NIEUWSBLAD VOOR HELDERn KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND Nr. 5907. DINSDAG 12 AUGUSTUS 1924. 52ste JAARGANG, Verschijnt Dinsdag1-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-UitgervorO. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poat-Girorokenlng No. 160661 Lloht op voor auto's an fietsen: Dinsdag 12 Aug9.01 uur. Woensdag 18 9.— DE CONFERENTIE TE LONDEN. Zaterdagmiddag ls er ©en overeen komst geteekend tusschen de Oommissie van Herstel en do Duitsche regeering no pens d© kwesties, voortvloeiende uit de uitvoering van het rapport-Dawes, die on der de bevoegdheid van de Commissie van Herstel vallen. De overeenkomst is in zoover voorwaardelijk, dat, als er geen regeling wordt bereikt tusschen de ge allieerde regeeringen op de conferentie te Londen, de overeenkomst vervalt. De Commissie van Herstel heeft beslo ten, onmiddellijk naar Parijs térug te koe ren. De tekst van de overeenkomst zal. Maandag worden gepubliceerd. Herrlot te Pantfa. Het voornaamste punt van de conferen tie te Londen is nu de quaestie van de ontruiming. Herriot maakte van de ge legenheid; door het Week-end geboden; gebruik, om te Parijs hierover te spreken. Dit was te meer noodig, omdat ook in het Fransche kamp de meeningen ver deeld waren, In de van 's morgens 10 uur tot 's mid dags 2 uur gehouden zitting van den mi nisterraad kreeg Herriot niet alleen vol macht om het acooord betreffende de toe passing van het Dawes-plan te parafee- ren; maar ook te Londen het vraagstuk van de Roerontruiming te behandelen. Uit Parijs wordt verder aan de Tele graaf gemeld, dat Herriot vóór den aan vang van den ministerraad een onderhoud had met maarschalk Foch. Deze heeft het plan, dat Herriot hem voorlegde, goed gekeurd, evenals alle ministers, o.w. ook generaal Nollet. Het schijnt thans, dat ten aanzien van het vraagstuk van de.militaire ontrui ming van de Roer de Fransche stelling en het Belgische gezichtspunt veel nader tot elkaar zijn gekomen. De Belgen, waren van oordeel, dat een snelle militaire ont ruiming moest plaats 'hebben; zoodra Duitschland loyaal met de uitvoering van het plan-Dawes aanvangen zou. Het tijd vak van 2 jaar, hetwelk Frankrijk wenfichte, zal dus niet gehandhaafd wor den. Ook in Frankrijk wint de meeniing veld, dat een entente met Engeland te verkiezen is boven een militaire bezetting van de Roer. In het exposé omtrent den tegentwoor- digen staat van 3e onderhandelingen te Londen, hetwelk l1/» uur duurde; heeft Herriot aan den president der Republiek en aan zijn collega's nauwkeurige inlich tingen verstrekt, omtrent de bedoelingen en de goede gezindheid van MacDonald jegens Frarikrflk. De leider der Britsche politiek heeft daarvan bewijs gegeven; toen hij verklaarde, dat het reparatie- vraagstuk en dat der intergeallieerde Schulden voortaan verbonden rijn en nog slechts een enkel geheel vormen. De „Information" noemt dat zeer ver heugend, daar in 6 jaar Engeland niets van deze stelling heeft willen weten. Mac Donald ondersteunde haar nu. Daarom ook heeft de minister van Fi nanciën, Clémentel, zijn collega's kunnen' mededeelen, dat een conferentie, die de reparatiekwestie en die der schulden1 be handelen zal, waarschijnlijk eind Novem ber zal plaats hebbea Bij deze conferentie rekende men op de deelneming van Amerika, maar het resul taat van de presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten moet, vóór de confe rentie kan worden gehouden; worden af gewacht. In den tusschentijd zullen de geallieerde experts bijeenkomen om de organisatie en de agenda van deze nieuwe conferentie, welke naar alle waarschijn lijkheid te Parijs zal worden gehouden, voor