T Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1924. De dames N. Bergwerff, en P. en J. Mulders zijn te Amsterdam geslaagd voor de acte Nuttige hand/werken. Te Amsterdam slaagde voor het oxa men nuttige handwerken, mej. N. A. de Graaf, alhier. Te Haarlem slaagde voor het hoofd- acte examen de heer Tj. Bakker, alhier. Te Utrecht slaagde voor het staatsexa men A, onze vroegere plaatsgenoot H. L, G. Ouwerkerk. De collecte voor de mobilisatie-slacht offers, gehouden op 31 Juli, heeft opge bracht /206.825. Aanbesteding. Woensdag werd door d-en Intendant der Marine de levering van aardappelen voor de maanden September en October voor de Zeemacht aanbesteed. Ingeschreven werd door: J. A. Swaters 4.32, J. v. Amesfoort 6.20, J. van Os 5.33, M. Blom 6.18 per 100 KG. Door Burgemeester en Wethouders werd ten Raadhuize aanbesteed het verbouwen van de School aan de Hoofdgracht tot Handelsschool Ingeschreven was door de firma's: J, Steeman 16493.Gebr. Smit 17200. J. de Vries (Amsterdam) 17394.M. C. van der Plas ƒ17747.Th. Minneboo H. Walboom ƒ18847.—, H. Riemers Sr. ƒ18850.—, W. J. Braggaar ƒ19289.—, Gebr. van Pelt ƒ19395.—, G. Lastdrager 20425.Starrenburg Boerdijk 20727.—, G. Groot 21500.Voor zoo ver niet anders vermeld allen te Helder. Voor 'het schilder- en behangwerk werd ingeschreven als volgt: Gebr. Hoo- gerduy-n 1561.Gebr. de Boer 2358. Schoneveld van der Wal ƒ2495.M. Kaleveld ƒ2577.—, Jan Freeke ƒ2600.— Jan de Kok 2734.allen te Helder. Werkloosheid!. Wij lezen in „Het Volk": De werkloosheid te Heider begint belang rijke afmetingen aan te nemen. In de bouw vakken, waar tot voor kort nog tamelijk werk was, heerscht thans de werkloosheids- misère in hooge mate. De wethouder voor sociale aangelegen heden heeft de commissie voor werjrverschaf ling tegen Maandag 18 dezer bijeen geroe pen, -ten einde maatregelen tot beteugeling van de werkloosheid te beramen. KonJnginne-verjaardag. Dinsdagavond] had de aangekondigde bespreking plaats tusscben Heldert Be lang, den Ilêld. Athletiekkring en de ver tegenwoordigers der plaatseiijke muziek- vereenigingen om te komen tot een ge meenschappelijk programma voor de vie ring van Koninginne-verjaardag. Op Zaterdag 30 Augustus des middags (voor kinderen) en' op Maandag 1 Septem ber (voor de overigen) zullen in de Bin nenhaven zwemw edstrljdcn.plaats hebben, welke zullen worden geregeld door een oom-missie bestaande uit de H.H. Joh. Bak ker, A. ten Klooster, M. J. W. Rienks en Vellekoop. Bijzonderheden Worden nog nader bekend gemaakt. De zwemwedstrij den zullen zoo mogelijk door muziek wor den opgeluisterd. Om verschillende redenen (o.m. het ko men van personen van buiten de stad) was het niet mogelijk de athietiekwed- strijden van den H. A. K. op 1 September vast te stellen. Deze zullen dus op Zondag 81 A.ugustus doorgaan, in verband met de Koningin rie-verjaard a-g-vi ering. Helder's Belang zal de wedstrijden financieel steu nen, om. door het .beschikbaar stellen van prijzen. De muziekvereeniglng „Win- nubst" verklaarde zich voorloopig bereid voor den aanvang der wedstrijden (half twee) een rondgang door do gemeente te maken en ook op het terrein voor opluis tering zorg te dragon. Ging tot zoover de samenstelling tan het programma vlot, wat betreft de voetbalwedstrijden, welke op de athietiokwedstrijden zouden volgen, was niet zoo gemakkelijk een oplossing -te vinden, hoewel officieel op de reeds ge dane uitnoodigingen nog geen antwoord was ingekomen. Verschillende mogelijk heden werden tenslotte overwogen en werd besloten hedenavond een tweede con ferentie te houden om