T Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 16 AUQUSTÜS 1924. Onze vroegere plaatsgenoot© mej. R Rab ia geplaatst op de lijst van be noembaren voor onderwijzeres te den Haag GEMEENTERAAD. Verschenen is een vervoigagenda voor de Raadsvergadering op Dinsdag 19 Augustus 1924, inet de volgende onderwerpen ter be handeling: d. Verzofek om eervol ontslag van Mejuf frouw A* van Twisk als onderwijzeres aan school No. 5. (Voorgesteld wordt dit ontslag te verke nen op een nader door Burgemeest -r en Wethouders te bepalen datum). Aanbieding der Gemeente-Rekening over 1923. Benoeming van leden van de oommissie voor het nazien der gemeente-rekening over 1923. Voorstel tot toekenning van een vergoe ding ingevolge artikel 100 der Lager Onder wijswet 1920 aan het R.-K. Kerkbestuur van de H. H. Apostelen Petrus en Paulus ten behoeve van' de school aan de Jonkerstraat. Opening nieuwe scholen. Maandagmorgen 11 uur wordt d!e nieu we school aan de van Galenstraat in ge bruik; genomen. Deze ingebruikstelling zal door Burgemeester en Wethouders geschieden en met eenige feestelijkheden voor de aa leerlingen gepaard gaan. Des middags te 2 uur zal aan de kinderen een feestje worden aangeboden op „Duin oord*'. De jongste kinderen zullen daar toe met autobussen naar deze uitspanning worden vervoerd; de oudere wandelen. Dinsdagmiddag te 2 uur wordt de school aan de Weststraat (Achtergracht WJZ.) dioor de Vereeniging „Laat de Kinderkens tot mij komen" in gebruik genomen. Koningtnne-verJ aardag. Zooals wij reeds berichtten, zou nog een conferentie plaats vinden van „Helder's Be lang", de Heldersche Athletiekkring en de Vereeniging „Helder" over de feestelijkhe den op 31 Augustus as. Deze vergadering heeft plaats gehad en goede resultaten opgeleverd. Bestonden er aanvankelijk moeilijkheden ten aanzien van het terrein, „Helder" stelde thans haar terrein beschikbaar en besloot dien dag geen serie wedstrijden te spelen. Voorts werd besloten de atletiekwedstrijden te besluiten met een voetbalwedstrijd. Door den H. A. K. waren daartoe de vereenigingen Helder en H.R.C. uitgenoodigd', doch tot heden werd officieel daarop geen bericht ontvangen. Mede in ver band met de spoedige samenstelling van het programma, is toen op voorstel van „Hel ders Belang" besloten om het eerste elftal van Helder, omstreeks half vijf, te doen spe len tegen een sterke tegenpartij, zoo mogelijk een le klasser. Reeds kan worden medege deeld, dat daartoe de Stormvogels I uit Ymui- den zijn uitgenoodigd. Als een en ander tot stand komt, kan men van een mooien sport dag verzekerd1 zijn! 1 September as. zullen des middags van wege de Ohr.' Oranje-Vereenigimg alhier wedstrijden op een afgesloten terrein van de Rijksmarinewerf, ingang Westerpoort., wor den georganiseerd, voor kinderen van 10 tol en met 16 jaar, zoomede voor jeugdige sche pelingen bij de Kon. Marine. De wedstrijden, om prijzen, zullen bestaan in: Ringsteken op fietsen. Tonnetjes kruien. Zakloopen. Sprietloopen. Touwtrekken. Wedloop met hindernissen. Hardloopen (100 M.). Kiosjesrapen. Mastklimmen. Voor aanmelding zie de advertentie In dit blad De maansverduistering. Wij moeten ons excuus maken jegens den lezer omdat wij hem over het uur der maans verduistering verkeerd hebben ingelicht. De opgegeven uren namelijk waren in zomertijd en niet, zooals ons bericht luidde, dn zonne tijd. Per saldo is de fout misschien niet zoo verschrikkelijk geweest, omdat de verduiste ring, bij opkomst d r maan, al aan den gang was, en bovendien de hemel nog al hier en daar bewolkt was, zoodat het beeld aanvanke lijk niet zeer duidelijk was. Het eigenaardige van een maansverduisering