Is U ook al verkouden NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA LANGS DONKERE PADEN Eerste Blad. BUITENLAND feuilleton. Denk er om 'n dikke keel is 't begin, maar 'n bronchitis kan 't eind zijn van Uwgewone ver koudheid. Genees U daarom in 't begin, koop vandaag nog Nr. 891B. ZATERDAG 80 AUGUSTUS 1924. 62ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redécteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Lleht op voor auto'a en fietsen: VOLKENBOND. Naar de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph verneemt houdt Lord Pafmoor vast aan zijn denkbeeld, ami te Genève een plan tot uitbreiding en do- mocratiseering van den Volkenbond In te dienen. Volgens dit plan zal'het aan tal leden van den raad van den Volken bond van 10 op 16 worden gebracht en ook zetels voor Duitschiandi en Rusland worden gereserveerd. ENGELAND. De onderteekening der overeenkomst van Londen. Heden zal' de formeele onderteekening van de overeenkomst van Londen door de ambassadeurs en gezanten der ver schillende landen, die aan de conferentie hebben deelgenomen, plaats hebben hl de beroemde parterre-zaal van den pre mier in het Foreign. Offica Alle ambas sadeurs en gezanten hebben thans van hun regeeringen volmacht gekregen om het protocol te onderteekenen. Sir Eyre Crowe, de permanente onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken, zal de pljedhtifeheidl presidearen en namens Groot-Brittannië onderteekenen. Ook de overzeesche Engelsche Dominions zullen vertegenwoordigd zijn, Een rede van MacDonald. Ramsay MacDonald heeft in een in Schot land gehouden rede stilgestaan bij het vraag stuk van wapenings-beperking. Sprekende over de vlootschouw bij Spithead, zeide bij, dat het volkomen waar is, dat toen die linie van oorlogsschepen voorbij gevaren was, zij die reeds vroeger een dergelijk schouwspel hadden bijgewoond, vonden, dat die linie kort was. Niettemin was die verkorting een groote daad. Engeland heeft de overeenkomst van Washington geteekend en het zal en moet steeds die overeenkomst nakomen en zijn handteekening gestand doen. Binnen enkele dagen ga ik naar Genève. Wat daar zal ge beuren, weet ik niet. Maar dit kan gezegd worden, dat indien wij doorgaan met dit ont wapeningsproces, wij het niet alleen kunnen doen. Het moet wederkeerig worden gedaan en met- wederzijdsche toestemming Andere naties moeten ons terzijde staan. Onlangs zijn wij er te Londen in geslaagd1 een klein begin voor betere toestanden te maken. Zoo lang ik het ambt behoud; dat ik thans bekleed, zal mijn geheeld energie gericht zijn om dat begin succes te doen hebben bij verdere po gingen en verdere stappen. DUTTSCHLAND. De RijikHinkonistenbelasttng. Volgens een bericht uit Berlijn be droeg de opbrengst der Rijksinkomsten- belasting gedurende de eerste vier maan den van het fiscale jaar ongeveer 658.000.000 goudmark of 60% meer dan geraamd werd De nood In Duitschland. Eén der medewerkers van de „N. R. Ot." in Duitschland schrijft: Als men in Nederland over den treurlgen toestand1 spreekt, waarin een zeer groot ge deelte van de Duitsche bevolking tegenwoor dig verkeert, dan gebeurt het dikwijls, dat men met een soort meewarig lachje aange keken wordt; men meent het beter te weten. In Duitschland kan van- een nood der bevol king geen sprake meer zijn. Verder meenen de voorstanders van een? dergelijke theorie te moeten wijzen op de vele Duitschers, die dezen zomer de Nederiandsche badhotels aan de Noordzee bevolken. Nu moet men zich bij de beoordeeling van den werkelijken toestand niet laten verblin den door het optreden