Foster's Rugpijn Nieren Pillen glazenflacons, geel etiket NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA tot Glasverzekering, Glashandel. - Machinale Vefffabriek. Eerste Blad. BUITENLAND Heidersche Maatschappij Nr. 5912. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1924. S2ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: EO en 412 Poet-Gi ror eken in®. No. 10066. Op* en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Z o m e r t d. Maan Zon Hoogwater Aug. op: 25 Zo. Ma. Di. Wo. 27 Do. 28 Vr. Za. 24 a. m. 29 80 ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 4.13 5.59 8.05 4.01 4.38 5.05 6.—8.03 1.20 6.01 5.516.018.— 6.40 T.14 6.31 6.03 7.57 7.44 8.10 7.07 6.05 7.55 8.34 8.54 7.37 6.06 7.53 9.12 9.30 8.04 6.08 7.51 9.4710.04 Zaterdag 23 Aug8.38 uur. Zondag .24 8.35 Maandag 25 8.33 DB OVEREENKOMSTEN VAN LONDEN. Herrlot ln de Fransche Kamer. Donderdag heeft Herriot in de Fran sche Kamer een officieele uiteenzetting gegeven van de onderhandelingen te Lon den en de daarbij bereikte resultaten. Des middags te 8 uur opende Painlevé die zitting. Herriot, die toegejuicht door de radica len en socialisten de tribune besteeg, ver klaarde, dat de uitvoering van het plan- Dawes het herstel van het gezamenlijke optreden der geallieerden noodig maakte en gaf vervolgens een overzicht van het begin der oonferentie.a Hij voegde hier aan toe: Wat het pijnlijkste voor de Fransche delegatie bleek toen zij de vrij heid van handelen voor Frankrijk verde digde, was, dat zij stiet op vooroordeelen, die verscheidene keeren de conferentie vertroebelden. Onder de bijvalsbetuigin gen van links reide Herriot, dat men het plan-Dawes in zijn geheel moest aanvaar den, of verwerpen, daar de deskundigen de .gedachte van samenwerking onont beerlijk achtten. Frankrijk loste een moei lijke quaestie op* die dreigde de werk zaamheden der conferentie stop te zetten. De Fransche delegatie stelde de proce dure van arbitrage voor, die zich hoe lan ger hoe meer moet uitbreiden, wanneer de volken niet de afschuwelijke gewodnte, die de oorlog is, willen in stand houden. Ik vraag de Kamer uit te spreken, zeide Herriot of de Fransche delegatie er goed aan heeft gedaan Frankrijks beloften te houden, een nieuw recht te zullen instel len. Er is geen enkele twijfel, zoo ging Herriot verder, dat de verkregen oplos sing de bevoegdheden van de Oommissie van Herstel wijzigt of beperkt. Deze wa ren tot nog" toe gedefinieerd, doch volgens juridisch advies is het te Londen totstand gekomen amendement in overeenstem ming met het verdrag van Versailles, om dat artikel 22 van het Annex bepaalt, dat de mogendheden aldus kunnen handelen op voorwaarde dat zij eenstemmig zijn. Onder lawaai en opwinding van rechts en het centrum gaf Herriot een uiteen zetting van de verkregen oplossing be treffende de arbitrage voor het geval Dultschland eventueel in gebreke blijft Frankrijk, dat steeds de voorkeur gaf aan oplossingen door middel van het recht boven oplossingen door middel van ge weld, aldus Herriot, kan slechts winnen bij onpartijdige en onafhankelijke arbi trage. Bij de bestudeeiring van het vraagstuk der overdrachten, moest men, zette Her riot uiteen, het plan-Dawes oompleteeren door leveringen in natura om niet een tijdperk van teleurstelling te verlengen en Frankrijk ten slotte concrete dingen te Verzekeren. De regeering is er zeer trots op, een regeling van leveringen in natura, die bijna niets heeft opgeleverd, te hebben vervangen door een regeling, die allen zal