Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS u- VAN DONDERDAG 17 JULI 1024. Door het raadslid G. H. A. v. d. Hust- Heeroma is verzocht in de eerstvolgende raadsvergadering te inogen interpelleeren over de kermis. Te Amsterdam slaagde voor het examen Handenarbeid, diploma li, onze vroegere plaatsgenoot, de heer L. die Snaijer. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen slaagde voor tweeden stuurman gfoote stoomvaart de heer J. Weering alhier. Voor de Staatsaote Boekhouden L. O, slaagden op 15 Juli o.m. de heeren A. van der Bunt en J. L. J. Bastdng, beiden leer lingen van den heer A. v. d. Meij, leeraar Boekhouden alhier. Concert te geven door het „Stedelijk Muziek, corps" (directeur Jb. ter Hall), op Vrij dag 18 Juli 1924, des avonds hall negen, in de muziektent Programma: b. „Aagelea Scènea Pittoreaques" Maaaenet No. 2 en 6 zullen worden uitgevoerd op het concours te Beemster op 24 Aug. as. De Vlotbrug bij aan de Kool. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben in hun: zitting van Dinsdag de voordracht tot het verleemen vjm een sub sidie van 15.000.ten behoeve van een vlotbrug aan de Kooij aangenomen. Mali Hr. Ms. Heemskerck. Brieven, oouranten, etc. bestemidl voor Hr. Ms. Heemskerck, moeten beden voor het laatst geadresseerd worden naar Odde (Noorwegen). Laatste buslichting 6.30 ten postkantore; voor de stadsbussen 3e lich ting. Deze mail sluit heden 17 Juli Ver dere zendingen moeten worden geadres seerd' naar Balholmen (Noorwegen); dé laatste lichting voor deze mail heeft plaats Zondagmorgen 6 uur; stadsbussen Zater dag lichting 4. Verdere opgaven volgen. n „Het Vrije Strand". Gisteravondl had' in de zaal van den heer Vani Weelde aan het Koningsplein de reeds aangekondigde vergadering plaats ter op richting van de vereeniging „Het Vrije Strand1". De voorzitter heette de aanwezigen namens de Redactie van de Heldersche Courant welkom en zette nogmaals uiteen, wat haar geleid' had tot het voeren dezer aotie. Verleden jaar Was het verdrinken van Kroonstuiver het sein om te trachten door organisatie de veiligheid van baders en zwemmers en ook de andere strandbezoe- kers beter te verzekeren, Ben oproep had reeds dadelijk succes, döch het reeds ge vorderde seizoen len het slechte,weer waren oorzaak, dat het nieuwe jaar werd' afgewacht. Thans is de zaak opnieuw aan de orde ge komen en hoopt men te slagen. Een voor loopig bestuur vormde zich reeds. Belang stelling is er wel, doch het is nu eenmaal moeilijk de menschen naar een vergadering te krijgen. Vandaar, dat ondanks de geritnge opkomst, er alle aanleiding is om de zaak voort te zetten. De bedoeling is het stiohten van >een vereeniging van stra'ndbezoekers en de vorming van een reddingsbrigade. Natuurlijk zal t. z. t. een beroep worden ge daan op den steun van het Gemeentebe stuur, omdat het hier een algemeen belang geldt. Uit de vergadering werd daarop gewezen op de wenscheljjkheid om contact te zoeken met de Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding-Maatschappij; het voorl Bestuiur zou hiermede rekening houden. Met algemeen© stemmen werd daarna' tot de oprichting besloten. Voorts werd vastgesteld, dat de 'contribu tie zal bedragen tenminste één gulden per jaar. Alleen gezinshoofden zullen betalen. Op deze wijze kan de contributie voor nie mand een bezwaar zijn. Natuurlijk moet een froot ledental de vereeniging financieel rachtig'niaken. Men zal dan ook krachtig propaganda voeren. Op het strand! en waar dit succes belooft, zullen strooibiljetten worden verspreid, inhoudende een opwek king om lid te worden'. Daarnaast zal ook persoonlijke propaganda worden gevoerd:. Zij, die