is, dat de maan schijf zich aan den hemel vertoont als een roodkoperen schijf. Dat was Donderdagavond uitstekend) te zien, al trokken dan. ook telkens wolkensluiers voor de maan langs. Het was een eigenaardig gezicht: aan den donkeren hemel stonden de vele sterren te stralen, en laag in het zuid-oosten was de verduisterde maanschijf zichtbaar. Te half elf was de verduistering geëindigd de maan trad toen uit de kernschaduw der aarde, een klein Ilehtend puntje van de schijf wérd' zichtbaar, en allengs groeide dit aan. Meer en meer kwam de maanschijf te voor schijn, en toen wij om een uur of elf nog maals gingen kijken, straalde vrouw luna weder in al haar prócht, de donkere stad lag gedrenkt in haar licht. Op zulke oogenblik- ken besef je eigenlijk ten volle wat een goed en vriendelijk kameraad die ultgebluschte maanplaneet voor de aardbewoners is. Stel u voor, dat het altijd donkere maan wasl Of liever: stel het u maar niet voor. Verkoop van oorlogsschepen. Op 27 Augustus a.s. zullen in het open baar op 's Rijkswerf alhier, bij inschrijving, worden verkocht het uit de sterkte afge voerde pantser-schip „De Ruyter" en het eveneens afgevoerde pantserdekschip ^Zee land". De „De Ruyteri* werd) gebouwd in- 1901. Het schip heeft een water-verplaatsing van 5080 ton. Van- de pantserschepen blijven nu nog over de „Hertog Hendrik" (ook reeds ge deeltelijk ontwapend en uit de sterkte afge voerd), de „Tromp", de „Heemskerck" en de „Zeven Provinciën". Van de pantserdekschepen zijn de „Gel derland" en „Zeeland" de laatst overgeble venen. Met de „Holland", .Noordbrabant", „Utrecht" en „Friesland" vormden zij een aparte klasse. Zij werden gebouwd in de jaren 1895 tot 1898 en hadden gemiddeld eene waterverplaatsing van 4000 ton. Al leen nog de „Gelderland" is nu nog in dienst als artillerie-sohoolschip, en is voor andere doeleinden niet meer geschikt. De „Noord- brabant" werd indertijd omgebouwd -tot luchtschip en ligt in afwachting van de nadere bestemming nog steeds op 's Rijks werf alhier. Goedkoope trein. Woensdag 27 Augustus loopt een goed koope trein (2e en 3e kl.) van Helder, Anna-Paulowna, Schagen, Noord-Schar- woude, Heerhugowaard en Alkmaar naar Den Haag en Rotterdam d.p. en terug, van Helder t.m. Heerhugowaard, 2e klasse f 4.25, Se kl. f 3.00. van Alkmaar 2e kl. f 3.50, 3e kl. f 2.25. De verkoop der kaarten tot een beperkt aantal vangt aan Dinsdag 19 en wordt gesloten Dinsdag 26 Augustus 1924 des namiddags 3 uur of vroeger, indien het vastgestelde aantal zal zijn uitgegeven. Zij worden verkocht aan bovengenoemde sta tions en zijn op geen andere dan de ge noemde treinen geldig. Heenreis: Vertrek: van: Helder v.m. 6.20, A. Pau- Iowna 6.35, Schagen, 6.48, N. Scharwoude 7,00. Heerhugow. 7.07, Alkmaar 7.25, aankomst d. Haag H.S.M. 8.58, Rotterd. D.P. 9.27. Terugreis: Vertrek van: Rotterd. D.P. nam. 7.39, d. Haag H.S.M. 8.07. Aankomst te Alk maar 9.30, Heerhugow. 9.48. N. Schar woude 9.57, Schagen 10.09, A. Paulowna 10.22, Helder 10.37. Salariswijziging. -De Bond van Technische Ambtenaren in Overheids- en Semi-.Overheidsdienst heeft zich per request gewend tot de betrokken autoriteiten inzake de salariswijziging. I Aangedrongen werd' om in geen geval een percentsgewijze verlaging der wedden toe te passen verder dan de daling der kosten van het levensonderhoud aangeeft. Het index cijfer van Maart 1919 is als punt van uitgang aangehouden. Dienovereenkomstig zijn de salarisvoorstellen geformuleerd; Bepleit werd opneming der aangesloten ambtenaren in de groepen^ omvattend' de middelbare technici en de leiding gevende^ functionarissen van deze categorie. Intrekking ontwerp wijziging