bevredigen, die concrete din gen wenschen voor het land, de industrie en den handel. De premier erkende, diat critiek niet heelemaal onmogelijk was, doch dat het maximum was bereikt, zoodat critiek niet wel mogelijk was. Het betreft hier aan zienlijke voordeelen, die niet de verbeel ding treffen, doch die degenen zullen be vredigen, die nieenen dat de tekortkomin gen en sancties zooveel mogelijk moeten worden beperkt en zooveel mogelijk alle qnaesties moeten worden geregeld langs den weg van den vrede en het recht. Hij voegde hieraan toe: Het feit, dat de mede werking van Amerika is verkregen, is een resultaat, dat waardeering verdient. Wat de ontruiming van het Ruhrge bied betreft, herinnerde Herriot er aan, dat hij. in de Kamer had verklaard, dat het vraagstuk van de ontruiming te Lon den niet aan de orde zou worden gesteld en dat te Chequers was overeengeko<men, dat geen bezwaar zou worden gemaakt tegen een onzichtbare bezetting van het Ruin-gebied. Wanneer ik te Londen gte- weigerd had, deze quaestie te bespreken, aldus Herriot, zou ik strikt in mijn recht zijn geweest, doch ik moet erkennen, dat het probleem de onderhandelingen over- heerschte. Ik heb moeten constateeren, dat de toepassing van .het plan-Dawes on mogelijk zou zijn, wanneer de quaestie van het Ruhrgebied niet bevredigend werd opgelost. Herriot liet vervolgens snel de quaes tie der intergeallieerde schulden de re vue passeeren en zeide dat zij het onder werp zullen vormen van een andere con ferentie. Herriot verklaarde dat wanneer het vraagstuk nog niet behandeld was, de schuld niet viel op de tegenwoordige re geering. Vervolgens zeide h& dat het vraagstuk der veiligheid onderwerp zal uitmaken van nog een andere conferentie. Zij rede beëindigend, betoogde Herriot, dat de overeenkomst van Londen slechts de eerste etappe is op den weg van den vrede en dat, zoo niet alle misverstanden uit den weg zijn geruimd, het toch het be gin is van een nieuw tijdperk. De over eenkomst randt de waarborgen en veilig heid va hhet Verdrag van Versailles in geenen deele aan en verzekert ons van de ooncrete dingen, waarvan Frankrijk, ons Eizas, ons Lotharingen zullen profi- teeren. Ongetwijfeld konden de onder handelaars te Londen het difinitlef even wicht niet verzekeren aan een Europa, dat door tien jaren oorlog en narooriog ge schokt is, doch het zou een ernstige zaak zijn, wanneer men deze overeenkomst af wees en de voorkeur gaf aan een afzon derlijk politiek optreden. De overeen komst van Londen is een waarachtig be gin van vrede. De radicaal-socialistische en socialisti sche afgevaardigden brachten Herriot staande een ovatie. De Kamer keurde de houding, der re- geering goed en met 820 tegen 209 stem men besloten, de te Londen gesloten over eenkomsten te bespreken. Herriot in den Senaat. Na de uiteenzetting in de Kamer, las Herriot zijn verklaring in den Senaat voor. De president deelde mede, dat bij hem een motie van trouwen was ingeko men, ingediend door de linksche senato ren. Hij voegde eraan toe, dat volgens het reglement een dergelijke motie moet wor den verwezen naar de betrokken commis sie. Deze verwijzing werd! aangenomen met 177 tegen 109 stemmen. Dultschland en de Dawes-wetten. •De rijksraad heeft heden twee wetsont werpen in verband met de uitvoering van het rapport-Dawes aangenomen en wel de bank wet en de spoorwegwet, beide 8 te gen 2T stemmen. De houding der Duitsch-nationalen. Donderdag heeft de Rijksdagcommissie van buitenlamdsche aangelegenheden de overeenkomst van Londen