HELDEiSCIE COURANT iHONIG'S Jmaizena Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 28 JUNI 1924. Helctorsche Amateur-fotograf en- Vereeniging. De vereeniging besloot daarom eens wat meer naar buiten op te treden, een propaganda-avond uit te schrijven en iederen liefhebber daarop gratis toegang te geven. Een lumineus idee, zooals u aanstonds zien zult. Zij vond den beken den heer Adriaan Boer, redacteur van het tijdschrift „Focus", bereid tot het houden eener voordracht, en had bovendien nog beslag weten te leggen op de photo's, die de redactie van „Focus" voor haar peri odieken wedstrijd ontving en die in dit geval betrekking hadden op landschap photographie met wolken, onderwerp, dat ook de heer Boer had uitgekozen voor zijn voordracht. Enkele leden van de ver eeniging hadden daar uit hun privé-bezit nog wat bijgevoegd, zoodat het alles en alles nog een aardig tentoonstellinkje was, dat daar op de bovenzaal van den heer Van Weelde was georganiseerd. Het bestuur van de Vereeniging had aan verschillende stadgenooten uitnoo digingen gezonden, en het bleek aldra, dat velen van deze gelegenheid gebruik zouden maken. Toen de Voorzitter der Vereeniging, de heer Steeman, dan ook de bijeenkomst opende, kon hij het welkom toeroepen aan een groot aantal belang stellenden en zijn voldoening uitdrukken over de opkomst. De heer Adr. Roer, die nu het woord kreeg, is een enthdhsiast spreker. Wat hij vertelde over de kunst van photogra feeren, speciaal van landschap-photogra- fie, deed hij met gloed en overtuiging, met enthousiasme en liefde. Het photo- grafeeren is zoo goed een kunst als het schilderen; natuurlijk is de Bchilder vrij ten opzichte van zijn onderwerp en de photograaf gebonden, maar wel degelijk komt het voor dezen laatste aan op de visie, het goede inzicht, de stemming. Spr. behandelt eerst de techniek, daarna de kwestie van de schoonheid. Want slechts als men de techniek goed be- heerscht, kan men waarlijk schoonheid leggen in een photo. En die techniek is niet zoo gemakkelijk als men wel denkt. Men fdenkt wel eens: hoe beter toestel, hoe mooier men photografeert. Dit is volstrekt niet altijd waar: het bereiken van schoonheid in de photografie is min der afhankelijk van het middel dan van den maker. Natuurlijk, men heeft een goed toestel noodig, maar het is niet het voor naamste. Welke eischen nu moet men aan een toestel stellen Heel eenvoudige slechts. Als u een voetbalwedstrijd wil photogra- feeren, heeft u daarvoor kostbare hulp middelen noodig. Immers, het is u te doen om een zoo scherp mogelijk beeld, en het komt op de omgeving niet aan. Maar voor een landschap kunt u volstaan met een heel eenvoudig toestel. U moet de atmosferische werking weergeven en behoeft dikwijls niet een zoo'n scherpe opname te doen. Ja, zelfs kan men vol staan met gewone brilleglaslenzen. Natuur lijk moet u geen toestelletje nemen, zoo als men in de hand houdt (kodak). .Voor het nemep eener goede landschapsphoto is vóór alles noodig overwegen, niet over haasten, maar wikken en wegen. Daar voor is het best geschikt een toestel, dat u dwingt, in te stellen, dus een statief camera. Ook de klapcamera is heel ge schikt. Als formaat is het best 9 X 12 voor beginners, ook 6i X 9 kan nog, kleinere is niet wenschelijk, daar men dan toch meestal weer vergrooten moet. Platen. De photograaf van thans heeft het gemakkelijk. Immers, hij koopt zijn doos met platen en is klaar. Spr. herinnert zich uit