te bereiden» Londen, 11 Augustus. De oommissie, die de overdracht en de leveringen in natura behandelt heeft ook nog tijdens het week end' hard gewerkt. De werkzaamheden na men feitelijk gisteravond eerst ©en einde, doch de Duitsche deskundigen achtten zich niet bevoegd om het rapport te tee- kenrai zonder de goedkeuring van hun Dientengevolge werd de zitting om acht uur hervat en voortgezet tot hedenmorgen ov ereenstemmlng werd be reikt. Na eerst een paar uur te hebben ge- apen, kwamen de deskundigen weer bij een om het eindrapport op te stellen, dat nnr bij den raad van veertien zou worden Ingediend. Ini het eindrapport van de oommissie over de economische ontrui ming is op vele punten aan de wenschen van de Duitschers toegegeven. De eerste clausule betrekking hebbende op de lee- ningscontracten is uit de lijst van geval len, waarvoor Duitschland verantwoorde lijk is, geschrapt. In de tweede plaats is de termijn van de economische ontruiming vervroegd waardoor de voltooiing op vijf October in plaats van op 16 Ootober wordt gesteld. Ten derde is er een reductie van vijf millioen tot twee millioen goudmark ge bracht op d!e kosten van het inzamelen van de gelden voorspruitende uit de tarie ven die van kracht blijven tijdens de over drachtsperiode. In de vierde plaats zal de overdracht van de regiespoorwegen aan de nieuwe maatschappij, zooals in het plan-Dawes wordt voorzien, op 20 Decem ber haar beslag hebben en ten vijfde is men vrijgevig geweest op het punt van de amnestie-bepalingen, volgens welke geen arrestaties of vervolgingen zullen plaats hebben in de bezette gebieden naar aan leiding van de politieke houding tijdens de bezetting van het Roergebied. Uit Parijs wordt gemeld: Herriot heeft bevestigd, dat er een con ferentie betreffende de schulden der bond- genooten onderling op de conferentie van Londen zal volgen, maar zij zal eerst in de tweede helft van November bijeenge roepen worden, na de verkiezingen in de Vereenigde Staten, opdat de Amerikanen aan de conferentie kunnen deelnemen. 'Economische vraagstukken; de ontwa pening, het waarborgverdrag zullen het onderwerp aam latere besprekingen tus schen de belanghebbende landen uitma ken, maar in dit opzicht is er nog niets vastgesteld. Men verwacht, dat de conferentie te Londen niet vóór het eind van de week gesloten zal worden. De Fransche regee ring zal dan na overleg met de voorzit ters van de Kamers den datum voor het bijeenroepen van het Parlement vaststel len, waarschijnlijk 20 dezer. Berlijn, 11 Augustus. Uit Landen wordt gemeld dat inzake de amnestie overeen stemming is bereikt. Alle sedert de Roer- bezetting, wegens politieke vergrijpen veroordeelde personen zullen begenadigd worden, met uitzondering voor misdaden tegen het leven met dloodelijken afloop. Terugtrekken der Fransche troepen een jaar na de inwerkingstelling van het plan-Dawes. De ont ruiming van het Kijnsch-Weet- faalsche bekken. Londen, 11 Aug. In oonferentiekringen valt heden een groote ontspanning waar te nemen sedert het bericht, dat Frankrijk bereid is zijn troepen uit het Ruhrgebied terug te trekken een jaar na het in wer king stellen van het plan-Dawes. Men gelooft algemeen, dat Duitschland zonder discussie de voorwaarde der Fran sche regeering zal aanvaarden voor de militaire ontruiming van het Rijn-Weet- faalsche bekken, namelijk het te voren sluiten van een Framsch-Duitsche han delsovereenkomst. De werkzaamheden der conferentie zul len thans schier uitsluitend worden voort gezet door middel van rechtstreéksche gedachtenwasselingen tusschen de geal lieerde en de Duitsche ministers. Strese- mann had hedenmiddag een langdurig onderhoud met