NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1924 52ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 vermogen van Duitschland geenezins onwan kelbaar wst staan. iMacDonald verklaarde, dat de Britsche regeering er niet in zou toestemmen, dat een Britsch soldaat een minuut langer te Keulen zou blijven dan noodzakelijk was ter uitvoe ring van de verplichtingen van bet verdrag van Versailles. Te Londen is men algemeen van meening, dat de Franschen na de economische ontrui ming eigenlijk aan hun fatsoen verplicht zijn ook militair te ontruimen, Londen, 6 Augustus. Vanochtend is in Downing Street een vergadering gehou den waaraan twee vertegenwoordigers van de voornaamste delegaties en ook de Duitschers hebben deelgenomen. Hun taak bestond in een beraadslaging over het memorandum bevattende de opmer kingen van die Duitsohe delegatie over de documenten, door de geallieerden in den loop van de conferentie opgemaakt. De Duitsche afgevaardigden waren tot drie uur vannacht bezig geweest met de bestudeering daarvan en bet opstellen van hun opmerkingen. Naar men verneemt is bij bet Duitsche memorandum! een toelichting gevoegd, waarin staat, dat tengevolge van den kor ten tijd', die baar ter beschikking stond de Duitsche delegatie verhinderd is zich een definitief oordeel te vormen over alle bij zonderheden en alle vraagstukken, die in de documenten, die zij van de geallieerden heeft ontvangen, ter sprake worden ge bracht. Zij uit voorts de meening, dat deze documenten niet het geheele complex van vraagstukken, die rijzen bij het inwerking stellen van het plan der deskundigen, om vatten, In dit verband' wordt melding ge maakt van het vraagstuk van de militaire ontruiming van de streken, die bezet zijn, zonder dat het verdrag van Versailles die bezetting voorziet en van de voorgestelde opneming van het Fransch-Belgisch per soneel in eenige gedeelten van het spoor wegnet op den linker-Rijnoever. De Duitsche delegatie acht deze laatste maatregelen onvereenigbaar met het plan- Dawes. Op een zeer lange vergadering, Dins dagavond en vannacht gehouden, is het al tot een vrij warme woordeiroisseling gekomen. Het ging over de „extended oon- trol". De Fransche vroegen, dat ook wan neer dergelijke „extended oantrol" over andere Duitsche inkomsten, dan in het plan-Dawes bepaald, ten slotte de noodige annuïteiten zou próduceeren, zoodanige controle bestendigd zou blijven. De Duitschers protesteeren daar stevig tegen en ook andere geallieerden en Amerika protesteerden tégen dezen eisch, dien zij niet alleen onredelijk achtten, maar bovendien in strijd met de aanbeve lingen van het rapport-Dawes. Desniette min willen de Franschen hem niet laten vallen. De medewerker van het Hbl. telefoneer de gisteravond uit Londen: In Fransche kringen was men heden avond tot de conclusie gekomen, dat de door de Duitschers opgeworpen bezwaren geen gevaar voor het welslagen der con ferentie behoeven op te leveren en dat het mogelijk schijnt, daarmede rekening te houden, zonder buiten het kader van het acooord der geallieerden te gaan. In Duit sche kringen legt men er hedenavond den nadruk op, dat het memorandum niet alle Duitsche opmerkingen bevat. In hoofdzaak komen de opmerkingen op het volgende neer: De Duitschers zijn van oordeel, dat overal, waarin het memorandum der Geal lieerden van tekortkomingen sprake is," natuurlijk van opzettelijke tekortkomirir gen gespoken zou moeten worden. Verder meenen de Duitschers, dat ten aanzien van de economische ontruiming van het Ruhrgebied wel nauwkeurige bepalingen zijn opgesteld1 omtrent hetgeen gebeuren moet, indien de Duitschers het een of ander niet nakomen, maar dat, zoo- dra er sprake is van verplichtingen der geallieerden, alles zeer vaag gehouden is. Aangaande de leveringen in natura con- stateerèn de Duitscheïs, dat qualitatief meer gevraagd wordt en over een lange- ren termijn, en dat ook meer artikelen worden verlangd, dan in bet verdrag van Versailles werd! bepaald. Ofschoon ze er in principe niets tegen hebben, kunnen al deze bepalingen slechts worden geregeld door onderhandelingen op voet van gelijk heid. Zij kunnen echter niet aan de Duit schers worden gedicteerd. De Duitschers kunnen er geen verant woording voor op zich nemen, dat goede- tfert, die de algemeene agent uit zijn mid delen wil aankoopen, ook werkelijk gele verd worden, indien ze niet op de open markt verkrijgbaar zijn. Dwanginterven- tie in interne economische aangelegenhe den van Duitschland kan de Duitsche re geering in geen geval toelaten. De Duitsohe delegatie verklaart verder, dat zij arbitrage in beginsel zeer toe juicht, maar waar de Geallieerden het recht hebben om in beroep te gaan, moe ten de Duitschers dit recht ook hebben. ving in Japan." De Fransche generaal Percin, voormalig lid van den oppersten krijgsraad der Geallieerden, die het boek warm aanbeveelt en zich met den inhoud volkomen eens verklaart, uit de hoop dat „de samenwerking van een