zijn photograflsche kinderjaren den amateur, en een enthousiast ama teur was het I die gedwongen was als hij er op uittrok, zijn zaakjes op een kruiwagen mee te voeren. Had hij zoo'n groot toestel Had hij zooveel platen noodig Geenszins, maar hij was ver plicht zijn donkere kamer mee te sjouwen, omdat men destijds de droge platen nog niet kende. Uitvoerig zet spr. thans uiteen waarom men de kleurgevoelige plaat moet ge bruiken met het filter voor de lens. Gebruikt men geen kleurgevoelige plaat, dan komt er vaak van de prachtigste landschappen niets terecht. De lens. Voor landschapsphotografle gebruikte men een niet te korten brand puntsafstand. De beste is 18 cM. Anders worden de perspectieven niet goed. Ook krijgt men met een kort brandpunt een te groot beeld, hetgeen niet wenschelijk is. tiet komt niet op het vele aan, maar op de kwaliteit. Aan te raden is het eens met de halve lens te probeeren,' men moet dan natuurlijk de camera uittrekken en krijgt een minder scherp beeld. Maar de resultaten zijn beter. Belichting der plaat. Deze is van veel belang. Photografeer veel en geef u rekenschap van wat u doet. Gebruik een belichtingstabel en houd nauwkeurig aan- teekening van de tijden. De belichtings tijd is een kwestie van geheugen, logica en ervaring. Ontwikkeling. De beste ontwikkelaar is een juiste belichting. Dit klinkt para doxaal, nbchtans is het waar. Al die ver schillende ontwikkelaars, die hemelhoog worden aangeprezen, zullen u niet helpen als uw belichting verkeerd was. Daaren tegen krijgt u altijd een goede photo als u goed belicht hebt. Hoe maken we de beste photos Dat is niet gemakkelijk te zeggen. De vrije kunstenaar, schilder, beeldhouwer, enz. heeft het gemakkelijk wat de techniek betreft, de photograaf daarentegen heeft vele jaren van ervaring noodig om de techniek te leeren. Op den duur kan iedereen een goed technicus worden, maar voor de uitbeelding van schoonheid is noodig kunstgevoel. Wat moeten we doen om dat te ontwikkelen We moeten leeren zien, en vooral, leeren kiezen. Zelf standig moeten we kiezen, niet door andermans oogen. Men beginne te streven naar oorspronkelijkheid en vermijde alle nabootsing. Er is verschil tusschen kijken en zienkijken geschiedt met de oogen, maar het zien gebeurt met de ziel, van binnen uit. Zóó moeten we leeren zien. Stemmingen hebben met alles niets te maken, we zijn nuchtere menschen. Spr. vertelt van het bij photografen en schilders welbekende voorwerpje de „mo tiefzoeker"; een plaatje van blauw glas, omlijst, waardoor de storende omgeving van een of ander punt, dat ons treft, uit het gezichtsveld valt en slechts dat wat wij willen photografeeren, overblijft. Het gekleurde glas is noodig om ons te doen zien of de kleuren van het landschap voor wedergave geschikt zijn. De bedoe ling van dit voorwerpje is de ruimtewer king van het zien terug te brengen op een vlak. Dikwijls bekoort ons in een mooi laantje de plastiek. Wij willen het „nemen" en zieter komt niets van terecht. Want de photo kan die plastiek niet weer' geven. Het doel van het photografeeren. We hebben vader en moeder, de hond en de kat genomen, we hebben het kippenhok weergegeven en de pereboom, wat zullen we nu photografeeren Is het de ingeving, die ons zegt: dit of dat is mooi? Misschien wel, maar het hangt tenslotte niet af van 't onderwerp. Het komt alleen maar aan op de massa's, de toonverhou- ding en de lijnen. Mooi" wéér kan de photograaf niet gebruiken. Wij