4/3 X k. Dankbetuiging is ingekomen voor de subsidie van de bloeméntentoonstel- ^'l5 Ingekomen is het verslag van do N. V. Spoor- (Tram-)weg Wi erin gen— Schagen, vermeldend een winst van ll.470.76Va, terwijl 4% dividend zal worden uitgekeerd- Gemeenteraad van Wieringen, v i_ ingekomen is bet verslag over 1923 van do Ned. Vereeniging tot aisch, van aloob. dranken en van don Jeugdbond voor geheelonthouding. m. Van Ged Staten is bericht ingeko men, dat de aanslag van O. Dijt, zal ver nietigd worden. Al deze mededeelingen w.orden voor kennisgeving aangenomen. Volgt het opmaken van twee aanbeve lingen voor de benoeming van zetters; af tredend zijn de heeren H. Jonker Sr. en D. Koorn. Voor de vacature Jonker wordt de aan beveling: No. 1. H. Jonker Sr., No. 2. J. de Graaf (bij 2de vrije stemming), Voor de vacature Koorn: No. 1. D. Koorn, No. 2. A. N. Rossen (na 2 vrije stemmingen). Hierna voorloopige vaststelling ge meenterekening over 1928, mot de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur en het Electriciteitsbedrijf. De heer D. Koorn rapporteert namens de Commissie die de bescheiden heeft nagezien, dat alles in de beste orde is bevonden. De Gemeenterekening sluit met eep batig saldo van 14.289.60, die van het Armbestuur sluit in ontvangsten en uitgaven met 16.466.40, waarbij een gemeentelijke subsidie van 13.461.59. Het electriciteitsbedrijf leverde een winst van 2.750-88V2. Hulde wordt gebracht aan de accurate boekhouding van den be jaarden gemeente-ontvangfer. In verband met de kosten van onder wijs aan de openbare scholen wordt de vergoeding aan de bijzondere scho en be paald op 10.97 per leerling. Ontheffing van aanslagen in het school geld wordt verleend aan M. Rezelman, J. Bakker, De Boer, E. Cornelissen en A. N. Clemens. Door de Schager Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging wordt verzocht, om adhaesie te betuigen aan een adres, door haar gericht aan den Dir. Generaal der Posterijen, om een te lefonisch streeknet te krijgen voor Scha- gen en omstreken. Van de Gemeente Hel der is een dergelijk verzoek ingekomen. B. en W. achten een streeknpt voor de gemeente van belang* maar of dat zijn moet met Helder of Schagen, kunnen zij moeilijk beoordeelen. Maar in welk streeknet we ook mogen opgenomen wor den, in ieder geval dient Breezand daar bij te wezen, anders zijn we er nog slech ter aan toe. De korte inhoud van de lange bespre king die zich naar aanleiding dezer beide verzoeken ontwikkelt is deze: Allen voe len het belang van een streeknet (uitge zonderd de heer Kossen). De landbouw is echter meer op Schagen, de handel (vooral Breezand) meer op Den Helder aangewezen, waarom de heer Keuris zou willen, dat Schagen en Helder één streek net vormden. Vrij algemeen blijkt de Raad van gevoelen, dat hoe méér aan sluitingen er zijn, hoe goed koop er er telefoneerd kan worden, terwijl als een groot voordeel wordt geacht, dat alle plaatsen die in het streeknet worden op genomen, ook eenzelfde tijd hebben van openstelling van den dienst. Ten slotte verklaart de Raad' zich met 9 tegen 1 stean (Kossen) vóór een streek net, terwijl aan B. en W. wordt opgedra gen pogingen te doen om Anna Paulow- na te doen; opnemen in een streeknet, dat zoowel Helder als-Schagen omvat. Besloten wordt wegens de hooge jaar premie, dat de gemeente de risico voor de autoniobielbrandspuit zelf zal dragen. In behandeling komt de ontwerp-rege- ling van Ged Staten, betreffende de sa- larieering der gemeente-ontvanger. Het salaris ia hier thans 2200. Ged. Staten stellen voor, als nieuwe regeling, een be- gin-salaris van ƒ1060 en een maximum van 1640. De verlaging voor den te