S.COLTOF Kleine Advertentiën COLTOF OPRUIMING LW E Advertentiën, Evangelisatie PALMSTRAAT. ZOMERDIENST BUITENLAND ADVERTEERT in de Heldersche Courant. KANAALWEG Bestelt Uw drukwerk bij C. DE BOER Jr. DE CONFERENTIE TE LONDEN, Londen, 8 Augustus. De meest bespro- Herrlot naar ParQa. Een tegenspraak van Herriot t»OLEN. De actie der communisten. ENGELAND. Het Engelsch-Russische verdrag. IERLAND. De Valera roert zich weer. RUSLAND. Se non vero VEREENIGDE STATEN. Hittegolf In oostelijk Amerika. In Westelijk Wisconsin is op de hevige hitte een tornado gevolgd, die tal van dooden M. C. SCHILTHUIS, naast „CASINO". (gevraagd, te koop, te huur enz.), van 1-4 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. Aan ons Bureau te bevragen of met brieven 10 cent extra. Misdaad In de Ver. Staten. i Bureaukratisehe snorrenpttperfl. NED. SPOORWEGEN. Ingegaan 1 Juni 1924. 6.29 Zond niet (tot Alkmaar) 9.04 6.49 Zondags (tot Alkmaar) 9.04 7.27 sneltrein 9.04 10.05 Zondags niet (behalve in 12.13 'Juli en Aug. tot Alkmaar) 12.31 2.52 2.06 alleen Zaterdags 4.39 3.51 Zaterdags en Zond. niet 5.55 4.14 Zondags niet 6.41 7.24 9.32 5.16 8.32 7.57 9.40 9.11 11.22 12.28 2.46 3.05 6.13 5.40 en 8.07 5.49 8.07 9.16 11.08 11.29 11.25 1.04 keu gebeurtenissen in verband met de conferentie is het bezoek geweest, giste ren tusscken de hoofd van de Duitsche en de Fransche delegaties gewisseld. Rijks kanselier Marx en Ötresemann bezochten den Franschen premier des namiddags en de Fransche premier beantwoordde het bezoek een uur later. Het was de eerste maal sedert den oorlog dat Fransche en Duitsohe ministers elkander officieel ont moetten en zonder getuigen met elkander spraken. Men neemt aan dat in de ge sprekken de onderhandelingen zijn inge leid over de militaire ontruiming van het Roergebied, het vraagstuk dat buiten het onmiddellijke economische doel van de conferentie staat, maar waarvan een be spreking naast de conferentie van zeer groot gewicht is. Naar men verneemt is het waarschijn lijk dat ook de Belgische ministers in den loop van den dag bezoeken met de Duit sche gedelegeerden zullen wisselen. Ge meld wordt dat gisterenavond de Fran sche en Belgische collega's geruimen tijd hebben geconfereerd over de militaire ontruiming. Eerst in een later stadium zullen de Engelsche afgevaardigden be trokken 'worden in de beraadslagingen over dit vraagstuk, waarvan de meeste kanten thans alleen de Franschen, Belgen en Duitschers aangaan. Herriot zal heden naar Parijs gaan, waarschijnlijk per vliegtuig, vergezeld van 'Nollet en Clementel. Herriot's bedoeling is om zijn collega's op de hoogte van de onderhandelingen te Londen te stellen en hen te raadplegen over de houding, door de Fransche dele gatie aan te nemen ten opzichte van twee quaesties, die docr de conferentie nog niet zijn opgelost: de militaire ontruiming van het Ruhrgebied en de handhaving van het Fransch-Belgische spoorwegper soneel in het Rijnland. Herriot zal met zijn medewerkers Zon dagavond naar Londen terugkeeren. De reis van Herriot moet niet opgevat worden alsof deze op een crisis in de con ferentie wijst, maar aan den vooravond van gewichtige beslissingen wil Herriot deze nemen in volkomen overeenstem ming met zijn collega's, die hij sinds een maand niet heeft kunnen raadplegen. Parijs, 8 Aug. In een telegram spreekt Herriot formeel het bericht tegen, dat zijn terugkeer naar Parijs het gevolg zou zijn van oneenigheid in den boezem der Fransche delegatie. De ministerraad komt morgenavond om 10 uur op het Elysée bijeen. Uit Londen wordt aan het