moeten dat Maartsche weer hebben, waarop de menschen foe teren. Dan krijgen we mooie opnamen. En dan liefst 's morgens of 's avonds bij zonsop- of ondergang. Uitvoerig behandelt spr. de „lijnen", die voor een photografie van zoo groot belang zijn. Met lijnen worden bedoeld de grenzen van een landschap, de horizon, de contouren bijvoorbeeld van een boom, enz. Hij wijst op de noodzakelijkheid om hierin harmonie te brengen. Een verticale lijn (in een kathedraal, in deMiddachter Allee) geeft de plechtige stemming aan een landschapde horizontale van de zee, de hei, enz., geeft een gevoel van rust de gebogen lijn spreekt v&n sierlijkheid, maar kan ook zwakte en onrust geven. Men zorge dus voor harmonische sortee ring van lijnen, efi" wake voor een te veel. Set is totaal overbodig van een bosch een groot stuk weer te geven slechts enkele boomen neme men. Wees voor zichtig met gebogen lijnen, en denk er om, dat de photograaf tot taak heeft een vlak te vullen. Dat mag hij niet volprop pen, maar het moet niettemin harmonisch zijn. In ons vlakke land is het dan ook absoluut noodig, dat men een bewolkten hemel photografeert in een landschap.' Men photografeere niet als de hemel effen is. In de pauze werd thans de projectie- antaarn in gereedheid gebracht en toen de heer Boer wederom het woord nam, was dat om aan de hand van een groot aantal foto's ons te demonstreeren het geen in het eerste gedeelte van zijn rede was gezegd. Prachtige photo's werden vertoond; ware schilderijtjes, en bij alle wees de heer Boer op de goede en minder goede hoedanigheden. Hij liet ons zien, als de verhouding tusschen hemel en land schap bij voorbeeld onjuist was, als er te veel witte plekken in de opname waren, of de lijnen te druk en te onrustig waren. Hij vertelde van zijn eigpn opnamen; eens had hij drie uur staan wachten op een wolkformatie, alvorens hij zijn'opname naar zijn zin kon doen; een andermaal werd hij getroffen door een boschkiekje met witte scheerling op den voorgrond. Maar er waren er te veel, en tien minuten lang snoeide en sneed hij een gedeelte weg tot er een prachtige voorgrond over bleef. Er was een opname van een bijen standje van 8 korven, beschenen door de opgaande zon. Verder niets dan wat boo men, een stukje van een schuur, alles heel discreet gehouden, de bijenkorven daarentegen fel belicht. Een juweeltje van een opname. Het spreekt vanzelf, dat spr. aan het einde van zijn causerie een beroep deed op de aanwezige amateur-photografen om toe te treden tot de vereeniging. En de voorzitter, de heer Steeman, die dit woord herhaalde, wees er op, dat de vereeniging ehalve vergaderingen, waar onderling t e nieuwste technische vindingen enz. besproken worden, ook werkavonden or ganiseert, en dat zij het heel prettig zal vinden indien daar enthousiasten eens komen kennismaken. Er werden ook nog enkele inlichtingen gevraagd, en tenslotte dankte de voorzitter de heeren Vlietstra Tielrooy, die gezorgd hadden voor een projectiedoek en -lantaarn, en verder allen, die tot het welslagen van den avond hadden medegewerkt. Dankbaar voor het vele moois, dat hun vertoond was, gingen de talrijke aan wezigen uiteen. Handelsavondschool. In het jaarverslag over 1922 maakte he Bestuur de volgende opmerking: „Het ergerlijk, dat men zoovele jongelui hun avonduren nutteloos ziet doorbrengen', en een prachtige, en zeer algemeen ontwikke lende inrichting van onderwijs niet bezoeken De zucht naar vermaak en