Clémentel, waarschijnlijk met het doqj de diplomatieke onderhan delingen voor te bereiden, noodig voor het sluiten eener handelsovereenkomst. Het ls mogelijk, dat Herriot heden met de Duitsche ministers een onderhoud zal hebben over da hervatting der militaire controle. Londen, 11 Aug. Stresemann bracht he denmiddag een bezoek aan Herriot en confereerde langen tijd met hem over de ontruiming van het Ruhrgebied. Naar vernomen: wordt boden de Fran- schen aan, het Ruhrgebied in Juli van bet volgende jaar te ontruimen, doch de Duit schers wezen dit van de hand! en gaven Januari as. in overweging. Verwacht wordt, dat de ontruiming vier dagen zal duren. Er bestaat goede hoop, op overeen stemming. Aan het HbL wordt uit Loonden nog ge meld: Het heeft hier een zee® gunstigen in druk gemaakt, dat Herriot stipt op tijd is teruggekeerd en, naar verluidt, een vol ledig uitgewerkt plan heeft meegebracht De verbeterde stemming deed zich onmid dellijk aan de beurs gelden, waar het pond en de Fransche en Belgische frank een gunstige tendenz hadden. Men twijfelt er niet aan of Frankrijk zal nog wel te vinden rijn voor een ver korting der termijnen voor de militaire ontruiming. Ofschoon het om tactische redénen verklaard heeft, dat de vaststel ling dier termijnen op 10,11 en 12 maan den Frankrijks laatste woord is, meen ik te kunnen verzekeren, dat nog verdere concessies zullen worden gedaan- dat zij het protocol niet kunnen teekenen, wanneer de militaire ontruiming niet aan merkelijk wordt ver vroegd. Tusschen bei de partijen in staan de Belgen, die geen belang hebben bij een verdere bezetting van het Ruhr-gebded en de Engelschen, die zonder omwegen verklaren, dat rij de Keulsche zone op 10 Januari a.a zullen ontruimen, nadat vóór dien datum die mi litaire controle gereed' zal zijn en die ver wachten; dat dan het Ruhr-gebieö gelijk tijdig zal worden ontruimd. Om dit te be reiken willen de Engelschen dat d© be slissing over de ontruiming van beide gebieden eerst in Ootober zal worden ge nomen, zoodat de Franschen gelegenheid zouden hebben het Fransche publiek hier op voor te bereiden en inmiddels een handelsverdrag met Duitschland te slui ten. Over de principieele quaestie loopen dó meeningen thans weinig meer uiteen, maar over de uitwerking daarvan moet men het nog eens worden. ENGELAND. Engeland en de Hedzjas. Londen,'11 Augustus. Naar verluidt heeft koning Hoessein van den Hedsjaz geweigerd het voorgestelde traotaat van vriendschap met Groot-Britannië te on derteekenen, omdat in dit ontwerp reke ning wordt gehouden met de zooogenaam- de „Balfourbelofte", waarbij Palestina be paalde voorrechten kreeg en een Zionis tische staat Palestina mogelijk werd ge maakt. Koning Hoessein houdt vast aan de hem tijdens den oorlog gedane beloften betreffende de algeheele eenheid en on afhankelijkheid der Arabische volken en meent, dat in het kader dier toezeggingen voor een zionistisch Palestina geen plaats ia Vaquler niet begenadigd. Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat het departement van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld niet te zullen inter- venieeren dn zake het doodvonnis van den Franschman Vauquier. De execute zou heden plaats hebben. FRAN K RIJK. Een rede van Poincaré. Poincaré heeft als van ouds zijn Zondag gebruikt om vaderlandslievende redevoe ringen te houden in de streek van Ver dun. De oudrminister-president heeft daar gisteren bij verschillend© plechtige her denkingen o.m. gezegd, dat men zoowel aan de Fransche als aan de Belgische grens niet vergeten heeft, waarvoor het Duitschland van gisteren verantwoorde lijk ia Men gelooft het niet meer op zijn woord, men