zich reeds voorloopig voor het lid maatschap opgaven, zullen zonder tegen bericht als lid worden beschouwd' en inge schreven. Als men slechts algemeen het groote belang der vereeniging inziet, zal de zaak zeker succes hebben. Besloten werd voorts het Bestuur te doen bestaan uit ten minste 5 en ten 'hoogste 9 leden. Met algemeene stemmen werden de leden van het voorloopig bestuur als zoo danig benoemd en werden de functies als volgt verdeeld: M. H. Klerk, voorzitter; L. v. d. Leeuw, secretaris;H. J. Marinus, penningmeester; J. Jager en M. J. W. 'emks, l©den. De aanwezige 'bestuursleden fatten hun functie,voorloopig aan. Men kan bij de bestuursledten voor bet lidmaat- ^bap aanmelden, alsook aan het Strand èn aan het bureau van ons blad. Het bestuur zal een ontwerp-reglement maken', overeen- romende met dat van, soortgelijke vereeni- gmgen. t. z. t. zal dit in een tweede ver gadering in behandeling komen. Voorloopig We^ zonder reglement gewerkt kunnen ?ni bfet bestuur werd' nog gerechtigd °mi, indien noodig, namens de vereeniging te adtfesseeren. Nadat de heer Marinus nog dank had 'gebracht aan de Heldersche Cou rant voor het genomen initiatief, sloot de voorzitter onder dankzegging de vergade ring. Alle aanwezigen gaven zich ais lid op, De Rijwielbelasting. Zooals wij reeds mededeelden, zal de belasting voor de rijwielen met 1 Augus tus a.s. ingaan. Deze belasting wordt aan 'de postkantoren betaald, en men ontvang daarvoor een plaatje, dat aan het rijwiel moet worden bevestigd. Wij kregen een rijwielplaat je ondier de oogen en meenen enkele opmerkingen daarover niet achterwege te mogen laten, Het zijn sierlijke koperen plaatjes, voor zien van de letters'R. W. B. (Rijwielbe lasting), het jaartal 1924, en den naam Nederland. Zij' kunnen zonder meer niet op het rijwiel bevestigd worden; ter weerszijden van het plaatje zitten twee openingen aan een klepje, deze klepjes worden omgebogen en door de openingen kan men een kettinkje of riempje halen, waarmede het plaatje op het rijwiel be vestigd wordt. Dit brengt dus, boven de kosten van de belasting a 8.—, nog een extra-uitgave voor den fietser mede. Naar men ons mededeelde zijn hiervor reeds kettinkjes in den handel. Van rijks wege worden deze kettinkjes evenwel niet verschaft. De plaatjes zijn het eenige bewijs, dat de belasting betaald is; zij zijn ag. ge- stansd, djw.z. de letters en het cijfer zijn en relief in het koper gedrukt. Het is een heel klein kunstje die plaatjes na te ma ken, zoodat, vreezen wij, in dit opzic'h' een winstgevende industrie kan ontstaan, Ook Is de kans volstrekt niet uitgesloten, dat de plaatjes eenvoudig van de rij wielen worden afgehaald, waardoor de rijwiel-eigenaar geen enkel bewijs meer heeft en dus opnieuw zijn belasting be talen kan. Een derde bezwaar is, dat de belasting voor 1924 ten volle moet worden betaald, terwijl het rijwielseizoen' nog hoogstens 15 2 maanden duurt. Een vierde bezwaar is, dat families met bij voorbeeld drie rijwielen vooralsnog zeer goed zich kunnen redden met een of twee plaatjes, die dan telkens kunnen worden afgenomen. Het is intusschen mogelijk, dat omtrent de bevestiging der plaatjes voorschriften bestaan, maar noch ten postkantore, Vioch ten (kantore van den rijksontvanger kon men ons hieromtrent inlichten. In ieder geval lijkt ons het experiment met deze plaatjes, die geen enkel speci fiek kenmerk dragen, dat ze voor verval sching waarborgt, hoogst gevaarlijk, en wordt hiermede de deur open gezet voor allerlei fraude. Van 16 Juli af zijn deze rijwielmerken ten postkantore verkrijgbaar. Zij zijn be stemd' voor gewone rijwielen en rijwielen met z.g. hulpmotoren, dus niet