Eerste Blad. brand BUITENLAND BINNENLAND. KAREL 1 SIGAREN Np* 6890. DINSDAG 16 JULI 1924. 62ste JAARGANG. Lloht op voor puto's en fietsen i Dinsdag 16 Juli9.46 oor Woensdag 16 9.44 De conferentie te Londen. Mussolini heeft telegrafisch aan Mac Donald medegedeeld1, dat hij niet in de gelegenheid, is aan de conferentie te Lon den deel te nemen, maar zich door Rava, den minister van economische zaken, en d!e Stefani, dien min. van' fimnmfrifin, zal la ten vertegenwoordigen. Op de Londensche conferentie, die Woensdag begint, zal Kellogg, Ameri- kaansch gezant te Londen', gedelegeerde zijn met kolonel Logan, Amerikaansch waarnemer in die oommlsie van herstel, om hem ter zijde te staan. Owen Young, die Maandag te Londen verwacht wordt, zal als financieel deskundige hun raads man zijn. De regeling der deskundigen. Naar te Londen verluidt, steunen1 die ambtenaren van de Britsche schatkist de Londensche financiers in hun verzet om aan geen leening volgens het plan-Dawes mede te werken, tenzij Frankrijk zich ver plicht geen afzonderlijke sancties toe te passen. In dit verband wordt vooral de naam van Otto Niemeyer, den permanen ten ondersecretaris van de schatkist ge noemd. Deze tegenwerking moet zoover gaan dat volgens sommige geruchten Mao Donald tegen enkele ambtenaren discipli naire maatregelen zou willen treffen. Wwn rede van Vandervelde: De houding der Belgen. Bij de beraadslaging over de begroo ting vqn buitenlandsche Zaken in de Bel gische Kamer heeft de socialistische oud minister Vandervelde het woord gevoerd. Na aangedrongen te hebben op het an- muleeren der intergeallieerde schulden, sprak Vandervelde de hoop uit, dat Duitschland' ter conferentie te Londen zal zal worden uLtgenoodigd zoodra de ge allieerden tot een vergelijk zullen zijn ge komen, en dat, wanneer men over de vei ligheid der bezettingstroepen gaat spre ken, dit niet de Ruhrtroepen zal betref fen, die ongetwijfeld spoedig zullen wor den teruggeroepen, maar die, welke zich krachtens heb verdrag in het Rijnland be vinden. Sprekende over het handhaven eener militaire bezetting aan de Ruhr, vroeg Vandervelde of men werkelijk meent een volk van 60 millioen zielen tot in .het on eindige te verhinderen dat het zich wa pent. Wat die Belgen betreft, zij vormen een klein, bedreigd! land; zij kunnen slecht in vrede met hun buren leven. Zij hebben een defensief aocoord met Frank rijk gesloten* en moeten trachten een en- der met Engeland1 te krijgen. In Oannes had men destijds een hoog woord en weigerde het Engelsche aanbod. Thans spreekt men een andere taal en Frankrijk zoowel als Belgtè zouden zich gelukkig achten indien met Engeland het aocoord konden onderteekenen, dat men in Oannes heeft afgewezen. Ten slotte verklaarde de socialistische leider dat hij nog geen onbeperkt ver trouwen in den Volkenbond heeft. Bas als deze alle staten omvat en de gedelegeer den niet Slechts de. vertegenwoordigers der regeeringen maar ook van de volken zijn, zal hij aan zijn dioel kunnen beant woorden. Een verklaring van Hughes. Uit New-York wordt gemeld, dat Hughes in antwoord op een vraag omtrent het ont werpverdrag van den Volkenbond' in zake wederkeerigen bijstand, medegedeeld heeft, dat het voor de Amerlkaansohe re geering onmogelijk is zich daarbij aan te sluiten. Hij voegde er aan toe, dat Ame rika zijn bewapening vermindert en hoopt, dat andere naties hetzelfde zullen doen. Marx over het plan der deskundigen. Bij de ontvangst van de Duitsche jour nalisten heeft de rijkskanselier Zaterdag middag een toespraak gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de verwachtingen, ge wekt bij het bekend worden van het plan der deskundigen, voor een goed deel weer voor ernstige bezorgdheid en vrees heb ben