T Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND. VAN DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1924 Te Batavia slaagde voor le officier K P. M. onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. J. Hoogerwerf. Gas en Water. Wij maken belanghebbenden attent op de advertentiën In dit blad1, waarbij wordt kennis gegeven, dat de gasdimk morgenavond na 6 uur wordt verlaagd, en de watertoevoer voor Julianadorp en langs de Lange Vliet van Dinsdagavond 9 Sept. tot den volgenden dag zal worden onderbroken. Vlaggetjesdag op 1 September. De opbrengst der vlaggetjes, verkocht ten bate van de Ohr. Militaire Tehuizen, enz., be droeg 121.66. Vaststelling melkprijs. Men zal zich'herinneren, dat indertijd door den Raad werd' besloten om de be voegdheid tot vaststelling van een maxi mum prijs voor melk aan B. en W. over te dragen. Genoemd: Raadsbesluit werd door Ge deputeerde Staten aan die Kroon ter ver nietiging voorgedragen. De kroon heeft de vernietiging echter niet uitgesproken^ aangezien die onder havige bestuursdelegiatie niet in strijd is met de weit B. en W. zijn dus bevoegd een maxi mum prtfs voor melk vast te afiehem. Hedenmorgen vertrok de „Drenthe" van 4e Mij. Wijsmuller met de „Zeeland" naar Rotterdam, waar het pantserdekschip zal gesloopt worden. Krnilngtnnefeest In bet Ohr. Militair Tehuis. Men verziekt ons het volgends te plaatsen. Dinsdagavond werd in het Ohr. Militair Tehuis aan den Kanaalweg de verjaardag van de Koningin herdacht. Toen de heer P. van Daïen om onge veer 8 uur de bijeenkomst opende waren een groot aantal militairen van land- en zeemacht aanwezig. Een. gemengd dubbelkwartet onder lei ding van den heer H. Rieuwerts zong op verdienstelijke wijze een nummertje. Hier na verkreeg de heer E. H. Bos het woord om de militairen toe te spreken. Een ieder, aldus spr., heeft liefde In zijn leven, maar wij menschen weten niet, waarheen de liefde van anderen gaat Het is als met een lichtwachter op zijn eenzamen post in den vuurtoren. Hij ziet de schepen voor bijgaan, doch weet niet waarheen. Zoo is het ook met ons menschen. Maar boven de liefde voor zijn moeder, vrouw of meis je heeft de jongeling liefde voor zijn land. De liefde tot rijn land ls ieder aangebo ren, zegt Vondel. De verjaardag van onze Koningin roept de vaderlandsliefde wak ker. Ma vaderlanders die ons onderschei den van zoovelen met andere gedachten, gaan onze gedachten uit naar het Oranje huis. In de Jaren die achter ons liggen, waarin tronen wankelden en koningskro nen over de straat rolden, bleek de ge hechtheid1 aan het huis van Oranje vaster dan ooit Waarom? Niet omdat de Konin gin als een halfgod wordt beschouwd. In tegendeel. Maar dan gaan onze gedachten terug naar Jaren geleden, naar den tijd toen de band gelegd weid tusscben het huls van Oranje en ons. Geld en goed, rust en vrede hebben de Oranjes voor ons over gehad. Zij hadden alles verloren, ja had den zelfs hun leven gegeven. Die woorden komen ons thans tn gedachte, aan die lief de worden wij op 81 Augustus herinnerd. Wanneer andere omstandigheden ons land zouden gkan beheerschen zou onze Ko ningin heengaan, maar geen land waar de liefde tot ons Vorstenhuis zoo innig is als in Nederland. God regeert ons door haar hand. Het lot van Nederland en Oranje ls een. Gaan wij nu weer terug naar de kazerne of het oorlogsschip, dan hooren we ook weer hen die in den andere omgeving le ven. Kiest dan partij voor uw God, uw ge zin maar ook voor uw Koningin. Hier mede eindigde spr. en werd spontaan het „Zij zullen het niet hebben'* aangeheven. Besloten werd een telegram aan H. M. de Koningin te zenden, welke