BINNENLAND GEMENGD NIEUWS dat er in Siberië slechts weinig troept® ge legerd zijn. In hetVerre Oosten is de toestand geheel anders. Daar heeft het sowjet-gezag zeer veel troepen geconcentreerd en hearscM een soort militaire dictatuur. Ook is het aantal communisten er veel grooter. Wladiwostok ie een typische eowjetstad. Er wordt een intensieve propaganda gevoerd voor het communisme, waarbij ook groote aandacht wordt geschonken aan Japan. Naar uit Bostof aan de Don wordt ge meld komen den iaatsten tijd in het K&1- mükken-gebied weer vele pestgevallen voor. De besmetting schijnt te hebben plaats ge had door uit Griekenland komende schepen in verband waarmede thans in de Oostzee havens quarantaine-maatregelen zijn inge voerd voor alle schepen welke uit Grieken land komen of een Grieksche haven heb ben aangedaan. De Russische bewapening. Het Estlandsche blad Paevaletz bevat eenige bijzonderheden over de bewape ning in Sowjet-Rusland. Gedurende de laatste maanden heeft de sowjet-regeering voor het roode leger in Nederland, Italië en Engeland ongeveer 700 vliegtuigen, 40 tanks, 75 duikboote® en talrijke machine geweren en karabijnen en veel technisch oorlogsmateriaal gekocht. Binnenkort za in de buurt van Moskou een filiaal van de wapenfabriek Junkers geopend wor den Te Kronstadt hebben hoofdofficie ren van het roode leger, vergezeld van Duitsche Ingenieurs, een inspectie van de verdedigingswerken en versterkingen ge houden. Een tnrpedoboot vergaan. Berlijn, 18 Aug. In de Zwarte Zee is een Russische torpedoboot op een mijn geloo- pen, wedke ontplofte. Het schip zonk in enkele minuten. Vijftien man der equipage verdronken. SPANJE. Ernstige berichten uit Marokko. Madrid, 18 Aug. Het offlcieele commu niqué over Marokko meldt, dat in de oos telijke zone de vijand, die de hoogten be zet heeft, welke de posities van Ifartan en Hoy beheersóhen en de approviandeering verhindert, gisteren een aanval deed op Ifartan, waarvan het garnizoen zeven ge wonden hadt De telefoonlijn, welke Hoj met post 8 verbindt, is doorgesneden even als die van Jeruta en Arkola. Het dorp Xeruta is door de inwoners verlaten, die naar den vijand overliepen. Het directoire heeft een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de berichten uit Marokko niet bevredigend zijn. De rebellen hebben de nieuwe posi tie van de linie ElLau geblokkeerd. Het is derhalve noodig onmiddellijk de troepen der westelijke zone te versterken zonder te raken aan die van de oostelijke zone. Met dit doel heeft een reserve-brigade uit An- dalusië order gekregen zich in te schepen naar Marokko. Twee andere brigades wor den in gereedheid gebracht In het communiqué wordt er aan toege voegd, dat er een algemeene opstand der stammen wordt waargenomen en dat deze beweging moet worden onderdrukt door voor het oogenblik af te zien van andere plannen, waarvan het onder de huidige omstandigheden dwaas en nutteloos zou zijn ze te willen verwezenlijken. (Met de „andere plannen" worden blijk baar bedoeld de plannen van Primo de Ri- vera om de Spaansche troepen In Marokko zich geleidelijk te doen terugtrekken. TURKIJE. Een gouverneur-generaal gevangen genomen. Angora, 18 Aug. De gouverneur-gene- raai der provincie Hakkiari is, vergezeld door den commandant der gendarmerie en geëscorteerd door een officier en zestien soldaten, op een inspectiereis bij Mosoel in een hinderlaag gevallen, door Nestoria- nen gelegd. Het grootste deel van het eaoorte werd gedood of gewond! De