Derde Blad. VAN ZATERDAO 2 AUOUSTUS 1924. Onze pJaatsgemoota mei EL Verheius, niaogde gisteren tooi Acte EngeJsohi. L.O. Te Amsterdam slaagde voor het exa men Nuttige handwerken mej, M. M. Brands, alhier. -Voor het Staatsexamen boekhouden 1. o. slaagden te 's-Gravenhage op 28 en 29 Juli de dames M. J. Boekhoff en A» M. 0. Wienker. Voor het Mercurieus-diploima boek houden slaagde die heer J. Vegter. Broodprijsverhooging. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zal met ingang van a.s. Maandag het melkbrood met 2 cent, het water-, bruin en boerenbrood met 1 cent verhoogd worden. Bijkantoor Ankerpark. Uitbetaling der ouderdomsrente op Dins dag 5 Augustus tusschen 8.30 u. v.m. en 1.80 u. mm. Programma uit te voeren door het Stedelijk Muziek corps op Zaterdag 2 Augustus 1924, ter eere van den verjaardag van HM. de Ko ningin Moeder in de muziektent. Aan vang 87a uur. b. Das lst de Tas1 des Herrn Kreutzer Loreley" Sdheödelmeiser b. Lioder marech (met taraibouns) ter Hall Interpellatie-Zoudervan. De heer Zondervan' zendt ons het steno gram van het door hem in antwoord op 's Voorzitters beantwoording van zijne inter pellatie gesprokene met verzoek dit volledig heidshalve en ter voorkoming van misver stand, alsnog te willen opnemen. Wij kunnen daar tot ons leedwezen niet aan voldoen} ons verslag bedoelt slechts te zijn een verkorte wedergave van de discussies. Als sommige leden van den Raad het door hen gesprokene op schrift stellen en aan ons verstrekken, vergemakkelijkt dit slechts de taak van den verslaggever, doch daaruit volgt volstrekt niet, dat wij speciaal op dit deel de volle aan dacht wenschen te vestigen. Geen der raads leden heeft ons trouwens in diti opzicht ook mog ooit bemoeilijkt. Als wij' het stenogram met ons verslag ver gelijken, dan vinden wij daarin geen afwij king van beteekenls ten opzichte van het geen de heer Zondervan zeide, En wij kun nen dan ook geen enkel motief vinden om een" opname van het stenografisch gedeelte van het gesprokene te wettigen. 'Verder .verzoekt de heer Zondervan een kleine verbetering te willen aanbrengen in hetgeen door hen bij de rondvraag is ter sprake gebracht, en wel het volgende: Zijnerzijds werd gevraagd1 of het juist was, dat aan de Verpleegsters van het Ziekenhuis was gevraagd- om over te gaan naar het Hos pitaal, terwijl ziji omtrent de voorwaarden niet waren in kennis gesteld en dus een be slissing moesten nemen, waarvan de draag wijdte niet kon worden overzien; terwijl mede een uitlating was vernomen van den heer Voorzitter dezer Oommissie, welke den in druk heeft gevestigd bijl verschillende dezer Zusters, dat als zij' niet op 't gegeven oogen- blik een beslissing namen, wel met Verpleeg sters van minder allooi zou kunnen worden volstaan. Terwijl de woorden: „heeft namens alle Verpleegsters gesproken" moeten zijn: „Dit is de meening van vele Zusters". Herdenking der mobilisatie. Zooals wij vermeldden, had zich ook hier ter stede een comité gevormd ter her denking van de mobilisatie van 81 Juli 1914. Hoewel deze dag natuurlijk in geen enkel opzicht een dag van feestelijke her denking is, kan men zich toch indenken, dat men behoefte heeift de gebeurtenissen uit die dagen, die de inleiding vormden tot het groote werelddrama, dat zich wel dra zou afspelen, te herdenken. Het Co mité heeft terecht ingezien, dat slechts uiterste soberheid bij het organlseeren de zer plechtigheid' mocht worden betracht, en bepaalde zich dan' ook tot het geven van enkele muziekuitvoeringen op ver schillende plaatsen in de stad', waarbij uit den aard der zaak slechts meer stemmige muziek ten gehoore werd' gebracht. Te vijf uur luidden in de verschillende kerken de klokken; te 7 uur hadden de eerste muziekuitvoeringen plaats; op de Vischmarkt speelde de Oranje Harmonie- kapel en in de muziektent in het Plant soen Winnubst. Te