speciaal dit punt nader te bespreken. Het is te hopen, dat ook hier gunstig resultaat zal worden be reikt. Nog werd medegedeeld, dat op Maan dagavond 1 September door het Stedelijk Muziekcorps oen (verplicht) avondconcert in de muzizktent in het Spoorplantsoen zal plaats hebben. Het houden van een muzikale reveille bleek on verschillende bezwaren af te stuiten. Ten slotte werd p'og Sesprpken over het samenstellen van en officieel programma der feestelijkhe- II A w?.ar°P speciaal van de zijde van den 'in yerd aangedrongen. Binnenkort wr,TvuL e5e ^zonderheden wel kunnen Kimir, m gedeel(i- De viering van den Koningume-dag zai dit jaar in elk geval onopgemerkt voorbijgaan. wezige garnizoen plaats hebben op de Prins He-ndraklaan en het Stationsplein om 10 uur. De parade zal tot ongeveer half twaalf duren en heeft, in verband met bet feit, dat 81 Augustus op Zondag valt, op verzoek van H. M. de Koningin op Maandag 1 September plaats. Maximum snelheidsplagerij te Helder. Onder dezen titel namen wij in ons tiummer tan Zaterdag JJL (Tweede Blad) een Ingezonden stuk over uit „De Auto", waarin een inzender 'zich beklaagde over een proces-verbaal, hier ter stede tegen hem opgemaakt wegens het overschrijden van de toegelaten- maximum-snelheid voor auto's. De redactie van „de Auto" gaf daarbij eenig commentaar, waarin zij den inzender aanraadde, te trachten de Hel- dersche autoriteiten tot meer redelijke en igrootsteedsche opvattingen te bren gen, daar zij bekeuren- op 22 K.M. een. door nietsgemotiveerde plagerij achtte. En ook wijzelf voegden hieraan nog een onderschrift toe, waarin wij wezen op den slechten naam, dien Helder door derge lijke bekeuringen krijgt. Wij willen daaraan thans nog eenige woorden toevoegen^ omdat wellicht de indruk kan worden gewekt alsof de po litie hier ietwat te streng optreedt. Dit. is evenwel niet het geval, maar de politie moet waken voor de naleving der door den- gemeenteraad vastgestelde bepalin gen. De vaststelling van bepalingen be treffend© maximum snelheid is zuiver eene aangelegenheid van den raad. De tegenwoordige vexatieve (hinderlijke) be paling van 15 K.M. maximum is destijds vastgesteld onder den Indruk van het snel toenemend auto-verkeer in deze ge meente. Een snelheidsmaximum van 15 K.M. is echter niet te handhaven, getuige het feit, dat in verschillende plaatsen, waar een- maximum snelheid van 1520 K.M. is vastgesteld, overschrijding daar van tot 25 en 30 KJM. wordt toegelaten. In tal van grootere plaatsen- is de bepa- lig van de miax. snelheid alleen van toe passing op bpaald aangegeven straten, hetgeen alleszins gewenscht is. Dat. men echter voorschrijft dat ©en auto op een weg als Binnenhaven, Zuidstraat, West straat of andere ©voldoende breed© en rechte wegen met een gangetje van ©en kalm peddelende wielrijder -moet rijden is wel wat overdreven1. Wij imeenen te mogen veronderstellen^ dat onze gemeentelijke autoriteiten- zul len inzien, dat de tegenwoordige geldend© bepaling verouderd is, en- binnen- afzien- baren tijd een ietwat soepeler regeling hieromtrent zal komen. „Het Vrije Strand*. Naar wij vernemen is bet contact met vereenigingen in andere plaatsen thans tot stand gekomen en ontving het bestuur een groot aantal waardevolle gegevens, waar van indien mogelijk een nuttig gebruik zal worden gemaakt. Zoo werd van Dr. Varen- kamp, badarts te Zandvoort, een sympa thiek schrijven ontvangen, waarin deze o.m. zijn steun toezegde. Het Bestuur hoopt spoedig nadere mededeelingen over de te nemen maatregelen te doen. Kind te water. Gistermiddag geraakte op de Hoofd gracht, nabij de Marineclub een kind- te wa ter. Op het hulpgeroep sprong een voorbij ganger het kind na en bracht het op het droge. In korten tijd is dit nu reeds het derde kind dat in het Werfkanaal te water is ge vallen. Zouden de moeders in 't vervolg niet wat beter het oog kunnen houden op hun dreumessen, die het gevaar zelf niet zien. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergadert op .Dinsdag 19 Augustus 1924, des avonds 8 u. De Agenda vermeldt de volgende onder werpen ter behandeling: ingekomen Stokken. Bi Verdagimgsbeslliuit van Gedeputeerde Staten betreffende het raadsbesluit tot verkoop van een gebouw tsan de Oude Schoolstraat; h. Alsvoren betreffend het raadsbesluit tot opheffing van school 12 aan d-e Oost- alootstraat of school 14 aan de Hoofd gracht; c. Alsvoren betreffende vaststelling eener Verordening regelende de b -bour wing van gronden te Huisduinen. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). Zeevaartschool. Voorstel tot reorganisatie van de [Zee vaartschool, enz. College van Zetters. Aanbeveling voor de samenstelling van de dubbeltallen voor de benoeming van le den van het College van Zettera Belooning conciërge. Voorstel om- het salaris van den ooncierge van de scholen 7 en 8 terug te brengen van 1009 op 600, wegens overplaatsing van school 8 en tot het toekennen van een schadeloosstelling. Weeshuis. Voorstel tot het verhuren van het voor ma-lig weeshuis aan- de Helderache Win- keliersvea-eeniging. Grondbedrijf. Voorstel tot het verpachten van het grasgewas van een -gedeelte van de inun datiekade aan D. ZaaL Voorstel om O. Dissel en de wed. Slij- kerman te ontheffen van de pacht van eenige perceelen weiland nabij het Tuin dorp en nabjj de Van G'alenstraat en tot het verpachten van eerstbedoelde percee len aan J. Riedeman. Gebouw Jonkerstraat. Voorstel tot verhuur van eenige ver trekken van het oude RK. Weeshuis aan de Jonkerstraat aan het ILK. Kerkbestuur van de H H. Petrus en Paulus. Subsidie. Afwijzend prae-advi.es op het verzoek van den Heldenschen Athletiekkring om subsidie. Voorstel tot subsidieerlng van de Plaat selijke vereeniging tot bestrijding van de Tuberculose. Bouwvergunning. Voorstel om de voorwaarde door Burge meester en Wethouders opgelegd bij de vergunning tot den bouw van vier wonin gen door F. D. Dienaar, waartegen hij in beroep komt, te handhaven. Reclames. College van Zetters. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In Juli wérd de Leeszaal bezocht door 950 mannen en 113 vrouwen,, totaal 1066 personen. Uitgeleend werden465 studiewerken, 1943 romans en 1252 kinderboeken, totaal 3660 banden. Aangeschaft werden de -navolgende wer ken: Bonsels: flVLaja; idem: Jtndienfahrt; Bijlmer: -Met de centraal Nieuw-Guinea- expeditie; Dwars: Beschoeiingen en grond keerende muren; Elloesser: De Duitsche litteratuur sinds 1880; Gorter: De voeding van gezonde en zieke zuigelingen; de Gruy- ter: Macdonald en de Labour party; Keyser- ling: Het reisdagboek van een philosoof, 2 din.; Löus: Mummeiman; Id-ern: De kraaienhut; Nahon: Gedichten; Nieuwbarn: Het heilige misoffer en zijne ceremoniën; Prins: Tochten; Prinsen: Nederlandsche letterkunde; Walgrave: Het leven van Guidio Gezelle, dl. 2; de Wit: Het dure moe derschap; Zahn: Jonas Truttman; Zoek licht, d-. 