de motor fietsen, doch gewone rijwielen, welke een motor hebben naast het achterwiel, aan een stang van het frame, aan het stuur of bij het zadel. Deze rijwielbelasUng was aanvankelijk bestemd om te worden ge- ind op die pèrsoneele belastingbiljetten; zij die hiervoor reeds aangifte deden of zelfs de belasting al betaalden, kunnen zich wende tot de belastingadministratie (inspecteur). Erg hard ging de verkoop Woensdag in de groote steden nog niet Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In Juni werd de Leeszaal bezocht door 489 mannen en 78 vrouwen, totaal 667 personen. Uitgeleend werden322 studie werken, 1361 romans en 904 kinderboeken; totaal 2587 banden. Aangeschaft werden de navolgende werken: Gobius: Het reddingwezen aan de Nederlandsche kust Obbink: OpbijbelschenbodemPenning: De laatste worstelingReeHet bedrijf en de administratie van effecten en bankzaken; v. RielEen overzicht van verbrandings motoren; TielrooijDe Fransche literatuur sinds 1880. Ten geschenke ontvangen: Arkenbout Schokker: De samenstelling van schepen. Fabius: Het bankwezen in Nederl. West-Indil Hirschfeld: Het ont staan van het moderne bankwezen in Nederland. Mars: Der Schiffskompas und der Schiffsmagnetismus. OostingInleid, t. d. technische thermodynamica; Tissot van Patot: Scheepsstoomwerktuigkunde 2 dln.; idem: De stoomturbine; Voogd: Het onderwijs en de alcohol; Verslag v. h. hoofdbestuur der Nederl. Z. Afrikaan- sche vereeniging; Nederlanders over plaatselijke keuze in Amerika; Verslag v. h. bedrijf der staatsmijnen in Limburg, over het, jaar 1923. Verslag v.d. toestand der gemeente Helder, over het jaar 1922. Van 1020 Juni was de Leeszaal en van 1028 Juni de uitleoning wegens schoonmaak gesloten. Provinciale Staten van Noord-Holland. In d!e Dinsdag voortgezette zomerzit- ting der Prov. Staten van Noord-Holland kwam o.a. aan de orde het verzoek van de Noordhollandsche vereeniging Het Witte Kruis om subsidie ten behoeve van de wijkverpleging. De heer Kooiman (Ged. Staten) zeide, naar aanleiding van eenige opmerkingen in het rapport van de desbetreffende com missie,, dat de salarissen voor de ambte naren niet te hoog zijn. De malaria is in iet afgeloopen jaar aanmerkelijk minder geweest dan' 'in vorige jaren. Over de ja ren 1921 en 1922 heeft de provincie 35.000 bijgedragen voor de bestrijding van de malaria. D» heer Abrahams oefende critiek op iet beleid van de centrale oommissie van Het Witte Kruis; deze commissie laat soms de afdeelingen een jaa» lang op het laar toekomende subsidie wachten. Spr. raf in overweging, een subsidie uit te toeren tot een bedrag, dat werkelijk noo dig is, maar ten hoogste 16.000. De heer Kooiman nam de woorden „ten tioogste" over. Aldus gewijzigd werd het voorstel aangenomen. Ingezonden Mededeellng. Zonder stemming werd aangenomen het voorstel ten aanzien van oen verzoek van Het Witte Kruis om subsidie ten behoeve van de zuigelingenbescherming. In de middagzitting was eerst aan* de orde het voorstel tot het bouwen van een vlotbrug nabij De Kooy. De heer Bosman (V-B.) uitte verschil lende bezwaren. 'Hij achit deze brug be lemmerend voor het scheepvaartverkeer. Dan is er het beheer, hetwelk men aan Helder wil opdragen, hetgeen spr, zon derling acht waar voor Rijkswegen en overwegen toch het beheer bij het Rijk komt. De heer Verschure (R. K.) sloot zich hierbij' aan en zeide, dat zi. de scheep vaart miet name de binnenscheepvaart er "niet door bevorderd wordt. 