plaats gemaakt. In den geest, welken wij uit de memorie meenden te moeten disttlleeren, hebben wij zonder verzuim met alle kracht gewerkt aan' de voorberei dingen, welke onzerzijds voor die uitvoe ring van het plan verelscht waren. Indien Poincaré in zijn jongste rede in dien Senaat inderdaad heeft ge zegd1, dat Duitschlandl nog niets gedaan hééft om wetten tot uitvoering van het plan tot stand te brengen, berust zulks op een volkoming miskenning van, en onbe kendheid met den toestand. Poincaré had beter kunnen weten als hij zijn licht bij de Fransche onderhandelaars had opgesto ken. Met vreugde mocht Stresemann vast stellen, dat ook in Frankrijk langzamer hand een zienswijze veld wint, welke de verwachting schijnt te rechtvaardigen, dat thans eindelijk de zoo lang nagestreefde en betwiste oplossing van het vergoedings- vraagstuk ztu, ringanUit de meedeolio- gen en verklaringen van over de grens meent Duitschlandl te mogen opmaken, dat de conferentie te Londen eindelijk van an deren aard zal zijn dan de voorgaande. DUITSCHLAND. Nieuwe instructies der Comnnmistiache Partij. Het „Bert Tag.*1 publiceert het volgen de uittreksel uit de nieuwe instructies dier Difltsche Communistische Partij, ge richt aan alle afdeelingen, betreffende de wijze van optreden van dien Rijksdag, enz. „Elk communistisch ld moet eraan denken, dat hij geen wetgever is die met andere wetgevers overleg pleegt maar dat hij een agitator van de partij is, die in het vijandelijke kamp wordt gezonden, om aldaar de besluiten der partij uit te voeren. De communistische afgevaardigde is niet tegenover het. geheel der kiezers, maar alleen tegenover de wettige of on wettige communistische partij verant woording schuldig. De communisten moe ten zooveel mogelijk gebruik maken van het reglement van orde. Waar dit niet gaat moeten zij een eigen reglement toepassen. Indien leden van de partij met geweld uit de zaal of van de tribunes worden verwijderd, moeten de overige parüjgenooten de vergadering in de war sturen. Bij het sluiten van elke vergade ring moet de Internationale worden ge zongen.'' ZWITSERLAND. Een spoorwegongeluk. Locarno, 14 Juli Een trein, waarin zich een groot aantal toeristen bevonden, is gedérailleerd, tengevolge waarvan één persoon werd gedood en 80 gewond. RUSLAND. ISTaar aan die Dni wordt gemeld, is er in Russische communistische kringen sedert kort -een levendige gedachtewwisseling gaande naar aanleiding van een brief van de leiders der oppositie aan het politiek bureau der party, waarbij wordt voorge steld, een einde te maken aan de verstrek king van gelden aan het uitvoerend co mité der derde internationale, voor subsi- dieering dier communistische partijen eo vakorganisaties in het buitenland'. In den brief wordt gewezen op de noodzaklijkheid voor den staat, om de grootst mogelijke zuinigheid1 te betrachten, ten einde de po sitie van de met zooveel moeite en opoffe ringen ingevoerde vaste valuta niet in ge. vaar te brengen, terwijl er tevens naar allé waarschijnlijkheid buitengewone uit gaven ten laste der openbare geldmidde len zullen komen in, verband1 met de on gunstige oogstresultaten. Tot de ondertee- kenaars van het voorstel behooren o.m. Preobrazjenski en Trotski. EGYPTE. De aanslag op Zagloel Pasja: Aangaande den aanslag op den Egyp- tischen premier Zagloel Pasja wordt nog gemeld, dat de kogel in de rechterlong is gedrongen. De premier dankt het 'be houd van zijn 'leven waarschijnlijk aan het feit, dat hij juist een bekende groette op het oogen'blik dat het schot afging. Hij groette daarbij op de Egyptische wijze door beide armen op te heffen. De kogel trof zoo eerst den arm, veranderde daar door van richting en drong de borst bin nen bij het sleutelbeen. De