Eerste Blad. vóór 15 JULI f BUITENLAND BINNENLAND Zonnebrand Kloosterbalsem Nr. 5889. DINSDAG 1 JULI 1924. 52ste JAARGANG. Abonnementsgelden. Aan onn lezer* holten de stad doen het verzoek de abonnementsgelden over het derde kwartaal ten bedrage van per postwissel over te m»fcmn- Na genoemden diatom wordt beschikt met 0.15 verhooglng. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt Wij verzoeken beleefd die kwitantie bU eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Dinsdag 1 Juli 9.53 nar Woensdag 2 9.53 De aanstaande conferentie der geallieerden. Londen', 80 Juni. De toebereiselen voor de conferentie, die op 16 Juli te Londen wordt gehouden schieten goed op. Geruch ten, dat een uitstel noodig zou zijn, zijn zonder grond en de groote mogendheden die er aan zullen1 deelnemen, hebben een uitnoodiging ontvangen en aangenomen. Evenals bij vorige gelegenheden zullen de afgevaardigden tijdens den duur van de conferentie de gasten van de Engelsche regeeiing zijn. Verondersteld' wordt dat de conferentie zal worden bijgewoond door vertegenwoor digers van alle mogendheden aan wie een percentage van de Duitsche betaling voor bet herstel is toegewezen, hetzij volgens het protocol van Spa van Juli 1921 of aan geboden sedert de ohderteekeaing van dat protocol. Het zouden dan zijn het Britsche rijk, Frankrijk, Italië, België, Japan, Por tugal, Griekenland, Servië en Roemenië. De ontwapening van Dultschland. Berlijn, 80 Juni In haar antwoord ver klaart de Duitsche regeering zich bereid de militaire controle te aanvaarden. De regeering belooft de officieren, die belast zijn met de controle, de noodige hulp te verleenen. De nota spreekt verder de verwachting uit, dat de militaire controle zal eindigen op 80 September. De nota vraagt verder of de geallieerden rekening willen houden met de huidige psychologische omstandigheden in Dultschland. Tenslotte houdt de nota zich bezig met de geruchten' over de militaire jeugdorganisaties, welke de Duitsche re geering onjuist noemt. DUITSCHLAND. Naar de Frankfort Ztg. meldt, heeft de politie te Eisenach Zondag eenigeheim congres van de communistische partij ont bonden, de 400 deelnemers gevangen ge nomen en naar huis getransporteerd. Alle congres-stukken zijn in beslag genomen. SPANJE. Parijs, 30 Juni. Primo de Rivera is na afloop van het proces-Berenguer te Ma drid teruggekeerd en heeft een onderhoud met den Koning gehad. De politieke toe stand zou ernstig geworden zijn. Van het garnizoen te Madrid' zijn de verloven in getrokken. De politie is gewaarschuwd. Érnstige gebeurtenissen op til. Een Spaansche tegenslag? Madrid, 80 Juni. Een communiqué van het Directorium maakt melding van een aanmerkelijke verergering van den toe stand in de westelijke zone van Marokko. Ten gevolge van de opstandige beweging van bepaalde Kabylen en de twijfelachtige houding van anderen; is de voedselvoor ziening en de verbinding tusschen de pos ten op de lijn1 van Oiadlan moeilijk. Sedert eergisteren zijn gevechten aan den gang. De Spaansche actie stuitte op érnstigen tegenstand tot aan de komst van versterkingen, die den normalen toestand herstelden. De gebeurtenissen hebben Jiet transport van troepen uit de oostelijke naar de wes telijke zone noodzakelijk doen zijn, als mede een nieuwe Indeeling ter plaatse, ten einde op elke eventualiteit voorbereid te zijn. FRANKRIJK. Uit de Fransche Kamer. Herrlot heeft Zaterdag lm de Kamer de kwestie van vertrouwen gesteld1 ten aanzien van- de crediieteni voor het Roer-gebied; wel ke daarna met 456 tegen 26 Stemmen zijn goedgekeurd; Ook de soclflilisteni stemden ervoor. De Kamer heeft daarna met 550 tegeni 26 stemmen de voorloopige twaalfden aange nomen. De communisten' verklaarden, dat zij1 te gen art. 8, betreffende het bezettingsleger, zouden stemmen. Blium deelde mede, dat de socialisten zich van stemming zullen onthouden. Clemented, minister