NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA LANGS DONKERE PADEN Heeren en Jongeheeren, Eerste Blad. HERMAN NYPELS, BUITENLAND Nr. 5911. DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1924. 52ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag RedlacteuavUitgevetr: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau; Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekentae Na 16060. Aan onze abonné's van hei Nieuwe Modeblad. Donderdag 21 Aug. 8.42 uur. Vrijdag 22 8.40 Dultschland en de accoorden van Londen. Uit Berlijn werd Dinsdag aan de N. Rt. Ct. gemeld Waarschijnlijk zal de Rijksdag Vrijdag vergaderen ter behandeling van de wets ontwerpen voor de uitvoering van het plan-Dawes. De rijksregeering hoopt, dat in de tweede helft van de volgende week over het lot van de wetsontwerpen zal worden beslist en is vast besloten het parlement te ontbinden voor het geval een meerderheid van twee derden niet mocht worden bereikt. In een dergelijk geval zou de ratificatie van de overeen komst van Londen niet, zooals is voor zien, op 30 Augustus kunnen geschieden. Automatisch zou tevens het tijdperk,- binnen hetwelk de bevrijding van de ter stond te ontruimen steden moet plaats vinden, alsmede de termijn voor de econo mische ontruiming worden verlengd. Ditzelfde geldt natuurlijk voor het geval Herriot geen meerderheid in de Fransche Kamer mocht vinden. De bladen bevestigen, dat de beslissing in de Roerkwestie in het begin van ver leden week na de aankomst van Loucheur te Londen is getroffen. De Duitsche delegatie hoopte nog steeds den termijn van de bezetting te zullen kunnen ver korten. Loucheur, die in de Kamer over 42 stemmen beschikt, deed echter zijn inVloed gelden, zoodat Herriot aan het Duitsche verlangen niet kon voldoen, daar dit zijn val zou hebben beteekend. De bladen van de regeeringspartijen en ook de sociaaldemocratische organen zien steeds beter in, dat te Londen voor Duitschland toch nog heel wat is bereikt. Zij meenen dat dit nog duidelijker zal blijken zoodra het offlcieele protocol van de conferentie zal wórden gepubliceerd. Wat de Duitsch-nationalen betreft, hun leiders hebben Maandag tijdens het onder houd met den rijkskanselier gezegd, nog niet-in staat te zijn, een definitieve ver klaring aangaande hun houding af te leggen. In parlementaire kringen wordt dit reeds als een begin van een Duitsch- nationale capitulatie beschouwd, zoodat het optimisme betreffende het verloop der debatten in den Rijksdag reeds aan merkelijk stijgt. In politieke kringen houdt men reke ning met het feit dat in het midden van de volgende week de beslissende stem mingen in den rijksdag zullen worden gehouden. Generaal Dawes over het herstel van Europa Gtneraal Dawes heeft in een vergadering der Republikeinsohe Partij van Illinois on der andere over de schadevergoeding ge sproken en gezegd, dat, nu het plan der deskundigen aangenomen is, geheel: Euro pa een nieuw tijdperk van vrede tegemoet gaat Europa is thans geüed voor den onver- mijdelijfcen achteruitgang van zijn indus trie en landbouw, welke tot een voortdu-' renden chaos van Europa zou hebben ge voerd. Een tweede vloot-conferemtle te Washington. Op grond van berichten uit Washing ton komt de Daily Télegraph tot de con clusie, dat de tweede conferentie der zee mogendheden in verband met verdere be perking der bewapeningen reeds in het as. voorjaar zal worden gehouden. Hughes heeft gedurende zijn verblijf in Europa verscheiden staatslieden aangaande dit plan gepolst en van hen optimistische ver klaringen ontvangen. DUITSCHLAND. Dultschland en de toepassing van het rapport-Dawes. Twee van de drie wetsontwerpen, welke voor de uitvoering van het rapport van de deskundigen worden vereischt, zijn Dins dag door het rijkskabinet goedgekeurd. Het zijn die betreffende de stichting van de nieuwe emissie-bank en betreffende de belasting van de industrie. Ten einde de industrie met 5 milliard goudmark te be lasten, zooals het rapport van de deskun digen voorziet, zal de industriè niet meer borg behoeven staan voor de rentemark, die