het groote aantal gelegenheden om daaraan te voldoen, oefen: op den ernst en werklust van het opgroeiende geslacht een funesten invloed' uit." In het verslag van 1923 wees het Bestuur nogmaals op hetzelfde euvel. Vraagt men de ouders, dan geven dezen dikwijls ten antwoord: „Maar mijn kind gaa' niet in den handel, het leert een vak of blijft in het huishouden, wat voor nut kan mijn kind dan hebben van het onderwijs aan een Handelsavondschool?" Zulk een redeneering is begrijpelijk, om dat de naam „Handelsavondschool" er toe leidt, maar juist is zij niet Er wordt alleen door bewezen, dat er nog zulke geweldige misvattingen bestaan over het karakter van het handelsonderwijs. Ik wil daarom nog een poging doen, daar omtrent betere begrippen ingang te doen vinden. De avondschool bestaat uit: a. Een drie jarige onderbouw, die van algemeen ontwik kelenden aard is, en aansluit bij de hoogste klasse der Lagere School, b. Een tweejarigen bovenbouw, waar speciale vakstudie word;; beoefend (opleiding voor boekhouder, corres pondent, enz.). - Het leerplan van den 3-jarigen onderbouw is als volgt: Klasse 1: Rekenen 2 uur; Nederl. taal 2 uur; Vreemde taal 3 uur; Schrijven 1 uur. Klasse 2: Handelsreken en 2 uur; Nederl. taal 2 uur; Vreemde taal 3 uur; Schrij ven 1 uur. Klasse 3: Handelsrekenen 2 uur; Nederl. taal 1 uur; Vreemde taal 3 uur; Schrijven 1 uur; Enkel boekhouden 2 uur. Niemand zal ontkennen, dat het eenvoudig handelsrekenen, dat zich bij jongere leerlin gen beperkt tot eenvoudige berekeningen over rente, wissels, obligaties, aandeelen enz., benevens de elementaire begrippen der boek' houding bevorderlijk zijn aan de algemeene ontwikkeling en zelfs als een eisch des tijds te beschouwen zijn. Ik wijs er dus de ouders op, dat de 3-jarige cursus der Handelsavondschool geschikt is voor alle soorten van leerlingen, dus ook voor leerlingen, die een vak leeren, of in het ge zin blijven. De ouders moeten goed' inzien, dat de strijd om het bestaan steeds zwaarder wordt, en dat onze ingewikkelde maatschappij steeds hooger eischen stelt aan de ontwikkeling der burgers en vooral aan de economische ont wikkeling. Stuurt dus de kinderen naar de Handelsavondschool. Gelegenheid' tot aanmelding wordt gege ven op: Woensdag- en Donderdagavond 2 en 1 Juli, 's avonds van 79 uur, in de U.L.O. School, Molenstraat. Namens het Bestuur, De Directeur, A. ZUIDERVLIET. (Zie verder 8e blad.) De Noord-Hollandsche Bank. Woensdag werd in het Gerechtsgebouw te Alkmaar, overeenkomstig de Faillisse- mentswet,'een vergadering van crediteu ren gehouden van de N.V. Noord-Hol- landsche Bank v/h v. d. Stok, Kaan Co. en v. d. Wolff Courrech Zn., gevestigd te Nieuwe Niedorp. Deze vergadering was belegd om de toestemming van de crediteuren te ver krijgen voor de door Mrs. W. C. Bosman èn Jb. Zeijlemaker ten behoeve van de Bank aangevraagde surséance van be taling. De zitting vorderde ongeveer 4 uur. Aldaar bleek, dat door de Bank uitstel van betaling gevraagd was, omdat een run gevreesd werd tengevolge van het faillissement Uthermölen en Visser, wijn- en kaashandelaren te Hoorn en Nieuwe Niedorp, bij welk faillissement de Bank voor f240.000 is betrokken. Van het 1 millioen groote aandeelen kapitaal is f525.000 geplaatst, terwijl het reservefonds f60.000 bedraagt. De namen van 625 crediteuren, ruim een millioen vertegenwoordigende, werden met de door hen verstrekte bedragen voorgelezen. De post depositohouders is groot een