stelt geen vertrouwen in zijn beloften, men blijft op zijn hoede. Engeland, zoo zeide Poincaré, heeft te Spithead getoond, dat het koning van de zee is; wij, zoo vervolgde hij, willen geen koningen van het vasteland zijn, maar wij' zijn naijverig op onze onafhan kelijkheid en onze veiligheid!, en wij laten het noch aan het eene, noch aan het an dere raken. De safe van PI ene Lenolr. In 1917 werd Pierre Lenoir, een van de défaitisten, door Clemenceau en diens onderminister van militaire justitie Ignace tot het uiterste vervolgd, te Vincennes gefusileerd. Thans hebben de autoriteiten de safe van Lenoir bij het Credit Lyonnais, welke sinds '17 verzegeld was, geopend. De zich daarin bevindende gelden, 85.000 frs. in billetten van 1000 frs. en 50.000 frs. in wissels, werden verbeurd verklaard, omdat zij verondersteld werden afkomstig te zijn van een vijandelijke mogendheid. rusland. Naar aan 3e Dni gemeldl wordt, heeft Trotski op een vergadering van arbeiders werkzaam in de militaire industrie te Mos kou het volgende verklaard: „De uitrusting van onze staatsindustrie" heelt gedurende de laatste zeven jaar zoo zeer te lijden gehad, dat wij- niet in staat zijn met eigen middelen de productie te verhoo- gen. Om productieverbooging mogelijk te maken, moet een algemeene herstelling plaats hebben, waarvoor de geldmiddelen al leen gevonden kunnen worden, wanneer bet buitenland ons oredieten verleent hetzij die oredieten afkomstig zijn van de regee ringen van bepaalde landen; hetzij1 van par ticulieren. roemenie. Een brutaal stokje. Dezer dagen meldden zich een twaalftal officieren bij een klooster in de 'Bo kowlna en verzochten, daar zijl op een kaderoefening waren, onderdak. De prior toonde zich zeer vereerd met het bezoek en ontving dé heeren met groote hartelijkheid, 's Middags werd een feestmaal aangericht, waaraan verschil lende kloosterlingen mede aanzaten. Maar plotseling werd de gezelligheid verstoord: de gasten stonden op, trokken hun revolvers en eischten van hun gastheer afgifte van alle kostbaarheden en gelden in het klooster aan wezig. Tot dank werden dé laatsten daarna aan handen en voeten gebonden in hun cel len opgesloten, waarna eenige wagens voor reden, de buit werd opgeladen en de roo- vers verdwenen. Verwikkelingen op den Balkan. Parijs, 10 Augustua De bladen vernet- men uit Athene: De troebelen aan dé Grieksche en Zuid-Slavische grens ver ergeren. Benden Bulgaarsche komitadzji's blijven dé grens overschrijden; plunderen Grieksche en Zuiidi-Slavische dorpen, en stegen die in brand; waarna zij op Bul-! gaarsch grondgebied; terugkeeren. Volgens de bladen heeft de Grieksche® regeering een ultimatum naar Sofia ge zonden, waarin rij zegt dat, als deze toe stand blijft voortduren; Grieksche troe pen de zone langs dé grens zullen bezetten j op Bulgaarach gebiedl ZuicL-Slavië zal! eveneens een nota zenden. JAPAN. j Vrouwelijke coquetterfe. Het „N. v. 4 D." van NedérL Indië heeft in de Straite-bladen gelezen dat de Japan- sche Regeering besloten heeft een embargo op den invoer van luxe-artikelen te heffen. Dezer dagen zonden de noodzakelijke or donnanties bij Keizerlijk decreet worden ge publiceerd. Ais motief voor dezen nood-maatregel wordt aangevoerd; dat de invoer van zuiver luxe-artikelen een omvang heeft genomen welke tot nadenken noopte; hij1 bedroeg den laatsten tijd meer dan 60 procent van den geheelen invoer des lands. Sedert een half jaar maakte de Japansche pers herhaaldelijk gewag van de buitensporige bedragen, welke besteed worden aan luxe-artikelen; vooral op toilet-gebied Het moeten voornamelijk de Japansche schoonen zijn, dl© zich daaraan te bulten gaan. Een