half acht gaf het Ste delijk Muziekcorps op het Dijkje enkele nummers, en de Stafmuriek besloot te acht uur op het Havenplein de rij der concerten. Op het Dijkje en het Haven- plein waren tamelijk veel menschen te genwoordig, waaraan ongetwijfeld het fraaie weer schuld had. Op het Haven plein waren ter gelegenheid van de kransLegging aan den voet van het Mar rine-monument, welke door den Burge meester zou plaats hebben, te ruim acht uur zeer veel menschen aanwezig (velen waren na de uitvoering van het Stedelijk naar het Havenplein gegaan om bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn). (De politie had rondom het monument een groote ruimte afgezet. Binnen die ruimte bevonden zich de Burgemeester, de Vioe-admiraaL, commandant der Ma rine jhr. Witsen Elias, luitenant-kolonel, garnizoenscommandant, de wethouder, de heer van Breda, de gemeente-secretaris, de, de heer Kamman, het Tweede Kamer lid de heer van de Bilt, en verder vele le den van het comité. De Burgemeester hechtte een krans van Ingezonden Mededoeling, TIEN JAREN OORLOGSPOLITIEK. 1914 1 Augustus 1924. IL Vanaf medio 1918 dateert de definitieve keer in de krijgsverrichtingen. Olémenceau was inmiddels aan het hoofd der regeering dn Frankrijk gekomen; met krachtige hand had hiji een einde gemaakt aan het „défaitis me" en elke uiting naar vrede onderdrukt. Dank zij zijn optreden kwam er eenheid kt het opperbevelhebberschap en Foch werd de generalissimus, aangewezen om al de gealli eerde strijdkrachten te beheerschen. Engel- Bchen, Amerikanen, Franschen konden kleine successen behalen; eerst toen om streeks Juli 1918 de Duitschers ten tweeden male poogden de 'Marne over te trekken, draaide de kans. Bij Soissons werd de eerste nederlaag geleden; de Amerikanen drongen voorwaarts, daarna viel aan het geducht voor bereide offensief der Geallieerden niet meer te twijfelen. De onneembaar geachte Hin denburg- en Siegifriedl linies werden geno men; geleidelijk maar niet eens heel «Tg langzaam werden de Duitsche legers uit Noord-Frankrijk teruggedrongen. Het oogen blik, waarop men op bevrijding van Antwer pen en Brussel rekende, was niet ver meer af. En tegelijkertijd stelde zioh het Oostelijk leger vanuit Saloniki in beweging. Of er van Bulgaarsche zijde verraad in het spel is ge weest, kan ter zijde wordèn gelaten, maar plotseling, bijna voordat het verbaasde Europa het wist, had Bulgarije zich overge geven en daarmede Oostenrijk aan de ge allieerden overgeleverde Twee wapenstilstan den werden achtereen gesloten en legden Duitschland van Oostelijke zijde opnieuw open. Tegelijkertijd dat het Italiaansche leger door den met Oostenrijk gesloten wapenstil stand vrijkwam. Wat geen der deskundigen had verwacht: een plotselinge ineenzlnking van een der bedde partijen was niet meer naby, maar was 'een feit. Voor Duitschland', dat inmiddels Prins Max van Baden tot het Rijkskanselierschap had geroepen, bleef son; eindelijk kwam' de wapenstilstand van vrede. Men wendde zich tot President <WI- son; endelijk kwam de wapenstilstand van 11 November 1918, in Foch's salonwagen in het bosch van Fontainebleau tot stand. Een wapenstilstand!, gelijk er niet gemakkelijk een tweede van even harden» aard in de ge schiedenis zal zijn terug te vinden. Een wa penstilstand, die het Duitsche leger in België r^Sor on^nddng voorbestemde. Duitschland scheen plotseling ineen te rakken^ innerlijk zoowel als uiterlijk. De ge weldige Inspanning, die zijn bevolking zich HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT u Na dagelljksche beslommeringen Is het voor het zenuwgestel noodzakelijk voldoende rust en ontspanning te hebben. Waar vindt men dat beter dan op ons schitterend gelegen terras? Niettegenstaande de verbouwing van ons bedrijf, Is er ruim gelegenheid voor een rustig zitje. W. J. M. SOHOUTEN. ai deze oorlogsjaren