mededee- ling met applaus werd1 begroet. Benige bestuursleden en militairen ga ven hierna eemige voordrachten, terwijl de heer Rieuwerts en Mej. Gorter eenlge nummers voor viool en plano ten beste ga ven. Ook het kwartet liet zich nog eenlge malen hoorenL Het was reeds ver over elven toen de heer de Jong deze zeer gezellige bijeen komst met dankzegging sloot ^Crescendo". Afd. Helder der „Mij. i b. der Toonkunst". Dir. A. J. Leewens. Zooals bereids ie dit blad reeds Is medege deeld, zal door de bekende Toonkunst-afdee- hng bij gelegenheid van haar 40-jarig bestaan worden uitgevoerd'; Schiller's „Das Lied' von der Glocke", gecomponeerd voor 4 solisten, koor on volledig orkest door Max Bruch. Het ligt in de bedoeling van bestuur en dirigent, dat lustrum zoo waardig mogelijk te vieren. Met het oog op medewerking van gevierde solisten en een volledig orkest is versterking koor gewenscht. Hieromtrent doet Dowuur 611 dirigent een beroep op zingend1 Helder en vertrouwt, dat velen zich zullen doen inschrijven. Voor nadere bijzonderheden raadplege mep de In dit nummer voorkomende adver tentie. In Poppenland. Trok Henri ter Hali's revue „Draadloos" drie avonden achtereen een volle zaal Woensdagmiddag was het in „Casino" niet minder druk. Propvol was het er voor de kinderrevue „In Poppenland". Het was de moeite ook wel waard. Meer dan in die vorige kinderrevue was in deze een draad van een verhaal. De kinderen hebben genoten. Ais ze mee moesten zingen, dan ging dat uit volle borst, en ze schaterden, wanneer de wollen gene- raal-soldaat vertelde hoe de knappe kunstjes van den goochelaar gedaan werden. Uit alles blijkt wel, dat K es Valkestein, die den tekst van deze kinderrevue schreef, weet wat de kinderen aantrekt. Het was een mooie middag, vooral voor de oudere kinderen, doch ook de kleintjes geno ten van al dat moois, dat ze te zien kregen. De vermaarde Illusionist Chambly In Casino. Zondag zal de bekende illusionist Cham bly indertijd reeds voor da „Nuts- avonden" hier opgetreden een avond van moderne wonderen geven. Mevr, ChamblyCardec, bijg. „de stille kracht", zal hierbij hare medewerking verleenen, Chambly behoort tot de allerbeste in zijn vak en gaf met steeds stijgend suc ces 82 achtereenvolgende voorstellingen in het Centraal Theatre te Amsterdam en 78 in „Diligentia" te 's-Gravenhage. „Het Nieuws v. dL Dag"* van 80 October schrijft: De voorstelling van het echtpaar Cham blyKardec, gisteravond in het Paleis v. Volksvlijt, grenst wede® aan het wonder baarlijke, aan het meest raadselachtige. Al wat op het gebied der Magie al sinds zoo lang gezien was, al wat later rioh noe mende illusionisten al voor wonderbare dingen verrichten, dat alles word1® wee® door den heer én mevxeuv Ghambly-Kan- dec overtroffen. Ge geheele vertooning bleef een groot vraagteeken en de vraag naar die oplos sing zullen noch dé bezoekers van gister avond, noch die der volgende voorstellin gen kunnen beantwoorden. Toen M evrouw Chambly dé bewegingen van verschillende voorwerpen op 't too- ne-el, terwijl zij midden in de zaal1 stond, op commando voorstelde, begon 't al raad selachtiger te worden. De climax in het wonderbaarlijke steeg nog steeds, toen de dame, aan handen en voeten gebonden ten slotte verbrand zal worden, totdat op de tafel, waarop zij is neergelegd, slechts een geraamte te zien Is, dan komt niet de minste huivering bij het publiek, want, door el het raadselachtige, dat voorafging, weet men maar al te goed, dat zij in het volgende oogenblik levend en wel uit een klein kastje op eenige afstand van den brandstapel te voorschijn treedt. Uit hot PoUflo-rapport Dinsdagmiddag werd