HELDERSCHECOURANT Derde Blad. BUITENLAND VAN ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1924. FRANKRIJK. De resultaten van Londen In de Fransche Kamer. CARTOUCHE EN ZIJN „AAN HANGERS" (1721). n. "Vlam Cartouche, wiens voornamen wa ren Louis Domouique, loopen, ook wat jeugd, betreft, de meest uiteenloopende verhalen. Men heeft hem geheeten den zoon van een rijk koopman, die dusdanig misdadige neigingen bezat, dat hij reeds op het College, schoon goed van geld voorzien, zijn medescholieren bestaL De waarheid is, dat Cartouche, geboren in dat eigenaardige Parijsche volkskwartier, bestempeld met den naam van Oourtille, reeds op jeugdigen leeftijd in handen viel van een Zigeunerbende; met deze mede- trok naar Rouaan, en van hen, maar al te gauw en te gewillig, tal van kunst stukjes leerde, die zijn aanleg voor het zakkenrollen overduidelijk in het licht stelden. Door de Zigeunerbende op een goeden dag alleen achtergelaten, werd' hij door een oom gevonden en keerde, zonder strenge straf te ondergaan, in het ouder lijk huig terug. Oogenschjjnlijk verrichtte hij het handwerk van zijn vader met lust en met ijver, maar toen een amoureuso neiging voor een aardig buurmeisje hem dwong sier en praal in zijn kleeding te verkrijgen, aarzelde hij niet zich daartoe gelden van anderen toe te eigenen. Zijn vader, die de luxe van zijn zoon met wan- trouwon gadesloeg, wist een „lettre dé ca chet" tegen hem te verkrijgen om hem te doen opsluiten, maar voordat dit plan ten uitvoer was gebracht, was Cartouche plot seling verdwenen. Vanaf dat oogenblik hield hij in verschillende volkskwartieren van Parijs verblijf. Op een dag bestal hij Parijs, 22 Aug. Heel den dag heeft de Kamer zich vandaag bezig gehouden met de conferentie van Londen. Zij is nog niet veel opgeschoten. Het waren voor namelijk aanhangers van de régeering, die heden aan hét woord waren, en men kan zeggen, dat zjji Herriot zijn taak aan merkelijk hebben vergemakkelijkt. De belangrijkste gebeurtenis van he den was een lange rede van den socialis- tischen leider Bluim, die eerder kan wor den gekenschetst als een interpellatie van het vorige kabinet dan van het tegen woordige. Blum heeft uitvoerig aange toond, dat alle moeilijkheden te Londen voortkwamen uit de Poincaristische Rulir- politiek. Het plan-Bonar Law was onein dig voordeeliger dan het plan-Dawes, maar het werd nagenoeg zonder onder zoek afgewezen, omdat men de Ruhr w i 1- d e bezetten. Den triomf van die Ruhr- politiek heeft men thans te Londen ge zien: het wantrouwen, daardoor tégen Frankrijk gewekt, heeft Herriot voortdu rend gehandicapt. Men heeft Herriot verweten, dat hij de ontruiming van de Ruhr niet voordeeli ger heeft verkocht, maar zelfs Poincaré had te Londen niet kunnen volhouden, dat de Ruhr-bezetting rechtmatig bleef, ook nog na aanvaarding van het plan- Dawes. De periode van een jaar, thans voor de ontruiming gesteld, is arbitrair, maar men mag aannemen, dat die ver kort zal worden, indien Duitschland zijn goeden wil toont. Te hopen is, dat nog een middel gevonden zal worden om de beta lingen van Duitschland in verhand te brengen met de intergeallieerde schulden. Blum besloot met te verzekeren, dat de socialisten, wier beginselen met de zijne verwant waren, Herriot niet zullen hinde ren bij de vervulling van zijn taak. De rechterzijde heeft gehoopt, dat hij te Lon den mislukking "zou vinden. Thans is zijn positie zeer versterkt, en Herriot kan daarvan gebruikmaken om thans ook an dere punten van zijn program te verwe zenlijken. De overbrenging van het over schot van Jaurès zal een aangrijpende herdenking vormen, besloot Blum; maar de mooiste hulde die men zijn nagedach tenis