T Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND VAN DINSDAG 26 AUGUSTUS 1924 Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie van de Alkmaar Packet, zal de passagiersdiénst op Amsterdam tot 8 Sept. worden onderhouden. Marine vliegtuigen naar EngAT^nfl Hedenmorgen haif 8 vertrokken een drie tal watervliegtuigen van het vliegkamp „De Mok" naar het Engelsche vliegamp te Felix- tow tot het brengen van een beleefdheids bezoek. De tocht wordt gemaakt via het vlieg kamp Veere. Aan den tocht nemen deel de W. 67 (offi cier-vlieger V. Leuning, waarnemer luite nant ter zee 2e kl. Woldringh); dé W. 65 (off.-vlieger De Jong, waarnemer luit. t. z. 2e kl. Bouman) en de W. 68 (off.-vlieger Mul der, waarnemer korp.-vliegtuigm. Jamoel). Zaterdag worden de vliegers terug ver wacht. Verloting ten bate StodeL Muziekkorps. Naar wij vernemen, zal de verloting plaats vinden op Zaterdag 13 September, 's avonds in „Oasino", voorafgegaan door een buiten gewoon concert van het korps. Een der hoofdprijzen, een Radium-Thee- warmer, geschenk van Mevrouw Ter Hall te Rijswijk, is vanaf hedenavond in de extra geëtalleerde étalage van Maison Pijper, Ko ningstraat, te bezichtigen. De enkele loten, die er nog zijn, zullen alsnog daar verkrijg- baar worden gesteld. Me| het Stedelijk Muziekkorps naar het Concours te Mldden-Beemster. Het Fanfarecorps .Koningin Wilhelmina" bestond dit jaar 35 jaar en had ter gelegen heid hiervan een groot nationaal concours, met daaraan verbonden avondfeesten en voorafgegaan door een feestooncert, uitge- schr ven. De jubileerende vereeniging, heeft het echter met het weder niet bijzonder ge troffen. Den 17en was de regen voortdurend een beletsel voor de ware stemming, welke anders op dergelijke festiviteiten heerscht, doch Zondag jj. was het nog erger, het kon eenvoudig niet slechter. -Het goot nu en dan van den hemel, waardoor het bezoek veel te lijden had. Tusschen eenen en zessen was het weder nog het gunstigst, juist de uren van de. concertwedstrijden, welke gelukkig zonder onderbreken afgewerkt konden wor den. En toen de hoogste afdeelingen Eere- afd. Fanfare en idem Harmonie aan de beurt kwamen, was het feestterein dicht be zet. Na afloop daarvan was het in groote spanning wachten op de uitspraak der jury. Toen de voorzitter van het feestvierende corps de prijswinnaars begon af te roepen, kwam aan het gejuich geen eind; men moet zooiets gezien hebben om te kunnen beoor- deelen hoe dan de stemming van die leden is, wanneer hun korps een prijs deelachtig is geworden. Men dient in het oog te houden, dat maan denlang ernstig en veel gestudeerd wordt voor de nummers van het concours. Het is een ware opoffering en wanneer dit dan be loond wordt met het toekennen van' een fraaien prijs, kan mep wel voldoende de stemming begrijpen, welke er dan onder de gelukkigen heerscht. Toen wij met den trein van 7.27 u. van hier vertrokken (een kleine honderd men- schen) was de regen op zijn hevigst, doch bij aankomst in Alkmaar was het droog en klaarde het aardig op, zelfs de zon brak door de grauwe lucht heen en de gedachte was al, dat we den regen voor vandaag kwijt waren, inaar men had misgerekend. Nog vóór we in CARTOUCHE EN ZIJN AAN HANGERS" (1721). IV. SloilL Meer authentiek is het verhaal vam zijn inbraak bij de hertogin de Bouflera, do weduwe van den bekenden maarschalk, welke hij1 dwong een souper voor hem te laten komen en zijn rustlgen slaap te be waken, en die hij daarna, zonder haar voor iets te bestelen, verliet. De ver schrikte vrouw heeft zich zijner aange trokken, toen hij eenmaal in hechtenis werd genomen, en heeft, als een goede Christin, gedaan wat zij: kon om hem er toe te bewegen, toch een volledige be kentenis af te leggen, waardoor hij voor zijn heengaan