besproken. Aan het Hbl. wordt hieromtrent ge meld: Behalve de drie Duitsche gedelegeer den, dr. Marx, dr. Streseïnann en dr. Luther, waren bijna alle leden van het ka binet en een zeer groot aantal rijksdag leden verschenen. Het meest interesseer de natuurlijk de houding, die de Duitsch- nationalen zouden aannemen. Van hen immers hangt het af, óf voor de aanvaar ding van de wetten betreffende de reor ganisatie van de rijksspoorivegen noodige meerderheid van 2/8 der stemmen in den rijksdag zal worden verkregen. De Dultsch-nationale sprekers verras ten in de oómmissle alle aanwezigen door hun bezorgdheid over de vraag, wat er zal gebeuren, .als de drie wetten niet worden aangenomen. De rijkskanselier, dr. Marx, herhaalde, hetgeen reeds in een officieel communiqué is medegedeeld, dat name lijk de geheele overeenkomst op losse schroeven komt te staan, wanneer ze op 30 Augustus niet wordt onderteekend. De Duitsch-nationalen brachten hiertegen in, dat dit wel zoo'n vaart niet zal loop en, in ieder geval zouden dan nadere onderhan delingen; mét de Entente mogelijk zijn. Dr. Marx meende dit ernstig te moeten betwijfelen, maar zelfs al kwam het tot een nieuwe conferentie, dan zou het nog zeer de vraag zjjln, of /Dultschland op deze conferentie dezelfde resultaten zou bereiken, die het te Londen bereikt heeft. Bleek iö de commissie voor buitenland sche aangelegenheden niet duidelijk, wat de Duitsch-nationalen eigenlijk van plan zijn, ook hun fractie, die Donderdag heeft vergaderd!, schijnt een slag om den arm te houden. Afgaande op een communiqué over de ze vergadering, moet men wel tot de over tuiging komen, dat de Dultsch-nationale fractie besloten heeft, tegen de overeen komst van Londen te stemmen; maar het Ingezonden Mededeeling. gevestigd te HELDER - opgericht 1904. Directie: Firma GEBR HOOGERDUIJN, In deze Maatschappij worden alle glasruiten verzekerd tegen de laagste noteering. Direct plaatsing van gebroken ruiten. Aannemers van Schilderwerken. Int. Comm. Tel. 74. is opmerkelijk, dat in de gaheele verklar ring met geen woord gerept wordt over de stemming inzake de drie wetten, in het bijzonder de spoorwegwet ENGELAND. Een verklaring van Snowden, Snowden, de Britsche kanselier van de schatkist beeft Donderdag in een persge- sprek nogmaals de vrees geuit, dat een han delsverdrag tusschen Frankrijk en Dultsch land de belangen van den Britschen handel zal schaden. Het Fransche ontwerp-verdrag beoogt Dultschland te dwingen invoer uit Elzas-Lotharingen vrij van invoerrechten toe te laten, terwijl de Engelsche produoenten voor dezelfde voortbrengselen hooge tarieven moeten betalen. Snowden voegde hieraan toe: ik ben overtuigd, dat de Franschen en Bel gen, die met het oog op eigen belangen ge weigerd1 hebben de Roer militair te ontrui men, zoodra het plan-Dawes in Werking is, daarmede een fout hebben begaan Het Engelscfr-Russlsch verirag. De Raad van de Londensche Kamer van Koophandel nam met Êjgemeene stemmen een motie aan, waarbij het voor gestelde verdrag tusschen Engeland en de Unie van Sovjets wordt afgekeurd, ln het bizonder het voorstel dat de Engel sche regeering zich verantwoordelijk stelt voor een leening aan Rusland, waarvan de Raad onder geen beding iets weten wiL Een gevaarlijke plaats voor schepen in de Mereey. Men is plotseling tot de merkwaardige ontdekking gekomen, dat er in de rivier de Mersey een plaats is, waar de scheeps- kompassen volslagen in de war raken. Men gelooft dat de oorzaak daarvan een gezonken schip is, welks romp, of