5. Ten geschenke ontvangen: Jaarverslag der rijkscommissie voor de -monumenten zorg over 1923; De eerste stap op den weg naar economisch herstel. Uit het Polltio-rapport veriaÜ^Ti! verneitten zal op Koninginne- trr2it« övonalg het vorig jaar, een Kr parade voor de'Marine en het aam- Inbraak. Hoor den heer L. v.cL P. aan den Parallel weg werd aangifte -gedaan, dat, toen hij na een uitstedigheid tan pLm. drie weken we-erin zijn wonin-g kwam, hij bemerkte, dat er was ingebroken. Door het openen van een -keukenraam schijnt men te zijn binnengekomen en bleek in één 'der ver trekken een linnenkast te zijn opengebro ken. Een daarin staande geldkist is met de daarnaast liggende sleutel geopend, doch er bevond zich geen geld in. Voor zoover kon worden nagegaan wordt er niets vermist. De politie stelde onmiddel lijk een- onderzoek in. Door een -bewoner van de Gasstraat werd aangifte gedaan, dat zijn 3-jarig zoontje -gistermiddag in die straat door een- jongen met een handwagen, vermoe delijk opzettelijk, omver is gereden, waar door het kind vrij'ernstig aan het hoofd en één der handen werd gewond en zich onder doktersbehandeling moest stellen, i Ter voorziening in de vacatures, ont staan door de periodieke aftreding van de helft der leden van het Collego van Zetters, stollen B. W. voor de aan don Commissaris der Koningin in deze pro vincie in te zenden dubbeltallen te doen luiden als volgt: (Vacature E. J. Bok): 1. E. J. Bok. 2. W. Poll. (Vacature M. Hoogerduijn)1 M. Hoo- gerduijn). 2. B. Krijnen. (Vacature R. N. van Os)1. R. N. van Os. 2. D. H. Grunv/ald. Belooning conciërge. Tengevolge van het afstaan van school No. 8 aan de Achtergracht W.Z. aan de Vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" zullen de werkzaamheden van de ooncierge der scholen 7 en 8 aanzienlijk verminderen en wel zoodanig, dat volgens de meening van den Directeur van Ge meentewerken, waarmede B. en W. vol komen vereenigen, het salaris, thans bedragende f 1000.per jqar, behoort te worden teruggebracht tot f 600.per jaar, dat is gelijk aan het salaris van den oonclerg» aan de school aan de Van Galonstraat Waar de bovengenoemde betrekking steeds één geheel heeft gevormd en dus niet gesplitst was in één betrekking aan schooi No. 7 en één aan school No. 8, kun hier geen sprake zijn van opheffing eener betrekking, bedoeld In art. 24, 2» sub b van het A. R., zoodat art. 36 van dat Reglement hier niet van toepassing is. Toch zouden B. en W., waar het hier betreft een weduwe met 6 kinderen, dit artikel bij analogie van toepassing willen verklaren en belanghebbende een schade loosstelling willen toegekend zien. Het komt B. en W. het meest gewenscht voor de schadeloosstelling te doen plaats hebben in de toekenning van een bedrag in eens, welk bedrag wij op f 400. zouden willen bepalen. Betrokkene gaat met deze regeling geheel accoord. In verband met het vorenstaande heb ben wij de eer U voor te stellen: lo. met ingang van 15 Augustus 1924 de salarisverordening 1920 zoodanig te wijzigen, dat uit de loontabel voor de niet in groepen ingedeelde personen ver valt „conciërge scholen 7 en 8" en daar voor in de plaats wordt gesteld „conciërge school 7 f 600.—" 2o. wegens opheffing van de betrekking van conciërge aan school No. 8 aan de weduwe L. van Leeuwe, geboren L. van Twuijver. een schadeloosstelling toe te kennen tot een bedrag van f 400.