de absolutie zou verkrij gen. Het net om Cartouche en zijn vrienden werd al nauwer en nauwer aangetrokken. Zóó nauw zelfs, dat hij het veilig achtte om het Parijsche plaveisel voor een tijd te verlaten. Waar hijs toen is heengegaan, staat niet geheel vast. Sommige verhalen ^ien hem in Engeland, en laten hem zelfs in samenwerking met Jaok.Shephardi op treden. Andere, meer authentieke verha- ^doen hem te Meaux aankomen, waar nij door een toevallige gelijkenis voor een Bourgignon gehouden werd, die or de moeder en de zuster van den een P ar jaren tevoren Tiaar' Engeland! ver- enen als zoodanig werd herkend en t/n i Jhl werd vertroeteld. Car- Zlch dit welgevallen, maar op h« aÏÏ vertrok hij, medenemend! wat held na een afwezig- waarsohH^uv i? maiaDden weer te Parijs; derJhÏÏS? 5 hoopte hij, dat de aandacht afiziBWf^T1'1X7^ weinig van hem had niet het geval was, terwijl de tram stapten, welke ons naar Midden- Beemster zou vervoeren, viel de regen weer met stralen en dat hield zoo aan, toen we om 10.20 u. in het dorp aankwamen. Er was geen sterveling te bekennen, alles scheen uitgestorven. De café's en andere gelegen heden maakten goede zaken, want deze wa ren propvol, men moest toch een onderko men hebben.Eerst om 12 uur kwam er wat ontspanning en onmiddellijk werd daarna een aanvang gemaakt met den Marschwed- strijd. Er waren 6 korpsen, die daaraan deel namen en we kunnen zonder partijdig te zijn verklaren, dat het „Stedelijk" het mooiste figuur maakte. Het groote korps met aan het hoofd zijn 10 tamboers en kranige maitre, zijn schelleboomen en mooi vaandel, maakte een imposanten indruk en trok de bijzondere aandacht. De marschroute was nogal lastig, want driemaal moest gezwenkt worden en dat niettemin door den heer TeB Hall en zijn mannen een le prijs met het hoogst aantal punten werd behaald, pleit zeker wel voor ons Heldersche korps. Daarna begonnen de oonoertwedstrijden, beginnende met de laagste afdeeling en zoo vervolgens hooger. De leden van het Stede lijk waren om half vier nog bijeengeroepen door den directeur, daar deze de stemming nog eens even wilde nagaan en toen het laat ste korps van de Eere-afdeeling Fanfare zich had laten hooren, trad als No. 1 van de Eere- afdeeling Harmonie het Stedelijk Muziek korps Helder op. No. 2 was „Excelsior" van Noord-Scharwoude en „Ooncordia" van IJmuiden zorgde voor een schitterend slot, Zoowel het Heldersche als de beid© andere korpsen, gaven de groote schare die in middels al meer en meer was komen opzet ten zeer veel reden tot genoegdoening, want het gepresteerde in deze hoogste 'afdee ling was van excellente kwaliteit. Men deed' niet veel voor elkaar onder en alle drie be haalden een len prijs, al verschilde dan ook het aantal punten. Men heeft altijd1 baas bo- yen baas en eere wien eere toekomt! ,yCon- cordda'.' verdiende zeker den extra prijs voor het hoogst aantal punten (dit korps behaalde het maximum!) ifl dé sectie Harmonie. „Oon cordia" van Oostzaan, ook een uitstekend korps met een prima dirigent, den heer M. Kleij, verwierf eenzelfden prijs in de sectie Fanfare. Zoo was dan de uitslag bekend; de stem ming onder de jutters was ongekend en de directeur had geen handen genoeg. Een vlugge bode was dadelijk bereid om het heu gelijke nieuws via de Heldersche Courant te Helder bekend te maken. Om 8 uur zou de eere-wedstrijd beginnen, maar met het oog op-aansluiting van den trein in Alkmaar, werd door het bestuur van het „Stedelijk" aan den voorzitter der jury verzocht om wat vroeger te beginnen. Deze was daartoe dade lijk bereid en zoo opende om kwart voor 8, onder een flinke regenbui, ons korps den eere-wedstrijd. Na afloop daarvan werd on middellijk met de tram .naar Alkmaar ver trokken. Het uur in de tram doorgebracht, ging