van financiën, onlt- e> Frankrijk zich tegenover de Ver- eenigde Stoten verbonden had, geen mach tiging meer te geven voor leerlingen. Wü zijn, zeide Clemente!, volstrekt vrij» déch wjj willen geen enkele taenfagsoperatie meer entomeeren, die nadeelig is voor het even wicht der begrooting. Wij moesten dan ook tot onzen grooten spijt afzien van dleeüme- uning aam de leeming voor den wederopbouw van Hongarije. Wjj: zullen voortgaan met het stabilseeren vam den franc en het Stre ven naar bezuiniging en daarna een goede oonsoMdataeleenmg onder het oog zien. Frankrijk en hef Vatlcaan. Rome, 30 Juni. De pauselijke nuntius te Parijs, zal binnenkort worden terug ge roepen. ITALIË. De moord! op MatteottL Zooals is gemeld, werd Vrijdag ter eere van M'aitteotti de arbeid in de particuliere bedrijven gedurende tien minuten gestaakt, die fa die openbare diensten gedurende twee minuten. Uiit nadere berichten uit Rome aam de „Tiimes" blijkt, dat de 'herdenking een nationaal] karakter droeg. De herden king was op touw gezet door de Al'gemeene Confederatie vam dien Arbeid; doch alle anr diere organisaties, ook het Fascistische Vak verbond, sloten zich] bijl de demonstratie aan, zoodat de herdenking dioor alle Italianen zomder onderscheid vam partij werd gevierd. Op de plaats; waar Maitt ottü' werd ontvoerd, verzamelde zich een menigte vam vierhon derd personen; onder wie de socialistische Kamerafgevaardligden, die gedurende vijf mfautem knielda Alle rijtuigen, 'tramwa gens en automobieliem hielden twee minuten stil. Aan het efad van de plechtigheid iwerd die kreet: ,;Weg met die moordenaars!" aan geheven, doch de rust werd ammidldleHiijk weer hersteld; Men gelooft; alsdlus de berichtgever van de „Times", dat deze gemeenschappelijke manifestatie een weldladigen invloed heeft gehad op den algemeenen toestand; Vrijdagmiddag hadl te Rome onder leiding vam den socialist Turati een bijeenkomst plaats vam alle groepen der oppositie, met uitzondering vam,die communisten die er fa slaagde, een eenheidsfront tot stand te brengen. De bijeenkomst nam met alge- meene stemmen een resolutie aam, vjeïke, na' hulde te hebben gebracht aam d'e nage dachtenis van Matteottó; fa krasse bewoor dingen de moreele verantwoordelijkheid voor den moord op de regeering en den mi mister-president laadt, dien zij1 beschuldigt van stelselmatige inspiratie tot geweld. De resolutie omschrijft verder die desiderata der oppositie, Hul.: lo. dat de regeering zelf de orde op het gebied! van het recht en de po litiek herstelt; 2o. dat de militie wordt afge schaft; Öo. dat alle onwettigheid onverbid delijk wordt onderdrukt. De regeering heeft, zooals men zich her7 fanert, de eerste en dlerde vam deze deside rata als haar eigen politiek aangekondigd; De resolutie schijnt daarom, volgens den correspondent van de „Time^ te Rome ten dioel te hebben, de aandaoht te vestigen op het feit, dat de oppositie wacht op de Stap pen, die feitelijk moeten worden gedaan. Tem aanzien van het tweede punt schijnt volgens den berichtgever geen overeen stemming mogelijk. Hij' verneemt fatusschem vam officieele zijde, dat de Kamer van Afgevaardigden ge durende twee of drie maanden niet meer bijeen zal komen, zoodat de strijd over dit puint niet onmiddellijk kan' worden aange bonden en de gemoederen de gctegenheio krijgen om tot rust te komen. De oorrespondent te Rome vam het „Ber- Inex Tageblatif beweert, fat zeer goede bron te hebben vernomen; <M Mueëdifaii zeer gedrukt is tengevolge van de jongste gebeurtenissen en! er ernstig aam denkt vroeg of '(iaat ontslag te nemenu De corres pondent zegt, dlat Mussolini, zeis als hij blijft, de gevangene vam zjjm party zal zijn, aangezien, de fascisten nooit zullen toestaan, dat hun militie zal worden ontbonden. Neemt hij echter wel ontslag, dam verliest zijn partij groote beteefceniis en dlam verliest hij' de kans ooit weer de macht