'De heer Staalman (Chr. Dem.) verklaar de het juist te achten, dat de schoep vaart in deze niet gehoord: is: men legt de brug niet aan voor do scheepvaart, maar voor het verkeer te land. De schippers zullen misschien in 't geheel geen brug wen- schen. Spr. verdedigde daarna het voor stel van Ged. Staten. De heer Van Lennep (Ged. Staten) wees op het provinciaal belang, lm deze aange tegenheid en sloot zich aan bij de opmer king van den hoer Staalman wat betreft het niet vragen van advies uit scheep- vaartkringen. Spr. meende ook, dat in dien noodig de betrokkenen uit deze krin gen wel geadresseerd zouden hebben. 'Er is vervolgde spr., gesprokenover eventueels verordeningen van Heidér, doch deze gemeente zal dit zonder den Minister - niet kunnen bedisselen. Na repliek werd het voorstel goedge keurd met de aanteekening dat de heeren Bosman en Verschure hebben tegenge stemd. De 11e suppl. begrooting voor het P. E. B. in 1924 werd goedgekeurd1, nadert een voorstel om haar mot 818.000.te ver minderen, was verworpen. De R.-K. heer Burger meende, dat hierdoor enkelp gas fabrieken in gevaar kwamen en de a.-r. heer Colijn meende, dat/led. Staten hun bevoegdheid overschreden als zij tegen den zin en den wil der gemeente met hun eigen licht komen. Do hoer Thomassen (S.D.A.P.) bepleitte werkverschaffing ter bestrijding der werkeloosheid, o.a. door het verbeteren van wegen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Vacantiezitting van Dinsdag 15 Juli. Dat zal op 19 Mei de arbeider J. v. B- ook wel gezegd hebben, toen hij een pak slaag opliep van zijn broeder P. v. B., kleermaker te dezer stede. Welke liefdevolle broeder te gelijk de vrijheid nam, de fiets van broer J. te beschadigen, door verscheidene spaken van voor- en achterwiel stuk te trappen. Bedoelde hardhandige broedter stond heden terecht en werd door den politierechter, in den persoon van Mr. Maassen, veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen. J. O. M., die zich op 18 Mei dn kennelijken staat op den openbaren weg te Helder be vond en dteswege door een surveilleerend po litieagent werd aangehouden, verzette zich met geweld tegen zijn overbrenging en werd' in zijn verzet gesteundi door F. v. L., die ook al niet veel sympathie voor dte gladde knoo- pen betoonde. De agent kreeg hulp van d'en inspecteur, terwijl daarentegen ook de vader van F. v. L. zich schaarde aan de zijde der opposanten. Proces-verbaal werd opgemaakt en de wederspannigen, heden terecht staande, werden veroordeeld: No. 1 en 2 ieder tot 80 of 30 dagen; No. 3 tot 10 boete of 10 dagen. De gestolen posttrommeL De Amsterdamsche politie Is er gister middag In geslaagd, nog twee medeplich tigen aan d'en diefstal van den posttrom- mel &et '21.000 te arresteeren, n.L T. en de V. Hiermee zijn vermoedelijk, laidus het HbL, alle medeplichtigen aan' den brutalen diefstal van vier December in handen van politie en justitie. Hongerstaking In de bijzondere straf gevangenis ln Den Haag. De heer B. de Ligt, redacteur van het orgaan „De Wapens neeri', schrijft: Maandagavond j.L vervoegde zich de va-, der van een der veertig gevangen dienst weigeraars bij den secretaris van het Inter nationale anti-anilitariistische bureau inDe Bilt met een brief van zijn zoon, waarin deze schreef: „Ongeveer tien jongens wei geren te eten. Ik eet ook niet. Vandaag is het de derde dag. Wij zijn het begonnen als protest, dat onze medemakkers op oei zitten en wij op zaal. Tevens protesteeren wij tegen de 'behandeling, dié ons wórdt aange daan." Dinsdagmorgen begaven zich dó anti-mi litaristen B. de Ligt en J. Giesen namens de sectie Nederland van de Internationale anti-militaristische vereeniging van het In tern. anti-milt. bureau naar den directeur van de bijzondere gevangenis om nadere in lichtingen. Deze verklaarde, dat inderdaad op 10 Juli de hongerstaking döor 10 der