van een betrekkelijk kleine categorie Duitschers zoowel in het bui tenland als in Duitschland zelf. Het aantal Duitschers, dat in staat is. om naar het bui tenland te reizen, is betrekkelijk gering. Wat beteekenen 800 Duitschers in het Huis ter Duin of 2000 Duitschers aan de Noordzee of 10.000 in Zwitserland tegenover een bevol king van 70 millioen. Men mag niet vergeten, dat 1 pet. der bevolking reeds 700.000 men- schen beteekent! Voor.de Duitsche bevolking is de toestand zeer bedenkelijk en wordt de naderende win ter weer met groote vrees tegemoet gezien. De werkman verdient zeer lage loonen. Wat een loon van 25 mark per week beteekent, dus 15 gulden, is duidelijk. De 'traktementen van het kantoorpersoneel, zoowel als die van de staatsambtenaren, zijn eveneens zeer laag. Zoo laag, dat ziekte in de familie of de noodzakelijkheid van aankoopen van kleeren, enz., identiek zijn met schuld maken. Het groote leger van da renteniers is door de inflatie aan den bedelstaf gebracht en door de valorisatiebepalingen der zoogenaamde „Dri-t- te Steuernotverordnung", die o. a. bepalen, dat staatspapieren vooiloopig voor eene valo risatie niet in aanmerking komen, pas goed tot armoede veroordeeld. De werkloosheid neemt steeds meer toe en er valt ook met groote waarschijnlijkheid op te rekenen, dat deze, bij de over-industrialiseering Duitsch- lands, eerder toe- dan af zal nemen. Wel is de werkloozenondersteuning juist in den laatsten tijd een klein beetje verhoogd, maar wat kunnen b.v. man, vrouw en twee kinderen met een wekelijksohe ondersteu ning van heele 12 mark, dus 7.20, beginnen. Werkloosheid beteekent hier bittere armoede. Vooral ook nu hier in den laatsten tijd de woninghuur zoo zeer gestegen is. Dat is een punt, dat in vele families de grootste zorg baart. De winkeliers en de zakenmenschen zjjn er ook al slecht genoeg aan toe. De prij door g. h. priem: Wanneer ze naast elkaar lagen op 't mos, tastte hij voorzichtg rond, tot zjjn hand haar haren voelde, haar vochtige haren, die als goud-aderen kronkelden over den 'groenen bodem. Hij omklemde ze zacht, streelde ze, en als ze zei: „Nu ga ik slapen, wel te rus ten," en het gezichtje van heooi af keerde, druikte hij1 er stil zijn lippen op, bedekte er mee zijne liohtlooze oogent Eéns had zij iets bemerkt. Wat doe je toch? had ze gevraagd en hiji had verlegen een leugentje gesta meld, dat ze, kind als ze was, oogenhlik- kelijk geloofde. (Nooit had hij 't gewaagd een kus op haar lippen te drukken of zelfs maar op haar hand. stf baar tenger lichaampje te- dnnVhli11^^frukte ln een uiting van band nam om hem een i9 Wezen bij 't stappen over tak boom of laaggroeienden tek, had hij' iet als vuur zijn lichaam voe len doorgloeien, iets als een gloeiende stroom van hegeeren, die opsteeg naar zijn hersenen^ zonder tot bewustzijn te ontwaken. Hij was in die eerste periode van liefde, die niets reëels heeft, die leeft van droo- rnen, die voldoening vindt in een woord en een (blik. Ziji van haar kant kende die teerheid van emotie niet. Zij kon het eene oogenblik hem over stelpen met uitingen h-arer kinderlijke ge negenheid, om even later over een baga tel verstoord te zijn en weg te loopen, onder een vloed van kleine verwijten. Volkomen ernstig als hij! alles opnam, wat op haar betrekking had, voelde hij zich dan nameloos ellendig, vervloekte zijn eigen domheid1, zijn laagheid zelfs, die toch nooit anders was dan een on schuldige plagerij. Van haar macht over hem was Geertje zich volkomen (bewust. Zij' 'begon er ver maak ln te scheppen nu en dan met hem te spelen, kleine wreedheden