fa hamden te krijgen. De „Montegmorgeni" meldt, dét volgens een bericht vam de „Nuova Paesa" alle ïedem vam het 'kabinet 'hum portefeuilles ter be schikking van Mussolni hebben gesteld. In een 'brief, die hun ontslagneming begeleidt, verklaren rij; dlat zij' den leider der regeering ook fa de toekomst trouw zullen' Wijven. RUSLAND. Een hittegolf. Tn de beneden Wolga-, Dom-, Jekateri- noslaw. en Krimdistrictem beerscht een hittegolf. De temperatuur is op sommige plaatsen tot 100 gradiem gestegen. De oogst dreigt op vele plaatsen dóór de droogte te mislukken. De Sovjet-bladen vreezen voor een drei gend te kort aam graan in den aanstaan den winter. St Petersburg. Naar de Izwestia mededeelt, heeft de Petersburgsche sowjet een plan ontwor pen voor het herétel van St. Petersburg, dat gedurende dé revolutie zoo ernstig geleden heeft. Bij zuinige uitvoering zal hiermede een tjjdperk van vijf jaren en een1 bedrag v^n 100 a 105 mlllioen roebel gemoeid zijn. Alleen voor het herstel van de kanalisatie en de bruggen wordt een bedrag van 50 mlllioen roebel begroot; verder voor herstel van de huizen 25 a 80 millioen, vam de tramwegen en het tram- materiaal 10 mlllioen en van, de wegen eveneens 10 mlllioen roebel CHINA. Buitenlandsche oorlogsschepen ln die Jang-tse-Klang. Volgens een bericht uit Peking heeft de Chfaeesche regeering het oorpa diploma- tique te Peking herhaaldelijk den eisch gesteld dé internationale vloot op de Jang- tso-kiamg te verwijderen. Eet antwoord was dat dit zou geschieden Indien bin nen drie maandén een einde werd g]o- maakt aan dén burgeroorlog. ZUID-AFRIKA. Het aanstaande nieuwe kabinet De arbeiderspartij neemt deel aan de regeering. Jbhannesburg, 30 Juni. De conventie dér Arbeiderspartij heeft er met 51 tegen 17 stemmen fa toegestemd, dat leden der par tij zitting nemen in het kabinet-Hertzog. Vernamen wordt, dat kolonel Creswell, de leider der Arbeiderspartij, zal optreden als minister van Mijnen, en Boyd'ell, plaatsvervangend leider, als minister van Arbeid; VEREENIGDE STATEN. Een tornado. Een ontzettende orkaan, welke Zaterdag avond! is losgebarsten over dien Zuidelijken oever van het Erie-Meer, heeft verschrik kelijke gevélgen gehad; Het ergste 'hadl die stadl Loirafa te lijden; waar de wfad een groot aantal1 huiken eenvoudig vernielde. Volgens dé eerste 'berichten, schat mén, dat alleen te Lorafa meer dan 300 men- schen om het léven zijn gekomen, terwijl hét aantal gewonden geraamd wordt op meer dan 2500. Kort nadat de stedelijke schouwburg te Lorafa was ingestort, Werdén reeds 88 liji- ken onder de pufahoopen te voorschijn ge haald en het vermoeden; dat dit aantal nog veel grooter moest rijn, werd bevestigd door een later bericht, volgens hetwelk tot Zone dagavond reeds 165 tijken zijn geborgen. Een ooggetuige, dié er fa geslaagd is Oleveland te bereiken, vertelde, dlat de hui zenrijen aan 'beide rijdéii van dé hoofdstraat van Lorafa eenvoudig ingedrukt zijn, ter wijl een ander, ooggetuige mededeelde, dat van het schoone Lorafa niets meer is over- gebléveni De geheele oever van het meer van de Sandusky-baai' tot een punt, halverwege Lorafa en Oteveiand is overdekt met massa's wrakstukken. Gemeld wordt, dat te San- dusky vijf personen gedood zijn. And'ere berichten meidén; dat verscheidene pleirier- booten, welke onderweg waren Van San- dusky naar dé buitenplaatsen langs het meer; verloren ziijn gegaan. Een van déze booten had meer dam 300 passagiers aan boord; Uit Elyria en alte naburtge plaatsen wer dén fa allerijl1 alle beschikbare brandblusch- apparaten en geneesmiddelen naar Lorafa gezonden. Ook uit Oleveland' werdén spe ciale trefaen met verbandstoffen en chirur gische artikelen afgezonden. Op verzoek van dén burgemeester van Sandusky werd order gegeven tot mobili seering van een regiment infanterie. De ware omvang van dé ramp zal pas over enkele dagen bekend gemaakt kunnen