T Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND VAN DINSDAG 19 AUGUSTUS 1924. Te Amsterdam slaagde voor het examen nujttige handwerken de eerw. zuster Bernar- dina (mej. O. H. O. Frijns), alhier. Concert te geven' door de Muziekvereeniging „Winnubst" hedenavond om 8 uur in 't Plantsoen. Programma: Opheffing afsluiting overwegen. Burgemeester en Wethouders van Helder brengen ter algemeene kennis, dat de over wegen van den spoorweg van de Binnen- Wetering en den Middenvlietweg niet meer zullen worden bewaakt en afgesloten. Bij deze overwegen zullen waarschuwings borden worden geplaatst, bestaande uit een in zwart-witte kleuren geschilderde paal, hoog ongeveer 2.75 M. met aan het boven einde twee elkaar kruisende borden, lang 1.30 M. en breed 0.15 M., waarop onderscheiden lijk vermeld staat „onbewaakte ov rweg" en „let op de treinen". Bovendien wordt des nachts een roode reflector aan den paal der borden aangebracht aan de van den spoor weg afgekeerde zijde. Brug ln den Hulsduinerweg. Naar wij1 vernamen zal de Ibrug in den Huisduinerstraatweg over de buitenlinie- gracht vermoedelijk nog dit jaar door een brug van gewapend beton worden vervan gen. Het strand bij fort Kijkduin. Wij hebben bemerkt, dat langs de rijs- schenmen op het strand bij het fort Kijkduin en zuidelijker, borden zijn geplaatst met het opschrift „Verboden Toegang". Na informatie bij de Genie is ons medege deeld, dat zulks dringend noodzakelijk was, omdat de helm-, stroo- en rietbeplantingen op de duinglooiing zeer veel te lijden hadden van het publiek. De duinen zijn aldaar over eenige meters teruggeslagen en om aanstuiving te bevor deren werden beplantingen en rijsschermen aangebracht. Deze zijn echter door het pu bliek grootendeels vernield, waardoor veel kans op verstuiving bestaat en de onder houdskosten te hoog worden. Vandaar de genomen maatregel, om het terrein achter de rijsschenhen te verbieden. Wij raden de tal rijke bezoekers van het z.g. „Vrije Strand" ten zeerste aan, zich aan de verbodsbepalin gen te houden, om strenger maatregelen te voorkomen. (Het duiniterrein vanaf Huisduinen tot aan de Donkere Duinen is nagenoeg geheel in beheer bij het Departement van Oorlog en wij verkeeren hier in het gelukkige geval, dat dit» terrein op enkele afgezette gedeel ten na voor een ieder vrij toegankelijk is. Onlangs vernamen wij nog, dat het Mili taire duinterrein bij Wassenaar voor het publiek gesloten is verklaard,' laten wij er dus voor waken, dat zooiets hier niet gebeurt. Concert Stedelijk Muziekcorps. Men schrijft ons: Wat dilettanten vermogen, wanneer zij onder degelijke leiding staan en de wil tot ernstige studie aanwezig is, bewees Zater dagavond ons „Stedelijk" weer, dat voor donateurs en genoodigden in den tuin van „Casino" een concert gaf. .Waarschijnlijk door het ongunstige weder was het bezoek niet zoo groot als het had kunnen zijn en dat was te betreuren, maar de heer Ter Hall en zijn mannen hebben zich hierdoor niet laten afschrikken. Het programma bevatte een keur van nummers en lang niet van de licht ste soort: Wagner, Meij-erbeer, Weber, Mas- senet en Hérold waren vertegenwoordigd. Zoowel de moeilijke ouverture van de opera „Le Pré aux Olercs" van Hérold als het schoone „Angelus" uit de „Scènes Pittores- ques" van Massenet, waren de luide bijvals betuigingen ten volle waard.- Ook „Peter Schmoll" van Weber, waarin de hobo een zeer dankbare rol had te vervullen, en waar van de solist zich uitmuntend -kweet, •zoomede een -zware -bewerking van Meijerbeer's ,1'Africaine", werden met de grootste aan dacht gevolgd'. Doch het glanspunt van dezen avond was de fantasie van Wagner's muziek drama zooals hij zijn opera's noemde Lohen-grin. Dit groote nummer, dat 20 minu ten duurt en tal van moeilijkheden bevat, werd op alleszins verdienstelijke wijze uit gevoerd, zij het dan, dat de bariton-solist min- «der gelukkig was. In het grandiose slot ont wikkelde het corps een geweldig klankvolu me, dat -niettemin beschaafd1 van toon bleef. Het applaus -na afloop van dit nummer was spontaan'eni zeker verdiend. