met prima uitmonstering f 69.-, NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA ÏÏStS geheel compleet, Algemeene Coöperatie, Koningstraat 9, Eerste Blad. BUITENLAND Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. BINNENLAND. wvi Nr. 5916- DINSDAG 2 SEPTEMBER 1924. 52ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag föedlacteuavUitgevrar: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekening No. 10060. Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 2 Sept8.13 uur. Woensdag 5 8.10 DTHTSGHEANÜ. De overeenkomst van Londen geteekend. De onderteekening van de protocollen van de overeenkomst van Londen heeft Zaterdagmorgen te Londen zonder eenig vertoon plaats gehad en hetgeen wordt beschouwd als het moest belangrijke in ternationale document sedert het verdrag van Versailles zal terstond in werking treden» De agent generaal voor de herstelbe talingen1 zal op 1 September zijn ambt aanvaarden; zooals bekend is zal voor loopig Owen Young deze betrekking be- kleeden. ïn de eerstvolgende weken zul len de Fransche en Belgische regeeiingen beginnen met het herstel van het econo mische stelsel in het bezette gebied. Te gen 12 September moet de douaenegrens tussohen het bezette en het onbezette ge bied verdwenen zijn» Met de onderteekening van die overeen komst tot regeling van bet herstelvraag- stuk, die Zaterdag vóór den middag te Londen plaats beeft gehad, is de kroon ge zet op het werk van de commissie van Dawes, dat volgens Ludendorf en zijn aanhangers, een „satanswerk" was. Daar een genadige voorzienigheid echter ook den booze kan gebruiken, om In deze on volmaakte wereld het góede teweeg te brengen, behoeft men zich door deze ken schets, afkomstig van een groep, die het bij den warmen strijd oan de uitvoerings wetten in het Duitsche parlement heeft af gelegd, in de optimistische opvatting, dat de Londensche overeenkomst een nieuw tijdvak opent van regeling langs den min- nelijken weg van overleg en scheidsrech terlijke beslissing, niet aan het wankelen te laten brengen- Het is een lange en moeilijke weg geweest van de Londensche conferentie van Mei 1921, welke eindigde met het, onder dwang, beteekenen van een exploit aan de Duitschers, en de Londen sche óonferentie van Augustus 1924, welke besloten werd met de vrijwillige aanvaar ding door hen van een overeenkomst, waar meer dan de halve wereld achter stond, en nog is de vraag gewettigd, hoe- vele struikelblokken er zullen liggen op den weg van de uitvoering van het nieuwe pact. Zoodra Amerika, dat in den groeten oorlog den doorslag heeft gegeven, echter zijn belangstelling zoo ver dreef, dat het in de conferentie-kamer niet meer werke loos wilde blijven, kregen de verschillende partijen een nieuwen prikkel om zich be hoorlijk te gedragen, wat ten slotte be slissend is geweest voor het herstel van den vrede. Óok de eerste agent-generaal voor de herstelbetalingen, die gisteren te Berlijn zijn verantwoordelijk ambt aan vaardde, zal voorloopig de Amerikaan Owen Younc. de medewerker van Dawes in de oommissie der deskundigen, zijn. De Amerikanen zijn als bezettingstroepen aan den Rijn ten slotte zeer populair ge worden. Bij hun heengaan stonden velen Koblentzers de tranen in de oogen. Een Amerikaan lijkt voorloopig de aangewe zen man voor de uitoefening van een su- zereine controle over Duitschland's finan ciën, welke de rechterzijde, straks wel licht tot medewerking aan de regeering geroepen, zoo hatelijk is. In elk geval heb ben zijn beslissingen minder kans om door de twee partijen, die te Londen ten slotte zjjn samengebracht, aangevochten te wor den» De aankondigingen van een begin van de militaire ontruiming van het nieuwe bezette gebied (die zone van Dortmund on Hoerde) en van de aanstaande afschaffing van de tolgrens en van die verkeersbelem- meringen tusschen tweeërlei Duitsch ge bied dragen er het hunne toe bij, om het gevoel van ontspanning