overigens geliquideerd wordt. Gedu rende den overgangstijd staat de landbouw eveneens borg voor het deel van de in dustrie. De Duitsche Rijksdag. De Duitsche Rijksdag komt Vrijdag hij een. De behandeling der wetsontwerpen in verband met het plan-Dawes begint Maan dag en de eindstemming zal waarschijn lijk Donderdag cL a. v. plaats hebben. FRANKRIJK. Frankrijk en de overeenkomst van Londen. De ministerraad heeft algemeen het werk van de Fransche afgevaardigden te Londen goedgekeurd en hen bedankt voor de belangrijke resultaten, in het belang van Frankrijk behaald. De raad besloot, dat Herriot beden aan de Kamers een vol ledige uiteenzetting zal geven van het werk der conferentie. VOLKENBOND. Noorwegen en het garantieverdrag. In het antwoord der'Noorsche regeering op de vraag van den Volkenbond, welk stand punt Noorwegen inneemt inzakè het ver drag van wederkeerigen bijstand ter bevor dering van ontwapening, verklaart de pre mier dat het ontwerp-verdrag het recht der landen om voor zichzelf te beslissen omtrent deelneming aan militaire opera ties illusoir zou maken. De Noorsche re- feuilleton. Ingezonden Mededoelina. voor blijven de voorkeur houden boven zoovele andere hier ter plaatse aanbevolen soorten, omdat wij niet afwijken van mooie passende modellen, garantie voor stof en waterdichtheid en het behoud van een goeden pasvorm ondanks de zwaarste regenbuien. Wij voeren uitsluitend bekende fa brikaten welke alleen bij ons ver krijgbaar zijn. Prijzen zoowel in de goedkoopere, midden als betere soorten. Minderwaardige Confectie houden wij niet na. KLEEDINGMAGAZIJNEN helder - schagen. geering zegt, dat zij geen garantie-verdra gen kan aanbevelen, die een aanzienlijke vermeerdering zouden beteekenen van de verplichtingen van de ledtu van den Vol kenbond, die bovendien zich reeds gebon den hebben ten gunste van ontwapening door artikel 8 van het Pact. Het plan tot wederkeerigen bijstand zou, zoo wordt be- tóogd, waarschijnlijk leiden tot het vormen van groepen van mogendheden en dit zou op zichzelf weer de kiemen bevatten voor toekomstige oorlogen. Spanje verwerpt bet garantieverdrag. Volgens een bericht uit Genève heeft ook Spanje het door den Volkenbondsraad aanbevolen algemeen© garantieverdrag verworpen. ENGELAND. Het stormweer in Engeland. Aan weerszijden van den tuin lag ©en stroom werd meegevoerd. De golven, opge zweept door een westelijke bries, beukten de oevers, doch de „Laconia" wist toch op eer biedigen afstand van de dijken te blijven: Tenslotte konden eenige sleepbooten haar op sleeptouw nemen en vastmeren, totdat de boot in staat was naar hi -t dok op te stoomen. Ook drie „midshipmen" van het Royal Naval Engineering College te Davenport werden door den- storm op een zware proef gesteld. Zondagmiddag j.L begaven- -zij zich aan boord van het 5-tons jacht „Thïstle", doch na l'/2 mijl gestoomd te hebben, maakte de boot slagzij en kapsdjsde. Gelukkig wisten in allerijl te water gelaten redddngsbooten de schipbreukelingen te redden, hoewel een hun ner het ten gevolge van de uitgestane ang sten zeer met zijn zenuwen te kwaad had. De bezoekers van de tentoonstelling te Wembley hebben eveneens van het storm weder kunnen genieten. Tot tweemaal toe pakten donkere, zware wolken zich boven het tentoonstellingsterrein samen, waarop de be zoekers in allerijl een veilig heenkomen zoch ten: doch tweemaal klaarde de hemel weer op, zonder dat één druppel regen gevallen was. Na deze twee looze alarms waagde het publiek zich weer buiten, doch werd plotse- ing döor een plasregen overvallen. Zóó ïevig was de regenval, dat heele stukken van het terrein werden overstroomd: het leken wel kleine meren. Te Seabrook, nabij Hythe, had een troep padvinders zijn kampen opgeslagen, doch des avonds werden zij door het wassende water gedwongen hun kamp op te breken. Zij brachten den nacht door in de cellen van iet plaatselijke politiebureau. De toekomst van het slagschip. Admiraal Sir John die Robeck, die pas de marine heeft verlaten na een dienst van >ijna 60 jaar laatstelijk was hij opper bevelhebber van de