brengen kan, is te werken aan de totstandkoming van den vrede. De socia listische leider, die in zijn uitvoerige de monstratie herhaaldelijk onderbroken was door vroegere medewerkers van Poinoaré, Reibel, Maginot en vooral Le Trocquer, werd aan het slot door de ge heele linksche meerderheid langdurig toegejuicht. Na de schorsing van de zitting was het woord aan het lid der rechterzijde Lecour Grandmaison, die betoogde, dat Herriot te Londen de Fransche belangen licht vaardig heeft opgeofferd. Herriot, die de critiek van den conser vatief Grandmaison beantwoordde, zette uiteen, dat de conferentie 'te Londen geen enkele der voorwaarden voor de veilig heid had gewijzigd, die het verdrag van Versailles Frankrijk waarborgt. De zone van Keulen kon niet worden ontruimd al vorens Duitschland aan de bepalingen van het verdrag had voldaan, in het bij zonder aan de bepalingen betreffende de ontwapening. Het plan-Dawes versterkte de waarborgen, die Frankrijk heeft ten aanzien van de schadevergoedingen, daar Duitschland zijn essentieel© bronnen in onderpand geeft DUITSCHLAND. Uit den Rijksdag. Duitschland en de overeenkomsten van Londen. Berlijn, 22 Aug. Hoewel zoowel de par- in de Jaoobijner Kerk een rijken En- gelschman van ©en met diamanten bezet horloge, zonder dat hij bemerkte, dat hij door een collega in het vak ward' gade geslagen. Deze sprak hem korten tijd daarna op een der bruggen van Parijs aan, en Cartou'che, die zich aanvankelijk van den domme hield, moest tegenover dezen uitgeslapen man al spoedig zijn misdrijf bekennen. Vanaf dat oogenblik vormden zij een soort compagnieschap; de vriend nam hem mede naar zijn huis, waar hij diens „vrouw" en haar zuster aantrof en waar het „huwelijk" van Car touche met die zuster nog dienzelfden avond werd! gesloten en bedronken. Se dert roofden zij voor gemeenschappelijke rekening, totdat op een kwaden dag de „zwager" gesnapt werd en Cartouche nog maar nauwelijks gelegenheid vond te ont snappen. Het zette toen zijn handwerk op eigen gelegenheid voort, maar trad ook in dienst van een der in die dagen talrijke werf agenten, die op allerlei, ja zelfs de schunnigste wijzen, lieden tot den dienst poogden te lokken. Op een dag, dat zijn agent aangenomen had 14 soldaten te le veren, kon hij er niet meer dan 13 bijeen brengen; Cartouche werd toen zijn slacht offer, dat eerst tot het besef van zijn mi litairen stahd kwam, toen hij veilig en wel op weg naar het nieuwe garnizoen was. Hij heeft zich in den dienst geschikt, wat niet al te moeilijk was, want de discipline in die dagen was niet te streng, en roo- ven en plunderen was hem vrijwel onbe perkt toegestaan. Op een gegeven oogen blik echter werd zijn Compagnie, gelijk gebruikelijk was, ontbonden, en de solda ten moesten, met een niet te rijke uit- tjjvoorzitter Hergt als graaf Westarp in persgesprekken' verklaarden, dat het gis teren door de Dultsch-nationalen geno men besluit wel degelijk beteekent, dat hun igroep zal tegenstemmen, meenen en kele regeeringsbladen zooals het Berliner Tageblatt, dat alles nog niet verloren is, juist omdat in de motie van tegenstem men geen sprake is, maar alleen wordt verklaard, dat de Duitsch-nationalen hun vroeger standpunt handhaven. Hunner zijds verklaren de Duitsch-nationalen nog dat hun groep nooit zoo eensgezind is geweest als gisteren. Desondanks zijn de regeeringspartijen ervan overtuigd, dat de Duitsch-nationalen tot onderhandelin gen met de regeering en de burgerlijke partijen bereid zullen zijn, mits de regee- ring dan' verklaringen aangaande de mi litaire ontruiming en haar standpunt in de schuldkwestie zal afleggen, die den Duitsch-nationalen voldoening schenken. Wellicht