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat ons Stedelijk zijn begunstigers een -wer kelijk genotvollen avond bereid heeft. In het programma was nog een kleine wijziging ge komen, want door afwezigheid van den solist moest de piccolo-solo vervallen, hiervoor kwam in de plaats „Le Sheik", welke „schla ger" eveneens een gunstig onthaal vond1 en waardoor tevens het klassieke en romantische met het populaire in dit -programma veree- m-gd- was. »Le Pré aux Olercs" en „Lohengrin" zjj-n fesp. het verplichte en vrije nummer op het ?.?,nc<?"rs. Beemster, waarmede het Stede- am ,Pzie,kcorps den 24en aA in- de Eere- aeeiing Harmonie andermaal zijn kunnen zat toonen. Opening openbare school van Galqpstraat Met een enkel woord Is reeds (melding gemaakt van het plèn om de openstelling van de nieuwe openbare school aan de van Galenstraat op ©enigszins feestelijke wijze te doen geschieden. Die feestelijke openstelling geschiedde uit den aard der z-aa-k voor de verschillende onderwijs- autoriteiteni, maar ook de kinderen zou den niet worden vergeten. Immers, zij zouden in de welbekende inriching van den heer Klop, „Duinoord", aan den Strooweg onthaald worden; de oudere jongens en meisjes zouden er heen loo- pen, de kleintjes per autobus worden -ge bracht. Helaas, helaas: in het mooie weer, dat wij in eene repks van weken schier onafgebroken hebben gehad, was plotse ling -een kentering gekomen-; de barome ter liep langzaam maar gestadig terug en Maandagmorgen was het in één woord misère. Zoodat men kort en goed besloot de fuif maar in de school zelf te doen plaats hebben. Men moet dit tenslotte niet al te tragisch neanen, want de kinderen amuseeren zich even -goed; maar het was jammer daar ze op „Duinoord" schommel en wip en glijbaan en meer heerlijkheden ha-dd.en, waar ze ^aan hun behoefte aan beweging naar hartelust konden voldoe». Terwijl natuurlijk in de klasse stilzitten het parool was. Enfin, er was niets aan te doen. Maar wij zullen geregeld vertellen 'van wat er gebeurde. Vroeger hebben wij al eens onze indrukken gegeven over de school en haar ligging. Hoewel ibij den bouw hiervan de bezuinigingswind op volle kracht heeft geblazen o.a. mocht er niet anders dan een plat dak op de school komen1, waardoor zij in den raad den naam kreeg van vogelkooi heeft het ge meentebestuur nochtans dit nieuwe schoolgebouw zoo aantrekkelijk mogelijk gemaakt. Van binnen is het een vroolijke, lichte en luchtige ruimte; de zeven1 klas sen hieden elk plaats voor 48 leerlingen^ en hebben onder en boven ventileerende ramen. Verder zijn de lokalen electrisch verlicht, en geschiedt de verwarming met cireuleerend-e luchtventilatie. Rondom de school Is een ruime speelplaats, voor Hel der een ongekende luxe, en het geheele ter rein hier van de omgeving heeft men ruim en smaakvol aangelegd met een grasveld tegenover den poortingang der nieuwe woningen van het vroegere „Volkshuis vesting". Zoo is hier een aantrekkelijk stadsgedeelte ontstaan en de jongens en meisje, die hier schoolgaan, hebben er de ruimte. Maandagmorgen te 11 uur waren ver schillende autoriteiten bij de opening der school aanwezig, en- de kinderen der hoogste klassen stonden1 netjes in twee rijen in de gang opgesteld. Het Ooilege van Burgemeester en Wethouders was vertegenwoordigd door den Burgemees ter, den -gemeente-secretaris, den heer Kamman, de wethouders Verstegen en van Breda; verder merkten wij op de le den der Oommissie, van Bijstand voor het Lager Onderwijs, zijnde mevrouw van der Hulst en de heeren Heyblök en Smits, de heeren Vos en Storm, van de Oommis sie van*Toezicht, den