Atlantische vloot heeft in een interview met de „Evening Standard" verklaard, nog steeds vast te gelooven in de toekomst van het slagschip. Er was in den oorlog niets gebeurd dat zijn standpunt ten aanzien van het slagschip in de geringste mate gewijzigd had. In den volgendien oorlog zouden, meende hij, de genen, die in het slagschip geloofden, ten volle gelijk krijgen. De bedreiging van de zijde van onderzeeërs zou blijken verdwe nen te zijn omdat het gevaar voor onder water opereerende vaartuigen te groot zal zijn om toe te laten dat op eenigszins groot© schaal met deze vaartuigen wordt geopeerd. Als wij, zoo zeide hij nog, bij het begin van den oorlog de inrichtingen had den gehad, die wij thans bezitten, dan zou de positie van het slagschip 75 tot 80 sterker zijn geweest en zou er zeker geen quaestie geweest zijn over die onmisbaar heid van het slagschip. Om te doen uitkomen hoeveel zwakker de Britsche vloot is geworden, wees die ad miraal er ,op, dat bij de onlangs te Spit- head gehouden vlootrevue Engeland tien slagschepen had en bij de revue in 1914 vjjf-en-twintig, al waren sommige daarvan oud, hoewel bruikbaar. De Prins van Walea De prins van Wales is te Eeauvllle (Frankrijk), en zijn doen en laten wordt daar met groote belangstelling gadegesla gen. Zoo weten de bladen te vertellen, dat hij Maandag bij: de races veel deveine had en dat alle paarden, waarop hij geld ge zet had, het verloren, terwijl hij daarna n bezoek bracht aan de speeltafel en1 er deer lijk geplukt werd. Hij had 100.000 fres. meegebracht, maar die waren al vóór het diner alle weggeharkt door die croupiers. De prins hoopte echter dien avond het wel weer terug te zullen winnen. Hij had- gespeeld aan de z.g. 20.000 fra tafel, d.w.z. de tafel waar het maximum van eiken in zet 20.000 frea is. NOORWEGEN. De Noorsche minister-president zegt ln een brief aan den secretaris-generaal van den Volkenbond: Noorwegen kan het voor stel tot het aangaan van een wederrijdsch waarborgtverdrag niet aanvaarden, daar zoodanig verdrag de verplichtingen, die op de toegetreden staten komt te rusten, aanzienlijk zou vermeerderen. De Noorsche regeering stelt groot be lang in algemeene ontwapening, maar is van meening dat deze niet te bereiken is door het sluiten van een algemeen militair waarborgverdrag, aangevuld met bijzon dere defensieve verbinding. Naar haar overtuiging zullen de staten het best hun veiligheid waarborgen döor het voeren van een bestendige vredespolitiek, die ge richt is op algemeene ontwapening, zon der verband met een stelsel van militalra waarborgen. Het voorgestelde waarborgverdrag zou daartegen kunnen leiden tot de vorming van statengroepen, die naar de ervaring heeft bewezen de kiem van nieuwe oor logen bevatten. ZWEDEN. RUSLAND. Volgens een bericht aan de Roe^ki Go- los, een Russisch emigrantenblad, zou op het oogenblik in den Noord-Oostelijken hoek van den Kaukasus een hardnekki ge strijd gevoerd worden tusschen de plaatselijke bevolking, voor een groot ge deelte bestaande uit kozakken, en het sow- jet-gezag. De werkelijke macht der sow- jet in verschillende gedeelten van dit dis trict is, volgens dit bericht, uiterst gering, terwijl de communisten op groote schaal wegtrekken, vreezende voor aanslagen op hun leven. Alles bij het oude. Naar de Dnl verneemt zijn uit het gou vernement Oharkof 192 personen naar Si berië verbannen, op grond van anti-bolsje wistische propaganda. Zestig pet. der verbannenen bebporen tot heft personeel van staatsondernemingen. breed zandpad voor de karren en wagens. Toen Geertje aan de vonder gekomen was, liet zij de hand van deni blinde loa Haar even vasthoudende bij' de sohouders, schreed hij achter haar de plank over tot zij naast het prieeltje stonden op het pad2 dat rechtstreeks naar den molen voerde. Goeien middag! Het was Hein, die op de omloop stond en zijn pijpje fookte. Goeien middag I riep Teunls terug, met zijn hand wuivende in de richting van het geluid. Nu hij zóó ver was wist hij den weg wel alleen en Geertje snelde vooruit om de deur te openen. De overluiving van de breede omloop maakte de kamer donker en een oogen blik duurde het voor haar aan 't licht ge wende oogen haar moeder ontdekten, die bezig was 'boterhammen te snijden. Toen zij haar echter gewaar werd, spronig zij op haar toe en viel haar met een „Dag, moesje!" om den hals. De vrouw hield op met ibroodsnijden, tilde haar dochtertje op en zoende haar dat het klapte. Dag, Geert! Goed geleerd op school? En waar is Teunls? Hier, zei de blinde, die haar gevolge was en op den tast naar zijn steel bij heA raam scharrelde. 