Leerplichtwet De Minister van Onderwijs, K. en W., heeft den voorzitter der Tweede Kamer me degedeeld, dat hij, daartoe door de Koningin gemachtigd, intrekt het ontwerp van wet tot wijziging van de Leerplichtwet. Congres voor Onderwijs aan de niet leerplichtige Jeugd. In de jonste vergadering van het Uit- voerènd Oomité van het congres voor het onderwijs aan de niet leerplichtige jeugd is met algemeene stemmen besloten dit congres omstreeks Paschen 1926 te houden. Dit besluit is o.m. genomen uit over weging, dat, nu een uitstel tot het najaar reeds onvermijdelijk geworden was, omdat in de eerste maanden van dit jaar aller be langstelling getrokken werd door de be kende, intusschen aangenomen, voorstel len tot wijziging van de leerplicht- en lageronderwijs wet, de te nemen besluiten toch geen invloed meer konden uitoefenen op de Invoering van vervolgonderwijs voor den komenden winter. Het is gebleken, dat voor dit congres in breede kringen ook buiten onder wijs- en onderwijzersverenigingen groote belangstelling bestaat. Vele ver eenigingen en bonden, zoowel van voor standers van het bijzonder- als van het openbaar onderwijs, hebben hunne mede werking toegezegd. Binnenkort zullen de inleiders en de te behandelen onderwer pen worden bekend gemaakt. Het secretariaat van het Uitvoerend Comité is gevestigd: Bureau Volksonder wijs, Alex. Boersstraat 13, Amsterdam. W eldadlghoidspostzeftols 1924. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft besloten dat de netto- opbrengst van den omstreeks Kerstmis te verkoopen weldadigheidspostzegels dit jaar zal worden bestemd voor de kinder bescherming. De minister, van meening, dat een krachtige en tijdig ingestelde pro paganda aan de opbrengst van den ver koop zeer ten goede kan komen, heeft tot den Nederlandschen U0Qd voor Kinder bescherming het verzoek gericht, zich met de propaganda te belasten. Handels- en kantoorbedienden. Naar het Volk meldt, zijn de voorberei dingen voor de fusie van de twee bonden van handels- en kantoorbedienden, de Algemeene en Mercurius, reeds ver ge vorderd. Op 25 Octoher wordt het congres van de bonden tezamen gehouden. Gemeentelijke belastingheffing. Ingediend is thans een wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet met betrek king tot de plaatselijke belastingen. Het voornaamste punt, dat herziening vereischit, is de forensenregeling. De laatste jaren hebben duidelijk aan1 het licht gebracht, dat aan het geldende systeem bezwaren kleven van dien aard, dat een prin cipieel© wijziging der desbetreffende bepa lingen niet langer achterwege kan bleven. De oplossing van de vele moeilijkheden kan alleen zijn gelegen inleen breken met het systeem van belasting van dien fÖTens naar zijn vole inkomen. De regeering is van meening, dat een be vredigende regeling van het forensenvraag- stuk alleen mogelijk is, indien men de fo- rensenbellasling beschouwt als een afzonder lijke heffing, los van de gemeentelijke in komstenbelasting, en uitgaande van een an deren grondslag van het volle inkomen. Maakt men de forensenhelasting los van ae plaatselijke inkomstenbelasting, dan kan men haar heffing aan de gemeente overlaten. Men kan de gemeente 'laten beoordeelen of zij forensenbelasting meent te moeten hef fen. Verder bevat het wetsvborstel een herzie ning van de bepalingen 'betreffende de plaatselijke inkomstenbelasting De bezwaren spruiten in hoofdzaak voort uit de vrijheid, die de wet aan de gemeente besturen laat, in zake dien aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud. Het tijdstip van inwerkingtreding der wet is gesteld op 1 Mei 1925. De voorgedragen regeling komt In hoofdr zaak neer op een