in een ommezien voorbij; het was ver bazend gezellig en in gezonde uitgelatenheid! vierden de leden hun triomf. Degene, die weet wat het zeggen wil om een len prijs in de hoogste afdeeling te be halen, zal de prestatie van ons Stedelijk koor op de juiste waarde schatten. De uitslagen in de afdeelingen, waarin het „Sted'. Muziekkorps" uitkwam waren de vol gende: le pr. 59Va pt. „Stedelijk Muziekkorps", Helder; le pr. 52ij2 pt. Excelsior", Amster dam; le pr. 52^2 pt. „Spaarndammerkwar- tier", Amsterdam;- le pr. 511/, pt. ,Eor- zando", Amsterdam. De le prijs is een verguld zilveren me daille. „Sted. Muziekkorps" behaalde het hoogst aantal punten over beide dagen. le.pr. met lof der jury: „Conoordia", IJmuiden, dir. Sam. Vlessing. Dit korps be haalde het maximum aantal punten (180), een zeer weinig voorkomend feit op een con cours. Op dit korps vólgde het Stedelijk met 163'Zj pt. en „Excelsior" van Noord-Schar woude, dir. P. Pranger, 162 punten. De le prijs voor deze afd. is een zilveren lauwerkrans. Voor den len prijswinnaar met het hoogste aantal punten was een groote bovendien, de prijs, op zijn hoofd' gesteld, eer'was vermeerderd dan verminderd. En gelijk het altijd is gegaaq in dergelijke gevallen, is ook ditmaal verraad in het spel geweest Een zékere Duchatelet, min stens even misdadig als Cartouche, wenschte zich een rustiger leven. Met groote voorzorgen stelde hij'zich met Ar- genson in verbinding; wist van dezen gratie te verkrijgen voor al zijn misdrij ven, mits hij Cartouche overleverde, en liet, voorzichtig als hij was, deze gratie tevoren door den Regent bekrachtigen. Toen ging men er onder zijn geleide op uit om Cartouche gevangen te nemen; men vond hem in „Le Pistolet"-. Duchate let wist zich toegang te verschaffen door te vragen pf de vier vrouwen aanwezig waren het gewone wachtwoordmen ging naar hoven, verraste Cartouche voordat hij! naar de pistolen, die altijd on der zijn bereik lagen, had kunnen grij pen, en voerde hem terstond naar de ge vangenis. Zoo groot was de haast, die men maakte, -dat men hem niet toestand zich te kteeden; en zoo groot was onmid dellijk de toeloop van het volk, dat Bar bier, wiens „A anteok eningen van een Pa- rjjzenaar" ovet® een tijdvak van ruim der tig jaren ons een kijkje geven in het Pa rijsche leven van die dagen, ervan sprak als van de gebeurtenis van dén dag. Car touche bleef bij zijn gevangenneming de zelfde onverschillige, brutale persoonlijk heid, die hij zich voortdurend! had ge toond; toen een zijner bewakers hem wat al te na wilde komen, gaf hij hem ondanks dat hij geboeid was, een zoodanigen schop, dat de bewaker, onder luid gejuich van het toegestroomde volk, in de modder vieL Cartouche werd) in de Chatelet-gevange» nis opgesloten, maar hij was veel meer een voorwerp van belangstelling dan van afschuw. Het staat vast, dat tot dames uit de hoogste kringen den cipier omkochr zilveren lauwerkrans disponibel gesteld. De jury bestond uit de heeren: Oom. Dopper, 2e Dirigent van het Concertgebouw orkest te Amsterdam; A. L. Hazebroek, gep. Lui tenant-Directeur van het Kon. Marige- Stafmuziekkorps, 'en Joh. Schuitemaker, toonkunstenaar te Amsterdam en oud-direc teur van het jubileerende korps. Hieraan namen 8 le prijswinnaars deel, De le prijs werd' behaald door „Ooncordia", IJmuiden; de tweede prijs door „Forzando", Amsterdam; 8e prijs „Stedelijk Muziek korps", Helder. Het goede nieuws over de verrichtingen van het „St edelijk" had zich als een loop end vuurtje verspreid. En zoo was het geen won der, dat vele familieleden van de leden van het korps zoowel als een groot aantal belang stellenden ondanks het late uur op het perron en voor het station bijeen gekomen waren om het Stedelijk te verwelkomen. Ook waren aanwezig