gouverneur werd gevangen genomen. VEREENIGDE STATEN. Emma Goldman, de bekende anarchiste, d e door haar onverzoenlijke propaganda- te gen het kapitalisme en haar aanprijzing van een politiek-van-de-daad het in de Ver. Sta ten voortdurend met de overheid te kwaad had, en er ook meer dan eens in de gevan genis terecht kwam, moest ten slotte het veld ruimen en de Republiek verlaten. Zij begaf zich toen na-ar het beloofde land: de sow-jet-republiek. Maar daar vond zij een meedoogenlooze tyrannie, die haar drong tot verzet en protest. Dat was niet naar dien zin der sowjet-regeering en Emma Gold man kreeg aanzegging, Rusland te verlaten. Het- werd- nu een -toer, voor haar een land te vinden, dat gastvrij genoeg was om, de toch altijd wat lastige dame toe te laten. Het is echter haar vrienden gelukt, voor haar permissie te erlangen om naar Enge land te gaan. Zij mag aaar voorlooplg een jaar vertoev m. Gedurende dezen tijd zal zij schrijven en zich verder bezig houden met de bestudeerln-g van allerlei maatschappe lijke vraagstukken. weid, werd) gered door een inderhaast aan geleiden dijk. Het is onmogeJijk het totaal cijfer der verdronkenen te verkrijgen, maar volgens zekere aanwijzingen be draagt het niet minder dan 60.000, terwijl het aantal getroffenen verscheidene nail- lioenen moest bedragen. ZIHD-AFRKA. Een leeuwenjacht op groote schaal. De boeren in een bepaald gedeelte van Transvaal hebben veel last van leeuwen, die regelmatig des nachts ossen, paarden en ezels komen weghalen, en dringen er op Mn een ^round-up" te ondernemen en een paar honderd werklooze ex-soldaten op de leeuwenjacht te zenden. Het aantal ronddolende leeuwen wordt op 8000 ge schat. De provinciale raad van Transvaal looft intusschen een premie van vijf pond sterling uit voor den kop van eiken leeuw of leeuwin. KORTE BERICHTEN Algeheele overeenstemming is bereikt tusschen Herriot en Stresemann te I-onden betreffende een geleidelijke evacuatie van het Roergebied -Bij: decreet van den Zwi-tserschen Bonds raad is aan alle Russische onderdanen ver boden in Zwitserland te-komen. Vacquier is gisteren te Londen terecht gesteld. Een officieel bericht uit St. Paul (Bra-- zllië) stelt het aantal menschen die gedooc zijn in den jongsten opstand In den staat St. Paul op 1106. Bjj Milaan is een auto, waarin negen per sonen zaten, in het scheepvaartkanaal ge stort, zes van de inzittenden zijn verdron ken. Op de tentoonstelling te Wembley zijn nu al 10.000.000 betalende bezoekers ge weest. De Amerikaansche douane-vloot wordt uitgebreid met 20 torpedobootjagers met een totale bemanning van 2000 koppen, ten einde in staat te zijn elk oogenblik op te treden tegen de dranksmokkelaars. Een smid te Nay bij Pau heeft zijn twin tigste kind gekregen en Doumergue, de president van de Republiek, is peet over de nieuw-geborene. Zooals men weet Doumergue celibatair. Naar de Matin uit Hamburg verneemt heeft prins Wilhelm, de 18-jarige oudste zoon van den gewezen -kroonprins, een be trekking bij een daar gevestigde exportfir ma aangenomen. Te Kobe, Osaka én elders in Japan zijn weer vrij heftige aardbevingen gevoeld. Te Nagoya is de waterleiding gesprongen. De 'bevolking vluchtte uit haar huizen, doch ongelukken worden verder niet ge meld. Rasmussen. Reuter meldt uit Nomea (AJaska), dat Knud- Rasmussen, de leider van de Deen sche expeditie, die onderzoekingen naar de Eskimo's doet, en van wien in 16 maan den geen toeken van leven werd verno men, te Kotzebue, 1600 mijl te