had' moeten getroosten, was niet onbemerkt aan de innerlijke politieke verhoudingen voorbijgegaan. Steeds luider klonken de stemmen der meer linksche ele menten; steeds krachtiger werd» gevraagd naar de waarheid omtrent den militairen en politieken toestand. Totdat op een oogenblik, dlat men de uit barsting niet verwachtte, plotseling de Repu bliek werd» geprodameerd', en in al d© bijna dertig Staten het voorbeeld van het gansche Dulitsche Keizerrijk werd gevolgd'. Heftige tooneelen hebben zich in die eerste dagen der Republiek afgespeeld tusschen sociaal democraten en communisten; geheel het jaar 1919 en een 'deel van 1920 door hebben Ebert, Soheidemann e. a. zich vooral tegen de Spar- tacisten moeten verzetten. Berlijn is meer dan eens het tooneel van fel-gewelddadigen strijd geweest; München heeft een tijdlang onder dé communistische terreur ver keerd. Van Duitschland heeft men maanden achtereen niet kunnen zeggen, welke richting het zou uitgaan. Slechts met moeite bleef de Regeering meester van het gezag, in 1920 moest zij, zij het slechts gedurende enkele dagen, wijken voor het geweld der Kapp- Putscb, maar daarna scheen het gezag op meer solied'en grondslag gevestigd'. Duitsch land heeft zich inmiddels hersteld; sneller dan eenig ander Europeesch land is het tot den arbeid teruggekeerd. Wat men reaction- naire elementen noemt, begint in Duitsch land op te leven; de moorden op Erzberger, Rathenau e. a. zijn er het bewijs van. Beie ren is de vuurhaard' van het oude monarchale principe gebleven; vandaar conflicten tus schen de radicale rijksregeering en het mo narchale Beieren. Men is erin geslaagd', zij het niet zonder moeite, ondanks het avontuur der Rijnrepubliek, de Duitsche rijkseenheid te bewaren», en ongetwijfeld heeft Duitschr landi daarmede een belangrijk voordeel ver kregen. Duitschland intusschen, aanvankelijk ge dwongen tot den wapenstilstand, werd ge dwongen tot den vrede van Versailles, die het harde verplichtingen oplegde. West- Pruisen en een deel van Oost-Pruisen wer den aan Duitschland' ontnomen»; Elzas-Lotha- ringen 'kwam natuurlijk aan Frankrijk terug; het kolenrijke Saar-gebied werd mede aan Duitschland ontnomen. Polen en Bohemen leefd'en als nieuwe onafhankelijke staten op; Finland en de Russische randstaten even eens. Servië werd' het groote land van den Balkan en Roemenië kreeg slechts in geringe mate wat het 'begeerde. De geallieerde Vre desconferentie te Parijs, waartoe Duitsch land geen toegang had, stelde het vredesver drag op en Duitschland! had dit te ondertee kenen, goedschiks of kwaadschiks; van eigenlijk onderhandelen was geen sprake. Eerst die Baad! van Hen, later de Baad van witte bloemen namens 't Dagelijksdh Be- stuur der gemeente aan het monument, en sprak daarbij een kort woord van wee moedige herinnering. Hij wees er op, dat wij heden den dag herdachten, waarop voor 10 jaren ons leger en onze vloot ge mobiliseerd werdefi, en herinnerde er aan, dat het monument, aan welks voet deze bloemen worden gelegd, is opgericht voor hen, die in de uitoefening van hun plicht tot handhaving onzer neutraliteit vielen. Te omstreeks half negen was de plech tigheid af geloop en eta verspreidden de vele aanwezigen zich in de stad. „Het vrije strand". Gisteravond hield de Vereeniging „Het Vrije Strand" in het Algemeen Tehuis voor Militairen aan de Spoorstraat een algemeene vergadering. Nadat de voorzitter, de heer M. H. Klerk, de vergadering had geopend, las de secretaris het verslag van de vorige vergadering voor. Daarna deed de voorzitter mededeeüng van hetgeen het bestuur heeft verricht en nog wenschte te verrichten. Het zoeken van contact met soortgelijke vereenigingen in andere plaatsen, speciaal met de bedoeling om de daar gevolgde werk wijze te bestudeeren, had tot heden nog geen resultaat. Niettemin verwacht men spoedig nader bericht