te bedenken, die hem een oogenblik terneersloegen, doch zijn attenties even later deden ver dubbelen. Soms ging ze over hem zitten en bestudeerde, terwijl ze lachend iets zei, dat hem zeer onaangenaam moest treffen, zijn gezicht. Ze zag zijn lippen zenuwach tig trekken, zijn gelaat zich gladstrijken en strak, en soms in zijn dood© oogen een traan opwellen, die traag langs zijn wan gen rolde, om neer te vallen op het mos als een regendrop. Dan kreeg zo medelijden met hem, kwam dichter bij hem zitten, gaf hem een duwtje of klapje, om het heele geval voor een aardigheid te doen doorgaan. En zen dalen steeds, er worden aan goederen-* voorraden groote verliezen geleden, verkocht wordt er zoo goed' als niets, de loopende on kosten blijven bestaan ,ou de belastingen zijn zeer zwaar. In zeer vele gevallen ivordt er, zooals men dat hier zoo mooi noemt, .„Von der Substanz gelebt", wordt dus het kapitaal in aanspraak genomen. Dit kan natuurlijk slechts eenen korten tijd volgehouden wor den en dan staat ook de ondernemer voor het einde. Overal ontmoet men ambtenaren, die ontslagen zijn en met den besten wil van de wereld geen werk kunnen vinden. Vrouw en kinderen moeten verzorgd worden.me nigeen wordt tot vertwijfeling gebracht. En als men achter de coulissen kijkt, dan is het nog veel erger dan men: volgens de theorie zou denken. Dan ziet men, dat veel, wat nu nog naar buiten gezond schijnt, al ziek is. Het dalen van het levenspeil is overal te be speuren» De politieke toestand ln Duitschland. Donderdag werd uit Berlijn aan dé N» R. Ot. gemeld: De kansen voor de tegen standers der ontbinding stijgen. Heden ochtend geloofde iedeïeen, dat alles ver loren was en vanavond is de karys, dat de Dawes-wetten zullen worden aangenomen weer veel igrooter. Er is van middag achter de coulissen onderhandeld tussdben de Duitsoh-natio- nalen en Stresemann. Rijkskanselier Marx schijnt aan het spel niet hebben willen meedoen, terwijl het natuurlijk ook mogelijk is, dat hij niet eens is geraadpleegd. De onverbiddelijkste tegenstanders van de Dawes-wetten in het Duitsch-nationale kamp zullen waarschijnlijk op het laatste oogenblik de zaal verlaten om niet tegen te moeten stemmen. De overigen zullen wel voor stemmen en zoo zal de no^dige meerderheid worden bereikt. Dat dé Duitsch-nationalen echter hun belooning zullen opeischen ligt voor de hand. En deze belooning kan alleen be staan in het opnemen1 van een aantal hun ner leden in het rijkskahinei Dit zou na tuurlijk (beteekenen, dat do sociaal-demo cratie oppositie-partij zou worden, maar aangezien de sociaal-democraten in geen geval tegen de Dawes-wetten kunnen «temmen, zullen zij f - w nder dit na tuurlijk te willen, de Duitsoh-nationalen helpen om aan het bewind te komen. Er werd heden al beweerd; dat de Duitsoh- nationalen niet minder dan vier porte feuilles opeischen. FRANKRIJK Een merkwaardige onderscheiding. Aan generaal de Lanrezac is het groot kruis van- het Legioen van Eer verleend. (Generaal de Lanrezac is bij het begin van den oorlog, evenals later generaal Sarrail, die onlangs bij de reserve werd geplaatst, terzijde geschoven, zooge naamd omdat hij bij Charleroi voor de Duitschers moest wijken, doch in werke lijkheid; naar men vermoedde, omdat' hij er te moderne opvattingen op nahield, die den staf niet aanstonden. RUSLAND. Naar de Dnl verneemt, hebben de sowj et-autoriteiten afgezien van dé on langs aangekondigd© „zuivering'® van het dooeerend personeel der instellingen van hooger en middelbaar onderwijs. Echter zullen blzondere maatregelen getroffen worden om die