telefonisch kennisgegeven, dat op de hoeve van Blom aan de Doggersvaart hooibroei was ont dekt De brandspuiten van Julianadorp en het vliegkamp „de Kooy" rukten uit, doch laatstbedoelde spuit behoefde slechts korten tijd op het terrein te blijven. Toen het hooi te Omstreeks 2 uur v.m. uit el kaar gehaald was, was het gevaar gewe ken. ïn dé Koningstraat had! gisteravond omstreeks B uur een botsing plaats tus schen een automobiel en een motorrijwiel, dat daarbij ernstig werd beschadigd. De politie herstelde de orde. Ben onderzoek wordt ingesteld. Op den Rijksweg ls Dinsdagmiddag een marinier, die aldaar per rijwiel reed aangereden door een juffrouw uit Bree- zand, die links van den weg reed. Ten ge volge van de botsing werden rijwiel en kleeding beschadigd en kreeg de man een bloedende wonde aan de knie, welke door de politie werd verbonden. —Ten nadeel© van een bewoonster aan de Rozenstraat is uit een lade van het buf fet in haar woning een bankbiljet van 20.— ontvreemd. Door de politie werd een aantal Jon gens er op betrapt, dat rij in een tuin achter de Loodsgracht aan het peren ste len waren. Een drietal hunner werd aan gehouden en naar het bureau geleld. Pro ces-verbaal wordt opgemaakt. Salarisactie Rijkspersoneel. Maandag J.L kwam te 's-Gravenhage het Comité van Zes, gevormd uit het Comité ter behartiging der algemeene belangen van Overheidspersoneel (A.GjO.P.) en het Comité van Neutraal Overheidspersoneel (CN.OJ?.) bijeen. Het Comité besloot bij de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken, door de vertegenwoordigers van bovengenoemde Oomité's in deze Com missie een verzoek in te dienen tot het hou den van een spoedvergadering, ter behande ling van een voorstel, waarbij dé Regeering wordt uitgenoodigd In verbandl bet de stiji ging der index-cijfers en in aanmerking ge* nomen de Rijksinkomsten, die aanzienlijk hooger zijn, dan oorspronkelijk geraamd Ts, de voorgenomen verlaging der salarissen van het Rijkspersoneel voor gehuwden! en kost winners van 5 op 10 ingaande 1 October, niet te doen doorgaan en voor de niet-koet- winners een overeenkomstige beslissing te nemen. Door het Comité werd geconstateerd!, dat de Regeering, nè de verbreking van het over leg tusschen haar en de Oenitrale Oommissie, derhalye ook met alle daarin vertegenwoor digde Centrales van Overheidspersoneel, blij kens correspondenties, gepubliceerd' in de pers, in diepgaande besprekingen is getre den over de voorgenomen salarisherziening met enkele in die Oommissie vertegen woordigde Centrales^ waarbij de Centrale Oommissie geheel wordt uitgeschakeld. Het Comité besloot verder een tweede voorstel bij de Centrale Commissie in te die nen, waarin zij wordt uitgenoodigd zich tot de Regeering te wenden met verzoek volledig te mogen worden ingelicht omtrent de blijk baar niet onbelangrijk gewijzigde voorne mens der Regeering ten aanzien des voorge nomen salarisherziening 1925 en deze voor nemens alsnog aan de Centrale Commissie ter beoordeeling voor te leggen. Bezoldigingsbesluit Het Comité van Zes, gevormd uit het C.N.O.P. en het A.C.O.P., had vernomen, dat de regeering zou hebben afgezien van haar voornemen om bepaalde groepen lager per soneel uit het bezoldigingsbesluit te lichten. Naar aanleiding van deze geruchten heeft het Comité het volgende telegram aan den Minis ter van Marine gezonden, welke bewindsman, zooals men wed, de herziening van het bezoldigingsbesluit voorbereidt: „Wij vernemen, dat de Regeering heeft afgezien van het uitlichten van bepaalde groepen lager personeel uit het bezoldigings besluit. Is u bereid tot mededeeling, of dit bericht juist is?" Hierop ontving