te versterken. N. Rott. Ot He aanstaande Duitsche leening. He bladen publiceeren het bericht, dat Haitsehe leening 16 Ootober togeljjker- .za} borden uitgeschreven te New hu,Londei1 en op het Continent, met H^techland. De leening zal interest afwerpen. Amo Brittn'rmuf Tfln totaalbedrag, Groot tiende <mi ^ÖMe en het Continent een heXc?Sr®gT' Mm twijfelt niet aan bij de Biink lee,ning, die te Londen gegeven, ^Beland zal worden uit- heersoM d0 Ingezonden MedodeeHng. Ie klas maatwerk. (naast de Kruidenlers-Afdeellng). Zoowel in Wallstreet ais in de City acht men het noodzakelijk dat nog eenige ver anderingen in de overeenkomst van Lon den worden aangebracht, vooral ten op zichte van. het recht van afzonderlijke sancties, van de militaire ontruiming van het Roergebied en van het stelsel der le veringen in natura. Uit heit bezette gebied. De Fransche minister van buitenland- sche zaken heeft generaal Degoutte gelast voorbereidende maatregelen te nemen tot ontruiming van de zone van Dortmund; de opperbevelhebber in de Palts, generaal de Metz, heeft de onmiddellijke ontbinding gelast van de separatistische organisaties, die van nu al aan verboden rijn- Ontruiming van bezet gebied. In overeenstemming met de verbinte nissen door Herriot en Theunis aange gaan in hun brief aan Man van 18 Aug. 1924 zal het bevel tot ontruiming van de zone-Dortmund, Hoerde en van de stre ken buiten de Roer, die sedert 11 Januari 1923 bezet waren, zonder verwijl gegeven worden, tegelijkertijd met de economi sche ontruiming van de zone. Daar de ter mijnen voor de eoonomische ontruiming volgens het verdrag van Londen moeten loopen van de eerste oonstateering door de oommissie van herstel, zal de datum van 1 September als beginpunt dienen. De Commissie van Herstel zal namelijk 1 September overgaan tot het officieel constateeren van die afkondiging der wet ten, die noodig zijn tot uitvoering van het plan-Dawes. Op 9 September zal de douane-grens tusschen bezet en onbezet gebied ophou den. Op 20 September zullen alle ver- keersbelemmeringen tusschen bezet en onbezet gebied opgeheven worden. De Franschen zijn Zaterdag begonnen de verschillende streken, die gerekend werden te behooren tot de bruggehoofden van Keulen," Koblentz en Kohl, te ontrui men. Ook het district om Dortmund wordt ontruimd'. Het heffen der douanerechten langs de Oostelijke grenslijn zal op 9 Sep tember ophouden. Uit Brussel wordt gemeld: Het bevel tot ontruiming der streken, die ontruimd moeten worden den dag, na de ondertee kening van de overeenkomst van Londen, met name tan Dortmund, is Zaterdag avond verzonden. FRANKRIJK Frankrijk en de Duitsche verklaring over de schuld aan den oorlog. Het Fransche ministerie van buiten- landsóhe zaken deelt mede, dat het offi cieel nog geen enkele mededeeling heeft ontvangen over de openbare verklaring van Marx over de verantwoordelijkheid aan den oorlog. Als deze mededeeling haar wordt toegezonden zal zij Berlijn on middellijk beantwoorden. Thans reeds protesteert zij met kracht tegen de stelling, die niet alleen In strijd is met bewezen feiten, maar ook met de formeele bepalingen van het verdrag van Versailles, dLw.z. een res judicata, volgens de woorden, door Lloydl George zelf op 8 Maart 1921 gesproken. De heele wereld weet, dat juist 10 jaar geleden Duitsohland plotseling het held- haftige land heeft aangevallen, welks neutraliteit Frankrijk moest beschermen, dat, om zijn wil tot den vrede te bevesti gen, spontaan zijn troepen op 10 K.M. van de grens terugtrok. Deze feiten te looche nen zou de zaak dies vredes onrecht aan doen. Pierpont Morgan verhinderd om met zijn auto de Fransche grens te overschrijden. Een draadloos bericht meldt dat Pier pont Morgan bij de Italiaansche grens door Fransche doanen werd tegen gehou den, omdat hij geen geld genoeg bij zich had om de voor rijn auto verschuldigde rechten te betalen. Hoewel hij een