systematische rangschik king van bepalingen, die thans verspreid in de wet voorkomen, terwijl verder ook wat de terminologie betreft, zooveel mogelijk naar aansluiting, bijt het systeem der wet op de RjjksinkomstonbelaBting is gestreefd. Het ontwerp bepaalt zich niet tot de forensen-belasting, maar brengt ook en kele zuiver-technische herzieningen! op het stuk van do heffing van die gemeente lijke inkomstenbelasting, waarvoor met betrekking tot aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en kinderaftrek een re geling wordt voorgesteld, die voor de Rijks-administratie eenvoudiger is. De Ntjverheidaraad en die Tariefwet Verschenen is het advies van' een com missie uit den NJjverheidsraad aan den Mi nister van Financiën inzake het ontwerp nieuwe Tariefwet. De Raad betwijfelt t of het wel noodiig en gewenscht is, de beginselen, waarop de gel dende tariefwet is gebaseerd te vervangen door een nieuw systeem van geheel andere strekking. Tegen deze ingrijpende principieel© wijzi ging bestaan bij den Raad onoverkomelijke bezwaren, omdat hij vreest, dat daardoor de belangen der Nederlandsche industrie ten zeerste zullen worden geschaad. In dit verband wijst de Raad er op, dat er bij verschillende Industriteelen een neiging valt waar te nemen, om hun bedrijf geheel of gedeeltelijk naar landen over te brengen, waar door invloeden van eoonomischen, socia len, fiscalen en geographlschen aard een voordeeliger wijze van produceeren dan in Nederland mogelij k is. In enkele gevallen is aan dat'voornemen reeds uitvoering gegeven. Het wil den Raad voorkomen, dat een tech nische herziening een vruchtbaarder resul taat zou hebben opgeleverd1, omdat dan had kunnen worden voortgebouwd op een grond slag voor het tarief, welke daarvoor reeds meer dan zestig jaren heeft gediend. Uitvoerig gaat de Raad de velschillende posten van het nieuwe tarief na*. Waar het gaat om essentieel© industri'eele belangen, zegt de Raad ten slotte te vertrou wen, dat de door hem aangegeven aanwij zingen niet zullen wórden voorbijgegaan uit overweging, dat de tijd ontbreekt, om de daarvoor noodige veranderingen alsnog lm het tarief aan te brengen. De Raden van Arbeid. De Grondwet meldt dat zal worden overgegaan tot vermindering van het aan tal Raden van Arbeid. Het blad'zegit, dat er 8 zullen worden opgeruimd, vooral door invoering van mechanische administra tie. Het is werkelijk juist, dat deze In overweging is. Er zijn proeven mee geno men bij verschillende raden van arbeid. Maar een besluit hierover ls nog niet genomen. Zelfs is er nog geen rapport over bij het departement van arbeid in gekomen. Dat de mechanische administratie inge voerd zal worden staat dus nog geenszins vast, al is het wel waarschijnlijk. Vanzelf kan er in dit stadium dus nog in 't geheel niet gezegd worden of er raden van ar beid opgeruimd zullen moeten worden. Wanneer men bij de raden van arbeid tot mechaniseering overgaat zal men per raad niet minder dan 80100.000 verze- kerlngsplichtlgen kunnen hebben. Dit ge tal gedeeld op het tonale aantal verzeker den in het geheele land geeft een vinger wijzing over het aantal raden, dat na ln voering van de mechaniseering nog reden van bestaan zou hebben en de belangheb benden zelf verdiepen zich op grond van dergelijke berekeningen reeds in veron derstellingen welke raden van arbeid zouden worden opgeheven. Voorshands is dit echter voor 't gróótste deel specu latie, want wij herhalen het, beslikt ls er nog nlete. (N. Rott. Ort) De poetchèqne- en girodienst Het ligt, zooals toen weet, in de bedoe ling den postchèqu©L en girodienst in de tweede helft van September te heropenen met de eerste 10.000 