het Comité, gedateerd 2 September 1924, het volgende schrijven: „In antwoord op uw telegram van 27 Aug. JJ. kan ik u mededeelen, dat het genoemde bericht in zooverre juist is, dat de bedoelde groepen van lagere ambtenaren slechts wat hun saiarieering betreft, met de rijkswerklie den zullen worden gelijk gesteld, doch dat overigens hun rechtspositie ongewijzigd1 zal worden gelaten. Een en ander zal tot uitdrukking gebracht worden in het bezoldigingsbesluit door op neming van een bijzonder artikel." Het Comité teekent bif dit antwoord aan: „Uit dit antwoord van den Minister blijkt, dat de regeering ten opzichte van dit punt niet onbelangrijk 4 aan de bezwaren van dé overheids-oentrale is tegemoet gekomen. Te meer bevreemding mag het dus verwekken, dat de regeering het overleg met de organi saties in de Centrale oommissie voof Georga niseerd Overleg heeft, verbroken. Indien de Regeering in het overleg dezelfde toeschiete lijkheid had betoond, wellicht was er een basis te vinden geweest, waarop overeen stemming tusschen regeering en organisaties zou kunnen zijn verkregen geworden." Jaarwedden Gemeente-ontvangers. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn, naar men weet, voornemens om met in gang van 1 Januari 1925 de jaarwedden der gemeente-ontvangers met 80 te verlagen, te verdeelen over vijf jaar. De hieromtrent door Ged. Staten aan de gemeentebesturen gezonden circulaire werd x)k in de algemeene vergadering der afdee- ing Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren besproken. In de vergadering werd erop gewezens dat ook na de toe te passen salarisverlaging ge handhaafd blijft de vermindering van jaar wedden voor het geval de betrekkingen van gemeente-secretaris en -ontvanger gecombi neerd zijn. In dat geval wordt n.1. ook in het vervolg aan den ontvanger geen enkele perio dieke salarisverhooging toegekend. Ontvangers van groots gemeenten voerden aan, dat in die gemeenten de omvang van het werk en de verantwoording hoegenaamd niet zijn verminderd. Aan de kantoren van die ontvangers heeft de afschaffing van belas tinginning geleid1 tot vermindering van per soneel, zoodat daar op die wijze reeds de ver- ei schte besparing werd verkregen. Bovendien werd' van verschillende zijden opgemerkt, dat de werkzaamheden van de ontvangers zijn toegenomen, o. a. als gevolg van de door God. Staten vastgestelde nieuwe begrootings- en rekeningvoorschriften en nieuwe voorschriften voor. de boekhouding van de ontvangers. Voorts is het te voorzien, dat' zelfs de invordering van de plaatselijke inkomstenbelasting voor een deel bij den ge meente-ontvanger wordt teruggebracht als wet wordt het voorstel om de heffing van forensenbelasting weer döor de gemeentebe sturen te doen geschieden. Op al deze gronden werd aan het bestuur opgedragen tegen de nieuwe salarisregeling voor de gemeente-ontvangers ernstig bezwaar te maken. Postcheque- en girodienst Op 1 October eJc. zal die Postchèque. en girodienst worden heropend1, voorlooplg met de postrekeningen 1 tot en met 0999. De houders Van genoemde postrekenin gen kunnen nog tot uiterlijk 6 uiterlijk 6 September a.s. op de gebruikelijke wijze door imiididél van de Commissie over hun tegoed beschikken. Aanvragen, welke na dien datum Inkomen, kunnen niet meer tn behandeling worden genomen. Aanvragen om voorwaardelijke terugbe ailing op postrekeningen boven 9999 kun nen tot nader bericht worden ingediend De bedoeling is, voor series van rekening nummers volgende op 9999, de aanvragen ot voorwaardelijke uitbetaling eerst stop ;e zetten naar de mlate en in de volgorde dat de opening van den Postchèque- en girodienst voor