de burgemeester be schermheer van het korps en eenige be stuursleden van „Helder's Belang". Precies op tijd liep de trein binnen. Dat gaf een hoera-geroep en drukte van belang. Enkele dames waren op het lumineuse idéé gekomen om een mand met losse bloemen mee naar het perron te nemen en elk der muzikanten kreeg natuurlijk zijn deel ervan. Heel wat felicitaties had de heer Ter Hall in ontvangst te nemen. Na de driikte van de eerste begroeting wer den de mannetjes bij elkaar gehaald en lang duurde bet niet of daar schalde de muziek onder de stationskap. Er werd wellicht niet zoo goed geblazen als op het concours, imaar dat kwam vermoedelijk van de vreugde over het behaalde suoces. Maar 't was een vroo- lijk, prettig nummertje, dat spreekt! Daarna was het woord aan den Burgemees ter, die zich naar hij zeide na het ver nemen van het goedé nieuws het genoegen niet had willen ontzeggen het Stedelijk Mu ziekkorps welkom te heeten. Op zijne wijze heeft het Stedelijk er toe bijgedragen den naam van onze gemeente hoog te houden. Spr. besluit met een driewerf hoera voor het Stedelijk, waarmede door allen wordt Inge stemd, en dat beantwoord werd met een „leve de burgemeester!" Het „Stedelijk" zelf, dankbaar voor dé moeite en zorg, die de directeur zich te ge troosten had om het deelnemen aan het con cours mogelijk te maken, had voor een ver rassing gezorgd. De Voorzitter, de heer Bruin, dankte den directeur voor zijn onver moeide zorg en toewijding en overhandigde den heer Ter Hail namens de leden een lau werkrans. Het Stedelijk Muziekkorps werd vervol gens met het behaalde suoces gelukge- wenscht door den voorzitter van „Helder's Belang" den heer Biersteker. „Wij hadden niet anders verwacht", zeide spr. o. m. „Het bestuur van „Helder's Belang" echter, dat steeds de medewerking van het Stedelijk had, wanneer dit noodig is, heeft deze gelegenheid willen waarnemen om van zijn belangstelling blijk te geven. Houdt den goeden naam, die het Stedelijk heeft, hoog, zegt spr. Voor een deel is het behaalde succes het resultaat van den ijver der leden, maar niet minder van de moeite, die de directeur zich heeft getroost. Spr. eindigde met den wensch, dat het Ste-" deljjk nog lang zijn directeur zal mogen be houden." (Met een kort woord dankte de heer Ter Hall voor de gelukwenschen en voor de eer het korps door deze ontvangst bewezen. Spr. sprak den wehsch uit, dat de samenwerking tusschen Burgemeester, „Helder's Belang" en het „Stedelijk" steeds in stand zou blijven. Hiermede was de ontvangst afgeloopen. Voor het „Stedelijk" was het een welver diend slot van een mooien dag. Henrf ter Halfs reven „Draadloos". Het .Dagblad van Rotterdam" schrijft over Ter Hali's revue Draadloos", welke 1, 2 en 3 September ih „Oasino" wordt opge voerd: „Als altijd heeft men in „Draadloos" van de costuums en de decors heel veel werk ge maakt en het mag onmiddellijk gezegd wor den, dat de aankleeding in elk opzicht ver boven het alledaagsche gaat. Verleden jaar bracht de revue de lichtge vende costuums, thans krijgt het publiek in de groote Radio-finale het allernieuwste op scènisch gebied te bewonderen, ni. de phoe- phorescente en fluor phosphorescent of ge heel lichtgevende tooneeldecor, waarvan het effect inderdaad aan de hooggespannen ver wachtingen ten volle beantwoordt. Mevr. Roosje Köhler en de heeren J. Bu- ziau en S. Nieuwenhuizen dragen ook weer deze revue en zij kwijten zich op hoogst ver dienstelijke wjjze van hun vaak niet gemak kelijke taak. Scènes, welke de geestige commère en de twee grapjassen tot werkelijk succesvolle maken, zijn o. a. „Mercurius en Fluksie", „Vergadering der Goden", ,De Giro Chaos", „Ouderwetsche dienstboden", „Dé Univer- seelmachine", „De nieuwe japon", eerst in het Nederlandsch