Foster's Rugpijn Nieren Pillen glazenflacons, geel etiket NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE B0NNARD AtHONTGS PMALZENA Eerste Blad. BUITENLAND Nr. 5900. ZATERDAG 26 JUL! 1924. 52ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag1-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). 0 0 0 0 0 0 Licht op voor auto's en fietsen: DE CONFERENTIE TE LONDEN. Te Londen was men over het algemeen teleurgesteld' over het-resultaat van de con- lerentie van Woensdag. Heit eenigste prac- itdsehe besluit, dat genomen werd, bestond in de benoeming van de commissie, die de voorwaarden voor ide uitnooddging aan de Duitschers moet bèspreken. Het plan, om het bemiddelingsvoorstel van Theunis in de conferentie te behandelen werd opgegeven, daar men wilde vermijden dn de kringen der conferentie te veel het feit te doen be spreken, dat een verandering in de houding der Amerikaansche bankiers schijnt te zijn ontstaan, sedert Hughes te Londen- is aan gekomen. Intusschen is het volgens de „Times" duidelijk, dat Hughes zijn invloed1 heeft doen gelden en de voorstellen voor de con ferentie in zoodanigen vorm wenscht te zien, dat het Amerika mogelijk zal zijn, actief deel te nemen aan de regeling der Europee- sche aangelegenheden. Theunis' heeft bij de indiening van zijn bemiddelingsvoorstel de commissie van herstel nog zooveel mogelijk willen redden, maar Lament en vooral Montague Nonman verzetten zich tegen alles, waardoor het vertrouwen der 'ban kiers en der kapitalisten eenigermate zou kunnen worden geschokt. Daardoor hebben, naar de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft, de geallieerden den indruk gekregen, alsof het den ban kiers erom te doen was de bij het tractaat van Versaiïïes vastgestelde bevoegdheden der oommissie van herstel opzij te schuiven en het tractaat van Versailles te doen her zien. Bovendien heeft men er zich over be klaagd, dat de bankiers de belangen van Dui-tschland meer schenen te behartigen dan die van de geallieerden. Van de zijde der bankiers is daarentegen de opmerking gemaakt, dat de conferentie te veel nadruk legde op de mogelijkheid1 van een in gebreke blijven van Duitschland. Volgens de opvat ting der bankiers dragen dergelijke bespre kingen er veel toe bij', om het'vertrouwen der geldschieters te ondermijnen. Wat de uitnoodiging aan de Duitschers betreft, wijst de „Daily Express" er nog op, dat bet nog steeds de vraag is, of de Duit- Bohers op gelijke voorwanden als de ge- feuilleton. door ANATOLE FRANCE. 44) Februari 180. De dokter is erg in zijn nopjes. Het schijnt, dat het voor 'hem een -groote eer is, dat ik me op de been 'houd. Als ik hem gelooven mag, dan hebben tallooze kwa len zich over mijn oud lichaam uitgestort. Die kwalen, de schrik der menschheid, hebben namen, die de schrik der philolo- gen zijn. Het zijn tweeslachtige namem, half Grieksoh, half Latijn imet uitgangen! op itis tot aanduiding van,ontstekingen, en op algie, die den- lijdenden toestand1 aanwijzen. De dokter noemt ze me toet een voldoend aantal bijvoeglijke naam woorden op iek en lach, besteand om het karakter der ziekte aan te geven. In het kort een faeele kolom van -een geneeskun dige lexicon. „Nu is het voldoende, dokter! U hebt mij aan het leven1 teruggegeven, dat ver geef ik u. U hebt mij teruggegeven aan mijin vrienden, dlaarvoor dank ik u, U. zegt, dat ik nog flink ben. Zeker, zeker, v eb a* 6en tijd meegeloo- pen. ik ben een oud meubelstuk, dat u zeer goed kunt vergelijken bij den fau- allieerden te Londen zullen komen, of diat zij daar nog steeds als beklaagden zullen moeten verschijnen. Intusschen is de alge- meene verwachting, dat de Duitschers in ieder geval in het begin van de volgende week zullen komen en dat de conferentie nog wel een veertien dagen zal duren. Volgens een bericht uit New-York aan de „Vossisehe Zeitung" zijn de Europee- sche regeeringen ervan' verwittigd, dat het voornemen bestaat, de Amerikaansche dele gatie terug te trekken indien de voorwaar den te Londen overeengekomen*, voor