BINNENLAND VRUCHTEN WA F ELS De Amerlkaansche wereWvliegera Vliegongeluk. OOST-INDIE. Vliegveld bij Medan. Georganiseerd overleg ambtenaren. WARME DAGENI DE LINDEBOOM (WED. B. VAN DOESBURfl) IJSWAFELS (in 4 natuurlijke vruch- MANDRI MANDARINO- VOOR DE LUNCH BU DE AARDBEIEN MOCCA-TRIC-TRAC, doen, heeft veel belang bfl da nienwa ver binding. Een der Zwitsersch© Joramaüsten be antwoordde de toespraken. In het restau rant op het vliegveld' werd den passagiers van dit eerste toestel een lunch aangebo den. Vervolgens reisden zij al naar {>en Haag. Gistermorgen acht uur reisde het eerste toestel uit Nederland; al De vijl Zwitser- sche heeren gingen daarmede terug. Het vliegtuig nam eveneens vijl Nederland- sche journalisten mee naar Bazel, die langs den zeilden weg terug keer en. De Belgen keerden per trein naar Brus sel terug. (HbL). De Ameri k a ansche wereldvliegers zijn Woensdagmiddag te Londen aangekomen. Warschau, 15 'Juli. In de omgeving van Warschau is een postvliegtuig- van de Fransch-Roemeemsohe maatschappij van rite hoogte neergestort en verpletterd, bestuurder en een passagier werden gedood. Bij Tours is Dinsdag een militair vlieg tuig neergestort. De beide inzittenden, jongemannen van twintig jaar, zijn ge dood. Bij Medan wordt binnen drie maanden een zeer groot vliegveld aangelegd, ten behoeve van de vlucht van Nederland naar Indië. Overeenkomstig het voorstel van de subcommissie voor de afvloeiing zal de regeering worden uitgenoodigd de rege ling omtrent de toekenning van verplaat singskosten bij de herplaatsing van wacht gelders (art. 10 van het wachtgeldenbe- sluit) iets milder toe te passen en voorts een overzichtelijk geheel te willen doen vervaardigen en verkrijgbaar te stellen van de door de oommissie-Schèpel uitge brachte adviezen en der hierop door de regeering genomen beslissingen. Voorts sprak de oommissie zich uit voor het automatisch herplaatsen- van par ticuliere klerken bij 's rijks belastingen na het volbrengen van hun militairen dienst. - In verband met het voortkomen van strafbepalingen tegen het schenden der geheimhouding in-het ontwerp reglement van orde der bijzondere oommissie voor de P.T.T., besloot de' commissie de wen- schelijkheid van mèer of minder publi citeit bij het georganiseerd overleg door de sub-oommissie voor de reglementen te doen onderzoeken. In afwachting van de resultaten daarvan zal den minister van waterstaat verzocht worden zijn beslissing ter zake yan bedoelde strafbepalingen te willen aanhouden. De commissie besloot de regeeirfng uit te noodigen tot het betrekken van- de centrale commissie in alle voorgenomen besluiten, betrekking hebbende op de alge meen© arbeidsvoorwaarden van rijksperso neel en aan deze oommissie afschriften te doen zenden van zoodanige besluiten. Voorts werd zeer uitvoerig beraad slaagd over de door de regeering ontwor pen salaris „normen" en jkernsalarissen". De steonmen staakten over een amende ment op de wedderegeling, terwijl- een ander amendement, dat evenals het vorige doch minder ver dan dit boven het ontwerp der regeering wilde gaan, geen meerderheid kon verwerven. Besloten werd dezen uitslag ter kennis der regee ring te brengens opdat deze eerst hare be slissingen op dit punt zou ikunnen nemen1, omd'er bereidverklaring der commissie, om daarna haar advies over de overige salarisnormen en kernsalarissen te for muleeren. De Socialistische Internationale en het Intern. Verbond! van Vakvereenlgingen. Maandag is te Amsterdam een gemeen schappelijke bepreking gehouden tus- schen het bureau van het LV.V. (Amster dam) en