elementen te verwijderen, van wier loyale houiding tegenover het van haar kant was het ook niet anders, bleef het een van die experimenten, welke een kind toepast op zijn speelgoed. Het ©enige gevolg van dit alles was, dat de hllnd© haar bijna geen oogenblik alleen liet, haar met allerlei attenties en vriendelijkheden als 't ware vervolgde. En dit alles zonder bewuste bedoeling» Wanneer men hem had gevraagd, wat hij nu eigenlijk beoogde, had hij het ant woord schuldig moeten blijven. Een voorstelling van de toekomst maakte hij' zich niet.Hij leefde als ln een droom, waarop geen ontwaken zou volgen. Eens werd hij in dit opzicht omaange- naani wakker geschud. Geertjes moeder, bij welke gelegenheid wist hij niet meer, had eens lachend ge zegd: „O, dat komt later terecht, als mijn dochter getrouwd is. Wekenlang had dit gezegde hem ver volgd als een dreigende verschrikking, als een vaige voorzegging van ellende. Maar hij was geëindigd met om zijn eigen vrees te lachen. Geertje getrouwd? En met wien? Ze was pas vijftien jaarl Toen was op een middag de ondermees ter gekomen. Hij' had met Geertje en de molenaarster in de (benedenkamer zitten praten, heel zacht en heel geheimzinnig. De molenaarster had zich van den blinde ontslagen, door hem een werkje buiten op te dragen, dat evengoed ongedaan had kunnen blijven. Den volgenden dag was de verandering reeds-begonnen. Toen hij Geertje ln de hulskamer zocht, waar zij anders geregeld! bezig was met stof afnemen, het wrijven der meubelen INGEZONDEN MEDEDEELING. sowjetrgezag men niet zeker ia Een nieuwe „zuivering'®, dié deze» da gen is aangekondigd'is die van het corps justitioneel© ambtenaren. Het schijnt dat bij deze zuivering (zoo niet uitsluitend dan toch óók) de bedoeling voorzit, het peil van algemeen© ontwikkeling van het corps te verhoogeni Er is althans een voorbereidend onderzoek ingesteld naar dit ontwikkelingspeil, waarbij o. m. zou zijn gebleken, dat van de rectoters-van- instructie slechts 12 pet hooger, 87 pet middelbaar en 61 pet alleen lager onder wijs hebben genoten. BlnmenJandsche onrust Via Berlijn komen uit Rusland tijdingen, die op ernstige beroering in de sowjet^repu- bliek wijzen. Te St. Petersburg staken de transportarbeiders en dientengevolge is de toestand er blijkbaar zoo dreigend, dat de kleine staat van beleg is afgekondigd. Ook de aankondiging van een, proefmobüisetie van het roode leger, welke reeds heden be gint, is een teeken, dat er in den communis tisch en heilstaat wat broeit De maatregel wordt officieel verklaard uit het geschil- met Roemenië over Bessarabië, doch het komt ons niet waarschijnlijk voor, dat dit tegen den- winter aanleiding zou kunnen geven tot militaire stappen op groote schaal. Een aan val van Roemenië heeft Rusland niet te duch ten; wil het dus het geschil uitvechten, dan kan het daarvoor wel een gunstiger tijdstip kiezen dan het najaar. Binnenlandsche span ning, waarvan dan de staking te St. Peters^ burg een der symptomen zou zijn, lijkt een aannemelijker verklaring. De oorzaak van die spanning is te zoeken in den mislukten oogst, waarvan de commissaris voor de volks voeding dezer dagen in een bijeenkoomst van het centrale comité der communistische partij gewaagde. Hij zeide o. m., dat Rusland geen graan meer kon uitvoeren, omdat er nauwe lijks genoeg zal zijn voor het Russische volk zelf. Is de staking te St. Petersburg wellicht een protest van de transportarbeiders tegen graanuitvoer? ITALIË. De Giornale dltaiia meent te weten, dat Italië weldra tot annexatie van die Do- decanesos over zal gaan. VEREENIGDE STATEN. De