chèque van 1200 dollars aanbood en er riah op be riep Frankrijk van een bankroet gered te hebben, moest htf rijn auto achterlaten. Per openbare autobus bereikte hij het naastbijzijnde station. VOLKENBOND. Gistermorgen werd de vijfde Vergade ring van den Volkenbond geopend. De Fransche delegatie, In het bizonder Briand en Bourgeois, waren bet voorwerp van tallooze uitingen van sympathie van de niet-Fransche afgevaardigden. Hy- mana, die de openingszitting presideerde, hield een lofrede op de taak en de rol van den Volkenbond Hij wees op de beteeke- nis van de overeenkomsten van Londen en sprak de hoop uit dat de conventies zouden worden verwerkelijkt, aan de we reld de verlichting zouden brengen, die rij ervan verwacht, en het begin zouden zijn van een nieuwe periode van ontspan ning en vrede. Hij concludeerde, dat de Volkenbond het onontbeerlijk organisme werd van het internationale leven en be stemd was, de regeeringen onderling te verbinden door een practische entente. Hij betoogde, dat men den vrede een juridi sche en politieke structuur moest geven en een stelsel van vrede en veiligheid moest organiseeren zonder de gedachte van bet vaderland te stellen tegenover die der solidariteit Deze gedachten waren volgens hem volkomen met elkaar te ver zoenen. Hij eindigde met een groet te brengen aan de oorlogsdooden en er bij den Volkenbond ernstig op aan te drin gen, alle middelen te zoeken om een terug keer van een catastrofe te voorkomen, door bet recht te doen heerschen en trouw te blijven aan die verdragen. De beer Motta werd in de middagzitting tot voorzitter gekozen. De V olkenbondsraad. In den volkenbondsraad beeft Sir Eric Drummond medegedeeld^ dat het voorstel van Italië tot internationaal hulpbetoon aan landen, die door natuurrampen wor den getroffen, algemeen instemming beeft gevonden. Het verslag van Smlth, den ooihmissa- ris-generaal van den Bond in Hongarije, luidt gunstig. De stabilisatie is op den goeden weg en de inflatie is geëindigd- Thans is de tijd gekomen voor het sluiten van handelsverdragen met de aangren zende landen om een eind te maken aan de tarievemoorlogen! ITALIË. Volgens de Serene verwacht men in de zaak Matteotti weldra een verrassende wending. De verklaringen van de ver dachten en van de getuigen zjjn telkens met elkaar en onderling in tegenspraak. Een van de verdachten moet echter hoogst belangrijke dingen meegedeeld hebben. De Tribuna meldt, dat Pönzezi, een van de medeplichtigen aan den moord, die ge vlucht Is, zich al sinds geruimen tijd te Marseille ophoudt. Zware straffen. De Petit Parisien meldt uit Empoli, dat het O. M. in de zaak tegen de communis ten, die beschuldigd zijn van moord op zeelleden, aangesloten bij de fascistische vakvereeniging, voor 132 beklaagden levenslangen dwangarbeid heeft geëischk EGYPTE. De Britsohe dreadnought Emperor of India en de kruiser Calypso zijn van Kor- foe vertrokken. De Emperor of India gaat naar Alexandrië, dó Caly pso naar Port Said. fflüWA. Ernstige ongeregeldheden te Kanton. Uit Kanton wordt gemeld: Het weige rend antwoord van Soen Yat Sen op het verzoek van het „Meroants Volunteer Corps"- om de onlangs in beslag genomen munitie terug te geven, heeft te Kanton ernstige ongeregeldheden tot gevolg ge had'. Het aantal slachtoffers is niet vast te stellen. Vijftig winkelzaken zijn in brand gestoken en totaal verwoest Soen Yat Sen dreigt dó stad te zullen bombardeeren. De Engelsche consul heeft den buiten landers gelast binnenshuis te blijven. Uit Tokio wordt gemeld, dat men ln Ja- pansche handelskringen de gebeurtenis sen te Sjanghai met groote belangstelling volgt Talrijke opdrachten van Sjanghai werden reeds geannuleerd, en wanneer de burgeroorlog zich zou doorzetten, zou de geheele zoo belangrijke Japansobe uit voer naar China komen stil te liggen. Zeven! Amerikaansche kanonneer-boo- ten, van den patrouille-dienst op de Yang Tse Kiang, zijn