MIME COURANT Regenjassen HERMAN NYPELS, Tweede Blad. artikel van vertrouwen. Wekelijks nieuwe zendingen. Helder - Schagen. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1924. In onze magazijnen voorradig In gabardine en gummi. Prijzen vanaf 7.50, 10.50, 14.00, 17.50, 23.oo, 28.oo, 34.00,42.00 en hooger. WIJ leveren uitsluitend solide fabrikaten, waaronder de merken „H0LKA" en „B0NAMI", bij geen ander hier ter plaatse verkrijgbaar. Kledingmagazijnen [PE GEMEENTEREE ENING 1923. tZooals uit de aankondiging van het Col lege van B. en W. blijkt, is de rekening voor het. dienstjaar 1923 afgesloten, opgemaakt en aan den Raad ter voorloopige vaststelling aangeboden, terwijl die rekening voor elk be-» langstellende op het Raadhuis ter inzage ligt. Die het verlangt, kan er afschrift van krijgen, tegen vergoeding der kosten natuurlijk. Veel liefhebbers zullen daarvoor echter niet zijn. Toch kan men in die stukken zeer veel we tenswaardigs aantreffen en is het voor de gemeèntenaren van groot belang, hoe die gemeenterekening is opgemaakt- en hoe in het afgeloopen jaar de gemeente heeft huis gehouden. En toch, aan de gemeenterekening wordt over het algemeen weinig aandacht geschonken. Waarschijnlijk is daarbij de ge- dachtengang: „gedane zaken nemen geen keer". Wij voor ons echter meenen goed té doen, om wel daaraan een beschouwing te wijden, wijl het van beteekenis voor de toe komst is, op welke wijze die rekening is op gemaakt en tevens te zien in hoeverre de begrooting 1923 aan de verwachting daarin neergelegd, heeft beantwoord. Bij de bespre king hiervan moeten wij ons uit den aard der zaak beperken tot enkele posten, omdat alle onderdeelen nu eenmaal niet kunnen worden behandeld in een artikel voor de krant. Uit de thans ter voorloopige goedkeuring aangeboden) rekening (doorGed. Staten van Noord-Holland wordt ze na onderzoek defini tief vastgesteld) blijkt, dat de totale ontvang sten in 1923 hebben bedragen 2.885.653.03'. (Alles wat wij hier bespreken betreft de ge wone uitgaven). In de begrooting 1923 was een ontvangst geraamd van 2.583.027, zoo dat er meer is ontvangen dan geraamd 302.626.03". Uit deze rekening blijkt echter tevens, dat is uitgegeven 2.972.773.29, ter wijl in de begrooting geraamd was een totaal uitgaaf van ƒ2.583.027, zoodat er meer is uit gegeven dan geraamd een bedrag van 389.746.29. Er is dus meer uitgegeven 889.746.29 ontvangen 302.626.03" Zoodat er een nadeelig saldo is van 87.120.25" Of anders gezegd: De rekening toont aan een totale uitgaaf van 2.972.773.29 ontvangst van 2.885.653.03" Zoodat er een nadeelig saldo is van 87.120.25» Bij het beoordeelen nu van dit nadeelig saldo voor den gewonen dienst, komen ver schillende vragen naar voren. Zoo o. a. of dit het werkelijk nadeelig saldo is en welke oor zaken daartoe hebben geleid. Tot goed 'begrip zij in de eerste plaats me degedeeld, dat dit geen boekhoudkundig na deelig saldo is. Daartoe zou een Balans en Verlies- en Winstrekening moeten worden opgemaakt, 'met alle bezittingen en schulden der gemeente, waarbij, het dan van zeer veel beteekenis zou zijn, h o e die bezittingen der gemeente (tegen welke waarde) deze inde balans zouden zijn opgenomen. Zoo ver zijn wij in de gemeente-huishouding nog niet. Het is nog maar (behalve voor de bedrijven) een rekening-boekhouding, zoodat zelfs een eenvoudige opsomming van hetgeen alsnog voor het dienstjaar 1923 ontvangen of betaald moet worden, ontbreekt. De rekening van de gemeente zelve bevat dus niet anders als een opsomming van hetgeen werkelijk in 1923 ontvangen en betaald is. Nu zal er niet veel meer te betalen zijn. Want alle leveranciers moeten op straffe van nietigheid volgens de wet hunne vorderingen reeds ingediend heb ben; alleen het Rijk neemt- het zoo nauw niet en komt wel eens' een rekening bij de ge meente