zullen zij echter ook verlangen in de regeeringsooalitie te worden opge nomen. Terwijl de tegenwoordige regeerings partijen in elk ander opzicht met de rech terzijde willen onderhandelen, zullen zij echter deze laatste voorwaarde nim mer aanvaarden, daar zij zulks om rede nen van buitenlandsche en binnenland- sche politiek onmogelijk en ongewenscht achten. De sociaal demokratische Rijksdag- groep heeft gisteren beSloten krachtig op ontbinding aan te dringen; in socialisti sche kringen schijnt men overtuigd, dat ontbinding komen zal, want de Vorwfirts kondigt reeds aan dat nieuwe verkiezin gen waarschijnlijk op 21 September zul len worden gehouden. De achturige werkdag ln Duitschland!, Frankrijk en België. Uit Brussel wordt aan de N. R. Ot. ge meld: Men verzekert hier in politieke kringen, dat de Belgische, Duitsche en Fransche ministers van arbeid de volgen de week te Parijs bijeen zullen komen ter bespreking van de toepassing van de overeenkomst van Washington inzake den achturigen werkdag. VEREENIGDE STATEN. Bijl de verkiezingscampagne voor het gouverneurschap van den staat Texas zijn er aanwijzingen voor, dat onder de candidaten mevr. Miriam Ferguson een goede kans heeft. Zij is de vrouw van den vorigen gouverneur „Jim" Ferguson, die echter wegens het misbruiken van pu blieke fondsen in staat van beschuldiging was gesteld en uit zijn ambt gezet. Het verkiezingsprogram van „Ma" Ferguson, zooals zij populairweg genoemd wordt, is uiterst eenvoudig. Zij' vraagt een billijke van alle vrouwen, en eveneens den steun van ale vrouwen, en eveneens den steun van alle tegenstanders van de Ku-Klux- Klan. Haar leus is „Voor mijn man en tegen de Elan". Overal in den staat worden or ganisaties gevormd onder den ietwat- vreemden, doch volkomen duidelijken naam „me for Ma-club" (ik ben voor ,Ma"-club). Lukt het mevr. Ferguson op dit prqgram te worden gekomen, dan zal Texas de eerste staat in de Unie zijn die door.'een vrouw wordt bestuurd. Spoorwegongeluk ln New Jersey. Twee personen werden gedood en vijf tien gewond, toen een trein van I'bila- delphia naar New York te Cranford (New Jersey) een lorriewagen, welke op de rails stond, vernielde. Een gepantserd smokkelvaartuig, Een patrouilleboot van de douane heeft dezer dagen een gepantserd smokkelvaar tuig genomen, dat 700 kisten wijn bevatte. Het smökkelschip was een duikbootjager; toen het douanevaartuig den smokkelaar niet kon inhalen, gaf het vuur met een machinegeweer, waarop de duikbootjager zich overgaf nadat een man aan boord ge wond was. Later bleek, dat het smökkel schip geheel van een pantser was voor zien, waarop de kogels van het machine geweer afstuitten. keering in den zak, een goed heenkomen zoeken. Cartouche en een aantal zijner makkers, die samen hadden geroofd en geplunderd, trokken nu op Parijs aan, en kwamen overeen een soort verbond te sluiten, om daar de rijken van wat zij overtolligen rijkdom noemden, te ont doen. Zoo werd het inderdaad: een bende, waarin Cartouche een zekere leidende rol vervulde, al werd hij de verhalen wij zen het meer dan duidelijk uit niet al te stipt gehoorzaamd. Deze bende had haar kwartieren in het heuvelachtig ter rein van Montmartre en daar was ook het lokaal der proefnemingen, waar een geheel aangekleede pop hing, die van verschillende voorwerpen moest worden beroofd zonder dat de overige dieven, in den kring daaromheen zittend, hem moch ten zien bewegen of eenig ander uiterlijk teeken daarvan mochten bemerken. Zoo goed als Cartouche slaagde daarin geen hunner, en op dat gebied is zijn meester schap onbestreden. Een zekere organisa tie zat er in de bende wel; zij had manne lijke en vrouwelijke handlangers overal; zij