genwoordige ontvanger zou plaats héb ben in 5 jaar. Van de gemeente Nederhorst den Berg is een schrijven ontvangen, waarin wordt aangedrongen om' met ingang van 1 Ja nuari 1926 direct de verlaging van 80% toe te passen, in verband met den lage- ren loonstandaard. Voorzitter zegt, dat vorig jaar de Raad het salaris wilde bepaald hebben gezien op 1200. B. en W. stellen ook thans dat salaris voor, doch willen de verlaging van ƒ2200 op ƒ1200 in 5 jaar toepassen, telkens met een jaarlijksche verlaging van 200. Met het adres van Nederhorst den Berg zijn B. en W. het heelemaal niet eens,, wijl de levensstandaard naar zij meenen, volstrekt niet. verminderd is. Het voorstel van B. en W. wordt door de heeren Looij en Keuris, krachtig be streden, door voorzitter warm verdedigd. Na langdurige discussie wordt het in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen waren de hee ren Looij, Keuris en Lubbert. Het begin salaris wordt daarna bepaald <>P 1000, met 4 tweejaarlijksche verhoo- gmgen van 50. Het adres van Nederhorst den Berg wordt voor kennisgeving aangenomen. <ten heer W. Tamis wordt we- vnn ,rrtrök ontslag gevraagd als lid vprn?i!v.0anunJs8ie tot wering van school- toe?inhT er\als der commissie van Het la£er onderwijs, meent ontslag wordt op de ter venoph?!0 W^Z6 verleend, en voorzit- iT£in heer en zijn gezin Voor hpi/i -W(M,n,Plaats veel goeds toe. dingsorBanlsfitf plaatseliJk® dnmkbeetrij- 2Tfit?"'? «J™® ™>r I926' °p- Door de w subsidie verleend, de Harmonie-vereeniging „Con- cordia" te Breezand, wordt voor 1925 een subsidie gevraagd. B. en W. stelten voor 50 subsidie te verleenen (vorig jaar 25), als blijk van waardeering voor de toewijding der leden en het verdienstelijk werk, d'at door deze vereeniging wordt geleverd. Ook andere heeren spreken met lof over „Concordia". Het voorstel van B. en W. heeft dan ook algemeene instemming. Aan de commissie voor Wijkverpleging wordt opnieuw een subsidie verleend van 600, terwijl voor de t.b.o.-bestrij- ding de subsidie eveneens weer op 800 wordt gebracht. Door de voetbalvereeniglng „Excelsior" wordt voor 1924,'p subsidie gevraagd van 46, zijnde de belasting voor openbare vermakelijkheden die zij heeft moeten betalen. Uit de bijgevoegde rekening blijkt, dat „Exoelsior" in finantieele moeilijkheden is gekomen. Na eenige discussie wordt de subsidie toegestaan met 6 tegen 4 stemmen; tegen de heeren van den Berg, Lubbert, Looij en Kóorn. Het financieel beheer der ^reeniging, zegt voorzitter, wordt echter niet goed gekeurd. Vastgesteld wordt een suppletoire be grooting tot een bedrag van 35. De gemeentebegrooting voor 1925 wordt aangeboden tot een bedrag van 140.962.77, onvoorzien 8.700.91 en een post hoofdelijken omslag van 42.000, evenals het vorig jaar. De vereeniging A.L.E.G.O. vraagteen subsidie van 265. De rekening gaf een tekort van 337J.0Vs. B. en W. stellen voor, om de gevraagde subsidie te verleenen, doch in overwe ging te geven, het lesgeld niet van 10 op 15 oent te brengen, zooals de vereeniging van plan was. Evenmin achten B. en W. het wenschelijk, dat de vergoeding aan de dames, door de vereeniging van 1 op 1.60 wordt gebracht; het moet maat schappelijk werk blijven. Met algemeene stemmen wordt 265 subsidie verleent. Besloten wordt daar dit dringend nood zakelijk is, tot het bouwen van een nieuwe doodgraverswoning over te gaan, waarmede kosten wonden beraamd op pkm. 6500. Bij de rondvraag vraagt de heer Lub bert, of niet in de politie-verordening kan opgenomen worden, dat iedere eepden- houder zijn eenden met een verschillen de letter merkt. Hij noemt drie eigenaars wier namen alle drie met een K. beginnen, hetgeen heel