het bureau van de Socialistische Arbeiders-Internationale (Londen), over de met bet sohadevergoedingsprbbleem samenhangende vraagstukken, in het bij zonder het plan-Dawis, de conferentie te Londen der Entente-mogendheden op 10 Juli en de verdediging van den 8-uren- dag. Na uitvoerige discussies werd de vol gende resolutie eenstemmig aangenomen, „De conferentie wenscht op dit oogen blik niet het geheele probleem van econo mische en politieke moeilijkheden, waarin de wereldoorlog de menschheid heeft ge stort te onderzoeken. Dit is op de confe rentie te Amterdam in April 1921 en op de congressen van den Haag, December 1922 en Hamburg, Mei 1923, grondig ge schied. De oonferentie herinnert er slechts aan, dat reeds op grond van de hesluiten der vijf landenoonferentie te Frankfort in Maart 1922 de volgende ei- schen werden opgesteld: 1. De definitieve vaststelling der door Duitschland nog verschuldigde sommen op een bedrag, welks oogenblikkelijke waarde het werkelijke bedrag der mate- rieele 'herstelkosten uitmaakt. 2. De vaststelling Van een plan van be taling, dat met hulp van internationale credlet-operaties zoo spoedig mogelijk Duitschland van zijn schuldenlast be vrijdt, en onmiddellijk aan de schuld- eischers-staten de voor de reparaties nood zakelijke bedragen ter beschikking stelt. 8. Het sluiten van overeenkomsten tus- schen de geallieerde regeeringen, die het mogelijk maken voor de eigenlijke repa raties het totaal bedrag der genoemde ©e<-1 talingen te gebruiken. Dit brengt, van den kant der geallieerd© machten en de Ver- eendgde Staten van Amerika als voor waarden- mede: a. Het afzien van de vorderingen op Duitschland, voor zoover ze militaire pen sioenen betreffen. b. De algemeene annuleering der we- derzijdsche vorderingen en schulden. De oonferentie constateert, dat het plan der experts weliswaar zekere punten be vat voor do oplossing van het probleem, in den zin van de beid© eerste eischen van Frankfort, doch dat het ten opzichte van den derdeni eiscfh ten ©enenmale onvol doende moeit worden geacht. De conferen tie oonstateert verder, dat het plan der experts het schadevergoedingsprobleem tracht op te lossen door naar verhouding zwaardere lasten op te leggen aan de Duitsche arbeidersklasse dan aan de ka pitalistische klassen van Duitschland, ter wijl het het beheer der Duitsche poorwe- gen bloot stelt aan de kapitalistische in vloeden van het buitenland. De conferen tie verklaart dus dat het om deze redenen onmogelijk is, deze oplossing te beschou wen als overeenkomstig de eischen der vakvereenigin-gs- en socialistische inter nationalen. Intusschen zou ondanks alle fouten en gebréken- van het plan der experts een mislukking van de begonnen actie niets beters er voor in de plaats stellen, doch integendeel de crisis in Europa ten zeer ste verscherpen. Onder deze omstandig heden, is de uitvoering van het plan der experts op het oogenblik de ©enig moge lijke onmiddellijke oplossing. De betrokken regeeringen zijn overi gens reeds over de onbeperkte aanneming van het plan der experts tot overeenstem ming gekomen, die de opheffing van de eoonomische bezetting van de Roer met inbegrip van Dusseldorf, Ruhrort en Duisburg met zich brengt, zoodra de in het plan der experts vastgestelde voor waarden zijn vervuld. Aan den anderen kant zal iedere poging de militaire be zetting langer te doen voortduren dan de eoonomischVtengevolge-hebben, dat: 1. de toestand van verwarring en onze kerheid, die de (bereiking van den vrede en den wederopbouw van Europa verhin dert, verder zou blijden bestaan: 