daaromtrent Ten aanzien van de maatregelen tot meerdere verzekering van de bezoekers van het Vrije Strand, had het Bestuur verschillende mogelijkheden onder het oog gezien. Het afbakenen van een ge deelte van de zee door middel van palen en lijnen kwaim minder practisch en kostbaar voor. Meer verwacht men van het plaatsen van eenige reddingboeien, waaraan een lang touw gewonden op een vaststaande klos verbonden is, waardoor de redder steeds in verbinding blijft met den wal en drijvende kan blijven. Ook is overwogen om een vlet ter beschikking te krijgen, doch hieraan zijn verschillende bezwaren verbonden. Ten eer ste de vrij hooge aanschaffings- of huur kosten; dan de kosten van onderhoud, terwijl natuurlijk ook aan een bemanning gedacht moet worden. Een en ander maakt de zaak niet gemakkelijk. Een belangrijke teak zou de op te richten reddingsbrigade moeten ver vuilen. Deze zou, hoewel vrijwillig dienende, toch volgens een bepaald rooster dienst moe ten doen op dagen en uren waarop dit in verband met het strandbezoek noodzakelijk is. Reeds was een zekere toezegging voor het beschikbaar stellen "van reddingsmateriaal (boeien) gedaan. Voorts deelde de voorzitter mede te'helb- ben gesproken met verschillende vooraan staande personen en had hij den indruk ge kregen, dat er wel verkeerde opvattingen omtrent de vereeniging schijnen te bestaan Uitdrukkelijk kan worden Ontkend, dat de vereeniging exploitatie in welk opzicht ook Vier, een oogenblik zelf s, toen Italië zich in de kwestie van» Fiume afscheidde, een Raad van Drie, besliste over het lot van Europa. Ter geallieerde Vredesconferentie werd ook de grondslag gelegd', op Wilson's aandringen, voor den Volkenbond Deze is sedert den aanvang van 1920 in werking getreden; tot dusverre behooren Duitschland, Rusland' en Amerika daartoe nog niet. De Volkenbond is nog in het begin van zijn ontwikkeling; heeft ongetwijfeld verdiensten op verschil lend gebied, maar is uiteraard' nog niet» toe gerust met de politieke macht, waarover hij allereerst moet beschikken, wil' hij' rechter kunnen zijn ln de politieke vraagstukken. Wilson's persoonlijke politiek vervreemdde Amerika van de Geallieerden en van den Volkenbond; slechts indirect is tot dusverre Amerlka's hulp voor de oplossing der Euro- peesche vraagstukken verkregen; dé toe komst zal' moeten leeren» hoever Amerika wil gaan. De jaren na 1919, zijn die van toepassing van het vredesverdrag van Versailles, ge volgd dioor verdragen van de Entente met Oostenrijk, met Hongarije, met Bulgarije en met Turkije. Zij' zijn de jaren ook Van het herstelvraagstuk, waarin men Duitschland dwong of wilde dwingen om groote vergoe dingen te betalen. Het aantal conferenties, dat tusschen de Geallieerden onderling of tusschen de Geallieerden en Duitschland in die jaren heeft plaats gehad, te groot. Dat de uitvoering van het verdrag van Versailles In menig opzicht te wenschen overliet, de Ge allieerden ontveinsden het zich niet, maar ten aanzien van de middelen om Duitschland te dwingen heerschto allesbehalve eensge zindheid. Toen Duitschland' na de vaststel ling van het totale schuldbedrag in 1921 niet wilde toegeven, kwam al' heel spoedig de be zetting van Düsseldorf en andere Rijnplaat sen; deze werdl opgeheven inadat Duitschland formeel had toegestemd'. Maar gedurig rezen nieuwe moeilijkheden; de Duitsche betalin gen bleven achterwege, en Poincaré, in het begin van 1922, tengevolge van de misluk king der conferenties van Genua en Cannes, tot het gezag ln Frankrijk geroepen, voerde zijn eigen, in elk geval consequent doorge zette politiek in. Deze moest wel leiden- tot Frankrjjk's afzonderlijk optreden, slechte door België gesteund', ter zake van de Ruhr- bezetting ln de eerste dagen van 1923. Die Ruhrbezetting, zij heeft geheel het aspect van het herstelvraagstuk gewijzigd'. Eerst in