presenteeren van een afgesloten dienstjaar. -Doch zooals gezegd^ veel kan dit niet zijn. Anders is het met de ontvangsten. Doch om te kunnen constateeren in hoeverre -mo gelijk nog het een en ander ten behoeve van het dienstjaar 1923 ontvangen moet worden, dat in dit jaar niet ontvangen is, daarvoor moeten wij de posten der begrooting en re kening afzonderlijk bekijken, en dan schat ten hoeveel er nog ongeveer te vorderen zal zijn. Vandaar dat wij meenen goed te doen eenige posten afzonderlijk te bespreken om aan het slot onze conclusie te stellen. In de begrooting 1923 was geraamd te zul len ontvangen als uitkeering van het Rijk, wegens vergoeding voor allerlei diensten, overeenkomstig de Wet van 24 Mei 1897 (S. 156) als noodmaatregel 133.010.Het Rijk heeft echter uitgekeerd 68.565.28. Zooals voldoende bekend zal zijn, heeft de tegen woordige Minister van Financiën Colijn, on danks uitgeoefende aandrang door de Staten- Generaal, geweigerd om deze uitkeering op dezelfde basis te handhaven als tijdelijk in 1921 en 1922 was geschied', in afwachting der door een Staats-Commissie opnieuw vast te stellen regelen. De Minister achtte zich niet gebonden door -toezeggingen van zijn ambtsvoorganger en beriep zich daarbij op den noodtoestand, waarin 's Rijks schatkist verkeert. Ben groot aantal gemeenten had echter op die nooduitkeering gerekend en deze onder goedkeuring van Ged'. Staten op de begrooting gesteld'. Daarin zijn ze teleur gesteld. Onze gemeente ontving daardoor 64.444.72 minder, als in de begrooting aan gegeven was. In werkelijkheid beteekent dit echter een minder ontvangst van 68.565.28, daar niet uitgekeerd is 4.64, doch 2.32 per inwoner. Het aantal inwoners is zeker vast4 gesteld, geworden op 29554. Dit is dus één der oorzaken, waardoor het nadeelig saldo is ontstaan. Een tweede oorzaak vormt de post der Ink omsten-belasting. Daarvoor is geraamd te zuilen ontvangen 850.000, terwijl in 1928 ontvangen is 656.778.68, dus ƒ198.226.82 minder. Dat zal wel veroorzaakt zijn, doordat overeenkomstig de daarvoor vastgestelde be palingen, het Rijk nog niet alle uitkeeringen ter zake heeft gedaan en er dus ten behoeve van dit dienstjaar nog een belangrijk bedrag door de gemeente te vorderen is. Hoe groot dit bedrag zal zijn, valt met juistheid niet op te geven, daar ook verrekening plaats heeft van hetgeen niet inbaar bleek te, zijn, of we gens -te veel geheven in vroeger dienstjaren terug betaald is moeten worden. Het komt ons echter voor, dat wel niet op 193.000 als nog te ontvangen gerekend zal' mogen wor den. De overige ontvangsten aan belastingen ver toon en over het algemeen geen ongunstig beeld. iZoo heeft b.v. de grondbelasting in totaal opgebracht 34.708.93, tegen een ra ming van 33.900; de dividend- en tantième belasting ƒ1607.03, tegen een raming van 1000; de honden-belasting van 5858.75, tegen een raming van 3700. Dit gaat de laatste jaren crescendo. Insgelijks de Per- soneele belasting. Die heeft opgebracht 74.550.84, terwijl geraamd was 53.000. Dit zal wel veroorzaakt zijn door toepassing van hoogere of verhoogde huurwaarde der woningen en aan- en verbouw van, en tot nieuwe woningen. De belasting op tooneel- vertooningen, enz., blijkt te hoog geraamd te zijn. Er is n.1. ontvangen 42.904.15", terwijl- geraamd is 45.000. Voor de volgende dienst jaren zal het zaak zijn op een grooteren te ruggang van dezen ontvangstpost te rekenen. Ook bij het vergunningsrecht -heeft de ont vangst de raming niet bereikt. Ontvangen is n.1. 