rekeningen. Gaat het daarmee goed, dan volgen een paar we ken later de volgende 10.000 en zoovoorts, tot het geheele aantal rekeningen, behalve diegene, welke nog niet in 't reine ge bracht zijn, weer in het verkeer zijn. De dienst wordt hervat volgens het stel sel, dat voor de mechaniseering gold. De machines zijn buiten gebruik gesteld en opgeruimd of zullen opgeruimd worden, met uitzondering van boekhoud-machi- nes e.d!. Er is indertijd sprake van geweest, dat bij hervatting van den dienst volgens het oude stelsel het aantal ambtenaren zou moeten uitgebreid worden. Voorshands zal men het echter stellig wel met het te genwoordige aantal ambtenaren kunnen doen. Het aantal ambtenaren is door de afschaffing van de machines tot een ne genhonderdtal gedaald'. Wat de „zieke" rekeningen betreft, er ls op 't oogenblik nog verschil over een bedrag, dat eau V« millioen beloopt Het vervatechen van Rijwielplaatjes. Naar aanleiding van de onlangs uitgebrei de en verscherpte strafbepalingen tegen de uitlokking schrijft het „Weekblad van het Recht": Er zou voor den minister van Justitie, die in enkele voorkomende gevallen vol doende aanleiding vindt om nieuwe strafbe palingen te doen ontwerpen, reden bestaan, eene verdere verscherping te overwegen en wel door de strafbaarstelling van de culpose uitlokking, (dat is dus de uitlokking van eenig strafbaar feit. Red:.). Ditmaal zou dan, zegt het blad, die be paling tegen de regeering zelf gericht zijn. De inomloopbrenging van de koperen plaat jes voor de rijwielbelasting is inderdaad eene, wij nemen aan, slechts culpose uitlokking tot het misdrijf van het'namaken van mer ken. Reeds is die uitlokking .verder gegaan dan eene mislukte poging; onderscheidene personen hebben zich laten verleiden en hebjien zich aan het genoemde misdrijf schul dig gemaakt. Het is inderdaad in hooge mate bedenkelijk, dat bij vele maatregelen'de cri- mineel-politiisobe zijde geheel buiten be schouwing blijft en telkens nieuwe gelegen heden tot misdrijf worden geschapen. Het ware heel wat beter misdrijven te voorkomen door niet de aanleiding er toe in het leven te roepen dan ze door straffen te willen te gengaan. Mocht de min. van Justitie, besluit het Weekblad, zich met dit gevoelen kunnen vereenigen, misschien wil 'hij1 er dan de aan dacht van zijn ambtgenooten op vestigen; we schenken hem dan voorloopig de nieuwe strafbepaling. Nederland en Finland. Op het oogenblik vertoeft in ons land' een gezelschap Finsche journalisten. De Telo» graaf heeft aan een hunner, den heer Eino Tikkanen, hoofdredaoteur van het tijdschrift „Suunta" en voorzitter der Helsingiorsche Journaliistenvereeniging zijn indrukken om trent ons land gevraagd. Finland was vroe ger Zweedsch; de godsdienst is grooten- deels protestant, de taal der beschaafd© krin gen Zweedsch, terwijl het Finsch daarvan een verbastering is. Sedert den vrede van Frederiksbavn in 1809 (Zweedsch-Russische oorlog) moest Zweden het aan Rusland af staan, en sinds is het tot vóór den vrede van Versailles Russisch gebleven. Vooral in de latere jaren de eerste jaren dezer eeuw was de politiek der czaristisohe regeering er op gericht Finland geheel te ruseifioeeren en het land heeft zware en droevige tijden medegemaakt. Na den vrede van Versailles is Finland weder tot een onafhankelijken staat gewordem Het lot van Finland met zijn beschaafde en sympathieke bevolking heeft altijd bij de Nederlanders warme sympathie gewekt; on willekeurig gevoelden wij ons aangetrokken tot dit weerlooze volk, dat gedwongen werd een absolutistisch bewind te ondergaan, dat geheel in strijd was meUzijn wezen en zucht naar vrijheidi En voor