T Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND VAN DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1924 Te Amsterdam slaagde voor het examen Nuttige Handwerken onze vroegere plaats- genoote, Mej. G. Okei, kweekelinge aan de Groen van Prinsterer Kweekschool te Doe- tmchem. BJJ het gisteren gehouden Hoofdacte examen te Haarlem slaagde de heer H. ter Burg alhier. Revue Henrl ter HalL Ter Hali's Revue-gezelschap, dat Reiken- jare hier eenige voorstellingen geeft, zal dit jaar de revue „Draadloos" alhier opvoeren op Maandag 1, Dinsdag 2 en Woensdag 3 Sep tember as., zoodat voor het uitgaand publiek weer een genotvolle avond te wachten staat. Aanbesteding. Door de Directie van 's Rijkswerf alhier werd Dinsdag aanbesteed het inrichten van de bovenzalen van het gebouw voor den Torpedodienst tot schoollokalen voor de werf-divlsie en daarmede in verbanc; staande werkzaamheden. De volgende biljetten waren hiervoor ingekomen: J. P. v. Os, Helder, 5974.—; M. O. v. d. Plas, Helder, 5660.H. Doorn, 't Zand, 5460.—; R. N. van Os, Helder, 6190.—; Gebr. v. Pelt, idem, 6076.—; H. Freeke id, 5018.— Minne- boo en Walboom, id, 4848.—; Starren- burg en Boendijk, idi. 4835.W. J. Braggaar, id, 4746.—; T. Drijver, id, 4664.—; G. Lastdrager, lid, 4578.—; J. de Vries, Amsterdam 4480.Gebrs. Smit, Helder, 4369.—; H. Riemers, id, 4279.—, G. Groot, Helder 4H9.— Uit het Politie-rapport Aan de politie werd! gistermiddag te lefonisch kennis gegeven, dat op de Ach tergracht W.Z. werd gevochten. Toen de rust was'hersteld, deed een bewoner van de Zuidstraat aangifte, dat zijn zoon even te voren was mishandeld door een marine- schepeling. Gisteravond werd door een matroos- vliegtuigmaker aangifte gedaan, dat hij des middags door een anderen marine schepeling (vermoedelijk dezelfde als in het vorige geval) was mishandeld. Gisteravond werd politie-hulp ge vraagd1, omdat in een café aan het Ko ningsplein werd gevochten. Door de po litie werd een man aangehouden, die een aantal ruiten van het café bleek te hebben ingeslagen. Aanleiding hiertoe was een twist over geld, dat door den man en den café-houder gezamenlijk zou zijn ver diend. Bij den twist zou de man een klap hebben gekregen, waarna hij in woede ontstoken, de ruiten insloeg, waarbij bo vendien een rijwiel van één der bezoekers werd beschadigd. Ten gevolge van heit voorgevallene ontstond een volksoploop, die door de politie weid verspreid. Salarissen Rijkswerklieden. Naar het Ned. Corr. Bur. verneemt, heeft de regeering besloten om ten aan zien van die nieuwe salarissen der rijks werklieden en daarmede gelijk te stellen categorieën van rijksambtenaren aocoord te gaan met-de voorstellen, die haar ter zake door de commissie van advies voor de arbeidsvoorwaarden der rijkswerklie den met op één na alge meen e stemmen zijn gedaan, met dit voorbehoud dat vóór 1 Sept. 1925 andermaal zal zijn te overwe gen of de schatkist den hieruit voort- vloelenden salarislast zal kunnen dragen. TEEN JAREN OORLOGSPOLITIEK. 1914 1 Augustus 1924. TV. (Slot). Wanneer wij het politiek-eoonomibch karakter van den oorlog en den na-oorlog gadeslaan, treedt daaruit wel sterk naar voren het internationaal karakter van de tegenwoordige samenleving. De lessen van den oorlog waren blijkbaar voor me nigeen nog niet voldoende om te besef fen, dat evenzeer als de oorlog in staat is geweest om ook bij den meest onschul- digen neutrale de staathuishouding in de war te gooien, herstel van den eoonomi- sohen toestand alleen langs internationa len weg mogelijk is. Nederland, dat zoo groote belangen heeft in Duitschland, maar ook in tal van andere landen, dacht het werkelijk zich van de slagen van den oorlog te kunnen opheffen, terwijl