wat geharrewar geeft. Voorzitter acht dit een zaak, die niet het algemeen belang betreft, maar be looft er zijn aandacht aan te zuilen schen ken. De heer Koorn zou een waarschuwing^ bord; geplaatst willed hebben bij den hoek van „Veerburg" en dc hier Keuris wijst op den gevaarlijken hoek te van Ewijcksluis bij den Dekker. Voorzitter zal aan den A.N.W.B. ver zoeken daar borden te plaatsen; anders, zoo wordt besloten, zal de Gemeente het doen. De heer Komen wijdt woonden van waardeering aan de nagedachtenis van den heer Jellema, die leeraar was aan den Tuinbouw-cursus, en spreker hoopt, dat de Gemeente spoedig pogingen zal doen, om een nieuwen leeraar te krijgen. Voorzitter sluit zich gaarne aan bij de hulde, die de heer Komen aan de nage dachtenis van den heer Jellema brengt; hij was een ambitieus ambtenaar, die veel in 't belang onzer gemeente heeft gedaan. B. en W. zullen gaarne mede werken, om een nieuwen leeraar te krij gen. De heer van den Berg ontvangt op zijn vraag, hoe het staat met de aansluiting van dén Grasweg aap het electrisch net, ten antwoord, dat de menschen daar vóór den winter electrisch licht zullen hebben. Naar aanleiding van een vraag van den heer Kossen, of het bouwen van de dood graverswoning plaatselijk zal worden aanbesteed, wordt tot openbare aanbeste ding besloten. Voorzitter deelt ten slotte nog; mee, dat gedurende de kermis de opbrengst aan belasting van; openbare vermakelijkhe den bedroeg f 875.76, opbrengst staan gelden 330.20 en de ontvangst voor ex tra electrischen stroom 150, zoodat de kermis heeft opgebracht 1355.96. Hier na volgde, omstreeks 7 uur, sluiting. gehouden op 29 Augustus 1924. Voorzitter L. C. Kolff. Secretaris van Duin. Afwezig de heer M. Kooi. De Voorz. opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom en worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. 2. Mededeelingen ingekomen stukken. Van de heeren Van het Hof en Clay rijn berichten ingekomen, dat zij hunne benoeming lot hoofd der school te Hippo- lytushoef en Westerland aannemen, everi eens van mej. Windsmavan der Mey inzake benoeming onderwijzeres voor de nuttige handwerken aan de school te Westerland. En is door Ged. Staten goedgekeurd de verordening betreffende verdeeling ran den zeegraswinst. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Wordt ook goedgekeurd eene verorde ning inzake te verstrekken subsidie. Wordt besloten aan een schrijven van de Schager Middenstandsvereeniging be treffende bekomen van streeknet voor Schagen en omstreken, gezonden aan don Directeur-Generaal der Posterijen, adliea- sie te betuigen. Mochten deze plannen verwezenlijkt worden zullende telefonisch aangeslotenen tegen kleine abonnementsyerhooging, over den geheelen omtrek gratis kunnen spre ken, wat eveneens het aantal abonné's aanmerkelijk zal doen toenemen. 3. Voorloopige vaststelling van de rekening en balans derZeegrus-exploitatie over 1928—1924. 4. Alsvoren van de gemeenterekenine 1923. Beide rekeningen worden goedgekëprd. De heer Lub vraagt hoe het voordeelig saldo der gemeenterekening ad f 12634.805 wordt aangewend. De Voorz. deelt mede, dat vorige jaar een voordeelig saldo was van f 9.000. en wordt daarmede de nieuwe begróoting gedurende 8 achtereenvolgende jaren aan gevangen, telkens als eerste post, f8.000.— In verband met de eventueel aan te leggen waterleiding en de electriflcatie van de geheele gemeente, zullen nogal wat uitgaven gedaan moeten worden, en dachten B. en W. dit saldo als reserve aan te wonden. 5. Aanbieding begrooting der zeegras exploitatie 19241925. 6. Alsvoren der gemeentebegrooting 1925. De leden zullen hiervan een exemplaar ontvangen en kan dit dan in de volgende vergadering worden beharfdeld. 