6062.50 tegen een raming van 6200. Zoowel vergunninghouders als geheelonthou ders zullen zeggen, dat de opbrengst toch meer dan genoeg is. De Kermis heeft,in 1923 ook meer in het laadje gebracht dan ge raamd is; ontvangen is nl f 12.804.50 tegen een raming van 11.000. Hoewel zeer waarschijnlijk op den post schoolgeld L. O. nog het een en ander zal worden ontvangen, komt het ons -toch voor, dat deze te. hoog is geraamd en men goed zal doen daarmede in de toekomst rekening te houden. Er blijkt n.1. ontvangen te zijn ƒ37.435.02, terwijl er geraamd is f 45.000. Voor de visschers blijkt het jaar 1923 een ongunstig jaar te zijn geweest; althans is op den post van den vischafslag geraamd te zul len ontvangen 9000. Dit is niet hoog en dus heeft men al reeds rekening gehouden met mogelijk slechte uitkomsten. Uit de rekening blijkt, dat het nog belangrijk slechter is ge weest als bij' de opmaking der begrooting werd verwacht. Ontvangen is n.1. slechts 5965.75. Dit is zeer bedroevend^ omdat hier uit blijkt, dat de omzet op den vischafslag van dien aard is geweest en tegen zulke lage prijzen, dat voor de visschersbevolking en' wat daaraan annex is het- jaar 1923 absoluut geen loonend jaar kan zijn geweest. Wat de ontvangsten en uitgaven van het Lager Onderwijs betreft, blijkt-, dat deze zeer nabij de ramingen zijn gebleven. Zoo is uit gegeven aan Onderw.-salarissen 297.493.33 (raming ƒ802.000), terwijl terug-ontvangen is van het Rijk 291.811.92 (raming 287.000). De lasten voor de gemeentekas blijvende zijn dus in 1923 geen 15.000 ge weest, zooals geraamd1 was, doch ƒ5681.41. Meevallers zijn ook gebleken de uitgaven voor onze armen, zieken en krankzinnigen, hoewel deze uitgaven op zichzelf niet onbe langrijk zijn. Zoo is geraamd uit te geven voor. krankzinnigen-verpleging 75.000, ter wijl uitgegeven is 68.555.78. Bijgedragen is door familieleden en verhaald op pensioenen enz., resp. 8053.92" en 948.25, zoodat on geveer 60.000 ten laste der gemeentekas is gebleven. Ook de ziekenverpleging is bene den dé rvning 65.496) gebleven. Uitgege ven is n.1. 51.812.66". Bijgedragen is in de verpteegkosten 16.236.95, dus nog ruim 200 boven hetgeen daarvoor als ontvangst was geraamd. Uit de uitgaven, gedaan ten behoeve van het Burgerlijk Armbestuur blijkt tevens, dat 1923 geen rooskleurig jaar is geweest. De aanvankelijke raming ad 49.000 is nog met 1448.28 overschreden, zoodat werkelijk uit gegeven is 50.448.28. Ook de post werkver schaffing, waarvoor 60.000 uitgetrokken was, is met bijna 1000 overschreden. Uit gegeven is n.1. 60.984.44. De Reinigingsdienst heeft nog ruim ƒ7000 meer gekost dan daarvoor was geraamd. Er is n.1. uitgegeven 132.609.38. Vermoedelijk zal dit wel veroorzaakt rijn door de meerdere opgedragen dienst. Evenzoo is de post der straatverlichting met bijna 7500 overschre den en kost dit de gemeente het niet onbe langrijke bedrag van 61.637.08. Tegenover die meerdere uitgaven staan de meerdere ontvangsten hiervoren genoemd' en tevens op dqn post der restanten, welke was geraamd op ƒ100.000, een ontvangst van 167.307.77», dus ruim' 67.000 meer. Dat zijn de meevallers van vroegere dienstjaren. Hiervan is overeenkomstig het desbetreffen de voorstel bij de begrooting voor 1924 56.000 overgebracht naar dat dienstjaar. (Bij de ontvangsten der bedrijven moeten wij even afzonderlijk stilstaan. Op de begroo ting was alleen voor de Gasfabriek aanvanke lijk een netto winst geraamd van f 628.84, als zullende gestort worden in de gemeente kas; voor het Electriciteitsbedrijf en de Wa terleiding niets. De eventueele winst werd noodig geacht voor extra afschrijving. In werkelijkheid blijkt nu voorgesteld te worden een netto winst uit te keeren aan de gemeente van de Gasfabriek 63.112.22" Eleotriciteitsbedrjjf 49.783.25 Waterleiding 24.136.23" Totaal dus 137.031.71 Wij hopen, dat de Raad zich met dit voor- stel.ni et vereenigt. En wel om de volgende redenen. Bij beschouwing van de Balans van elk der genoemde bedrijven, blijkt, dat daarop voor komt een post: „Leeningskosten" als bezit voor: de Gasfabriek van f 19.695.23" Electriciteitsbedrijf 8.139.06 Waterleiding 11.114.65 