directeur van Ge meentewerken, de heer Kastel (jn, den directeur der Water- en Lichtbedrijven, de heer Teune, den Inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer Dun, de aan nemers en uitvoerders, de heeren Star- renberg, Boerdijk en Fey. Namens het Ned. Onderwijzers-Genootschap was de heer Pieters aanwezig, namens den Bond van Nederlandsche Onderwijzers de heer EMcker, namens de Vereeniging „Volks onderwijs" de heer Reus. Van de ambte lijke vereeniging van hoofden van scho len was de heer Avenarius afgevaardigd. In zijn openingsrede wees de Burge meester op de goede gewoonte om bij de ingebruikstelling van een gebouw dit met eenige plechtigheid -gepaard te doen gaan-. Met voldoening mogen wij, zöo zeide spr., terugzien op de totstandkoming van deze school, te meer, waar dezp totstandkoming met zoo groote moeilijkheden is -gepaard gegaan. Reeds in Juli 1919 besloot dp ge meenteraad tot den bouw dezer school, maar verschillende oorzaken leidden1 tot vertraging daarvan. In de eerste plaats de wijziging der Lager Onderwijswet, daarna de -gijwijzigde inzichten omtrent het lager onderwijs, vervolgens de doorkruising van de plannen van het bizonder onder wijs, en ten slotte kwam de algemeene bezuiniging. Eerst in Januari 1923 kon de goedkeuring voor dezen bouw komen1, en ook toen nog heeft, het veel conferenties en correspondenties gekost eer zij er was. Gelukkig, wij hebben thans de vol doening deze nieuwe school te bezitten en haar plaats is met het oog op de bevolking daarvan en do uitbreiding der gemeente bizonder 'gunstig. Spr. wensoht allereerst het hoofd der school, den heer Blom, geluk met zijn nieuwe school. De heer Blom krijgt een school, die voldoet aan de moderne eischen van het onderwijs, en die bovendien is ingericht met het oog op haar bizondere bestemming als voorbereidende school vooral voor het zeevaartkundig onderwijs, en, in aansluiting daarop, voor het nij verheidsonderwijs in 't algemeen. Spr. is overtuigd, dat het 's heeren Bloans stre ven zal zijn zooveel mogelijk de voordoe- len die de school biedt, te zullen uitbuiten en drukt den wensoh uit, dat deze school weldra een goede reputatie moge krijgen. Evenals men vroeger de school aan de Hoofdgracht noemde, zal men voortaan met dezelfde lef van de school-van Galen straat mogen spreken. Wie weet, komt er nog niet eens een ooanité van actie van ouders, om de kinderen naar deze school te sturen. (Ook het personeel der school wenscht spr. geluk. Het gemeentebestuur ver schaft de middelen voor een school, maar van u moet de toewijding komen en het succès. En de kinderen mogen bedenken, dat naast de ouders de onderwijzers aan gewezen zijn voor hun opvoeding. Van daar dan ook, dat het gemeentebestuur meende dezen eersten schooldag tot een feestdag te moeten maken. Jammer, dat het weer nu niet meewerkt, maar toch zal de dag 'nog wel aangename herinnerin gen achterlaten. Dank aan den directeur d-er Gemeente werken, die den -bouw verzorgd -heeft. Dank zij de bezuinigingen kon aan het uiterlijk niet die zorg besteed worden als wij gewenscht hadden. Dank ook aan de heeren Starrenburg en- Boerdijk en Fey, die een. en ander tijdig afleverden zonder stoornis. Ik verklaar hiermede de school ge opend, en draag' de verdere leiding gaar ne over aan den heer Blom. Het woord was thans aan den heer Dun, inspecteur van het Lager Onderwijs, Een alleraardigste gedachte was het, zoo zeide spr., hij deze feestelijke opening de kinderen aanwezig te doen zijn. Want al is het een- gebeurtenis voor de grooten, toch grijpt dit ook in ii\ het leven der klei nen. Daarom eerst een woord tot de 'kin deren. Voor jelui is dit een belangrijke dag. Pst moet erg prettig zijn in zoo'n mooie school onderwijs te ontvangen. Na de va- cantie hebben de jongens en meisjes meestal niet zoo'n erg prettig gezicht, maar hier