2. de uitvoering van het plan der ex perts in gevaar zou komen, aangezien het vertrouwen, dat zijzélven voor zijn welsla gen als absoluut noodzakelijk achten, zou worden geschokt. Daarom eischt de oonferentie de ophef fing van de militaire bezetting der boven bedoelde gebieden, tegelijk met de ophef fing der eoonomische (bezetting. Zij eisoht tevens, dat Duitschland uit genoodigd worde deel tfe nemen aan de oonferentie te Londen, izoodat het overleg tusschen gelijkberechtigde volkeren in de plaats treedt van -het zonder meer opleg gen van eischen. De oonferentie legt den nadruk op de noodzakelijkheid van de onmiddellijke ra tificatie door alle landen van de overeen komst van Washington inzake den 8-uren- dag. Zij neemt er kennis van dat de zin van het plan der commissie van experts eiken aanval op den 8-urendag in Duitsch land uitsluit en verwacht, dat, in overeen stemming met het eenstemmig besluit van de arbeidersgroep op de laatste inter nationale Arbeids-Conferentie te Genève, het Internationaal Arbeids-Bureau zijn pogingen voor de verzekering van den 8-urendag zal voortzetten. Bovendien eischt de conferentie dat het plan-Dawes zoo spoedig mogelijk door maatregelen worde aangevuld, die in alle opzichten rekening houden met de re solutie van Frankfort." De secretarissen- der beide Internatio nalen worden belast met het treffen van de noodige voorbereidingen om spoedig een nieuwe gemeenschappelijke zitting bijeen te roepen, waarin in het bijzonder het vraagstuk der garantie-verdragen zal worden onderzocht. Wettelijk geregelde medezeggenschap. In de op den 9den dezer gehouden buiten gewone algemeene ledenvergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers is de volgende motie aangenomen: De vergadlering, enz., overwegende, dat met bet verschijnen van -het rapport over bedrijfsorganisatie en medezeggenschap de leiding van de sociaal-democratische vakbe weging een actie heeft ingezet ten gunste van een bij de wet te regelen verplichting van de zijde der werkgevers om de arbeiders te doen deelnemen in den rulmsten zin des woords aan het beheer der onderne mingen; dat men ook -van niet sociaal-democratische zijde wettelijk geregeld- medezeggenschap als rechtvaardig en oeconomisch gewenscht pro pageert; dat daardoor -bij de arbeiders verwachtin gen worden opgewekt, welke niet verwezen lijkt- zouden kunnen worden-, zonder aan de belangen van het Nederlandsche bedrijfsle ven en dus ook aan die van de Nederlandsche arbeiders en van het land in het algemeen ernstige schade te berokkenen; is van oordeel, dat wettelijk geregeld mede zeggenschap in de beleekenis, die men te genwoordig aan dat woord geeft, hetzij van de vakverenigingen, hetzij van de arbeiders uit de onderneming zelf, onaannemelijk is. Ter toelichting wordt o. a. gezegd-, dat vol gens het oordeel van de vergadering, men met dit medezeggenschap een gedeelte van de verantwoordelijkheid voor het richtige be heer van de ingewikkelde moderne onderne mingen zou afwentelen op personen, die voor die verantwoordelijkheid' niet berekend zijn en ook niet berekend kunnen zijn, waardoor zij In vele gevallen opvattingen huldigen, die lijnrecht ingaan tegen de belangen der on dernemingen. Het is een dwaling te mee- nen, dat. het de taak der arbeiders zou zijn, een gedeelte van de leiding van de fabrie ken tot zich te trekken: men zou daardoor scheppen een verwarring van verantwoor delijkheden, welke tot even ongunstige ge volgen op oeconomisch gebied zoude leiden, als wanneer op krijgskundig gebied de sol- Ingezonden mededeeling. tensmaken.) Zéér