Totaal dus ƒ83.978.94» Dat is echter geen bezit. Dit heeft absoluut i Ingezonden mededeellng, geen waarde. En het Is af te keuren, dat, het College van B. en W., in bet bijzonder een Wethouder van Financiën, voorstelt deze balansen zóó goed- te keuren. Zij zullen zelf geen balven cent geven voor zoo'n prachtig bezit. Het is dan ook geen bezit, maar een verlies en moet dan ook als zoodanig op de Verlies- en Winstrekening van eik der betrokken bedrijven gebracht worden, waardoor de netto uit te keeren winst aan de gemeente met dit bedrag ver mindert Er behoort dus in totaal niet 137 031.71 in de gemeentekas gestort te worden, doch 33.978.94" minder, düs 103.052.76". Daardoor wordt wel is waar het nadeelig saldo der gemeenterekening zelf' verhoogd van ƒ.87.120.25" tot 121.099.20, doch daar tegenover staat een vrijwel gelijk bedrag als nog te vorderen aan Inkomsten belasting. lOp zichzelf zijn dan die winstuitkeeringen nog vrij groot en zou men geneigd zijn om nog enkele andere posten aan te wjjzen, welke Voor grootere afschrijving feitelijk in aanmerking behooren te worden gebracht, opdat men in de naaste toekomst niet weder voor verhoogde lasten zal komen te staan. Zoo b.v. ten aanzien der ovens van de Gas fabriek. Doch daarbij, kan men over de tegen woordige waarde dier ovens voor de toekomst van meening verschillen en naar mate daar van in de afschrijving uitdrukking daaraan willen geven. Men kan n.1. van meening zijn, dat de te genwoordig toegepaste afschrijving van 10% voldoende is; anderzijds dat de slijtage zóó groot is, dat dit afschrijvingspercentage nog niet voldoende uitdrukt het werkelijke ver lies door het gebruik. Anders is het echter met de door ons hierboven genoemde lee ningskosten, waarvoor niemand meer een cent zal durven bieden, omdat het door een elk niet op eenige waarde kan worden ge taxeerd. Plaatst men die uitgaven dus toch als bezit, als waarde op de Balans van eik der bedrijven, dan wordt de netto uit te keeren winst daarmede opgevoerd en uit het bedrijf aan de gemeente een bedrag uitgekeerd' wat niet uitgekeerd mag worden. Zoo de ge meente bij het ontvangen van dit meerdere bedrag zou berichten aan de bedrijven, dat nu hare vordering der mede te betalen lee ningskosten verviel, dan was het in orde. Neen, de gemeente neemt, dit bedrag van ƒ33.978.74 in ontvangst en blijft toch elk jaar een deel opvragen. Ook uit een oogpunt van bedrijfspolitiek is het te veroordeelen om op de balans van een bedrijf te plaatsen een fictief bezit, dat inderdaad als verlies dient Ie worden aange merkt en dus te worden afgeschreven. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat onze critiek op de begrooting voor 1924 (reeds vroeger in dit blad geuit) juist is geweest. Wij vermeenden toen te hebben opgemerkt, dat in de begrootingscijfers van de bedrijven de noodige speling zat en zeer zeker de win sten belangrijk hooger zouden zijn als men naar buiten zou kunnen vermoeden. In bet licht van deze cijfers komt het ons voor, dat het nu toch plicht wordt van het College van B. en W. er ernstig naar te gaan streven om de gemeentenaren tegen ongeveer denzelf den prijs van thans goed gas te gaan leveren en niet het zgn. gemengde gas van tegen woordig. Daardoor wordt tevens een niet on belangrijke besparing op de ondervuring verkregen en het tegenwoordig ovenstelsel niet verder met bekwamen spoed gemaakt tot een bouwval. Die oVens zijn gemaakt om gas te produceeren. Als men doorgaat met de productie van dit zgn. gemengde gas, vooral als in het laatste jaar 'is geschied-, zullen de ovens veel eerder tot een puinhoop worden verwerkt en dus is dan het afschrijvingsper centage absoluut te laag. Het kwaad straft zijn meester. En wat het Electriciteitsbedrijf betreft, daarmede is bijna 60 netto winst gemaakt. Volgens het voorstel van