HELDEHSCUE COURANT Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND VAN ZATERDAG 12 JULI 1924. Gisteren slaagde te Amsterdam voor de L. O. acte onze plaatsgenoot de heer B. J. Thljssen, leerling der Ghr. Normaal lessen alhier. Te Amsterdam slaagden voor het Handelsdiploma Schoonschrijven de hee- ren1: H. C. Freeke, J. O. de Boer en de dames: E. Charmes, M. H. Charmes, B. Bloem en A. de Wit, allen leerlingen van de Handelsavondschool. Te Amsterdam slaagde voor het aote-examen L. O. miej. C. Schlamilch, al hier. Voor het akte-examen L. O. slaagde onze vroegere plaatsgenoot®, Mej. J. Ramler, leerlinge der R.-K. Kweekschool te Reuver (L.)- Zeevaartschool alhier. Eindexamen. Geslaagd voor diploma B. de heeren Th. Baden; H. J. A. Deijmann; J. H. J. van Es; D. Harder; M. J. Meilef; A. P. Stam en W. Wever. Geslaagd! voor diploma A de heeren' R. Blankevoort; L. A. J. te Boekhorst; W. Gravemaker; D. W. C. Rab en C. Schriel; Overgegaan van de eerste naar de tweede klasse: J. Boersma;J. F. Dekker; K. Kwast; J. Molenkamp; J. de Wijn; O. Winter, voorwaardelijk 2, afgewezen 4. Overgegaan van de voorbereidende naar de eerste klasse: J. Bennink; J. Bes- sier; M. de Beurs; A. de Bruin; A. J. v. d. Heijden; J. Kerkhoven; J. Leijen; M. A. Smits; W. H. Tieskens en C. A. Zagt, voorwaardelijk 4, afgewezen 1. Toegelaten tot de eerste klasse: A. K. Brouwer; A. F. H. Harms en O. L. van Tekelenburg, voorwaardelijk 1. Toegelaten tot de voorbereidende klasse: H. J. Flerie; P. J. Greiner; J. Harms; O. in de Weij; W. B. Jonkmans; J. H. Kap- tein; J. W. Lotgerink; J. S. Rotgans; O. J. de Schipper; T. Schol; A. Thijssen en J. G. D. v. 't Veer, voorwaardelijk 5. Spreekuur Wethouders. jjo Wethouder W. O. van Breda zal Dinsdag a.s. 10 uur v.m. spreekuur hoü> den inplaats van op Maandag as. Leveringen. De levering van aardappelen ten 'be hoeve van de soldatenmenages in het gar nizoen; Helder gedurende het tijdvak 1181 Juli 1924 is toegewezen aan C. van Ge, tegen den prijs van 4.98 de 100 KG. Het Zweedsche bezoek. Het vertrek der Zweedsche opleidings schepen „Jarramas" en „Najaden" is vast gesteld) op Zondagmorgen 11 uur. Het bezoek der Zweedsche officieren aan de Zuiderzeewerken. Wij beloofden nog te zullen terugkomen op het bezoek, door de officieren der Zweedsche oorlogsschepen „Najaden" eri „Jarramaa" onder leiding van het ge meentebestuur aan de Zuiderzeewerken gebracht. Helaas valt hieromtrent weinig meer te vermelden, omdat de directie der Zuiderzeewerken bericht had! gezonden, dat de stand1 der werkzaamheden voorals nog niet veroorloofde bezoekers daarbij toe te laten. Toch is de tocht, dien de hee ren maakten, niet vergeefsch geweest; ten eerste kregen zij een goeden indruk van het Hollandsche landschap, dat zij thans op zijn voordeeligst zagen, en bovendien werden zij alsnog in staat gesteld! met een stoombootje een bezoek te brengen aan den afsluitdijk, en hebben zij op de ver schillende kaarten en teekeningen een overzicht gekregen van het werk. Waterleidingtarieven en nog wat Tot ons leedwezen is in het onderschrift van ondier het ingezonden stuk van den heer Ir. Corn. van Dam in ons vorig nummer een zinstorende drukfout blijven staan. vroeg mJ. den heer van Dam hem de beschikking te willen geven over en kele gegevens, waarbij onder o vermeld is het totaal bedrag, dat is uitbetaald na aftrek der betaalde huur voor watermeters door diezelfde groepen afzonderlijk. De ^-schrijver had evenwel geschreven, „het totaal bedrag, d!at is betaald na af trek", enz. „De Vrouw in het Spel." De laatsten zullen de eersten zijn, zegt men wel eens. Welnu het tooneelstuk „De vrouw In het Spel", het boeiende, span nende drama, dat zooveel succes had op één der Heldersche Kunstavonden en ■waar nu Magda Janssens de hoofdrol ver vult, zal een