en daarna in bet Fransch gespeeld, en „Een executie in Mexico". Een woord van bijzonderen lof voor de solodansers Pirnikoff en Pirnikowna; dat was buitengewoon goed." Uit een boom gevallen. Het zoontje van den heer J. N. alhier, dat bij zijn grootvader te Grootebroek lo geerde, is uit een boom gevallen met het gevolg, dat hij onmiddellijk dood: was. ten om hem, door een luikje van zijn ge vangenis op te lichiten, te zien te krijgen; het staat ook vast, dat een zekere La Grand, een tooneelspeler, die een stuk schreef, waarin Cartouche de eereplaats innam, tot hem werd toegelaten om van hem enkele handgrepen te toeren. Tege lijkertijd! vertoonde men Cartouche op het Parijsdie tooneel bij twee troepen; die eene, een Italiaansche, nam hem meer ais harlekijn en van den kluchtigen kant; die andere, die het stuk van Le Grand op voerde, nam hem meer ironisch spot tend. Dit laatste stuk was voor de PariJ» sche politie minder aangenaam. Het too neel b.v., waarin men de handlangers van Cartouche, die de verschillende wijken van Parijs op een avond hebben „be werkt", zag samenkomen en hoorde spot ten over onhandigheid der politie, gaf vermoedelijk mede aanleiding tot hel ver bod van opvoering. Weinig heeft het intusschen gescheeld of Cartouche zou nog ontsnapt zijn. Men bracht hem, tengevolge van de veelvul dige bezoeken dié hij kreeg, naar een an dere gevangenis over, die hij deelde met een vroegeren metselaar. Deze kwam al spoedig tot de ontdekking, dat het niet on mogelijk zou zijn om uit te breken en wist de ontsnapping voor te bereiden. Cartou che en hij kwamen In een nevengetogen winkel; had In het voorvertrek een klein hondje, dat daar was opgesloten, hen bei den niet verraden, wellicht waren zij ont snapt Nu schoten de bewoners van het huis toe; verschrikt als zij; waren, luister- ficieel zou hebben geconstateerd? Car touche, dat hij en zijn vriend ongelukkige belastingschuldigen waren, maar wierpen de ramen open en riepen om hulp. Het was vier uur in den ochtend, het uur, waarop de nachtwachts hun taak volein- digd rekenden; de hulp was dus spoedig aanwezig. Alweer, had men Cartouche De delegatie naar die VoIkenbondS- vergadérlng. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot verte genwoordigers van Nederland ter vijfde zit ting van de vergadering van den Volken bond, welke is bijeengeroepen togen 1 Sep tember te Genève: Jbr. mr. H. A. van Karnebeek, minister van buitenlandsche zaken; jbr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs, oud minister van buitenlandsche zaken; prof. -jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den; en als plaatsvervangende vertegenwoordi gers: mr. F. A. C. Graaf van Lynden van San- denburg, oud-commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, oud-lid van de Tweede Kamer; mr. J. Limburg, lid' van Ged. Staten van Zuid-Holland, oud-lid van de Tweede Kamer; prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, referen daris, chef der afd. Volkenbondszaken-van het departement van buitenlandsche zaken, buitengewoon hoogleeraar aan de Handels» hoogeschool te Rotterdam. De salarisherziening van het rijkspersoneel Het Comité van neutraal overheidsper soneel (GjN.O.P.) en het Comité ter be hartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel (A.O.O.P.) heeft een manifest aan de Nederlandsche bur gerij gericht, waarin zij schrijven: Terwijl sinds September 1922 het duur- tepeil zich met groote hardnekkigheid handhaaft, heeft het overheidspersoneel aderlating op aderlating moeten onder gaan. Zij werden de slachtoffers eener stelselmatige sluitpostpolitiek. Zóóver heeft men durven gaan, dat minister Co- lijn in de Kamer en in zijn bekende Bilt- hovensche rede moest erkennen, dat de salarissen reeds beneden het