B. en W. om die ƒ3139.06 der leeningskosten ook nog als bezit aan te merken, is de netto winst 60 Dus op de totale inkoopskosten van 8.2877.24 of ruim 23 cent per K.W.U„ wordt maar even 49.783.25 winst gemaakt, of bijna 14 cent per K.W.U. Zal men nu in het bezit van deze cijfers voorstellen om den prijs te verlagen en overigens de geheele prijszetting te herzien? Want het wordt nu toch zaak om dit bedrijf in de mogelijkheid' te stellen om het gebruik van electrisch licht en het genot daarvan te brengen- onder het bereik van dé groote meerderheid van onze gemeentenaren. En voorts om zoodanige ta rieven te stellen, dat met vrucht kan worden geconcurreerd tegen afzonderlijke opwek king van électrdcltelt. Waarschijnlijk komen wij op een en ander nader terug. Onze slotindruk van deze aangeboden re kening Is, dat ze eensdeels door het niet be talen van de nooduitkeering door het Rijk, anderdeels door het gemeentebestuur zelve bij haar maatregelen voor 1924 in nadeeligen zin is beïnvloed Immers heeft men met de begrooting voor 1924 aan de rekening van 1928 al getornd Zoodat op meevallers niet meer te rekenen valt en men dus bij het op maken van de begrooting voor 1925 zal ko men te staan voor de feiten, waarvoor wij reeds in dit bladi bij' de bespreking van de begrooting voor 1924 met nadruk hebben gewaarschuwd. De regenval dér laatste dagen. Sedert wij1 onze vorige beschouwingen over de weersgesteldheid, schreven, is. de zaak „op denzelfden voet voortgezet". Zware regenbuien worden door zonne schijn afgewisseld; de onweders zijn even wel geëindigd, De buitengewone regenr val van Dinsdag op Woensdagnacht is 48 uur later door een nog heviger overtrof fen. Wijl dleelen hieromtrent de cijfers mede over de afgeloopen week. Als men nu, weet, dat de gemiddelde regenval in de laatste 80 jaren te Helder in de maand Augustus die als een „natte'" maand bekend staat, „slechts" 77 miM. -was (dat is over de heele.-maand!) dan zal het ieder wel duidelijk zijn hoe enorm groot het cij fer voor de afgeloopen week-alleem was, en hoe deze Augustusmaand in de anna len der meteorologie zal worden aangetee- kend als een buitengewoon natte maand. Dat een dergelijke hoeveelheid regen de bevolking onzer stad in groote onge legenheid brengt, behoeft geen nader be toog. Er is geen enkele woning, of het moest een nieuw, zeer solied doortimmer de zijn die veilig is voor ziulke hoeveel heden regen. Alleen hierom al niet, om dat de goten de watermassa's niet kunnen verzwelgen. Het gevolg irf dus, dat ze overloopen, eri er lekkage ontstaat Hoe onaangenaam dit voor de bewoners is, er bestaat een spreekwoord van „gedeeld leed, dat half leed Is", al is het, bij zoo veel nattigheid, thans een schrale troost. Nog een ander, ernstiger, ongerief ont staat door dezen regenval De stadsriolen namelijk kunnen het water, dat van alle kanten komt aanstroomen, niet verwer ken; ook deze loopen over, en het water, vermengd met de modder der straten, loopt de woningen binnen. Wij schreven den vorigen keer, dat onze stad geen hooge en lage gedeelten kent, maar zeer zeker zijn de bewoners van Emmastraat, Stationsdwarsstraat en Kroonstraat dat niet met ons eens geweest Maar wij be doelden daarmede, dat men hier niet kent een z.g. „benedenstad"- en „bovenstad". Men moet mnnr eens na zulke dagen een kijkje nemen in steden als Arnhem en Nijmegen, om te weten, wat watersnood is. Nochtans zijn ook hier verscheiden woningen in ongelegheid geraakt Op het kantoor der Gemeentereiniging stond de telefoon de laatste dagen niet stil; van al len kant kwamen aanvragen om verstop te riolen te reinigen. Was in den nacht van Dinsdag op Woensdag de regenval enorm, nog groo- ter was hij, zeiden we boven, in dén nacht van Donderdag op Vrijdag. Begrijpelijk was het dan ook, dat vooral .Vrijdag de Gemeentereiniging een