had haar vaste helers; zij had haar vaste plaatsen van samenkomst. Onder deze laatste was er een herberg „Le Pi stolet", waar inderdaad een pistool uit hing, gehouden door een man, die zich vroeger ln het dievenvak had onderschei den. Een aantal vriendinnen, die afwis selend bij Cartouche de rol van sultane vervulden en die korten tijd na hem op het het schavot zijn gebracht, behoorden eveneens tot de bende, en waren dikwijls voor de te berooven personen de trek pleister. Zoo leefde men in het verborgen in Parijs, en wat wel het ergste was, voor een deel in samenwerking met do politie. Kld McCoy. Het proces-Franka Nog vóór het eind van deze week verwacht men de uitspraak. KORTE BERICHTEN. Havas meldt uit Dakaï, dat daar ten gevolge van de stortregens een brug is bezweken toen een trein er over reed. De trein, viel in de rivier, waarbij 29 inlan ders werden gedood. Te Berlijn is Woensdag de Turk Sla bei in hechtenis genomen, die met behulp van valsche diplomatenpassen een uitgebrei- den smokkelhandel in Turkseh© tapijten naar Duitschland dieet LUCHTVAART. De Zeppelin voor Amerika De vlucht over den Oceaan van den nieuwen Zeppelin voor Amerika is thans definitief vastgesteld op 15 September. De Amerikaansche vliegers op Groenland aangekomen. De Amerikanen zijn op hun vliegtocht rond de wereld op Groenland te Fre- deriksdal aangekomen. Zij waren in de buurt van Reikjavik opgevlogen. Er is dus weer een gevaarlijke étappe achter den rug. Wat den vliegers nu te wachten staat, de vlucht van Groenland naar den overwal in Labrador of op New-Found- land, vonnt nog een verre tocht over door mist, storm en ijs beruchte wateren. Sla gen de dappere Amerikaansche vliegers er echter in, ook den overwal te bereiken, dan is inderdaad het ergste achter den rug altijd vergeleken bij de onvergelijke lijk stoute stukjes^ die zij1 tot nu toe op hun vlucht al hebben gepresteerd. De afstand Groenland—Labrador is 1200 mijl, dat is nog 400 mijl meer. dan Reikjavik—Frederiksdal, welk traject zij in 11 uur aflegden. Omtrent Locatelll zwijgen de berichten nog. Alleen wordt vermeld, dat bij1, toen de vliegers ongeveer twee en een half Daaronder waren heel wat slechte sujet ten; een deel van de politie werd blijk baar gerecruteerd uit ontslagen gevange nen, en dezen deelden maar al te gaarne in den bult, dien Cartouche en zijn vrien den wisten te verzamelen. Vandaar dan ook, dat men hen vrij langen tijd niet heeft kunnen snappen, hoeveel moeite daarvoor ook werd gedaan. In die tijden was de leiding der politie te Parijs toevertrouwd aan Voy-iers d'Ar- genson, denzelfden, die het stelsel der lettres de cachet heeft ingevoerd een stelsel, op zichzelf niet anders bedoelend dan aan ouders en verwanten de moge lijkheid te geven om familieleden van slechte reputatie een tijdlang achter slot en grendel te doen verdwijnen, maar on der het Regentschap op bedenkelijke wij ze uitgebuit. Deze Argenson heeft voor de saneering der Parijsche veiligheids toestanden heel wat meer verdiensten ge had dan men hem in het algemeen toe schrijft; het verhaal gaat dat, toen hij, als gebruikelijk, zijn opwachting maakte bij den eersten president van het Parijsche Parlement, deze, juist aan den arbeid zijn de, alleen de deur van zijn kabinet opende en hem toeriep: duidelijkheid;, netheid, veiligheid. Argenson heeft dit drietal deugden niet geheel aan Parijs bunnen verzekeren in zijn twintigjarige ambtsuit oefening, maar hij heeft op dien weg toch wel menigen1 stap gedaan. Wat te moeilijker was wanneer men be denkt, dat er stedelijke- en landspolitie was; dat het gerecht zijn eigen dienaren had en de Garde des konings weer op af zonderlijke wjjze