is dat andera Want inplaats van de verzuchting „He, de vacantie is voorbij, wat vervelend," zullen ze morgen ochtend- zeggen „gelukkig, ik' ma-g naar school gaan". Nietwaar? Maar op zoo'n mooie school mogen ook alleen mooie dingen gebeuren. Er mogen geen krassen worden gemaakt op de ban ken of de deuren. En als je er straks af gaat, zul je ook in ander opzicht moeten kunnen zeggen: ik ben* op een mooie school geweest, ik heb er flink wat ge leerd. Wij zullen elkaar voor de klas nog wel eens ontmoèten, zoodat spr. tot de kinderen zegt: tot ziens! Nu tot de grooten. Allereerst wenscht spr. het gemeentebestuur geluk met de opening dezer schooL Spr. heeft nog slechts korten tijd ereleden met den bur gemeester kennis gemaakt en dien loeren kennen als iemand, die het met het onder wijs goed meent. Spr. hoopt, dat zijn be zoeken aan deze school steeds van aange- namen aard mogen zijn. Ook voor het personeel is deze dag een belangrijke. Van een nieuw gebouw moet een opwekkenden indruk uitgaan, en dat zal zich biji uw onderwas doen bemerken. Geeft den kinderen het beste wat gij hun geven kunt, zegt spr. Gij krijgt het in liefde en toewijding ruimschoots terug van de kinderen en de ouders zeiven. Moge onder Gods zegen deze school groeien en bloeien! De oud-schoolopziener Korver wil hier aan iets toevoegen. In de laatste jaren wordt voor het openbaar onderwijs een belangrijke strijd gestreden. De wet van 1857 heeft niet gegeven wat men eivan verwachtte, en er kwam tegenstand en een verdeeldheid, zoo verschrikkelijk als wij nifnmer hebben gekend. Spr. drukt den weusch uit, dat de eenheid in het on derwijs weder moge worden hersteld. Op het personeel der school rust een zware verantwoordelijkheid, en welke richting uw onderwijs ook zij, het stelt hooge eischen. In de laatste jaren Is een geest van verwildering ontstaan bij de jeugd, die meer en meer om zich heen grijpt Daaraan paal en perk te stellen, is een zware taak, en helaas zal de waardeering voor uw werk niet steeds gelijken tred houden met wat gij- doet Moge deze school groeien en bloeien, tot roem van Helder, en moge zij brengen de hoogere eenheid, die wij noodig hebben! Namens dg collega's-hoofden van scholen wenscht de heer Avenarius den heer Blom geluik met zijn nieuwe school. Allereerst brengt spr. dank aan het gemeentebestuur voor de geboden gelegenheid om hier tegen woordig te zijn. De stichting dezer school ge tuigt- van de zorg van het gemeentebestuur voor het onderwijs, dat tegenwoordig zulke zware eischen1 stelt. Wij- hopen, dat de uren, binnen de school doorgebracht, voor den heer Blom tot de aangenaamste van zijn leven mogen behooren. De heer Blom, hoofd der school, dankt voor de betoonde belangstelling. Dat wij in deze vroolijke en zonnige omgeving verplaatst zijn, stemt ons -tot dankbaarheid1. Het onder wijs is tegenwoordig -een voorwerp geworden van versobering, maar we weten-, dat ondanks dit het toch op peil moet blij-ven. Wij zullen dus onder ongunstiger omstandigheden in tensiever moeten arbeiden. Spr. zegt dank voor de betoonde medewer king aan don Burgemeester en de heeren Kasteljjn co Teune. 'Hierna werd door het gezelschap een rond wandeling door d-e school gemaakt, terwijl in een reserve-lokaal op de bovenverdieping koffie met ververschingen aangeboden werd. Bij deze gelegenheid' nam de heer Storm het woord om ook zijnerzijds zijn gelukwenschen uit te spreken. Spr. is weliswaar uitgenoo- digd -als lid van- de Oommissie van Toezicht. Deze Oommissie heeft evenwel- niet veel in de melk -te brokken, en- spr. was dan ook ver heugd door den heer Marinus (deze heer -nam de honneurs waar, verslaggever) te worden aangediend als „hoofd van de school Kanaal- weg". Als zoodanig dan wil spr. een woordije zeggen*'t Verheugt hem, dat de heer Blom deze mooie school krijgt, en hij hoopt, dat zij