gevangenen was ingezet, dat er echter op 12 Juli nog slechts vier volhielden, en dat het nu alles voorhij was. Bovendien was de voedselstaklng niet absoluut, daar de weer- spannigen waren doorgegaan zich een en ander uit de cantine te yerschaffen. En ten slotte had' men te bedenken, dat al was het de gewoonte de jongelui op zaal' te plaatsen, zij: volgens den regel dn de cel geplaatst kon den worden. Op de vraag van de anti-mili taristen, ook de betrokken dienstweigeraars te mogen spreken, om zich een objectief oordeel over het gebeurde te kunnen vor men, vóór men de zaak in de pers zou pu- bliceeren, werd geantwoord', dot de directeur niet het recht had, dit toe te staan. Men wendde zich toen tot den vu orzitter van het college van regenten. T eze was uitsteddg. De secretariS»vt i dit r ;e beloofde echter telefonisch het, verzoe toelating te zul len overbrengen aan mr. Ledeboeir die bij afwezigheid van den voorzitter in deze te beslissen had. Een uur later weer opgebeld, berichtte hij, dat de heer Ledeboer een be zoek aan de dienstweigeraars voor het ge melde doel niet kon toestaan. Hij deelde mede, d'at er op dit oogenblik nog één dienstweigeraar weigerde te eten, doch dat deze, P. Z., volgens oordeel van den dokter daarmede vandaag wei zou op houden. De anti-militaristen waren met deze weigering niet tevreden en besloten, zich officieel tot het college van regenten en tot d'en minister van justitie te wenden. Dit •temeer, daar zij aangaande P. Z. het vol gende bericht ontvingen: „P. Z. kan niet tegen de cel. Ais hij d'aar lang in moet zit ten, wordt hij gek. Dit is niet overdreven, maar zuiver de waarheid. Wanneer men hem tart, wordt hij wild. Mét het gevolg, dat hij in het cachot in het dwangbuis wordt geboeid:. Hij heeft toen den majoor der ge vangenis gewaarschuwd, dat hij een moord beging, maar niets hielp. Hij heeft toen de touwen op den muur doorgescheurd en met zijn bloed' op den muur geschilderd: Moord! Naderhand heeft hij een kruis in zijn borst gesn,eden en ook zijn hand beschadigd' op dezelfde manier. Toen waren zijn geest vermogens geschokt en moest 'hij naar de ziekenzaal. Nu is hij bij ons op zaal." Daar oontróle van deze berichten van officieele zijde werd geweigerd, besloot men van 'anti-militaristische zijde, deze berichten te publiceeren in den verin, waarin zij ont vangen zijn. Zedenmisdrijven. In het huis van bewaring te Maastricht zijn op het oogenbli'k 19 personen inge sloten, allen beschuldigd van min of meer ernstige vergrijpen tegen de zeden. Bijna allen zijn afkomstig uit de mijnstreek. De oorzaak van al deze zedenmisdrijven kan voor een groot deel worden toegeschreven aan de treurige toestanden die in de mijnstreek bestaan op het gebied van het kostgangerswezen, toestanden die alle be schrijvingen tarten. In de jenever gestikt Aan den Anreeperweg te Assen ls het lijk van D. P. gevonden. De man is in de jenever gestikt. Toen hij het laatste café verliet, verkeerde hij' sterk otnder den in vloed van sterkedrank en hij nam toen nog 8 maatjes jenever mee. Een schietpartij. Ruim twee Jaar gelpden woonde in de Laurierstraat te Amsterdam een echtpaar waarvan de man dikwijls zijn vrouw mis handelde, Aan dien toestand werd voor loopig een einde gemaakt, doordat de man, na een vonnis, werd opgezonden naar het krankzinnigengesticht aan den Dolder. Eenigen tijd geleden is hij daar ontslagen en maakt het zijn vrouw, die scheiden wij, steeds lastig. Hij wil van haar geld hebben en komt daarivoor telkens aan zijn vroegere wo ning, waar nu een ander gezin woont en waar juffrouw De Vries oommensale is. Bij de twisten, die bij dergelijke be zoeken ontstaan, wordt