Ver. Staten en dé dreigende burger oorlog ln China. De regeering der Ver. Staten heeft in verband met de verontrustende beriéhten uit China, volgens welke er een nieuwe rargeroorlog dreigt, besloten de heschik- i >are oorlogsschepen in de CMneesche wa teren te ooneentreenen. De moordzaak Franks. Daar de beide misdadigers reeds dadelijk dj den aanvang „schuldig" hebben gepleit, is in het strafproces te Ohioago de jury uit geschakeld. De uitspraak geschiedt dus direct na requisitoir, pleidooien en eventueel© re en du-pliek door den rechter zelf. Deze, hoofdrechter John R. Oaverley, geldt voor een, streng onverbiddelijk man. 'Na het pleidooi van advocaat Darrow, die het element „overmatige rijkdom als verzach tende omstandigheid in het geding bracht, is nu ook de ambtenaar van het O. M. met zijn eisch gekomen. De ambtenaar was ver schrikkelijk in zijn betoog. Hij was beurte lings sarcastisch en toornig, maar steeds on- meedoogend Leopold, die op hinderlijke wijze al maar door aan het poseeren was geweest als „Ue- bermensch" en godloochenaar, werd in het bijzonder aangepakt. „Je ontkent, dat er een Voorzienigheid bestaat; maar denk je dan soms, dat het achterlaten van je lorgnet bij het lijk, «en toeval en niet het ingrijpen van de Voorzienigheid is geweest? Neen, dat was de Voorzienigheid, die gewild heeft, dat de wetten van Ulinois en de -toorn Gods zouden worden ten uitvoer gelegd aan jullie ellendige karkassen." De ambtenaar bespotte het denkbeeld1, dat er genade moest worden betoond aan de da ders. Geen wetsovertreders hebben daar recht op. En, voort-fulmineerende, betoogde de ambtenaar van het O.M., dat Leopold en Loeb net zoo weinig recht hadden om ge spaard te worden als een adder of een dolle hond» Nadat Crowe, de ambtenaar van het O. M., had uitgesproken, viel er een- teekenend inci dent voor. De rechter liet het resultaat van de gerechtelijke lijkschouwing voorlezen. Voor hij daartoe overging, verzocht hij den aanwezigen vrouwen zich uit de zaal te ver wijderen. Slechts enkelen voldeden aan dat verzoek. Maar toen werd hij woedend én of het aanvegen van den vloer, vond hl; daar, als vroeger, weer haar moeder. Heel even kwam zij' om te eten, en (ging toen dadelijk weer naar boven, gewichtig doend en met Iets in haar stem, dat naar steedsohe voornaamheid zweemde. Tevergeefs beiproefde Teunig met een grap zich op de hoogte te stellen. Ze ant woordde met een wreed© plagerij, die hem den lubt ontnam een nieuwe poging; te wagen. Den nacht, de op dezen dag volgde, had hij geen oogenblik geslapen. Hij ha< alles overdacht, alles overwogen, en toen hij op-stond, l-ang vóór Hein -hem kwam wékken, had hij' de overtuiging, die wel dra bleek droeve wrkelijkheid te wezen-, dat Geertje plan had voor schooljuffrouw te gaan stuaeeren' en dat, wat erger was, de schoolmeester voortaan al haar tijd in beslag zou nemen en wel zorg zou dragen dat zij voorgoed van hèm vervreemdde. il Toen kwam plotseling het groote geluk, waarvan hij' wel gedroomd had, maar da' hij npoit had durven hopen. De onderwijzer Dalenberg, organist ln het kerkje, dat op een uur afstands van den molen gelegen was, vertrok naar de stad. Er kwam dus een vacature, hij- solli citeerde en werd benoemd. Behalve om het salaris van honderd gulden, aan deze betrekking verbonden, was zij1 hem aangenaam, omdat ze hem ln eigen oog en» in dat van anderen, een ze kere positie gaf, van een zekere (maat schappelijke beteekenis deed zijn, welke die van den ondermeester vrijwel nabij Ingezonden: Mededeeling. DE EINDELOOZE TAAK VAN VROUWEN. Gemiddeld werkt een