— in eens. '/.li li w h:K.K ATV, Verschenen is No. 8, jaargang V, dier Drlemaandelijksche Mededeelingen betref fende de werkzaamheden voor de afsluiting en droogmaknig van de Zuiderzee. Met het maken van den afslifituijk tus scben de NvXirdholllaadsche kust en het ei land Wiertegen, volgens -bestek -no. 10 Z.W. dienst 1923—1924, werd -krachtig voortge gaan. De aanleg van den dijk op het wad (Baigzand) werd zoowel va-n de zijde van fcet nieuwe afwateringskanaal -tengs den Balgdiijk als van uit het Amsteklep gere geld voortgezet. In de eerste helft van April sloten de beid© dljksvakken bjj elkander aan en op 12 April was het wadi voor de strooming van het water bij gewone getij, den afgesloten, waarna geen water meer over de afsluiting van het wadi is gevloeid. Na den genoemden- datum is van -beide zij] den geregeld) voortgegaan met- het verder opwerken van dit dijksvak, dat in achter eenvolgende lagen van beidie eind-en ui-t op hoogte gebracht- wordt. Nabij het westelijk einde is thans eene hoogte bereikt van ruim 5 M. pl. N.A.P., terwijl het laagst* deel, ongeveer in -het -midden, tot ten- min ste 2 M. pi. N.A.P. reikt. Zoowel de kei- leemdam als het zandilichaam word-on gere geld omhoog gebracht; het laatste door mid del van opspuiting van gebaggerd zand met behulp van een -tweetal' pers werktuigen. Hierbij treden de in verband -met de uit komsten der grondboringen verwachte, en iri bet vorige Bericht reeds vermeide, in zakkingen in den- ondergrond geregeld op. In het Anisteidiep werd aanvankelijk nog voortgegaan met het van af het Balgza-nd ©enigszins verder uitbouwen en het hooger opwerken van den keileemdam met behulp va-n de groot© drijvende stoomkraan met grijper; omstreeks half April was deze dam -tot op een afstand va-n ongeveer 1100 M. uit -het beginpunt d-er werken op Wie-ringen vooruitgebracht. Daarna werd d-e groote kraan verplaatst naar de Wieringsche zijd© van de diepe geul, waar in middels het -bene dendeel van den keileemdam was aangestort en waar vervolgens met heti bovenwater brengen van dien dam met behulp van den grijper werd begonnen, zijde tot ongeveer 300 -M. uit den Wiering- Op 20 -Mei was de keileemdam aan deze schen wal uitgebracht. In het laatst van April' werd- aangevangen met het opwerken van het zandilichaam ach ter dien keileemdam aan de Wieringsche zijdie, waartoe aldaar een perszuiger te werk werd -gesteld. Nadat de keileemdam aan de Wiering sche zijde over ongeveer 300 -M., was uitge bouwd-, werd de drijvende kraan weder ver legd naar de westzijde van bet Amsteldiep, waar toen het opstarten van den keileem dam met behulp van den grijper werd her vat. Bij het begin van Juli was de keileem dam aan de westzijde boven water gebracht tot aan de bezinking op den overstortdam en was dus tusscben de beide einden- va-n het gemaakte werk nog eene opening van 300 M. aanwezig. Het totale doorstroomingsprofiel, dat vóór den aanleg in 1920 van d)e beteugelings- dammén- -bij den gemiddelden zeestand on geveer 8000 M*. bedroeg, is thans teruggen bracht tot ongeveer 750 Ma. -beneden dien stand. De kop van den keileemdam aan de Wie ringsche zijde werd, nadat het verder uit bouwen van den dam aldaar tijdelijk ge staakt was, niet van eene beküeeddng met kraagstukken voorzien; niettegenstaande deze kop dus gedurende ongeveer ander halve maand aan de volle werking der door de opening trekkende sterke getijstroomen, die herhaaldelijk een snelheid -bereikten van 3.50 M. per seconde, -is blootgesteld ge weest, heeft geen -beteékenende afneming van het gemaakte werk plaats gevonden. Tengevolge van de zeer sterke stroomen ontstonden echter wel wederzijds van den overstortdam verdiepingen van den zeebo dem, waarbij- nu en dan de kanten der zimk- stukken naar boven kwamen en- afscheur den; door zwaardere nabestorting werd de bezinking dan verder verzekerd. Ook ver diepte-op eenige plaatsen de aangebrachte grori dfcezinking door het nazakken der zink- stukken tengevolge van dé terzijde daar van optredende uitkolkingen van den zee bodem. (Het rapport maakt nog geen mel ding van de afsluiting van het