den loop van 1924 te zij, dank zij den arbeid» der deskundigen, tot eenig resultaat gekomen, en men mag thans verwachten, dat wij» op den weg naar het werkelijk Europeesch her stel zijn. Hetwelk echter niet bereikt 1a zonder dat de innerlijke politiek der verschillende lan den aanmerkelijke wijzigingen heeft onder beoogt. Men dient zuiver een algemeen be lang. De vereeniging zou dan ook tz.t. zich tot den Raad kunnen richten om hierbij steun van gemeentewege te verkrijgen, niet alleen in den vorm van een subsidie, doch ook door regelend optreden van de overheid. Een uitvoerige discussie ontspon zich daarna over de wenschelijkheid van de ver schillende reddingssystemen en bleken de meeningen daarover nogal uiteen te loopen. Eén der leden vestigde o. m. de aandacht op een heel handig zwemvest, dat bij de Ko ninklijke Luchtvaart-Maatschappij en bij den 'Marine-Stoomvaartdienst (de Mok) in gebruik is. Het is gemakkelijk te behandelen, neemt weinig ruimte in en' bestaat uit een rubber zak, waarin op eenvoudige wijze den inhoud van een fleschje samengeperste lucht kan worden geledigd; Het Bestuur bleek veel voor dit systeem te gevoelen. Wat de orde-maatregelen betreft, was de algemeene opvatting, dat het strand zooveel mogelijk vrij moet blijven, doch dat de over heid zal moeten voorkomen, dat excessen plaats vinden. De secretaris vestigde in dit verband er de aandacht op, dat reeds nu de politie aan de hand van de Strafwet tegen zedekwetsende tooneelen kan optreden. De vraag wat doeltreffender is, het aan wezig doen zijn van een vlet dan wel van een aantal zwemgordels of boeien met lijnen, bleek niet opgelost te kunnen worden. Het Bestuur voelt voorloopig, in verband met de financiën, het meest voor het laatste en zal dan ook daartoe maatregelen zien te nemen. De heer H. N ijp e 1 s, die als belangstel lende de vergadering bijwoonde, stelde daar na de vraag: „Wat is de bedoeling van het Vrije Strand?" Spr. vestigde er de aandacht op, dat de N. V. Maatschappij „Zeebad Huis duinen" reeds bet mogelijke voor de badgas ten doet en daarvoor groote kosten heeft te maken. Spr. vond krachteversnippermg on- gewenscht en achtte overleg met het „Zee bad" dan ook zeer gewenscht. De vereeni ging is nog in wording en kan z. i. nog niets doen. De voorzitter zeide, dat de pogingen van het Vrije Strand goed bedoeld zjjn. Wan neer mocht worden aangetoond, dat de. ver eeniging werkelijk geen bestaansrecht had, dan zou hij de eerste zijn om tot ontbinding over te gaan. Hiervan te spr. echter nog niet overtuigd. Het bestuurslid, dokter R i e n fc s, merkte op, dat „Zeebad" slechte aan alle verlangens tegemoet komt, inderdaad de vereeniging overbodig wordt. Zij zouden dit zelfs een goede oplossin g vinderu De e e c r e t a r i s zeide, dat men een z.g. „vrij strand" wel steeds zal 'houden, dat be wijst de praktijk in andere plaateen, waar men nog veel beter ingerichte zeebad-exploi taties heeft. Het vrije strand te een uit vloeisel van de mentaliteit van het publiek. Theoretisch is het juist, om alles zooveel mo gelijk iu één hand te houden. Men kan echter het publiek niet dwingen en zal zich moAen aanpassen aan de omstandigheden. Al te de vereeniging zelf niet financieel sterk, dan kan zij toch met steun van het gemeentebe stuur veel doen. Het werk, dat de vereeni- verriohten wil te tenslotte van socialen gaan. Frankrijk, waar Olemenceau den zoo begeerden presidentszetel aan Deschane! moest overlaten, te bij' de verkiezingen van 1924 plotseling links geörienteerd geworden. Engeland te het met de regeering van Mac- Donald voorgegaan. Heel wat Innerlijkè ver wikkelingen heeft Engellandl in de jaren na dén oorlog doorgemaakt, üoyd George's po litiek, die eerst 'leidde tot het Archangel-front, gericht tegen de Russische Sovjet-republiek; later tot agressie togen Angora, heeft ten slotte de