HbL gemeld: De geallieerde conferentie heeft heden middag opnieuw met de Duitschers ver gaderd onder voorzitterschap van Mac Donald. Er werden verschillende quaesties besproken, o.a. de militaire ontruiming van het Ruhrgebied. Na afloop der zitting bleven Herriot en Theunis nog met MacDonald achter. De drie premiers bespraken het voorstel van generaal Nollet aangaande de ontwape ning van Duitschland en het demilitari- seereni der Schupo, welke aan de controle door den Volkenbond zou moeten voor afgaan. Vóór den aanvang der zitting vergader den de beide commissies. De tweede com missie hield zidh bezig met een quaestie, die voortvloeit uit één der vijf voorwaar den, die volgens den eisch der Gommissie van Herstel moeten zijn vervuld, alvorens deze Gommissie kan oonstateeren, dat het plan-Dawes inderdaad in werking is ge treden, n.L, dat de bankiers zich contrac tueel zouden moeten verplichten de lee ning op te nemen. Zooals men weet heb ben de Duitschers in hun memorandum bezwaar gemaakt tegen dezen eisch en er op gewezen, dat men Duitschland hier voor niet aansprakelijk kan stellen, daar Duitschland in deze geen invloed kan uitoefenen. De tweede commissie heeft het Duitsche standpunt ten deele als juist erkend; zij zal daarom haar rapport wijzigen on het gewijzigde rapport zoo spoedig mogelijk bij de plenaire zitting indienen. In niet-officieele besprekingen hebben de Duitschers de vraag opgeworpen, of het niet mogelijk zou zijn op deze confe rentie tevens het totale bedrag van Duitschland's schulden vast te ötellen. De Fransche delegatie was bereid op dit voorstel in te gaan, op voorwaarde, dat een vermindering van Duitschland's schulden niet ten koste van Frankrijk zal geschieden. Dit beteekent een zijdelings entameeren van het vraagstuk dor int er- geellieerde schulden. De bespreking be paalde zich echter voorloopig tot de prin cipieels quaestie, zonder dat er cijfers werden genoemdi Ook de Oomnüssie van Herstel acht de resultaten, welke de conferentie tot nu toe heeft behaald, bevredigend én heeft zich in dien zin uitgesproken. Men verwacht thans dat de conferentie Donderdag a.s. zal eindigen. Warschau, 8 Aug. Bij het door de poli tie Ingestelde onderzoek inzake de com munistische spionage-organisatie moet zijn geblekfen, dat zes leden der sovjet legatie te Warschau aan spionage hebben deelgenomen. Zij zijn op verzoek van den minister van bultenL zaken uit het land gezet Londen, 8 Aug. Het Britsch-Russische ontwerp-verdrag is hedenavond geteekend en wél voor Groot-Brittannië door Mac Doneld en Ponsonby, en voor Sovjet -Rus land dqor Rakolski, Joffe, Sohemmann Radsjenko en Tomski. v. Voordat het verdrag geteekend werd, gaf de Britsohe premier in het kort uiting aan zijn voldoening over het feit, dat thans de langdurige en ingewikkelde on derhandelingen tot een definitief resul taat hebben geleid. Spreker hoopte, dat een ontwikkeling van vriendschappelijke betrekkingen tus- schen beide landen hiervan het gevolg zal zijn. Rakofski hield hierop een korte waar- deerende rede, waarin hij de wenschen van den Britschen premier in denzelfden zin beantwoordde. De Valera, die thans weer op vrije voeten is, is voornemens, den eersten jaardag van zijn aanhouding te Ennis (graafschap Clare), op een merkwaardige wijze te herdenken, nJ. door ter plaatse van zijn arrestatie zijrn rede voort te zetten op het punt waar hij ze op 15 Augustus van het vorig jaar moest onderbreken, toen hij werd gevangengeno men. Volgens de „Daily Mail" is dit hernieuwde optreden van De Valera dat bij deze eene