de toe standen in die aiyiere landen ongunstig bleven? Degenen in elk geval, die aldus kortzichtig gedacht hadden, werden spoe- ?,w^zer gemaakt. De vrede van Ver» sailles was niet alleen een politiek, doch ook een economisch verdrag; op Duitsch- land, later ook op Oostenrijk en de andere nDLi 'an<*en werden drukkende ver- £iJr; «el6»d- Geheel de politiek vanaf het oogenblik ia boheersoht door de Salarisregeling burgerlijke - rijksambtenaren. Naar de N. Ot verneemt zullen enkele groepen werklieden en lagere beambten niet meer worden ondergebracht in het Bezoldigingsbesluit, maar op arbeids contract in dienst worden genomen tegen 70 pet. van het gegarandeerde loon voor het ambt, dat zij vroeger bekleedden. De kinderbijslag zal na 1 Januari 1925 3 pet. bedragen voor elk kind beneden het 18e levensjaar met een minimum van 56 en een maximum van 240. De sala rissen voor de ambten die niet vallen on der het Rijkswerkliedenreglement wor den' geregeld bij aparte koninklijke be sluiten, nadat advies is ingewonnen bij de bijzondere commissie, de nieuwe regelin gen worden gebaseerd op zoogenaamde kernsalarissen, welke ontleend zijn aan de salarisnormen. Aan gehuwde ambtenaren zullen de twee laatste salarisverhoogingen in de school niet worden toegekend; terwijl van ongehuwde onderwijzers de vier laatste periodieke verhoogingen worden inge houden. Voor vrij wonen' zal ten minste 7 en ten hoogste 15 pet van het salaris worden gekort Gehuwde ambtenaren die 23 jaar oud zijn, twee dienstjaren hebben en een sa laris genieten -beneden 200, krijgen een toelage van 200; overschrijdt echter de schaal waarin het ambt is ondergebrach' de 2000, dan wordt de toelage bepaald op 800. Deze toelage zal telkens verminderd worden met de periodieke verhoogingen, welke zullen worden- toegekend. De standplaatsaftrek blijft vastgestelc op 4 en 8 pet. voor 2e en 8e klasse stand plaatsen. De salarisverlaging voor kost winners zal over 1915 ten hoogste 15 pet. bedragen, op salarissen welke met meer dan 15 pet. worden verlaagd, zal een extra-toeslag worden gegeven. Na hpt conflict in de Twentsche textielnijverheid. De inspecteur der directe belastingen heeft aan het bestuur van de Eendracht bericht, dat alsnog aan de in het textiel- oonflict betrokken arbeiders gedeeltelijke ontheffing kan worden verleend van hun belasting-aanslag over 1923—1924. De mi nister, die theoretisch zijn standpunt van niet-ontheffing handhaaft, heeft om rede nen van practlschen- aard gemeend in dit geval daarvan af te wijken. De uitbreiding van het Centraal-Statlon te Amsterdam. De uitbreidingswerken van het Gentrqpl Station zijn den laatsten -tijd zeer opgescho ten, zoodat in September het laatste, nieuwe perron, het zesde, gereed zal komen. Dit per ron zal bestemd worden voor den goederen dienst. De goederen worden dan met liften naar de nieuwe loodsen aan de De Ruyter- kade vervoerd. Op het oogenblik zijn de goe derenloodsen aan de voorzijde van het sta tion. De nieuwe kap is nu, behoudens een klein gedeelte, ook gereed. Op het oogenblik wor den op het 4e en 5e perron eenige kleine luisjes gebouwd, krantenkiosk, wachtkamer, Metten, enz. 't Is de bedoeling, in de toekomst het trei- nenverkeer aldus te regelen: le en 2e perron, aankomst treinen uit de richting Haarlem. 8e perron, vertrek Haarlem. 4e perron, aankomst Zaandam. 5e perron, vertrek Zaandam. 