waardig slot zijn voor het Prachtvol repertoire, dat de Oasino-direc- öe Hleder's publiek aanboord. Subliem in een woord, weet die talentvolle Magda Janssens van het Royaards-gezelsohap har rol te vervullen. Voortreffelijk is haar creatie, als zij er eindelijk in slaagt het laagstaande individu, de monsterlijke dronken vrouw het geheim te ontwringen, dat z ij en niet haar man den moord ge pleegd heeft. Het publiek zal zeer zeker diep onder den indruk van dit boeiende stuk komen. Het is wel de laatste, doch «eer zeker ook de beste voorstelling van t programma. „De Violiers". Donderdag traden in Casino voor het eerst in deze kermisweek de artisten van het Nederlandsch Tooneel (gezelschap dr. Rooyaards) op met Willem Sohurmiann's tragi-komedie „de Violiers". We worden1 hier door den schrjjlver gebracht bij een Joodsche familie, die in den handel om hoog is gekomen, doch welker dochter door aanleg en hetere opvoeding de prak tijken van haar vader veroordeelt en ten slotte met een „Christ", den concurrent van den overkant, het ouderlijk huis ont vlucht. Het conflict culmineert hier in de verschillende levensopvattingen van het oude en het nieuwe geslacht. De rol van Mark Violier, wiens eenig doel Is geld te verdienen, werd uitstekend vertolkt door Louis Saaibron. Zijn doch ter Esther, die meer ideëel is aangelegd^ vond in Magda Janssens een uitmuntende vertolkster. Nog dient te worden genoemd Anna Sablairolles in de rol van Rosalie, Mark's zuster, 'Maurits Parser als Maurits van Keulen, die met Mark Violier de ver schillende zaakjes opknapt, en Joh. Go- bau als Rudolf van Es, de Concurrent van Violier, die hoewel zijn zaken slecht gaan, er nochtans al zijn geld voor over heeft zijn naam hoog te houden. Ada van Duyl als Rebekka, de moeder van Violier, kon ons, vooral in het begin, minder bekoren in deze rol. Het stuk werd in hoofdzaak gedragen door Louis Saalborn, Anna Sa blairolles, Magda Janssens en Maurits Parser. 't Was jammer, dat Casino niet geheel uitverkocht was, want er viel ook ditmaal weder veel moois te genieten. Aan het slot moest herhaaldelijk worden gehaald. „Het teeken op de deur". Eigenaardig: bij' een interessant, boeiend tooneelstuk als dit romantische van Ameri- kaanschen bodem, bleef het publiek in groote massa's weg, hoewel juist dit stuk naar den zin en den smaak is van zeer vele tooneel- liefhebbers, en men immers uit de gunstige critieken, die hieromtrent verschenen, wel wist wat men er aan hadl Voor geen 200 menschen werd dit typische stuk gegeven, en indieh ooit de afwezigen ongelijk hadden, was het wel gisterenavond; Waaraan dit is toe te schrijven, we weten het niet; wel is het schouwburgbezoek dit jaar niet zoo druk als andere jaren, maar zoo slecht heb ben we toch in de kermisweek nog geen voor stelling meegemaakt Zou men mij vragen: welke stukken vindt gij qua tooneelstuk nu het beste van de reeks, die we deze week kregen, ik zou u moeten antwoorden: de beide van Amerikaanschen huize, nJ. „de drie wijze gekken" en dat van hedenavond. Dit doet aan de waarde van b.v. Schürmann's „Violiers" niets af, hetwelk weder van geheel ander genre is. Het is ver leidelijk eene vergelijking te maken tusschen déze twee Amerikanen, maar zij zou te ver voeren. „Het teeken op de deur" van Channing Pollock is aangekondigd1 als een „romantisch tooneelspei". Daaruit volgt reeds, (dat het van ander karakter is als dat van Dinsdagavond, dat ook wel romantiek gaf, maar tevens fijne geestigheden, levenswijsheid en karakter schildering. Dit aies ontbreekt in dat van gisterenavond, doch dit is er volstrekt niet minder om. Integendeel, elk genre is goed', behalve het vervelende, is een bekend ge vleugeld woord en vervelend is „Het teeken op de deur" niet. Het is zelfs in hooge mate spannend en doet ons