zware taak had. Ten onrechte meenen vele menschen, dat de schuld van het overloopen der riolen ligt in het verstopt zijn daarvan. Het om gekeerde is waar; de riolen raken door de geweldige massa's water, die natuurlijk allerlei rommel van de straat, bladeren, modder, e.d. meesleuren, verstopt Vroe ger moesten die rioolputten dan met de hand worden geledigd. Dat was een tijd- roovend1 werkje, en de werklieden van de reiniging konden het dan ook niet verder brengen dan twee, hoogstens drie putten per dag. De nieuwe auto der reiniging weet er beter weg mee. Deze zuigt in een mini mum van tijd de geheele put leeg, en ten gevolge van dé zuiging der pomp wordt ook de rioolbuis leeggehaald, en hiervan is weer het gevolg, dat alle verdere riool buizen in de omgeving hun inhoud' loozen in de verzamelput. Zoodat deze auto met haar sterke zuiginriohting in enkele mi nuten tijds een afdoende schoonmaak heeft gehouden. Zoo kan men op; één dag een 27-tal rioolputten ledigen. Op vier punten in de stad was Vrijdag morgen een ware watersnood ontstaan, die de bewoners in de grootste ongelegen heid bracht. In de Emmastraat nabij; den Polderweg, een der laagste punten van onze stad, stond pluiminug 30 cM. water, dat natuurlijk lustig de huizen binnen stroomde. In de Stationsdwarsstraat was de toestand al niet veel beter. De auto be wees hier haar goede diensten. Het aller ergste was de toestand in de Kroonstraat; aldaar stonden alle huizen blank. De be woners hadden de vloeren opgebroken om het water te kunnen verwijderen. Nadat eerst de riolen waren leeggepompt, werd het water uit de verschillende woningen verwijderd. Het laagste punt in de ge meente is een klein eindje verder aan den Parallelweg, nabij de Kroonstraat Ook hier waren de vloeren opgebroken, en ook hier werd alles drooggepompt. Welk een onaangename en drukke extra-schrob- en boenidag voor de huisvrouwen! In totaal is op deze wijze door de auto van den Reinigingsdienst 48 M3. water en modder verwijderd. Hoewel', zooals we bo ven 'zeiden, dergelijke overstroomlnigen bij zoodanige regens niet zijn te voorko men, verdient het toch opmerking, dat op plaatsen, waar reeds vroeger de riolee- rlng grondig gereinigd i», en waar men anders ook veel last heeft van water, wij denken bijvoorbeeld aan die Visch- markt en omgeving geen overstroo- mingen zijn geweest Aan den Dijkweg had een Btraatverzak- klng plaats. Wij laten hier thans de cftfers volgen van den in de afgeloopen weeik gevallen regen. Zaterdag 16 Augustus 5.5 inM., Za terdag op Zondag 0.2, Zondag 1711.8, Zon dag opi Maandag 123, Maandag 18 1.8, Maandag op Dinsdag 0.0, Dinsdag op Woensdag 25.7, Woensdag 11,0, Woens dag op Donderdag 2.8, Donderdag 0.9, Donderdag op Vrijdag 82.0, Vrijdag 6.8, Vrijdag op Zaterdag 0.4, totaal - in één week 109.0 mM„ dat is dus meer dan 1 dM. water. En deze getallen loopen tot heden morgen 8 uur, terwijl er nadien weer een flinke hoeveelheid bijgekomen is! Men vergelijke hiermede nu het gemiddelde maandcijfer van 77. De oppervlakte van Helder (waaronder ook het landelijk gedeelte is begrepen) bedraagt omstreeks 4490 H.A. of 44900000 M2. Rekenen we den gevallen regen op een gemiddelde van 10 oM., hetgeen tel weinig is, dan krijgen we dus over de ge heel© oppervlakte van het grondgebied! van Helder een kolom regen van 10 cM., dus totaal 4.490.000 M3. Het gemiddeld ge bruik dat van de waterleiding wordt ge maakt, is 'voor één jaar ongeveer een tiende gedeelte hiervan. Hieronder volgen nog enkele gegevens omtrent het weer en de vooruitzichten, die vooralsnog niet bemoedigend zijn. Reedls Donderdag j.1. verscheen ten Zuidwesten van IJsland een depressie, die zich aanvankelijk naar het Noorden of Noordwesten scheen terug te trekken, doch Zaterdag met een V-vormige secun daire over Engeland lag; waarna de ge heele