6e perron, goederendienst. De brand op de „Java". Naar het HM. van bevoegde zijde ver neemt behoeft het artikel betreffende den brand op den kruiser „Java", hetwelk voorkwam in „Onze "Vloot", een kleine rectificatie. De zinsnede: „het gedrag van de beman ning, inzonderheid van bet militair ge- jdeeltg daarvan, is boven allen lof verhe ven" zou aanleiding kunnen geven tot de veronderstelling, dat er verschil zou ge weest zijn tusschen.de houding van het militaire en het burger gedeelte aan >oord. Uit dit oogpunt beschouwd' mag ïieraan worden toegevoegd, dat voor die veronderstelling geen enkele grond aan wezig ls. Dit moge blijken uit het feit, dat twee dagen na dbn brond de commandant „alle vraag in hoeverre Duitschland aan die verplichtingen zou voldoen, en in hoe verre Frankrijk zou verkrijgen wat het wensohte. Daarbij is dan gekomen het probleem der Intergeallleerde schulden, d.w.z. van de teruggave van de bedragen, die de Geallieerde overwinnaars onder ling elkander in den oorlog hebben voor geschoten. Hierbij staat Amerika wel als grootste schuld eischer voorop, en nog steeds bestaat bij oen groot deel van Europa de neiging om te veronderstellen, dat Amerika deze schuld zonder meer zal kwijtschelden. Terwijl juist Amerika, na zijn weigering om het Verdrag van Ver- sailles te teekenen en tot den Volken bond toe te treden, zich van de Europee- sche aangelegenheden heeft losgemaakt. Amerika is in den oorlog gegaan, omdat liet last daarvan ondervond; omdat sche- '>en, bevracht met zijn goederen en waar op zijn passagiers reizen deden, werden getorpedeerd. Amerika heeft geen grond gebied geëischt, en degenen, die bewe ren, dat Amerika uit commercieele over wegingen in den ^oorlog is getreden, schij nen niet te bedenken, dat al in even sterke mate, toen het nog tot de neutralen behoorde, Amerika geweldige handelsvoor- deelen uit den oorlog behaalde. Amerika l ïeeft wellicht bedoeld om Frankrijk, En geland en de overige Geallieerden, die ot zijn grootste-schuldenaars behoorden, o steunen, maar het heeft dien steun min of meer opgegeven, nadat eefcmaal de oorlog was geëindigd. Amerika be- hens voor den boeg" heeft laten komen en zoowel het militaire als het burger ge deelte. der bemanning zijn tevredenheid heeft betuigd voor hun aïier houding tij dens den brand* Waar in het artikel van „Onze Vloot" enkele namen zijn genoemd voor bijzon dere feiten, mag zeker niet verzuimd wor den de naam van den burgerchef van het machinekamer-personeel, den ifigenieur Matzinger te noemen, wiens adviezen voor den commandant van veel waarde zjjm ge weest Koninklijk bezoek ian Zeeland. Dinsdag he ft de Kon' een bezoek ge bracht aan Zeeland^ wat., zij overal met enthousiasme en gejuich ntvangen werd. Daar het bet verlangen wm, an Hare Majes teit aan zooveel mogelijk plaatsen In deze provincie een bezoek te brengen, was dik wijls bier en daar het oponthoud uiterst kort. Twee, drie minuten soms, vertoefde men er gens, om dan weer verder te gaan. De geest drift der inwoners was er evenwel niet min der door; en de schoolkinderen en zangver- eenigingen hadden even goed maandenlang gerepeteerd om der vorstin- een welkomstliec toe te zingen. Na te Wouw in den Koninklijken trein te hebben overnacht, werd Bergen-op-Zoom Dinsdagmorgen gepasseerd, waar de Konink ljjke stoet zich evenwel niet ophield, doch direct overstak naar Tholen. Op Zeeu-wschen bodem werd Hare Majesteit, die vergezeld was van baar dochter en haar gemaal, be groet door den Commissaris van Zeeland, jhr. mr. Quarles van Ufford, die de Konink lijke familie welkom heette. In zijn gezel schap bevond zich de kamerheer in buiten gewonen dienst, jhr. van Teylingen, burge meester van Serooskerke op Walcheren. Op het Tbolensche raadhuis werden bloemen aangeboden door twee jonge dames; de ver gaderzaal van het oude raadhuis was voor de gelegenheid versierd, en de burgemeester van Tholen heette Hare Majesteit welkom op Zeeuwschen bodem. Schoolkinderen jongen de Koningin toe, enjmuziek- en turnvereeni- gingen zorgden