noorden van Nomea is aangekomen. Men had zich zeer over hem ongerust gemaakt CHINA. Nootlot tl ge overstroomingen. Shanghai, 18 Aug. In China woeden hevige overstroomingen, dje een aanzien lijk verlies aan menaohenlevens hebben veroorzaakt. Tal van steden, duizend® dorpen en groote uitgestrektheden land «taan onder water. Tientstin, dat bedreigd LUCHTVAART. Rondom Engeland. De beker van den Koning, de prijs van den vliegwedstrijd over 100 mijlen Aan- dicap rondom Engeland is gewonnen door Oobham in een „De HavHand". Buttler in een De Haviland was 2de, Mao MiUan, de bekende wereldvlieger met een Fairy- watervliegtuig derde. De scatchman Jo- nes in een Siddeley Siskin anaakte den snelsten tijd, n.1. 7 uren- 35 min. 62 sec., gemiddelde snelheid 125 mijlen -per uur. Tien vliegers waren vertrokken; vier moesten noodlandingen imaken. De vliegtochten om de wereld. Reikjavik, 18 Augustus. De Amerikaan sche vliegers, die bezig zijn aan het vol brengen van een vliegtocht om de wereld, zijn vol goeden moed, dat zij morgen van IJsland zullen kunnen vertrekken met bestemming naar Groenland. Noodlanding. Maandagavond omstreeks half 6 heeft een militair vliegtuig uit Soesterberg na bij Bergen op Zoom een noodlanding moe ten maken. Daarbij stuitte het vliegtuig op een stuk spoorrails, waardoor het over den kop sloeg. De beide inzittenden, een sergeant-vlieger en een waarnemer, zijn er zonder letsel afgekomen. Het toestel Is ernstig beschadigd, het zal worden gede monteerd om naar Soesterberg te worden vervoerd. Door wolven belegerd. Uit. Rome wordt gemeld, dat een dezer dagen vele vrouwen en kinderen genood zaakt waren. In de kerk van het dorpje San Vl-to, op de helling van den Vesuvius ge legen, te blijven, omdat tijdens den- dienst plotseling een troep wolven de kerk had den omsingeld-. Eenigen tijd later kwamen de mannelijke inwoners van het dorp, onge rust geworden over het lang uitbjijven van hun vrouwen en kinderen, eens kijken wat er aan d'e hand was en zij zagen- de uitge hongerde roofdieren. Vlug haalden zij hun geweren en losten schoten op de dieren, die den aftocht bliezen, nadat eenige hun ner waren gedood. Bijna nooit heeft men 1d deze buurt wolven waargenomen. Salarisregeling administratieve en technische ambtenaren. In aansluiting op het bericht in ons blad van Dinsdag over de salarisregeling voor onderwijzers en administratieve amb tenaren wordt gemeld: De salarisregeline voor de overige tak ken van dienst zal als volgt zijn: Ambtenaren directe belastingen, invoer rechten en accijnzen: adjunct-commies 1100.—2600; verificateur 2400— 8800; ontvanger 8e klasse 8200- 4000; ontvanger le fcL 6200—6800; controleur grondbelasting f 80006000; accountant 30001 6600; inspecteur 8600-/ 6800. Ambtenaren technische dienst Rijks waterstaat: ambtenaar in algemeenen dienst 110O—2900; bureelambtenaar le klasse 1100-/ 2700; opzichter 2e kL 1600—3000; opzichter le kL 2800— 3800; technisch ambtenaar 1800— 4000; ingenieur f 42005400. Ambtenaren rijkstoezicht op de spoor wegen: teekenaar, nieuw ingevoerd ambt, 10001800; opzichter 1800f 4000; technisch ambtenaar 2e klasse f 1800 3400; technisch ambtenaar le klasse 8200—4400; rijksinspecteur 4200— 5400; rijksingenieur f 42006400. Technische functies, lagere technic 16008000; tot deze categorie kunnen worden gerekend de ambtenaren die ver antwoordelijkheid dragen voor den arbek van vakarbeiders. Middelbare technici, 1800f 4000; tot deze categorie zijn te rekenen de ambtena ren die