de vrouw bijge staan door de buren. In.den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks een uur kwam de man weer in de Laurierstraat. Hij sloeg een plankje, dat in de voordeur was gespijkerd in plaats van ruit, weg en wist daardoor de straatdeur open te imaken4 Op de eerste verdieping gekomen, trachtte hij de woning binnen te gaan. De bewoners waren, evenals de buren, wakker geworden. De bewoonster was imet haar kindje al op het baloon gevlucht. De buren' van twee en drie hoog waren op het portaal van twee hoog. Ook beneden aan de straatdeur waren van de overzijde buren komen aanloopen en .men sommeer de den man heen te gaan. Reeds stond een emmer water gereed om als aanvals wapen te dienen, toen plotseling het over halen van een haan van een revolver werd gehoord. De bewoners boven1 weken uit en daarop klonk een schot. 'De kogel doorboorde de trapleuning. Meteen daarop klonk een1 tweede schot dat naar beneden werd afgevuurd, de kogel beschadigde de voordeur en schampte een jongen aan den arm. In tusschen was de politie op het gerucht af gekomen. Deze rekende den vermoede- lijken dader in. Bij fouilleering werd een kleine revolver op hem gevonden. Bij het verhoor heeft hij verklaard niet te hebben geschoten. Er is tweemaal op hem gescho len en toen heeft hij de revolver, die weg geworpen werd, opgeraapt en bij zich ge stoken. De politie meent echter, dat van deze bewering niets waar is. Door toeval lige omstandigheden ls geen van de tal rijke aanwezigen door kogels getroffen. De twistlustige man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Heit Goudschip. In de haven van Terschelling Is aange komen het Nederlandsche Bergingsvaar- uig „Gerard", waarmede volgens een nieuwe vinding bergingswerkzaamheden zullen worden beproefd op het goudschip Lutine". Spoorwegongeluk. Bij een ongeval met een trein van de Canadian Pacific Imperial Ltd. te Wa- pella (Saskatchewan) werden 17 personen gedóod. Met een zetje. Zaterdagnamiddag kwam de motorwagen uit Kampen, die om 5.46 aan het station Zwolle moest arriveeren met ongeveer een kwartier vertraging binnen. De be stuurder kon te Kampen den wagen ntet in beweging krijgen, waarna 't geheeie Kamper dienstpersoneel werd opgeroe pen om 't voertuig eerst een eindje voort te duwen. Toen dit niet gelukte_kwam men op het denkbeeld een bagagewagen in be weging te brengen en deze op den motor wagen te laten loopen. Het logge voertuig kwam daardoor in beweging, en de motor deed het verdere wérk. Een moeilijke redding. Naar wij in de „Cape Times" lezen heb ben de beide Nederlandsche sleepbooten ,,U trecht" en „Friesland" bij: Port Eliza- beth, ten Oosten van Kaapstad, met gewel dig zwaar weer te kampen gehad. De beide sleepbooten waren van Java onder weg naar Walvisoh Bay via Mauritius en vervoerden voor de havenwerken aldaar een grooten baggermolen en vier modder bakken, ieder bemand met twee opvaren den. Twee dagen lang hadden de schepen te kampen met geweldige hooge zeeën, als gevolg waarvan de vier modderbakken lossloegen. Drie konden weer door de „Friesland" opgehaald worden, maar de vierde geraakte in zinkenden toestand. De twee opvarenden werden dloor eeai ter as sistentie uitgezonden boot, de „Travellar", op het allerlaatste oogenblik gered. Per flets door een spiegelruit Een dame, die per rijwiel de Zeestraat te Zandvoort afreed en de Haltestraat in wilde rijden, raakte het stuur over haar rijwiel kwjjt. Met volle vaart vloog zij door de groote spiegelruit van de etalage van den winkel d'er firma Snatlager. De wielrijidster werd ernstig-aan gelaat, on derliep, vingers van de linkerhand en aan den linkerarm verwond. Auto-botsing. Te