met verlangen naar de ontknooping hunkeren. Het stuk is zóó geschreven, dat een voorspel en het eerste bedrijf vóór de pauze worden gegeven, ter wijl het 2e en 3e bedrijf, die bijna één door- 1 oopende handeling vormen, na de pauze de ontknooping brengen. En die ontknooping, het is al meer opgemerkt in de afgedrukte kritieken, is zeer verrassend. Het stuk is bizonder goed geschreven; de dialogen zijn vaak kernachtig en pittig; er is veel actie in, en de ontwikkeling der ge beurtenissen verloopt vlot Enkele feitelijke onjuistheden, van Hollandsch standpunt be keken, mochten wij noteeren. Vooreefst: is het in Amerika de gewoonte dat een rechter commissaris een verhoor afneemt zonder dat alle verschillende antwoorden zorgvuldig worden opgeteekend1? Ten tweede is het 'psychologisch onjuist, dat Ann niet van den aanvang af alles aan haar echtgenoot had op gebiecht. Weliswaar ware dan dit stuk niet geschreven, en daaruit volgt weer, dat, als het dan toch niet geschreven werd, het ook onnoodiig was voor haar alles op te biechten. Zoo ziet u: la critique est aisée, maas 1'art est difficile. Het spel, dat den toehoorder in stijgende spanning laat, bereikt in het 2e bedrijf met het voorspel mee het derde zijn hoog tepunt om dan, zooals we zeiden, snel tot' de ontknooping te voeren. Magda Janssens had in haar rol van Ann Henmiwell, later mevr. Regan, gelegenheid haar veelzijdige gaven te toonen. Was zij in het voorspel het nog groene, onschuldige typiste-tje, door een ge- wetenloozen schurk gebruikt voor zijn lage doeleinden, in het verdere stuk was zij de liefhebbende vrouw en stiefmoeder, die flink en doortastend bewees te kunnen handelen toen dat noodig bleek. Treffend was al dade lijk haar spel in den proloog, als zij met Frank Devereaux (Joh. Gobau), worstelt voor haar eer. Reeds daar zaten we midden in het conflict, waarop het vervolg der ge schiedenis gebouwd was. En ook later toonde zij zich een groote tragédienne, toen zij moest opkomen voor de eer van haar dóchter en haar echtgenoot, en dientengevolge een moord! op zich laadt, dien zij: niet bedkeef. Ademloos luisterden de menscben en zagen gespannen toe, hoe alles zich verder zou ont wikkelen. Superieur spel was het wat ons deze actrice gaf. Joh. Gobau als Frank Devereaux stond haar waardig ien krachtig ter zijde. In zijn rol van lafhartigen ploert gaf hij zeer goed' en sterk spel. Ook Louis Saalborn als Lafe Regan kon ons zeer goed voldoen: hij was de liefhebbende, ietwat jaloersche en misschien te strenge echtgenoot. Frappant was de scène teen hiji Devereaux doodschoot en het „tee ken op die deur" aanbracht. Uitstekend was ook Tourniaire, als kellner eerst, als reohter-commissaris later. De kal me, zakelijke manier van optreden van zoo'n justitie-autoriteit beeldde hjj zeer goed uit. Een aardig tooneeltje was de verschijning van de 'beide jonge meisjes en Bob: inter mezzo van jeugdig gedoe en zonnige jouge- menschenlachen. 'Wiji zouden over dit voortreffelijke stuk nog wel gaarne wat langer uitweiden: wij hebben niet te veel stukken' van dit genre, luchtig en toch niet bombastisch of hol, maar wij moeten eindigeni _De heer Polak heeft plannen om „dte drie wijze gekken" nog eens te laten komen. Welnu, laat hij het ook met dit stuk proheeren: het publiek kan wer kelijk niet beter zijn geld besteden aan een tooneelstuk. Hedenavond „die Sabijnsche Maagden roof', Duitsche klucht met speciale moppen van Plsuiisse erin. Gaat dat zien, gaat dat zien! als dlat niet trekt, trekt niemendall Zeilwedstrijden KonlnkHJke Marine- Jachtclub. Ter reede van Texel zijn Vrijdag de jaarlijksche zeilwedstrijden, uitgeschreven door de Koninklijke Marine-Jachtclub, aangevangen. Hoewel ditmaal de wedstrij den een een'gszins feestelijk karakter heb ben, tengevolge van het