't Was warm, hé? (Nou, zei Teunls, óf het! In de school was 't vreeselijk, ze: Geertje. Heb je honger? 't Gaat nog al, zei het kind, en jij, Teunls? Zoo, zoo! Ze had zich van haar moeder afgekeerd en stond nu naast Teunis, die'baar op zijn knie tilde. Ze heeft goed opgepast! zei (hij. Och, ze is niet stout! antwoordde haar moeder, tegen haar dochtertje la chende. Neen, 't is een beste meld! zei Teunis. Hij streelde zacht Geertjes lange zijïge haren, die los over haar rug vielen en midden op het hoofd met een rood strikje werden bijeen gehouden. Vertel Je .voort, Teunis? vroeg het meisje eensklaps. Als je het graag hebt! Heel graag, dat weet je wel. De on dermeester kan ook zoo mooi vertellen. Het 'gezicht van den blinde betrok. Zoo! was alles wat hij zei. Raak je nooit uitverteld, Teunis? vroeg de moeder, die gereed was met haar boterhammen snijden. Uitverteld? Weineen, er is nog ge noeg te verzinnen. Je moet toch een hoofd hebben, 't Ta jammer dat jou dat ongeluk overkwam. Je zou een 'goede schoolmeester zijn ge weest. O neen, dót had Ik niet willen worden Waarom niet? Je verdient er mooi geld mee en je behoeft je niet stijf te werken. Als Geertje een jongen was, nou, dan wist ik het wel. Hè ja, riep het meisje uit, ik zou 't döl, dó graag willen wezen. Tóen, na eenlg bedenken: Maar zou *k nu geen schooljuffrouw kunnen worden? (Wordt vervolgd.) HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; Ir. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers dor Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (gehard). Inge®, meded. (kolombreedte als rodaction. tekst) 60 ct. Kledne odvertentiee (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct, elke regel moer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder na 10 ct. p. adv. extra)Bewljeno. 4 ct In het modeblad van Zaterdag (No. 16), was door den Uitgever vergeten een knippatroon te leggen. Het aantal benoodlgde knippatronen Is inmiddels bi] den Uitgever aangevraagd, zoodat wij Zaterdag voor de toezending daar van zullen zorg dragen. Licht op voor auto's en fietsen door G. H. PRIEM. 2) Voor zoover hij wist, had1 hij nooit een ander thuis gekend dan de woning van zijns moeders broer, doch uit hetgeen hij, gropter wordende, 'had opgevangen, be greep hij wel, dat zijn moeder 'bij' zijn geboorte was gestorven, dat bij hóór naam droeg en een onbekende een kapi taaltje voor hem had vastgezet, van welks rente een matig kost- en schoolgeld kon betaald worden. Toen bij dertien jaar oud was, stierf zijn tante en een half jaar later was zijn oom hertrouwd. Omstreeks dien tijd was er reeds spra ke van, dat hij de wereld in zou gaan. Hij had op de school voldoende geleerd, meende zijn nieuwe tante, én het werd tijd, dat hij zich een vak koos, waarin hij later zijn brood kon verdienen. Ze zei er niet bij, dat zij het kostgeld te klein vond in verhouding tot de moeite en de zorg aan de opvoeding van een jongen, die weldra veertien jaar werd, verbonden. Van lang zoeken bleef men echter ver schoond. Op een middag uit de school komende, Klaagde de jongen over zijn oogen en een week later was hij stekeblind. De dokter werd gehaald, die hem zoo goed en zoo «waad bet ging, onderzocht, niet wist of REGEN- II JASSEN I De Engelsche bladen publiceeren eenige bijzonderheden omtrent de stormen, welke de laatste dagen boven Engeland hebben ge woed, uit welke gegevens duidelijk de hevig heid van deze stormen blijkt Zoo heeft de mailboot „Laconia" van de Cunard Line het zeer zwaar te verantwoor den gehad. Het schip was de Mersey