de kennis bezitten noodig voor het verwerven van het .einddiploma eener mid delbare technische school, technische amb tenaren die leiding geven f 4000 -ƒ 4800 (waaronder vier 2-jaarlijksche verhoogin gen van 200); hoogere technici 2400 7 5400, waaronder te rekenen zijn de tech nici met universitaire of daarmede gelijk te stellen opleiding. Naar het Ned. Corr. Bur. uit goede bron verneemt, zijn de mededeelingen, die de laatste da-gen in verschillende dag bladen zijn verschenen omtrent de nieuwe salarisregeling der Rijksambtenaren blijk baar afkomstig van personen, die tot het doen dier mededeelingen niet -bevoegc waren, niet in overeenstemming met de waarheid. Daarenboven zijn verscheidene gepublioeerde wedden onjuist. Vereenvoudiging Postwezen. Volgens „De Grondwet" ligt het in de bedoeling der autoriteiten in het poet- en telegraafwezen over het geheeile land een algeheele reorganisatie tot stand te bren gen. Men is namelijk van plan, het ge heele land te verdeelen in districten van tamelijke groote oppervlakte. Tn de een trumgf meenten van deze districten zal het hoofdkam-nor voor ieder dis'rict worden •gevestigd In de binnen deze districten ge legen gemeente® zullen alsdan dé zelfstan dige postkantoren, thans bestuurd door gewone directeuren, verdwijnen, om plaats te maken voor bijkantoren, die ressortee ren onder het distrietshoofdkantoor en van daar uit geadministreerd worden. Als plaatselijke chefs dezer kantoren zullen commiezen-titulair worden aange wezen, terwijl de chef van het hoofdkan toor den titel van directeur (gelijk thans) zal voeren. De Postehèque- en Girodienst De Telegraaf verneemt dat de directie van den Girodienst 'voornemens -is, den dienst op 16 September sjs. gedeeltelijk te her openen. Dan zal begonnen worden met den dienst in te stellen op de eerste tienduizend rekeninghouders, waartoe o. m. alle rijks ontvangers behooren. De dienst blijft ge centraliseerd, doch zal meer naar de oude werkwijze (dus -niet -met behulp van inge wikkelde machines) worden uitgevoerd. Ge leidelijk zulten de andere rekeninghouders in den dienst worden opgenomen. Dadelijk na den, terugkeer van de Studie commissie uit België zijn- de proefnemingen naar het Belgische systeem begonnen. Zeer bevredigende resultaten werden hiermede verkregen. Uit de inmiddels aan de postkantoren verstrekte voorschriften blijkt, dat bij de heropening van den dienst volledige invul ling van de stortings- en girobiljetten, zoo als vóór de centralisatie, weer gebruikelijk zal worden gesteld. Tot de rekeninghouders, die in het bezit zijn van girobiljetteni en chèqueformulieren va® de -laatste uitgave, waarop alleen ruimte is overgelaten voor invulling van het -nummer van den reke ninghouder (dus zonder diens naam) en van het geldbedrag in cijfers (dus niet in let ters) wordt een hoofdelijk aanschrijven ge richt om de boekjes ten postka-ntore in te leveren. Het voor deze boekjes betaalde be drag wordt op het tegoed hunner postre kening bijgeschreven. Arbeidstijd heerenkieedlngbedrljr. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft aan hoofden of bestuurders van onderne mingen, waarin het heerenkleedingbedrijf wordt uitgeoefend, in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in htm ondernemingen van 18 Oct. tot en niet 29 Nov. 1924 en' van 80 Maart tot en met 6 Juni 1925 door arbeiders van 16 jaar of ouder, in afwij. king van het bepaalde bij de artt. 28 en 24 der Arbeidswet 1919, gedurende 01/, uur per dag en 68 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde: lo. dat, behoudens het bepaalde in art. 22, eerste lid, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen 1928, be treffende het werken op Zaterdag tot 9 uur des namiddags, de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel gelegen is, hetzij tusschen 7 uur voorm. en 7 uur •nam., hetzij tusschen 8 uur voorm. en 8 uur nam.; 2o. dat de betrokken arbeiders in de week, waarin zij arbeid verrichten op Za terdag na 1 uur nam., geen arbeid ver richten hetzij op ten minste één anderei^ werkdag na één uur nam., hetzij op Maan dag vóór 121/, uur nam. (St-Ut.) Het overtochtsreglement Het Soer. Hbld. meldit, dat het over tochtereglement zoodanig zal worden ge wijzigd dat voortaan ook Europee sche landsdienaren, die eervol ontslagen wor den wegens lichaam»- of zielsgebreken of wegens opheffing van hun betrekking, vrijen overtocht naar Nederland krijgen Directe actie op de visscheorsvloot Uit IJmiuide® wordt gemeld: Nu de poging mislukt is om do oude loonregeling weer ingevoerd: te krijgen door wilde staking, beproeft men het met enkele schepen. De vorige week werden op deze wijze eenige schepen der firma Groen een dag vastgehouden, tot de direc tie toegaf. Daar de firma Groen het in gewilligde niet voor al hare schepen ver bindend achtte, weigeren sinds Vrijdag de mannen met den treiler „Gerard" van dezelfde reederij naar zee te gaan. Zoo blijft 't hier onrustig in de haven. De B. A. N. S. en de pensioenactie van het spoorwegpersoneel. Het hoofdbestuur van den Bond van ambtenaren in dienst der Nederlandsche Spoorwegen, daartoe door de meerderheic der afdeelingen gemachtigd, heeft aan het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeni ging van Spoor- en Tramwegpersonee medegedeeld, dat het bereid is thans met de Nederlandsche Vereeniging en den Neutraion Bond van Spoorwegpersoneel samen te werken ln zake de actl9 Voor de üerziening der pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel. Daarbij heeft de B. A. N. S. nogmaals uitdrukking gegeven aan het door vele afdeelingen kenbaar gemaakte verlangen om in deze samenwerking ook den R.-K en de Prot.-Christ. Bond van Spoorweg personeel te betrekken. Aanbesteding Zuiderzeewerken. - Vanwege het Ministerie van Water staat werd •gisteren aanbesteed de aanleg van een verbindingskanaal tusschen- de Ewijoksvaart en afwaterings- en scheep vaartkanaal van Ewijcksluis—Oostoever, met overbrugging en bijkomende werken (raming 120,000).. Het laagst werd in geschreven door den heer W. t Hoen te Alblasserdam voor 119,800. Maansverduistering. Prof. dr. A. A. Nijland te Utrecht, schrijft aan de N. Rt. CrL: Hedenavond heeft een mooie totale maansverduistering plaats. Het verschijnse verloopt aldus: De maan komt gedeeltelijk verduisterd op (voor midden-Nederlanc 8 u. 20 m.). "De totale verduistering duurt van 8 u. 51 m. tot 10 u. 30 m. De maan treedt te 11 u. 29 m. uit de kernschaduw en te 12 u. 27 m. uit de halfschaduw der aarde. Alle opgegeven tijden zijn zonnetijd Bloemencorso te Bergen. Begunstigd door schitterend en niet te warm zomerweer, is Woensdagmiddag te Bergen een uitnemend geslaagd bloemen corso gehouden. Bergen verheugt zich op het oogenblik in de aanwezigheid van vele vreemdelingen, het is er zelfs drukker dan eenig vorig vacantieseizoen. Ter eere van de aanwezige vreemdelingen had de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer het bloemencorso op touw gezet en zooals gezegd, het is