worden. Het totale aantal slachtoffers te Sandusky wordt thans geschat op 100 tot 150. In Peoria fa Utoois heeft een hevige windhoos gewoed, waardoor tién personen werdén gedood. Te Fort Dodge te Iowa werden eveneens personep, gedood. Een later bericht omtrent de ramp meldt, dat het totaal aantal! dboden fa dé geteis terde plaatsen geschat kan .wordén op on geveer 3 400; terwijl een voorloopige ra ming van de materieele schade een bedrag van 12 milioen dollar vermeldt. Te Sandhsky is de dUfk van het Erile-meer geheel vernield. Onderzeeërs als dranksmokkelschepen. Naar verluidt, is van de zijde der drank- fweerbeambten gerapporteerd, dat sinds de opening van de democratische conven tie alleen te New York 6200 kisten ster ken drank, 800 vaten bier en 8500 gallon andere alcoholische dranken' in beslag zijn genomen. De autoriteiten beschikken voorts over eenige van uit vliegmachines genomen fo tografieën van onderzeeërs fa de Hudson, die naar men gelooft, bij het dranksmok- kelen dienst doen. Moderne roovera Volgens een bericht uit Washington zijn thans, wegens dén jongsten trefaroof, waarbij bandieten van gasbommen' ge bruik maakten, de postambtenaren op de spoorwegen van gasmaskers voorzien, ter wijl er fa ieder postrijtuig tenminste één machinegeweer is geplaatst. AUSTRALIË. lin het Huls vanVolksvertegenwoordi gers te Melbóurne heeft Bruce, de eerste- mfaisber van het gemeenebest, een wets ontwerp ingediend strekkende om 2 fhiJlioen toe te staan voor het bouwen van twee kruisers van 10.000 ton en van 600.000 voor het reserve-fonds ten be hoeve van de landsverdediging, Deze maatregel«valt buiten het volledige program van defensie-voorstellen dat la ter zal inkomen. Een van de twee kruisers zal onverwijld fa Engeland op stapel gezet wordén. LUCHTVAART. 'Een telegram uit Rangoon meldt, dat de Britsche vlieger MacLean Vrijdagmiddag te Tavoy, fa Birma, is aangekomen. Volgens een bericht aan het Berlfaer Tageblatt uit New York onderhandelt de Junker-vliegtuigenmaatechappjj met Ford in Detroit over een gemeenschappelijke massa-vervaardigfag van metalen vlieg tuigen. De „Java". De kruiser „Java", die reeds gereed was gemaakt voor de reis naar, de Iersche wa teren om! daar op de gemeten mijl te varen, is wegens een defect aan een der lucht pompen naar Vlissfagen teruggevaren, omdat de werf natuurlijk de proeftocht niet wil llaten doen, voordat alles fa de perfectie fa orde is. (Bovendien is gebleken, dat ongeveer 1/4 van de electrische geleidingen door Sie mens Halske geleverd, niet van de ver- eisehte quaiiteit was. Die leidingen moe ten worden gesloopt. Siemens Halske vervangt de geleidin gen voor haar rekening. Afvloeiing ambtenaren Rijks- verzekering. Binnenkort worden, naar dé „N. O." meldt, 135 vaste- en 116 tijdelijke ambtenaren der Rijfcsverzekerfag voor afvloeiing fa aanmerking gebracht. Waarschijnlijk zul len ook nog ambtenaren voor ontslag fa aanmerking komen. Officiersopleidingen. Ingediend is de reeds aangekondigde wijziging van het VTIIe hoofdstuk (Oorlog) der Staatsbegrootfag 1924 betreffende de voorgenomen wijziging fa de officiers opleidingen. Volgens de memorie van toelichting op dit wetsontwerp werd fa de allereerste plaats de mogelijkheid overwogen, alle opleidingen samen te brengen te Breda. Echter zou hier voor de bereden wapens de toestand ongunstig worden met het oog op de stallings- en manegeruimte. Een en ander leidde er toe, af te zien van de overwogen centralisatie te Breda en de gunstigste oplossing te zoeken fa de andere richting, n.1. de cadetten van de infanterie, de artillerie en de cavallerie van het jongste studiejaar te detacheeren bij de scholen voor verlofsofficieren voor die wapens. Ede, Harderwijk en Amersfoort lever den alle bezwaren op, zoodat de aandacht bepaald werd op de stad Kampen, waar gebouwen voor militaire opleidingen reeds vrij gekomen waren door het