behoeftepeil waren neergedrukt en eerder voor ver- hooging dan voor verlaging In aanmer king moesten komen. Zijn dé ambtenaren dan paria's onzer samenleving, dat een dergelijke politiek mag en kan worden gevoerd? WO men dan met alle geweld den goeden naam, welken het Overheidspersoneel geniet, doen plaatsmaken voor de slechte repu tatie van sommige buitenlandsche amb tenarencorpsen? De boog kan ook te strak gespannen worden. De regeering schijnt door te wüton1 zetten. Zij heeft den minister van marine belast met nieuwe salarisverlagingen voor te bereiden, ten gevolge waarvan na alle mogelijke an dere verslechteringen als ©en aanmerke lijke werktijd-verlenging, etc. voor ge huwden en kostwinners het loonpeil 23V9 pet. lager zal moeten worden, dan in Maart 1919, bij vergelijkbare duurte werd vastgesteld, terwijl voor de ongehuwdeD geen enke limiet in acht genomen schijnt te zullen worden. Zoodanige kortzichtige politiek van de Nederlandsche regeering moet van onbe» rekenbaren invloed op de dienstprestatie der ambtenaren zijn, en het is daarom, dat ondergeteekenden optredende na» mens de twee grootste algemeene oomitó's t.w. het comité van Neutraal Overheids personeel eni het comité ter behartiging van de algemeene belangen van Over heidspersoneel een beroep doen op de Nederlandsdie burgerij, om nut de amb tenaren samen te werken, ter voorkoming van bet onheil, dat den ambtenaarsstand en dus ook den dienst staat te worden toegebracht De mallbooten van de Nederland. Naar Aneta verneemt, zullen voortaan ook dé mailbooten van de Stoomvaart maatschappij: „Nederland" rechtstreeks Oheribon aandoen. De nieuwe Indische leening. De nieuwe emissie ten behoeve van Neder- landsch-Indië, waaromtrent de laatste dagen ter beurze reeds allerlei geruchten liepen, is thans aangekondigd. Voorwaarden en bedrag komen vrijwel overeen met hetgeen dienaan gaande verluidde. Het betreft een uitgifte, groot 75 millioen nominaal, die bekend zal staan als Nederlandsch-Indiscbe leening 1928 D. De rente bedraagt 6 pet. De koers van uit gifte voor Nederland is 971/* pet. en voor Ne- derlandsch-Indië 100 pot. De leening zal aflosbaar zijn pari bij uit loting in ten hoogste 40 jaar, te'beginnen 15 September 1925, terwijl versterkte aflossing of conversie vóór 15 September 1929 niet kan plaats hebbed. Uit het mijnbedrijf. De Algem. NederL Mijnwerkeisband heeft een brief tot de oontactoommissie voor de mijnindustrie gericht, waarin ge protesteerd wordt tegen de voorgestelde loonregeling in het mijnbedrijf en da voorstellen van de directie onaannemelijk worden genoemd. De bood dringt er op aan, dat de loonregeling gehandhaafd blijft en verzekert de voorstellen niet te zullen aanvaarden. Verzocht wordt om tijdige toezending van de bedrijfsresul taten. Gemeente-rekening Alkmaar. De gemeente-rekening over 1923 sluit met een batig slot op den gewonen dienst van 273.185, een nadeelig slot op den buitengwonen dienst van 132.369. zoo dat de rekening een voordeelig salao op levert van 140.815. i De Rijwielbelasting. Naar „De Standaard" verneemt, over treft het aantal rijwielen het oorspronke lijk geschatte aantal van één millioen aan merkelijk en heeft de Rijksmunt opdracht gekregen voor den a anima ak van een tweede millioen rijwielplaatjes. Verlaging van salarissen. B. en W. van Purmerendi, hebben bij den raad een voorstel Ingediend, om ds salarissen van het gemeentepersoneel te verlagen tot het peil van vóór 1921. Onvoorzichtigheid mei revolvers. Zaterdagmorgen had ten huize van dén heer Hof te Terwispel een betreurens waardig ongeluk plaats. Hier vertoefden twee" anti-militaristische sprekers, die te Wjjmjetèrp het woord zouden voeren. Eén van hen bezat een browning en ver klaarde de werking aan den ander. Toen deze