7. Voordracht tot het opnieuw vast stellen van verordeningen op de heffing en invordering van waagloon. De bestaande verordening is geldig tot 1 Januari 1925 en bedroegen de ontvang sten aan de waag het vorig jaar f75.95 en de uitgaven f 82.41, alzoo een klein nadeelig saldo. Waar nu door de stichting van het nieuwe waaggebouw meerdere uitgaven zijn gedaan, stelten B. en W. voor de waaggelden met 100 pet. te verhoogen en wordt dit 5 cent per 100 K.G. wol, 2 ct. per 5 K.G. voor varkens, enz. 8. Voordracht tot het verleenen van machtiging tot het opnieuw publiek ver huren der gemeente landerijen en van het gras en rietgewas. De verpachting geschiedde tot heden voor 9 jaar. Wordt besloten dit nu te doen voor 7 jaar. Met het oog op de weinige animo, die voor het grasgewas langs de wegen, enz. bestaat, wordt besloten ook dit te ver pachten, zonder medeschuldenaren, en mochten er onverhoopt geen pachters zijn, kan dit gratis worden afgestaan. Art. 3 der verhuringsvoorwaarden wordt scherper omschreVen en betreft het bon ken der slooten. 9. Voordracht tot verkoop van het oude brandspuithuisje te Hippelytushoef. Wordt met algemeene stemmen goed gevonden. 19. Voordracht tot het verleenen van steun aan de tuberculosebestrijding. Hiertoe wordt besloten. Bij uitzending voor opname van patiënten betaalt het Rijk aan de Gemeente de helft terug„tot tot een maximum van f 600.—. Hierna gaat de Raad in comité en worden na heropening in de rondvraag enkele huishoudelijke punten besproken, waarna de Voorzitter de vergadering sluit. SPORT. WIELRIJDEN. De ontmoeting KpengerMoeskops. Moeskops gedisquallflceerd. Op de baan te Newark had de met span ning tegemoet geziene ontmoeting plaats tusschen den wereld-kampioen Moeskops en den snelsten Amerikaanschen sprin ter Arthur Spencer. Moeskops won de eerste manche, ver loor de tweede en won de derde, doch kamprechter Kramer diskwalificeerde Moeskops wegens in de drie manches be gane onregelmatigheden. De Telegraaf teekent hierbij aan: Het telegram van onzen correspondent meldt niet, waaraan onze landgenoot zich heeft schuldig gemaakt. Bevreemdend is het wel, dat een rijder als Moeskops zich drie manches achtereen aan strafbare fouten schuldig maakt, doch in elk geval is er dit mede bereikt, dat het belang stellende publiek zich nu reeds verkneu kelt in een spannende revanche. Waar mede de baandïrectie en de rijders na tuurlijk zijde spinnen. (Tel.) Voetbal Aljremeene vergadering N.-H. V. B De algem. vergadering van den N.-H. V. B. werd' Zondag j.1. gehouden in Alkmaar. 24 vereenigingen hadden verzuimd een afgevaar digde te zenden, wat voor den Bond reeds aan stonds een financieel voordeeltje bracht van 24 X 5.— aan boeten. Toch getuigt de af wezigheid van vereenigingen niet van belang stelling en meeleven in den Bond, hetgeen te betreuren is. Het zij hier gezegd, dat de Hel- dersche vereenigingen hun vertegenwoordi ger» gezonden hadden. Onder de aanwezigen, was ook het eere-lid, de heer W. Rauch Oz. De voorzitter, de heer Katoen, opende om 11 uur de vergadering met een woord van welkom en bracht .hulde aan de N.V.B.-clubs Z.F.C., Alcmarie Victrix, West-Frisia e.a. voor hun prestaties als representanten van het voet bal in N.-Holland, kampioenen der onderschei dene afdeelingen en aan Helder als winnaar van den Rauch-beker. D,e bespreking van het jaarverslag otlokte heel Wat discussies. Een afgevaardigde van Z.F.C. bracht weliswaar den S.