mijnramp; Londen, 10 Aug. In een steenkoolmijn te Irriyama, in de provincie Foekoesjima rijn tengevolge van een gasontploffing vijftig mijnwerkers bedolven. Gevreesd wordt dat allen rijn omgekomen. Negen lijken rijn bovengebracht TOKIO, 11 Aug. Er zijn 66 lijken ge borgen uit de kolenmijn in de provincie Foekoesjima, waar Zaterdag een nood lottige gasontploffing plaats had. Het aan tal dooden wordt geraamd op 72. Aardbeving. Te Hojo Tatejama (provincie Kwa) is Zaterdagavond een ernstige, aarbeving waargenomen. Er is geen schade aan gericht. De schok werd te Tokio flauw gevoeld Overstroomingen op Foonmosa. Gemeld wordt dat 700 menschen zijn om gekomen en 10.000 huizen verwoest zijn door overstroomingen op Formosa. MEXICO. De moord op mevrouw Evans. De moord op mevrouw Evans is zijn ont hulling wel eenige stappen nader gekomen door de arrestatie van dé „onmiddellijke" da ders van het misdrijf, maar iedéreen voelt en de berichten zinspelen er op ,dat de intellectueel© aanstichters van het schan delijk vergrijp tegen deze moedige vrouw niet onder het eenvoudig© 'boerenvolk moeten ge zocht worden. Te Puebla rijn thans zestig gevangenen In verband met dén moord aangebracht, meest Indianen, die gewoonlijk op de farms in dé buurt van mevrouw Evans "haciënda werken. Voorloopig heeft men van déze men schen slechte vijf, als zeker© mede daders of medeplichtig, dn arrest gehouden, de anderen kon<ren,-na gehoord te zijn, vertrekken. Vaststaat, dat behalve de eigenlijke moordenaars zeker vijftig perso nen als „verkenners" langs den weg dien mevrouw Evans volgde op den uitkijk heb ben gestaan: zulk een grootsch opzet van een moordaanslag gaat natuurlijk niet van een paar onnoozele stalknechts uit. Reeds hebben d© vijf bedrijvers van den moord te kennen gegeven, dat ze voor rekening en in opdracht van „hoogere personen" werkten wie, dat zeiden ze tot dusverre niet. Intusschen zijn de „onmiddélijke" moor denaars ook rasbandleten, van wie bewezen is, dat ze kort vóór den moord' op mevrouw Evans ook een Mexicaansch ranch-eigenaar om het leven hebben gebracht en beroofd; Deze heden zullen gewoon voor de stede lijk© rechtbank te Puebla worden berecht. Mr. Schoenfeld, de Amerikaansche zaakge lastigde, die op verzoek van de Britsche re geering het onderzoek in handen heeft, laat echter niets onbeproefd; om de geheime machten op te sporen, die iachter het wanbe drijf hebben gestaan. Van Mexicaansche zij de wordt over die duistere invloeden gespro ken als over „kwaadwilligen, die geheel vreemd zijn aan het Mexicaansche staats bestel". Da t ls ook de meening van den pas gekozen sociallstischen president van Mexi co, Plutarco Galles, die op zijn doorreis naar Europa te New York te gearriveerd. (Telegr.). De rechter, belast met het voorloopig on derzoek in de zaak tegen dé .drie moorde naars van mrs. Evans, heeft vandaag alle in Puebla aanwezige consuls verzocht' aan wezig te zijn. Kapitein Holcombe, die den Britechen consul vertegenwoordigt, heeft dé terechtzitting verlaten voordat deze gesloten was, klaarblijkelijk dus -niet tevreden met de wijze, waarop de procedure geleid werd HONDURAS. In Honduras is1 opnieuw een burgeroorlog uitgebroken. Er werd toen bij gemeld dat d« beweging wel van langen duur zou wezen. Het blijkt thans, dat biji een aanval van de revolutionairen op het plaatsje San Marco de Oolon, twee Amerikaansche burgers zijn gedood; Er zijn Hondureesche troepen naar de grens gestuurd' om die te bewaken. Na tuurlijk zal het feit, dat twee Amerikanen zijn gedood er onvermijdelijk toe leiden dat de Ver. Staten rich nog krachtiger met de quaesties in Honduras gaan bemoeieü dan zij thans reeds doem De