die series wordt vastge steld en aanstaande ia. De nieuwe andérzeesche telefoonkabel. Het leggen van den nieuwen telefoonka bel van Nederland naar Engeland is Vrij dag voltooid. De kabel is gelegd van kust iot kust in een stuk, zonder Lassching, déor het kabelschip „Faraday". Gelijk reeds vroeger, bij dén aanvang van het werk, ia medegedeeld, heeft deze kabel zestien kernen en kunnen daarlangs waalf gesprekken tegelijkertijd worden jevoerdL Over twee of drie maanden hoopt men dén kabel in gebruik te kunnen nemen. De opening van de Ooenhaven. Zaterdag 18 September zal de Ooenha ven te Amsterdam in tegenwoordigheid van de Koningin geopend worden. Het IJ water staat nu ongeveer twee- en een halve meter hooger dan de oppervlak te van de polder, waarin de haven ge bouwd ia In het begin van den middag zal die keering in den dam, die bet IJ- water nu nog bulten dé haven houdt, door gebroken worden; 400.000 imi3 water zul len dan in enkele uren tijds van het LT In het lager gelegen land loopen. Wij vernemen dat na het voorbij kooien van de vertrekkende mailboot van de Stoomvaart Mij. „Nederland", met het vo laten loopen van de haven begonnen za worden. Door de sterke strooming, die dit volioopen van het havengebied zal veroor zaken, ls het noodzakelijk de scheepvaart voor de Ooenhaven dien middag eenige uren stop te zetten. Is de Ooenhaven volgestroomd, dan is men van plan onmiddellijk met het bag- gerwerk te beginnen. Na verloop van een jaar zal het vaarwater op voldoende diepte zijn gebracht Salarissen beroepsonderofficieren. Naar de „Avp." verneemt, zijn de nieuwe salarissen voor de beroepsonderofficieren, aanvankelijk voorgesteld voor de sergeanten tot ten hoogste 1750, voor de sergeanten met de geschiktheid voor een hoogeren rang tot 1900, voor de sergeanten-majoor op 2200 en voor de adjudanten-onderofficieren tot 2600, thans door den Minister van Oor log herzien en voorgesteld op resp. <eindsa- laris) 1850, 2050, 2260 en 2650. Deze gewijzigde regeling is aan de oom missie van georganiseerd overleg gezonden ter adviseering. Een 1 Mel-dag-kwesöe. In den Amsterdamschen gemeenteraad heeft Woensdagmiddag een adres van den klerk bij de Gem. Arbeidsbeurs, M. Stevens, waarin verzocht werd een commissie te be noemen tot onderzoek van zijn bestraffing wegens verzuim van den dienst op 1 Mei LI. den heer Lisser (Comm.) aanleiding gegeven voor de belangen van den klerk op te komen. Namens de commissie voor de verzoek schriften deelde de heer Ossendorp mede, dat de klerk gestraft was met 14 dagen schorsing en intrekking van loon, omdat hij op 1 Mei zonder verlof den dienst verzuimd had, na den dag tevoren tot zijn chef te hebben ge zegd: „ik kom morgen niet". De heer Lisser stelde voor, den man over de 14 dagen zijner schorsing wèl loon uit te betalen en een oommissie te benoemen om de zaak te onderzoeken. Wethouder Wierdels gaf enkele nadere in lichtingen omtrent het geval. Stevens was reeds 4 jaren in gemeentedienst. Op 1 Mei van dit jaar bleef hij óm principieele redenen weg. Naar hij zeide, weigerde hij op dien dag werk te verrichten voor het kapitalisme. Hij verzuimde bijwijze van. protest tegen de te genwoordige maatschappij en hield daarover een betoog bij den wethouder, die hem ter zake ontboden had. De wethouder zeide nog, dat de klerk hem verklaard had, denzelfden moed als de eerste Christen te bezitten. Spit achtte de opge legde straf niet te zwaar. De heer Lisser meende, dat B. en W. te genover den klerk niet christelijk gehandeld hebben. De wethouder: De directeur had voorge steld den man te ontslaan I Het slot der discussie was, dat het voorstel- Lisser alleen