Delft is Maandagnachtomstreeks twaalf uur op den Oostsingel een auto van den heer Veder uit Roterdam, die met groote snelheid reed, nabij de Koepoort- brug in botsing gekomen met een grooten verhuiswagen van den heer Van Buren, die van de brug afreed, 'De auto liep eerst tecem. een boom, die vernield werd' en ver volgens tegen het huis van den heer Vijl- brief, waarvan het raam werd vernield en een stuk uit den gevel werd geslagen. De auto werd zwaar beschadigd; een der in zittende dames, die enkele wonden had be komen, werd in het gasthuis verbonden. De overigen kwamen met den schrik vrij. Verdronken. Maandagmorgen werd uit het Noordhol- landsch Kanaal het lijk opgehaald van den 57-j.arigen schippersknecht J. Pool, die in dienst was bij de firma Nol en Visser te Alkmaar. De man is Zondagnacht bij het aan boord gaan waarschijnlijk van de loop plank gegleden. Zijn horloge wees half twee aan. Een brutale diefstal op de tentoonstelling te Wembley. i - Een parel ter waarde van 15.000 gulden in Nederiandsch geld is dezer dagen uit een etui in de mijndfdeeling van het Australische paviljoen' op de British Empire Exhibition gestolen, in tegen woordigheid nog wel van eenige bezoe kers, die meenden, dat de goedgekleede man, die den parel uit het etui nam en er mee heenging, bij den „stand" hoorde. De parel is het eigendom van een be woner van Adelaide. Zijn docther had het toezicht op het tentoongestelde, doch haar aandacht werd afgeleid naar het andere eind van den stand, door twee mannen, die blijkbaar belang stelden in eenige ringen met opaal. Tenminste drie vrouwen hebben den diefstal geziener is een belooning uitgeloofd als zij zich aanmelden en behulpzaam zijn bij het opsporen van den dief. De ramp van de „Lismore*. In ons vorig nummer maakten wij reed# melding van de ramp van de „Lismore", het Zuid-Iersche schip, dat Donderdag nacht op de rotsen bij Waterford' liep en kantelde, waarbij 17 personen om het le ven kwamen. In de „Daily Ghronlcle" vinden we nu nog de volgende bijzonderheden: De „Lismore" verliet Cork Donderdag om 6 uur in den namiddag, op weg naar Birkeinhead en Manchester, en het eenige dat men sindsdien vernam was, dat één der opvarenden nabij Wexford' aan land was gekomen. De totale bemanning was 18 koppen sterk. Deze eenige overlevende John Carley uit Wexford, had 24 uur op een geïmproviseerd) vlot op de golven rondgezwalkt. Vrijwel zeker is de ramp aan den mist te wijten geweest. De „Lismore" was vol komen zeewaardig, een geheel nieuwe boot, die pks haar derde reis tusschen Cork, Birkenhead en Manchester maakte. Ze had' 271 stuks rundlv'ee, 66 schapen en een gemengde lading aan boord. Op de havenkade te Cork speelden zich na het bekend worden van de ramp roe rende tafereelen af. Tal van vrouwen en kinderen, familieleden der slachtoffers, bleven daar den geheelen Zaterdag jam merend en handenwringend bijeen, zonder dat 'echter eenig nieuws, hetzij in kwa den, hetzij in goeden zin, omtrent de „Lis more" was te krijgen. Wanhopig onder vroegen de wachtenden voortdurend de passagiers en bemanningen van binnen komende schepen, of ze berichten hadden van het verongelukte schip; zonder resub taat echter. Van de .^Lismore" ig totdusver slechte wat wrakhout aan de Ierscho kust aange spoeld. 1. „The Shepherd" Marsch Pikaar 2. Le Pré aux cleres" Ouverture Bérold 8. a. Rêverie Matron 4. Fantaiate Sur 1' Opéra „Afric&in?" Meijerbeer 5. Chant des Boie. Polka pour Piccolo (door den jongenheer Blom) 6. Grand Fantalaie de i' Opera .JLohengrin" Wagner Van je familie moet je 't maar hebben Herrie met de politie. V

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5