voor eenige afwisseling. Vandaar ging d» tocht naar St-. Maartens dijk, Poortvliet en Scherpenisse. Op alle plaatsen werden koningin en prinses bloe men aangeboden, op verlangen van H. M. zelf heeft men zich bijna overal1 tijdens het geheele bezoek bepaald -tot bouquetten van- veldbloemen uit de streek zelve. In St. Maartensdijk was het oponthoud iets langer; aldaar werden de koningin eenige schilde rijen, jaren lang rustend op zolders vqn het raadhuis en voor deze gelegenheid gerestau reerd, getoond. Het zijn portretten van vor stelijke personen uit de 17e eeuw, vervaar digd door schilders uit de school van Van Mierevelt en Ravesteyn. De burgemeester van deze plaats bood H. M. een marokijnlederen album aan met foto's en eene beschrijving van deze schil derijen. Ook hier bracht de plaatselijke mu ziek- en zanvereeniging der vorstin een aubade. Van Tholen ging het hooge gezelschap per „Hydrograaf naar Stavenisse, waar men overstak naar Zierikzee. Aan de Nieuwe Ha ven stonden dichte drommen van menschen; burgemeester Fokker van- Crayesteyn van Rengerskerke ontving op het eiland Schou wen de hooge gasten. Mevrouw Fokker bood de koningin me juffrouw Louise Biermasz prinses Juliana bouquetten aan, een compagnie van den Vrij- willigen Landstorm stond op de haven aan getreden en vormde de eerewacht. Op het Graanplein 'werden honderden, met een oranjestrikje versierde postduiven opgelaten, hetgeen een aardig en vrooüjk gezicht opleverde. Ook hier toespraak van den burgemeester, daarna tocht over Schou wen naar Brouwershaven met hier en daar eenig oponthoud. In laatstgenoemde plaats werd- bijna een half uur stil gehouden; het geboortehuis van Jacob Ca-ts werd hier be zichtigd en de vorstin wederom toegespro ken door den burgemeester; door 260 kinde ren werd de Wilhelmina-hymne uitgevoerd. Via Zonnemaire en Dreischor ging de tocht weder naar Zierikzee, waarna de stoet per „Hydrograaf" langs Veere naar Middelburg terugstoomde. Het koninklijk gezin arriveer de aldaar te kwart over negen. Omtrent het bezoek aan de Zeeuwsche hoofdstad valt te vermelden, dat Woensdag de 350ste verjaardag herdacht werd van de verlossing van het Spaansche juk. In den .oop van den morgen heeft de Koningin in de Abdij, waar zij den nacht heeft doorge bracht, ontvangen- de bekende Engelsche schrijfster Marjorie Bowen, die zoovele tfer- jeersoht ongetwijfeld een groot deel van e economische positie van de wereld; het financieel overwicht Is, als gevolg van den oorlog, van Engeland naar Amerika verplaatst. Leende vroeger Amerika in ingeland thans is -het omgekeerd, en i iet is onwaarschijnlijk, dat de oude toe stand zioh spoedig zal herstellen. De eco nomische wetten zijn nu eenmaal niet zoo eenvoudig als men verwacht dat ze zijn; Duitschland, dat den oorlog verloren heeft, is wellicht industrieel en econo misch eerder op zijn verhaal dan Frank rijk, dat den oorlog gewonnen heeft. Wat wij allen wensohen, dat is het her stel van Europa* waarin het herstel van de overige wereld ligt opgesloten. Wat wel leder wenscht is, dat aan Duitschland asten worden opgelegd, ftie het kan be talen en die Frankrijk noodlg heeft oni zich van de schade, die dit -land in de eerste plaats van den oorlog heeft onder vonden, te herstellen. Maar wat ieder land voor zichzelf wenscht, is dat het fi- nanoieel evenwicht in zijn staatsuitgaven zal terugkeeren. Ter Internationale Con ferentie te Brussel, in het najaar van 1920 bijeengeroepen, en die het aanzijn gaf van een financieel-eoonomische organisatie van den Volkenbond, is wel gebleken hoezeer de staatsschulden van elk land zijn toegenomen; hoezeer deze toeneming een -geweldigen druk aan rente en aflos sing op elk budget