Finland heeft dan ook de groote Europeesche oorlog zeer zeker de bevrijding gebracht; een zucht van ver- llchtihg is er opgegaan, toen het zich einde lijk van de gehate overweldigers kon losma ken. Dat de Finnen gaarne eens van nabij met dit kleine, hen sympathieke landje zouden willen kennismaken, ligt voor de hand. Wij zullen overigens oever het bezoek der Fin sche journalisten niets vermelden. Wel ech ter lijkt het ons voor onze lezers van ge noegzaam belang eens het oordeel van een Fin over Holland mede te deelen. De heer Tikkanen schrijft: Zonder te overdrijven, kan men zeggen, dat men in Finland Nederland theoretisch tamelijk goed kent. Buiten de algemeene aardrijkskunde ia Nederland namelijk zeer goed in de Finsche litteratuur vertegenwoor digd. Er bestaat zelfs speciale literatuur over Nederland; reisberichten, geografische en etnografische beschrijvingen, monografieën over de voornaamste vertegenwoordigers der Nederlandsche cultuur enz. En door de uit muntende vertalingen heeft een heldere voor stelling, zoowel van de geschiedenis en de cul tuur van Nederland, als van het dagelijksche leven van het Nederlandsche volk, zich nog levendiger in het 'bewustzijn der Finnen ge worteld. De economische betrekkingen tusschen Finland en Nederland' hebben trouwens reeds langen tijd ei toe bijgedragen, om deze voor stelling steeds duidelijker te maken. Daarby komt nog iets, wat ik wel het Voor naamste mag noemen: den moreelen steun, dien Finland van de zijde der Nederlandsche pers en van de Nederlandsche publieke opi nie al sedert 25 jaren in zijn strijd tegen de pogingen tot russificeering van zijn volk en zijn grondgebied' heeft mogen ondervinden en die ons, Finnen, ln onzen kamp voor vrijheid en zelfstandigheid versterkt en aan gemoedigd heeft. Die steun heeft ik mag hetzeggen een voorliefde voor Neder land doen ontstaan. Zulk een gevoel jegens Nederland beeft schrijver dezes reeds vroeg in zijn jeugd' geboeid. De schrijver vertelt dan een episode ui- zijn schooljaren. Aan alle schoolkinderen werd namelijk, vermoedelijk door een gehei me politieke organisatie, eene vertaling uit- S;ereikt van Scbllleris „Geschichte des Ab- alls der NIederlande" en deze beschrijving maakte op de jeugdige gemoederen' een on- uitwischbaren indruk. Deheer Tikkanen drukt verder zijn blijdschap uit over het feit, dat hij thans Hoiand' ln persoon heeft mogen aanschouwen, en hij eindigt zijn be schouwing met de volgende woorden: Wat mij het meest to Nederland is opge vallen en wat mij er het meest heeft ver heugd^ is, dat men hier de realiteit met de romantiek, het werk met de ontspanning zoo goed weet te doen samengaan. Een langdu rige, vrije, politieke, cultureele en economi sche ontwikkeling, een eeuwenlang doelbe wuste arbeidzaamheid, een sterke wil, een vóór alles helder en open oog en een levens lustig gemoed zijn noodiig voor een volk, dat zijn land een hof wil doen worden: een hoi, waarin de romantiek en de idylle zich naast dep dageiijkschen strijd' om het bestaan wèl vinden. Dit is Nederland gelukt Bloemencorso te Bergen. Zooals wij reeds gemeld hebben was door de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen (N.H) Woensdagmiddag een bloemencorso ge organiseerd. Het bloemenfeest had een schitte rend verloop, terwijl de feestelijkheden des avonds te Bergen aan Zee werden voortgezet, waar een concert in het Par- nassiepark werd gegeven met een mooi vuurwerk en verlichten der duintoppen met brandende teertonnen tot slot. Duizenden en nog eens duizenden héb ben deze feestelijkheden bijgewoond en gaven te Bergen aan Zee een tot heden ongekende drukte. Op een gegeven oogenblik ontploften