bedrag van f863.815. De post rekening-, houders bedraagt f 1.287.567, zoodat o. i. de Bank aan crediteuren een 2 millioen verschuldigd is. Nu staat daartegenover een post van f 3.045.953.59 aan debiteuren, waarvan niet verhaalbaar een bedrag van f 425.000 wordt geacht. Het saldo van de firma Uthermölen en Visser bedraagt in rekeningcourant f239.222 en hiervan zal zeer zeker een groot bedrag' gedekt zijn. De post in deposito genomen wissels ten laste van de firma Uthermölen bedraagt f990.000 francs, omgerekend in Hollandsch geld f143.550. De heer Blom, accountant te Heilo, die als gemachtigde van eenige crediteuren de vergadering bijwoonde, gaf dan ook als zijn meening te kennen, dat het geval Uthermölen niet de uitsluitende oorzaak is van de débflcle. Het kwam hem voorts vreemd voor, hoe het mogelijk was ge weest vóór 5 maanden nog een rekening te kunnen opmaken met een winstcijfer van f 25000, terwijl nu het geheele aan deelenkapitaal zoo goed als geheel ver loren zal zijn. Ook stelde de heer Blom de vraag, waaruit de f 425.000 niet verhaalbaar bestohd. Z. i. zou dit bedrag wel hooger zijn, aangezien verschillende posten onder do debiteuren voorkomen van menschen die reeds failliet zijn geweest of waarvan het faillissement reeds is geëindigd. Voorts kwamen de N.V. Bernard Co. voor f 92.000, Genefaas voor f 13.490, de Nachtveiligheidsdienst voor f 15.293, John. D. Appel voor f 26.186, de opgeheven N. Courant voor f 5.967.83 en het modema gazijn „de Witte Engel" te Hoorn voor f 85.000, een bioscoop te Hoorn voor f 30.000, een sigarenwinkelier te Hoorn voor f 60.000 op de rekening voor, alle posten waarvan betwijfeld werd of ze wel voldoende gedekt zouden zijn. Mr. W. C. Bosman oordeelde het de taak van de door de rechtbank te be noemen bewindvoerders, om de vragen van den heer Blom en anderen te be antwoorden. Spr. was an meening, dat met groote waarschij ijkheid verwacht mag worden, dat van j crediteuren geen cent verloren zal blijken te zijn en dat de verliezen door het aandeelenkapitaal gedekt zullen kunnen worden. Het feit, dat in Januari de post deposito houders een f 900.000 bedroeg en thans een f 100.000 was teruggeloopen, behoefde allerminst bevreemding te wekken. Het resultaat van de bijeenkomst was, dat met algemeene stemmen de voor- loopige surséance van betaling werd toegestaan. De rechtbank benoemde hierna tot bewindvoerders de Mrs. M. Moens e£ F. A. Offers en tot deskundigen de heeren Wouter Balk te Hoorn en Annegam, accountant te Amsterdam. Het conflict in de Twentsche textiel nijverheid. Het hoofdbestuur van den Nederl. Textielbond De Eendraoht deelt mee, dat de steunbeweging voor de stakers te Enschedé f 6üj5,000 heeft opgebracht, en dat f 900,000 is uitgekeerd. De ontbrekende f 215,000 zijn uit de kas van De Eendracht, uit de stakingskas van het N. V'. V. en door andere moderne vakbonden bijgepast. De reis van de Koninklijke Familie. Een Wolff-telegram meldt uit Stock holm dat, blijkens een bericht in „Svenska Dagbladet" uit Abisko, Koningin Wilhel- mina Woensdag den berg Nuolja heeft beklommen. Een maximum van 75 Het rijkssubsidie voor werkverschaffing. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan verschillende ge meentebesturen (blijkbaar aan die, welke meer dan 75°/0 subsidié ontvingen) bericht, dat na 1 Juli a.s. in geen geval meer dan 75% subisidie voor werkverschaffing zal worden verleend. Die verlaging van het maximum subsidie is, naar het oordeel van den minister, noodig om nog krach tiger te bevorderen, dat de gemeentebe sturen al het mogelijke zullen doen om de uitgaven voor werkverschaffing te be- pérken. De Landarbeldenjwet ln werking. Men schrijft uit Groningen aan het „Han delsblad": Vooral1 in onze kleistreken!, waar hoofdza kelijk groote en middelgroot© landbouwbe drijven zoo van 30 tot 100 hectaren! voorkomen, is die toestand! van den veldarbei- der de laatste jaren allesbehalve rooskleurig. De betrekkelijk lage marktwaarde der meest© landbouwproducten in verband! met hoog© belastingen en eveneens hooge koop- en pachtprijzen, brengt de boeren ertoe om zooveel mogelijk op dé loonen der arbeiders te bezuinigen, in d'e eerste plaats door het uurloon te drukken en verder door invoering van allerhande nieuwe machines. *t Gevolg is, dat alleen nog maar de sei zoenwerkzaamheden vlas wieden, vlas plukken, zichten, bieten rooien al© arbei ders in 't geweer doen komen, maar die pe- riodi'es van groote drukte zijn véél' te kort om bun een bestaan te verzekeren, dat aan redélijke eischen voldoet: ih het zeekleigebied van de provincie kroningen is dé toestand thans zóó, dat bij' het overeengekomen uur loon een arbeider, die 't geheele jaar door dag aan dag werk vindt, een bedrag van ongeveer 1000 als jaarlöon maakt. 1t Percentage ech ter, dat het tot dit bedrag brengt, is al zéér gering, de moesten zijn al heel blij als ze in totaal komen tot 700 750 per jaar, dat is 14 15 per week. Voor deze menschen, die voor dat loon hun veelal niet Hein gezin moeten onderhouden, zijn in dén tijd toen de bouw kosten het allerhoogste peil' bereikt hadden, tel van woningen gebouwd, die per stuk ge middeld! op ƒ6000 kwamen. Deze bouwkos ten, die tot gevolg hadden, dat aan huur een bedrag van 3.50 h 4— moest worden op gebracht, waren1 oorzaak, dat deze woningen nooit erg ln trek zijn geweest, temeer nielt omdat de inrichting niiet naar den )smaak dier bewoners was. Toen dan ook, als gevolg van de bepalin gen der Landarbedderiswet, Iedere arbeider, die zelf over een kapitaaltje van pl m. 400 beschikte, tegen matige renite en tegen aflos sing ih dien vorm van annuïteiten, uit 's rijks kas een1 bedrag van pl. m. ƒ8600 kon ver krijgen voor 't bouwen vani een huisje, waar bij eien lapje grond behoorde, werdén er spoedig, op initiatief van meer ontwikkelde burgers, op verschillende plaatsen „veraeni- ftogen tot verkrijging van onroerend 'goed1 oor landarbeiders" opgericht. Wat we tot- nutoa van die vereenigingen gezièn hebben, wettigt de hoop, dat ze in' staat zullen blijken voor ons platteland een betere toekomst te onitsluiteni. Wij willen in dit verband wijzen! op de Noordi-Groningsdhe gemeente Uithuizen, waar binnen twee jaar tijds een vijftigtal woningen zijn gesticht op grond van de bepa lingen der Landarbeidérswet. Die woningen, bijtna zondier uitzondering bestaande uit ka mer en keuken; hetzij met bedsteden, hetzij met afzonderlijke slaapgelegenheid, kunnen thans weer tegen gemiddeld 2500 per stuk wordlen gebouwd en' behalve de woonruimte bevatten ze een flinke schuur voor het stal len van wat Hein vee en voor het bewaren van den oogst, die gewonnen wordt van den bijbehooronidten grond, ter grootte van 30 40 are. Deze grond; mits op doelmatige wijze beheerd, brengt gemakkelijk zooveel op, dat met dén prijs der verkochte producten die rente en dé af lossing kunnen worden betaald', zoodat zonder bezwaar die bewoner ieder jaar Ingezonden