veroorzaakt, zoozeer zelfs, dat daardoor ook in die landen, ■waarin inllita|fe uitgaven eerder zijn ken heeft geschreven, waarin- over de ge schiedenis van het Oranjehuis en Nederland gehandeld wordt, en die thans weer te Midr delburg vertoeft voor een nieuwen roman. Verder waren aldaar de heer en Pieters en Ape-tz als vertegenwoordigers van de eenige Nederduitsch Hervormde Kerk, die nog te Frankrijk bestaat, namelijk die te Roubaix Tegen 10 uur reden de hof rij tuigen voor en ving de rit door de stad aan. Bezichtigd werd de stichting Kinderzorg (voogdijkinderen), verschillende nieuwe woningwijken, waarna halt gehouden werd' voor het Oude mannen- en vrouwenhuis. Twee oude vrouwtjes bo-, den h.' vr bloemen aan, afkom tig uit den tuin van b gesticht. Ook w '<i tilgehouden bi de w ng van den T .schen consul, die even^e .-s bloemen aancoM. Do.o degene die -ten vorigen jare, hij- de herdenking van het 25-jarig regeeringsjubi- leum, het initiatief hadden genomen>voor een nationale huldebetooging, was thans (d1. w. z. door de Zeeuwen-, die daarvan deel uitmaak ten) w-edlr het initiatief genomen- voor een provinciale huldebetooging. Hieraan werd door ruim 9000 personen- uit de geheele pro vincie deelgenomen. Op het Molen-water was een- overdekte tribune opgeslagen voor het koninklijk gezin; ongeveer 2000 zangers en- zangeressen stonden opgesteld, terwijl voorts op verschillende plaatsen colonnes van deel nemers stonden opgesteld. De verschillende muziekcorpsen en zangvereendgingen ston den- onder leiding van den bekenden dirigent Jan Morks. Na de huldebetooging bad een défilé plaats; uit iedere langs de koninklijke tribune defileerende colonne traden telkens betoogsters naar voren* die bloemen aanbo den. De verschillende duiven-maatschappijen lieten honderden postduiven op. De oudste inwoonster van Zeeland, een 102-jarige we duwe, nam ook aan 'de betooging deel; zij kreeg een plaatsje op de koninklijke tribune. Als slot van de betooging zongen alle deel nemers twee coupletten- van het Zeeuwsche volkslied. Aan de koningin werd voorts een album aangeboden ter herinnering aan dezen dag. Na afloop van de huldiging werd op per soonlijk verlangen van de koningin de afzet ting opgeheven, waarna het plein volstroomde met duizenden en nogmaals duizenden. Al leen het aantal betoogers was tegen de 10000 gestegen en- het aantal bezoekers was even groot. -Midden tusschen deze menigte reed de koningin over het plein naar de Abdij terug. In de woning van- den- Commissaris dér Koningin werd het noenmaal gebruikt. Het openluchtspel, dat des middags plaats had, bedoelde een- wedergave te geven van Middelburg's overgang in 1574. De vertol king had plaats voor het stadhuis; tekst hier van was geschreven door dr. Boutens, de muziek was van Koeberg, regie en tooneel- bouw van Frits Lensvelt, costumes naar keuze van Nell Bronger. Dirigent was de heer Caro, die de opvoering ook muzikaal tot een groot succes maakte. Na afloop van het openluchtspel begaf de koninklijke familie zich naar het stadhuis, waar zij werden toe gesproken door burgemeester Dumon Tak. In de Statenzaal was het de Commissaris der Koningin, jhr. mr. Quarles van Ufford, die tot de hooge gasten het woord richtte. Na afloop hiervan werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van Zeeuwsche kleeder drachten. De maaltijd werd ten huize van den Commissaris der Koningin gebruikt in den intiemen kring der familie. Des avonds concert en vuurwerk, waarbij zich Prins Hendrik liet zien. De koningin is niet meer uitgegaan. landvoogd en den Britschen oonsul-gene- raaL Hij gebruikte -het noenmaal ten pa- leize en vertrok per Treub naar Semarang en Soerabaja. OOST-INDIE. De vliegtocht