-P.. hulde voor diens uitgebreid verslag, maar vond dat het juist daarom aan innerlijke waarde heeft geleden. Hij hoopte dat er voortaan meer aandacht aan de redactie van het verslag besteed zal worden. Ook het finan cieel verslag kon bij verschilenlde afgevaar digden geen genade vinden. Het was te weinig overzichtelijk. Daarom zal alsnog een verbe terd verslag over de geldmiddelen verschijnen. De kosten voor de bestuursvergaderingen en het N.-H. V. B.-elftal vond men' algemeen te hoog. Het verslag werd niettemin goedgekeurd, zoomede de verslagen der Scheidsrechter-com- raissie en P. P. C. De afgevaardigde van Texel verzocht de P. P. C. meer aandacht aan Texel te wijden. De verslagen der Terrein-, Protest en Kascoromissie werden zonder bespreking goedgekeurd. Een voorstel van den afgevaar digde van Z.F.C. om de functies S.-P. en oómp.- lelder te splitsen, als zijnde te omvangrijk voor één persoon* werd na uitvoerige bespre king met 68 tegen 29 stemmen verworpen. Bestuursverkiezing. Wegens bedanken van don heer Katoen moet een nieuwe le Voor zitter gekozen worden. De heeren Lutterot (Alcmaria) en Hoorn (Z.F.C.) 'bedankten voor eeh condidatuur, waarom besloten werd1 een schriftelijke stemming te houden, In de vacar ture C. Qoes werd met bijna algemeene stem men (84) gekozen de heer D. Kort. De con tributie der leden werd opnieuw vastgesteld op 0.60 voor de gewone en 0.25 voor do adep.-leden. De tegemoetkoming van den 8.-P. werd weer vastgesteld op 700.plus 250.— voor eer) hulp. De rondvraag bracht niet veel belangrijks. Als do heeren Hoorn en Hu ijsman tot don scheidenden voorzitter eon woord van dank richten voor alles wat hij voor den Bond deed, wordt de vergadering om 4 uur gesloten. De competitie zal zoo mogelijk 21 Sopt. een aanvang nemen. Het elftal van Z.F.C. Z.F.C,, de eenige le klasser boven het IJ, zal de aanstaande competitie met het volgende elftal uitkomen; de Vries, d.; van Rooij, van 't Kaar, a.; de Boer, Haverlag (aanvoerder), Bakker, m.; Lust, Schoen, Hoogmoed* Onrust, Drijfhout, v. De voorhoede is belangrijk ge wijzigd: v. d. Wel en Colette zijn verdwenen, hun plaatsen zijn ingenomen door Hoogmoed (2e'elftal) en den oud-V.V.A.-speler Drijfhout. Schoen, die te voren voor Spartaan speelde, is weer tot zijn oude vereeniging teruggekeerd. De rechtshalf is ook een nieuwe speler. Vap 't Hof, de voormalige K.F.C.-doelman, vervult die plaats nu in het 2e elftal van Z.F.C. De Zaansche le klasser heeft weer de beschikking over Bollington, haar voormaligen trainer, welke de spelers nog eens goed onder handen zal nemen, zoodat zij voldoende geoefend de competities kunnen, beginnen. Sparta-nieuws. 'Het is Dinsdagavond S.V.S. 1 mogen gelukt ken het elftal van Hr. Ms. v. Speijk te kloppen met 31 Rust ging in met 2—0 voor S. Gaan de Spartanen op den ingeslagen weg voort en is de overgang naar de le klasse N.-H. V. B. een feit, dan vertrouwen we dat ze in die afdeeling geen slecht figuur zullen maken. Zaterdagmiddag ook alle adspiranten om 3 uur op het terrein te Huisduinen. Om 7 hur de dames. Zondagmorgen alle deelnemers voor den openluchtdag te Nieuwe Niedorp om 7 uur bij het station. Batavier-nieuws. Batavier IIPoet-elftal. Zondagmorgen 10 uur spelen de reserves een vriendschappe lijke wedstrijd tegen het Post-elftal. Voor zoo ver we weten, zitten hier goede spelers in en zullen de Batavieren deze partij volstrekt niet 'e licht moeten opvatten. We hopen dat de leden die een convocatie hebben ontvangen, allen present en op tijd aanwezig zijn. Er wordt op het Batavier-terrein gespeeld. M.L.D.Batavier. Vermoedelijk wordt deze match Maandagmiddig half drie op het Ankerpark-terrein gespeeld. Beide clubs heb ben elkaar dit seizoen nog niet ontmoet; zoo wel M.LD. als Batavier komen met hun sterk ste elftal uit, zoodat het een spannende wed strijd belooft te worden. Wij verwachten dat Batavier zich ditmaal eens van een beteren kant zal laten zien het spel spelen zooals het behoort. De competitie is niet ver meer af en beginnen de bondswedstrijden dan behoort men gereed te zijn. MJj.D.