne. 25 Juni: timm.-maj. M. J'. A. Zonderhuis van Wachtschip Vlissingen naar Wachtschip Wil lemsoord. De bevolen overplaatsing van den serg.- schrijver J. J». In de Wey van Wachtschip Willemsoord naar van Speyfc is Ingetrokken. 7 Juli: lult. ter zee 2e kl. H. B. de Bruyne van ter beschikking geplaatst op de Mo-k. 18 Juli: lult.Jkolonel der baars. P. S. Groen, commandant van de Marine-kazerne te Am-ter- dam eervol ontheven van het dooi hem ge voerde bevel en geplaatst te 's-Gravenhage als Inspecteur van het korps mariniers. 18 Juli: Kap.-luit. ter zee F. A. Buddlngh van ter beschikking belast met het bevel over de Marine-kazerne te Amsterdam, De luit ter zee 2e kl. H. van Schreven wordt van 28 tot en met 8 Juli gedetacheerd aan boord Z 3. 27 Juni: off. van gez. 2e kl. S. G. Remslng van Marine-hospitaal naar Vulcanus, onder intrekking der .bevolen overplaatsing naar Gelderland; id. S. van Dam van Vulcanus naar Marine-hospitaal te Willemsoord'. De bevolen overplaatsing van den id. W. F. J. van Waveren van Gelderland naar Tromp ls ingetrokken. 28 Juni: off. van gez. le kl. P. H. M. de Roo tijdelijk geplaatst aan boord Tromp. MARKTBERICHTEN. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Juni 1924. Schotsche muizen 11.6013.10, schoolmees ter» 13.50, drielingen 5.109.90, kleine 1.10—1.30 per 100 K.G.;- boswortelen 8.10 4.20 per 100 bos. Aanvoer 285,800 K.G. aard appelen, 28,580 bos boswortelen. VISSCHERIJBERICHTEN. 26 Juni 1924. Aangevoerd door 11 korders: 2100 middel tongen p. stuk 0.50—0.60; 1070 kleine tongen p. stuk 0.15—0.20; 15 tarbotten p. stuk 4— 7; 84 kisten zetschol p. kist 12—14; 52 kis ten kleine schol p. kist 3—6; 20 kisten schar p. kist 4—6; 8 kisten pietermannen p. kist 912; door trekkeren 2 tal haring p. tal 3.60; 23 tal geep p. tal 4.20—8.40. 27 Juni 1924. Aangevoerd door 16 korders: 1650 middel tongen p. »tuk 0.45—0.55; 750 'kleine tongen p. stuk 0.15—0.20; 6 tarbotten p. stuk 4—6; 10 kisten zetschol p. kist 10—il4; 44 kisten kleine schol p. ïrist 87; 20 kisten schar p. kist 5—6; 10 kisten pietermannen p. kist 10—12; door trekkers: 4 tal haring p. tal 2.65; 20 tal geep p. tal 8.60—6.60.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 15