dader is onder sterke bewaking te Cairo binnengebracht. Reeds is men met zijn verhoor begonnen. BRITSCH-INDIK. Uit Delhi wordt gemeidi dét er In die gamsche (stad! gevechten tusschen Mos lims en Hindoes geleverd zijn. Er vielen zeven déoden. De politie herstelde ten slotte de orde, maar de winkels blijven gesloten. De oor sprong van de botsingen wordt toege schreven aan een moslim-jongen die wa ter gepompt had uit zekere bron, waarte gen die Hindoes in verzet kwamen. Zij sloegen den jongen dood. VEREENIGDE STATEN. Hevige boschbranden In CaliforniB. Londen, 18 Juli. Uit San Franoisoo wordt gemeld, dat de hevigste bosoh- brand, ooit in Californië voorgekomen, over een afstand van twintig mijl woedt in het „National Park" van Sequoia. Hout vesters hebben op 700 plaatsen in den staat branden gemeidi. Er is voor eëfi •groote waarde aan bout vernield. Steden en boerderijen wordlen bedreigd. BRAZILIË. De opstand. Volgens een bericht uit New York is te Washington een telegram van den Ame- rikaanschen consul te San Paulo ontvan gen, waarin deze mededeelt dat de op standelingen meester zijn van de stad', en aan de burgerij bescherming van leven en eigendom hebben toegezegd. De gou verneur van den staat San Paulo heeft de stad verlaten. De Brazillaansche opstandelingen zou den niet alleen meester zijn in de stad San Paulo, maar ook van de omstreken. New-York, 14 Juli. Volgons een be Ingezonden Mededeellng. richt uit Santos droegen de jongste ge vechten om St. Paul een wanhopig ka rakter. Men schat het aantal dooden on der de soldaten en burgers op 8000. Een granaat van dé opstandelingen trof het hotel Esplanade, dlat als hospitaal was in gericht en doodde acht burgera Vluch telingen bevestigen het bericht, dat 600 man regeeringstroepen, die verleden week uit Santos tot ontzet naar St. Paul gezonden waren, door de opstandelingen in dé pan zijn gehakt. Men schat de op standelingen te St. Paul op 84.000, de bondstroepen met de nog op weg zjjndie versterkingen op 24.000 man. KORTE BERICHTEN. Volgens berichten uit Mexico (City) is Herbert Vereker, een neef van burggraaf Jetiicoe, die in dienst was bij dé Mexi- cah Eagl© te Porticrodelland (Vera Oruz), door bandieten vermoord, omdat hij wei gerde hun geld te geven. Het lijk is naar Tampioo overgebracht. Naar het blad Pionier meldt, is er aan de Perzische grens een hevig gevecht ge leverd tusschen Turkemannen en Perzen. De Turkemannen, die den aanval begon nen1 waren, moesten zich terug trekken en lieten 800 doodén op -het slagveld achter. De Itallaansche kruiser „Mirabelte*1 is voor een kort bezoek in de haven van Le ningrad aangekomen. LUCHTVAART. MacLaren, de Britsche vlieger is, ter voortzetting van zijn vliegtocht om de we reld, uit Tokio naar Minato (stad in Iba- ragi, Japan) vertrokken. De vliegtochten om de wereld. Terwijl MacLaren, de Engelsche vlieger om de wereld, thans komt te staan voor een van de zwaarste gedeelten van zijn tocht, het oversteken, of liever over vliegen van den Grooten Oceaan, komen de Amerikanen, die dezen hinderpaal met de noodige tegenslagen reeds ge nomen hebben, nu te staan voor de min der lastige, doch toch ook nog verre van gemakkelijke taak om den Atlantischen ceaan over te steken. Na een dag op onthoud te Konstantinopel hebben zij Zondagavond Weenen bereikt, vanwaar zij Maandagochtend reeds vroeg naar parijs zijn vertrokken. Na een cirkel boven den Aro de Triomuhe gemaakt te hebben, zijn zij gistermiddag om luu te Le Bourget geland. Reuter seint d.d. 14 Juli uit Kushiro. op het eiland Hokkaido (Japan): De Britsche wereldvlieger Maclaren is hier aangekomen. Brand op de „Java". De Mij. „De Scheldé"- heeft een door haar uit Engeland ontvangen telegram doorgeseind naar het Departement