naar Sjanghai vertrok ken, terwijl de Aziatische flotille van de Vereenigde Staten, bestaande uit 14 tor pedojagers, onder oommando van admi raal Washington, van Tsje-Fo© eveneens naar Sjanghai opstoomt. Het Amerikaansche oorlogsschip „Anh- ville" is naar Kanton vertrokken, waar ook burger-oorlog dreigt De Britsohe lichte kruiser „Durban" is uit Wei-Hal- Wei te Sjanghai aangekomen. Admiraal Washington heeft van de Amerikaansche regeering machtiging ontvangen om, zoo noodig, op te treden zonder nadere bevelen al te wachten. De troebelen ln China. Britsohe en Amerikaansohe vliegers hebben een aanval gedaan op troepen van Woe-pei-foe, die zich op 80 Eng. mijl van Sjanghai bevinden. JAPAN. Japan en het bolsjewisme. De Japanner Joesoeke Tsoeroemi heeft te Williamtown ln Massaohusetts een voordracht gehouden, waarin hij betoog de, dat op het oogenblik het werkelijke gevaar, dót de regieering bedreigt niet is een oorlog tusschen de Ver. Staten en Japan, maar het drijven, dat de Japansche arbeidersbeweging en de Japansohe boe ren afdringt van democratie en liberalis me en naar de Russische extremisten. Vóór het Immigratieverbod voor Japan ners in de Ver. Staten scheen het of in Japan het liberalisme dó arbeidersbewe ging zou sturen in een richting van de mocratie en internationale vrede. Thans zijn de zaken anders .geworden. Het zou den revolutionairen leiders in Japan thans kunnen gelukken, de arbeiders er van te overtuigen dat zij tengevolge van de Amerikaansche uitsluitingspoli- tiek niet konden hopen op gelijkstel ling in de democratische en kapitalis tische wereld. Dit zou die Japansche ar beiders wel eens tot een toenadering kun nen brengen tot de Russen» Dan zouden een communistisch Azië en een commu nistisch Rusland samengaan tegen de de mocratische naties van het Westen. De Japansche boor heeft het hard, en nu de weg naar de Ver. Staiten voor hem gesloten is, richt hij zich naar Siberië. VEREENIGDE STATEN. De dranksmokkelarij. De ambtenaren van de drankbestrij ding hebben Zaterdagochtend twee smok kelaars op zee gedood, een derde ernstig gewond en drie anderen gevangen geno men, die zeiden, dót zij Amerikanen wa ren. Er zijn honderden kisten sterke drank in beslag genomen. De Amerikaansche vloot President Ooolidge zal opkomen voor het recht, dat de Ver. Staten krachtens het yerdrag van Washington in zak© de beperking der wapeningen hebben om den elevatiehoek vani het scheepsgeschut op te voeren en daardoor dó draagwijdte ervan aanzienlijk te verhoogen. Toen de president dat echtor bekend maakte, voegde hij er aan toe dat hij er afkeerig van was om in deze richting stappen te doen, die een nieuwe wedstrijd en wapeningen zouden aanwakkeren. Het is rijn opvatting, dat de buiten- landsche staten hun schulden aan de Ver. Staten dienen te voldoen vóór rij nieuwe bedragen besteden aan wapeningen. Het spoorwegongeluk ln Engelse,h-Indlë. Uit een offlcleele mededeeling blijkt, dat er bij de treinbotsing 95 passagiers zijn gedood iw. 68 mannen, 18 vrouwen en 9 kinderen, 104 passagiers zijn ge wond. Bedde machines zijn vernield. IngmanflWn Mertrrinrfltna. Net Consultatiebureau ie geopend weke lijks Woensdag van 2—-3 uur, in de voor malige Stads-Apotheek naast bet Ziekenhuis. Consult kosteloos. Onderscheidingen. Ter gelegenheid van dón verjaardag van H. M. de Koningin werden o. a. de volgende onderscheidingen verleend: Benoemd tot ridder in de orde van den Ne der landschen Leeuw: J. J. Rambonnet, lid van den Raad van State; J. de Winde, hoofd- off. van den marine-stoomvaartdienst der le klasse, insp. van den marine-stoomvaart dienst; J. F. Graadt van Roggen, administra teur bij het dep. van Marine, insp. van de comptabiliteit van het materieel bij 's Rijks werven; W. BL O. Hoog, geps. schout-bij- nachttii; idem tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: W. Lam, kapt ter zee, het versiersel te dragen met de