huisvrouw lan ger dan ieder ander. De rust, die zij kan nemen, is slechts een onderbreking van haar nooit eindigende taak. Dit is te be treuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan ver- toonen zich urinestoornlssen, zenuw achtigheid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in den rug of ln de lendenen en, zijden, loomheid; moedeloos heid; 'bloedarmoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ont spanning buitenshuis. Voorkom zoodoen de de ontwikkeling van rheumatiek, wa terzucht, steenvorming, graveel, nier- en blaasontsteking. Laat Fosteris Rugpijn Nieren Pillen u nu helpeni Wacht niet, tot de vermoeide nieren uitgeput zijn. Neen een verstandige leefwijze aan en vertrouw het herstellen de werk aan Fosteris Pillen toe. Verkrijgbaar ln apotheken en drogist zaken k f 1.76 per flaoon (geel etiket met zwarten opdruk) kwam, ja, ln sommige opzichten overtrof Bovendien was het vrij zeker, dat Geer tje hem 's Zondags zou moeten vergezel len, en hij zag reeds het oogenhlik geko men; dat ziji hetooord door zijn spel, dien ander zou vergeten en voor hem weer zou worden, die zij vroeger geweest was. En het gebeurde, zooals hij voorzien had, in zooverre tenminste, als Geertje hem bij het kerkgaan ten geleide moest strekken. In den aanvang was h-et meisje weinig spraakzaam, maar hij 't huiswaarts kee- ren, onder den Indruk van zijn spel, werd zij toeschietelijker, begon zij zelfs kleine confidenties te doen als in de dagen, toen zij nog samen wandelden in de bosschen of doolden- over de hel. Over haar leven en wat haar plannen waren, liet zij zich echter niet uit en ook hij vermeed zorgvuldig dit pijnlijke on derwerp aan te roeren. In huis 'behandelde men hem met imeer respect omdat de dominé gezegd had, dat hij veel beter speelde dan zijn voorganger. Als een loopend vuurtje was dit bet dorp doorgegaan en Hein was de eerste geweest, die er Tennis zelf over gespro ken -had. Pedant worden, lag niet in den aard van den blinden Jongen, maar het streelde hean toch, het wekte vage illusies -bij hem op inet betrekking tot Geertje. Wanneer hij 's Zaterdagsavonds zijn kamertje op zocht en na het vertrek van den ónder- meester poogde in te sluimeren, wou de slaap meestal toch maar niet komen. (Wordt vervolgd.) HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER "8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeeipoet f2.60; id. p. maal en <werige landen f4.20. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. 10.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Loeee nummers der Courant 4 cl; fr. p. p, 6 ct, Postgirorekening No. 1^066. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galland)Ingez. medod. (kolombreedte ale redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te hnnr) v. 14 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad enl met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 ct. Maan Zon Hoogwater Ang. op: ond.: op: ond.: v.m.:njn.: Zo. 31 a. T.10 m. 8.29 6.11 7.5010.2010.87 Sept Ma. 1 8.24 8.54 6.13 7.46 10.3411.12 Di. 2 9.89 9.18 6.14 7.43 11.31 11.50 Wo. 3 10.56 9.45 6.16 7.4012.09 12.29 Do. 4 12.13 10.15 6.18 7.88 12.49 Vr. 5 1.29 10.50 6.19 7.86 1.12 1.35 Za. 6 2.42 11.38 6.20 7.34 2.— 2.27 Zaterdag 30 Aag8.21 uur. Zondag 81 8.20 Maandag 1 Sept8.10 6) Sinds ze niet meer het meisje was, dat 'hij op zijn knie durfde nemen, had hij een angstvallige vereerlng voor haar ge- J?! v' 800rt ontzag, voortspruitende uit het bewustzijn, dat zij zijn geluk in haar handen had, over zijn lot beschikte.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1