overbrengen van den hoofdcursus enz. naar Breda. Waar het, ter besparing van kosten, fa hooge mate gewensebt moet worden geacht, de opleiding van de a.s. verlofs officieren der infanterie te concentreeren met dien verstande, dat aan die opleiding ook wor<jt deelgenomen door de cadetten der infanterie van het jongste studiejaar, daar kan fa Kampen aan de te stellen eischen van legering, oefening enz. vol ledig worden voldaan. De stad Kampen is bereid, gebouwen in te richten voor de legering en de studie van ruim 400 jongelieden. Alle te maken kosten, zoomede die voor de noodzakelijke uitbreiding van de school voor verlofsofficieren der be reden artillerie te Ede, tot een gezamen lijk bedrag van f 69,200, kunnen worden gevonden door vermindering van eenige artikelen der oorlogsbegrooting voor het loopende dienstjaar. Het zal mogelijk zijn, den nieuwen toestand om 1 October e.k. te doen ingaan op dat tijdstip zal dan de opleiding van de verlofsofficieren en die van de be roepsofficieren, kort samengevat, aldus zijn geregeld a.s. verlofsofficieren infanterie en a.s. beroepsofficieren infanterie eerste studie jaar (Nederland en Oost-Indië)Kampen; a.s. verlofsofficieren cavallerie en a.s. beroepsofficieren cavallerie (Nederland en Oost-Indië)Amersfoort a.s. verlofsofficieren bereden artillerie en a.s. beroepsofficieren artillerie eerste studiejaar (Nederland en Oost-Indië): Ede; a.s. verlofsofflcieren vesting-artillerie, kust-artillerie en luchtdoel-artillerie: Utrecht; a.s. verlofsofflcieren genie; Utrecht; a.s. beroepsofficieren voor alle wapens 2de en 3de studiejaar, zoomede genie eer ste studiejaar; a.s. verlofsofflcieren en a.s. beroepsofflcierenjmilitaire administra tie (Nederland en Oost-Indië)Breda. Schriftelijke vragen van Kamerleden, Van den.' heer Hiemstra aan dén minis ter van binnen!, zaken en landbouw, voorzitter,van dien raad van ministers: 1. Is hét aan dé regeering bekend, dat de hoofden van dé verschillende takken van rijksdienst losse werklieden aanne men, tegen loonen; die zeer willekeurig worden vastgesteld? 2. Is de regeering bereid aan de com missie van advies voor rijkswerklieden dé vraag voor te leggen, welke dé normen zijn, waarmede bij het vaststellen van de loonen, fa vraarg 1 genoemd', fa die ver schillende plaatsen rekening dient te wor den gehouden? De ln hrand geschoten boerderij. (Vragen van Kamerleden.) De heer Bulten heeft den Minister van Oorlog de volgende vraag gesteld: Is de Minister bereid de geheele toe dracht van het voorval, dat in dén mor gen1 van 23 Juni j.l. te Elden een boerderij, in eigendom van de Dullertstiéhting, ver moedelijk tengevolge Van. een afgedwaal den- lichtkogel, die bij! aldaar gehouden mi litaire oefeningen werd afgeschoten, is af gebrand, te doen onderzoeken en daar van mededeeling te doen, o.m. ook van de door den verantwoordelijken bevelheb ber genomen voorzorgsmaatregelen, als mede mede te deelen of fa' den vervolge Ingezonden Mededeeling. bij dergelijke en andere militaire oefenin gen have en goed van den burger volko men tegen vernietiging en schade ten ge volge van die oefeningen beveiligd' zullen zijn? Visscherlj-lnspectie. Naar het HM. verneemt, is de heer A. B. Brouwer, inspecteur der vissoherijen te 's-Gravenhage, met ingang van Juli a.s. aangewezen als chef van de «Meeting Vis- scherflen van het Departement van Bfa- nenlandsche Zaken en Landbouw. De heer Brouwer blijft belast met de functie van hooM van het IVdé, Vide en VUde visscherij-distriot, De B.A.N.S. en de Pereoneelraad. In verband! miiet het door de algemeen» vergadering van d'en B. A. N. S. destijds aataigetaiomem hloofdbestuursvoorstel fa zake medezeggenschap en het thans door de directie der Nederlandsche Spoorwe gen aan de organisaties toegezonden ont werp tot instelling van een Personeels- raad, heeft het hooMbestuur van den B. A. N. S. fa zjjn jongste vergadering als