hoofdmassa zich in Oostelijke rich ting bewoog. Maandagmorgen lag haar centrum tusschen Denemarken, Neder land en Schotland en Engeland. Dinsdag tusschen Schotland en Zuid-Noorwegen, Woensdag ten Noorden van Schotland en thans boven Schotland, in diepte en van plaats dus nagenoeg niet veranderd. Zij zoekt schijnbaar vruchteloos naar een uit weg,' zoodat zij ongeveer bij Schotland zal opvullen of misschien naar het Noor den een uitweg weet te banen. Intusschen z(jn de kansen op beter weer daardoor gering, hoewel de hooge druk in het Zuiden wel» langzamerhand terrein wint, zoodat er voorloopig nog buiig weer te wachten staat, doch geleidelijk afne mend. In September 1018 vielen er de vijf da gen vóór het bekende spoorwegongeluk bij Weesp 70.0 mJVI. regen, waarna nog een zesde dag volgde van 11.0. Chr. Oranje-veoreenlging. De voorbereidingen voer de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin vor deren goed. Bjj de deze week gehouden in schrijving voor deelname aan de te houden feesten gaven zich 260 jongens en meisjes op. Zoodat, indien het weer medewerkt, het feest zeker zal slagen. Het ligt in de bedoe ling van het Comité, de jongens en meisjes samen te laten komen op het Stationsplein, waarna met muziek van de „Oranje Harmo- niekaper naar de werf wordt gemarcheerd. Om 2 uur nam. zal worden begonnen met ringsteken op fietsen, terwijl verder mast- klimmen, zakloopen, hardloopen, hindernis- baan, tonkruien en meerdere spelen op het programma staan. Ter tegemoetkoming in de kosten zal toegang tot een gereserveerd' ter rein worden verleend aan belangstellenden 10 cent (verplicht programma) per persoon. Waar de deelname voor alle kinderen gra tis is, vertrouwt het Oomité, dat velen zullen komen kijken, en het bedrag van 0.10 voor niemand' een beletsel zal zijn. Tijdens de fees ten zal de „Oranje Harmeniekapel" zich doen hooren, terwijl getracht zal worden een ver- verschingstent aanwezig te doen zijn. De kinderen zullen volgende week per adver tentie worden opgeroepen. Dus goed de Held. Ort. nazien, jongens en meisjes! Stedelijk Muziekcorps. Het Stedelijk Muziekkorps neemt morgen deel aan het groot nationaal muziekconcours in de Beemster. Het korps komt uit in de hoogste afdeeling (Eere-afdeeling Harmonie). De prestatie, die in deze afdeeling gevergd wordt, is zeker niet te onderschatten, hetgeen men kon hooren bij het verleden week ge houden Tuinconcert in „Casino". Wij wenschen het korps veel succes. Ook wordt deelgenomen aan den marschwedstrijd, waarbij de tamboers met hun maïtre niet achterwege zullen blijven. Zoo mogelijk zal het eventueel behalen van een prijs aan het bureau van ons blad worden bekend gemaakt. Henri ter HalFs revue „Draadloos". Zooals we reeds berichtten, komt Henri ter Hall's 28ste revue „Draadloos" op 1, 2 en 8 Sept. a.s. in „Oasino", terwijl Woens dagmiddag een opvoering wordt gegeven van de nieuwe kinderrevue „In Poppenland". „De Maasbode" schrijft van de revue „Draadloos": „Draadloos" is de titel van de nieuwe revue, welke één lange schittering is van cos- tuums en decors, net als we van Ter Hall gewoon zijn. Doch in dit opzicht overtreft „Draadloos" alles, wat tot nu toe werdi ge toond. „Draadloos" is uit drie bedrijven saam- gesteld; waarvan het eerste op den hoogen Olymp, de twee volgende op aarde spelen. Maar 't schijnt op aarde al even rijk-fantas tisch te zijn als op den ouden Godenberg, waar de heerschzuchtige Juno de staf zwaait. Vrouwen kunnen heel gevaarlijk zijn, zegt Jupiter, als heel de Olymp davert bij donder en bliksem, omdat Juno aan de elementen zit te prutsen. Bijzonder prachtig wordt het mythologisch decor als het gestoffeerd wordt door alle goden en godinnen in hun schitte rende costuums. Glanzend is de finale van dit eerste bedrijf.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5