Nederland—Indië. Voorgesteld is een vliegterrein van internationale afmetingen voor den vlieg tocht NederlandIndië aan te leggen te Kebon-Pallah bij paal 14 in het Meester- sche. Het terrein is tachtig ibouws groot (1 -bouw is 7096 vierkante meter), waar van veertig bouw in erfpacht is afgestaan aan den- landheer Lim, de andere helft is gouvernemen-tsgrond. Op een klein deel van -het terrein staat een kampong, die afgekooht dient te worden. De rest is be plant met serehtuinen. Het terrein ls zandgrond en niet noemenswaard heuvel achtig. Na raseering van de serehstruiken zal het goed bruikbaar zijn. De beslissing wacht op die van de militaire autoriteiten. Bezoek. De gouverneur van de Straits arriveer de Zondag te Tandjong Priok en werd verwelkomd door den adjudant van den- toe- dan afgenomen; bet percentage daar van op het geheel niettemin is terugge- locpen. Terwijl in den oplevingstijd on middellijk na den oorlog de noodzakelijk- leJd tot bezuiniging geenszins werd in gezien, terwijl toen integendeel aan alle denkbare sociale en sociaal-economische behoeften met -gulle hand werd toegege ven, terwijl men toen de invoering van den achturigen arbeidsdag als het eei;st noodige beschouwde is men later, nood gedwongen en in het eene land sneller dan in het andere, op dien weg teru-gge- ceerd. Men heeft in oorlogstijd overmatig uitgezette staatsdiensten weer besnoeid; men heeft bezuinigd, veelal daar, waar men juist niet bezuinigen moest; men i ïeeft in militaire en maritieme organisa ties ingegrepen, en in verschillende lan den ls men er in geslaagd om reeds tot een sluitend budget te komen. Nederland -gaat op dien weg nog steeds voort; te moeizamer zijn hier de pogingen, waar niet ontkend kan worden* dat economi sche en politieke overwegingen1 door el kander -gaan. Daaraan is het ongetwij feld toe te schrijven, dat Indië, welks budget eigenlijk in veel sterker mate ont wricht was dan het Nederlandsdhe, reeds thans tot een begin van herstel van het evenwicht is teruggekeerd, en dat daar van verwacht mag worden* dat het dit herstel behoudt. In tal van landten, de oorlogvoerende zoowel als de niet oorlogvoerende, ziet men deze pogingen aangewend. Zij wor- EOONOMISCH WEEKOVERZICHT. Er is na veel toegeven van beide zijden gelukkig tusschen de geallieerden over eenstemming bereikt* en is Duitschland officieel uitgemoodigd ter conferentie te Londen. De Duitscihe delegatie onder lei ding v-an de ministers Marx en Strese- miann is thans reeds te Londen aangeko men en wacht die wereld met spanning af, of er tenslotte ook overeenstemming tus schen de geallieerden en Duitschland be reikt zal worden* Deze besprekingen moe ten den doorslag geven voor het algeheel herstel dier normale betrekkingen en mag men de buitenlandsche beurzen, vooral die te New York geloovem, dan ziet de toe stand er niet ongunstig uit. Onze fondsen- beurs blijft over het algemeen een vast aanzien bewaren, waartoe de flauwe geld markt niet het minste bijdraagt. Het is begrijpelijk, dat de kooplust door de la gere prolongatie, Maandag zelfs slechts 2 in de hand wordt gewerkt en miste dat zijn uitwerking niet op speciaal Staats fondsen, Provincie- en Gemeente-leenin- gien, die voor dergelijke fondsen belang rijk in koers verbeterden. Voor schier alle afdeelingen bestond b.v. j.L Maandag veel meer vraag dan in weken het geval was. Speciaal voor Ta bakswaarden is de vraag overstelpend en profiteerden daarvan Senepibahs, die on der groote belangstelling tot 843 oplie pen. Er sshjjnt van deze maatschappij zeer goede kwaliteit tabak ter markt te komen op de najaarsinschrijivingen en valt dit des te meer op, daar de stemming voor dit fonds den laatsten tijd niet zoo gunstig