werkte. Zoodoende wis ten de verschillende orde- en veiligheids- bewaarders niets van elkander en van el- uur na hun vertrek uit Reikjavik het Amerikaanshoe oorlogsschip Rlchmond passeerden, de Amerikanen vijl mijl voor was. Luchtvaartverkeer tusschen Polen en Engeland. Londen, 21 Aug. Uit Warschau wordt gemeld, dat daar een overeenkomst is gesloten tot regeling van het luchtvaart- verkeer tusschen Polen en Engeland. Men leidt hieruit af, dat Duitschland zijn bezwaren tegen het toelaten van dezen dienst boven Duitsch grondgebied heeft laten varen. Naar wij vernemen, zal binnenkort een soortgelijke overeenkomst worden gesloten tusschen Engeland en Tsjecho-Slovakije tot instelling van een dienst Londen en Praag. Op het oogenblik gaan de lucht postzendingen met bestemming voor Praag van Londen per vliegtuig naar Berlijn en vandaar verder met den snel trein. Proefvlucht met een reuzenvliegtuig. De groote vliegmachine met één motor naar men beweert de grootste vlieg machine met een motor ter wereld heeft Donderdag een succesvolle vlucht gemaakt van Brough tot Yorkshire. De machine is speciaal gebouwd voor de nieuwe Napiermotor van 1000 P.K. Deze machine heeft 16 cylinders, maar weegt slechts 2200 pond. Het reuzenvliegtuig, de Cubaroo genaamd, meet 54 voet van neus tot staart en 80 voet van vleugel* tot vleugeleind en is 19 voet hoog. Twee trappen leiden naar twee afgescheiden gedeelten van de machine. Een heeft verbinding met het binnenste van de cabine voor de bestuurders en de andere geeft toegang tot de ruimte achter de vleugels, waar machinegeweren kunnen worden opgesteld. Tijdens de vlucht had men het vliegtuig, ondanks zijn grootte, volkomen in de macht. Het was nog zonder wapens. Wanneer het voor militaire doeleinden wordt gebruikt, verwacht men, dat het ongeveer drie ton bommen of torpedo's kan dragen. Wanneer er veel van deze vliegtuigen worden gebouwd, zal het nieuwe type gebruikt worden voor de eenheden uit te rusten, welke een deel zullen uitmaken van een landsverdediging, waarvan het. ontwerp volgend jaar in werking treedt. Regenval op Nleuw-Gufiéa. De heer J. W. vanNouhuys schrijft aaa de N. R. Ct.: Nu de regendag van Dinsdag j.L een iéder nog versch in het geheugen ligt, en deze, met een regenval van 36.8 mJL, door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut in deze courant werd onderstreept als een recorddag sedert 1896, heeft het wel iets aantrekkelijks om het absolute maximum voor Rotterdam van 338 mM. in 1894 eens even te vergelijken met den regenval op Zuid Nieuw-Guinea, zooals die werd waargenomen in 1907 tijdens de Eerste Lorentz-expeditie. Mogelijk was dat daar een bijzonder nat jaar, mogelijk was het een betrekkelijk „droog" jaar. De algemeene situatie wordt al geken merkt door een zinsnede in een rapport van den leider der expeditie uit het begin van September, luidende: „sedert onze komst hier (midden Mei) regent het bijna onafgebroken." Maar hoe het regende! In de maand Juli viel daar 858 mM. regenwater, dat is meer, dan er gemiddeld per jaar in Utrecht valt. Door invoeging van de waar neminigien, gedaan in 1909/1910 tijdens de 2e Lorentz-expeditie komt men daar tot een jaarlijkschen regenval van 6810 mM., zegge: een kleine zeven meter water! Als dag-record uit dien tijd staat mij zoo iets voor den geest van over 140 mM., maar in elk geval, tusschen 5 u. namid dags van den 29sten Augustus en 's mor gens 3 u. van 30 Augustus gudste er 134 mM. regenwater omlaagl Neen, de landbouwer van de verre Toe komst zal daar zijn oogst wei nooit zien verschroeien! kanders bestaan af; werkten zij; elkander eerder tegen, nog afgescheiden van de omkooping, die onder hen heerschte. Het ging