verfrisachendl wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker ala het heet U. een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) smaakt verrukkelijk DE OR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. daat zou willen medebeslissen over stra tegie ert tactiek van den veldheer. Een en ander neemt niet weg, dat een vrijwillig overleg inzake arbeidsvoorwaar den en andere belangen van het personeel tusschen directie en personeel in een mede door dit personeel- gekozen vertegenwoor diging ter bevordering van den bedrijfs- vrede kan strekken en tot verbetering van de arbeidstoestanden kan leiden. 'Zulk vrij willig -overleg, dat in ons land en in het buitenland reeds uitnemende resultaten heeft opgeleverd, wordt echter hier te lande tegenwoordig belemmerd' door de tactiek van vakvereeniglngen, die meenen, de le den der fabrieksvereenigingen eensdeels te moeten gebruiken als spreekbuizen, ander deels dezen te moeten verbieden, een oor deel in loonkwesties uit te spreken. Vooral echter wordt een uitbreiding van dit overleg ernstig in gevaar gebracht door het streven naar wettelijk verplichte onder nemingsraden op het voetspoor van de re gelingen, die men in Duitschland-, Oosten rijk en Rusland op dat stuk heeft getrof fen. De wettelijk verplichte ondernemings raden- hebben in de geciteerde landen in geen enkel- opzichjt tot socialen vrede of oeconomische opleving bijgedragen, doch wel het bedrijfsleven ernstig benadeeld Het Sabamg-dok. Gistermorgen is het 5000 tons Sabang- dok, gesleept door de sleepbooten „Willem Barentsz" en „Vlaanderen", van Bureau Wijsmuller, van IJmuiden naar Sabang vertrokken. De ex-Kroonprins btj baron Gevers. (Schriftelijk beantw. vragen.) Op de vragen, vafi, den heer Vliegen be treffende een door den Nederlandschen gezant te Berlijn aan den gewezen Duit- schen Kroonprins aangeboden maaltijd antwoordde de Ministerie van Buitenland- sche Zaken: Het uit de „Welt ami Montag" in de Ne derlandsche dagbladen overgenomen be richt heeft aanleiding gegeven tot een ver zoek om inlichtingen aain den Nederland schen gezant te Berlijfi. Ui't de .inlichtingen blijkt, dat baron Ge vers in het laatst van Mei den voormaligen Kroonprins en de Kroonprinses, die vroe ger aan het gezantschap verkeerden, te dineeren heeft gevraagd, nadat hem geble ken was, dat dit hun aangjenaam zou zijn en dat daartegen bij het Departement van Buitenlandsche Zaken te Berlijn geen be zwaar bestond. Het diner had geen offi cieel karakter en daaraan -werd dienten gevolge slechts door bekenden van de vorstelijke" gasten deelgenomen. Het Ne derlandsche Departement van Buitenland sche Zaken was echter door den gezant niet geraadpleegd: het bericht in enkele bladen dienaangaande was onjuist. Cumulatie Jaarwedde en pensioen. (Schriftelijk beantw. vragen.» Op de -vragen van den heer Ter Hall betreffende wijziging der Pensioenwet 1922 in verband-met de cumulatie van jaarwedde en pensioen antwoordde de Mi nister van Financiën: Aan de Pensioenwet 1922 ligt, behou dens één uitzondering, het beginsel ten grondslag, dat wedde en pensioen onbe perkt cumuleeren. Deze uitzondering is uitgedrukt in art. 67 dier wet en heeft al leen 'betrekking op 't in art. 43 (2) bedoelde pensioen, dat wordt verleend' uit hoofde van opheffing der betrekking of een nieuwe organisatie van het dienstvak. In het aangehaald geval en in onderscheidene soortgelijke gevallen, die dén Minister be kend zijn, is mitsdien geen sprake van een „als vrijgevig beschouwde opvatting" van den Pensioenraad: deze past slechts de wet