scheepstuig, sterk magnetisch is gewor den. Geen enkel schip heeft daar den laat- sten tijd schipbreuk geleden, doch er wordt op gewezen dat van magnetische invloe den geen sprake zou kunnen zijn wanneer niet een wrak in Noord-Westelijke positie lag en men acht het daarom waarschijn lijk dat een oud wrak, dat den laatsten tijd door den vloed in deze positie is ko men te liggen, het onklaar worden van de kompassen voor zijn rekening heeft Wembley, De 11.000.000ste bezoeker kwam Don derdag op de tentoonstelling te Webley, d.w.z. op den 104den dag sedert de ope ning. Dat geeft een gemiddeld aantal be zoekers per dag van 106.600. In den laat ste dagen Is dit gemiddeld cijfer sterk overtroffen, daar er alleen in de jongste 8 dagen meer dan een miHioen personen de hekken passeerden. FRANKRIJK. De staking ln Ie Havre geëindigd. Zooals na het bericht van gisterochtend al te verwachten was, is de staking der lieden in le Havre geëindigd1. De zeelle den zijn, nu de staking toch aan het ver- loopen was, weer aan het wérk gegaan, zonder dat hun eischen waren ingewil ligd. .Koude In Frankrijk. Uit Grenoble wordt gemeld, dat daar hevige koude heerscht en dat er zooveel sneeuw is gevallen, dat het verkeer er ernstig door wordt belemmerd. In heel Frankrijk klaagt men trouwens over een ongewone koude, een „koude golf, zooals dat in het hedendaagsch In ternationaal jargon heet. Sinds dagen reeds is de temperatuur beneden normaal. Woensdag zelfs 18 graden. BULGARIJE De aanslag op den Zuid-slavischen militair-attaché. Een scherpe nota van Belgrado. De Zuid-Slavische minister van buitenl. zaken had oen langdurig onderhoud met den minister-president inzake de vast stelling van den tekst der nota aan Bul garije wegens den nieuwen aanslag op den Zuidslavischen militair-attaché te Sofia. De nota zal in een uitermate scherpen toon zijn gesteld Aanslag op een Servisch attaché te Sofia, Onbekenden, die de vlucht genomen heb ben, hebben verscheidene revolverschoten gelost op het rijtuig, waarmee kolonel 'Mil- kowitsj, de Servische militaire attaché, en een secretaris van het gezantschap van een uitstapje terugkeerden. Niemand werd' ge raakt. 'De Servische gezant te Sofia heeft onmidi- dellijk verzet aangeteekend bij den Bulgaar- schen minister-president, die zijn leedwezen betuigde en beloofde een onderzoek te zullen laten instellen. RUSLAND. In Russische communistische kringen is, naar aan de Dni gemeld wordt, veel te doen naar aanleiding van uitlatingen van Dzerzjinski op een vergadering van het centraal uitvoerend comité der com munistische partij, bij de behandeling van een door het politiek bureau uitge bracht rapport over de toenemende onrust en onverschilligheid omtrent de commu nistische ideeën onder de bevolking der sowjet-unie. Dzerzjinski zeide, dat men verkeerd doet met in het geconstateerde verschijnsel uitsluitend een gevolg te zien van in 't geheim gevoerde contra-revo- lutionnaire propaganda. Er is hier nog een andere factor in het spel: gedurende de nu 7 jaren, verloopen sedert het uit breken der revolutie, hebben de arbeiders een voortdurenden en hardnekkigen strijd om het bestaan moeten voeren en nog steeds verkeeren zij in een positie, dat zij vandaag niet weten waar zij morgen aan toe zullen zijn. Het is begrijpelijk, dat daarover ontevredenheid heerscht en dat verwijten worden geuit aan het adres der communistische partij, die men gaat beschouwen als onmachtig om de econo mische ontwrichting tegen te gaan. De houding, die de partij hiertegenover heeft