de inteekenaren op de leening onbevredigend zouden zijn. De bladen verklaren bet oponthoud van de conferentie -uit de onverzettelijkheid van de 'bankiers, wier eischen, zoo zegt de Ma- tin, in geen geval tragisch opgevat moeten worden. (De Petit Parisien, die erop wijst, dat de bankiers volharden bij hun eisch van poli tieke waarborgen, maakt de opmerking,- -dat zjj blijkbaar de pieuwe overgangsfor mule van Theunis niet voldoende ach-tep. Volgens deze formule zou, in geval er een andere sanctie genomen wordt dan die, aan bevolen door de oommiissie, ingesteld vol gens het plan-Dawes, de mogendheid, die de sanctie neemt, den dienst van de leening waarborgen. Mat-in, Petit Parisien, Echo de Paris zien in het bestuur van de Bank van En geland' de voornaamste kracht van het van flnancieele zijde komende verzet In de Matin schrijft De Jouvenel nog, dat de geheele Fransche openbare meening achter Herriot staat, wanneer hij weigert de Commissie van Herstel haar gezag te ontnemen. Wanneer Herriöt het niet eens kan worden met de Engelschep, dan kan geen enkele Fransche staatsman het. DUITSCHLAND. Donderdag is er in den Rijksdag weer herrie geweest. De communistische afgevaardigde Katz hield een zeer scherpe rede naar aanlei ding van het verbod van de „Niedersfich- sisohe Axbeiterzeitung" te Hannover, dat Donderdag door den opperpresident Nos- ke is afgekondigd. Katz beweerde, dat Noske hiertoe 'besloten had om zich te wreken op bet blad, omdat dit het 'geval Haarmann aan het licht heeft gebracht, alsmede de betrekkingen tusschen dezen twintigvoudigen moordenaar en ópper- president Noske. „Het kan niet langer geduld worden," aldus spr., „dat een man als Noske ook nog maar één dag ópper- president van de provincie blijft en geen mensch, zelfs geen soclaal-deanocraat, zal het wagen de handelwijze van dezen schooier en misdadiger te verdedigen." Spreker schold den opperpresident Noske verder nog voor boef en ander fraais uit, totdat het tenslotte den sociaal-democra ten te machtig werd en het duurde niet lang of het kwam tot eeni hevig ge schreeuw tusschen de beide linksche par tijen. Slechts aan het energiek optreden van den Rijksdagpresident, dr. Wallraf, was het te danken, dat het niet tot hand tastelijkheden kwam. DENEMARKEN. De ontwapeningsplannen. De Deensche minister van oorlog, Ras mussen, heeft reeds een en -ander mede gedeeld omtrent zijn plannen tot volledige ontwapening van Denemarken1, welke hij teuil van mijn vader. Dien fauteuil had hij geërfd, en' hij zat er van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat in. Als kleine jongen klauterde ik wel twintig maal per dag op de. armleuning van dien ouder- wetschen stoel. Zoolang hij zich goed hield, nam niemand er notitie van. Maar nauwlijks begon hij op -één ptoot te wag gelen, of men begon te zeggen, dat het toch zoo'n goede fauteuil was. Later wie gelde hij' op drie pooten en knarste de vierde; tenslotte verloor de kreupele ook nog zijn -beide armen. Toen was er maar één roep: „Wat een sterke fauteuil!" Men verwonderde er zich over, dat hij, hoewel armen noch pooten- meer deugden, er nog als fauteuil uitzag, zich nog eenigs- zins staande hield en nog eenigen dienst deed. Eindelijk kwam het paardenhaar uit zijn lichaam en gaf hij den geest. En toen Cyprien, onze huishoudster, hem ka pot hakte om hem bij het brandhout te leggen, verdubbelden de kreten van be wondering: „Wat een uitstekendfe, won dermooie fauteuil 1 Hij Is "ebruikt door Pierre-Sylvestre Bonnard, lakenkoopman, door Epiménide Bonnard, zijn zoon, en door Jean-Baptiste Bonnard, oomimandant dier derde vlootdivisie 'en sceptioius. Wat een eerwaardige, sterke fauteuil!" In wer kelijkheid was het een doode fauteuil Welnu dokter, zoo'n fauteuil ben ik nu. U vindt mij sterk en flink, omdat Ik -aan vallen! weerstaan heb, die. anderen geheel verpletterd zouden 'hebben* doch mij slechts voor drie kwart gedood hebben. Dank u. Ik blijf desniettemin een wrak, en dat is niet meer op te kalefateren."1 Ingezonden Médedeallng. aan het