toe. Intusschen is dit punt onder de oogen gezien in het wetsontwerp tot wijziging der Pensioenwet, dat bij den Raad van State aanhangig is. - De Kruiser Java. Vtagen van Kamerleden. Het Tweede Kamerlid Ter Hall- heeft den minister van marine de volgende vra gen gesteld: 1 Is het juist, dat de te Vlissingen in aanbouw zijnde kruiser „Java" gebouwd wordt naar plannen en ontwerpen van de Germania-werf te Kiel? 2. Zoo ja, sluit zulks dan óók in, dat die Duitsche werf zoodanig toezicht heeft over den bouw, dat door liaar directie beslist wordt, welke materialen voor het schip mo gen gebruikt worden en daardoor in de ge legenheid is, de Duitsche fabrieken te be- voordeelen met eventueel e uitsluiting van de Nederlandsche industrie? 3. Is den minister het geval bekend^ waarover dézer dagen in „De Standaard' is geklaagd- door een Nederlandsch fabrikant, die al eerder leveringen ten behoeve van onzen vlootbouw had verricht, dat, toen deze fabrikant zich wendde tot den Nederland schen ingenieur, speciaal- belast met het werk betreffende den aanbouw van de „Java", met eeo sollicitatie naar de van zijn artikel ten behoeve van- de „Java de fabrikant van den ingenieur ten ant woord kreeg, dat hij bij hem rdet -terecl was, doch bij de Germania-werf te Kiel offerte behoorde te maken en dat ny, mg riieur, trouwens wel met zekerheid kon zeg gen, dat het door den fabrikant aangeboden artikel door dezen -niet geleverd mocht wor den, doch de leverantie aan een Duitsche fabriek was opgedragen? 4. Acht de minister het oorbaar, dat. de Germania-werf te Kiel, ook al wordt dan het schip gebouwd volgens haar plannen ën ont werpen, haar toezicht op den bouw gebruikt om de Nederlandsche nijverheid te weren of te bemoeilijken? W. H. Vliegen. Het Hbl, is gemachtigd' mee te dieelen dat de heer W. H. Vliegen, voorzitter der soc.-dem raadsfractie, zich in Novem ber a.s. in Den Haag metterwoon Vestigen en dientengevolge tegen dien tijd ontslag nemen zal als lid van den Raad. De heer Vliegen zei, „dat zijne fractie over jonge leden beschikt die, als zij daar toe in de gelegenheid worden gesteld, zich als uitnemende krachten zullen ont plooien, vandaar dat hij zijne raadsfractie met gerustheid verlaat, om zich in Den Haag met de borst op ander parlementair werk te kunnen toeleggen." De heer Vliegen zal de debatten over de begrooting 1926-'26 niet meer meema ken. Hij zal als raadslid worden opgevolgd door den heer J. H. Huybers, voorzitter van den Amsterdamschen Bestuurders- bond en van de afdeeling Amsterdam van den Nederlandschen Sigarenmakersbond. Brommert en Van 't Reve ln vrijheid gesteld. Maandagavond te half acht kreeg de lei ding der Communistische Partij te Am sterdam telefonisch bericht dat aan de communisten Brommert en Van 't Reve, tijdens de staking in Twente gearresteerd en te Almelo in voorloopig arrest gesteld, plotseling de vrijheid was hergeven. Een aantal hunner geestverwanten heeft hun gisteravond omstreeks elf uur aan het Centraal Station ontvangen. Zingende trok men daarna in de richting van het P.A.S.- gebouw in de Planta^e-Parklaan. Tijdens deze wandeling heeft de politie eenige malen, toen het zingen niet werd gestaakt, de volksoploop uiteengedreven. 