aan te nemen, moet volgens Dzerzjinski niet bestaan in het op hoogen toon af wijzender verwijten, maar in een erkennen van de gemaakte fouten en misrekeningen. Alleen door een dusdanig eerlijk optrede'n, zal de communistische partij het vertrou wen der arbeidersmassa kunnen her winnen. TURKIJE Het stervende Konstantinopel. I Een bijzondere correspondent meldt aan het „Hbl.": Zelfs in de ergste oorlogsdagen vertoonde Konstanitinopel niet zulk een treurig beeld ais thans in het tweede jaar van de zegevie rende republiek. Het huidige Konstantinopel is eeni döode stad. De Gouden Hoorn' is ver laten. Enkele onttakelde oude oorlogsschepen, en zeilschepen wiegen zich op de golven, maar langs de groote kaden ziet men slechts zelden een stoomboot aanleggen. De einde- looze magazijnen en opslagplaatsen van Ga la ta en Stamboel zijn leeg, zelfs de ratten trekken weg, omdat zij geen voedsel meer vinden. Leege straten vindt de wandelaar, die oude herinneringen wil komen opfrisschen. De duizenden handelskantoren zijn gesloten. Ruim 600.000 personen hebben sinds den intocht van de zegevierende troepen van Kemal Konstantinopel moeten verlatem Al de honderdduizenden Grieken, Armeniërs en LevanWjnen, in wier handen de geheele handel berustte, zijn uit de stad verdreven. In politiek opzicht is dat misschien voor Turkije een voordeel, in economisch opzicht was het voor Konstantinopel zelfmoord en voor het overige Turkije een zware slag. Konstantinopel is thans zeker de eenige stad, waar geen woningnood' heerscht. Er staan duizenden huizen leeg. Men zou meenen, dat in zulk een achteruitgaande stad (het leven heel goedkoop zou zijn, maar het tegendeel is waar. Hoe armer de stad werd en hoe meer de handel verdween, des te meer gingen de prijzen in de hoogte, mede in verband' met den onvoldoenden toevoer. Door Anatolië wordt Konstantinopel geboycot Angora doet al het mogelijke teneinde Konstantinopel te dooden, de stad den toevoer af te sluiten. De voorziening van uit Europa ^ondervindt groo te moeilijkheden. Het scheepsverkeer is ge ring en de vrachten zijn tamelijk hoog. De sjouwers zijn buitengewoon duur. Een blad heeft uitgerekend, dat een hoeveelheid koop waar, waarvan het transport van New-York zeven T.P. kost, aan ontschepen en vervoer naar de magazijnen van Galata 16 T.P: kost. De regeering heeft zich genoodzaakt gezien op dringend verzoek van het stadsbestuur de tarieven van de sjouwers vast Ite stellen. Dat was op zichzelf een moedige daad, want de vereeniglng der sjouwers is imet die der vrij willige brandweer de machtigste organisatie van de vroegere hoofdstad. Zij hebben in de geschiedenis van de stad steeds een groote rol gespeeld en de sultans poog'dën altijd deze vereenigingen te vriend te houden. Had de regeering te Konstantinopel gezeteld, dan zou zij zich waarschijnlijk nog wel eens tweemaal bedacht hebben; thans echter is zij' buiten schot en kan gemakkelijk strenge verorde ningen afkondigen. Een andere vraag is of de maatregel ook toepassing zal vinden. AFGHANISTAN. De revolutionaire beweging. Tot dusver waren nog allen uit Rus sische, dus niét geheel onverdachte, bron berichten; gekomen over een opstandige beweging in Afghanistan. Thans meldt een draadloos N.T.A.