manifestatie wel niet blijven zal 'de voor naamste reden, waarom president Cosgrave aandringt op een snelle regeling van de Ier- sche grenskwestie, daar het duidelijk is, dat de regeering veel last zal gaan ondervinden van de „republikeinsche" oppositie. In het kamp der onverzoenlijken speelt men met zekere voorliefde bet feit uit, dat Cosgrave vrij vaak naar Londen is gegaan om met de Engelsche ministers te conferee- ren, waarbij natuurlijk geïnsinueerd wordt, dat hij zich door Londen laat beïnvloeden. Het bezoek der Britsche ministers aan Dublin heeft deze verdachtmaking nog sterker ge maakt. Van De Valera's aanstaande tactiek wordt geen geheim gemaakt. Hij zal beweren, dat de Britsche regeering het Iersche verdrag heeft verbroken door de vertraging in de op lossing der grenskwestie, en daarom voor stellen, dat Ierland thans ook niet 'meer aan het verdrag is gebonden en zijnerzijds zijn eigen weg kan gaan, in de eerste plaats door de verbreking van den eed van trouw. Aleer dat is gebeurd1, zegt De Valera, zal ik mijn zetel in het parlement van den Vrijstaat niet innemen. Op Cosgrave berust dan nu de lastige taak, te bewijzen, dat de dingen, hem door De Valera aangewreven, onwaar zijn en men weet, dat het bewijzen van iets negatiefs bijna altijd groote moeilijkheden meebrengt. IMenschen, die in persoonlijk contact met Lenin geweest zijn, hebben meermalen ge wezen op de groote menschenkennis, waar over hij beschikte en op den juisten kijk, dien hjj gewoonlijk had op de mentaliteit van zijn medewerkers. Waarschijnlijk is van deze omstandigheid gebruik gemaakt bij de sa menstelling van het volgende verhaal, dat de (niet-boisjewi stische) „SocialdstitsjeskiWj est- nik" publiceert en dar meer anecdotisch, dan historisch lijkt Op het einde van 1922, toen Lenin dacht, dat zijn einde naderde zoo wil het verhaal stelde hjj aan zijn vrouw een verzegelde enveloppe ter hand, waarop in Lenin's hand schrift geschreven stond: „Te. openen en voor te lezen op het eerstvolgende congres der communistische partij, na mijn dood". Kort na zijn overlijden stelde mevr. Lenin dezen brief ter hand aan het centraal comité van de Russische communistische partij, dat den wenscb van den overledene opvolgde, het zegel verbrak en den brief liet voorlezen op het eerstvolgend partijcongres. Ongetwij feld' moet dit voorlezen een minder aangena me gewaarwording hebben bezorgd aan enkele kopstukken der partij. Want de brief bevatte, na een raadgeving om vooral nauw gezet te werk te gaan bij de keuze van zijn (Lenin's) opvolger als leider der partij, de volgende karakteristiek van een zestal per sonen, die door Lenin als de meest ernstige candidaten voor het partijleiderschap werden beschouwd: Kamenefniet te vertrouwen; een op portunist. Moet in de gate» worden gehou den. Z i n o w j e f onbegaafd, hunkert naar macht. Er moet nauwkeurig acht op hem ge slagen worden, daar hjj gevaarlijk kan wor den voor de partij. S t a 1 i n een domoor en een warhoofd, die streeft naar dictatorschap. Moet in geen geval gekozen worden. Boecharin: dom, een slecht Marxist; ^grijpt zelf niets van de dialectiek, waarover hij altijd den mond vol heeft. T r o t s k iuitermate begaafd, maar houdt ontzettend van poseeren. Wordt ten onrechte van „mensjewisme" verdacht, want in zijn hart is hij volbloed' bolsjewiek. Heeft aanleg om een uitstekend gedisciplineerd' lid1 der partij te worden! P j a t a k o f zeer begaafd, maar sinds eenige jaren te veel weggezonken in allerlei administratieven arbeid, Hiermede eindigt de lijst van de door Lenin „testamentair 'bedachten". Se non vero.... Door de geweldige hitte, die te New-York heerschte, zijn tien personen bewusteloos ge worden. Eén sterfgeval tengevolge van de warmte deed zich voor. Tal van ongevallen door de hitte worden uit Philadelphia gemeld en veertien uit Washington. scbte, terwijl vele personen werden gewond. x vla. Alt. .oSI/>- Alt-Alt. ■'>10. Aio. Alt Den 15den Augustus a.s. hopen onze geliefdb Ouders ARIE DUSSELDORP en MARIJTJE VAN 'T HERT, hun 12^-jarlge Echtvereenl- ging te herdenken. Hun liefhebbende Kinderen, CORNELIS. GERRITJE. ÏWWWTWW* Hiermede geef ik U ken nis, dat na een langdurige ziekte is overleden, m(jn geliefde Echtgenoot, de Heer JOHANNIS DE HAAN, in den ouderdom van 26 jaar. Helder, 7 Augustus 1924. Uit aller naam, Wed. JOH. DE HAAN— Bakker. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Maandag 11 Aug., nam. 1 uur, vanuit het sterfhuis K. naa) weg 170. Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd C. J. BIJLSMA en CORRY MEIJER, die, mede namens wederzijdsche Familie, hartelijk dank zeggen, voor de vele bl(jken van belang stelling, bij hun huwelijk onder vonden. Helder, 8 Augustus 1924. Polderweg lb. Getrouwd JAN KUIPER en TRUUS BLOM, die, mede namens wederzijdsche Familie hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstel ling bij hun huwelijk onder vonden. Helder, 7 Augustus 1924. Getrouwd G. C. DIBBETZ, Leeraar Kon. Inst. v. d. Marine, en Apotheker. Wormerveer, 7 Aug. 1924. De Heer en Mevr. DIBBETZ- Schilthuis betuigen,ook namens wederzijdsche Familie, hun har- telljken dank voor de belang stelling, bij hun huwelijk onder vonden. Getrouwd J. PRONK Jr. en D. ADMIRAAL, die, ook namens hunne familie hartelijk dankzeggen, voor de be toonde belangstelling bij hun huwelijk te Zwolle op 5 Aug. '24. Helder, Augustus 1924. Singel 38. Hiermede betuigen wij onzen hartelljken dank voor de blijken van belangstelling ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden FREDERIK. P. KRAAK en Kinderen. Oranjestraat 10. Bij deze betuigen wij onzen hartelljken dank. ook namens de wederzijdsche familie, voor de vele bljjken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden A. BOS. R. BOS—WILLEMS. DANKBETUIGING. Daar het ons onmogelijk is allen, zoowel binnen-als buiten de gemeente, persoonlijk te be danken voor de groote belang stelling bjj ons zilveren Huwe lijksfeest ondervondenbetuigen ondergeteekenden hun hartelljken dank. P. Wit en Echtgenoote. Helder, 9 Augustus 1924. ZONDAG v.m 10 uur Ds. W. A. HOEK, van Amsterdam. iRegenmantels Regenjassen De New-Yorksche correspondent van de „TeL" deelt merkwaardige bijzonderheden, mede over den omvang van de misdaad in de Ver. Staten. Misdaden kosten aan de Ver. Staten ieder jaar meer dan leger en vloot, zoo zegt hij. De bedragen, welke de misdaden aan het gansche Amerikaansche volk kosten, loopen tot in het fantastische. Edward' Smith heeft in een tijdschrift „Business" het jaarlijksche bedrag genoemd van 10 milliard dollars. Herhaaldelijk werden door financieel© ex perts de inkomsten van de V. S. per jaar geschat op 70 milliard dollar, zoodat volgens Smith een zevende van de nationale inkom sten geofferd wordt op het altaar van de mis daad en dat zoowel om die te verhinderen of te voorkomen, als om ze te bestraffen. De handelsman, die zaken doet in artike len, welke door dieven begeerd worden, weet, dat hij dag en nacht op zijn hoede moet zijn. De goederen, die aan den rechtmatigen eigenaar ontvreemd worden, vinden onmid dellijk een nieuw onderdak bij beroeps-helers. Deze lieden doen