waa. Ook de andere groote aandeelen de zer afdeeling stagen en wel Deli'a tot 370 en Deli-Batavia tot 817 De stemming voor de suikermarkt is eerder prijshoudend te noemen, vooral omdat er weinig variatie is te bespeuren in de prijzen van het artikel, waarin ter goederenbeurze zeer weinig omgaat, waarschijnlijk ook te wijten aan don va- C8ntietijd. De aandeelen varieeren dan ook niet veel en blijven H. V. A. al eenige dagen a'M tusschen 600 en 510 bewegen, en de ancrere fondsen toonen eveneens weinig verandering, doch dalen niet Aangezien het artikel rubber een nel- ging tot verbetering -toont en de laatste dagen veel vaster gestemd is, is daardoor de rubberaandeelenmarkt ook iets vaster, speciaal aandeelen Amsterdam stegen en bereikten een koers van 142 De beweging in de specialiteiten- Red- jang Lebong en Compania is ook nog niet tot staan gekomen, het eerste fonds mon teerde tot 218 en het laatste tot circa 24%. De beurs van j.L Dinsdag toonde een neiging tot winstneming, doch tegen het slot was de kooplust toch weer overheer- schend, waaraan men wil toeschrijven, dat de politieke toestand gunstig wordt inge zien. Men verwacht van de regeling der schadevergoedingskwestie als gevolg een beteren gang in het zakenleven, wat ook wel zeer duidelijk blijkt uit de groote koersavances in de Fr arische en Belgische valuta. Waar Donderdagmiddag nog lus tig op 13.04 werd inzien-wind gegaan moest Maandag reeds 13.80 erl Dinsdag middag zelfs 14.15 betaald worden, waar uit moge blijken, dat er in die paar dagen door de heeren baissiers heel wat geld verloren is. Het Belgische devies sluit zich langzaam bij de rijzing aan om Dins dag plotseling een 40 cent op te loopen tot zelfs 12.85 bereikt werd. Van de andere valuta's waren! ook pon den vast en oploopend tot 11.56 en dollars zeer flauw en dalend tot 2^8'Zi, in over eenstemming met den vasten guldenkoers te New York. In het volgende overzicht hopen' wij- te kunnen mededeelen* dat de conferentie te Londen- in tegenstelling met de vooraf gaande conferenties, gelukt ls, en te kun nen bespreken wat de gevolgen zullen zijn van de ter conferentie genomen maat regelen* welke tot een durzame verbete ring in het politieke en eoonomlsche leven moeten leideni den daar, waar de valuta is -gedaald, wel zeer bemoeilijkt. Een verschijnsel ook van den oorlogstijd, maar vooral van den na-oorlogstijd; de depreciatie der valuta. Wie eenmaal zou hebben voorspeld, dat de Duitsche Mark nauwelijks een milliard- ste gedeelte van de werkelijke waarde zou verkrijgen, ware voor dwaas verklaard, En toch ls het -geschied; toch -heeft men ten leste een val van de Mark -gezien, die phenomenaal is; een gevolg van de inflatie van het papieren-geld, ook al weer een rechtstreeksch uitvloeisel van den oorlog. Maar daartegenover -heeft men ge zien dat Oostenrijk, en zoo straks Hon garije, economisch gedeeltelijk in den put* worden gereconstrueerd met -hulp juist van degenen, die nog gisteren en ook heden de politieke en economische viji- anden van datzelfde land zijn. En deze vijanden doen dat -alweer niet uit over maat, van altruïsme, maar eenvoudig, wijl hun eigen belangen daarbij betrokken zijn, wijl de eoonomlsche samenleving internationaal dusdanig is samengeweven en samengeweven is gebleven ondanks den oorlog, dat de val van den een nood wendig do val van den ander met zich sleept. Op het oogenblik, dat wij „herdenken", dat tien jaren geleden het onvoldoende politiek- en economisch inzicht van dege nen, die als leiders van de Europeesdie samenleving waren aangewezen, al deze rampen over ons hoofd bracht; herden ken* ook dat er in de democratische vol- 0

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5