-bericht uit Londen, dat het blijkens mededeeling uit Allaha- bad wegens de geslotenheid van officieele zijde moeilijk is bevestiging te verkrijgen van de geruchten omtrent ernstige toe standen in Afghanistan. In Britsche of ficieele kringen wordt toegegeven:, dat de toestand buitengewoon ernstig is en dat de revolutionaire beweging, die naar men meende in Juni onderdrukt was, weer is uitgebroken. Officieel wordt gemeld, dat die troonpretendent Abdoel Karim uit In- dië is teruggekeerd en zich weer roert ln Afghanistan. Reuter meldt uit goede bron, dat de stam Chilzai onder aanvoering van den troonpretendent den weinig belangrijken pas te Altinoer heeft veroverd, welke toe gang geeft tot den Indua De Emir zal naar men gelooft naar Kaboel terugkee- ren. VEREENIGDE STATEN. Het proces tegen de moordenaars van Franks. Het strafgeding 'tegen Loeb en Leopold, die bij Ohicago den knaap Franks in een auto lokten en vermoordden, schiet maar niet op, hetgeen in hreede kringen, die den moor denaars bitter vijandig gezind zijn, ontstem ming wekt. Thans hebben anonymi, die het wilden doen voorkomen of zij' tot de Ku- Klux-Klan behooren (en misschien is dat ook werkelijk het geval) nog eens een waarschu wing gegeven, dat de moordenaars spoedig hun straf moeten krijgen. Op de stoep van een buurman van de familie Loeb werd een brief gevonden, waarop een schedel en an dere doodsbeenderen lagen, om te zorgen, dat de brief niet zou wegwaaien. De brief was van dezen inhoud: „Indien het gerechtshof hen niet laat ophangen, zullen wij hen op hangen. <w.g.) KKK." Het kan natuurlijk ook een misplaatste grap geweest zijn. Aan de beenderen zaten nJL kleine metalen plaatjes gehecht, zoodat het voor de hand ligt, aan te nemen, dat zij waren ontvreemd uit een of andere schóól- verzameling. Kld Mc Coy. Kid MoOoy zal moeten terechtstaan voor den moord, gepleegd op mevr. Mors. De po litie had verklaard, dat de ex-bokser totaal van de kook is; maar de zenuwartsen hellen over tot de meening, dat Kid McOoy zich aanstelt en. zich gek houdt. Hij zit den heelen dag in zijn cel op den grond poppetjes te knippen en houdt alleen spraak met een (niet-aanwezigen) bokstegen- stander. ARGENTINIË Een ontploffing aan boord. Een ontploffing van twee bommen aan boord van het passagiersschip „Asturia- no", van Buenos Aires op weg naar Punta Arenas blijkt verband te houden met het feit, dat het schip na een conflict met den zeelledenbond mot een ongeorgani seerde bemanning was uitgevaren. Voor bet vertrek van de „Asturiano" uit Bu enos Aires was reeds een poging gedaan het schip tot zinken te brengen door het plaatsen van een bom aan boord, doch deze werd' voor de ontploffing ontdekt. De autoriteiten hebben een aantal arres taties gelast Argentinië en de Volkenbond. In een boodschap aan de Kaniers ver zoekt de president van de republiek hun, zich uit te spreken voor de toetreding van Argentinië tot den Volkenbond. Ingezonden Mededeeling. Wij vestigen er de aandacht op, dat thans uitsluitend verkocht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpakkingen. Foster-Mo Clellan Co. London. HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland 12.Nod. O. en W. Indiö p. zeepost f2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad rosp. f 0.95, f 1.25, f 1.2Ö, i 1.00 Lrfrsse nummers der Courant 4 crt; fr. p. p. 6 et ADVERTENTIEN: 20 ot. p. regel (goljard). Ingez. medied. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ot. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 et, elke regel meer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad enl met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewljsno. 4 ct. 26 1.02 1.49 2.43 3.43 4.49 5.58 Licht op voor auto's en fietsen: MIDDENSTRAAT 18-20-22. 0

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1