door de communisten gesteund en deswege verworpen werd. Op het adres- Stevens wordt dus door B. en W. afwijzend beschikt. De natte Augustus-maandL Augustus is J® t algemeen een regen achtige maand. Wij hebben nu niet het oog op dien bizonderen en voor velen zeer wolkomen régen, die op of omstreeks den 81sten pleegt te vallen, maar meer op den gewonen, banalen en niemand1 dan de pa- rapluimakers welgevallige® regen, zooals hij ons nu de laatste weken en weken ach tereen wanneer was ook weer de laat ste mooie dag, het lijkt een eeuw geleden aanhoudend heeft geplaagdi om niet te zeggen geteisterd. Van 't Jaar is het toch wel heel erg geweest. Een ramp voor al de arme vacantiegangers, die buiten hun geld in armoede hebben verteerd. Wij hebben mensdien gesproken, die uit Zwit serland terugkwamen en die wanneer zij 't niet geweten hadden, volstrek^ niet ge merkt zouden hebben, dat daar bergen ziln. Zooveel regen en mist. Maar men hoeft niet eens zoover te gaan. Schevenln- gen is het treurigste voorbeeld van wat slecht weer kan bederven. O hot ls er nog vol en druk in de hotels, maar toch, wat een verschil met de mooie dagen van. weieer. Een ramp zijn zulke wéken voor al die bedrijven, die op zon en bestendig weer zijn aangewezen. Wamheer men de cijfers van de baden maar ziet, hoeveel ze achteruitgegaan zijn, dan heeft men al ge noeg en zoo niet dan is eep blik over t strand op een regenachtigen middag toch zeker voldoende. Wie zou er bij zulk weer zich ook buiten wagen? En het ongeluk is, dat het seizoen, dat zoo goed begonnen was, nu alweer ten einde spoedt. Voor menigeen loopen de vaoanties dezer diagen at Men kan de voor boden' van het einde reeds naar den trein zien rijden in hun koffers bepakte auto's en rijtuigen. Wanneer dat zoo door gaat is het te vreezen, dat diengenen* die nog gebleven zijn ook het geduld zal gaan be geven. En zijn zij eenmaal weg dan mag er noig zooveel mooi weer komen, maar het is toch te laat Dat de vaoantle om is kan men ook aan dégénen zien* die terug komen. De treinen brengen ze nu weer bij menigten aan. Of zij de zomerkleeren in hun koffers wel heel veel gedragen heb ben? En het weerbericht blijft maar „be wolkt en betrokken. Al en toe régen- buien" aankondigen. Hoe lang nogl NI Roti Ot i Het Meteorologisch Instituut deelt mede: De thans geëindigde Augustusmaand is meer dan voldoende nat geweest om voor velen de vacamtie te bederven Toch is de thans gevallen regen geen record; geweest De totale regenval 181 m.m. tegen 89 nor maal, werd in Augustus 1912 toen 200 mm. werd afgetapt, overtroffen Men ziet; het kan nog erger. Ook de grootste daghoe- veelheid 86.4 mm. op 80 Augustus is op 18 Juli 1010 overtroffen, toen tusschen 0 en 10 uur v.m. 64 mm vlei. De afgeloopen maandl heeft nog ©en vrij lange periode met weinig regen ge had: van 6 tot 16 Augustus regende het alleen 15 en 16 Augustus en dan nog 'a avonds' of 's naclm In de tweede helft der maand werd het geducht nat; maar Augustus deed zooals zij moest doen De groote maandsom was te danken aan en kele dagen met zware® regenval; 2 Aug. met 19 mm., 8 met 13, 18 met 85, 24 met 23, 80 met 86 dus in 6 dagen 2/8 van den geheele® maandelijkschem val. September zette al weer slecht in* maar juist van ochtend bleek er eene gunstige verande ring te zijn gekomen in de luchtdrukver- deeling, zoodat de kans op beter, droger weer aanmerkelijk is gestegen De regenhoeveelheid alhier bedroeg 191 mM. per M2. De normale maandsom ia SU mM. voor Heidér en omgeving. Over het geheele land bedroeg de regen val 120 mM. Het gemiddeld cijfer ia 80 mM. De afwijkingen waren het grootst ln Limburg en