conservatieven te paard geholpen, die evenwel hun macht spoedig aan de arbei derspartij' moesten overdragen. Frankrijk heeft zich tegen samenwerking met Rusland het krachtigst verzet, en Rusland weet heel goed, diat het in Frankrijk den heftigsten tegenstander heeft van» rijn Sovjet-regime, waarvan intusschen meer de naam dan de daad te overgebleven» Geheel de wereld te zoowel in haar algemeen aspect als ln de poli tiek der verschillende landen, meer en meer gaan draaien om de beide uitersten: commu nisme en fascisme. Dit laatste een naam, ontleend aan de Italiaansche fascistenpartij, die lin 1922 ond'er aanvoering van MussolM vastberaden naar het bewind' greep en dit in bezit nam. Totdat de moord' op Matteotti, meer een ongelukkig incident dan een ge beurtenis, aan het beginsel van het fascisme onverwachte afbreuk deed'. Inmiddels was Spanje Italië op dien weg gevolgd, en ook in andere landen heeft het aanzien van het ^par lementarisme juist tengevolge van de voort woekerende democratie met haar machteloos praten, geleden. Overal is de vraag naar den sterken man en overal blijft hij achterwege. In en buiten Europa te er veel, onnoeme lijk veel veranderd' in deze jaren» Japan, dat tegenover Duitschland het juiste oogenblik koos om de schande van 1894 te wreken, te in de Oost-Aziatische quaestie de allesbeheer schende macht geworden, die nauwelijks meer tegenstand' ondervindt. Europa heeft in dé verhoudingen in Oost-Azië bijna niet meer mede te spreken. En de Turken, die aan het einde van den grooten oorlog, waarin zij op het verkeerde, het Duitsche, paard hadden gewed; uit Europa schenen verdre ven, zijn weer 'krachtiger dan ooit tevoren. De Kleine Entente, die zich onder leiding van Bohemen en tot behoud van de Balkan- verhoudingen vestigde, had vooral met het geheel verminkte Hongarije te rekenen, en duohtte blijkbaar niets meer dan een her nieuwd bestijgen van den Hongaanschen troon dbor den ongelukkigen Keizer Karei, die daartoe een meer avontuurlijke dan se rieuss poging deed. De verhoudingen op den Balkan zijn nog vaag en onbestemd; de rol, aan Roemenië en Servië toebedeeld, te niet duidelijk. Griekenland; dat ln 1920 Konstan- üjm terugriep en tegelijk zijn grooten staats man Venizelos verbande, te de rechtstreek- aa: De voorzitter herhaalt, dat de ver eeniging absoluut geen exploitatie beoogt en meent, dat zij zeer goed naast bet „Zeebad" kan bestaan. Men wil gaarne afwachten wat „Zeebad" in deze richting doek Dokter R leuks zegt nog, dat „Zeebad" nu (kan weten, waar het om gaat en waar te verbeteren valt. Officieel' behoeft dat niet medegedeeld te worden. Bij de rondvraag werd er op gewezen, dat men op kleine schaal dient te beginnen om later uit te breiden. Hetgeen het bestuur van plan is. Voorloopig zal "men op den ingesla gen weg doorgaan, het publiek belang etecht dat. De heer Nijp els zegt het besprokene van hedenavond in een vergadering van aandeelhouders van „Zeebad" ter sprake te zullen brengen. Nadat nog verzocht was om krachtig pro paganda te voeren en leden te werven, sloot de voorzitter onder dankzegging de verga dering. Naar wij' vernemen zal het Bestuur ten spoedigste maatregelen zien te nemen, dat aan de eerste behoefte aan reddingsmateriaal wordt voldaan. 'Personen, die zich bekwaam achten en ge negen zijn om deel uit te maken van de te vormen reddingsbrigade, worden verzocht zich ten spoedigste schriftelijk op te geven aan den Secretaris, Balistraat 13. JPMzlertrein" Voor het eerst na veile jaren had de Spoorwegmaatschappij' weider een1 goed- koopen trein naar Helder laten loopen. Ongeveer 650 menschen kwamen daar mede Donderdagmorgen naar Helder; het was een heele invasie van vreemde lingen, die omstreeks 11 uur plaats had, en de verschillende vervoer- en rijgele genheden hebben' er van geprofiteerd. Want weldra zag men volgeladen