Amsteldiep, welke Inmiddels, is tot stand gebracht Red.). De aanleg van het eerste vak van dit ka>- naal (volgens bestek no. 6 Z.W.) yerd voort gezet; verzakkingen van ©enigen omvang in den -nieuwen zoodijk doden zich daarbij niet meer voor. Een begin is gemaakt met het beklee- den van den hoogen- buitenberm va-n den dijk boven de steengloodïng met winter- krammat, terwijl het afwerken van de -bui ten- en blnnen-beloopen werd voortgezet. Over ongeveer 150 M. lengte kwam het dakprofiel nagenoeg gereed. Het baggerwerk tot vorming van het kaï- naalprofiel, zoomede het bekleeden. der ka- -naalbeloopen met kraagstukken, kwam na genoeg gereed. De -uitvoering van- het tweede gedeelte van het kanaal (volgeris bestek no. 12 Z.W.) werd- met kracht voortgezet. Het opspuiten van den onderbouw van den dijk wérd voltooid, terwijl ook d-e tijd-e» lijke afsluiting aan het noordwestelijke ein de van heb werk in den loop van Mei ge reed -kwam. Bij het opspuiten van het bovengedeelte van den dijk kwamen omvangrijke vorzak- - ingeu voor, somtijds over -meer dan 2 M. hoogte, gepaard gaande met oppersingen van het wad ter weerszijden van den in aan leg lijnden dijk; enkele vakken moesten dientengevolge herhaaldelijk opnieuw op do hoogte gebracht worden. Het zaudMchaam Is thans, wat de benooddgde hoeveelheid be treft, over rond 000 -M. lengte aanwezig. Met het afwerken van het profiel is een be gin gemaakt, terwijl -binnenkort met het aan voeren van en het -bekleeden met klei zal worden begonnen. Nadat een gedeelte van het kanaal met behulp van een emmermolen was uitgebag gerd, is do vorming van het kanaalprofiel tegen het einde van April overgenomen door een zuiger met saijkop (cutter), welke het volie kanaalprofiel, met -kinegrip van de beloopen, uitsnijdt -en wegzuigt, waarbij- de opgezogen specie door middel van een drij vende persleiding (met een middellijn' vau 0.60 M.) zjjwaarts wordt weggeperst, hetzij in de aarden baan van den- langs de buiten zijde van den Balgdijk aan te leggen weg, hetzij op het wad buiten den nieuwen- zee dijk. Het zanddepöt in het Balgkanaal nabij dij-kpaal 71 werd tot ongeveer 5.60 M. N.A.P. opgespoten; groote verzakkingen, gepaard gaande met omvangrijke oppersin gen van den bodem van- het Balgkanaal, deden zich daarbij voor; zelfs schoof ten slotte het Balgkanaal plaatselijk over de volle breedte dicht, terwijl de slappe bodem- specie, die aanvankelijk op eon diepte van ongeveer 2.50 M, N.A.P. had gelegen, plaatselijk tot 2.— M. NJLF. en hooger werd opgeperst. Ten einde nu de in- en uitmaling van water voor de afdeeling Bree- zand van den Anna Paulownapoldier, welke langs het Balgkanaal geschiedt, ongestoord] te kunnen deen plaats hebben, werd zoo spoedig mogelijk door de langs den Balg- weg aanwezige rietstrook eene afwaiterings- sloot gegraven, van- voldoende afmetingen om voorloopig in de behoeften der bema ling te kunnen voorzien. Het verder opspuik ten van zand- werd nu stopgezet, en met het afwerken van het zanddepó-t door middel van droog -verwerkten grond werd begonnen. In het geheel werd ongeveer 89 500 M'. zand aangevoerd, terwijl volgens het wis kundig profiel 30000 M8. noodig zou zijn geweest; hieruit volgt dat 9500 IM8. zand in dien slappen -bodem is -gezakt, hetgeen door ter plaatse uitgevoerde boringen is beves tigd. Het -heiwerk voor de fundeering van deze sluis kwam nagenoeg gereed. In verband met de uitkomsten- der -proefheilng moest de lengte deï palen- -worden bepaald op 12.M. in plaats van op 10.M„ zooals aanvankelijk was aangenomen. De bouw van deze schutsluis werd nage