goed ge slaagd. Zoowel-door de groote deelneming als door de verscheidenheid der groepen, vormde de stoet een fleurig geheel. Uit Alkmaar en andere plaatsen uit de omgeving hadden zich velen tegen den mid dag naar Bergen begeven, zoodat, toen de stoet werd opgesteld, de drukte geweldig toenam. Bovendien werd -er, dank zij do goede zorgen van het Kamerlid Henri ter Hall, door dames in bijzondere kleeder- draebt, gecollecteerd voor het „Helden der Zee-fonds" en nagenoeg iedereen liep met het speldje een duif met vredestak in den bek dat door de vriendelijke en lief tallige colleotrices werd aangeboden. Het corso werd' voorafgegaan door Ber- gen's Harimon-iecorps waarop onmiddellijk volgde de groep: Nijverheid in de Floralia, ontworpen door Arthur Verbeeck, welke ongeveer 200 met bloemen getooide kinde ren en jonge dames omvatte, met o.a. rui ters te paard, bloemen met bijen, bijenkorf, de bloemenkoningin, elfen en grooten praal wagen, waarop Flora, de godin der bloemen, de Zephir ontmoet. Daarop volgden andere groepen, o.a. Radio-auto, Javaan en Chi- neesche da-me in rijtuigje, zigeunerkamp, versierde wagens, fiets, voorstellingen van Bergen's natuurschoon en- duinflora, een versierde boot met bloemen, gelukskoppen, Japansche da-me en heer, bloemen vlechten in den Biedermeyertijd, erica, zomerland, enz. In het laatste gedeelte van den fraaien stoet marcheerde Helder's stedelijk muziek corps onder leiding van den heer Jac ter Hall mede. Als een levende kleurensymphonle be woog zich de stoet door Bergen, een festijn van zonneglans en zomerweelde, de bloe men ln hun rijke verscheidenheid en tinten prijkend in den gulden*luister van de mid- zomerzon. De stoet trok door verschillende lanen, ging tweemaal om den Hertenkamp, om 'ten slotte langs de Breelaan den tuin van „De Rustende Jager" te bereiken, waar de prll- zen werden uitgereikt. Langs den geheelen weg stonden honderden toeschouwers, d'e corso met groote belangstelling volgden, s Avonds, verplaatste de drukte zich naar Bergen aan Zee, waar een concert in het .irnassl-apark eni een schitterend vuur werk den dag besloot. In beslag genomen. Naar het Haagsche Correspondent!©. bureau verneemt, is, naar aanleiding yan den inhoud van vorige nummers, welk© voor de eert>aarheid -aanstootend wa* gistermiddag door de zedenpolitie te Gravenhage de geheel® oplaag van het deze week verschijnend nummer van het weekblad „Pan" in beslag genomen. Tegen de uitgeyers van „Pan" zal pp©, oee-venbaal worden opgemaakt. OOST-INDIE. Mr. ZImmerman gouverneur-generaal van Ned.-Indlë. Het Hbl. meldt: Naar men ons Van be trouwbare zijde meldt, zal mr. D. Focfe het volgend jaar als gouverneur-generaal van Ned.-Indië worden opgevolgd door mr. A. R. Zimmerman, oudJburgemeester van Rotterdam, thans als commissaris-ge- neraal van den Volkenbond te Weenen werkzaam. Nalatenschap van Oei Tlong Ham. Het Semarangsche Handelsblad raam de nalatenschap van wijlen Oei Tl J Ham op ongeveer 116 millioen, waarvan 40 millioen in suikerfabrieken en 86 mil- lioen uitgezet kapitaal in Singapore, 12 millioen deposito in Engeland en 20 mik lioen contanten. De Sin Po meldt dat het testament van Oei Tiong Ham aan de wettige echtg©. noote, die momenteel te Londen vertoeft met twee dochters, elk een millioen dollars toewijst Na aftrek van verscheidene an dere mülioenen, welke toegewezen wor den aan zijn bijvrouwen, zoons en doch ters wordt het resteerende kapitaal gesteld onder beheer van zijn tweeden zoon, Oei Tiong Swan. Het berioht zegt dat het tes tament ontevredenheid veroorzaakte in fa. miliekringen. Mrs. Wellington Koo heeft bereids te Singapore een advocaat in den arm genomen teneinde te procedeeren. Ook andere familieleden wenschen het testament te betwisten. Geheimzinnige zuigehngen-zlekte. De correspondent van het N. v. d. D. v. N.