moge groeien en 'bloeien, en haar -gezegen- den invloed- moge doen gevoelen. Ook hoopt spr., dat de goede verstandhouding tusschen openbaar en bizonder onderwijs moge -blij ven bestaan, Spr. gelooft trouwens niet, dat deze lijden zal; -hij kent den heer Blom en- verheugt zich over de goede verhouding tus schen de openbare en bizondere scholen. Wij leven als vrienden naast elkaar, met eenzelf de doel: de ontwikkeling van ons volk. Spr. is zelf uit het openbaar onderwijs voortgeko men; van zijn 19e jaar af is hij nochtans aan het bizonder onderwijs werkzaam geweest. Ook de openbare school is een Holtondsche, en spr. hoopt, dat God, zonder wiens onmis- haren- zegen niets te hereiken valt, het onder wijs zal steunen. De heer Blom antwoordt, dat hij als kwee- keling te Leeuwarden van den -heer Storm les kreeg voor de hoofdaote. Bij- alle verschil van Inzicht hoopt spr., dat zij inderdaad goede vrienden zullen blijven. De officieele plechtigheid was hiermede af-' geloopen. WJji hebben boven reeds meege deeld, dat des middags voor de kinderen hét feestje plaats had in de school zelf. In de ver schillende klassen waren de kinderen onder gebracht en- de traktaties bestonden uit een reep chocolade en een -glas ranja. Misschien wel meer, maar dat hebben wij allemaal niet meer gezien; dat het een heele toer. was ze in af wachting van de dingen die komen zouden, stil te houden van les geven kwam dezen middag nog niets terecht zal de lezer wel begrijpen. Verscheiden moeders kwamen eens kijken naar hun peuters -en waren ver rukt over de mooie school. Ja, ja, dat is een verschil met onze. eigen schooljaren met lange schoolbanken voor 6 7 kinderen, met flikkerende vleermuisbranders in plaats van electrisch licht, onzindelijke privaten, kolen damp verspreidende kachels, enzoovoort. Hét is wel een voorrecht tegenwoordig jong te zijn! GEMEENTERAAD. Subsidie R.-K, Kerkbestuur. Het R.-K. Kerkbestuur van de Parochie van de H. Petrus en PauliW van de school aan de Jonkerstraat verzoekt over het jaar 1923 gen vergoeding uit de gemeentekas te mogen ontvangen ingevolge art. 100 der La ger Onderwijswet 1920. Door het Bestuur is het bij K. B. bedoelde afsch-rift van de beslissing van den Minister van Onderwijs, K. en W. ingezonden, zoodat aan de gestelde eischen is voldaan. B.. en W. stellen voor, op grond van dit artikel over 1923 een vergoeding toe te ken nen van 3618.31 (de jaarwedden van Ph. J. F. van de Bilt -en M. Houtzager). Subsidie Held. Athletlekkring. In verband met het om prae-advies in han den van B en- W. gesteld'verzoek van den Heldersohen Athl-etiekkring, om toekenning van eene subsidie ad 250.deelen B. en W. mede, dat dit College op het standpunt staat, dat aan het aantal subsidiën niet dan in bijzondere gevallen uitbreiding -moet worden gegeven. Omtrent het onderhavige verzoek meenen B. en W., dat de Athletfekkring eerst ernstige pogingen heeft te doen om te trachten op andere wijze zijne financiën te regelen en stellen voor op het verzoek 'afwijzend -te be schikken. Spaansche onderscheidingen. De koning van Spanje heeft benoemd tot ridder in de orde „Del Mérite Naval": O. Aronstein, kapitein ter zee, chef van den Radiodienst der Marine en dr. W. A. de Looze, hoofdofficier van Gezondheid der eerste klasse, chef van den Genees kundigen Dienst der Zeemacht te Am sterdam. Nederland en Turkfle. Nederlandsche en Turksohe onderhan delaars hebben te Angora over een ver drag van vriendschap onderhandeld. De definitieve tekst is door de afgevaardig den goedgekeurd. Het verdrag zal Zater dagmiddag worden- geteekend. Tenfik Kiamil bey, onderstaatssecretaris van bui- tenlandsche zaken, vertegenwoordigde Turkije hij de onderhandelingen. Electrificatie baanvak LfeldenDen Haag. Het „HM." verne mt, dat -bij- de proefritten op bet geëlectrificeerde baanvak Leiden Den Haag, het traject