van Marine dat, uit het Engelsch vertaald, al dus luidt: Vrijdagochtend te 10 uur brak een brandje uit in het ketelruim no. 8 van den kruiser „Java". De brand Is thans gebluscht De schade is niet zeer belang rijk. De voile-krachtproef is uitgesteld. Bij het Departement van Marine ls een telegram van de Maatschappij „De Schelde"1 te Vlisslngen ontvangen, blij kens hetwelk dé schade, aan den kruiser „Java" toegebracht, tengevolge van den brand, aanzienlijker is dan zich oorspron kelijk liet aanzien. v De kruiser is gisteren uit Glasgow op de terugreis naar Vlissingen vertrokken. (Commissie uniform- en dienstkleedlng. Bij resolutie van den Minister van Fi nanciën is ingesteld een oommissie, met die opdracht te onderzoeken, of een meer eoonomische wijze van vervaardiging, le vering en verstrekking van Rijkswege van alle uniform- en dienstkleedlng mo gelijk ls, voorts hare aandacht te wijden aan alle daarmede verband houdende aangelegenheden en ter zake een rap port uit te brengen. De Girodienst Naar het „Vad." uit goed© bron verneemt, •zal de heropening van den Girodienst niet voor half November plaats hebben. Elektrificatie spoorweg LeidenDen Haag. Wij vernemen dat begin Augustus dé electrische lijn Leideiv-Den Haag zal worden in dienst gesteld; voorlooplg zul len in plaats van de locaaltreinen Lei den—Den Haag, dé electrische treinen gaan loepen. Het traject zal worden aft gelegd In 18 minuten. Verkoop van Nederlandsohe schepen aan Turkije. Zaterdag 6 Juli ls op den Bosphorus aangekomen het s.s. Willis, door de Rot- terdamsche Lloyd, verkocht aan de Turk sche Btaatsstoomvaartmlj. Seyril—Sefal- ne. Een Nederlandsohe bemanning heeft het schip van Rotterdam naar Konstanti nopel gebracht. 'Den dag na aankomst heeft een commissie onder voorzitter schap van dien kapitein ter zee Safid- vellah bei, directeurngeneraal van de S.S. het schip onderzocht en definitief over genomen. Het heeft nu dien naam gekre gen van Kara-Deniz (Zwarte Zee), en zal v< rshands daarheen in de vaart worden gebracht De ex-Willis is in 1905 van sta pel geloopen, meet 4746 tonnen, loopt 14 mijl, en kan 64 passagiers le, 87 2e en 67 passagiers 8e klasse in hutten vervoeren. Het is reeds het tweedé stoomschip in in demi loop der laatste zes maanden door de Seyrii—Sefaïne in Nederland) aange kocht Het andere was een boot van de Koninklijke Nederlandsohe Stoomboot Maatschappij van 1600 tonnen. NJELOt. Het bezoek der Amerlkaansohe oorlogs schepen. Gistermorgen 12 uur arriveerden dé beide Amerikaansche slagschepen „Wyo- ming" en „Arkansas", die onder bevel van den vice-admiraal Man OuHey deü Nieuwen Waterweg opstoomden, waarna zij te ongeveer 2 uur te Rotterdam meer den aan de Willemskade en Jobskad'e. De groote grijsblauwe dreadnoughta hebben gedurende den geheelen tocht van Hoek van Holland naar Rotterdam veel bekijks gevonden. Ook te Rotterdam was de belangstelling van het publiek groot Te voren waren reeds te Rotterdam aangekomen dé Nederiandsche. pantser schepen Tromp en Heemskerck, die lig plaats krijgen aan de Perkkade. De Tromp, onder bevel van kapitein ter zee Van Hengel, voerde de vlag van den zich mede aan boord bevindenden vice-admi raal O. Fock, commandant der marine te Willemsoord; de Heemskerck staat onder bevel van kapitein luitenant ter zee Tél- dera Aan boord van laatstgenoemden bo dem bevinden zich de adélborsten van het oudste studiejaar. Verder namen aan de Westerkade lig plaats de mjjnlegger Douwe Aukes en de torpedobooten G 15 en G 16. De havenmeester, dé heer L. J. H. Willinge begroette zoodra de Amerikaan sche slagschepen gemeerd waren, vice- admiraal Newton A. Mao Oully namens de gemeente Rotterdam. De Amerikaan sche vice-admiraal werd tevens gecompli menteerd