Mededeellng. vraagt ze UwWlnluher l nader komt tot het bezit van eigen huis en hof, waarmee er naar onze overtuiging voor ons platteland1 nieuwe perspectieven wordlen geopend'. We haalden de gemeente Uithuizen aan, omdat die totnutoe voorzoover we kunnen oordieelen het mooiste voorbeeld geeft van wat er voor 'landarbeiders in korten tijd met een goedé wetgeving onder doelmatige leiding te bereiken ia (Zie verdér 8e blad). DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aam: Den Dam red acteur dier Heldersche Courant, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Tot analyseredacteur van „Het Dam spel" is benoemd de heer F. Carlebur te Utrecht. Hieronder een staaltje van zijn onder houdende manier van analyseeren. Stand in cijfers: Zwart: 6, 7, 9, 11/13, 15, 17/19, 24/26. Wit: 16, 28, 32/35, 37/40, 43, 45 en 48. Carlebur analyseert hier als volgt: Wit is aan de beurt: 4842 is slecht, omdat Wit zich daarmede de mogelijkheid om met 3781 af te ruilen noodeloos beneemt. 3227 gaat niet, omdat Zwart dan 18—22, 27 18, 12 41 speelt. Met 34—30, 26 34, 40 20, 15 24 helpt Wit zijn tegenpartij van diens na- deelige randschijven af. Op 34—29 speelt Zwart geschikt 1822 of 23. Wit overwoog daarom ernstig te spelen. 28—23 19 28. 18 29 mag niet wegens 34 3. 32 23 18 29. 34 23. Waar Wit echter niet toeoverging, omdat hij niet met voldoende zekerheid kon doorrekenen of schijf 23 wel te hou den was. Omdat hij bovendien schijf 16 te hulp wou komen, speelde hij 28—22 18 27. Verplicht, want op 17 28 zou volgen 32 8. 32 21 Nu staat Zwart voor een bijzonder eigenaardige vraag: 1818 kan niet gespeeld worden wegens 37—81 26 37. 84—29 17 26. 29 20 15 24. 88—82 87,: 28. 88 4! Evenmin mag Zwart 914 of 1923 spelen, wegens 3430 enz. Met 1520 zet Zwart dien vleugel vast, want 2430 is dan voor goed on mogelijk en bovendien kan wit 34—30, 26 34, 39 t 80, 3025 en 914 spelen, waarna Zwart daar zeer slecht staat. Er bleef Zwart dus niets anders over dan 1722, waar het Wit juist om te doen was, namelijk door 2117, 12 21, 16 18 randschijf 16 weer naar het midden te brengen. Maar Zwart doorzag, wat Wit ontging, n.1. dat Wit daarna een buitengewoon verborgen aanslag kon doen: 17—22. 12 21. 37. 48. 42. 44. 30. 13 26 37 24 42 48 21—17 16 18 37—81 48—42 33—29 43—38 40 49 35 4. Het is echtey zeer de vraag of deze damslag voordeelig ware geweestZwart meende van wel en wilde hem daarom niet toelaten. Alvorens 1722 te spelen, offerde hij om den damslag onmogelijk te maken schijf 26 door 25—20, maar verloor dientengevolge de partij. Ruim twee jaar geleden werd door eenige liefhebbers-fotograven hier ter stede de Heldersche Amateur-fotografen vereenijging opgericht. Men begrijpt met welk doeldoor onderlinge samenkomsten deze aardige liefhebberij bevorderen en aankweeken. Zooals het zoo dikwijls met dergelijke vereenigingen gaat, ging het ook hier: er trouwde een lid, er ging er een weg, en zoo langzamerhand zakte het troepje getrouwen in. De camera. Spr. gebruikt het liefst de reflex-camera. Om haar snelheid voor momentopnamen Geenszins, want nim mer nog maakte spr. van die maximum snelheid gebruik. Maar ze is een voor treffelijk hulpmiddel voor het vinden van het beeld, dat men rechtop ziet. is t lcraaff de kletne en met hunkerende gebaren vraagt re nog meer pap van de bekende HONIG'S MAÏZENA ALLEEN echt als onder co boven een sluitregel rit op het pakje 22.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5