VoorschotenDen Haag, door de eleotrische -treinen is gereden in 6 minuut, wat overeen zou komen- met een uursn-elh'eid van- ongeveer 100 K.M. Een sneltrein doet over datzelfde traject pl. m. 10 minuten. Het heele traject Leiden^Den Haag zal In 12 minuten kunnen worden af gelegd. De emigratie Centrale Holland. Het Tijdschrift der Nedèrl. Mij. voor Handel en Nijverheid deelt het volgende in 0(Ji0 - Uit' de dagbladen is bekend geworden, dat de Emigratie Centrale Holland be zwaren heeft ontmoet bij het bijeenbren- fn van haar stichtingsfonds van 200.000, dat door het Hoofdbestuur als elsch was gesteld. De gemeenten Amster dam, Rotterdam^ Den Haag en- Utrecht zouden- gezamenlijk een bedrag van 76,000 bijeenbrengen, echter onder voor waarde, dat elk dezer (gemeenten een be paald aandeel zou nemen1. Nadat de gemeenteraden van Amster dam, Den Haag en Utrecht het bedrag hadden (goedgekeurd, werd door den ge meenteraad van Rotterdam met één stem meerderheid besloten geen gelden voor de Emigratie Centrale Holland beschik baar te stellen. Hiervoor vervielen toen ook de reeds toegezegde bedragen van de voornoemde gemeenten1 en dreigde de zaak schipbreuk te lelden. Gelukkig is toen de regeering bereid gevonden om het aandeel der gemeenten door den Staat te doen overnemen, zbodat de Emigratie Centrale Holland thans met volle kracht aan het werk kan gaan. Onweer en storm. Den geheelen Zond'ag reeds was het boos weer en maar steeds zakte de baro meter. In den nacht van Zondag op Maart dag vielen geweldige slagregens en Maan dag zelf bracht zware buien, afgewisseld met onweders. Ook uit het buitenland en elders in ons land komen berichten om trent slecht weer; te Amsterdam ontlaad de zich Maandagmorgen een kort doch zwaar onweder, dat gepaard! ging met een hevige stortbui en een harden wind- In een bovenhuis aan den Willemspark- weg sloeg de bliksem in en veroorzaakte een vrij onbeteèkenend brandje. [Een ten tenkamp van een vacantiesohool werd uit elkaar gerukt, en door de brandweer weder opgebouwd. Van ongelukken was gelukkig geen sprake. Natuurlijk waren de ongeveer 100 kinderen hevig geschrok ken. De leidsters, die in het kamp aan wezig waren en die flink optraden, wisten de kleinen spoedig te kalmeeren. en hen bij elkaar te houden. Want danig in de war door den storm, het felle licht en de dreunende donderslagen, trachtten ze naar alle kanten een goed heenkomen te zoeken. De brandweer, dat immer welwillende Manusje van alles, zette het zaakje spoe dig weer op pooten en na een half uur was het tentenkamp weer ln orde. De slagregen was oorzaak dat tal van straten in een oogwenk Mank kwamen te staan. De klokkende goten kon-den het hemelwater niet verzwelgen. Hier en daar liepen kelders -onder water en had ernstige lekkage plaats. Persoonlijke on gelukken zijn niet gemeldl De „PittsburgïT. De groote Amerikaansche kruiser „Pitts- burgh" blijft nog tot 23 Augustus te Am sterdam. De kruiser maakt deel uit van het Amerikaansche smaldeel, dat in de Europeesche wateren op een oefenings- reis ia Het eskader staat onder comman do vanr den vice-admiraal Philipp An drews, die thans ook voor eenige da-gen met zijn echtgenoote in onze stad ver toeft. Hij is afgestapt in het Victoria- hotel. Wij hebben indertijd melding gemaakt van klachten over het optreden der Ame rikaansche zeelieden in Rotterdam. In Amsterdam zijn zulke klachten niet ge hoord, wat wel te danken zal zijn aan de maatregelen van den commandant van d-e „Pittsburgh", captain F. T. Evans, die hier ter stede, in overleg met de Amster- damsche politie, voordurend toezicht opB het gedrag van zijn matrozen doet uit oefenen. Patrouilles van Amerikaansche marine-soldaten loopen in de avonduren ln dat deel van de stad, dat „donker Am sterdam" wordt genoemd. Amerikaansche matrozen, die daar worden aangetroffen, krijgen een