uit naam van vice-admiraal Fock en den commandant van de afdoe- ling mariniers te Rotterdam in garnizoen. Het voorlooplg programma van de ex cursies e.dl ter gelegenheid van het be zoek van dé Amerlkaansohe oorlogssche pen, van 14 tot 25 dezer, luidt als volgt: Maandag 14 Juli, aankomst te Rotter dam. Dinsdag 15 Juli brengen de officieren en adelborsten per specialen trein en boot via Amsterdam een bezoek aan Alkmaar, waar zij door het gemeentebestuur offi cieel zullen worden ontvangen en met dit bestuur aan een noenmaal in den Stads tuin zullen aanzitten. De onderofficieren en manschappen zullen dien middag met 300 Nederiandsche matrozen te Rotter dam 'een bioscoopvoorstelling bijwonen, aangeboden door de gemeente, 's Avonds om 9 uur worden de bezoekers officieel door het gemeente-bestuur van Rotter dam ontvangen in het stadhuis. Woensdag 16 Juli zullen de admiraal en zijn voornaamste officieren de gasten van dien minister van marine zijn aan een officieelen maaitijd te Scheveningen. Donderd'ag ls bestemd voor een bezoek aan Amsterdam. Een aantal officieren zal onmiddellijk na aankomst in de Nieuwe Kerk een bezoek brengen aan de graf tombe van De Ruyter. 's Middags om 1 uur biedt het gemeentebestuur van Am sterdam dien officieren en adelborsten een noenmaal aan In het U-paviljoen. Om 5 uur wordt er in het Stadion een base-ball wedstrijd gespeeld'. Den adelborsten wordt om half 7 een maaltijd aangeboden door de Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel. Met rijwielrennen zal het bezoek aan Amsterdam besloten wér den, waarbij bezoeken aan het Rijksmu seum, Asscher's diamantslijperij, het Ko ninklijk Palels, de Fokker-fabrieken, enz. niet zullen worden vergeten. Den officie ren' en manschappen zal 's middags om 11 uur een noenmaal door de gemeente worden aangeboden. Ook zij zullen ded Dierentuin en andere bezienswaardighe den van Amsterdam in oogenschouw né men. Vrijdag zal Dordrecht de officieren en adelborsten officieel ontvangen en een noenmaal aanbieden. De bezoekers zuP len o.m. de Groote Kerk bezichtigen; zij zullen per speciale boot naar en van Dor drecht vertrekken. Den Haag en Scheveningen zullen Za terdag worden bezocht Om kwart voor een zullen dé officieren en adelborsten zich te Scheveningen veréenigen aan een door het gemeentebestuur aangeboden noenmaal. Het Vredespaleis én de Rid derzaal' zullen resp. om kwart over twee en kwart over drie bezichtigd worden. Om half vijf zullen de gasten in de Societeits- tent in het Haagsche Bosch de thee ge bruiken, eveneens door het gemeente bestuur aangeboden, 's Avonds om 9 uur is er in bet Kurhaus een bal, gevolgd door vuurwerk op dé Pier. De onderoffi cieren en manschappen zullen 's avonds het circus te Scheveningen bezoekén. Zondag zullen de officieren pertauto naar Leiden vertrekken en zich vandaar met motorjachten naar het Kagermeer begeven, om daar zeil- en motorbootwed strijden WJ te wonen. De adelborsten zul' Ingebonden Mededeellng. Forma Delgado S 8 cent Elegant10 cent Special S '12 cent len zioh per specialen trein daarheen be geven. Een 160 officieren en adelborsten zul len Maandagmorgen om 11 uur 20 bij een bezoek aan Delft officieel door het ge meentebestuur worden ontvangen. Zij zullen het praalgraf van Prins Wil lem bezichtigen en na het door het ge meentebestuur aangeboden noenmaal, het graf van Tromp. Andere groepen officie ren en adelborsten zullen vermoedelijk Gouda en Arnhem bezoeken. Ten slotte zal Woensdag 28 Juli Utrecht bezocht worden, waar eveneens een offl- cieele ontvangst en het aanbieden van een thee op het programma staan. Met eeü avondpartij, waarbij gedanst zal worden, aan boord van het stoomschip Rotterdam, op Donderdagavond, zal het verblijf in ons