parlement wil voorleggen. Leger en vloot zouden volkomen worden afge schaft en in de plaats daarvoor zou een reservepolitieoorps van 7000 man worden gevormd, dat binnen 24 uur kan worden gemobiliseerd. Het zou optreden als grenspolitie, bij de douanen en de vis- scherij-inspectie, ena Eon aantal lichte kruisers e.a. kleine vaartuigen -zouder voorts als zeepolitie optreden. De uitvoer ring van het plan zou voor de Deensche schatkist een enorme besparing beteeke- nen. RUSLAND. Het Moskonsche blad Iswestia heeft in een alarmeerend artikel de aandacht ge vestigd op de toeneming der werkeloos heid in het district Moskou. Volgens de publicaties van de arbeidsbeurs aldaar zouden er de vorige week 1.300.000 wefke loozen zich hebben opgegeven. Van die meer dan één en een kwart millioen werk- loo?en zijp 47 pet. vrouwen. Dit heeft o.m. geleid tot een beangstigende toeneming van de prostitutie. Deze heeft zulke af metingen aangenomen, dat Semajho, de commissaris voor het gezondheidswezen in Moskou, heeft gerapporteerd, dat de toestand gevaar oplevert. Hij heeft zich tot den commissaris van den arbeid ge wend met het verzoek werk te vinden voor dé werkelooze vrouwen in dit district. NOORWEGEN. Regcerlngiscrlsls. De kwestie van het drankverbod heeft een regeeringscrisis veroorzaakt Het Ingezonden Mededeellng. De dokter iwil mij met mooie Latijnsche en Grieksche woorden bewijzen, dat ik, „in goeden staat" benl Het Fransch is te helder en te logisch voor zoo'n bewijs voering. Toch laat ik mij overtuigen en- ik breng hem tot de deur. „Flink zoo," zéide Thérèse, „dat is de manier, om dokters de deur te wijzen. Doe het nog een paar maal zoo, dan komt hij niet meer terug,'en dat is maar goed ookl" „En nu ik weer zoo krachtig geworden ben,, Thérèse, zal je mij zeker mijn brie ven wel willen geven. Er is zeker wel een heel pakket. Het -zou slecht van je zijn, om mij nog langer te beletten ze te lezen." Na nog heel wat vijven en zessen gaf Thérèse mij mijn brieven. Doch waartoe diende het eigenlijk? Ik heb alle couver ten nagekeken, maar er was er geen ge schreven door het kleine handje, dat ik hier weer zoo graag in Vecellio zou zien bladeren. Ik heb het heele pakket wegge gooid; het heeft voor mij geen beteekenis meer. April—Juni Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad. „Wacht even, mijnheer," zeide Thérèse, „tot ik mijn Zondagsche kleeren aange trokken heb. Ik zal vandaag nog met u meegaan en uw vouwstoeltje medenemen, zooals ik de laatste dagen gedaan heb; dan kunnen wij in het zonnetje zitten." Thérèse gelooft zeker, dat ik nog niet sterk ben. Zeker, ik ben ziek geweest, maar aan alles komt toch een einde. Me- Lagting heeft de voorstellen der regee ring tot opheffing van het drankverbod, en tot oprichting van een staatsmonopo lie, met 22 tegen 16 stemmen verworpen., Het Odelsting had deze reeds ©enige dagen geleden met 23 tegen 49 stemmen verworpen. De regeerig heeft het parle-. ment officieel kennis gegeven van haar aftreden. -De nieuwe regeering zal, naar officieel gemeld wordt, gevormd worden met den vroegeren minister Mowinckel als pre mier en minister van buitenlandsche zaken. VEREENIGDE STATEN. De persdienst van het Internationaal Bureau van den arbeid deelt het volgende mede over het besteden van den vrijen- tijc door de arbeiders., in de Ver. Staten: „Men zal zich -gemakkelijk een voorstel ling kunnen maken van het belang van het vraagstuk van het besteden van- den- vrijen tijd' door de arbeiders in de Vereenigde Sta- tefi wanneer men weet, dat daar ongeveer 42.000.000 personen van ten minste 10 jaar arbeid in loondienst verrichten. Door de uitbreiding 'van het systeem van den kor toren arbeidsd-pur hebben de handarbeiders meer vrijen -tijd gekregen. De instellingen, die de middelen van ver strooiing verschaffen zijn natuurlijk zeer verschillend. In de eerste plaats zijn er die, welke uit een handelsoogpunt aan de vraag van het publiek beantwoorden. De bioscoop is het voornaamste voorbeeld van deze on dernemingen; men schat dat één