minister van oorlog, generaal F trrera, heeft dé hoofdstad van Honduras met vele troepen, wapenen en munitie verlaten. Hij heeft zich in open verzet tegen de regeering verklaard VEREENIGDE STATEN. i Het programma van Davla New York, 11 Aug. Davis, dé democra^ tische candidaat voor het presidentschap, vroeger gezant dér Ver. Staten te Londen, heeft gisteren ten aanhoor© van een groote menigte zijn verkiezingsprogramma ont wikkeld In deze redé, die uiteraard identiek was met het algemeen programma, dat op de democratische conventie is vastge steld, waren opmerkelijk zijn uitlatingen over de buitenlandsche politiek, waarhij hij ver trouwen uitsprak in den Volkenbond; waar aan hij wenscht, dat ook de Ver. Staten mede te werken, dat er een nieuwe confe rentie bijeenkomt in rake de ontwapening. Deelneming aan het herstel van Europa was zoowel in het belang van de oude, als van de nieuwe wereld De hitte. Zooals gemeld, leden de Oostelijke Sta ten de laatste dagen onder de groote hitte, die er gepaard' ging met een ongewoon vochtgehalte van de atmosfeer. -Eergisteren bdrog d tmprauur 100 gr. Fahrenheit. Ver schillende doodelijke gevallen van zonne steek deden zich voor. Stormen en onweders. Uit Zuid-Frankrijk zijn berichten ont vangen over stormen, tornado's en oyer- stroomingen. Slagregens vergezeld door felle windstooten hebben enorme schade veroorzaakt te Lyon. Tal van boomen zijn ontworteld. Een buitengewoon hevig onweder is Woensdagavond over Oonstantinopel los gebarsten. Verscheidene doodelijke onge vallen hebben plaats gehad, terwijl groote materieele schade is aangericht, voor namelijk aan de huizen langs den Gouden Hoorn. Een vliegtuigloods te San Stefano is ingestort, waarbij drie juist uit Smyrna aangekomen toestellen vernield werden. De gemeenteraad van Oonstantinopel is voornemens aan het leger drie nieuwe toestellen te schenken. KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht uit Washington wil de Amerikaansche regeering tengevolge van het uitbreken van een nieuwe revolutie in Hondüras tusschen, beide komen. Ten gevolge van de niet zeer gunstige vooruitzichten van den graanoogst zijn dé graanprijzen in Itolië thans reeds met 15% gestegen. De Turksche regeering heeft aan een com missie last gegeven, een nieuwe huwelijks wetgeving op te stellen, waarbij polygamie wordit verboden en het principe van één vrouw tot basis van het moderne huwelijk wordt verklaard In Spanje heerscht sedert de laatste vier maanden zeer groote droogte. De oogst loopt groot gevaar. In het Zuiden des lands, met name in Andalusië, leeft de landbouwersbe- volking In armoede. Talrijk zijn dorpen, waar men geen water in voorraad meer heeft. Zelfs het rivierwater zou hier en daar opgebruikt raken. Ingezonden mededeellng. Als ge geen eetlusrt hebt, ge u humeu rig en terneergeslagen voélt, dient gij Fosteria Maagplllen' te gebruiken. Dit ge neesmiddel werkt rechtstreéks op de le ver, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstopping. Het geheel© gestel wordt versterkt door het gebruik van Fosteris Maagplllen. Prijs per flaoon van vijftig versuikerde pillen 0.66; in apotheken en drogistzaken. HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; fr. ,p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25,11.00 Losse nummera der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20' ct. p. regel fealjard). Ingez. medied. (kolombreedte ale redaction. tekst) 60 ct. Eledne advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en niet br. onder ne. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De Duitschers staan op het standlplunt,

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1