land) worden besloten. Vrijdag 25 Juli zullen de schepen Rotterdam verlaten. Kon. Bond van Oud-Onderofficieren. Ter gelegenheid van de algemeene ver gadering van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren werden de afgevaar digden Zaterdagmorgen officieel ten Raad- huize te Alkmaar ontvangen, alwaar hun door den burgemeester, den heer W. O. Wendelaar, het welkom werd toegeroepen. In de algemeene vergadering van den Bond, die bijgewoond werd door den be schermheer, kapitein A. H. P. Blaauw, werd onder applaus besloten een hulde- telegram aan de leden van het Vorsten huis te zenden en aan mevrouw Wende- laar een bloemstuk aan te bieden. Door de afd. Helder werd het ontslag van gepensionneerden aan de Rijkswerf ter sprake gebracht; aan den Minister zal hierover niet gerequestreerd worden, omdat het hoofdbestuur er geen resultaat van verwacht. Een voorstel van de afd. Vlissingen om het arbeidsbureau op te heffen, wijl dit niet voldoende zou werken, werd niet ondersteund. Het voorstel om verzoeken om voor schotten aan het afdeelingsbestuur te richten, werd aangenomen, daar dat de taak van den penningmeester verlicht. Het Rust- en Vacantieoord te Soestdijk voldoet goed en de prijzen zijn laagook voor zieke kameraden is dit vacantieoord onontbeerlijk. Opgewekt werd tot deelneming aan den jaarlijkschen schietwedstrijd. Besloten wordt het orgaan tweemaal per maand uit te geven en de contributie op hetzelfde peil te houden. Tot hoofdbestuursleden worden gekozen de heeren H. J. Nel enH. Nijkamp, resp. tot alg. secretaris en 2en penningmeester. De le commissaris L. v. d. Geert wordt bij acclamatie herkozen. Tot redacteur van het orgaan wordt gekozen de waarn. redacteur, de heer L. O. H. Hartman. Bedwelming bij hulsslachting. Voor eenlgen tijd heeft het Koninklijk Nedierl. Landbouw-Oomité een schrijven gezonden aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in verband met de vraag, of een slachtdier, bestemd voor huisslachting, vóór de slachting moet wor den bedwelmd. Eenerzijds bestaat de meening zoo schreef het Comité dat bedwelming ook bij huisslachting van toe passing is, omdat art. 6a der Vleeschkeu- ringswet alleen spreekt van het verleenen van ontheffing van keuring en niet van vrijdom ten aanzien van de voorschriften om te slachten in' art. 18 sub 2 der wet, Anderzijds bestaat echter de meening, dat bedwelming bij huisslachtingen niet van toepassing is. Juist het vrijstellen van de huisslachtinlgen van de keuring en de aan gifte stelt de huisslachtingen tevens vrij van alle bepalingen, die slaan op die keuring en d'ie aangifte, dus ook van het bedwelmen. De Minister heeft thans geantwoord, dat ook naar zijne meening de bepalingen van 3 van het Kon. Besl. van 5 Juni 1920, „St.bL" 285, niet van toepassing zijn ten aanzien van de z.g. huisslachtingen. Zee-aquaria Naar het „Vad1." verneemt, heeft de heer Beth van de directie Zeebad Schevenin gen de uitnoodlging ontvangen voor een bespreking, welke ten doel heeft te over wegen, of het mogelijk zou zijn, in de rontomde van de Pier om de groote ra men massale zee-aquaria aan te leggen, waardoor het bezoek ook in den winter, een nieuwe aantrekkelijkheid zou krij gen. Het plan heef veel kans van slagen. Ingezonden Mededeellng. Foster's Maagpffien regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen verstop ping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagplllen te ge bruiken. Prijs per flacon van vijftig versul- kerde pillen 0.65; in apotheken en drogist zaken. HELDERSCHECOURANT 7#%nna Gloci' 80 steekt Dw wd? Akker** AiVnilC Kloosterbalsem verkoelt heerlijk en geneest in één nacht. Probeer het eens, dan zult ge verbaasd staan I

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1