laatste, de heer Biaauw, onderwijzer te Schoten, het geladen wapen over zou nemen, ging het schot at De kogel trof hem in het onderlijf. Eenige uren later is hij overleden. CTeL) niet herkend, wellicht, had men hen los gelaten; zij; behoorden niet tot de gevan genen van de organisatie dezer nacht wakers! Maar Cartouche herkennend be groet) mep, dat er een prijs te verdienen viel, die intusschen niet werd uitgekeerd, omdat men daardoor de ontvluchting of- fiooieel zou hebben geconstateerd! Car touche werd nu beter dan een vorig maal opgesloten en aan ontsnapping viel niet meer te denken. Hoewel hij, ondanks alle pijnigingen, hein aangedaan, bleef ont kennen; hoewel hij: van alle tegenover hem gesteld© bendegenooten, rustig ver klaarde, dat hti ze nimmer tevoren had gezien; hoewel hij! aan zlin naam van Bourgignon bleef vasthouden, was de overtuiging bij het Parlement te sterk ge vestigd, dat hjj debet was aan tenminste zeven moorden en een dubbel aantal be langrijke diefstallen, dan dat hij op vrij lating mocht hopen. Zijn straf werd erop bepaald, dat hij levend geradbraakt zou worden, en dat daarna zijn overschot zou yordem verbrand. Dat vonnis is op 28 November 1721 aan hem voltrokken. Het zou reeds een paar dagetn vroeger geschied zijn, ware het niet, dat hij op het laatste oogenblik tot een bekentenis 1a gekomen. Waaraan dit is te wijten? Men weet het niet. Wellicht was het de invloed van den hem ter zijde gestelden biechtvader, dien hij het dient te zijner eere gezegd van den aanvang af met groeten eerbied bejegende. Wel licht ook is het hieraan te danken, dat hij tot op het laatste oogenblik gehoopt heeft, dat zijn handlangers, over geheel Parijs verspreid, hem niet zouden laten dooden. Op de plaats van executie gekomen, zag hij Slechts een enkel rad opgericht; hij zou dus zonder degenen, die tegelijk met hem terechtgestaan hadden, worden ge vonnist Hoe het zij, op het oogenblik, dat de beul zijn vreeaelijk werk wilde begin nen, vroeg hij zijn biechtvader nogmaals te spreken en deelde dezen mede, dat hij de rechters alles wilde zeggen. Hij werd toen weder van het schavot afgeleid; hij vertelde al de misdrijven, door hem be gaan; wees zijn mannelijke en vrouwe lijke medeplichtigen aan, tengevolge waarvan heel wat executies volgden. Ook van een enkele zijner broeders, hoeiwel hij altijd zorgvuldig ervoor heeft gewaakt dat zijn familieleden van zijn misdaden onkundig bleven. Cartouche is inderdaad geradbraakt, maar men heeft, krachtens het geheim bevel, aan zijn déodvonnis toegevoegd, hem geworgd, zonder dat hel volk dit bemerkte, doch voordat men hem den genadeslag had behoeven te geven. Nog maanden aohtereen moest de <ralg of het rad worden opgericht om verschil lende zijner bendegenooten, mannelijke zoowel als vrouwelijke, de straf te doen ondergaan, die zij zoo ruimschoots had den verdiend. Waarlijk, de Justitie mocht Cartouche aanvankelijk wat al te vrij spel hebben gelaten; zij' paste de maatschap pelijke gerechtigheid daarna niet minder hard toe. Cartouche neemt lm de geschiedenis van de misdadigers een eigenaardige plaats in. Als gezegd, wanneer men nauwkeurig zijn levensloop, zijn exploiten nagaat, ziet men daarin niets, dat hem recht geeft op die bijzondere belangstelling. Maar de volksverbeelding heeft van hem dat bij zondere gemaakt en verschillende blijk baar onjuist ingelichte geschiedschrijvers, tot zelfs de meest deskundige, zijn de volksverbeelding op dit spoor gevolgd. Terwijl toch waarlijk Cartouche noch om zijn persoon, noch om de redénen, die hem tot zijn slechte daden dreven, zoodanige belangstelling verdiende! EINDE. Marschwedstrijd. Afd. Harmonie. Concertwedstrijd. Eere-afdeeling. Eerewedstrijd.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5