feit, dat de Jacht club haar 25-jarig jubileum herdenkt, is deelname van buiten ook dit jaar achter wege gebleven; slechts de aanwezigheid van de beide opleidingsvaartuigen der Zweedsche marine, de „Najaden" en de „Jarramas", zijn oorzaak, dat men noch tans van internationale" wedstrijden kan spreken. Voor deze beide schepen is een extra nummer ingelascht. Uitteraard1 zijn de weersomstandighe den steeüs van grooten invloed op deze zeilwedstrijden. Wij hebben het meege maakt, dat een stijve, koude bries woei, die de deelname aan de wedstrijden tot een lang niet onvermengd genoegen maakte. Aan den anderen kant is ook soms windstilte een gewéldige drawback voor den goeden afloop. Bij de wedstrijden van Vrijdagmorgen was d'e afwezigheid van goeden zeilwind wederom een ernstig beletsel voor het gunsti verloop ervan. Eerst laat in den namiddag waren de laatste sloepen bin nen. Voor dezen eersten dag waren onge veer 80 sloepen ingeschreven. Ofschoon niet overgroot, was er toch ta melijk veel' belangstelling van de zijde van het publiek, waartoe het buitengewoon fraaie weer ongetwijfeld medewerkte. De Vereeniging heeft voor supporters overi gens een stoomschip beschikbaar, dat ette- l"ke malen den tocat naar bet wedstrijd terrein maakt. De vele sloepen en andere vaartuigen, die tijdens den start het Mars diep verlevendigen, vormen een aardig en vroolijk tafereel, vooral wanneer, zooals thans, de helderwitte zeilen tegeni den dónkeren achtergrond siihouteeren. De uitslagen van den eersten dag zijn: Klasse I. Sloepen Bi en B> met fanitasietuig, gestuurd door onderofficieren of manschappen der Kon. Marine. Wisselprijs: Het Zilveren Vikingschip, uitgeloofd door de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", voor den' onderofficier die den besten tijd maakt. Ie prijs: Een Kunst voorwerp, uitgeloofd door Z. E. den Mi nister van Marine en 50 sigaren. 2e prijs: Een Zilveren Horloge, uitgeloofd door de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", afdeeling Helder. 3e prijs: De Bronzen Medaille van de Vereeniging. Wisselprijs en le prijs opperschipper S. Lak, vliegkamp „de Kooii", tijd 2 uur 29 min., 5 sec. 2. priis schi^er J. J. Goeman, Hr. Ms. „Gelderland", 3 uur 45 min. 3e prijs kwartiermeester H. J. Steiln, Hr. Ma „Heemskerck", 3 u. 9 m. 45 a Wisselprijs: Een Zilveren Beker, uit geloofd door de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", Hoofdbestuur, le prijs: Een groote Zilveren Medaille van H. M. de Koningin- Moeder. 2e prijs: Een Kunstvoorwerp, uitgeloofd door den gep. eohout-bij-nacht W. D. H. van Asbeck. 3e prijs: De groote Bronzen Medaille van de Vereeniging. le prijs: adelb. 2e kl. H. Tichelman, 4 u. 52 m. 56 sec. 2e prijs: idem R. A. v. d; Sluis, 4 u. 56 m. 44 sec. 3e prijs: idem H. Ort, 5 u. 4 m. 58 a le prijs: Een Kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer C. de Boer Jr., Directeur der „Heldersche Courant". „Urania", stuurman lult ter zee H. E. te Winkel, Kon. Mar. Jachtclub, 2 u. 55 m. 10 sec. le prijs: Een Kunstvoorwerp. „Albatros", stuurman luit. ter zee J. N. Sluyter, Kon. Inst. v. d. Marine, 3 u. 12 m. 44 sec. le prijs: Een' Kunstvoorwerp, uitge loofd door de K. N. R. en Z. Ver. „de Maas". „Say When", stuurman-eigenaar R. A. Hulsoher, 2 u. 40 m. 46 s. le prijs: Een Kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer W. Dyserlnck, oud-lid der Vereeniging. „Garnaal", stuurman C. Molenburgh, Kon. Mar. Jachtoluh, 3 u. 21 m. 59 s. 2e prijs: De groote Bronzen Medaille. „Dux", stuurman B. Hessing, Kon. Mar. Jachtclub, 3 u. 82 m., 29 s. Ingelascht nummer Modelsloepen, nieuw model, gestuurd door officieren. Prijs: een kunstvoorwerp. Luit. ter zee P. J. G. Huijer, 4 u. 20 m. 14 s. Hedenmorgen worden de wedstrijden voortgezet De tweede dag is meestal de belang rijkste, door de belangstelling van de zijde van het publiek alsook door het groo- tere programma. Ditmaal was een extra nummer zeilen ingelascht van de Heldersche vissohers- vloot. 