de geheelde artikelen weer direct over aan onwetende of oneerlijke klein handelaren. In* sommige artikelen, zooals manufacturen, zijden ondergoed, sokken en kousen, handschoenen,- allerlei leerwerk,- schoenen, bont, dassen, boorden, kant en zelfs kruidenierswaren, sigaren en sigaret ten, tabak, enz. bestaat een geregelde handel, die thans reeds gegroeid is tot een nationaal bederf. De schr. geeft hier een voorbeeld, op welk een ingenieuze wijze sommige dier bedrie gers werken. Een groote fabrikant in zijden sokken en kousen te Philadelphia begreep niet, hoe het mogelijk was, dat zijn artikel in verschillende plaatsen telkens beneden den kostprijs verkocht kon worden. Een lang durig en kostbaar onderzoek bracht het vol gende aan het licht. Een z.g. „ringleader" (hoofdband-iet) had- zijn tenten opgeslagen in de nabijheid van deze fabriek. Onder zijn lei ding hadden verschillende z.g. winkeliers zaken geopend in tien of vijftien plaatsen in de Ver. Staten. De leider was een z.g. „jobber", dat wil zeggen een koopman in het groot, die meestal contant "oote hoeveel heden van een of ander artikel opkoopt tegen lage prijzen. Deze man had een crediet van 100.000 dollar op een der groote banken van Philadelphia en stond er hekend voor, dat hij geregeld aan alle verplichtingen voldeed. De z.g. winkeliers in St. Paul, Chicago, St. Louis, New-York en elders, kochten eerst een partij goederen contant. Gaven dan refe renties op van een bank ter plaatse of door middel van z.g. informatiebureaux eni ook door den „jobber" in Philadelphia, die zoo'n uitmuntenden naam bezat en grif kon artt- woorden, dat Mr. zoo en zoo steeds geregeld' had betaald. Wanneer de bewuste „winke liers" groote voorraden ingeslagen hadden, verdwenen zij met de noorderzon.... en lieten den fabrikant haar zijn geld1 fluiten. Toen men eindelijk het zondenregister van den „jobher" gecompleteerd had, vond men dat deze oplichter al drie jaar op deze manier zijn netten had gespannen en voor honderd duizenden dollars aan geheeld1 goed verkocht had. Deze soort schurken noemt men hier: cre diet „trimmers". In kleinere landen zouden dergelijke com plotten spoedig ontdekt worden. Doch in een rijk als de Ver. Staten met zijn honderden groote en kleine steden, kan een geslepen schurk jaren lang zijn werk doen voor hij met de justitie in aanraking komt. Het zoe ken naar den oorsprong van dergelijke mis daden is buitengewoon tijdroovend' en duur. Om zich tegen die praktijken zooveel moge lijk te beschermen, hebben de groote hande laren en fabrikanten z.g. „Credit Associa- •tions" opgericht. Daar staan tegenover de bft uitstek goed georganiseerde instellingen der helers, die een reusachtig net hebben gespannen over bijna alle staten. Bijna dagelijks komt het voor, dat, dikwijls op klaarlichten dag, vrachtauto's welke zijde of andere dure goe deren vervoeren, aan worden gehouden, zelfs thans nog, ofschoon de meeste geëschrteerd worden door welgewapende mannen. Voor er een haan naar kraait, is auto en lafling ver dwenen. Hoe zou dat kunnen, wanneer de helers geen middelen wisten om het gesto- lene spoorslags te doen verdwijnen? De helers worden hier „fences" (heinin gen) genoemd. Zeer dikwijls zijn dit lieden die een bank conto bezitten van ettelijke hon derdduizenden dollars. in „bucket-shops", in land-, mijn-, olie- zwendel en in alle andere aandeelen hypothe ken en obligaties met een luchtje wordt jaar lijks voor meer dan één milliard „gespecu leerd", d. w. z. gestolen door volleerde be driegers. De verliezen door gewonen diefstal wor den