Noord- Zuid-Holland. Texel had' 214 en Schaasbèrg 206 mM. Gemiddeld over ruim 20 jaar is het aan tal1 dagen met onweer 8; nu deze maand werd op 11 dagen onweer waargenomen In deze maand is op 0 dagen een kring om de zon gezien Zooals uit een publicatie van het Kon Nedl Meteorologisch Insti tuut blijkt is over de geheele maand Aug. de dagelijksohe maximum-temperatuur ruim 2 graden Celsius en het minimum bijna 1 gr. O. beneden dé normale geweest In de laatste 10-tal dagen was het maxi mum zelfs 4 8 graden er benedén Hieronder volgen nog de gemiddelde sommen regenval in elke maand: Januari 47 mM. Februari 40 Maart 146 B April v 40 Mei 48 Juni 67 Jluli 71. 0 Augustus 80 0 September 64 October 78 'November 64 December 61 Hieruit blijkt duidelijk, dat in de maand Augustus aHt)dde meeste regen valt: LANGS DE STRAAT. Kinderfeest Dagen van te voren reeds waren' ze met het plan bezig geweest, het maken van papieren vlaggetjes en -guirlandes en verdere mogelijke versieringen Er was door eenige kinderen een plan gevormd om ter gelegenheid van Koninginne-ver- jaardag een feest te organiseerem En het éleefc dat er deelneemsters en deelnemers jenoeg zouden zijn Maar 't was natuur lijk ook noodig „ter 'bestrijding van de onkosten" dat er 'geofferd moest worden Nu, de giften kwamen dan ook vlot bin nen, 't ging wel bij 1 en twee centen tege lijk, maar 't kwam er. Eén der grootere meisjes hield de pot En eindelijk was daar een respectabele som bijéén Natuurlijk, respectabel in kin- deroogen Er waren bij de ingeschreven deelnemers ook oudore meisjes van 11 en 12 jaar die zoo'n beetje de voorbereidin gen maakten en de dingen regelden Maar toen de middag, die aan den avond1 van het feest vooral ging, al voor een 'groot stuk verstreken was, zaten1 die kinderen nog met de 'groote vraag „Wéér moeten we feestvieren". Maar 't was ook hier: Als de nood 't hoogst is, is de redding nabij. Ze kre gen de beschikking over een houten loods, en toen die zoo goed en kwaad als 't ging was opgeruimd duurde H ook niet lang of de werkplaats was in een feestzaal her schapen. Overal vlaggetjes en guirlandes, en één lampion. De verlichting zou wel niet zoo buiten gewoon schitterend zijn, maar naar da meenlng van .de regelingsoammissie zon dat geen afbreuk doen aan de feest vreugde. Toen dan alles gereed was, sloeg de klok zeven uur, en traden achtereen volgens, opgewacht door de regeüngsoom- nüssie de feestgangers binnen, de mees- en voorzien van een oranjesjerp, en velen gewapend met een zetel in den vorm van een stoof of een laag bankje 'oan op te ritten. En zoo namen ze plaats, da deinen vooraan en de grootere meer aoh- eraan, vol verwachting van de dingen die komen zouden. Knusjes naast elkaar op bankjes, stoven of kistjes, jongens en meisjes in den leeftijd! van 4 tot 12 jaar en allen getooid met een papieren muts, afkomstig van een1 bruiloft. Zooals 't op een goed geordend feest behoort, was door de regelingBoommlssie een program ma in elkaar gezet. De feestelijke bijéén- «mist werd geopend1 met het zingen van hef „Wilhelmus", begeleid door de mu ziek van een niet al te zuiver mondorgel, wel niet onberispelijk in wijze en woor den!, maar toch niet minder welgemeend. Toen kwamen de verschillende pun ten van t programma aan de beurt, en moest er eerst touwtje geknipt worden. Een lange lijn waaraan, aan touwtjes zoo veel papieren zakjes hingen als er deel nemers waren1. Dan kwam ieder der kin deren n« gébllndoékt te zijn met ©en schaar in do hand naar voren en moest op goed geluk al knippen ln dé aangewe zen richting. Soms lukte hei direct, maar

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5