Fransch en een Duitsch generaal aan een werk des vTedes de volken van beide landen een goed voorbeeld zal geven en hun toenade ring bespoedigen." Een mislukte staatsgreep. Volgens het „Beri. Tag." heeft de po litie te Janiscbken in het Memelgehied in den nacht van Zaterdag op Zondag een in val gedaan in de woning van een rechta- radiicaal kantoorbediende, waar een ge heime nationalistische bijeenkomst plaats had. De vergadering had ten doel de laatste toebereidselen te treffen voor een staats greep in den nacht van 4 op 6 Aug. Er zijp 112 samenzweerders gearresteerd, 8 wis ten' te ontkomen. Er werd een omvangrijk dossier in beslag genomen, waaruit bleek, dat het doel van die staatsgreep was het Memelgebied! tot een autonomen vrijstaat te proclameeren. Onder de papieren vond men een lijst van 600 deelnemers, waarvan er middeler wijl reeds 27, voor het meerendeel oud- soldaten, zijn gearresteerd. In den avond van 4 Aug. om 11 uur zouden deze 500 man de kazerne van Memel moeten over rompelen, de troepen ontwapenen, het sta tion en het telegraafkantoor bezetten. Zoodra dit gelukt was, zou de Deutsch- völ'kische Hitler-organisatie uit Tilsit, die onder bevel van een oudukapitein staat, over de grens trekken en Memel verder bezet houden. De arrestaties duren voort Duitsche werkloozen als strijders tegen de Marokkanen? Berlijn, 6 Aug. In een communistische interpellatie, welke bij' den Rijksdag is inge diend, wordt beweerd, dat 8000 werkloozen, die onder voorspiegeling van onware feiten op Duitsch gebied door Spanjaarden zijn aangeworven, bij het Spaansche vreemdelin genlegioen zijn ingedeeld. Zij zouden bij den strijd in Marokko schrikbarende verliezen hebben geleden en met geweld zijn tegenge houden. Enkelen zouden reeds wegens een poging om te ontvluchten zijn terechtgesteld. De Spaansche vice-oonsul te Hamburg zou tan het hoofd staan van het Spaansche werf bureau aldaar. Aan de Rijksregeering wordt gevraagd, wat zij voornemens is te doen om de vrijla ting dezer Duitschers te verkrijgen, het wer ven van Duitschers te verhinderen en de schuldigen aan den moord op-de Duitsche werkloozen strafrechterlijk te doen ver volgen. FRANKRIJK. Amerlkaansche gasten. Ook Parijs heeft zijn Amerikaansche gasten gehad: de Amerikaansche leden van het te Londen gehouden publiciteit^ congres en wij hebben reeds gemeld, dat zij te Parijs op het Elysee door den presi dent van de Fransche Republiek zijn ont vangen. L'Oeuvre, het blad van Téry, maakt zich tot tolk van wonderlijke ver halen, die er over dat bezoek van de Ame rikanen bij president Doumergue de ronde doen en schrijft: „De voortreffelijke vertegenwoordigers van de Amerikaansche publiciteit zijln door Doumergue op hupsche wijze ont vangen. Aan de buffetten was alle zorg besteed' en de burgers der droge Staten bewezen de Fransche champagne alle eer. Waarna zij1 aan hun natuurlijke jovialiteit den vrijen loop lieten, ten koste zelfs, zoo zegt men, van de waardigheid van den President. „Toen zijln gasten vertrokken waren, be- merkte deze, dat de Elyseesche salons een ware plundering doorstaan hadden. Her inneringen aan Napoleon waren verdwe nen en ook twee dlozijn gouden lepels." Tot zoover het bericht van L'Oeuvre, waaraan het blad nog deze opmerking toe voegt: „Het is bekend, dat onze Amerikaan sche vrienden geweldige verzamelaars van souvernirs zijn. Die, welke zij, hebben mee genomen uit het Elysee, zullen ongetwij feld bij dragen tot de propaganda, voor Frankrijk van de New Yorksche „adver- tlsers'\ RUSLAND. Te Rostof aan den Don heeft dezer dar gen een groep spoorwegarbeiders en -ambtenaren terecht gestaan, beschuldigd van diefstal van 277 wagons petroleum, steenkool en andere brandstoffen, ge pleegd ongeveer anderhalf jaar geleden. De rijf hooMbeklaagden werden ter dood veroordeeld, maar uit hoofde van hun „proletarische afkomst" werd deze straf veranderd in tien jaren cellulaire gevan genisstraf. BULGARIJE. De „Neue Freie Presse" verneemt uit Bel grado, dat Stojanof en Atanasof, twee omi- minlsters uit het kabinet Stamboliïski, en de oudrdirecteur van de algemeene gevangenis te Sofia, naar Servië gevlucht zijn, waar zij ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant fl.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. lndiö p. zeepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70,f1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losbo nummers der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 10060. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel fcaljard)Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. bokst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regels 40 ct, elke regel meer 10 et bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder na. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 et De Inhoud van het Duitsche memorandum. Lloht op voor auto's en fietsen Donderdag 7 Aug Vrijdag 8

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1