zwaarden; J. O. F. Hooy- kaas, kapt. ter zee, id. icL; J. J. M. Baart, kapt» ter zee, id id; W. A. de Looze, hoofd- off. van gezondheid le klasse, id id; J. de Graaf f, kapi-luit. ter zee, id id; idem tot ridder in de orde Oranje-Nassau: J. S. O. Olivier, luit ter zee le kt, het ver- Siersel te dragen met de zwaarden; O. E. L. Helfrioh, id, id., id; P. B. M. van Straelen, id, id, id.; J. Oele, kapt der mariniers, id, id.; J. Dolk, officier van adm. le klasse, id, id.; H. Riem, officier van ^administratie le klasse, id, ld; mr. H. Westermann Jr, leeraar aan het Kon. Instituut voor de Ma rine; J. Staal, gepens. off. van den marine stoomvaartdienst le klasse, het vers. te dra gen met de zwaarden; W. F. A. Hackstroh, kapt. der infanterie. Verleend werd' de eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in goud aan: den baas der geschutmakers bij 's Rijkswerf te Willemsoord D. H. van Bergen van der Grijp; den loodsschipper le klasse M. O. Visser; den gepens. loodsschipper le kl. M. J. van der Vies; idem in zilver aan: de oppertorpedist M. Haakman, uit te reiken de medaille met de zwaarden; de monteur-majoor J. J. Reuvers, id., id.; den sergeant-maj. der mariniers P. F. Everaard, id., id.; J. Noorda, schrijver majoor, id.,id.; L. J. Bionda, sergeant-zieken-, verpleger, id., id.; J. Th. Meijers, bureelbe ambte le kl. bij 's Rijks werf te Willems oord; G. van Maarleveld, bureel-beambte le kl. bij het marine-etabl. te Amsterdam; P. M. Wisse, commandeur der ernstvuurwerkers bij het id.; J. Stobbe, gepens. opzichter der verlichting, eerste-gezagvoerder aan boord van het lichtschip „Haaks"; A. de Kreij, gep. binnenloods; in brons o. m. aan: D. F. Burgers, matroos- motordrijver bij bet marine-etabliss. te Am sterdam; G. P. F. Koevoets, takelaar bij het ld. Bezoek van een Itallaanschen torpedo jager. Den Bdien of den 6den dezer wordt te Rotterdam verwacht de Italiaansche tor pedojager Oarlo Mirabello, komende van Hamburg. De ramp ln Zeeland. De burgemeester van Vlissdngen ont ving van den kapitein ter Zee jhr. H. K. B. Rendorp uit Indlë bericht, dat aldaar onder de marine 760 voor slachtoffers van de visschersramp is opgehaald. De verhooging van den tabaksaccijns. Volgens het Eindhovensch Dagblad zal de voorgenomen verhooging van den ac cijns op tabak niet worden toegepast op sigaren, doch alleen op sigaretten en ta bak. Met Ingang van heden heeft het per soneel van de sigarenfabrieken van de N. V. Gebr. Majoor te Beverwijk ontslag gekregen, behalve het verkoops- en ex- peditiepersoneel. De directie van de fa briek. is hiertoe overgegaan, omdat zij vreest, dat bij aanneming van het wets ontwerp tot verhooging van de tabaksbe lasting de ~ebeele nog aanwezige voor raad sigaren opnieuw gebanderolleerd moet worden. De aanmaak is nu stop ge zet. Door dezen maatregel komen eenige honderden arbeiders zonder werk. Ingezonden Mededeeling. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpilien. Deze pillen regelen dó vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en in gewanden, en is het beste voorbehoedmid del tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig vensui'kerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. HELDERSCHE COURANT AlK)iNNEiMEOT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING noldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, N«L O. en W. Indië p. zeepost f2.60; ld. p. maal en owwrigo landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad rasp. f 0.95, f 1.25, f L25, f L60 Lobso nummers der Gewant 4 eb.; tr. p. p. 6 ot. ADVERTENTIE N: 20 ot. p. regel (galjard). Ingez. modied. (kolombreedte als rednctlon. tekst) 60 ot Kiedno advertenties (gevraagd, te koop, to huur) v. 1—4 regels 40 et, elke regel sneer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en! met br. onder nou 10 ot p. adv. extra). Bewijano. 4 ot 0 t

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1