opge- stoomd ten einde gedokt te worden, doch de Jievige storm maakte zulks onmogelijk. Daar om wierp de „Laconia" haar heide finkers uit, ten einde bij kalmer weer op te stoomen. He. water was echter zoo woest, dat de boot van de ankers werd losgeslagen en door den hij het geval moest zetten op rekening van een plotselinge riekte van netvlies of van de oogzenuwen, doch in elk geval het betreurenswaardige feit had te con- stateeren, dat de jongen volslagen blind was. Watertjes en zalfjes hadden geen uit werking, en de tante, die reeds zooveel tegen had op het in tmls houden van den zienden jongen, was ten opzichte van den blinde neg onmeedoogender. Drie maanden later bradht zijn oom hem naar den molen. Hij was nu achttien jaar én 't was dus al vier jaar geleden, dat hij zijn intrede deed in het huis van de molenaarswedu we, die zich bereid had verklaard den knaap tegen de niet te hooge jaarlijksche vergoeding tot zich te nemen. Spijt had zij 'hier nooit van gehad, want hij was zacht en vriendelijk, gewillig alles te doen, waartoe hij' in staat was. iWas Geertje naar school, dan zat hij vaak in zijn hoekje bij 't raam en dopte erwten en iboonen, schilde de aardappelen, vlocht mandjes en korven, 'breide kousen, poetste het koperen en tinnen keuken gerei of reeg de schijfjes appel, aan, die naar boven gingen om gedroogd te wor den. 's Zomersavonds in het priëel, 's winters bij den haard leefde hij. De anderen zagen dan niet meer dan hij, schikten zich naast en over hem en luisterden naar zijn phantastisohe ver halen. Als hij begon met „Vroeger, toeni ik nog.was hiji in zijn kracht, kleurden zich zijn wangen, begonnen zijn handen zich zenuwachtig te bewegen en de klank van zijn stem werd! voller, zette zich uit, als wensohte hij heel het lichtlooze tegen woordige te vullen met de lichte schoon heid van weleer. Het verleden was hem als een vader land, dat hij voor lange, lange jaren hac verlaten, gaande over een wijde, donkere zee. Het licht van toen lag als een bekoring over-zijne gedachten van nu. In de sdhool was het zingen geëindigd Een oogenblik was het zeer stil ge weest, toen was een geroezemoes en ge stommel losgebroken, een geklepper van leien, een geklots van klompen, een open vallen van deuren, buiten overslaand in lachen, joelen, schreeuwen. Even later was het meisje bij hem. Hi, i greep haar kleine hand en stond op. Kom, zei hij, laten we maar hard loopen. WaEirom? vroeg ze verwonderd. Zijn er schoolblijvers? vraagde hi; terug. i Ja, zei ze, drie bij: den ondermeester. Zijn haast scheen geweken en ze gin gen nu achter een troepje zingende kin deren den weg op. De .molen was hoogstens tien minuten ver en lag op een paar honderd schreden afstands van den grindweg, hiervan ge scheiden door een tamelijk diep© sloot, die 's zomers meestal droog was en een breeden lap -grond, die gedeeltelijk ln moes-, gedeeltelijk in bloementuin was "bersdhapen. In het midden van den tuin was een smal pad, dat van het huis voerde naar het prieeltje voor aan den weg en zich voortzette in een vonder, die den toe gang tot het erf mogelijk maakte. Dezer dagen heeft de Zweedische eerste minister Trygger te iMalmö een rede gehou den, waarin hij ook de kwestie der landsver dediging ter sprake bracht en in verband met de ontwapeningsontwerpen der socialistische Deensche regeering met klem waarschuwde tegen „kinderlijk naïeve opvattingen over den internationalen toestand". De Zweedsche bladen beoordeelen deze uit- atingen al naar hun partijkleur. De conser vatieve zijn het met den minister eens, Öat de veiligheid van Zweden van den stand der wapening in het geheele noorden afhangt. „Svenska Dagbladet" merkt op, dat nog moet olijken welken terugslag de uitvoering van de Deensche ontwapening op de financieele politiek van Denemarken zou hebben. Ver moedelijk zullen de Denen merken, dat het internationale kapitaal zich afwendt van lan den, die zichzelf ontijdig weerloos maken. „Men geeft nu eenmaal geen hypotheek op huizen, die niet tegen brand verzekerd1 zijn

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1