vijfde van de bevolking van de Vereenigde Staten iederen dag de bioscoop bezoekt. De admi nistratie van- bruggen en wegen 'bericht, dat er in 1923 meer dan 13 millioen auto's, dienstdoende voor personentransport, in circulatie waren, tegen 'iets minder dan 11 millioen in 1922. Er kan zonder twijfel wor den vastgesteld, dat door de uitbreiding van het gebruik van de automobiel er in de Vereenigde Staten niet veel arbeidt families zijn, vakarbeiders ten minste, die op het oogenblik geen auto bezitten. De zin voor spelen en lichamelijke oefe ningen is bij- de Amerikanen zeer alge meen. Onder de meest -beoefende sporten kunnen worden genoemd degymnastiek, het „base bal", tennissen, zwemmen enz. De deelneming aan het maatschappelijk leven speelt in verschillende vormen een belangrijke -rol in het besteden van den vrijen -tijd door de arbeiders; hieronder kan genoemd worden het belang van de loges of geheime vereenigingen, van sociale clubs; politieke en vakvereénigingen. Het vraagstuk van het besteden van den vrijen tijd door de arbeiders wordt, in de Vereenigde Staten van een zoodanig belang geacht dat president Coolidge den 14en April van dit jaar de instelling van een fe derale commissie leeft aangekondigd, die belast Is met het ontwerpen van een plan voor een centrale regeling van de verschil lende instellingen- voor het besteden van den vrijen tijd. Ford en hel drankverbod. Ford* de au-tomobieHabrikant, is een orl- - gi-neel man en tevens iemand, die niet van halve -maatregelen houdt. Het is bij hem al tijd buigen of barsten. In zijn reusachtige fabrieken is hij een paus en wat hij. daar nuttig en noodig acht moet ook gebeuren. Nu heeft Ford het zich tot taak gesteld de overheidsorganen een handje te gaan hel pen in hun strijd tegen het drankgebruik. In verband daarmee heeft Ford in al zijn tallooze fabrieken en werkplaatsen de vol gende oekase laten aanplakken: Ingezonden Mededeellng, REGENMANTELS naar maat, b J. H. KOOPMAN, DAMES-KLEEDERMAKER, WESTSTRAAT 17. „Van nu af aan zal -het aan elkèn werk man, zonder pardon of beroep* zijn -baantje kosten, indien zijn adem riekt naar -bier, wjjn of sterken drank, of indien hij op zijn persoon of in zijn woning zulke alkohoü- sche dranken heeft. Het 18de amendement op de grondwet maakt deel uit van de grond wet van dit landi Zij is bedoeld om te wor den toegepast. Voor zoover het onze orga nisatie (de fabrieken van Ford) betreft, zal het 'amendement ten volle worden -toege past." BRAZILIË. De opstand. Uit Buenos Ayres wordt gemeld, dat na een bombardement van 48 uur de in fanterie der regeeringstroepen een aan val -heeft ondernomen op Sao Paolo. Ver wacht wordt, dat deze slag beslissend zal zijn. Naar schatting nepuen meer dan 20.000 igoed-uitgeruste soldaten aan den slag deeL De bewoners van de binnenlanden .van Brazilië worden met hongersnood be dreigd, tenzij' spoedig aan den strijd een einde kofht en het transport wordt her steld. Een ernstige toestand. Uit Londen wordt gemeld: Uit Buenos Aires komen berichten, waaruit blijkt dat de mededeelin-gen van de Brariliaansche regeering over den opstand onjuist zijn. De opstandelingen laten slechts een deel van hun troepen- ter verdediging van San Paolo achter, terwijl het voornaamste con tingent op Rio de Janeiro -aanrukt. Gene raal Isidor Lopes, die de rebellen aan voert, wil een soort militaire dictatuur in stellen. De opstandelingen hebben in het zuide lijk gedeelte van de stad San Paolo loop graven aangelegd en gaan in afdeelingen tot het offensief over. Véle groote gebou- vrouw Ziekte heeft mij al een heelen tijd inmg verlaten' en het is toch zeker wel drie maanden geleden* dat mevrouw Herstel ling, haar bleeke en haar vriendelijke op volgster afscheid van mij genomen heeft. Als ik naar mijn huishoudster luisterde, zou i(k eenvoudig mijnheer Argant hee- ten en in het vervolg altijd een slaapmuts met banden opzetten.Niets van dat alles! Ik wil alleen uil Thérèse wil het niet. Zij1 heeft haar vouwstoeltje al, om mij te volgen, t „Thérèse, morgen' zullen