al- geme,en oordeel over deze aangelegen heid vastgesteld, dat een personeelraad zooals deze door de directie wordt voor gesteld, ter vervanging van de bestaande instituten van ovecrieg,. den bond onaan nemelijk voorkomt De 7000 overtollige onderwijzers. Nu dé thans aangenomen wijziging dér Lager Ondérwijswet wordt doorgevoerd! en het aantal kinderen per klasse op 48 ge bracht is1), dan zijn er pl. m. 7000 overtol- liige ondérwqjzers(essen). Velen zijn van meeniing, dat reeds vóór 1925 tot vermin dering van het aantal leerkrachten moet wordén overgegaan, temziji dé gemeenten of schoolbesturen dé overtollige Onderwijzers voor eigen rekening Ibehoudém Dit is niet het gevat De bedOeMng van den Minister ia; dat de overtollige leerkrachten zulién af vloeien. Daarom is bepaald; dat dé rijksver- goedfag, bedoeld) fa ariti 56 en 57 der L. O.- wet 1920 over de dienstjaren 1924 t/m. 1929 berekend zal worden volgens de op 31 Dec. 1923 geldende regeling, met dien verstande, dat daarbij buiten rekening blijven dé on derwijzers, die <nè 1 Juli' 1924 boven het wettelijk aantal, vastgesteld fa art. 28 der wet, wordén aangesteld; De op 81 Dec. 1923 'geldende regeling be paalde, dat tot het eindé van het jaar 1925 kunnen blijven gelden de getalten van dé oorspronkelijke L. O. wet 1920, met uitzon dering van de onderwijzers die nè "15 Mei 1923 aan een school fa functie zijn getreden boven het wettelijk verplichte aantal De toestand' is dius thans zóó, dat er tot en met 1925 drie regelingen zullen bestaan: (nil lo. de oorspronkelijke L. O. wet 1920, 2o. dé z.g.n. „Technische herziening" en 3o. de nieuwste wijziging). Van déze drie regelingen wordt dé 'gunstigste toegepast, zoolang niet door het ontstaan van eeni of meer vacatures het aantal voor vergoeding in aanmerking komendé 'Onderwijzers daalt tot het getal' dér opvolgende minder gun stige regeling. Gedurende de jaren 1926 t/m. 1929 bliji- ven onder dezelfde voorwaarden geiden de regelingen' der z.g.n. „Technische herzie ning en de nieuwste wijziging. Indien derhalve dé besturen der gemeen ten of vam de .bijzondere scholen er niet toe wiien overgaan om de onderwijzers voor eigen rekening te benoemen, moeten zij de ontstaande vacaturen onvervuld' laten, tot dat het aantel onderwijzers fa overeenstem ming is gekomen met de nieuwe regeling, d.i één leerkracht voor elk vol aantel van 48 leerlingen, benevens één- voor het over schot. 1) Het verplicht aantel leerkrachten vol gens de nieuwste wijziging dér L. O. wet bedraagt: bij 1—48 teerlingen 1 ondérw., bij 4996 leerlingen 2 opcl, bij 97144 leerlingen 3 ond„ enz. De postchèque- en girodienst. Naar Het Volk verneemt is het zoo goed als zeker dat bij d'en girodienst een nieuw administratie-systeem zal worden toege past. De nieuwe directeur voelt n.1. voor invoering van een kaartenstelsei gelijk in België gebruikt wordt. De commissie die met den directeur saménwerkt om uit den chaos te geraken, is eenige malen ter be- studéerfag van dat stelsel met hem naar België geweest en zal er binnenkort weer heen gaan. 'Bij invoering van dat systeem zullen de pas aangeschafte, dure machines voor een groot deel buiten werking wordén gesteld. Enkele reken- en boekhoudmachines zul len blijven, de rest echter zal op grond van practische bezwaren overboord wprden gezet. Met aanschaffing der thans uit te Ingezonden Mededeeling. Goede eefust, goede spijsvertering, goed bloed' en een goed humeur worden verkregen door Foster's Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, imaag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij' werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; fa apotheken en drogistzaken. COUERAI Licht op voor auto's en fietsen: Een schade van 12 mlllioen dollar. 350 400 dooden. smetten, puistjes, oude pn nieuwe fwonden genezen spoedig met AKKER's i

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1