noeg voltooid. De brugkelders van gewapend beton in het bovensluishoofd werden afgewerkt. De sluisdeuren werden angehangen en de be- wegm-gsinriebtingen dezer deuren werden opgesteld, waarna de granieten alagstijlen en de houten aanslaglijsten der deuren zui-< ver werdén afgewerkt en de aanaarding der sluishoofden werd voltooid. De gegoten ijzeren meerpalen langs den schu-tkolk werden geplaatst. Met het oog op eventueele zetting van de schutkolkmuren werd ter vermindering van den gronddruk achter deze muren een stapeling aange bracht van turf, die gestoken werd van de veenlaag welke voor het maken .van de voor haven der sluis aan de zajde van het Noordhollandsch kanaal (verwijderd moest worden. De verdere aanaarding achter dé kol km uren geschiedde met zand. De ontgraving voor het verbindingska naal werd voortgezet. Met den uitkomenden grond werd de verbindingsdijk met wo ningterp tusscben de schutsluis en den Balgdiijk op de hoogte gebracht, terwijl voorts de opritten ter weerszijden van de zen dijk werden ^aangelegd. Aan de terp, waarop later de woningen voor het sluis- personeel zullen worden gebouwd, is ten einde latere zakkingen te voorkomen, eene overhoogte van 2.M. gegeven, welke we der zal worden afgegraven wanneer de wo ningen- gebouwd worden. Met het afwerken der beloop-en werdl een begin gemaakt en de omlegging van den Bajgweg over de in het Balgkanaal aange plempte verbreeding kwam gereedl Uitwateringssluis bi] Oostoever (Hélder). De in het vorig Bericht genoemde werken tot aanleg van den omringdjjk van het' sluis- put voor de -op -het Baigzand bezuiden^ het fort Oostoever, nabij- Helder, te -bouwen uitwateringssluis, met aansluitende dijken, kwamen nagenoeg gereed. Op 1-1 Juni 1924 werd bet -bouwen van de uitwateringssluis aanbesteed'. Daar bij deze besteding, in verband met een verschil van opvatting omtrent het risico voor ver* zakkingen tijdens de uitvoering, geen gel dige inschrijvipgsbiljetten bleken te zijn in gekomen, werd het werk onderhands ge gund aan O. H. van Wijnon to Papendrecht voor een bedrag van 807 000. Omtrent deze sluis kan hot volgende wor den -medtegedeeld. De sluis wordt gebouwd aan het noorde lijk einde van het afwateringskanaal langs Balgdijk en Koegraszeedjjk, en moet dienen om het water van Anna Paulownapolder, oh later ook dat van de overige polders en boezems welke bij de indijking van de Wie- ringermeer van de zee worden afgesloten, af te voeren -naar het Nieuwedlep te Helder. De sluis bestaat uit .4 overwelfde kokers, die elk 5.10 M. wijd zijn en waarvan d© slagdrempel is gelegen op 4.80 N.A.P., d. i. plan. 4 M. onder den gemiddelden laag- wa-terstand in- het Nieuwediep. De top van het gewelf boven eiken ko ker bevindt zich ter hoogte van 2.65 M. -f- N.A.P., terwijl de onderkant der -boven- aanslagen van de deuren en d© schuil is ge legen op 0.40 M. -f N.A.P. Met het oog op de bij- de boringen aan getroffen grondlagen is het noodig# de sluis te fundeeren op palen-, ter 'lengte van 10 12 Meter, dl© het sluisgebouw dragen door middel van ©en -plaat van gewapend beton, welk© een© dikte verkrijgt van 0.51 M. en aangebracht wordt op een werkvloer van schrale stampbeton -ter dikte van 0.15 M., dl© om de koppen der houten palen sluit. De pijlers en land-hóófden- van d© sluis bestaan uit muren van stampbeton, dat wordt Parade. De afsMtbig van het Amsteldiep. Atwitcsrtnqa- en acheepmartkanoal tn verband met de afslulttng van het Amsteldiep. Keersluis van gewapend beton nabij van Ewljcksluis. Schutsluis bij de Koot.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5