tusschen deze verschillende corpsen als in den goeden ouden tijd tusschen de onderling jaloersche bemanningen der brandspuiten, die bij een brand de premie voor eerstkomende wilden behalen en die, om dit te bereiken, zelfs niet aarzelden om elkanders slangen door te steken. Zoo ontzagen de verschillende politieorganisa ties in Parijs ook geen middel om elkan der den loef af te steken en zij zouden met genoegen, zonder daarbij direct voordeel te behalen, een dief helpen ontsnappen alleen om te voorkomen, dat deze door een „concurrent" corps gevangen werd' geno men. Dat Cartouche en de zijnen van zulke toestanden profteerden, wien kan het ver wonderen? Rustig zetten zij dan ook maanden achtereen hun beroovingen in den avond' en in den nacht voort. Tot mid den in Parijs toe, zelfs in die kwartieren, waar de toen spaarzame straatverlichting vrij goed was verzorgd, werden wande laars aangevallen, en dikwerf was de straf, hun naast hun berooving opgelegd, wel origineel. Vooral wanneer dit betrof lieden van wie men veronderstelde, dat zij met niet al te eerbare bedoelingen zoo 's-avonds laat nog op straat waren! Parijs kon dergelijke beroovingen wel verdra gen; het heette, dat men aan het Hof nog Si eens lachte om de schelmenstreken, die Cartouche en de zijnen uithaalden; dat zelfs de regent het niet al te ernstig nam! Niet lang te voren was Parijs bezocht door den hertog van Portland, die Wil lem EU op het Vredescongres te Rijswijk zou vertegenwoordigen. Deze hertog van Portlandl was niemand anders dan de Hol- Het zijn geen waardige tooneelen geweest, tot welke de communist Marty in de Kamer aanleiding heeft gegeven, Donderdag toen de wereldi in spanning afwachtte, welke ont vangst de Fransche volksvertegenwoordiging aan Herriot's mededeelingen omtrent de con ferentie te Londen zou bereiden. Marty wilde,, dat het debat naar aanleiding van Herriot's uiteenzetting verdaagd zou worden totdat de senaat met de behandeling van de amnestie-wet begonnen is. Men her innert zich, dat Marty officier-machinist bij de marine is geweest en veroordeeld nadat hij in de Zwarte Zee, tijdens muiterij aan boord, gepoogd had het schip, waarop hij diende, aan de Russen uit te leveren. Na een gedeelte van zijn straf uitgezeten te hebben heeft Marty toen zelf van amnestfe geprofi teerd. Zoodra Marty begon te spreken was het met de rust in de Kamer gedaan. Hij be schuldigde het kartel der Mnkergroepen, dat het geen enkele van zijn verkiezingsbeloften was nagekomen en den ministers en do le den ,van de Kamer-meerderheid voegde Marty toe: jullie zijn lage politici, mannen zonder geweten. Terwijl Painlevé, de Kamer voorzitter, zich tegen deze uitlatingen wilde verzetten, riep Dumesnil, de minister van marine uit: ,,'t is de moeite niet waard: de woorden van zulk een individu hebben niet de minste beteekenis". Maar Marty liet het hierbij volstrekt niet en voer verder uit, dat de leden van de regeering erger dan oneer lijk waren. Ditmaal ontnam Painlevé den communistischen afgevaardigde het woord, zette zijn hoed op en verliet de zaal, terwijl de tribunes ontruimd werden. Toen de zitting hervat werd, verweet het socialistische Kamerlid Paul Faure uit naam van de socialisten Marty op heftige wijze, dat hij te kort schoot aan dankbaarheid jegens hen, die vroeger Marty-zelf amnestie hebben verleend. Faure las vervolgens een verzoekschrift voor door Russische revolu-» tionnairen tot de arbeiders Internationale ge richt ten gunste van hun geestverwanten, die lijden in gevangenissen van de sowjets. Hij verzocht de communisten op hun beurt wat meer zorg voor de slachtoffers van de bolsje wisten te tooneru Uit naam van de regeering verklaarde