-nieuws. M.L.D. IHJtC.-oomb. 1—0. Woensdag avond speelde M.LD. een vriendschappe'ijko wedstrijd tegen een H.'R.C.-comb. Er werd mooi spel geleverd. Bven voor rust schiet onze linksbuiten het eerste en eenigste punt. Na de rust is H.R.C. sterk in de meerderheid, doch Sporteen staat er als een stevige hinderpaal. Als de heer Versnel affluit is er in dezen stand nog geen verandering gekomen. Hedenmiddag 2 u. 30 speelt M.LD. 2 een vriendschappelijke wedstrijd tegen S.V.S. 2 op liet terrein Ankerpark. Maandagmiddag 2 u. 30 komit ons eerste elftal met de volgende spelers uit tegen Ba tavier 1 op het terrein Ankerpark: Wissink, d.; Grosveld, Sporken, a.; Schouten, Jong en Zeegers, h.; v. d. Beek, Hoek, Cheret, Visser en Noors, v. Daar Bataver zoo sterk mogelijk uit- zal komen .belooft het een mooie wedstrijd te worden. Den volgenden wedstrijd komt onze oude midvoor Mol» weer in 't veld. V acan tl e-kennissen. 't Is vacantie, tijd van reizen, van pension en hótel-leven. Tijd van vluchtige kennisma kingen, die, voor die weken soms den schijn eannemen van innige vriendschap. Toevallig zit men naast elkaar aan een table d'hóte, toevallig leunt men naast elkaar over een terras-batlustrade, toevallig zit men in twee janeengrenzende badstoelen, een praatje ever het weer, over de zee, over de mooie om geving, en de kennis is gemaakt Den volgenden dag groet men elkaar als oude bekenden, den daaropvolgenden dag loopt men een eindje op, samen; en nog een paar dagen later legt men vertrouwelijk een hand op eikaars arm: „Zeg, Soms gaat het goed, blijft het goed gaan, de heele vacantie door. Maar 't gaat ook wel eens mis. Vooral wanneer een van de par tijen vindt, dat de vriendschap nu zóó ver gevorderd is, dat men elkaar wel eens een kleinen dienst kan vragen in den vorm van een klein geldleeninkje. Tegen zóó'n proef is niét veel vacantle-vrlendschap bestand. Een aardige manier om te weigeren zonder ruzie te maken, paste een dezer dagen een Fransch parlementslid toe, die zijn vacantie- aagen in Vichy doorbrengt. Hij was in 't Casino, speelde daar, en won aardig wat. Dat had een van zijn vacantie- „kennissen" gezien, en onmiddellijk zei hij: U is zeldzaam gelukkig, beste vriend. Och, doet u mij het genoegen en leen mij een vijfhonderd francs ik zal ze u morgen teruggeven. De gelukkige speler greep al naar zijn por tefeuille en zei daarbij: Natuurlijk, graag, beste vriend, wil ik u die vijfhonderd francs leenen, maar zoudt u me even willen herinneren, hoe ik heet. De ander bleef stom. Ja, dan, beste vriend, zei de gelukkige speler, en duwde zijn portefeu'lle weer terug 'n zijn b'nnenzak, „dan kan ik u geen vijf honderd francs leenen, want ge zoudt niet weten, aan wien ce ze terug moest geven! De practische Amerikanen. Waarlijk de Amerikanen verdienen' hun reputatie van het meest practische volk ter wereld te zijn, getuige bijvoorbeeld onderstaande advertentie, onlangs in da „New York Sun" gepubliceerd: „Ik vervul hiermede den droeven plicht vrienden en kennissen te verwit tigen, dat mijn geliefde vrouw gestor ven is juist op het oogenblik, dat rij mij een zoon schonk, voor wten ik nu een min zoek, in afwachting dat ik ©en nieuwe levensgezellin vind, jong, mooi en ln het bezit van 20.000 dollars, om mij te helpen ln het lelden van mijn be kende lingerie zaak, waarin ik een uit verkoop ga houden tegen liquidatie- prijzen, alvorens