0 Het bezoek der Amerlkaansche oorlogsschepen. Men schrijft uit Alkmaar aan het HbL: Ter eere van de Amerikaansche officie ren en adelborsten aan Alkmaar hadden vele ingezetenen d$ nationale driekleur uit hun woningen gestoken. Van Stadhuis en Waagtoren woei naast de Nederland sche driekleur de 'Amerikaansche vlag. Lang voor de aankomst der boot van de „Alkmaar Packet" was het op straat een bijzondere drukte, die haar hoogtepunt vond in de nabijheid van het Stadhuis. Te ongeveer 2 uur kwam het Amerikaansch gezelschap alhier aan onder de opwekken de tonen van het Stedelijk Muziekcorps. In zijn welkomstwoord gaf de Burge meester, mr. dr. C. Wendelaar, een be knopt overzicht van Alkmaar's historie en wees er op, dat voor ons Amerika het land is van jonge frischheid, het land, waar in tegenstelling met zoovele andere het voor verderen arbeid onmisbaar kapi taal door de natuur zelf voor iederen ar- heidslustigen beschikbaar wordt gesteld. Nadat de Commandant van de „Arkan- sas", de heer Shout, bedankt had voor de vriendelijke ontvangst en geconstateerd had dat Alkmaar de wieg van de Neder landsche gastvrijheid was geweest, be treurde hij het, dat het vele, dat men te- zien zou krijgen, niet geheel zou „ver werkt" kunnen worden. Hierna vertrok het gezelschap naar den muziektuin alwaar de dames Stroïnk en Van Deventer, benevens een aantal jonge meisjes zorg hadden gedragen voor een op^&st «en wel voorzien en echt .Holl-andschen koffie-maaltijd mede' in orde hadden helpen brengen. Na den Burgemeester voerde hier nog de hoer W. M. H. Pels ais vioe-voofzifcter van „Alcmana Vereeniging ter bevorde ringvan het Vreemdeulge^erk^ het woord, die dankte voor de aan de vereeni- 5 1° ('°°h zijnerzijds, spe ciaal do diames, dankte voor de vt-rLe-ende medewerking bij deze ontvangst. Ten slotte dankte wederom de oomman- dant van de „Arkansas" voor de hier be toonde gastvrijheid; zijn toespraak werd met „cheers door'de adelborsten beant woord. Gedurende deze lunch deed zich het stedelijk muziekoorps hooren en vertoon de zich een eskader van Marine-vliegtui gen. Voor het vertrek per extra trein werd nog een wandeling door de stad gemaakt waarbij verschillende ingezetenen, die goed Engelsch spraken, als gidse© f^. geerden. Het gemeentebestuur had zorg gedra- gen dat op de kaasmarkt door de kaasdra. gers een demonstratie werd gegeven. Den officieren en adelborsten werd t]8 herinnering aan dit bezoek een speciaal voor dit tochtje geschreven boekje ter hand gesteld, geschreven dloor den heer A. Koelma, gemeente-secretaris, hetwelk blijkbaar zeer op prijs werd gesteld. D© Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Juni 1924 34.538.616.64 opgebracht <Li. 1.10 1^. lioen minder dan in Juni 1923. Over het eerste halfjaar '24 was de opbrengst 208.963.162.227j, dJ. 9.7 niillioen minder dan in de eerste helft vam 1923. Bakkers-nachtarbeld. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn onder leiding van den minister van Ar beid, H. en N. gehouden vergadering zjjn advies vastgesteld omtrent het bij dien Raad aanhangig gemaakte voorontwerp tot wijziging van de bepalingen van de Arbeidswet betrefeinde den arbeid in brood bakkerijen. Een meerderheid in den Raad. (23—8) achtte het in afwijking van het voor ontwerp niet gewenscht in de Arbeidswet het daarin vervatte verbod van nachtaiu beid voor den broodbakkerspatroon te doen vervallen. In het bestaande vervoeren verkoopverbod van versch brood werd voor alsnog geen afdoende waarborg gezien voor de handhaving van het verbod van nachtarbeid voor den'gezel, wanneer men den patroon zou veroorloven des nachts te werken. Eveneens had een kleine meerderheids in den Raad (16—18) bezwaar tegen het in het voor-ontwerp belichaamde denk beeld voortaan in alle broodbakkerijen toe te staan om 6 uur des morgens met den gewonen- bakkersarbeid te beginnen. In den aanvang der vergadering heeft de voorzitter medegedeeld, dat het in