23 vletten en 6 botters namen hier aan deel; de Gemeente had voor dit num mer geldprijzen beschikbaar gesteld en als tegonbeleefdheid had het bestuur der club voor do raadsleden een speciale volg boot beschikbaar gesteld. Even vóór 10 uur verliet deze, de sierlijke en vlugge „Zeemeeuw", de haven, en te 10 uur klonk het startschot voor deze visscbersvletten. Er stond een frissohe oostenwind, die, in tegenstelling met gistermorgen, de start vlug deed verloopen. Het was een aardig gezicht, die ver schillende vaartuigen te zien vertrekken, ofschoon uit den aard der zaak de aan blik van de jachten en verschillende sloe pen met hun witte zeilen vroolijker Is, bracht dit een nieuw element in de wed strijden. In een tweetal andere volgboo- ten vertrokken te 10.15 de gasten der Jachtclub; onder hen bevond zioh ook Mi nister Westerveld, die de afvaart der vis- schersvaartulgen bijwoonde op het Wier- hoofd. Ook de „Dorus Rijkers", met eèn drietal visschersvaartuigen op sleeper, was naar buiten gegaan; een en ander bracht zeer veel levendigheid en vertier. Rijkspostspaarbank! Generaal Van Heutsz t. Generaal Van Heutsz is Donderdagnacht te Monfereux overleden. De begrafenis zal Maandagmiddag half drie aldaar plaats hebben. Het „Handelsblad)" toekent hierbij aan: Nederland) en Onze Oost hebben heit ver lies te betreuren van een man, aan wien ze veel meer dank verschuldigd waren, dlan ze hem ooit 'bij zijn leven hebben kunnen be wijzen. Van Heutsz was een symbool voor die kracht tot daden, dat plichtsbewustzlj n, dien vastberaden wil een doel, dat hij zich gesteld heeft te bereiken; dat mannen voorbeschikt voor het leiderschap. In dezen man gloeide een heilig vuur, in den regel door een ster ken, beredeneerden- wil bedwongen, en tót dienaar gemaakt van een schier ongelooflijke werkkracht. In hem verliest ons volk niet slechts een zoon, die om zijn feitelijke verdiensten een groot man mag heeten, zijn beteebenis als voorbeeld voor degenen, die op een verant woordelijke plaats in dienst van hun volk zijn gesteld; was niet minder groot. Wie den naam Van Heutsz uitspreekt, denkt veelal slechts aan Atjeh, waar hij zich reeds als jong officier zoodanig wist te on derscheiden, dat hem de Militaire Willems orde voor zijn gedrag werd' toegekend, waar hij op verschillende tijdstippen in zijn mili taire carrière steeds 'boven anderen uitblonk, waar hij ten slotte zijn denkbeelden omtrent de onderwerping van dat gewest op schitte rende wijze in toepassing wist te brengen, toen hij daartoe in 1898 in de gelegenheid werd gesteld; Dan, de verdiensten van den nu ontsla pene reikten veel verder nog dan de noord punt van Sumatra, dat betrekkelijk kleine deel van den onmetelijken Indischen archipel, dat door de toestanden, die men er zoovele jaren liet voortduren, als een worm knaagde aan ons gezag. De Rijkspensioenen. Er dreigt een misverstand' te ontstaan over de vraag, of de rijkspensioenen al dan niet zullen worden verlaagd. Allerlei berichten! hierover zijn schijnbaar met elkaar in tegenspraak. In het eene wordt gezegd, dat de Rijkspensioenen1 wèl, in het andere, dat zij niet worden gewijzigd. In werkelijkheid zijn eigenlijk beide berich ten' juist. De «aak is namelijk, dat do reeds toegekende pensioenen niet zullon worden verlaagd. Het feit echter, dat de salarissen der Rijksambtenaren worden verminderd, maakt het noodzakelijk, dat ook de pensioenen, die altijd eon zeker percentage der salarissen uitdrukken, om laag gaan. De wetswijziging nu, waarom trent in de bladen melding wordt ge maakt, slaat alleen op pensioenen In de toekomst te verleenert. Deze zullen dus wel achteruitgaan, als de voorstellen der regeering worden aangenomen. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen ln die wetswijziging ook maatregelen worden voorgesteld tegen de cumulatie van pen sioenen. De rijwlelmerken. De directeur-generaal der P. en T. maakt thans in die „St.-Ot." bekend, dat van 16 Juli a.s. af, op de post-, bij- en hulppostkantoren, alsmede, na vooraf gaande aanvrage; op de stations voor den postdienst rijwiolmerken verkrijgbaar zul len worden gesteld' tegen den prijs van 3 per stuk. De verkoop van de merken zal geschie den op werkdagen op de post- en bij- postkantoren in de uren van openstelling, vallende tusschen 9 uur v.m. en 4 uur min., en op de hulppostkantoren en stations voor den postdienst gedurende den ge- heelen duur der onenstelling. Het Eucharistisch Congres. Op Zondag 27 Juli zal kardinaal Van Rossum in het Stadion te Amsterdam een pontificale mis opdragen. Daartoe zal in het grasveld een altaar opgesteld wor- den in den allereenvoüdigsten vorm van een offertafel zonder bovenbouw, met een overhuiving, ciborium genaamd, in de kieur der kerkelijke gewaden van den dag. Op het altaar staan het groote kruis en de kandelaars van het bisschopsaltaar in de kathedraal van St. Bavo, te Haarlem. Om den langwerpigen vorm van het terrein is bij de plaatsing van den troon van den kardinaal-legaat niet de Evange liezijde van het altaar gekozen, maar het einde van de afsluiting van het presby terium (priesterkoor). Bekleeding van troon en baldakijn is geheel in witte zijde. Op het 3 treden hoog gelegen platvorm treft men nog 3 zitbanken aan, n.1. twee voor de beide troondiakens en een voor den presbyter assistens (den priesteras sistente Aan de rechterhand van den kardinaal legaat zijn de tronen der andere kardinalen geplaatst, die niet voorzien zijn van balda kijnen en bekleed zijn met roode stof, terwijl de zetels voor bisschoppen en abten in groene kleur bekleed zijn. Alle tronen dragen de wapens der respectieve kardinalen en bisschoppen en abten, die er gekozen zijn. Drieduizend Amsterdamsche knapen en honderd seminaristen zullen gedurende de plechtigheid de liturgische Gregoriaan- sche gezangen uitvoeren. Het geheele prssbyterium, d. i. nage noeg het geheele speelveld van het Sta dion, wordt omgeven door een rechthoe kig vlakgesnoeide heb op verschillende hoogte, hier en daar in massale groote vierkanten verbreed naar binnen en naar buiten en aan de hoeken bij den kardi naal-troon de afsluiting vormend van een bloemenversiering. Van den Zuidermid- dendoorgang, onder de overdekte tribune, geeft een 5 M. breede laan, begrensd door kroonlaurieren en perken van witte rozen, toegang tot het presbyterium. Langs deze laan zal de stoet van kardinalen, bisschoppen en assistenten het midden terrein betreden. Het geheel is ontworpen naar de plan nen van architect Pierre Cuypersbloe men.- en plantenversiering met medewer king van den tuinarchitect Mothot uit Boskoop; deze versiering wordt door de R.-K. kweekers uit Boskoop uitgevoerd en is een geschenk van de R.-K. Vrou wenbonden in Nederland. MARINEBERICHTEN. Klasse II. Sloepen type B met model tuig, ge zeild door adelborsten van het Kon. Inst. v. d. Marine te Willemsoord. Klasse V. Handicapklasse B. Klasse VI. Handicapklasse C. Klasse VII. Handicapklasse D. Klasse XI. A. B. C. klasse. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zyne by- en hulppostkan toren over de maand Juni 1924. Op spaarbankboekjes uitgegeven te Helder en elders, werd in den loop der maand te Helder ingelegd f75.139.81 en terugbetaald f 96.155.21. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f21.015.40. Het aantal te Helder nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 50. Door tusschenkomst der te Helder gevestigde kantoren werd ter Directie op Staatsschuldboekjes ingeschreven een no minaal bedrag van f 00.en afgeschreven f6900..Derhalve minder in- dan afgeschre ven f6900.