auto bussen en open rijtuigen strandwaarts trekken. Ofschoon het weer den ganschen dag een beetje naar regen dreigde en da zon achter de dikke sluiers der wolken schuilging, hield het zich den geheelen dag goed, zoodat de vele feestgangers er ongetwijfeld een aardig dagje van hebben gemaakt. Naar de directie der spoorwegen ons mededeelt, zijn voor den goedkoopen trein, die 5 Augustus van hier vertrekt, geen baartjes meer te krijgen. Evenwel gaat op 17 Augustus (Zondag) weer een dergelijke trein, waarvoor thans reeds bil jetten verkrijgbaar zijn. OOST-INDIE. De Vlootwet Volgens de Preangerbode heeft de rech terzijde van den Volksraad het voorne men de Vlootwet te verwerpen, omdat het denkbeeld van de versterkte bases is los gelaten. sche aanleiding geworden tot de débflcle. Want de taak, die Griekenland in Klein-Arië tegenover Turkije op zich had genomen, kon het niet volbrengen. Moestefa Kemal Pasja, opgekomen uit de stammen van het echte Turksche Klein-Arië, organiseerde den te genstand, en zoo krachtig greep het nieuwe bewind van Angora om zich heen, dat in wei nig weken tijds dé Grieken als het ware wa ren weggevaagd' uit Klein-Arië; dat Oonstan- tdnopel door de troepen van Angora werd bedreigd en slechts met moeite een schijn of sohadluw van Europeesch gezag werd ge handhaafd; Geheel nieuwe politieke verbin dingen ontstonden; Angora en Moskou reik ten elkander een korten tijd de hand; Maar ook niet meer dan een korten tijd. Te Lau- sanne in de achtereenvolgende twee vredes onderhandelingen 'bleek de innerlijke krach teloosheid der groote Geallieerde machten tegenover Turkije, dat durfde. En Turkije heeft het voorloopig gewonnen; de vrede van Lausanne is Turkije's succes en blijkt zoo straks weffiicht zijn opkomst. Wij zijn er verder dan ooit vandaan om Turkije uit Europa te verdrijven'! Men zie rond waar men wil; bijna overal spreken de politieke hervormingen. In bet Heilige Land een begin van Zionisme; in Egypte een begin van onafhankelijkheid; de Dominions bijna gelijkgerechtigd met 't oude Britsche Koninkrijk; Amerika zich terug trekkend uit alles wat Europeesche aangele genheden betreft. Groote politieke hervor mingen zijn bijna in elk land voltrokken; en ook in Nederland Te midden van de stormen van den oorlog wijzigden wiji onze Grondwet op twee belangrijke punten: de school en het kiesrecht. Nog moet het de vraag heeten of deze Grondwetsherziening ons land geluk heeft gebracht. Ook op Nederland zette 1918 zijn stempel; ook hier dreigde een oogenblik de uit het Oosten waaiende wind de over hand te nemen, maar niet meer dan een oogenblik. Sociale denkbeelden, tevoren on mogelijk geacht, schenen plotseling alle tege lijk in verwezenlijking te moeten komen. De politiek had de overhand; en voor een groot deel een niet-consequente, een weinig sterk sprekende politiek, voornamelijk bedacht op opportunisme. Nederland; dat eeji korten-tijd door België's annexionisme werd' bedreigd», heeft vooral economisch de gevolgen van den oorlog ondervonden. Politiek-geografisch Is het gebleven wat het was en het is gelukkig daarmede. Economisch heeft het zich den in vloed niet van het lijf kunnen houden, noch ln noch na dén oorlog. Gelijk trouwens ge heel de wereldl Maar daarover nader. (Wordt voortgezet). mm Donderdag 81 Juli slaagde te Amster dam voor diploma Nuttige Handwerken Mej. M. M. Brands, leerlinge van Mevr. Koolhaas alhier. 1 1. a. Wien' Neerlanderiht bloed. b. Marchel-Marcha Baudouck 2. Feest-Ouverture Dellort 8. Bk „Am. Meer." Uedl voor Trombone Schnbert 4. „Le Moulin" dana la Vallée (Paraphraso Musicale) Caimont 6. 6. WIJ willen Holland houwen Spoel 5. b. Limburg mijn Vaderland Tijsson 6. Paraphxase ülbar Siloher'o Volkslied „Die 7. Le Sheik (dans 1' immense Sahara) Snijder 8. a. Oude Wilhelmus - - VN

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9