de zaak over te bren gen naar het huis, dat lk heb doen bou wen in de 12e avenue No. 174, en waar in nog enkele prachtige appartementen open zijn, die ik verhuren wil van vijf honderd dollar af." Niet minder dan elf mededeelingen ln één annonoe. Geen wonder dat de Amerikaansohe kranten zioh hunne advertenties met goud laten betalen. Uiltje brengt hulde aan Van Dale: Eindelijk dan beseft men, wat de Ne- derlandsche stam bindt Of lachen we niet allemaal even luid en geringschattend om iemand, die vader met twee a's schrijft? En neem tien schoolmeesters in het Nederlandsch, uit alle deelen van de wereld (als ze er tenminste zijn) zijn ze niet allemaal verzot op onmiddellijk met zijn twee d's en zijn twee I's? Wat zijn dichters? Ze' plakken wat woorden aan elkaar, en leven om bespot te worden en sterven om beroemd te zijn. Werken zij voor de verbroedering van den Zuid-Afrikaan en den Vlaming, den Holland-Chinees en den Fries? Vindt ge in elk huisgezin volledige jaargangen van Het Getij of desnoods van de Nieuwe Gids? Neenl Maar naast den Bijbel vindt ge er Van Dale. Wij kunnen hem even min missen, als onze regenjassen. In hem culmineert de Hollandsche nauwgezette degelijkheid. Hij kent geen standen en geen geloofs-verschillen, maar is een broeder en redder van een iegelijk. Co- lijn kijkt, hoe „millioen" geschreven moet worden. Troelstra controleert bij zichzelf het woord „oppositie". De amb tenaar riet naar „protest" en „salarisver laging?' en dé kapitalist naar „belasting druk". En wat zouden onze letterkundigen doen zonder Van Dale? Was Willem Kloos ooit te weten gekomen, dat Hélène Swarth knoeide met stomme s's, als hij' Van Dale niet gehad had? En de geluk kige dag, dat hij in Van Dale het woord deemster ontdekte, blijft hem bij tot zijn dood Hoe vele malen bladerde Boutens niet jn zijn Van Date, om te zién of er op hart nog wat anders rijmde dan smart? Daarom: „hoezee!" voor deze daad van eenvoudige rechtvaardigheid. Bah, gij letterkundigen, die durft spotten. Zijn de woorden uit Van Dale niet de steenen, waarmee gij het trotsche gebouw van uw roem hebt gebouwd? Nóg kan de Vereeni ging van Letterkundigen een' telegram van adhaesie sturen. Dat beteekent: Viermaal een ongewijzigde advertentie ter plaatsing opgegeven in de „Heldersche Courant" tegen driemaal bere kening. Wij ervaren dikwijls, vooral bi] hen, die een z.g. kleine advertentie plaatsen, dat, wanneer een eerste plaatsing niet voldoende succes oplevert, vergeten wordt, om tijdig order tot herplaatsing te geven. Om onze cliënten voor schade en last ten gevolge van een dergelijk verzuim te behoe den, adviseeren wij In den regel om direct opdracht te geven tot 4/3 X plaatsing. Zoo dra men dan geslaagd is, deelt men ons zulks mede en uwdt dan de overbodig geux>rdei advertentie uitgelicht. Onze cliënten zijn dan slechts schuldig het aantal malen, dat zi] ge adverteerd hebben. Probeert U dat ook eens! Deze bepaling geldt alleen voor adverten- tiën, welke niet volgens het goedkoope tarief voor handels-advertentiën worden geplaatst. LAATSTE BERICHTEN. A'dam. De 0 N. Indische leening 1923 D is reeds eenige malen vol teekend Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Op Maandag 16 September zal H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek brengen aan Rotterdam. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 30 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 768.6 te Memel. Laagste stand 747.4 te Vestmanour. Verwachting: Zwakke tot matige Zuidelijke lot Zuid westelijke wind, 'bewolkt of betrokken af en toe regenbuien, iets warnier

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9