—. Het aantal te Helder uitgege ven nieuwe staatsschuldboekjes bedroeg 0. Hieronder 39 formulieren ad f 1.— in spaarbankzegels van 5 cent en 191 formu lieren ad f 1.in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparenl. In October 1904 tot den Buitenzorgschen troon geroepen, was hij het, die voor het eerst inzag niet alleen, dat voordat aan voor uitgang en ontwikkeling voor het geheel kom worden gediacht, de vestiging van ons gezag behoorde vooraf te gaan, maar ook, dat zulke vestiging niet boven onze krachten ging. Een krachtige persoonlijkheid als hij' bracht de bezieling mede, die ondanks de tegenwerking, die hij bij de uitvoering van zijn grootsche plannen van zoovele zijden. ondervond, het mogelijk maakte, diat hij de taak, die hij zich 7elve had gesteld, ten uitvoer kon brengen. Toen hij in October 1P04 tot gouverneur- generaal van Nedl-Indiië benoemd, op 18 De cember 1909 het bestuur aan zijn opvolger, A. W. F. Idenburg, overgaf, kon voor het eerst gesproken worden van het werkelijk Nederlandsoh gezag over geheel den Indil- schèn archipel, tot dten onvergankelijken roem van hem, die dat wist te bewerkstel ligen. Van Heutsz' 'groote verdiensten rijn van hooger hand naar waarde geschat, door de onderscheidingen, die hem verder in zijn loopbaan ten deel vielen, gelijk blijkt uit de grootkruizen van de Militaire Willemsorde en van den Nederlandscben Leeuw, die zijn borst sieren, en de dóór hem bekleede func tie van adjudant-généraal van H. M. de Ko ningin. (Het Hbl. meldt: Georganiseerd overleg Zeemacht. Bij K. B. is 'bepaald, dat een organisatie, die niet langer wenscht deel te nemen aan het georganiseerd overleg, daarvan bericht zendt aan den Minister van Marine. Ben organisatie, die zonder kennisgeving op twee, en met kennisgeving op drie vergade ringen hetzij achtereenvolgens, hetzij in hetzelfde kalenderjaar niet is vertegen woordigd geweest, wordt geacht het bovenbe doelde bericht te hebben ingezonden. Bij K. B. van 19 Juni j.1., opgenomen ïn Stsbld. 198, zijn wijzigingen gebracht in de bepalingen, betreffend© het georganiseerd overleg voor het militaire personeel der zee macht, vastgesteld bij het K. B. van 28 De cember 1922. De belangrijkste wijzigingen zijn: Bij art. 6, 5e lid, was tot dusverre bepaald, dat „bij het uitbrengen van eenig advies, desverlangd vermeld werd, welk© vereenigin- gen vóór of tegen het advies hebben gestemd." Deze bepaling is thans aldus gewijzigd, dat indien de stemmen over een advies of over een onderdeel daarvan staken, of indien een voor stel om over eenig onderwerp ambtshalve ad vies uit te brengen, met meerderheid van stemmen verworpen wordt, zoowel het oordeel van hen, die voor, als dat van hen, die tegen stemden aan den minister van Marine wordt medegedeeld. In art. 7, waarin ©enige bepalingen betref fende de te houden vergaderingen zijn vast gelegd, wordt een nieuw 4e lid ingevoerd, luidende: „Indien een organisatie tijdig 'bericht heeft ingezonden, dat zij niet aan een bijeengeroe pen vergadering zal deelnemen, worden door den voorzitter maatregelen getroffen, dat het aantal aan de vergadering deelnemende door den minister aangewezen leden gelijk is aan dat der leden van de deelnemende organlear ties." Ten slotte is er een wijziging aangebracht, welke verband houdt met de omstandigheid, dat in de commissie-vergaderingen niet steeds alle leden aanwezig kunnen zijn. Tot nu toe was ten aanzien van de stem mingen het volgende bepaald: „Stemmingen kunnen in commiseies van de officieren slechts plaats vinden in voltallige vergaderingen; in

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9