-L te Bandoeng meldt, dat in de kinder kliniek aldaar vier zuigelingen in een ver- doovingstoestand zijn gevonden, eenige waren blauw aangeslagen. Ze werden met zuurstofapparaten bijgebracht. De oorzaak ligt geheel ln het duister. Eerst werd ge dacht aan ketjoeboengvergiftiging, later aan verdooving door sterk riekende bloe men. De consulteerende doktoren zijn het niet eens over de oorzaak. Een geheim rapport berust bij den inspecteur van den B. G. D. Een nieuwe fraude. Naar het Bat Nbld. verneemt, is de hulppostcommies te Batoejadjar wegans fraude geschorst; hij verduisterde gelden van postwissels en spaarbankboekjes. Wanneer analfabetische inlandsche rechthebbenden eed postwissel kwamen innen, zond hij hen weg, na een duimaf druk op het betrokken stuk gevraagd te hebben, onder mededeeling, dat de gelden nog niét ontvangen ware®. De fraudes lekten uit toen een inland sche vrouw zich tegenover een Europee- schen postambtenaar beklaagde, dat zij het geld, in Maart jl van haar spaarbank boekje opgevraagd, nog niet ontvangen had. Het onderzoek duurt voort De om vang der fraude is nog niet vastgesteld. Relletjes ln Harskamp. Omtrent een relletje, dat in de Hars kamp heeft plaats gehad tusschen de infanterie te Venlo en huzaren uit Breda, wordt aan de „N. Venl. Crt" gemeld: Het was Dinsdagavond ruim tien uur. Het kamp was zoo goed als duister, slechts enkele lampen verlichtten het. Plotseling deed een groep cavaleristen, na een woordenwisseling, een aanval op de infan teristen. Hoe groot die groep was, weet men niet juist te zeggen, het kunnen twintig, het kunnen dertig, het kunnen ook veertig manschappen geweest zijn. De duisternis belette het juiste aantal vast te stellen. Een zaak staat echter vast, en wel, dat de geheele groep onder bevel stond van een wachtmeester der cavalerie, die gewapend met een klewang als een razende om zich heen sloeg en de man schappen tot aanvallen aanspoorde. P® aanleiding tot en de oorzaak van dit gewelddadig optreden is tot heden niet bekend. Men vermoedt dat de kinderach tige jalouzie tusschen beide wapens hierbij een hoofdrol gespeeld heeft. De kloppartij veranderde in een gevecht en deed de officieren krachtig en doel bewust ingrijpen. Het „te wapen" werd geblazende infanterie ontving scherpe patronen en tpen was er een korte tijd, «at infanterie en cavalerie in geVechts- iormatie met geladen geweer en bajonet op, tegenover elkander stonden. Het ge- UKto door oordeelkundig optreden der officieren de vechtenden te scheiden en uit elkander te doen gaan.- atrouilles met geladen geweer door kruisten het kamp en herstelden de rust. irgesteld'"06^ Daar et gebeurde wordt 1moord ln de De Rlemerstraat te Den Haag. p38ar -^b." verneemt, lieeft zich geleden by de politie een dame gemeld, d-ie verklaarde dat zij op den m<>r" gen van den moord omstreeks half elf een m™J!g£0men uit de woning van den ver- de. De man, die eenigszins zenuwach tig deed, was gekleed in een licht-grij® Een algemeene opstand. Troe- penversterktngen gelast. Ak Het aantal verloren gegane men- schenlevens op 50.000 geschat. s

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2