zjjn voornemen lag, binnenkort een commissie uit den Raad uit te noodigen, prae-advies' uit te brengen omtrent de vraag of het wenschelijk is in de organisatie en samen stelling van den Hoogen Raad van Arbeid wijzigingen aan te brengen. „De Morgen". Naar het „Centr." verneemt, ral het nieuwe Kath. dagblad „De Morgen" zeer waarschijnlijk 6 Sept as. voorgoed gaan verschijnen. Faciliteiten einddiploma hoogere handelsscholen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter algemeene ken nis, dat aan het einddiploma der erkende hoogere handelsscholen de navolgende faciliteiten verbonden zijn ten opzichte van verschillende functies: a. het recht om mede te dingen naar eene plaatsing bij de opleiding voor officier van idministratie 'bij de Koninklijke marine; b. het recht op toelating tot het vergelijkend ïxamen voor surnumerair der registratie en domeinen-; c. het recht op toelating tot bet examen A voor surnumerair der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen; d. het recht op toelating tot bet examen voor -;urnumerair der grondbelasting; e. het recht op toelating tot het examen A voor adspirant-verificateur der invoerrechten 3n accijnzen; f. het recht op toelating tot het notarieel examen; g. bet recht op deelneming aan het schif- ■ingsonderzoek voor - candidaat ambtenaren voor Chineeeche en Japaneche zaken; h. -bet recht op deelneming aan bet schiftinup- inderzoek voor candidaat-ambtenaren bij den Dienst der in- en uitvoerrechten en accijnzen in Nederlandsch-IndiS; i. het recht op deelneming aan het schlftings- -nderzoek voor candidaatrgezaghebber bij het Binneniandsch Bestuur in Nederlandsch-Indié; k. het recht op^vrijstelling van de toelatings examens voor en voorrang bij benoeming tot ie navolgende betrekkingen bij de tie van den dienst der posterijen, telegrzb0 jn telefonie: kantoorbediende, teb-grahst' tele fonist, bureelambtenaar; 1. vrijstelling van het examen voor klef'1 hil ie Departementen van Algemeen Bestuur; m. het recht op toelating tot het examen voor klerk -bij 's Rijkswerf; n. vrijstelling van het examen voor klerk ter secretarie der gemeente Amsterdam; o vrijstelling van het examen voor leerling* ivlerk bij de Nederlandsche spoorwegen; p. vrijstelling van het examen voor tijdelijk klerk bij de Rijkspostspaarbank. Een kroonprins gevraagd. Het „Petit Journal" betreurt het Frankrijk niet een prins bezit, zooals En geland, die als propagandist dienst kan iloeu. „Daar de prins van Wales geen I®3* heeft te torsen en geen -verantwoordelijk* heid draagt, kan. hij komen en gaan, spr®" ken, glimlachen, handen schudden, rijo hoed afnemen, de sympathie der menigte opwekken, de jonge meisjes doen droo- men, oude dames in verrukking brengeD, bjj de jongelieden een wedijver in moedi goed gedrag en sierlijkheid doen ontbranr den en bij de ondlerdanen zijns vaders be- toogingen van loyaliteit opwekken, welke geschikt zijn om bij de massa een gezon den geest levend te houden; hetgeen hem niet verhindert bij gelegenheid achter de coulissen een officieuse rol te spelen, ia* dien men althans de geruchten moet g«" looven, die er op het oogenblik loopen omtrent zijn betrekkingen met Mbo- Donald'.Dit alles vertegenwoordigt een kracht, en het is jammer dat Frankrijk daar niets tegenover stellen kan. Het ont breekt Frankrijk aan iemand die de rol van superieur-propagandist kan spelen» welke de Briisch© troonopvolger zioh m®t zooveel gratie vervult. Frankrijk heeft weliswaar Cécile Sorel en Mistingiuet, maar dit is onvoldoende".

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2