we, zoolang je zelf maar wilt, als een leiboom tegen den muur van Petite-Provenoe gaan zitten, maar vandaag heb ik dringende zaken af te handelen." Zaken! Zij denlrt, dat het om geld te doen is, en zegt, dat daarbij geen haast ia „Des te beter. Maar er rijn in deze we reld nog andere zaken dan die." Ik smeek, ik scheld, ik ontsnap. L Het is vrij goed weer. Met behulp van een rijtuig zal ikfmijn avontuurlijk plan tgel kunnen uitvoeren. Daar is de muur, waarop in blauwe letters -geschreven staat: Meisjeskost school van mademoiselle Virgini- Préfère. Daar is het hek, dat toegang vou geven tot de binnenplaats, als het ooit geopend werd. Maar het slot is verroest, en aan de spijlen bevestigde zinken platen bescher men de jonge zielen, aan wie mademoi selle Préfère ongetwijfeld bescheiden- Toespeling op Molière „Le Malade Imaginaire". Ingezonden Mededeellng. WIJ vestigen er de aandacht op, dat thans uitsluitend verkocht worden In verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpakkingen. Foster-Mo Clellan Co. London. heid, oprechtheid én) onzelfzuchtigheid leert, tegen onbescheiden blikken-. Een getralied venster, welks vuile ruiten dui delijk te kennen geven, dat daar het dienstpersoneel woont, ziet als een dof oog op de buitenwereld uit. Ook de kleine zijdeur, waardoor ik zoo dikwijls binnengekomen ben,, doch die in het vervolg voor mij gesloten' zal blijven, zie ik met haar betralied kijkgat weer terug. De steenen drempel, welke naar die deur leidt, is uitgesleten, en hoewel ik heel goede oogen heb, zie ik op den steen de kleine witte strepen, die de met spijkers beslagen zolen van de leer lingen erop gemaakt 'hebben. Kan ik op mijn beurt er dan niet binnengaan? Ik heb een gevoel, alsof Jeanne in dit tries tige huis lijdt en dat zij mij'heimelijk om hulp roept, Ik kan het niet over mij ver krijgen wég te gaan; angst maakt zich van mij meester; ik bel aan. Het zenuw achtige dienstmeisje doet mij zenuwach tiger dan ooit open. Maar het consigne is gegeven: ik mag mademoiselle Jeanne niet zien. Of zij mij dan tenminste wil zeggen, hoe het met haar gaat. Het dienst meisje zegt, na angstig rechts en links rondgekeken- te hebben* dat zij het goed maakt, en slaat dan de deur voor mijn neus dicht. Ik sta dus weer op straat. Hoe dikwijls heb ik nadien langs dien muur en' dat kleine deurtje geslopen, be schaamd en wanhopig, dat ik zelf zwak ker ben dan het kind, dat geen anderen steun op de wereld heeft dan fkl (Wordt vervolgd.) HELE ERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Holdersche Courant f 1.60; fr. ,p. p. 'binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepost f 2.60; id. p. mail en «vorige landen f4.20. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 120. Modeblad reep. f 0.95, f 1.28, f 1.25,11.60 LoeSo nummers der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct Poet-Girorekening No. 16C36. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte ale redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regele 40 et, elke regel meer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.bladi en met br. onder no. 10 ct p. adv. extra). Berwijsno. 4 ct. Z o m e r t HJ d. Maan Zon Hoogwater Juli op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 27 a. a 00 H 5.27 5.13 8.59 6.15 6.49 Ma. 28 9 0.Q4 6.215.15 8.57 7.19 7.48 Dl. 29 n 3.07 7,115.17 8.55 8.14 8.37 Wo. 30 9 3.57 7.55 5.18 8.53 8.57 9.16 Do. 31 V 4.54 8.34 5.19 8.52 9.34 9.52 Aug. Vr. 1 9 5.56 9.07 5.21 8.5210.0910.25 Za. 2 9 7.02 9.35 5.23 8.50 10.42 10.59 Zaterdag 26 Juli 9.32 uur. Zondag 27 j9.29 Maandag 28 9.27 Fransche persstemmen over de Conferentie. ▼Inden de kinderen "pap HONICS MAÏZENA. Dit snif te verwonderen. Ze is fijn van smaak, voedzaam en toch licht ver1 teerbaar. Geeft daarom ow kinderen - pap van de echte HONIG'S MAÏ ZENA. Let op de shiitzegeis met Bijenkorf. vraagt t *Uw*vnnXeBer/ De vrije tijd. van prima Waterproof-Gabardine, half gevoerd, solide bewerkt, slechts

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1