de minister van marine, dat de regeering de motie van Marty verwierp. Ik zal mij overi gens niet verlagen, voegde de mipister aan deze mededeeling toe, in debat te treden met een man, die geprofiteerd heeft van een am nestiewet, vóór welke ik mijn stem uit toe gevendheid heb uitgebracht, maar van wien ik door de geheele breedte van mijn vader landsliefde ben gescheiden. Nog ongeveer twee uur heeft het uitwis selen van liefelijkheden tusschen de commu nisten en de leden van de meerderheid voort geduurd Loriot, communistisch Kamerlid en pas van een reis door Rusland teruggekeerd, be gon zijn betoog met deze onverwachte mede deeling: „Mijneheeren, ik ben eere-soldfiat van het roode leger". Hij liet er op volgen, dat hij vóór enkele dagen in een fabriek te Moskou het woord had gevoerd. Waarop een socialistische afgevaardigde een storm van gelach ontketende door Loriot toe te voegen: „Zeker als eere-arbeiderl" Toen Loriot nu vervolgens dorst uitroepen, dat de Russische bolsjewisten zich de moeite hadden moeten besparen hun gevangenen te voeden, riepen de socialisten in koor: Moordenaars! Moor denaars!! Tenslotte werd de motie van Marty met zoo goed als algemeens stemmen ver worpen. 's Avonds om half acht was de gedachten- wisseling naar aanleiding van het verhandelde te Londen nog niet begonnen. Een rede van den socialist Blum. In den Duitschen Rijksdag zou de Rijks kanselier Marx gisteren eene uiteenzetting geven van de te Londen bereikte resultaten. Het is er evénwel niet van gekomen, doordat de communisten door geschreeuw en lawaai het spreken onmogelijk maakten. Een hun ner, Dr. Schwarz, werd voor eenige weken van de zittingen uitgesloten. De communisten namen daarna in een fractievergadering het besluit, dat zij zich het recht om te „demonstreeren" in den Rijks dag niet zouden laten ontnemen. De moordzaak te Los Angeles wordt nu allengs teruggebracht tot meer alledaagsche proporties. Het lijkt waarschijnlijk, dat men hier te doen heeft gehad met een, helaas, doodgewonen beroovingsmoord. De zuster van den wegens moord in staat van beschul diging gestelden „Kid Mc Coy" is n.1. bij de justitie komen aandragen met de vermiste juweelen van de vermoorde mevr. Mors. Dit is voor den gedetineerden ex-bokser natuur lijk een uiterst verzwarende omstandigheid Het proces tegen de beide moordenaars te Chicago, Leopold en Loeb, loopt thans af. De ambtenaar van het O. M. is aan het woord geweest en heeft het in een scherpe, onwrikbaar streng gehouden speech nog eens duidelijk gemaakt, dat de beide jonge lieden niet terechtstaan om te worden beoor deeld als „superieure menschen" of wegens hun godsdienstige denkbeelden en maat schappelijke opvattingen, doch daarentegen als bedrijvers van twee afschuwelijke misda den, moord1 en ontvoering, met geen ander doei dan een losgeld van 10.000 af te persen. Het hof moest uitmaken of de jongens ver antwoordelijk waren of niet. Leopold en Loeb wisselden terwijl de ambtenaar aan het woord was herhaalde lijk glimlachjes; doch Loeb, die van de twee medeplichtigen degeen is, die den eigenlij ken moord pleegde, had het toch dikwijls erg benauwd en kon dat niet maskeeren. Het was in de rechtszaal een aangrijpend oogenblik, toen de ambtenaar, Marshall, een schildering gaf van de manier, waarop het moordplan was ten uitvoer gebracht. iVolgens een bericht uit Lissabon hadden Woensdagnacht aldaar verscheidene bomaan slagen plaats, die weinig schade veroorzaak ten. De dader® wisten te ontkomen. Grieksche zee-officieren verzetten zich tegen een besluit hunner regeering om vroe ger ontslagen muitende officieren weder in dienst te stellen.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9