aanmaning zich naar elders te begeven. Meestal wordt aan den wenk dadelijk gehoor gegeven. Geschiedt dit niet dan worden de recaloitranten mede genomen. De dure groente. Men schrijft ons: Aan de veiling der Langendljker Groentencentrale is over de maanden Juni en Juli voor een bedrag van 1.065,658 geveild, een som, die nog nim mer is bereikt Voor sommige groenten^ als bloemkool en nep worden prijzen be steed, die fabelachtig hoog 'zijn. Ook de prijzen der vroege aardappelen, waarvan de campagne thans is afgeloopen, zijn uit muntend 'geweest Hóoge pacht I BJj de gehouden verpachting van staats- -gronden in den' ten vorige jare bedijkten polder ten Zuiden van den Scheldedam is voor buitensporige bedragen ingeschre ven, hoewel de pachttermijn 6 jaar is. Besteed werd 250 300 per H.A. Hoe wel de hooge pachten, het vorig jaar in dezen polder gemaakt, niet werden goed gemaakt door het eerste oogstjaar, duurt desondanks de pachtwoede voort (N. R.-Ot) De Rijksmiddelen. De totale opbrengst der Rijksmiddelen over de maand1 Juli bedroeg ruim 37.86 toil- lioen, overtrof de raming met bijkans 43 (bijna 13 en de opbrengst van Juli 1923 met ruim 27 ton (8 Grond-, personeel en dividend- en tantiè me-belasting overtroffen de raming met resp. bijna 18 ton, bijna 17 ton en rond 91/3 ton, terwijl ze resp. bijna 6, bijna 10 en bijna 61/4 ton meer opbrachten dan in Juli 1928. Een krachtige vervolging en invordering schijnt grooten invloed te hebben geoefend N-u de O.W.-belasting tot het verleden be hoort, heeft de administratie daartoe (meer tijd. Vandaar waarschijnlijk ook, dat de in komstenbelasting de raming bijna 3.5 ton overtrof. In vergelijking met Julj 1923 bracht deze belangrijke bron bijna 10 3/4 ton minder op. De vermogensbelasting bleef rond 61/4 ton benedien d-e raming en bijna 1/2 ton be neden de toch reeds zeer lage opbrengst van Juli 1923. In laatstbedoelde cijfers komt de - teruggang der inkomens en vermogens tot uiting, die ook in d-e toekomst -helaas nog zal doorwerken. Dit blijkt ook uit de successie rechten-, die rond 41/4 ton beneden de raming en bijna 7 ton beneden- de opbrengst van Juli 1923 bleven. Suiker, wijn, gedistilleerd-, zou-t, bier, slacht- en -tabaksaccijnzen 'brachten resp. ruim 1.5 -ton, ruim 1500, rondi 6 2/8 -ton, rond11/3 ton, rond1 41/3 ton, bijna 1/4 ton en ruim l'ton meer op dan in Juli 1923. Jam- fabricage (suiker), accijnsverhooging met in gang van 12 Mei j.1. (bier), geruchten van een voorgenomen verbooging (tabak) hadden hier o. a. invloed. Kegel, registratie, invoer, statistiekreohten en loodsgelden brachten resp. rond 8.5, ruim 1/2, ruim 3, -bijna 1 en ruim 1/2 ton meer op dan in Juli 1920, wat op een- verbetering van de kon-junctuur kan duiden. Met uitzondering van de invoerrechten-, die, waarschijnlijk ln verband -met het terugloopen van het invoer- salèo, rond 1/4 imillioen beneden de raming bleven, overtroffen alle deze middelen de raming en wel met resp. 2 3/4, bijna 1,5, ruim 1/2 en ruim 1/2 ton. Tot dusver bleef de opbrengst van de Rijksmiddelen in 1924 bijna 14.78 roillioen (6 7 pot.) boven de raming, doch bijkans 6.96 mihoen (2 8 pot.) beneden de op brengst van- het overeenkomstig tijdvak 1923. Tenslotte zij medegedeeld, dat de op brengst der 'O.W. belasting negatief was en wel -minus rukn 108 mille, terwijl de inkom sten -ten bate van het leeningsfonds 1914 ruim 8 mihioen 'beliepen-, waarvan ruim 2 3/4 miffioen aan d-e verdedigingsbelastingen is te danken. („TeL^L 1. Hommage h 1' Union, Marsch L. Marahant 2. La Fêt© des Héros, Ouverture A. Painparé 3. Carolina-Sunshine. Valse lente R. Smith 4. Rendez-vous a la Gavotte W'ilL. Aletter 5. La Plélbéienne Ouverture O. Coquelet 6. Fantaisie sur 1' Opéra Guillaume Teil de Rossini 7. Garde dHonneur Marsch Aug. Eenhaes r

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 3