ontijdig de teertonnen, hetgeen een gewel digen slag veroorzaakte en waarbij een groote duintop in brand geraakte. Twee der vuurwerkontstekers werden licht ge wond, doch konden hun werkzaamheden eneinde brengen. Van verschillende hotels en pensions sprongen de ruiten, zoodat een vrij groote schade is berokkend. Na afloop van het vuurwerk was de brand op den duintop nog niet geheel uit, doch "ater op den avond werden de vlammen gedoofd. Het radiodorp voor afbraak verkocht Donderdagmiddag hebben twee Am- sterdamsohe makelaars ingevolge een op dracht van t hoofdbestuur der P. en T. t gansche houten radiodorp te Kootwijk, bestaande uit verscheidene woningen, villa, opslag- en bergplaatsen, landhuizen, barakken, pomp-installatle, paardenstal, verplaatsbare keten en met Inbegrip van versohillende machinerieën en gereed schappen, meubelen van de barakken, pLm. 1000 M. spoorrails en biels en twee uitneembare aannemersketen voor af braak verkocht. Het geheele dorp heeft nauwelijks 181/* mille kunnen opbrpngen, niettegenstaan de de verkoopers den volke hadden doen weten, dat de gebouwen van dit tijdelijk© dorp fraai waren en bovendien zeer ge makkelijk te verplaatsen. Zoo kon een woonhuis van 10 M. breed te en 11V» M. diepte, met aangebouwde achtergang van 8 M., welk huis niet min der dan zeven kamers bevatte, slechts 690 opbrengen. Eigenares werd de ge meente Borne. Een ander woonhuis, zes kamers rijk, ging voor 800 in eigendom aan een Hengelosche dame over, een derde met zes kamers kon het slechte brengen tot 588. Nog enkele andere woningen brach ten het tot 475 en 675. Een landhuis bestaande uit benedenwo ning met zeven kamers, w.o. keukenver- trek, en verdieping, bevattende drie kleine logeerkamers, een groote oonversatiezaal met openslaande glasdeuren uitkomend op een overdekt baloon werd1 aan iemand uit Apeldoorn verkocht voor.1500. De totaal opbrenest van alle gebouwen en materialen, hieronder begrepen de electrische llchtlelding, die over het ter rein loopt en die te aangekocht door de gemeente Borne voor 880, was precies 8.654.40. Wij zullen maar niet opschrijven hoe veel mi'llioenen dit alles aan den Staat der Nederlanden heeft gekost. Een bedevaart-processie teruggestuurd. Aan de Betuwsche fietsproceesie naar Kevelaer, bestaande uit 160 deelnemers, onder wie verscheidene geestelijken, is, naar „De Tijd" meldt nabij Glanerbrug geweigerd, de Dultsche grens te over schrijden. Alle pogingen om doorgang te verkrijgen faalden, zoodat de bedevaart gangera onverrichterzake naar huis moes ten terugkeeren. Een ongewone Inbreker. Te Roermond is op drie plaatsen blijk baar een avonturier-inbreker bezig ge weest. Juist in drie woningen, een aan de Nassaustraat en twee op de Kapelleriaan, waarvan de bewoners op vacantie wa ren, heeft hij alle mogelijke laden, kas ten met linnengoed, brieven, zilver tafel gerei, kristal, glazen, enz. overhoop ge haald zonder» bet geringste, zelte nog geen sigaar of geld, dat voldoende aan wezig was, te stelen. Goed afgeloopen. Donderdagmorgen heeft in de Wester gasfabriek te Amsterdam een ongeval plaats gehad, dat gelukkig goed ls afge loopen. Omstreeks half 8 sloeg, door zelf ontbranding van zwavel iri een zuiverklst een steekvlam uit deze kist. Vijf arbei ders, die bij de kist werkzaam waren, kre gen de vlam ln het gelaat. Zij kregen niet ernstige brandwonden en hun haar schroeide. In de kliniek van den gemeen telijken geneeskundigen dienst ls hun de eerste hulp verleend. Zij konden daarop huiswaarts gaan en zullen na ongeveer een week waarschijnlijk hun werkzaam heden kunnen hervatten. f J

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5