op 135 millioen dollar beraamd, door op lichting en zwendel op 500 millioen dollar. De Nationale Crediet-Organisatie schat het bedrag, dat elk jaar door frauduleuze ban kroeten verloren gaat op 400 millioen dollar. Onbetaalde en niet invorderbare schulden van groot- en kleinhandel word'en geschat op 150 millioen dollar per jaar. Waardelooze chèpues, aangenomen door kooplieden en winkeliers, worden geschat op 100 millioen dollar. Voeg daarbij de kosten om misdaden te bestrijden, de politiemacht, die voor New- York alleen 15.000 man bedraagt; de geheele federatie staats- en stedelijke justitie, het heir van detectives, de kustbewaking tegen smokkelarij (alleen met smokkelen wordt 500 millioen dollar per jaar gestolen). Dan komen de gevangenissen, verbeteringsgestichten, enz. Vervolgens de asylen, voedsel en klee ding voor gevangenen, enz. Experts schatten dat ongeveer één, tot anderhalf percent van de bevolking misdadig is. Gemiddeld bevin den zich 200.000 menschen achter slot en grendel, doch die vertegenwoordigen slechts één vijfde van de actieve misdadige bevol king, mannen, vrouwen, meisjes en kinderen. Dit leger van groote en kleine misdadigers steelt niet alleen voor een bedrag van drie milliard per jaar, doch kost ongeveer even veel aan omsluitingen.en ter verbetering. (Ongecorrigeerd). DUITSCHLAND. De „Vorwörts" geeft een staaltje van bu reaukratisehe snorrepijperlj ten beste. Von Frledberg, referendaris voor de bezette ge bieden aan het departement van buit. zaken, was door het rijkskabinet aangewezen om de Duitsche delegatie naar Londen te vergezel len. Toen staatssecretaris v. Maltzahn dat hoorde, gaf hij F. te kennen, dat hij niet met, doch voor of na de delegatie moest ver trekken; omdat hij „slechts legatieraad" is. F. verzocht dan maar te Berlijn te mogen blijven, waarop Maltzahn zijn etikettebezwaar liet varen. De „Vorwërts" hoopt, dat er geen politieke verwikkelingen uit zullen voortkomen. Het feit is anders erg genoeg. Een „unebenbilr- tiger" heeft in denzelfden trein als de dele gatie gereisd. (Wat zullen MacDonald] en Herriot er wel van zeggen? Frau Orloff, een van die sterren aan den BerUjnschen tooneelhemel, dankte haar reputatie vooral aan de wijze waar op zij de hoofdrollen In Hauptmann'a drama's vertolkte. Op een keer dat „Pippa tanzt" gerepe teerd zou worden, zit de actrice die, klein en slank als zij was, er uitzag als een bak- visch, in de tram ijverig haar rol te lezen. Een oude heer op de tegenovergestelde bank tuurt naar het boekje, ontcijfert met veel moeite het opschrift, en zegt, als de tooneelspeetster even opkijkt, vaderiijk- vermanend: „Vertel eens eerlijk, juffertje, mag jij van thuis dergelijke dingen lezen?" Professor Pel gebruikte ibij het onder zoek van zijn patiënten een lichten, prof. Rotgans een zeer zwaren percussiehamer. Eens op het college van prof. Pel werd in de buurt geheid. D'r moest een nieuw huis komen. Proffessor Pel begint het onderzoek van een patiënt te»imidden der respondee- rend© studenten. Daar begint de heimachine^ bulten te werken mat haar dreunend:' boem. boem. „Heeren", zegt professor PeJ, terwijl hij den hamer laat zakken, „we zullen even wachten tot collega Rotgans klaar is." DER Vertrek van Helder: Aankomst te Amsterdam De trein naar Schagen (des Donderdags vertrekt 7.45 's morgens. Vertrek van Aankomst te Amsterdam Helder: Zondags niet sneltrein; Zond. niet Zondags niet alleen Zondags in Juli Augustus Zondags piet sneltrein Zondags aankomst alleen Zondags

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 7